JZwitserse kontraktenblijuen moeilijk Jeugdland Schiedam officieel van start i ®f „Leefstraat" toch verre van ideaal KOOWES IN 14 SPECIA ai 7ARFM Visconcoursen Poldervaart T Drie weken vakantiepret Deelname expositie heeldende kunstenaars 3.95 5.95 19.95 ;r 5.95 47.50 Laatste loodjes r Achteraf wel Niemand meer Programma WOENSDAG 12 JUL! 1978 2e JAARGANG NO 26 SCHIEDAM De grote uittocht is begonnen. Drommen Neder- landers verdwijnen naar warmere landen De meesten van hen zijn daar een paar weken als vakantieganger. maar een ook niet gering aantal heeft er een werkkring. Dat zijn de reisleiders. die de vakan- tiegangers opvangen, begeleiden en. met eventuele problemen hel- helpen. ZWEM SCHOOL G0EDER0N0 mrnmmm Rotterdam Centrum-Kralingen-Alexanderpolder-Ommoord-Noorderboulevard rvH,ot/m Schiedam Centrum-Kethel Nieuwerkerk a/d IJssel zbiang'devwrraad strew Schiedams Nieuwsblad TOSTADRES POSTBUS 195, SCHIEDAM AGENTSCHAP: EUROTYP, ROTTERDAMSEDIJK 238 In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad Regelmatig sukses voor Bond van Relsleiders In janua'ri van dit jaar publiceerden wij de ervaringen van Coby van Tuyl- Lopy, vroeger ook reisleidster, nu se kretaris van de Bond van Reisleiders. Onder het motto ,,het is belachelijk om je inkomen bij elkaar te moeten fooien" zet de bond zich in voor een betere rechtspositie van de reisleiders. Coby en anderen verdienden jarenlang een inkomen dat ver bene- den het minimumloon lag. Meestal kregen ze alleen een kleine onkosten- Heeft weer plaats voor nieuwe leerlingen LEEFTIJD V.A. 3 JAAR Voor club of prive lessen. Aanmelding per telefoon of tijdens onze lesuren. Vlaardingen Holy-bad, Relgerlaan. Maandag van 16.00 tot 17.30 uur, uvoensdag van 12.00 tot 14.30 uur. Schiedam zwembad-zuid. Wets Frankelandsedijk. Woensdag van 16.15 tot 17.30 uur, donderdag van 17.30 tot 18.30 uur. Kantoor Abeltasmanlaan 392 na 19.00 uur, tel. 010 349861 of 010 265108. Van 15 juli tot 12 augustus 01885-2234. SCHIEDAM - De Hengelsportvere- niging „Schiedam en omstreken" houdt op verzoek van het bureau Jeugdland" twee visconcoursen in de Schiedamse Poldervaart. De wed- strijden worden gehouden op zater- dag 22 en 29 juli van 14.00 tot 16.00 uur. Alle kinderen tot en met 14 jaar kunnen meedoen, het inschrijfgeld bedraagt f. 0,50 per keer. Per 5 deel- nemers is er een prijs beschikbaar. Voor de aanvang van de wedstrijd mag op bescheiden schaal gevoerd worden met zemelen of paneermeel. Wie mee wil doen kan zich vrijdag 21 juli 16.00 uur inschrijven bij de voi- gende Schiedamse winkeliers: Fa. Mak., Broersvest, Fa. Rosella, van Swindenstraat, Fa. Blom, Vlaardin- gerdijk, Fa. Binnenveld, Groenelaan en bij het Theehuis in het Beatrix- park. Voor de wedstrijd op 22 juli sluit de inschrijving op vrijdag 21 juli om 16.00 uur en voor de wedstrijd op 29 juli kan men zich tot vrijdag 28 jul 16.00 uur inschrijven. De nummers kunnen op beide zaterdagen tussen 13.00 en 13.30 bij het theehuis in het Prinses Jeatrixpark worden afge- haald. Om ongeveer 17.00 uur vindl daar ook te prijsuitreiking plaats. vergoeding: Veel reisleiders waren en zijn nog steeds studenten. Fen groep- je inmiddels afgestudeerde advokaten begon enkele jaren geleden een aantal processen tegen hun vroegere werk- gevers. Als resultaat kregen ze achter- af nog het minimumloon betaald. Omdat ze vonden dat anderen daar ook recht op hebben, richtten ze de Stichting Furopees Tourisme op. Leden van de Bond van Reisleiders kunnen via de stichting goedkoop of soms kosteloos rechtshulp krijgen. Daar wordt druk gebruik van ge- maakt. Mr. Rudolf Misset, een van de oprichters van de Stichting Europees Tourisme: „Als de reisorganisatoren worden aangesproken, dus als je achteraf een proces gaat voeren, dan betalen ze wel het minimumloon", was