Schiedams Nieuwsblad Goede koorzang in aula van Stedelijk De zamer van 1908 als de wereld niet ten gronde gaat Expositie Schiedamse politie en wij" laurens kramer MflSSlEF EIKEN BHNKSTELLEN DE MEUBELMBKER MtUMLMflKERU Met Andere Woorden D'66 kreeg ander bestuur InterRent Aktie Harten 5 erg geslaagd Brons voor A.J. Ouwerling AUTOVERHUUR CENTRALE VERWARMING AIRCONDITIONING Schiedams politienieuws mm VOOR UW TIJDtLIJKE AUTO! 'Stand van zaken' i!- WOENSDAG 12 JULI 1978 28-514 Inbraken en diefstal Ongevallen Brand post zeqd Handel v edietvendijkpl 3S vlsardincjen hoi centrum K9T7 vlsorclingen 010/3^19103 C.P.A. K0RTEKAAS ZEER APART EN NERGENS ANDERS TE KOOP- RECHTSTREEKS UIT DE HANDEN VAN DAN HEEFT U VOOR GEWONE PRIIZEN HETTOPPUNT dage^^-lnur. VAN KWALITEIT IN HUIS. vrijdag koopavond. KON. WILHELMINAHAVEN NZ-27 VLAARDINGEN TEL .010- 343006 hi Mercuriusstraat 41, tel. 34.21.63, VLAARDINGEN 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 II a 13 14 15 li 17 15 19 20 21 22 21 21 25 25 21 28 In de nacht van 6 op 7 juli kreeg Lau- waarts aan de Hoofdstraat nachtelijk bezoek. Men forceerde een deur aan de achterzijde en verschafte zich zo toegang tct de kantoren. Enige kasten werden opengebroken en de bureaus werden doorzocht. Postze- gels, vreemde valuta en een envelop- pe met f 140,- worden vermist. Er werd voor f 6.000,-schade aangericht. Dat een openstaande deur ongenode gasten trekt, bemerkte een 24-jarige bewoonster van de Iloogstraat. De f 700,- die in een kast in de kamer lagen zijn verdwenen. Een 33-jarige Schiedamse, die haar auto, een grijze Simca, kenteken 17-97-NJ, ter waarde van f 500,-, de eerste juli op het Stationsplein had geparkeerd, kwam een week later tot de ontdekking dat hij een nieuwe eigenaar heeft. Vrijdagavond ora 5 uur vond op de Rotterdamsedijk een aanrijding plaats tussen een 18-jarige bromfiet- ster uit Rotterdam en een 14-iarige voetganger, afkomstig uit Denemar- ken. De jongeman, die eensklaps het fietspad was opgelopen, kwam ten val. Per G.G.D. werd hij naar het Ge- meentezlekenhuis gebracht, waar bleek dat hij een hersenschudding, kaakfraktuur en gescheurde wenk- brauw had. Zondagavond rond half elf stak een 73-jarige Rotterdammer plotseling de Rotterdamsedijk over met de bedoe- ling de bus te halen. Hij werd aange- reden door een 40-jarige automobilist en is met een gebroken arm in de Noletstichting opgenomen. Zaterdagmiddag rond 4 uur ontdekte men dat er brand was in een kelder aan de Lekstraat. Het betrof een leeg- staand pand van de gemeente, bestemd voor renovatie. Een in de kelder staande houten wand brandde geheel af. Het vuur is ontstaan in een der ventilatieroosters. Rond half elf zondagmorgen stak een onbekende aan de Wilhelminahaven een waarschijnlijk overtollig bankste' en enige planken in brand. De brand- weer bluste het vuur. Adri Reijnhout, de nieuwe voor- zitter van D'66, af deling Schiedam. SCHIEDAM Tot de gemeente- raadsverkiezingen in mei 1978 leken er in Vlaardingen en Schiedam zo weinig aanhangers van de Demokra- ten '66 te zijn dat de beide gemeen- ten samen een afdeling vormden. Na de verkiezingen ging het er anders uitzien, in Schiedam behaalde D'66 twee raadszetels. Tijdens een druk bezochte vergade- ring op dinsdag 4 juli in gebouw Ire ne" in Schiedam werd met algemene stemmen besloten om twee afzonder- lijke afdelingen voor Vlaardingen en Schiedam op te rich ten. Als reden werd onder meer aangevoerd dat beide gemeenten met zeer verschil- lende problemen te maken hebben. Bovendien wil elke afdeling zich intensief bezighouden met de bege- leiding van de eigen gemeenteraads- fraktie. De Schiedamse en Vlaar- dingse demokraten willen