De zomer van 1908 Ook de man hoort op vakantieioto! laurens kramer De Ridder van de Droevige Figuur vervolgde zijn weg Van 2 tot en met 5 Schiedams Nieuwsblad MRESIEE flKEN BflNKSTEllEH MEUSELHRKER Met Andere Woorden MEUBELMRKERU CENTRALE VERWARMING AIRCONDITIONING Internationaal Nevenaktiviteiten Onderzoek Niet kompleet 30-513'' Mercuriusstraat 41. tel. 34.21.63, VLAARDINGEN v oebe*vi?ndijkpl 3S vloardingen in het centrum nan vteanzlincptn 010/3^19103 Maar mevrouw Woute- ZEER APART EN NERGENS ANDERS TE KOOJP,- RECHTSTREEKS UIT DE HANDEN VAN DAN HEEFT U VOOR GEWONE PRIIZEN HET TOPPUNT dage?fkTS',dflr VAN KWALITEIT IN HUIS. vrijdag koopavond. KON. WILHELMINAHAVEN NZ-27 VLAARDINGEN TEL 010 -343006! Z2 - tSt WUt,lNSL)A(j 26 J LI LI 197X Wie een foto-album van vroeger be- kjjkt van hetdoorsnee gezin in Neder- land ontdekt een paar merkwaardige dingen. Op de foto schijnt altijd de zon... bet gezin is bijna altijd aan het feestvieren of met vakantie en... er ontbreekt vaak een gezinslid: de man. Want hij was het, die de foto's maak- te. De oorzaak van die mannelijke over- heersing ais het om fotograferen gaat is bekend: heel vroeger was fotogra feren een tamelijk technische aange- Iegenheid, waar de vrouw over het al- gemeen minder belangstelling voor had. De man werd daardoor auto- matisch de gezinsfotograaf en hij bleef dat. Toch zit daar een kente- ring in; ook de vrouw heeft de laat- ste tijd de kamera „ontdekt". Eigen- lijk niet zo verwonderlijk, want fo tograferen werd veel minder tech- nisch en de kamera's werden heel handig voor alledaags gebruik. Ge- lukkig vertonen de foto-albums van nu dan ook steeds minder dat eenzij- dige beeld van vroeger; de zon schijnt niet altijd, je ziet beelden van alle hoogtepunten van het jaar en op de foto's zie je niet alleen moeder met de kinderen. Volgenseen marktonderzoekgebruikt op dit moment de vrouw in 39 van de lOOgezinnende kamera het meest. Mannen iets meer, nl. 45 pet. en in de overige gezinnen zijn het de kinde ren die de meeste foto's maken. In een gezin waar een handige kassette- kamera is, maken de vrouwen de meeste foto's (46 pet. tegen de mannen 33 pet.). Ook bij de vaak wat ingewikkelder spiegelreflexkame- ra's trekt de vrouw de verhoudingen snel recht: in 1974 gebruikten 66 pet van de mannen de spiegelreflex- kamera het meest en in maar 24 pet. van de gevallen de vrouw. In 1977 daalde het mannelijk aandeel tot 54 pet. en gebruikten in elke 100 gezinnen 32 vrouwen de spiegel- reflexkamer^iet meest. Dit alles maakt wel duideljjk dat de man nu meer kans heeft om gefoto- grafeerd te worden dan vroeger. Toch is het verstandig om de eigen foto- verzameling eens na te kijken. In veel gevallen zal dan blijken, dan man- lief nog altijd te weinig op de foto staat. Omdat hij overdag niet thuis is als er leuke fpto's gemaakt kunnen worden. Of omdat 'ie, als hij in het gezin is, toch weer zelf de foto's wil maken. Of omdat hij gewoon lie- ver niet op de foto's komt uit een on- begrijpelijk soort bescheidenheid. De foto-albums van vroeger bewijzen het: een foto-kollektie waarin de man veelal ontbreekt, is niet kom pleet. De charme van die gezins- fotoboeken is juist, datje kunt zien hoe je met elkaar opgroeit, dat van elke periode in het leven de foto's vertellen hoe het was en hoe je er toen uitzag. Als daar iemand in de foto-galerii ontbreekt, dan is dat jam-' GRIFFIJN mer. En er is maar een manier om dat op te lossen. Bijvoorbeeld als hij aan het knutselen is. Of de auto staat de wassen. Als hij met de kinderen speelt of zit te vis- sen. Als hij 's-avonds van zijn werk thuis komt. Of televisie zit te kijken. Zet hem ook 's op de foto. Dan kun je later zien hoe hij er nu uitzag. En hoe hij bijvoorbeeld