zijn ervaring. „Uit zichzelf doen ze dat meestal niet, maar sinds de processen die we gevoerd en gewonnen hebben, komen er steeds meer die nu wel het mini mumloon betalen. Europa Express uit Rotterdam bijvoorbeeld is begon nen om in hun advertenties het mini mumloon aan te bieden. Ik denk toch wel dat het een gevoig is van de processen en dat een aantal andere reisorganisatoren mee zijn gegaan." Vier grote touroperators hanteren echter nog steeds de zogenaamde ,,Zwitserse kontrakten". Ze stellen dat ze hun personeel via een Zwit- sers uitzendbureau betrekken, Maar volgens de Bond van Reisleiders is dat alleen maar een foefje om het minimumloon met te hoeven betalen. Tegen die Zwitserse kontrakten wordt ook een aantal processen ge voerd. waarbij de reisleiders achteraf aanvulling tot het minimumloon eisen. Daar is nog geen enkele uit- spraak over. Mr. Misset: „Als zo'n proces, eventu- eel ook in hoger beroep, voor de reis- leider gunstig afloopt, dan kan nie mand meer het minimumloon ont- duiken. We hebben de minister van Sociale Zaken gevraagd of hij wil be- middelen bij het totstandkomen van een C.A.O. voor de reisleiders. Daarin Pagina vol autonieuws. Vakantie? Denk aan Uw huisdier. Simon Winters geprolongeerd: de zomer van 1908 Ludiek begin van Jeugdland: de ballonnen worden opgeblazen. De reisleidster '2e tan links) <n aktie. Hard werken voor een hongerloont/e. zou je ook die Zwitserse kontrakten onmogelijk kunnen maken. Maar deze minister heeft aan het begin van zijn regeringsperiode gezegd dat hij er niets voor voelt om zich met C.A.O.'s te bemoeien. Ook heeft de bond aan het ministerie gevraagd om een nor- malp arbeidsduur voor reisleiders vast te stellen. Als dat gebeurt, krijgen ze hun overwerk uitbetaald. Nu zijn daar geen regels voor. De minister is daar niet bepaald snel mee, want die zaak is al in januari 1977 aanhangig gemaakt." Zouden de reisleiders die ifZwitserse kontrakten" niet kunnen boycotten? Rudolf Misset: ,,Het aanbod is groot; het is niet zo makkelijk om aan een baantje te komen. Dus neemt men wat men krijgen kan. lot nu toe is de enige mogelijkheid: achteraf het minimumloon vorderen. Als ze er echter bij je sollicitatie luchf van krijgen, dan kun je natuurlijk wel inpakken." Coby van Tuyl-Looy heeft haar proces over het jaar 1973 inmiddels gewonnen. Evenements Reizen moest haar verdienste over dat jaar tot het minimumloon aanvullen en daarbij kreeg ze vergoeding voor kost en inwoning en vakantiegeld. Haar over men werden niet betaald. Over de andere jaren dat ze bij diverse reisbureaus werkte, wordt nog gepraat. Of dat tot een proces komt, hangt van die onderhandelin- gen af. Reisleider is nog steeds een afwisse- lend maar tamelijk onzeker beroep. Daar lijkt langzaam verandering in te komen. zeker als de Zwitserse kontrakten" door een gerechtelijke uitspraak onmogelijk worden ge- JT| t YVONNE HON TELE SCHIFDAM Omdat een perskonfe- rentie meestal saaie plaatjes oplevert, blies wethouder Herman Posthoorn op 10 juli om 15.00 uur het eerste Jeugdland-balonnetje op. Dit goede voorbeeld van Jeugdland-promotion" werd direkt gevolgd door de heer Van Broekhoven en mevrouw Immer- zeel. die beiden aktief bij de voorbe- reidingen van het vakantiefestijn be- ,.v,yy.riir....T. Coby tan fin I: ..Toch minimumloon SCHIEDAM Evenals voorgaande jaren kunnen beeldende kunstenaars die de schilderkunst beroepsmatig beoefenen en die op 1 januari 1978 de leeftijd van 30 jaar nog niet heb ben bereikt. mededingen naar een Koninklijke Subsidie groot f 5000 - en deelname a^n de tentoonstelling van de ingezonUijn werken. Door H.M. de Koningin worden maximaal zes subsidies verleend. Beeldende kunstenaars die op 1 januan 1978 de 35-jange leeftijd nog niet bereikt hebben kunnen indien zi.i met