wel re- gelmatig kontakt onderhouden. Omdat Anne Marijke Steen en Rob Hijmans beiden een zetel in de Schiedamse gemeenteraad gaan bezetten, zijn zij geen bestuurslid meer. Voor beide afdelingen werden nieuwe besturen gekozen, voor de Schiedamse afdeling zijn uitverkoren: Adri Reijnhout - voorzitter, Trudy van de Akker sekretaris, Wim Butli - penningmeester, Henk Bonzet lid en Maarten Peterhans lid. Onderdeel van de Rijnmond West Combinatie, waarin ook het Maas- sluis Nieuwsblad en de Nieuwe Vlaardingse Courant zijn opgeno men. Verschijnt op woensdag huis-aan-huis in geheel Schiedam. Kantoor Rijnmond West Combi natie: Hoogstraat 122 in Vlaar dingen. Telefoon: 010- 34.67.11. Agentschap: Eurotyp, Rotter damsedijk 238, Schiedam. Postadres: Postbus 195, Schie dam; Hoofdredakteur: Bert Cattel. Redakteur: Paul Houkes. Medewerkster: Yvonne Hontele, tel. 26.27.16. Klachten over bezorging kan men uitsluitend doorgeven via het nummer 010- 13.24.89 (van 8.30 tot 17.30 uur). Duo's kunnen worden opgegeven tot maandag 17 uur; gewone advertenties tot dinsdag 11.30 uur. Redaktionele kopij dient uiterlijk maandag 17 uur binnen te zijn. '.yAyyy.yyyyI'X- SCHIEDAM In de aula van het Stedelijk Museum vond vorige week woensdag een evenement plaats, zoals je vaker zou wensen. Een avond lang koorzang door studenten van een universiteit in Wales: The Eliza bethan Madrigal Singers. 20 Jonge mensen (II dames en 9 heren) deden op hun tocht door Ne- derland Schiedam aan en gaven een koncert dat het aanhoren waard was. Op het prograinma stonden alle bekende namen van komponisten, die madrigalen geschreven hebben: Morley, Byrd, Weelkes, Farnaby. A1 deze komponisten leefden en werkten in de eerste helft van de 17e eeuw, de tijd van Elizabeth 1. Vandaar de naam van het koor. Dirigent Royston Havard had zijn koor goed in de hand. Met een klein gebaar kreeg hij het koor precies waar hij het hebben wilde. Het koor, dat in het begin wat moeite had met de klankbalans de tenoren waren iets te zwak en de bassen iets te sterk bleek goed op elkaar ingej zongen. Gaandeweg het eerste ge- deelte voor de pauze werd het koor slordiger. De uitspraak was niet meer zo fijn en de inzetten ongelijk. Maar alles werd zeer zuiver gezongen. Een geweldige prestatie. Het laatste stuk voor de pauze Ave verum van William Byrd werd in een zaal naast de aula ge zongen temidden van de oude schilderijen. Alles en iedereen begaf zich dus naar Jit vertrek, waardoor het koncert ineens een totaal ander gezicht kreeg. Het publiek stond en het koor zong het toe. Een moge- lijkheid die vaker benut zou kunnen worden. Bovendien is de akoestiek wat anders dan in de droge aula. Na de pauze wederom voortreffe- lijke koorzang, iets gelijkmatiger dan voor de pauze, met ook nu een paar 'Welsh Folk Songs'. Uitgesproken toppers waren voor mij 'Rest, sweet nymphs' en 'Amyntas with his Phillis fair' van Francis Pilkinton. Van mij mag het koor volgend jaar terugkomen. TON VAN DER VALK Verleden jaar zomer lieten wij de lezers van het Schie dams Nieuwsblad kennis maken met een unieke histo- rische bron: de notities van een jonge Schiedammer uit 1907. De vergeelde cahiertjes met bespiegelingen van zijn hand kwamen tevoorschijn, toen ergens op de Lange Haven een oude zolder werd opgeruimd. Tussen de archiefstukken uit dat pand zijn echter weer schriftjes opgedoken Het Schiedams Nieuwsblad is dan ook in staat u weer te laten meegluren over de schouders van een eigentijds jongmens, maar dan wel uit 1908. Hij heet Simon Winters, hij werkt bij de bank, hij stemt vrijzinnig demo- kratisch, houdt van kunst en sinds een jaar ook van het onderwijzeresje Johanna Wouteleers. De redaktie