Daihatsu Charmant 1400 Bestaande reeks uitgebreid Citroen presenteert zuinige, kleine Visa Simca Horizon doet het goed Chevette Celebration r Nieuwe druk van autoboek Leyland duurder R12 in licentiebouw: Roemeense Dacia nu in Nederland te koop J\%! V.A.G.:identifikatie Audi en Volkswagen AUTO Nieuwe Acadiane m m - m. 1 x Jaguars en Daimlers naar garage Ruimte genoeg Motor voorin Deelbare bank WOENSDAG 12 JULI 1978 28-515 Mm I? m mm mm mmfp§ if#* m* ||p| F\ Jk mmmm Hi ti Japanse 'nieuwkomer' presenteert zich goed Het gebeurt regelmatig, dat er splinternieuwe autotypes op de markt komen. Nagenoeg iedere fabrikant brengt van tijd tot tijd een nieuw model uit, in de meeste gevallen zoveel mogelijk als „verrassing", dus zonder voorafgaande publiciteit, hoewel gespecialiseerde autobladen er meestal al wel Iucht van hebben gekregen, voor het zover is. Totaal nieuwe automerken komen veel minder op de markt, eenvoudig omdat er lanzamerhand al ontzettend veel zijn en de konkurrentie, vooral voor nieuwkomers, dus erg moeilijk is. Toch fs er nu zo'n nieuwkomer: het Japanse merk Daihatsu. Een nieuw merk,dat wordt geimporteerd door een speciaa! hiervoor gestart zelfstandig bedrijf: l\ij KlQQr Daihatsu Nederland B.V. in Rotterdam. Als eerste auto verschijnt de Daihatsu Charmant 1400 op de Nederlandse wegen: een auto die momenteel al in de showroom te bekijken is. Van de Charmant 1400 zijn des- aJniettemin twee versies te koop: het sedanmodel, dat inklusief BTW f. 12.880,- kost, en een kombinatie- wagen, die f. 13.375.- moet opbren- gen. Bijzonder scherpe prijzen, zo vindt de importeur zelf, vooral als je kijkt wat je er voor krijgt. De bedoeling van Daihatsu Nederland B.V. is, om nog dit jaar zo'n 3000 wagens op de markt te brengen. Uit- eindelijk mikt men op tweemaal zoveel per jaar, hetgeen 1 procent van de totaJe Nederlandse autover- koop zou betekenen. In eerste instan ce houdt de importeur het om begrij- pelijke redenen (investeringskosten, onderdelen, ,,inspelen" dealers) op een start-type: de Charmant met 1,4 motor. Dat is de mooiste van het stel: in de fabriek in Japan worden diverse uitvoeringen gemaakt, waar- onder ook met 1,2 motor. De 1,4 die in Nederland te koop is is tevens de meest komplete uitvoering die leverbaar is. Wat die prijs betreft: de importeur heeft benadrukt dat het hier niet gaat om een aantrekkelijk intro- duktieprijsje, dat over enige maan- den stevig zal worden verhoogd, zoals in de branche soms wel eens gebeurt. Daarnaast is een zeer positieve zaak, dat gewerkt wordt met „rijklaar- prijzen", zodat het belachelijke systeem van afleveringskosten, die dikwijls in de honderden guldens lopen, meteen wordt losgelaten. Een probleem is er: de kosten die vroeger bij de aflevering betaald moeten worden kunnen niet zomaar in de katalogusprijs worden opgenomen, omdat er dan extra belasting over zou moeten worden betaald. Vandaar dat in de prijslijsten van de Daihatsu altijd de katalogusprijzen en de rij- klaarkosten is rijkiaarprijs staat vermeld. De nu op de Nederlandse markt geih troduceerde Daihatsu Charmant is niet alleen voor Nederland nieuw, maar ook voor Japan. Het huidige model werd namelijk zeer recent in produktie genomen. De techniek werd verregaand van het voorgaande model overgenomen; dus angst voor kinderziekten is overbodig. De car- rosserie is echter geheel nieuw, aange- past aan de jongste Amerikaanse vei- ligheidseisen. De auto heeft een lange en lage neus, met een iets achterover hellende zwarte grille, met daarin dubbele ronde koplampen Het achterover VWSWA\VS\W/^WW/WAVWAWWWVWAWWAVAWAW>W/AW>WAWbV. Citroen zal op de komende autoten- toonstelling van Parijs (5 tot 15 ok- tober 1978) een nieuw model intro- duceren, dat zich in het merkgamma zal gaan bevinden tussen de 2CV - Dyane - LN endeGS'en. Het gaat om een 5-deurs sedan met voorwielaandrijving, kompakt (lengte minder dan 3.70 mtr.) maar waarvan het interieur ruim is opgezet en de