op zo'n vrije za- terdag van alles beleeft En als hij niet op de foto wil omdat tie vindt dat je dat als man niet doet of omdat-tie zichzelf niet fotogeniek vindt? Dan is het goed om hem te vertellen, dat foto's van het leven van het gezin niet kompleet zijn als er steeds iemand ontbreekt. Een album met alleen foto's van de kinderen en de moeder er in, is een eenzijdig boek. Zoals ook een album waar alleen va- kantiefoto's in staan, een onvolledig beeld van het gezinsleven. Wie later echt wfl genieten van de foto's van nu fotografeert het hele jaar door. Niet alleen de hoogtepun ten, maar ook de belevenissen van alledag. En in dat album horen ook de foto's van meneer, die tegenwoor- dig gelukkig niet meer de enige is die kan fotograferen. poslaeqeihenciei bg cj OIO/35533S DE BURGF.RMAN in mij be- haalt zege na zege. Ooit komt de dag, dat ik net als zoveel stadgenoten een duisterling ben, die in psalmgezang uitbarst, zodra Abraham Kuyper zijn zalvende stem verheft. Niet dat de braaf- heid in mijn denken overheerst, allerminst: maar zij krijgt de macht over mijn reflexen. Maandag moest ik naar een zaken- relatie die over de brug aan de Damlaan woont. Zo'n redelijk welvarende kruidenier met een rijtjeshuis buiten, waar nog wel wat aandeeltjes Astrakan-spoor- weg te plaatsen waren. Daar liep ik deftig over straat, de „Roess" in de ene en de „Novoje Wrem- ja" 1) in de andere zak, zo dat de zware titels te zien waren. Walge- lijk, maar de branders die uit de korenbeurs komen mogen best zien, dat hier een Rusland-expert wandelt, bij wie men veilig zijn winsten beleggen kan. Hoewel, winsten... 't blijft misgaan met de brandersindustrie en sommige heren lopen in een verdacht glim- mende jas. OP DE KETHELSTRAAT was die arme Duimel weer bezig; Duimel, de simpele ziel van de buurt die maar wat rond- schooiert en bij de mensen om geld en snoepjes bedelt. Bij de vrouwen vooral, want de man is in hem ontwaakt en de door de maatschappij ontwikkelde zeden gaan zijn beperkt verstand te boven. Duimel maakte tastende bewegingen naar een burger- vrouwtje en dat vrouwtje zet alle zeilen van christelijke verontwaar- diging bij. Ze genoot ervan. Het is prachtig om voor een breed publiek de zedige maagd te spelen met zo'n zwak tegenstander. Dat bedoel ik nu. Na enig denken schrijf ik de gebeurtenissen zo op, maar toen - toen het op beslissin- gen aankwam, werden Abraham Kuijper in mij wakker en alle domines van de Grote Kerk en Herman Jansen, de Roomse bran- der uit de raad. IK STAK schuin de straat over en gaf de arme Duimel een draai om de oen. dat hij suize- bolde. Het chris ten vrouwtje keek, alsof ik Satan zelf verslagen had en Duimel begon zachtjes te jam- meren. „Daar heeft u geen last meer van." zei ik op een beschaafd toontje en de Ridder van de Droevige Figuur - iets an- ders was ik niet - vervolgde zijn weg. Bij de Kethelbrug over de Vest keek ik nog even om. Dui mel werd net door een dienaar opgepakt. Hij spartelde niet eens tegen. Waarschijnlijk is hij slim genoeg, om voor zo'n glimmende koperen helm een heilig ontzag te hebben. De volgende dag stond er in de Schiedamsche Courant, dat ze hem hebben opgesloten in het gesticht. Door mijn schuld is er iemand zijn leven lang onder het spanlaken gekomen. Dat chris- tenvrouwtje zal wel een extra hoofdstuk uit de Heilige Schrift hebben gelezen, maar ik, - als ik katholiek was, zou ik gaan biech- ten in de Havenkerk. DE KOP VAN Duimel blijft voor mijn ogen spoken, dat jammerende gezicht. Zelfs toen mijn direkteur tegen me zei: „Winters, je spreekt een aardig mondje Frans. Je hebt het niet gek gedaan, vorig jaar in Berlijn. Ik stuur je met een partijtje wis- sels naar Parijs." Etoile du Nord, ik zal u nemen. Ik