I Eurotyp-direkteur Janssen: Bruin worden als een wafeltje.... „Er moet meer ruirnte voor begraafplaatsen komen" r I ECOQHB IN UL SPECIAAITAkPM Deze week RET rijdt geen koopavonddienst Bruinbartk: anders dan solarium m r. m Grafdetver C.J. van Dijke 12.95 9.95 15.95 19.95 19.95 7.95 Middel llill w Geheim r Verzorgen - Behandeling Gevonden voorwerpen POSTADRES: POSTBUS 195, SCHIEDAM AGENTSCHAP: EUROTYP, ROTTERDAMSEDIJK 238 In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad WOENSDAG 26 JUL1 1978 2e JAARGANG NO, 28 **1 f/M- IP '-^6*4 ;'f jh" IfK TV** SCHIEDAM Een opmerkelijke man, de gratdelver/schaapscheer- der van Schiedam. Ten eerste natuurlijk al door zijn hoofdberoep. Het is tocli wel een typisch vak: daarvoor moet je wel een bepaalde instelling hebben. Ten tweede door zijn grote hobby, schaapscheren. De grafdelver van Schiedam is de heer C.J. van Dijke. Hij vertelt over zijn vak alsof het een heel gewoon baantje is. weet ook niet wat hij er nou over zeggen moet. maar doet zijn best. 1 Marja de Visser:Bruinbank heeft veel voordelen... Rotterdam Centrum-Kralingen-Alexanderpolder-Ommoord-NoorderboulevardB Schiedam Centrum-Kethel Nieuwerkerk a/d IJssel Bamhoe rolgordijn. Zeer funktioneel. Met katrol/koord mechanisme Maten: 150 cm. 120 cm en 90 cm Vanal Schiedams Nieuwsblad 'Geen extra werkloosheid door uitzendbureau SCHIEDAM Vrijdag jongstleden opende Uitzendbureau Eurotvp haar pasverbouwde kantoor op de Rotter- damsedijk. Naar aanleiding hiervan vertelde de heer Janssen het een en ander over het uitzendwezen. „Eurotyp, de hele organisatie,bestaat nu al achttien jaar, Wij werken uit- sluitend in de regio Rijnmond; we hebben geen ambities om nog verder uit te breiden. zoals andere uitzend- organisaties doen, we willen graag klein blijven. om het kontakt met elkaar niet te verliezen. Onzeorgani- satie kan zo op kleinc schaal heel zorgvuldig werken: we stellen kwali- teit boven kwantiteit. Daardoor komt het dat wij de naam hebben een luxueus bureau te zijn. Het is in- derdaad zo, dat de mensen die voor ons werken zichzelf wel uitselekteren; iemand die goed is in zijn beroep,. blijft, iemand die minder goed is, ver- dwijnt vanzelf". ..We beginnen al met een strenge se- lektie. dus op een bepaald niveau zit- ten we in ieder geval. Daarom wil het wel eens voorkomen dat wij voor een bepaalde aanvraag geen mensen heb ben. Aan de ene kant is dat verve- lend. maar aan de andere kant hoeft een client van ons niet bang te zijn, dat wij zo maar iemand sturen. Dat geeft een groot vertrouwen. maar ook een bcperking in de groei." ..Elke uitzendig is tijdelijk. Dat is prettig voor mensen die niet ergens in vaste dienst willen, met drie weken vakantie per jaar en nog een aantal snipperdagenAls uitzendkracht ben je in feite zo vrij als een vogel, Je werkt als je zin hebt en bent vrij als je dat wilt. Dat is vooral gemakke- lijk voor mensen met kinderen; in de schoolvakanties hoeven die kin deren niet schaloos over straat te lopen, maar de vader of moeder kan thuis zijn. Een andere groep mensen die veql voor uitzendbureaus werken zijn ouderen. gepensioneerden, of mensen waarvoor door omstandighe- den geen werk meer was in hun werk- kring en nu te oud zijn om weer in vaste dienst te komen."' ,,Er-wordt door verschillende organi- saties gezegd dat uitzendbureaus werkloosheid in de hand werken. Vol- gens mij is dat een verkeerde gedach- te. Uitzendorganisalies verzorgen na- melijk alleen tijdelijke beschikbare banen. Een bedrijf heeft door bijvoor- beeld ziekte of een bepaald seizoen Lneens meer mensen nodig. Daarvoor nemen ze dan niet iemand in vaste dienst, want