eerder een Konikliike Subsidie hebben ontvangen. evereens mede dingen. De jury bestaat uit: Jan Dijker, voorzitter, Hans Paalman, sekretaris en Jef Diedcren, Peter Blokhuis Jaak Erenken en Cees ETanse leden. De tentoonstelling van een deel van de inge/onden schilderijen vindt dit jaar plaats in het Gemeentemuseum te Roermond en wel van zaterdag 4 november tot en met /ondag 10 de- cember 1978. Gei'nteresseerden kunnen vanaf 15 augustus 1978 inschrijfformulieren en het reglement aanvragen bii het sekretariaat van de jury voor de Ko ninklijke Subsidie voor de Vrije Schilderkunst p/a Stedeliik Museum. Hoogstraat 112 te Schiedam, tel. 010-269066 alsmede bij het Gemeen temuseum. Andersonweg 8 te Roer mond, tel. 047"0-1349b trokken waren. De fotografen kon- den tevreden naar hun volgende op- dracht. Jeugdland gaat dit jaar geen twee, maar drie weken duren. De meeste aktiviteiten zijn bedoeld voor jonge- ren tot 12a 13 jaar, maar voor de oudere jeugd is er ook nog wel het een en ander te doen, een jazzconcert door de „Harbour Jazzband", een popconcert met de groepen beauti ful garden" en „Liberatiori of man", discoshows en een fietspuzzeltocht. Ongeveer 16 vrijwilligers vormen een enthousiaste ploeg, wat volgens de heer Van Broekhoven voor een der- gelijk gebeuren beslist nodig is. Voor hun werk ontvangen ze een bedrag dat veel lager ligt dan het minimum (jeugd-)Ioon. „Hen hoger bedrag zou de kosten van Jeugdland te hoog op- taen", meent de heer Van Broek- Mariastraat toch niet tevreden SCHIEDAM De Mariastraat was de eerste straat in Schiedam die drie jaar geleden bij herbestrating werd veran- derd in een Jeefstraat". „Dat gebeurde in bijzonder goed overleg met de gemeente" kregen we te horen van John de Kievit, sekretaris van de bewonersvereniging Schiedam- West. rHet was het eerste projekt hier in Schiedam, een experiment voor de gemeente. De procedure was erg aardig. Maar wat is er nu met de Van Ostadelaan gebeurt, dat lijkt nergens op. Wethouder Zijdeveld doorkruist gewoon de inspraakpruce- dure". Bewoners van de Van Ostadelaan zijn daarover nog lang met uitgepraat zij bezinnen zich op protestakties. De bewoners van de Mariastraat zijn niet ontevreden. Er bleken wel wat kinder- ziekten aan de Jeefstraat" te kleven, maar dat hoort bij een experiment, Zo blijkt de groenvoorziening erg onder vandalisme te lijden. De be wonersvereniging wil dat oplossen door de bewoners meer bij het onder- houd van de plantenbakken te be trekken. Ook het dwars-parkeren levert pro blemen op. De straat is erg smal en daardoor dringep uitlaatgassen in de woningen binnen, wanneer een auto met de uitlaat naar de gevel is gepar- keerd. Allemaal zaken waar we van kunnen leren" vindt John de Kievit. We willen dan ook in een aantal stra- ten een enquete houden. Dan kun je zien hoe de Jeefstraat" bevallen is en wat men achteraf anders had wil len hebben. De gemeente maakt er volgens ons met zoveel studie van. We hebben de indruk dat ze hele- maal geen gebruik maken van de ervaringen die men in andere gemeen- ten heeft opgedaan". Inmiddels hebben burgemeester en wethouders besloten, de Mariastraat aan te wijzen tot „woonerf". Dat kan officieel, nu in het wegenverkeers- reglement daarvoor voorschriften zijn dat binnen een woonerf de voetgan- gers voorrang hebben en dat gemo- toriseerd verk-eer alleen stapvoets mag rijden. L>chtgewicht aluminium trap. Met speciale beschermlaag voor afgeven Rustiek bruine wandzoutpot van keramiek met houten deksel Onze prijs Speciaal gemaakt voor op het balkon Is deze handige balkontafel met kunststof blad maat 100 x30 cm Thermoskan met schokvrije mantel en expander die de inhoud minstens 24 uur warm houdt Inhoud 1 liter Van 19.95 Onze prijs Bully buitenlamp Kunststof armatuur met porseleinen fitting Ideale