„Beuolking is erggasturij 1 In augustus weer CHIO - Rotterdam HV Schiedam ongerust over sloopplannen van gemeente Jeugdland van start Carillon - primeur in Maassluis KOOPfES IN 14 SPECIAALZAKEN Deze week ,Oorspronkelijk stukje binnenstad Sociaal raadsman met vakantie Bibliotheek gesioten Fotowedstrfjjd 4.95 3.95 39.- 119.- 6.95 59.- 7.95 I Hoofdkwartier Suwa Setha HAARPROBLEMEN?? BIOSCAL NEMEN CN V - manif estatie in Scheveningen Bewust maken Meer verkeer I—560 14.95 M^.;^-"- fefcaygwpB* WOENSDAG 19 JULI 1978 2e JAARGANG No. 27 In het Schiedams Nieuwsblad van 1 februari schreven wij over de Sarvodaya-beweging op Sri Lanka (vroeger Ceylon). Datgebeurde ter gelegenheid van een tentoonstelling en een geld-inzamelaktie die de Schiedamse tafeltennisvereniging „De Korenbeurs" organi- seerde. Een van de medewerksters aan die aktie was Loes Geer lings, van beroep fysiotherapeute. Ze was in 1976 al eens een maand in Sri Lanka, waar ze te gast was bij de Sarvodaya bewe ging. Dat beviel haar zo goed dat ze eind april 1978 weer voor een wat langere tijd naar dat land vertrok, ditmaal om er aktief in de beweging mee te werken. We spraken af dat ze haar ervaringen op schrift zou stellen. Hir volgt de inhoud van haar eerste brief, die we kortgeleden ontvingen. Inl. bij BIOSCAL (Nederland) ZWEMSCHOOL GOEDEROND Rotterdam Centrum-Kralingen-Alexanderpolder-Ommoord-Noorderboulevard roWmtfm Schiedam Centrum-Kethel Nieuwerkerk a/d IJssel zolang devoorraad^i^rt "\/- - yyty*-; - -•.y *-v -rf- '-7:j&v*.-*•.- Schiedams Nieuwsblad r r POSTADRES POSTBUS 19S, SCHIEDAM AGENTSCHAP EUROTYP, ROTTERDAMSEDIJK 238. In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad Loes Geerlings werkt met plezier in Sri Lanka *De zomer van 1908 •Turkse Idat best tevreden Al over Guinee „Zoals beloofd volgt hier een verslag van mijn werkzaamheden als fysio therapeute, momenteel in Sri Lanka. Ik ben te gast bij de Sarvodaya Shram ad an a Movement (SSM). Sar vodaya betekent: verheffing van alien, welzjjn van alien en Shra- madana wil zeggen: delen van arbeid, kunde en vaardigheden. De filosofie van de beweging. „Ceylon thee bete kent een eenzijdige, afhankeUjke ekonomie, onbetaalde arbeid, een vrijwel rechteloos bestaan, leven onder het recht van de sterkste. En toch is er hoop. Wachten op hulp heeft geen zin. Mensen moeten zelf aan het werk, bewust zijn vrijwillig en geweldloos sociale verandering tot stand brengen". Te gast zijn bij de SSM betekent dat er een bed voor je gespreid staat; je mee eet in de gemeenschapskeukens, kortom dat je lid bent van deze Sar vodaya familie. Het .Jioofdkwartier" staat m Moratuwa, ongeveer 20 kilometer ten zuiden van Colombo, waar ik druk bezig ben. Ik geef les (theorie) in anotomie en fysiologie, uiteraard alleen de basisbegrippen, met hulp van een tolk Verder geef ik gymnas- tikles (praktijk) aan de zogenaamde pre-school trainees". Dat zijn meis- jes die afkomstig zjjn uit de dorpen van het Colombo-distrikt en die hier in drie maanden leren hoe een pre school te runnen. Dat is een school voor kinderen tot vjjf jaar. Ze leren van alles over koken, voeding, ge- zondheid, naaien, spelletjes enzo- voort. Na drie maanden gaan ze terug naar hun dorp om hun kennis door te geven in praktijk te brengen. Behalve dit trainingscentrum zijn er over het hele land verspreid nog ongeveer zeven andere centra. Naast de pre-school training worden er ook kursussen gegeven in batik, techniek, landbouw en dergelijke, die in duur varieren tussen twee weken en een jaar. Mijn verdere bezigheden in Moratuwa liggen in het „Suwa Setha". Dat is een huis (van Sarvodaya) waar onder- voede kinderen worden opgevangen die geen ouders of verzorgers hebben. Er verblijven behalve babies en peu- ters een aantal gehandikapte meisjes. Met hen doe ik iedere dag een aantal oefeningen om ze in een optimale konditie te brengen. Ook een van de peuters (3 jaar) moet er aan geloven, want zij heeft zojuist een heupope- ratie ondergaan en loopt