wat moeten ze daarmee als dat tijdelijke probleem" is opge- tost?" „Ook vanuit de andere kant, de uit zendkracht, is zoiets positief. Mensen zien werken niet meer als doel, maar als middel. Bovendien: bij sluiting van uitzendbureaus komen ontzet- tend veel mensen in de WW, en vergis V Zomer van 1908. Gladiolenshow op Goeree-Over- flakkee. Met andere woorden. VLAARDINGEN De bevolking is in juni vermeerderd met 60 personen Op 1 juli woonden er in totaal 79.160 Vlaardingers binnen de ge- meente. VLAARD1NGEN/SCHIEDAM - Tot nader aankondiging zal de RET op de vrijdagavonden geen speciale koop- avonddiensten meer rijden. Voor- naamste aanleiding hiertoe is de va- kantieperiode, waarin niet alleen minder passagiers vervoerd worden, maar waarin ook minder personeel beschikbaar is. Verder is er ook spra- ke van een ietwat hoger ziekencijter onder het RET-personeel dan nor- maal. Door dit alles zullen er op de vrijda/g- avonden voorlopig geen extra trams op de lijnen 5 en 8,en geen extra bus- sen op de lijnen 38, 52, 70, 75 en 76 meer rijden. je niet: er werken daarbij ook nog eens zo'n 2000 mensen vast bij uit zendbureaus. Elk zichzelf respekterend uitzendbu reau is aangesloten bij de Algemene Bond Uitzendbureaus, de ABU. Daar mee legt het bureau zich vast aan be paalde regels en wetten. die zorgen voor de bescherming van de uitzend kracht. De ABU heeft ervoor gezorgd dat de Stichting Ombudsman zich ook met het uitzend-wezen is gaan bemoeien. Met kiachten over wat dan ook, kan de uitzendkracht daar te- recht. De ombudsman zoekt dan uit wat er aan de klacht gedaan kan wor den." Wij, als uitzendbureau trachten werk- gever te zijn en nog een goeie ook!" aldus de heer .lansen. SCHIEDAM Zomer in Nederland. We kunnen het allemaal zien: een paar uurtjes zon per dag en verder druilweer. daar kunnen we het mee doen. Bruine mensen zijn er haast niet en wie bruin is, heeft dat kleurtje wel in het buitenland moeten halen. Nu kan het echter ook anders: de bruinbank. Dagelijks een hapje zon halen in Schiedam. In Schiedam zijn er naar mijn inform atie drie en bij een daarvan „Het Schiedams Bruin- centrum", Burg, van Haarenlaan 690. heb ik een kuur gedaan. Zo'n kuur bestaat uit tien behandelingen van een half uur per dag. In de bank zitten tien neonbuizen. maar heel speciale. Die buizcn zen- den UV-stralen uit, net als de zon. alleen zitten er in het zonlicht drie sporten UV: UVA, UVB en UVC en in de buizen van de bank maar twee: UVA en UVB. De UVC-stralen zijn eruit gefilterd; men heeft ze narne- Lijk niet nodig om bruin te worden en ze zijn schadelijk voor de gezond- heid. Zij veroorzaken ernstige oog- ontstekingen en zetten zuurstof om in giftig ozongas. Bovendien versto- ren ze de bakteriekolonies op de huid en vernielen daarmee de vetlaag die op ieders huid aanwezig is. De huid droogt daardoor uit. De UVB-stralen zorgen ervoor dat de cellen die in andere huidlagen zitten naar boven komen. Deze cellen zijn dan nagenoeg ongekleurd, maar door de UVA-stralen worden ze gebruind. Daardoor wordt de huid bruin. "'"r - V ,.lk ben altijd een man geweest van 12 ambachten, 13 ongelukken. Op een gegeven ogenblik kwam ik terecht bij de gemeente in Enkhuizen, speci- aal bij de plantsoenendienst. Toen de oude grafdelver ermee ophield, werd er gezegd „Gaat U dat maar doen" en zo ben ik er gekomen. Het is hook iets geweest wat ik altijd al gewild had. maar je rolt er zo in he. En nu doe ik het al negen jaar." ,,Het is een stil beroep: je werkt altijd in volniaakte stilte. Daar groei je naar toe. Ik zou nu niet anders willen, ik zou niet meer tegen de herrie kunnen die je midden in de