•S3 Waarom geen muziek in Koepel Schiedamse Rijnmondband treedt op in Jersey I w Ontworpen landschap in Stedelijk Museum r KOOPJES IN 14 SPEOAALZAKEN wr Deze week Wees zuinig met water Op uitnodiging Tourism Department: Dia-kunst Ger Dekkers 16.95 yv 1.75 yv. 2.95 14.95 39.95 2.95 2.95 Johnny Niet op gras Koepel Nip Pm Thematiek a N WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1978 2e JAARGANG NO. 29 SCHIEDAM Nu het weer eindelijk meezit. vertrekken de Schie- dammers elke weekend massaal naar strand, buitenhuisje of Beatrix- park. De werkelijke kenners van onze stad blijven glimlachend ach- ter. Zij begeven zich in zomerkleding naar de plek waar een mens £cht verkoeling vindt. Ze gaan wandelen in het Julianapark. want daar - zo weet de ware Schiedammer - daar noodt de monumentale Emmabank tot plaats nemen, daar beschermen de kruinen van ooit zorgvuldig geplante woudreuzen de verpozing zoekende mens tegen de brandende zon. mm ill in 111 in Rotterdam Centrum-Kralingen-Alexanderpolder-Ommoord-Noorderboulevard Geidigt/mzaterdag Schiedam Centrum-Kethel Nieuwerkerka/d IJssel zbiangdevoorraadstrekt Schiedams Nieuwsblad POSTADRES: POSTBUS 195, SCHIEDAM. AGENTSCHAP: EUROTYP, ROTTERDAMSEDIJK 238. In combinalie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad Julianapark: schitterend en vol verkoelende rust Cliche's allemaal? A1 honderd keer zo'n stijl gelezen? Akkoord. Het Juli anapark is even clichematig als de aan- hef van dit artikeltje. Ooit, voor de oorlog, heeft men het aangelegd, vol- gens de regels die toen golden. En dat betekende: fraaie grasvelden, waarop het verboden was zich te bevinden, bloemperken, stevige bonienenenorm hoog opschietend struikgewas, zodat de wandelaar de indruk kreeg, dat opzij van hem het woud zich einde- loos uitstrekte. In werkelijkheid liep daar de Stadhouderslaan. Het Julianapark was een rekreatiege- biedje om in te wandelen en niets meer. Men zag er destijds op toe, dat de kindertjes die met oud brood wa- ren uitgezonden om de eendjes te voeren om moeder niet tot last tezijn, - men zag er op toe, dat deze kleinen het gras niet betraden. Dit was slechts de eenden voornoemd toegestaan.de ganzen en de ene zwarte zwaan die bijna een bezienswaardiglieid was. Nog geen vijftien jaar geleden gingje met vader en moeder in het Juliana park wandelen. Wandelen dus. Ver boden zich op het gras te bevinden. De pret kwam straks, als papa be- sloot het Sterrebos te betreden, ho- pelfjk via de Michiel de Ruyterstraat want daar stond altijd de RMI-ijsboer met zijn ene arm. Het ismoeilijk voor een ouderpaar met jonge kinderen om zulk een ondernemer te passeren zonder schade aan de ortemonnee. Het was heet, zondag; ongelootlijk. De zon straalde boven de stad, de straten waren leeg, iedereen wachtte op verkoeling. Ik ben naar het Julia napark gegaan. Het was er doodstil. Misschien liepen er twintig mensen, die vlak in de buurt woonden of zo. En ik heb mij met een zeker schuld- gevoel op het gras bevonden, want die bordjes waren verdwenen. De na- tuur zag er ook lang niet meer zo ge- reglementeerd uit. Je merkte dat de plantsoenendienst aan de verzorging van de planten en het pluimvee in de vjjvers grote zorg besteedde, maar men laat het leven meer vrijheid. Het >is een lekker romantisch park gewor- den, waar het goed flaneren is, waar ook genoeg donkere plekjes zijn om in het nette een eerste kusje te stelen. En toen klommen we naar boven - want ik had mijn vriendin meegeno- men - en we zagen de koepel. Joost mag weten, waar dat ding op zijn vier zuiltjes ooit voor is neergezet. Vroeger tijdens die bloemententoon- stellingen met de schijnwerpers, bouwden ze er een limonadetentje in, en voor de harmonie is de koepel te klein. Mijn vriendin wilde meteen een half uurtje blijven zitten. Vanonder de prachtige lindebomen heb je een magnifiek uitzicht over de entree van het park en de B.K.