zal mij in uw kussens laten zakken. Ik zal mijn bagege uit het Gare du Nord la- ten dragen. Ik zal de avond door- brengen bij Aristide Bruant in het cabaret. Hoots zal ik wandelen onder de kolonnades van de Rue de Rivoli. Mijn koffers zal ik vul- len met de nieuwste romans. En steeds zal ik voelen, dat Duimel achter mij aansokt daar over het Parijse plaveisel. Kon ik Johanna maar meenemen, ik ben best'bereid bij te dragen in de kosten van het logies voor haar en haar moeder, want dat lijkt me nog de beste chaperonne. leers zit als een bok - of is het een vos? - op haar spaarcenten en toen ik het voorstel aan haar overbracht, was de reaktie negatief natuurlijk negatief. Ze had nooit wat in de Fransen gezien, zei ze en als meisje al meteen begrepen, dat Napoleon III het nooit tegen de Pruisen zou uithouden. Daarvoor waren de Fransen door hun onzedelijkheid verslapt. Als we getrouwd waren, moesten we maar doen wat we niet laten konden, maar zolang zij de verantwoordelijkheid droeg, zou die Francomanie van Johanna niet worden aangewakkerd. Ze zei het echt! Francomanie. En Johanna reageerde vrij koel, toen ik met haar wandelde in de Plantage. Je weet, hoe graag ik naar het buitenland wil." zei ze. „Maar Schiedam is een klei- ne stad. De mensen kletsen veel en ze roddelen graag. Al gingen er tien moeders mee." EN DAT IS waar. Het bij- woord „eigenaardig" met de nadruk op de derde lettergreep ligt iedere Schiedameer in de mond bestorven. Hun gezichtsveld reikt niet verder dan de Broers- vest. Dat haalt niet eens de Hoge Bomen. 2) En het boeiendste gespreksonderwerp is de uitver- koop van de City-bazar op de Hoogstraat Hoewel, laat ik die goede Hijmuns 3) hier buiten la ten. Ook hij hangt de vrijzinnige beginselen aan en voor zover ik het kan bekijken is hij een solide zakenman. EN DAT IS meer dan je van Herman Jansen kunt zeggen. Laatst stond dat heerschap weer voor de rechter. Hij had de inspek- tie geen toegang gegeven tot zijn distelleerketels. Er zal wel weer wat mis zijn geweest en als zo'n ketel door slecht onderhoud ontploft, dan brandt de hele boel af. Nu komt Herman Jansen er met een boete af en gaat de zaak in vlammen op dan int Jansen de verzekeringspenningen. Hoewel, deze beschuldiging gaat te ver: de Jansen proberen gewoon uit hun branderijen te halen, wat er in zit en aan vernieuwing doen zij niet. De ruwketels, die niet kunnen ontploffen, worden niet gemeen- telijk gekeurd. En als zo'n ding scheurt of gaat wandelen, zoals het heet, dan wordt er gewoon een halfdronken brandersknecht levend gekookt. „So what?" zeg gen de Engelsen. Het gebeurt nu en dan ook, maar niemand die ooit een kontrole op de ruwketels heeft ingesteld. DUIMEL, Duimel, wat doe je met mijn hoofd? Dit is geen vrijzinnigheid meer, maar je rein- ste sociaal-demokratieIk neem maar een borrel. SIMON WINTERS NOTEN VAN DE REDAKTIE 1) De Roess en de Novoje Wremja waren liberate Russische dagbladen voor het beschjafde publiek. Winters haalder er zijn informatie uit over de ekonomie van het tsarenrijk en liet dat zijn klanten terdege merken. 2) De Hoge Bomen heet nu Marconi- plein. Aan het eind van de Rotterdam- sedijk bij de overgang van het goede- renspoor. 