heeft het navolgende omgezet in de moderne spelling. Ook de koppen boven de artikelen van Simon Winters zijn in 1978 verzonnen. De rest, vooral de couleur locale, is onveranderd gebleven. DE UREN opde bank kunnen eindeloos lang duren. Toch lijkt het wel, of de week vliegt. Daar moet je aan denken, als je die oude Amoureus van apotheek Gouka door de stad ziet sloffen. Sinds een paar dagen kan hij ook schitteren, want H.M. heeft hem de zilveren medaille van Oranje Nassau toegekend in ruil voorvijf- tig jaren trouwe dienst.'In de ogen van de Almachtige is de eeuwig- heid een sekonde; zouden die vijf- tig jaren voor Amoureus een week zijn geweest? Ik durf het niet te vragen. als ik bij Gouka aspirine kom kopen. OVER 50 JAAR is het 1958. Dan ben ik 79, oud en der dagen zat en mijn Johanna een ge- rintpeld besje, als de wereld voor die tijd tenminste niet te gronde gaat. De Duitsers -gevaarlijk als ze zijn- experimenteren met enonne luchtschepen. of beter ge- zegd graaf Zeppelin doet dat. In het Bodenmeer heeft hij een drij- vende loods gebouwd, met zo'n gevaarte erin. Je kunt het besturen en er zit een motor in, net als in een automobiel. Het voortbewe- gen gaat door middel van een schroef, maar die ziet er anders uit dan bij een schip. Het schijnt dat de Duitse generalestaf veel belang- steiling heeft voor deze bestuur- bare luchtballen en in het Engelse parlement is al kritiek geweest op de regering die tegen dat gevaar niets onderneemt. De minister van oorlog heeft het allemaal maar zo'n beetje weggelachen. En ik geloof ook niet, dat zo'n lucht- schip helemaal naar Londen (of wat erger is: Parijs) kan komen om met helse machines te gooien. Hoe 't ook zij: Nederland voert toch geen Europese oorlog en zal altijd een eiland van de rede en de vrijzinnigheid blijven ineenoceaan van bloed en waanzin. IK WORD vergeleken met vorig jaar wat kalmer. Ik ben blij, dat ik niet veel anders aan het hoofd heb dan de kosten van het komende huwelijk met Johanna, het vinden van een ge- schikte woning op de juiste stand en het verbeteren van mijn positie bij de bank. Het komt mij trou- wens voor dat ik de enige Schie dammer ben die redelijk Russisch schrijft en spreekt. De lessen van Sasja Oblonski waren toch een goede ondergrond, ondanks alle alkohol. Ik zit daar achter mijn bureau uit de .Roess" en de „Novoje Wremja" aan verbaasde kapitaalbezitters de ekonomische pagina te vertalen en dan kopen zij hun zoveelste aandeel in een Russische spoorwegmaatschappij. VAN OSS schrijft in de N.E. K. keer op keer, dat Rusland niet solide is, maar ik ge loof daar niet in: ooit zal ook daar het beginsel der vrijzinnigheid doordringen en dan is het met de woelingen en het terrorisme ge- daan. De oude dwingelandij moet worden weggespoeld net als eer- lang gaat gebeuren met het vuil van het Singelkwartier, waar nu eindelijk riolering komt met een persbuis naar de Buitenhaven. Mis- schien kan ik daar eens naar een geschikte woning omzien, als het zover is. Hoewel: het gif van de glasfabrieken tast er al het groen in de tuinen aan. Tanis, een be- roepstuindcr, die bij ons zijn reke- ning heeft, zegt zelfs dat hij er mee naar de krant wil stappen. Ik vraag me af, wat dat gif in de lichamen van de glasblazers aan- richt. EN DAIZELEDE geldt voor de liters bier die ze tijderjs hun hete werk verzwelgen - wel moeten verzwelgen. Zondagmid- dag herinnerden talrijke arbeiders- harmonies ons eraan, dat het voor- naamste vraagstuk van onze tijd toch nog altijd de sociale kwestie is. Op uitnodiging van de Schie damse Bestuurdersbond waren zij naar Schiedam gekomen, de in de vakorganisatie verenigde arbeiders. Met vaandels, muziek en