-laan. En die is ver genoeg weg om het geluid van het passerend verkeer niet storend te ma- ken. We misten maar een ding en dat was muziek. „Ik zal eens kijken of er in die koepel een elektriciteitsaansluiting zit." zei ik. „Ben je gek, daar moet je geen versterker neerzetten", reageerde mijn vriendin. „Dat moet zachte mu ziek zijn." Ik inspecteerde de koepel en kon haar geruststellengeen stroom (En als er toch stroom is, blijft dat een geheim tussen u en mij). Mijn voorstel kan dus veilig gedaan worden. Waarom zouden Schiedamse muziekgroepjes - of individuen die vinden, dat ze behoorlijk een instru ment bespelen - niet eensde kans krij- gen om op zondag in de koepel op te treden? Folksongs, kamermuziek, gi- taarspel.... dat trekt mensen en draagt bij tot de romantische sfeer van het park. Er zijn in Schiedam genoeg verdienstelijke amateurs die zichzelf onderschatten of - wat erger is - geen kansen krijgen. Je moet het natuurlijk we) organise- ren. Stel, een klein ensemble - jongens van de middelbare school bijvoorbeeld - wil op zondagmiddag in de koepel spelen. Welnu. dan reserveren ze die bij de gemeente en leggen vervolgens Wandelen op het gras mocht niet, vroeger. een bezoek at bijde afdeling voorlich- ting op het Stadskantoor. Daarspreekt men de inhoud van het persbericht af want zulke evenementen moeten na tuurlijk wel in de krant komen. Kost geen stuiver (belangrijk argument in Schiedam) maar is wel leuk. Waarom niet? HAN VAN DER HORST "Bewoners noordwest-Rijnmond redelijk tevreden. *Zomer van 19B8 *Stop!icht of niet? SCHIEDAM- Nu de zomer eindelijk met voile hevigheid los schijnt te barsten wijzen de Technische bedrij- ven van de gemeente Schiedam erop dat water een kostbaar en in soinmi- ge perioden een schaars goed is. Gras velden worden al een beetje geel en bloemperken dreigen te verdrogen. Zuinig zijn, bewust sproeien is dan ook een eerste vereiste. De technische bedrijven geven echter nog een aantal andere tips. Veel Schiedammers gaan nog met vakantie Kijk goed of alles in orde is met de waterleiding, sluit alle kranen af en kijk dan of de waterleidingmeter nog ronddraait. Is dat nog het geval dan moet er ergens een lek zijn. Het is dan verstandig een loodgieter of de huisbaas te waarschuwen om de aan- wezige lekkage te verhelpen. Wanneer het vriest neemt iedere bewoner maatregelen om de voorkomen" dat de waterleiding bevriest; op dezelfde manier hoort men te onderzoeken of de waterleding in de zomer lekt. Het voorkomt verspilling van kostbaar drinkwater en een te hoge waterreke- ning. mmw^rnrn De koepel in het Julianapark: Wat muziek hoort er bij. SCHIEDAM Het Tamboer- en Trompetterkorps Rijnmondband uit Schiedam vertrekt overmorgen, vrij- dag 4 augustus, voor een zevendagen durende trip naar Jersey, een van de Engelse kanaaleilanden. De band reist op uitnodiging van het Jersey Tou rism Department, dat tijdens de finale van AVRO's Superstars de Rijnmondband zag optreden. Belangrijkste gebeurtenis voor de Schiedammers gedurende het be zoek aan het eiland is het optre den gedurende de Battle of the Flo wers in de hoofdstad Saint-Helier, een feest waarin de bewoners ieder jaar hun dankbaarheid