momenteel met krukken. Tussendoor reis ik wat dorpen af. Voor vervoer wordt gezorgd. Daar onderzoek ik gehandikapten, meestal kinderen en aan de hand van het onderzoek stel ik een oefenpro- gramma op. Dat gebeurt in het Een Fins wetenschappelijk team van de Universiteit te Helsinki is er na ruim 10 jaar onderzoek ingeslaagd een middel samen te stellen dat uitstekende resul- taten geeft bij sterke haaruitval en roos, dunnend en slap haar etc Het middel dat onder de naam BIOSCAL wordt uitge- bracht is in Nederland verkrijgbaar bij drogisten, speciaalzaken en kappers. Het bestaat uit een elixer. welke bij voor- keur in combinatie met de BIOSCAL speciaal Shampoo dient te worden ge- bruikt orr. optimale resultaten te kun- nen verwachten Voor deskundigen is er wetenschappelijke literatuur beschik- baar Tel. 070-6081 82 - Postbss 10140 - Dea Hiag Het 31ste Offkieel Intemationaal Concours Hippique (CHIO) Rotter dam 1978 zal dit jaar worden gehou- den van woensdag 23 tot en met zondag 27 auggustus. Aangezien het CHIO-Rotterdam direct volgt op het wereld-kampioenschap Springen in Aken, heeft ook een aantal equipes van buiten Europa toegezegd te zullen komen. Voor de springwedstrijden hebben equipes ingeschreven uit Frankrijk, Duitsland, Engeland, Amerika, Cana da, Ierland en uiteraard Nederland. Voor de dressuurrubrieken kan men rekenen op de komst van ploegen uit Frankrijk, Duitsland, Engeland, Zwe- den, Amerika en Nederland. Naast de spring- en dressuurwedstrij- den brengt men op woensdag een presentatie van Friese aanspanningen, donderdag tuigpaarden-rubrieken, op vrijdag hackney-rubrieken, op zater- dag een „Concours Bestgaande Rij- pony" en tenslotte op zondag een show van aanspanningen. Op de woensdag is het CHIO weer gratis toegankelijk verkrijgbaar bij Recreatie van 760. Vrijkaartjes zijn de Dienst Sport en Rotterdam, Weena De christelijke werkende jongeren organisatie „Werkende Jeugd C.N.V." distrikt Zuid Holland, houdt op zaterdag 4 november in Scheve ningen een tweetal aktiviteiten voor jongeren uit geheel Zuid-HoUand In de eerste plaats is er een onder- wijsmanifestatie aan de hand van de dan verschenen begroting 1978/ 1979. 's Morgens kan men op infor- matiestands allerlei inlichtingen krij- gen, terwijl er 's-middags een forum- discussie is met de heren Leijen- horst, Ruygrok en Sneller. Ook is er die zaterdag een informa- tieve markt voor jongeren, die daar terecht kunnen met vragen over diverse onderwerpen. SCHIEDAM Van 24 juli tot 21 augustus 1978 is de Sociaal Raads man van de gemeente Schiedam, de heer J H. Suyling met vakantie. De spreekuren op dinsdagmorgen (Bach- plein 588), Dinsdagavond cn vrij- dagmorgen (Broersveld 140) komen dan te vervallen. Heeft weer plaats voor nieuwe leerlingen LEEFTIJD V.A. 3 JAAR Voor club of priv£ lessen. Aanmelding per telefoon of tijdens onze lesuren. Vlaardingen Holy-bad, Reigerlaan. Maandag van 16.00 tot 17.30 uur. woensdag van 12 00 tot 14.30 uur. Schiedam zwembad-zuid. Wets Frankelandsedijk. Woensdag van 16.15 tot 17 30 uur, donderdag van 17.30 tot 1J3.30 uur. Kantoor Abeftasmanlaan 392 na 19.00 uur, tel 010 349861 ol 010 265108. Van 15 juli tot 12 augustus 01885-2234. Gedurende de afwezig heid van de Raadsman, bestaat er nog wel de mo- gelijkheid via de administratief me- dewerker een afspraak te maken voor de week van 21 augustus tot en met 25 augustus 1978. Daamaast bestaat er ook nog de mogelijkheid de spreekuren te bezoeken van de Rechtswinkel Schiedam en Bureau Rechtshulp Schiedam. Rechtswinkel Schiedam (Broersveld 140, tel. 730308) spreekuren: woensdagmiddag van 14.00-16.00 uur, donderdagavond van 18.00 - 21.00 uur. Bureau Rechtshulp (Nieuwstraat 12 gebouw De Teerstoof, tel. 264356) spreekuren: maandag, dinsdag en woensdag, van 14.00-16.00 uur. Na 21 augustus blijven de gebruike- lijke spreekuren van de Sociaal Raadsman Schiedam van kracht, t.w.: dinsdagmorgen van 9.00-11.00 uur in het kruisgebouw, Bachplein 588; dinsdagavond van 