toegankelijkheid bijzonder gemakke- lijk is. Op deze dwingende voor- waarden - kompaktheid en interieur- ruimte - heeft Citroen een aerody- namische carrosserie gemaakt met een prettig aandoende lijn, waarbij de hellende motorkap het uitzicht naar voren ruimschoots vrijlaat. De carros serie vormt als het ware een geheel met de schildvormige bumpers van polypropyleen die bij botsingen een doeltreffende bescherming bieden. Bepaalde voorzieningen, zoals de 5e deur en de neerklapbare achterbank, maken de Visa tot een wagen met vele buitengewoon praktische gebruiksmogelijkheden. De vorm van het instrumentenpanee! komt uit dezelfde geest voort die heeft geleid tot het ontwerp van dat van de CX. Men heeft de uitrusting voor dit type auto aangepast, het merendeel van de noodzakelijke bedieningsorganen opnieuw gegroe- AVWAW/^WW^WWWWWW^WiWAWAVJVM De Visa, een „auto zonder grenzen zoals de slogan wit. peerd en dit alles onder handbereik gebracht, zeer dicht bij het stuur- wiel. De Visa zal leverbaar zijn in twee versies (met een cilinderinhoud die overeenkomt met een frans fiskaal vermogen van 4 en 5 CV) en drie uit voeringen, Special en Club: 4CV en Super: 5 CV. Lage verbruikcijfers (1 op 17,5 en 1 op 16,1 bij 90 kni/h, al naar gelang het model) maken de verschillende De gemiddelde dagproduktie van de Chrysler Simca Horizon in de fa- brie ken van Poissy was in de loop van de maand mei 1098 auto's. Dankzij dit produktieschema werd de lOO.OOOste Horizon op woensdag 14 juni geproduceerd. De fabrieken van Poissy hebben een dagproduktie gerealiseerd van 2.169 auto's tegen 2.063 auto's in mei 1977. Slechts vier maanden na het op de markt brengen (23 januari) bezet de Horizon in de maand mei op de Franse markt de eerste plaats in zijn segment. De stijging van het penetratiecijfer van de Chrysler Simca Horizon is spektakulair, het steeg van 3,2 pet. in februari naar 4,8 pet. in maart en naar 5,2 pet. in april om in mei 1978 5,5 pet. te bereiken. versies van de Visa tot opmerkelijk zuinige auto's. SWAWAVAWVVW.VW Van een aantal in ons land verkochte Jaquar S (XJS) automobielen, gebouwd tussen augustus 1975 en maart 1977, dienen twee benzine- slangen te worden vervangen om eventuele lekkage na langdurig gebruik te voorkomen. Bij een aantal Jaquars en Daimlers 12 cilinder benzine-injektie, alsmede bij enkele XJS-automobielen, gebouwd tussen mei 1975 en februari 1978, moet een kleine wijziging worden aangebracht in de montage van de brandstofleiding in het rnotorcom- partiment. Eigenaars van de betreffende auto's ontvangen voor zover mogelijk een oproep van hun dealer in verband met deze service-aktie. De beide wij- zigingen zijn zeer eenvoudig uit te voeren en zijn geheel kosteloos voor de client. W^VWWWWWWWWWWVWWWVWMWWWtfWWWWAmWWWW Ter gelegenheid van het 75-jarig jubi- leum als autofabrikant van Vaux- hall Motors, de Engelse dochteron- derneming van General Motors, is in ons land tijdelijk een speciale Chevet te ..Celebration uiti'ocring verkrijg- baar. De Chevette Celebration is uit- gerust met een aantal extra's, waar- voor geen meerprijs in rekening wordt gebracht. Met als basis de Vauxhall Chevette de Luxe, uitgerust met de beprocf- dc 1256 cc motor kreeg dit jubi- leummodel als extra uitrusting een vinvl dak, rubber beschermingsstrip op de flan ken, bumperrosetten voor en achtcr, een verehroomd uitlaat- sierstuk en wielsicrringen. Het hier afgebeelde model is voor- zien van lichtmetalen widen, waar- voor een meerprijs van J. 355.- in- i iusief B TW geldt S f .