laten blijken voor de vruchtbaarheid en het gelijk- matige klimaat van het eiland. Gedu rende deze dag ligt het hele eiland ,plat\ zoals de Rijnmondband zelf zegt, om op de boulevard een gigantisch bloemenfeest bij te wo- nen. Een grote stoet van praalwagens, opgebouwd uit duizenden bloemen en groteske carnavalsfiguren trekken op die dag over de Victoria Avenue. Het gebeuren werd voor het eerst gehouden in 1902, als onder- deel van de kroningsfeesten van Ko- ning Edward VII en Koningin Alexandria. Het optreden gedurende de Battle of the Flowers zal niet het enige zijn, dat de Rijnmondband in Jersey zal geven. Er wordt ook opgetreden in het Howard Davis Park en in King- street, Queenstreet en Royal Square, om slechts enkele plaatsen te noemen. De ploeg Schiedammers die overmorgen op pad gaat bestaat in totaal uit 77 deelnemers. De band zal worden ondergebracht in de Hautlieu School. Ook in King Street zal de Rijnmondband optredens vcrzorgen. SCHIEDAM - In het Stedelijk Mu seum wordt aanstaande zaterdag, 5 augustus, de expositie „Ontworpen landschappen" geopend, die tot en met 3 September te zien zal zijn. Het gaat om fotografisch werk van de kunstenaar Ger Dekkers. De foto's worden niet op de gebruikelijke manier tentoongesteld, maar in de vorm van dia's in een veelvoudige projektie. Aan het eind van de zestiger jaren begonnen de foto's van Ger Dekkers de aandacht te trekken. Hij keek naar landschappen en legde fotografisch vast wat hij zag. Een schijnbaar een- voudig proces: kijken en registreren, zonder enige manipulatie ten aanzien van de gekozen onderwerpen. Alle foto's worden afgedrukt zoals ze zijn genomen. Dekkers kijkt rustig en objektief be- schouwend. Wie meer van zijn foto's ziet begrijpt dat er geduld en vol- harding, loop- en zoekwerk, wach- ten op het goede moment bij te pas komt. Die moeite zou geen zin heb- ben zonder een uitgangspunt, zonder een vooropgesteld keuze-principe. Dekkers kijkt bij voorkeur naar het Hollandse landschap, dat wil zeggen naar misschien het meest kunstma- tige landschap ter wereld. Eerst viel het kiezend kijken van Dekkers binnen een ruime, veel om- vattende, maar toch duidelijk bepaal- de thematiek. Hij zocht in het land schap naar door de mens willekeu- rig of onwikkeleurig aangebrachte toevoegingen en veranderingen. Er konden daarbij twee groepen wor den onderscheiden: landschappelijke situaties die herinnerden aan de kunstingrepen, die onder termen als ,,land-art" en earth works" zijn samen te vatten: dijken, voren, vluchtheuvels, hekken, heggen, palen, kuilen en „bergen", en daarnaast objekten in het landschap met een bijna surrealistische of super-realis- tische werking: auto's onder hoezen vlaggen, vogelverschrikkers, verkeers- borden, buizen, oude autobanden en met plastic afgedekte, ingekuilde aardappelen of bieten. Al snel werd hierbij naar het „moment van het "UJr Modern badkamerrekje van sterk kunststof in beige/rookglas uitvoering. Normaal 19.75. Onze prijs 413 Pakjea5cahiers. Verkrijgbaar in ruit en dictaat. Weer naar schoolprijs 5 voor 566 Vanjute is deze handige brievenhanger Porseleinen pop. Romantiek uit vroeger jaren Maar liefst 45 cm groot. Paraplu-wagentje. Handig opvouwbaar, van licht aluminium frame. Zeer geschikt voor in tram, bus of trein. zs, Weer schooltijd! Zwaar lederen 3-vaks schooltas met 2 voorvakken. 