3) Hijmans; exploitant van de City- bazar. Zat na de eerste wereldoorlog enige tijd voor de Vrijzinnig-demokra- tische Bond in de gemeenteraad, waar hij annexatie door Rotterdam be- pleitte. Door de nazi's vermoord. De kop van het eiland Goeree-Over- flakkee zal in de eerste week van augustus een bijzondere aanblik ge- ven en het zal er alleraangenaamst vertoeven zijn. Van 2 tot en met 5 augustus is de jaarlijks op het eiland ,te houden gladiolententoonstelling. Delta Flora, te zien in de vishal aan ae buitenhaven van Stellendam. Het Gemeentebestuur heeft voor dit doel haar Gemeentelijke Visafslag ter be- schikking gesteld. De vissers zullen met een kleine plaats genoegen ne- menomdat een deel hunner met va- kan.ie is. Het ziet er naar uit, dat de show een doorslaand succes zal wor den. In de eerste plaats zullen er veel meer gladiolen een plaats kunnen vinden, omdat de tentoonstellings- ruimte aanzienlijk groter is dan ooit. Bovendien doen de planten het prima; ze hebben voldoende regen gehad, het was groeizaam en ook de zon en de paar dagen warm weer hebben de planten heel goed gedaan. De bloe- men mekfen zich reeds en de kwali- teit is zeer goed te noemen. Onderdeel van de Rijnmond West Combinatie, waarin ook het Maas- sluis Nieuwsblad en de Nieuwe Vlaardingse Courant zijn opgeno- men. Verschijnt op woensdag huis-aan-huis in geheel Schiedam. Kantoor Rijnmond West Combi natie: Hoogstraat 122 in Vlaar- dingen. Telefoon: 010- 34.67.11. Agentschap: Eurotyp, Rotter- damsedijk 238, Schiedam. Postadres: Postbus 195, Schie dam Hoofdredakteur: Bert Cattel. Redakteur: Paul Houkes. Medewerkster: Yvonne Hontele, tel. 26.27.16. Klachten over bezorging kan men uitsluitend doorgeven via het nummer 010- 13.24.89 (van 8.30 tot 17.30 uur). Duo's kunnen Worden opgegeven tot maandag 17 uur; gewone advertenties tot dinsdag 11.30 uur. Redaktionele kopij dient uiterlijk maandag 17 uur binnen te zijn. Er zullen veel nieuwe soorten aange- voerd worden. Er is jarenlang aan ge- werkt en dit jaar zullen er ook klei- nere soorten voor het eerst te bezich- tigen zijn. De bloemveilingen hebben hun eigen soorten en zullen graag ge bruik maken van de ruimte die thans geboden wordt. Ook andere bloemen en planten vragen om standruimte, zo zullen de rozen en lelie's een grote plaats vragen. De heer Kok van Andel zal in de vishal een tuin aanleggen met wandelpaden. De gladiolen, die uiteraard de meeste ruimte krijgen, zullen in honderden variaties te zien zijn en de telers zullen hun beste bloemen brengen. Dit allemaal om de jury gelegenheid te geven een juiste beoordeling uit te brengen. Er staan mooie prijzen ter beschikking voor de mooiste gladiolen. Het puntental is echter het belangrijkst, want mee- stal zullen de knollen dan de hoogste prijs opbrengen. Het gaat de telers om de knollen en aan de bloem kan de jury de knol kennen. Het houdt in, dat de handel er welig zal tieren en dat de aankopers uit de gehele wereld de tentoonstel- ling zullen bezoeken, teneinde te we- ten wat men in het najaar koopt. In oktober begint het rooien van de knollen, waarna deze geexporteerd worden naar alle landen ter wereld. Italie is de grootste afnemer; zij neemt bijna een kwart van het gehele aanbod af. Het zijn vaak de witte soorten. Frankrijk heeft graag rode; West-Duitsland heeft het oog laten vallen op een variatie, evenals Ameri- ka. De organisatoren zijn blij met de ruimte om en bij het buitenwater. De landelijke overheid, Rijkswaterstaat en de plaatselijke bestuurderen heb ben alle medewerking gegeven, zodat er meer dan voldoende parkeerruim- te zal zijn. Ook is er voldoende ruim te voor andere aangelegenheden, zo als een tentoonstelling voor land- en tuinbouwmachines en een huishoud- beurs. Hiervoor zijn gebouwen ge- plaatst op het terrein aan de haven en bij de afslag. De bevolking heeft zich aangepast aan het gebeuren van de gladiolen- show. Zo zal in Ouddorp aan zee een os aan het spit worden gebraden; er is een braderie, een rommelmarkt en tal van andere zaken, die in de ring van het oude Ouddorp in deze weekgaan- de zijn. Tenslotte is er een groots vuurwerk. Het plaatselijke muziek- korps heeft de muziektent geplaatst en zij zal zich van haar beste zijde laten zien. Zeker zal men een bezoek