18.30-19.30 uur, Broersveld 140 en vrijdagmorgen van 9.00 - 12.00 uur, Broersveld 140. SCHIEDAM In verband met de vakantie zal de gemeentelijke Biblio theek aan de Lange Haven 131 en de Kinderbibliotheek aan de Korte Ha ven 27 gesioten zijn van zaterdag 15 juli tot 31 juli 1978. Voor het lenen van boeken kan men wel terecht op de andere filialen. Engels, dat dan weer in het Singha- lees wordt vertaaid, Na de nodige instrukties wordt het programma door de Singhalezen zelf overgeno- men, bjjvoorbeeld door een kleuter- leidster, ouder of verzorger. Want dat is tenslotte de bedoeling. Al met al is er werk te over. Had ik maar wat meerhanden! Het land zelf is ronduit schitterend. Het klimaat is vochtig en heet, maar in berggebie- den aanzienlfjk killer. Het voedsel be staat voornamelijk uit rijst met daar- bij wat groenten en zeer hete sausje sausjes, soms met een stukje vis. De bevolking is ontzettend gastvrij en vriendelijk. De taal is erg moeilijk om te lezen, maar ik doe m'n best. Hoe dan ook, ik voel me hier erg op mijn gemak en toch ook Wel nuttig. Het land is behoorlijk arm, mede door de overbevolking. Ook daar tracht de S.S.M., wat aan te doen, door via de kinderen in de pre- schools, die daar melk, biscuits en een goede maaltijd krjjgen, met de moeders in kontakt te komen en hen bewust te maken. In het stadium van bewustwording stuurt de pre-school leidster de moeders door naar een bureau voor geboorteregeling. Uiter aard is dit een langdurig proces en zijn de resultaten pas op langere termijn merkbaar, maar het lljkt me altijd beter dan enig dwangmiddel! Ik vraag me af of er in Nederland be- langstelling bestaat voor financiele adoptie van babies uit Suwa Setha. Zo kan een kind toch in zijn eigen omgeving blijven, maar krijgt wat betere toekomstmogelykheden. Snap je? Wie daar informatie over wil hebben kan mij schrijven". LOES GEERLING, Sarvodaya Centra „Meth Medura" 77 de Soysa Road, Moratuwa, Sri Lanka SCHIEDAM De Historische Vereniging Schiedam maakt zich on gerust over de plannen van het ge- meentebestuur om de huizen aan de Laan en de Korte Achterweg te slo- pen. In een brief aan de Burgemees- ter en Wethouders spreekt de vereni ging de hoop uit, dat de gemeente van die plannen af zal zien. De vereniging voert in haar brief een aantal argumenten aan die tegen sloop van de panden pleiten. „Ken- merkend voor dit nog oorspronkelij- ke stukje binnenstad zijn de kleifi- SCHIEDAM Onder luid gejuich van de tientallen aanwezige kinderen opende wethouder Herman Post- hoorn maandagmorgen om elf uur het jaarlijkse festijn voor kinderen tot ongeveer 14 jaar: Jeugdland. Op het Stadserf was eer. speciale jeugdmarkt ingericht met spelletjes als doelschieten, touwtrekken en een grabbelton. Het educatieve tintje ont- brak natuurlijk niet: een glasblaasster gaf een uiteenzetting over haar be roep en een pruikemaker vertelde over de tijd van Lodewijk Je vijftien- de. Vooral de aanwezige vaders en moeders genoten vaja zijn verhaal. Dankzij het mooie weer amuseerden de ongeveer honderd aanwezigen zich kostelijk. De kinderen hadden meer belangstelling voor het springmatras. Het bleef de hele dag buiten ver- wachting stil. Om twee uur trad" het Schiedamse artiestenechtpaar Al en Valerie Preston op voor een handvol overgebleven enthousiastelingen. Een „wervelende" show. Kortom, een goed begin van Jeugdland. Programma voor voigende week: Donderdag 20 juli: Harbour Jazz- band op Museumplein. Aanvang 19.30 uur. Toegang gratis. Vrijdag 21 juli: Kindervoorstelling „Taaie tantes". Leeftijd 4 tot 12 jaar. Aanvang 14.00 uur, toegang gratis, plaats: Wilhelminaplein. Zaterdag 22 juli Hengeiwedstrijd in de Poldervaart. Inschrijven bij winke- iiers met een raambiljet. Leeftijd 6 tot 14 jaar. Maandag 24 juli: Bloemschikken op het speelplein Lange Singelstraat om tien uur, 's middags op het Wilhel minaplein om 14.00 uur. Dinsdag 25 juli: in wijkcentrum Nieuwland kluchten en tekenfilms £m5 Harbour Jazzband doet mee aan het Schiedamse vakantiefestijn. voor de leettijd van 5 tot 13 jaar. Aanvang 10 uur. 