<K - - y hellen van de grille draagt bij aan een geringe luchtweerstand. De stads/ richtinghchten zijn opgenomen in de voorbumper. De auto heeft grote ramen, die voor een uitstekend zicht en door de ermee samenhangende lage taillelijn voor een sierlijke, ge- strekte lijn zorgen. Het interieur is goed toegankelijk via vier portieren. Binnen is ruimte genoeg voor vier volwassenen, al zullen twee lange kerels wat moeten geven en nemen als ze achter elkaar gaan zitten. De stoelen van de sedan heb ben verstelbare (losse) hoofdsteunen; die van de stationwagon hebben aan- gebouwde hoofdsteunen. Voorin de auto zijn twee driepunts rolgordels gemonteerd. De koffer- bak heeft een gemiddelde inhoud voor de klasse. Hij is rechthoekig en vrij diep. Daardoor gaat er meer in dan men op het eerste gezicht denkt. Het interieur is nogal luxueus uitgevoerd. De indruk van behaaglijk- heid is vooral te danken aan de mooie stofbekleding. Het goed ver- zorgde dashboard draagt er ook aan bij. Daihatsu koos voor de bekleding voor de kombinatie stof in het midden van de zittingen en de rugleu- ningen en vinyl langs de randen, die /AVAWAVAWAVWAVV. Binnen korte tijd heeft uitgever Lan- noo zich genoodzaakt gezien om een tweede druk van Lannoo's autoboek Benelux te doen verschijnen. Met man en macht is gewerkt aan het aktueel maken van de 22 toeristische kaarten en de 21 overzichtelijke stadsplattegronden. Op de laatste zijn niet alleen de doovr- gaandc routes, maar tevens de par- keerplaatsen en -garages aangegeven. De aanwijzingen van de VVV-kanto- ren ten aanzien van hotels, restau rants en de stadsplattegronden konden in deze tweede druk worden verwerkt, hetgeen deze toeristische atlas Benelux tot een geheel up to date wegwijzer maakt voor hen, die besluiten ,,thuis" vakantie te hou- den om in het eigen land of bij onze zuiderburen aantrekkelijke plekjes te gaan ontdekken. Dat laatste wordt gemakkelijk gemaakt door de uitvoe- rige beschrijvingen van de steden en hun bezienswaardigheden in de drie landen, waarbij 500 goed gedrukte kleurenfoto's de gebruiker van het boek al in de vakantiesfeer brengen. Door middel van de zgn. deelkaart, geheel voorin de atlas, kan men op de met een cijfer aangegeven detailkaart nagaan waar het gewenste reisdoel ligt en hoe het te bereiken is. Bij elke stad vindt men naast de plattegrond en de bezienswaardigheden nog de parken, vijvers, wandelstraten, stations, VVV-kantoren, spel- en recreatiemogelijkheden vermeld. Achterin het 288 pagina's tellende boek treft men een register van plaatsnamen aan, alsmede afstands- tabellen, verkeerstekens en veel meer algemene informatie, waaron- der tevens gastronomische tips. Deze laatste zijn tevens verwerkt in de per plaats vermelde gegevens ovei het karakter van de aldaar aanwezige restaurants en hun keuken, zoals Franse, Italiaanse, Chinese, Indische enz. keuken. Niet alleen voor de auto-toerist is Lannoo's Autoboek Benelux, dat bij de boekhandel ad f 39,90 ver krijgbaar is, een goede gids. ledereer die besluit er een dagje op uit te trek- ken kan te voren gemakkelijk het reisdoel voor zich en zijn gezir, bepalen. nu eenmaal het meest hebben te lijden. Tot en met de rugleuning van de achterbank zijn de sedan en kombi- natiewagen aan elkaar gelijk. Daarachter komt bij de laatste een extra stuk ruimte. Veelal zal dat al genoeg zijn voor beroepsmatig gebruik, maar wie de ruimte van een bestelwagen nodig heeft, kan daar- over beschikken door de achterbank weg te klappen. Dat is het werk van bijna letterlijk een handomdraai. De auto is rijkelijk uitgerust. Arm- leuningen en handgrepen, asbakken, in alle portieren neerdraaibare ramen. Een kompleet instrumentarium met alle meters en waarschuwingslichtjes die men zich maar wensen kan. Achterruitvrwarming. Een verwar- mings- en luchtverversingsinstallatie die volop al dan niet verwarmde lucht levert en goed is af te stellen. Aansteker, Klokje. Ruitewissers met twee snelheden en een electrische sproeier. Tenslotte is er ook een radio. De Charmant heeft de motor voorin, met achterwielaandrijving. De motor is een oude bekende, die zijn sporen al lang heeft verdiend. Het is een overvierkante (boring groter dan slag 1.4 liter, met een lichtmetalen cilinderkop en een vijf keer gelagerde krukas. De nokkenas is opzij geplaatst, met een distributieketting. De motor heeft een valstroom regis- tercarburateur. De elektrische in- stallatie is 12 volt, met een wissel- stroomdynamo. Bij sommige toerengebieden is de motor wat rumoeriger dan bij andere, zoals bijboorbeeld bij 95/100 km/u in de vierde versnelling blijkt. Daar moet Daihatsu nog wat aan doen. Wie de in Nederland eebruikeliike At Ijjji Z&tfrss.