vast- besloten gezichten toonden zij hun wil om Nederland van aan- schijn te veranderen. HET IS van blang, dat ver- standige mensen snel de gerechtvaardigde grieven van de arbeidende standen zullen onder- schrijven. Nederland heeft alge- meen kiesrecht nodig voor elke man (en voor elke vrouw, vindt Johanna, maar niet alles kan op een dag), een systeem van sociale voorzorg, breder dan wat nu reeds tot stand is gebracht. Wanneer wij niet geven, wat billijk is, dan zul len zij nemen, al wat wij bezitten. SIMON WINTERS Noten van de redaktie: N.F. &.K., In vakkringen gebruikelijke afkorting van de Nieuwe Financier en' Kapitalist, destijds het toonaangevende blad voor mensen met aandelen. Hoofd redakteur Van Oss heeft later de Haagse Post opgericht. Schiedamse Bestuurdersbond: overkoe- pelend orgaan van alle niet-konfessio- nele vakbonden in Schiedam. Geyssendorfferweg 5, Rotterdam Waalha- ven, telefoon 010 - 29.71.71, postbus 5165 Telex nr. 28088 VLAARDINGEN: Dr. Wiardi Beckmansin- gel 8. tel. 010-35.28.50 SCHIEDAM: v. Deventerstraat 15, tel. 76.68.44, toestel 124. SCHIEDAM- Alle vijfde of zesde klassen van de Schiedamse lagere scholen brengen jaarlijks een bezoek aan het politiebureau. Dat gebeurt in het kader van de lesbrief ,,De Schie damse politie en wij". In die brief staat veel informatie over het werk van de politie. Ongeveer duizend schoolkinderen brachten dit jaar een bezoek aan het politiebureau. Ze werden door het bureau rondgcleid en kregen diaseries te zien van het werk van de Schiedamse politie en over vernielingen en baldadigheden in de stad. Vooral dat laatste gaf vaak aanleiding tot een levendige diskussie Het onderwerp „De schiedamse poli tie en wij" stond gedurende een aan- tal weken in dit schooljaar in de vijf de en zesde klassen centraal. Dat re- sulteerde in een aantal kreatieve werkstukken, klassewerk, groepswerk maar ook individueel werk. Die werk stukken zijn van 5 tot en met 31 juli in het filiaal van de gemeente-biblio- theek aan de Parkweg 218 te zien. De zesde klas van de Prof. Gunning- school kwam met een origrneel idee. Zij hield in de wijk Nieuwland een enquete waarin 280 wijkbewoners hun mening over de Schiedamse po litie gaven. Die laatste kwam er rede lijk af, iets meer dan de helft van de ondervraagden vond de politie goed, „slecht" was het oordeel van 22 pet., de rest had geen mening. De bewo- ners van Nieuwland lijken geemanci- peerd te zijn, want 82.5 pet. wilde meer vrouwelijke agenten. Ook moes- ten er meer wijkagenten komen, vond 71.8 pet. Bij de Nieuwlanders blijkt het beroep toch niet zo aan te slaan, maar 18.9 pet. zou graag poli- tie-agent willen zijn. Opvallend was dat 17.2 pet. van de geenqueteerden zich Schiedam best zonder politie kon voorstellen De werkstukken, waarvan er veel op- vallen door de originele illustraties zij op maandag, dinsdag, woensdag en vrijdag van 13.30 tot 17.00 uur te zien. Op zaterdag is de bibliotheek van 9.30 tot 12.30 uur open en op dinsdag- en vrijdagavond kan mer er ook nog van 18.30 tot 21.00 uur te- recht. :Vv; iffgaaSttK- bQCj 010/355335 Hoe schoolkinderen de politie be- kijken is op de expositie te zien. De aktie Harten 5, bedoeld om zie ken en gehandicapten vakantie en re- kreatie te geven, is geweldig geslaagd. Op allerlei manieren werden de ge- zonde Nederlanders opgeroepen om f. 5,— (of meer van hun eigen va- kantiegeld af te staan. Daar werd op een geweldige manier op gereageerd. Tenslotte vond op vrijdagavond 16 juni j.l. vanuit de Evenementenhal te Groningen de populaire Willem Ruis- show plaats. Deelnemers: Gehandi- capte echtparen. Aanwezige toe- schouwers waren 1400 zieken, gehan dicapten en bejaarden