's Middags om 14.00 uur in gebouw De Ark. Toe gang f 0,50. Woensdag 26 juli: van 14.00 tot 16.00 uur Diskotheek Quasi Modo op het Bachplein. Toegang gratis. Voor de derde keer organiseert Pro- fex (verzamelnaam voor de fotoclubs in Zuid-HoUand) samen met het pro- vinciaal bestuur en gesteund door het anjerfonds weer een grote provinciate fotowedstrijd. Het motto is nu: De mens in zjj mi lieu - binnen de provincie Zuid-Hol- land. Elke bewoner van deze provin cie, die voor zijn plezier fotograt'eert kan een bijdrage leveren om voor la ter vast te leggen wat ons nu bezig houdt. schaligheid en de beslotenheid van deze straatjes, tot uitdrukking ko- mend in de fraaie, licht gebogen rooilijn, de breedte van rijstraat en troittoirs ter plaatse en de schaal van de huizen. Kortom een historisch ge- groeid en daarom zo moeilijk te re- construeren geheel Bovendien zal, zolang op vervangen- de bouw voorlopig geen kans is, de afsluiting van de Lange Achterweg komen te vervallen. Vanaf dre~straat kijgt men uitzicht op weer een gat. het zoveelste!" Aldus de brief van de Historische Vereniging Schiedam, die ook vreest dat kaalslag weer meer verkeer in de binnenstad zal veroorzaken Hieruit voortkomende verkeersvoor- zieningen, zoals het verbreden van straten, zouden het verlies van het oorspronkelijke stratenpatroon ten gevolge kunnen hebben. Elders in Je stad, in wat vroeger de Branders- ouurt en het Bagijnhof waren, is dat iu al het geval. De vereniging vindt het slopen van de panden in strijd met het plan „Be- schermd stadsgezicht" dat de gemeente heeft opgesteld. Bij overleg over dit plan met Monumentenzorg is afgesproken dat de panden binnen het beschermde gebied zouden vaUen. MAASSLUIS Het programma van het wekelijkse zomeravondkoncert op het Maassluise carillon bevat deze week twee primeurs. Het zijn werken die door Leen 't Hart en Wim Fran- ken zijn g<*komponeerd ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan van de Thermosfles van sterk kunststofMet expanderstop Vz titer 3I* kter Ollelamp gevuld met geparfumeerde olie Sfeervol in de tuin of op de camping. Onze prijs Onginele houten cafestoel in donkerbruine uitvoering 559 Dubbele Hibachi 25 x 50 cm met verstelbare roosters. Nu slechts Wash-minute. Ideaalvoor de tussendoor wasjes van 1 '/2 kg droog wasgoed. Is zuinig met energie- en watergebruik. Van 192-voor 2 stuks Multl-opbergzak. Praktische jute wandzak om alle kleine spulletjes in op te bergen Prestige sneikookpan, inhoud 7 liter Bespaart veel energie. want de kooktijd is 1 /5 van de normale kooktijd. Van 115.- voor Prestige Rumtopf bol de ideale glazen bol om fruit in op te maken of een heerlijke bowl vooruwfeestje. Nederlandse Beiaardschool. De beide komposities zullen echter pas op 7 augustus officieel voor het eerst worden gespeeld. In Maassluis zijn ze donderdag ech ter al tussen 8 en 9 uur *s avonds te horen, gespeeld door Laura Meilink- Hoedemaker, die deze week het caril- lonkoncert verzorgt. Zij is niet vast als beiaardier aan een gemeente of instelling verbonden, maar oefent haar beroep als free-lance kracht uit. Voor donderdag heeft ze een pro gramma samengesteld, dat behalve uit de tw feestkomposities -Danse Nocturne van Wim Franken en Fan- tasie op Amersfoort van Leen 1 Hart bestaat uit afwisselende wer ken, zoals bewerkingen van oud Nederlandse liedjes. Dat zijn o.a, Comt nu met Sang, Het waren twee Conincskinderen, Daar was laatst een meisje loos, zeg Kwezelken en Onder Moeders' paraplu. Donderaag is er voor belangstellen- den weer gelegenheid om de muzj- kale prestaties van Laura Meilink- Hoedemaker in de toren zelf te volgens. Men moet dan wel uiter- lijk om half acht bij de deur aan de voet van de toren van de Grote Kerk zijn. Een van de beide Maassluise stadsbeiaardiers zal dan tekst en uitleg geven over carillon, speelwijze enzovoort.

Schiedams Nieuwsblad | 1978 | | pagina 1