225 Bruin aardewerk Rusticana kop en schotel mm m 5# w soepkop en Q schotel O 5# W borden (plat-diep-ontbijt) sauskom Krups schilmachine. Schilt in ca. 5 min. tot 1 kg aardappelen of in stukken gesneden wortelen. Van 120,—- voor vele", naar een verbindend motief van herhaling gezocht. Series van zeven beelden tonen de ontwikkeling van Ger Dekkers aan. Vertikaal verschuift er niets meer, steeds wordt eenzelfde relatie tot een horizon gekozen, die op dezelfde hoogte in het beeldvlak wordt ge- fixeerd, horizontaal gaat de kamera rond en recht door het landschap. Kinderen: het kunnen toch ver- schrikkelijk aardige wezens zijn. Je hoort wel eens van die verhalen, van mensen die kinderen - en dan vooral die van een ander - maar lastige grie- zels vinden, die altijd dreinen en ver- velend doen als ze hun zin niet krij gen, maar ik neem die verhalen mees- tal met vele ponden zout. Goed, je zult ze er best tussen hebben zitten, maar mijn ervaringen zijn toch an- ders. Neem nou Johnny, bijvoorbeeld. Ken lichtblond jongetje van een jaar of drie, die een paar deuren verder woont. Ken alleraardigst kereltje, die parmantig door de straat loopt, hoe- wel altijd netjes voor de deur, en die altijd verheugd is als-ie me ziet. „Buurmddddn!", schalt het over het trottoir, als ik de auto langs de stoep- rand parkeer. Kn terwijl ik de motor afzet, komt Johnny al dapper aan- hollen. Dat enthousiasme heeft een duidelij- ke reden. Ken maand of twee gele den kwam Johnny nieuwsgierig kij ken toen ik uitstapte. Ik zeiHallo", tegen 'in, en: „Lckker aan het spe len?" Hij knikte, toen nog een beet je timide. Maar die begroeting van mijn kant hielp 'm blijkbaar al ras over de eerste schroom heen. Hij deed een stapje naar voren en vroeg bijna onhoorbaar zacht: „Mag ik de deur dicht doen...?" Nou moet ik u zeggen dat ik zeker zo'n keer of acht per dag - soms wat minder, andere dagen wat vaker - het portier van mijn auto dichtgooi en ik kan er ei- genlijk het plezier niet zo van inzien. Maar Johnny vindt het prachtig en dat liet-ie al meteen die eerste keer overduidelijk blijken. Kn zo heb ik sindsdien, als het maar even lekker weer is, mijn eigen portiertje: John ny. Maar ach, hoe gaat dat: het dicht- gooien van autodeuren gaat ook ver- velen. Oh, hij komt het nog altijd trouw doen hoor! Maar er is aan zo 'n auto nog meer moois te ontdekken. Hoe-ie eraan komt: ik heb geen flauw idee, maar een week of wat geleden wist-ie de toeter feilloos te vinden. sindsdien moet er natuurlijk eerst even getoeterd worden voor de deur dicht mag, zodat mijn thuiskomst luidruchtig wordt aangekondigd voor alle buren, die maar luisteren willen. Ken ander leuk spelletje: aan de licht- knop draaien, en dan naar voren, naar de koplampen lopen om te kij ken of ze het nou echt doen. Kigenlijk zou je op een gegeven mo ment tegen zo'n ventje moeten zeg gen: jolt, die auto is geen speelgoed, dus blijf eens van die knopjes af. Maar als ik dat stralende gezichtje zie, als die toeter weer echt werkt, dan kan ik er toch geen sekonde boos over worden. Kergisteren werd er een nieuw spel ontdekt. Johnny wees aarzelend naar ■dat leuke handeltje aan het stuur en vroeg: „Waar is dat nou voor?" Ik had natuurlijk kunnen zeggen: „Daar mag je niet aankoinen, want dan ge- beurt er icts naars. Maar ik kon het niet over mijn hart ver krijgen. Zo weet-ie nu ook, waar de richting- aanwijzers zitten. Ik ga 'm toch maar een beetje af- remmen, die Johnnv. Anders komt het er binnenkort nog eens van. dat-ie me 's morgens eigenhandig naar mijn werk rijdt. Met zdveel slim migheid weet-ie me het geheim van de rest van de bedieningsorganen ook nog wel te ontfutselen. VOORBUGANGKR.

Schiedams Nieuwsblad | 1978 | | pagina 1