stad hebt. Als je dit werk serieus doet, schenkt het erg veel voldoening. Je hebt met mensen ,te maken, die natuurlijk altijd erg be- droefd zijn. Als je die op een nette manier kan ontvangen, moet dat toch wel iets betekenen voor die mensen." De grafdelver van Schiedam aan het werk Het begraven op zich is natuurlijk met to leuk, maar dat is ook niet het enige werk wat er te doen is op een begraaf- plaats. De graven moeten verzorgd worden. de beplanting en de zerken en zo en daar ben je de ineeste tijd mee bezig." ..Vroeger, toen ik dit werk pas deed, kon ik er vaak niet van slapen. De dood schrikt toch natuurlijk wel af. Nu is die slapeloosheid wel afgelopen. Deels door gewenning, maar ik denk ook dat dat komt omdat het werk nu onpersoonlijker is. Je moet rekenen: toen ik begon was dat op een dorp. Daar had je zo'n 8 a 9 doden per jaar en die mensen kende je allemaal. Hier in Schiedam heb ik er-zo'n vierhon- derd, waar je bijna nooit iemand van kent. Dan zet het je vrij weinig, met alle respekt en eerbied natuurlijk." „Het naarste van dit werk vind ik het opruimen van de graven. Na vijftien iaar wordt het graf opgeruimd, om dat er gewoon plaats nodig is. Dat vind ik een onfris karwei. Dat is na tuurlijk een gevoelskwestie: een mens ligt daar in zijn laatste rustplaats en daar ga je niet in zitten romme- len. Toch moet je wel." ,.Ik zou zelf nooit hier begraven willen worden. Het lijkt me vrese- lijk voor mijn kinderen als die er weet van zouden hebben dat ik ben opgeruimd." ..Weet je, ik vind het maar niks. Als je ziet hoeveel ruirnte er is voor al die sportakkommodaties. Daar ben ik niet tegen hoor, maar voor de le- venden is er nog zo veel. De doden hebben maar zo'n klein hoekje en daarom moeten ze na zo'n korte tijd al weer worden opgeruimd. Eigenlijk hebben ze recht op meer ruirnte, maar dan wordt er gezegd dat die ruirnte er niet is. Dat zal wel, maar ik vind dat er meer ruirnte beschikbaar gesteld moet worden voor begraaf plaatsen." lets heel anders is het schaapscheren. Het is duidelijk dat de heer Van Dijke daar met veel meer genoegen over praat. Hij spreekt sneller, beslister en zo te zien kan hij nog wel uren door- gaan. ..Het schaapscheren heb ik van mijn vader geleerd. Hij was schaapherder op het eiland Tholen. Ik zou het graag als vast beroep doen, maar nu is het alleen maar een hobby van me. Het is haast niet mogelijk om ervan te bestaan, want je hebt maar een paar maanden van het jaar werk: van mei tot half juli. ,,Ik ken maar een man die het voor zijn beroep doet, maar ik vermoed dat hij er toch ook nog wel iets an ders bij doet. Ik vind het erg jammer want het is een mooi beroep." Met een zucht (van verlangen?) ver- zinkt de heer van Dijke in diep ge- peins. Het solarium geeft een grote produk- tie van UVB-stralen en weinig UVA- stralen. Daardoor verbrandt men ook erg snel onder het solarium. Bij de zonnebank is dit vrijwel onmogelijk. tenzij men er een dag onder zou gaan liggen. maar dat is waanzin. Het ge heim hiervan ligt in het gasmengsel van de buizen. Zodra zij oplichten stralen zij net zoveel UVB uit als de zon, maar driemaal zoveel UVA. Daarom hoeft men niet eprst een /ware ot liehtere zonnebrand te doorstaap om bruin te kunnen worden. Het is echter wel zo, dat men bruin wordt als men genoeg pigment heeft. De stralen van de buizen kunnen dit niet vormen. alleen zichtbaar maken. Iemand die nooit bruin wordt, zal ook met een bruinbank niet bruin worden. Een ander voordeel van een zonne bank boven een solarium is, dat men onder een solarium een bril op moet. omdat de UVC-stralen er nog inzit- ten. Daardoor krijgt men. zoals