-.- OtiKSb. At wie 4"v kruissnelheden aanhoudt heeft er trouwens geen last van. De motor bezorgt de auto een top van 150 km/u. Dat is veel meer dan men nodig heeft in Nederland, maar het houdt in dat de motor bijna altijd maar ten dele wordt belast, hetgeen de levensduur rechtstreeks ten goede komt. De acceleratie ligt volledig op het niveau van de klasse, eerder iets erboven dan eronder. In stadsverkeer is de auto zelfs behoorlijk pittig. Boven de 100 km/u. wordt de acce leratie een stuk trager. Het brandstof- gebruik hangt natuurlijk rechtstreeks af van de rijstijl van de chauffeur. Rustige rijders zitten maar zo op 1:12. Erg vlotte chauffeurs komen op 1:10. De motor is gekombineerd met een vierbak. Hij is niet alleen goed ge- synchroniseerd en voorzien van goed gekozen overbrengingsverhoudingen, maar daarenboven schakelt hij uit- zonderlijk gemakkelijk. Het onderstel is vrij konventioneel, met een onafhankelijke voorwielop- hanging en een starre achteras. Voor heeft de auto schroefveren, achter bladveren, rondom teleskopen. Het is een beproefd recept om tot een goede kombinatie van wegligging, vering en technische probleemloos- heid te komen. De Charmant heeft een kogelkring- loopstuur, dat licht en gemakkelijk werkt, ook bij lage snelheden. De remmen zijn uitstekend, voor schijf- remmen en achter trommelremmen, met rembekrachtiger. De auto staat vlug stil, heeft niet teveel pedaalkracht nodig en de remkracht laat zich mooi doseren. De vering ver- dek goed, maar geeft kleine een tik- keltje teveel door. Als elke auto heeft ook de Daihatsu Charmant zijn goede en zijn minder sterke kanten. Wat rijkwaliteiten betreft is de nadruk bij hem niet op sportieve eigenschappen gelegd, maar v6or alles op bedieningsgemak en betrouwbaarheid. De Charmant is een allemansvriend, in de goede zin van het woord. ledereen kan zo achter het stuur gaan zitten en er mee wegrijden, om zich al na enkele kilometers volkomen thuis te voelen in de auto. Voor het gebruik als werk- en gezinsauto moet dat bedieningsgemak volgens de impor teur zeer hoog worden aangeslagen, net als de technische probleemloos- heid. Daarbij komen dan nogde^an- trekkkelijke aankleding en de rijke- lijke uitrusting. ■WWVWWWWVWWWW^P Per 1 juli a.s. zullen de publieksprij- zen van een aantal auto's welke door Lelyland Nederland op de markt worden gebracht, worden verhoogd. De gemiddelde gewogen prijsverho- ging bedraagt 1,7 procent. De verhoging is ontstaan door pnjs- stijgingen van grondstoffen en materialen bij de fabrieken. Niet in prijs zijn verhoogd de Maxi 1750 HL, de Princess-modellen, de Triumph-modellen en de Rover 3500. werkt grote oneffenheden in het weg- yWWWWWftWiWrtWWWW^WW^WWWWWVWWWWVWJVW^WVWWW Importeur H. Englebert n.v. in Voor- schoten heeft thans een aanvang ge maakt met de distributie van de Roe meense personenauto Dacia. Daar- mee verschijnt een nieuwe maar te- gelijkertijd bekende auto op de Nederlandse wegen. Het betreft hier immers licentiebouw van een oor- spronkelijk Frans ontwerp, de R12, dat ruim 10 jaar in produktie is. De Dacia 1300 (Dacia is de oud- Romeinse naam voor Roemenie) kan in twee uitvoeringen worden geleverd: de Sedan de Luxe en de Break kombinatiewagen. De prijzen af Voorschoten, inclusief BTW, exclusief afleveringskosten, bedragen resp. f.12.995,- en f., 14.100,-. De luxe Sedan en het type Break worden geleverd met standaard o.a. Hoofdsteunen, achterruitverwar- ming, automatische driepuntsgor- dels en buniperrozetten. Onder de motorkap bevindt zich een 54 PK krachtbron met volledig gesynchro- niseerde versnellingsbak voor resp. boven de aangedreven vooras. De tankinhoud van 47 