verlichting vodr terras en camping Een kristalhelder glasservies ..Oslo bestaande uit 6 borrel- 6 port/sherry- 6 wijn- en 6 lengdrink/bierglazen Nu van 29,95 Vodr slechts Fraai gevlochten rieten lamp met fitting snoer en plafondplaat in de maten 16 cm t/m 22 cm 6 95- 7 95-8.95- Droogrek van Tomadd met een drooglengte van 29 m Geheel inklapbaar van 72.50 voor lOMADO hoven. „En Jeugdland is broodnodig, dat is weer eens gebleken uit het pro- gramma van ombudsman Frits Bom. Die heeft uitgerekend dat een mil- joen Nederlandse kinderen nooit op vakantie gaat. Overigens hebben vorig jaar ook heel wat buitenlandse kin deren meegedaan" Voor de week tot en met woensdag 19 juli ziet het Jeugdland-programma er als volgt uit Maandag 17 juli: opening van Jeugd land met een jeugdmarkt op het stadserf. Om 11 uur opent wethou der Posthoom de markt. Er is een fancy-fair, een glasblaaster, een sil- houettenknipster, een pruikemaker en iemand met een ouderwetse druk- pers. Net als vorig jaar is er een grote luchtmatras en een poffertjeskraam Om 14.00 uur wordt de markt afge- sloten door Valery en Al Preston, die een jeugdshow presenteren. De toegang is gratis. Dinsdag 18 juli: Kindervoorstelling „Punt Koroma Punt" in gebouw De Ark, voor kinderen van 6 tot 12 jaar. De voorstelling begint om 14.00 uur, de toegangsprijs bedraagt f 0.50. Woensdag 19 juli: Klucht- en tek*m- films worden vanaf 10.00 uur in De Ark vertoond, voor de leeftijd van 5 tot 13 jaar. 's Middags om 14.00 uur worden in Wijkcentrum Nieuwland films gedraaid. De toegangsprijs be draagt f 0.50. Nooit eerder lieb ik de vakantie met zoteel gemengde gevoelens tegemoet gezien als dit jaar. Die mooie veertien dagen in 7 voorjaar (ja, ik weet het: pas na diep nadenken herinner je je die) maakte me opstandig bi) de ge- dachte dat de sclioolvakantie zo laat viek Maar in de daaropvolgende re- gen we ken was dat snel verdwenen. De eerste natte dagen zei iedereen dat 7 hard nodig was voor 7 land Maar alras begon men zich af te vra- gen of er dan nooit 'n eind aankwam. Optimisten riepen: ,,Wat nu valt, valt straks niet meer". Maar zelfs die ge- loofden er op 7 laatst niet meer in. En dan kom le eensklaps tot de ont- dekking dat ie nog maar een week van de vertrckdatum verwijderd bent. Er moeten nog tientallen klusjes. bp- geknapt worden. boodscliappen ge- daan. regelingen getroffen voor thuisb/ijvende dieren en planten, dan als klap op de luurpijl inpakken. Dat is 71 karwei wat ik gewoontegetrouw pas de a\ond voor vertrek doe. I'oor mit de nicest ideate manierzo ben ik er tenminste zeker van dat er niets i ergeten wordt. Daar komt'dan nog bij dat de meeste kledmg toch vaak pas op. 7 laatste moment weer schoon en gestreken is. Ja. die kleding dat is 'n probleem op zich. Eigenlijk zou je 7 bestc de to- talc kastinhoud mee kunnen nemen, maar daar is de auto niet op bere- kend. Dus wikken en wegen wat wel en niet meegaat. /wempakkci\ en luehtige kleding voor warm weer, blouses voor killere dagen en lange broeken en 'n trui oor 7 geval bet koud wordt. Laarzen en regenjassen. Hopelijk slepen we die voor niets mee. kinderspeelgoed, ballen en ten- nisraekets, spclletjes. boeken en knutsclniateriaal. leder jaar weer ver- wonder ik me erover dat allcs in de kofjers past. Maar eindelijk is 7 dan zover. Alius staat gereed. De volgende morgeh vrogg wordt allcs ingeladen. Opk dat gaat met probleeinloos, want we heb ben ook nog 'n torse viervoeter die meegaat en it llinke ruimtc in he- slag neemt. Maar na het nodigc ge- liarrcwar is de hoe I toch start K laar en we vertrek ken. 1 ijftien dagen naar n bcstemnung die wc alleen uit boek/es kennen. Problemen en zorgen laten we tliiiis. /let is immers vakantie RITA fMAHHn inHI V .11 .HI'-III2

Schiedams Nieuwsblad | 1978 | | pagina 1