eer- der gezegd oogontstekingen. Onder de bruinbank hoeft men de bril niet op en heeft men dus ook die witte rand onder de ogen niet. Bij btnnenkomst in het Schiedams Bruincentrum valien onmiddellijk de rustige kleuren op. Bruin voeil de boventoon! In de gezellige bar wordt even een drankje gedronken, waarna Marja de Visser. de eigenaresse, de bank aanzet in een van de twee cabi- nes. Je gaat op de bank liggen. In die bank zitten tien UV-straiingsbuizen. Daarna trek je de hemel, waarin ook weer tien buizen zitten over je heen. Je wordt dus aan beide zijden tegelijk bruin, net als een wafeltje. De eerste keren duurt een half uur ontzettend lang, maar naarmate ie er meer aan gewend bent valt het wel mee. Ik beruzelfs in slaap gevallen, en dat kan gemakkelijk. want de lampen slaan af als de tijd om is en daar wordt je wel wakker van. Een ver- velend punt vind ik echter wel dat je na een kwartier ongeveer gaat trans- pireren, de druppels lopen dan van je af. maar daar is wel overheen te ko men.. Als het half uur voorbij is, ga je even lekker onder de douche, want met die warmte heb je dat wel nodig. Als je aangekleed bent weer naar de bar. om nog iets te drinken, Marja maakt dan de bank schoon en de vol- gende kan er op. Het Schiedams Bruincentrum is elke dag open van 9 tot 23 uur, zondags gesloten. Voor afspraken: tel. 704851. En of ik nu zelf erg bruin geworden ben? Ach.jawel hoor, ik ben zeker bruiner dan tien dagen geleden. Te bevragen aan het hoofdbureau van Politie te Schiedam, dagelijks van 09.00 uur tot 17.00 uur, behalve za- terdag en zondag: spijkerbroeken: vest: jack: heren-bril: fietssleutel; etui Geldig t/m zaterdag Zotang de voorraad strekt TOMADO Autowasborstel. Voorzien van afsluitkraan en zachte kunsthaarvulling Emsa plantenschaal op voet met wit steenrelief 0 53 cm Nu speciale aktieprijs van 1 55.20 voor De echte draad-mand van TOMADO. Oersterk en bruin geplastificeerd Onzeprijs Schoudertas van skai Kan tot zeer klein opgevouwen worden Prachtige keramiek kop en schotel met fraai relief Nu van 2.95 voor Hang-klerenkast voor het stofvrij opberqen van uw kleren Zwart-geel gestreepte tuinsiang, totaal 15 mtr lengte Schitterende raamhanger met afbeelding Sarah Kay met sleutels: etui met sleutels. etui met sleutels; etui met sleutels: dames- horloge Te bevragen bij de vinders: Duitse herder, Dierentehuis Hargahoeve te Schiedam; Hush Puppy, Cafe het Wagenwiel te, Schiedam. Baseball handschoen; Garage de Kester, Burg. Honnerlage Gretelaan te Schiedam, dameshorioge; v. Zessen, Dr. Boslaan 40 te Schiedam, tel. 715937. porte- monnee met inhoud; De Nijs, W. Brouwerstraat 37 te Schiedam tel 264449. kinderportemonnee met in houd; Jansen. Bachplein 364 te Schiedam tel. 709875. portemonnee met inhoud; Kersbeijen, Chopinplein 88 te Schiedam tel. 703316. dames horioge; Juwelier Kok, Broersvest 93 te Schiedam, naamplaat armbandje; van Maurik, Edisonstraat 58b te Schiedam tel. 268754 na 18.00 uur portemonnee met inhoud; v.d. Most, Lindenlaan 13 te Schiedam telefoon 704008. schakelarmband; Marque- nie. Eppe 11, Geldrop tel. 040- 862684. naamplaatarmbandje; Derk- sen, J. van Avennestraat 55 te Schie dam tel. 261114. dameshorioge; Ka- teland. Laseurpad 23 te Schiedam tel. 703639. armband; Schuurmans. Franklinstraat 7a te Schiedam, plas tic "tasje met inhoud; Woord, Geert Reindertstraat 2a te Schiedam. Col- bertjasje; Bokhandel v. Leeuwen. Broersvest te Schiedam, huissleutel Nootenboom. Numansdorpsestraat 1 2a. te Schiedam tel. 263227. mapie met sleutels; Drogisterij de Lange, Dr. Wibautplein 81 te Schiedam tel 703184 1

Schiedams Nieuwsblad | 1978 | | pagina 1