liter geeft geeft aktie-radius van 500 km (minder dan 1 op 10). De lange wiel basis en grote spoor- breedte, de grote veerweg, hydrau- lische schokbrekers en dwarsstabili- satoren bij de onafhankelijke wiel- ophanging, alsmede de meesturende achteras zorgen voor een vaste weg ligging en rechte koers, en voor een goed wegcontact van de radiaalban- De Roemeense Renault 12: Dacia 1300. den, ook op een slecht wegdek. Er is een gescheiden remsysteem met schijfremmen voor en trommelrem men achter, toegerust met rem- krachtbegrenzing. Het type Break heeft bovendien rembekrachtiging. Tot de standaard binnenuitrusting behoren anatomisch voorgevormde stoelen. De voorstoelen hebben hoofdsteunen en kunnen traploos is slaapstand worden gesteld. De achter bank kan in tweeen,worden gedeeld door een brede armsteun. Ook zijn er armsteunen op alle portieren. Het Volkswagenwerk A.G. heeft be'- sloten vanaf heden een nieuwe con- cernaanduiding onder de letters „V.A.G." voor de afzetorganisatie in te voeren. De afkorting V.A.G., die is afgeleid van „Volkswagenwerk A.G.", zal in de toekomst voor de Volkswagen en Audi dealers de aanduiding zijn waaronder de aktiviteiten worden bedreven. De merknamen Volks wagen en Audi blijven bestaan, even tuele nieuwe merken zullen worden toegevoegd. De Volkswagenfabriek is tot deze stap gekomen, omdat door de samenvoeging van de Volkswagen- en Audi dealerorganisaties er behoef- te ontstaan is aan een uniforme identifickatie. Onder de aandui ding V.A.G. zal de dealerorganisatie zich aan het publiek voorstellen. De afkorting symboliseert de aktivitei ten die de dealer als bedrijf in zijn totaliteit voor de merken Volks wagen en Audi doet: service, diagnose, onderhoud, reparaties, express-service, verkoop van onder delen en accessoires, alsmede het aan bieden van leasing, financieringen en verzekeringen. Het ligt in de bedoeling dat alle partners in Europa als V.A.G.-dealer zullen optreden. Het betreft hier rond 7.000 VW-Audi bedrijven. In ons land zullen 293 vestigingen de nieuwe uiterlijke kenmerken krijgen, waarmee in augustus wordt begon- nen. Men denkt de totale operatie binnen twee jaar te hebben voltooid. VrtVSWrtVW.VAWSVV door PAUL HOUKES V/.WiSSNWWWVWWA Andere interieur-details zijnasbakjes voor en achter, een aansteker, een opbergvak onder het dashboard, ge- forceerde ventilatie en grote frisse- luchtkleppen. Vier breed openslaande portieren maken in- en uitstappen gemakke lijk. Er is plaats voor vijf personen. De kofferruimte met doorgetrok- ken vloerbedekking heeft een in houd van 420 liter. Het reserve- wiel is daarin rechtop geplaatst en gemakkelijk bereikbaar. Binnen het bestaande net van Engle- bert-dealers voor Skoda en Polski hebben op dit moment een 40-tal bedrijven tevens Dacia in hun programma opgenomen. Dit aantal zal nog worden uitgebreid. Ook wer- den een aantal dealers aangesteld die uitsluitend Dacia voeren. De Englebert-dealers die meerdere merken hebben, bieden thans een van 1000 cc tot 1500 cc aansluitende reeks ekonomische auto's welke in totaal 10 typen en modellen om- vat. Daartoe behoren ook een cou pe (Skoda) en twee kombinatie- wagens (Polski en Dacia). De gehele reeks valt in de prijsklasse tussen f.8.500.- en f. 14.500.-. -;s s-ft/ De Acadiane, een nieuwe kleine Ci troen bedrijfswagen, is bestemd ter vervanging van de AZU en AK bestel wagens. In deze nieuwe auto is het principe van het ontwerp en de konstructie van de vroegere bestel- wagens behouden gebleven, wagens die hun solide bouw ruimschoots hebben bewezen (1.250.000 gefabri- ceerde exemplarenDe Acadiane heeft een meer aangepast platform- chassis. een groter laadvolume, een meer harmonieuze carrosserie, een zeer c/uidelijk verbeterd kabinekom- fort, een krachtiger motor, schijf remmen aan de vaorzijde. De Acadiane is direkt leverbaar en de rijklaar prijs bedraagt f8.800,- inklu sief BTW en f 7.457,63 exclusief BTW.

Schiedams Nieuwsblad | 1978 | | pagina 5