willen brengen aan de natuurgebieden die de kop van het eiland in grote mate voor handen heeft. Uitgestrekte stranden, vanaf Goedereede tot aan het eiland Schouwen. Daarvoor pas- seert men Brouwersdam met zijn brede boulevard enerzijds en ander- zijds het Grevelingenmeer met zijn talrijke haventjes. Waterstaat zorgde hier voor voldoende aanlegmogelijk- heden voor de vissers en zeilers. Er is een dolfijnenshow aan de voet van Brouwersdam. Er is een intense selectie toegepast voor de huishoudbeurs. Ditmaal is er een verscheidenheid van antiek. Hier- van zijn meerdere standhouders, waar- van ieder met andere voorwerpen komt. Zo zullen kleinmeubelen een plaats hebben, evenals klein zilver- werk en porselein. Vermoedelijk zal een dag te weinig zijn, voor al hetgeen de tentoonstel ling en de kop van het eiland te bie- den heeft. De tentoonstelling is de gehele dag geopend, vanaf 10 uur 's-morgens tot 11 uur 's-avonds, van woensdag 2 augustus tot zaterdag 5 augustus. Op 4 augustus zal de NOS-radio een regelrechte uitzending verzorgen van af het tentoonstellingsterrein. Het program ma: „Zoeklicht op Neder- land", zal dit keer zijn tycht laten schijnen over alles wat de tentoon stelling en de kop van het eiland te bieden heeft. Zo zullen de water- sporters aan hun trekken komen; de visserjj; de gladiolenteelt; het natuur- schoon en de toekomstplannen voor zowel de gladiolen als de dorpen, die de Gemeente Goedereede vormen, namelijk Stellendam, Goeree en Oud dorp. 12RMSC1.B ^*5 WESTLflNDIfl Ondanks de vakantieperiode krijgen we toch veel oplossingen binnen. Ook deze week weer drie prijswin- naars met de juiste uijslag van plaats- namen: Bolsward, Breezand, Bres- kens, Den-Briel, Doesburg, Ensche- de en Garderen. De winnaars H.C. Kooiman, Burg. Wesselinkstr. 391, Maassluis; G.A. Peeters, Chopinplein 202, Schiedam en L.M. v.d. Ende. Eendrachtstr. 80, Vlaardingen, krij gen een boekenbon thuisgestuurd. Ook voor deze week kunnen weer oplossingen worden ingezonden naar ons adres Rijnmond West Combina tie, Postbus 306, 3130 A.H. Vlaar dingen. Oplossingen alleen per brief- kaart met duidelijk handschrift en postcode. De briefkaarten moeten uiterlijk dinsdagmorgen 1 augustus bij ons binnen zijn. Op elke regel moeten drie woorden van respectievelijk 5, 4 en 9 letters worden ingevuld. Elk woord van 9 letters is samengesteld uit de letters van de beide voorafgaande woorden van 5 en 4 letters. Voorbeeld: zou de omschrijving luiden „vaal-precies- smulpaap", dan moest worden inge vuld: „bleek-krek-lekkerbek". Bij de juiste oplossing van de gehele opgave leest men in de cirkeltjes, per drietal letters schuin naar omlaag, acht aar- drijkskundige namen. Alleen deze acht namen moeten als oplossing worden ingezonden. 1. toorn-boom-reinigingsmiddel;2 kei groente-aanwezigheid; 3. soort hert- treffend-kaarshouder; 4. koren-gordel kunstboter; 5. schoof-hof-opdelven 6. sporttroffee-Belgische stad-reeks Alpen; 7. grond-middag-bboom: 8. aandringen op betaling-eilandje bij Venetie- muziekinstrument; 9. in- wendig orgaan-telwoord-verlokker; 10. peilstift-brandstof-zonder slot; I 1. jongensnaam-huisdier-steunpunt bij brug;12. jongensnaam-knul-zich veel moeite getroosten; 12.pakken- windstreek-wegwezen14. troep iachthonden-vogel-soort steen; 15. muziekspel-schrede-metalen staafje; 16. scherts-gerucht-luchtdrukmeter; 17. uitzoeken-vuurspat-vlek op hemel lichaam; 18. order-streek-model; 19. vogel-het zij zo-inwoner van wereld- deel; 20. kapen-kleur-soort kajuit; 21. verdragen-graad-wens; 22. trot- toir-aroma-Europeaan; 23. plaatsaan- duiding-hap-duurzaam in stand blij- vend, 24 prijzen-stapel-zeer boos.' Gladiolenshow brengt eiland In rep en roer

Schiedams Nieuwsblad | 1978 | | pagina 3