uit de noorde- lijke provincies. Willem Ruis deed toen een beroep op de kijkersom samen minstens voor een miljoen gulden te zorgen. Dit bedrag werd ruimschoots gehaald, zodat de voor- genomen plannen (o.a. 300 eendags- boottochten, 70 regionale ontspan- nuigsdagen met radio- en t.v. arties- ten en aangepaste vakanties voor 1700 zieken) gerealiseerd kunnen worden. Voor degener. die alsnog geld over willen maken: volgt hier het gironummer 1 1.55.555 t.n.v. Vakantiefonds Zonnebioem, Breda. De bekende folder Stand van Zaken bij de sociale verzekeringen en voor- zieningen" is weer verschenen, uiter- aard bijgewerkt per 1 juli 1978. Wie haar wenst te ontvangen, kan zich wenden tot het V.S.V., Rhijn- spoorplein 1, Amsterdam, telefoon 020-92 74 74. Bij wat grotere aantallen worden er kosten in rekening gebracht. Huisarts. Afweziq van 15 juli t/m 30 juli. Waarneming voor spoedgevallen: A.Q.C. Klomp, J.v.Stolbergstr. 3; G. Pet, Tuinlaan 38; P.v. Sand- brink, J.v.Zutphenstraat 2. Spreekuren: 8-9 uur ziekenfonds en 13-14 uur voor particulier. Aanvragen van huisbezoeken voor 9 uur via Boodschappen- dienst 010 - 20.66.11. Voor spoedgevallen in het week end belt u 010 - 20.66.11. i i 77 WESTLRNDIII SCHIEDAM - Bij Koninklijk Besluit is aan de heer A.J. Ouwerling, gebo- ren op 29 januari 1919 te Hillegers- berg en wonende in Schiedam aan de Mgr. Nolenslaan 442, de bronzen eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, toegekend in ver- band met diens veertigjarig jubileum bij Bingham B.V. in Schiedam. Tijdens een huldigingsbijeenkomst werd dit ereteken hem namens bur- gemeester Lems uitgereikt door de heer P.J. Drenth, kabinetchef van de burgemeester van Schiedam. GRIFFIJN De uitslag en de prijswinnaars van de puzzel van vorige week houdt IJ we- gens de vakantieperiode nog even te- goed. Nieuwe oplossingen moeten maandag 17 juli binnen zijn op het adres Rijnmond West combinatie, Postbus 306 in Vlaardingen. Op elke regel moeten drie woorden van respectievelijk 5, 4 en 9 letters worden ingevuld. Elk woord van 9 let ters is samengesteld uit de letters van de beide voorafgaande woorden van 5 en 4 letters. Voorbeeld: zou de om- schrijving luiden ,,vaal - precies - smulpaap", dan moest worden inge vuld bleek - krek - lekkerbek". Bij juiste oplossing van de gehele opgave leest men in de cirkeltjes, van boven naar beneden, een lang woord. Alleen dit lange woord moet als oplossing worden ingezonden. 1 strijdperk - deel van fornuis - voor- opgaan; 2 kapen - vergeefs - ontslapen 3 bende - voerbak - man die op onnet- te wijze voordeel uit iets trekt; 4 landbouwgrond -onwel-mopperaar 5 gebak - gierigaard - soort kanaal; 6 oude maat - lange vislijn - prik van insekt: 7 in veiligheid - cirkelvormig - bedrieg- lijke redenering; 8 Nederlander - ongaarne - verdriet; 9 soort hert - vlechtwerk - toeschou- wen; 10 familielid - roofdier - mededelen; 1 1 warme glans - beslag van paard - oppervlakkig mens; 12 ongevuld - uniek - elektriciteits- draad; 13 schampere opmerking - ijver- hou- den (voor); 14 onaangename lucht - bezinksel - soort kluis; 15 bosgod - onvervalst - lichaamsdeel; 16 verzoeken - luim - wederzijds; 17 arbeidzaam - Eskimo-huis - te gro- te haast; 18 veroorzaken - kleur - danseres; 19 vlak - derhalve - verdedigend; 20 grond - vuurtong - inwoner van stad in Z.-Holland; 21 opschrift - geslacht - tikjuffrouw; 22 wijs - brok - botheid; reeks - ontk. voegwoord - zengen; rondgang - soort hond - gemiddel- 23 24 de; 25 interest - drinkgerei-nadrukkelijk; 26 melkvet - vogelbek - lichaamsbot; 27 gelaatskleur - individu - gevoel; 28 te keer gaan - schuifbak - weife- lend.

Schiedams Nieuwsblad | 1978 | | pagina 3