De ondergrondse spoorweg is ook erg mooi Met Andere Woorden laurens kramer watepweg infctkcp! Krant van Rijnmond over onderzoek Schiedams Nieuwsblad iMRSSIEF EIKEN BHNKSTELLEN Muziekevenementen trokken zomerse belangstelling MEUBELMflKERU Predikbeurten Niet slecht Tevreden WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1978 31-514 pos) zesgei hanctei v echewcndijkpl 36 vRsapdmgen m hetaenlrum van vlecnciincjon 0)0/3^-19103 i ZEER APART EN NERGENS ANDERS TE KOOJR-. - RECHTSTREEKS UIT DE HANDEN VAN DAN HEEFT U VOOR GEWONE PRIJZEN HET TOPPUNT dageUjkTvK' luur, VAN KWALITEIT IN HUIS. vrijdag koopavond. Bi KON. WILHELMINAHAVEN NZ-27 VLAARDINGEN TEL. 010- 34 3006 [f3taar.il - De zomer van 1908 IK WERK bij een kleine bank. Dat heeft zijn voorde- len. Je leert alle kanten van het zakenleven kennen. Maar nu, nu denk ik; leve de konkurrentie, leve de Banque de Paris et des Pays- Bas 1). Hadden ze maar en funktie op het Parijse kantoor voor mij. Ik kijk tussen de bomen door en besef, dat ik het heerlijk silhouet van de immeubles 2) voor wie weet, hoe lang niet meer zal zien. Mijn laatste uren breng ik door tussen de woudreuzen van de Jardin des Plantes 3). Heerlijk Pa- rijs, was ik maar welvarend en ge- huwd. Kon ik maar mijn leven lang met Johanna flaneren over de Rue de Rivoli, stoeltjes huren voor ons beiden aan de vijver van het Luxembourg, plaatsen bespre- ken in de Opera. Maar het zal voorlopig de Hoogstraat blijven, de Plantage en de koncerten van het Stedelijk Muziekkoprs met zijn Duitse deunen, god betere het. PARIJS, een paar dagen Pa- rijs. Langs de boekhandels van Montparnasse heb ik gezwalkt -mijn koffer is haast niet te tillen - goed dat er kruiers zijn en werklo- zen die me voor een paar sous van mijn last verlossen - over Mont- martre heb ik gewandeld, de Chat noir 4) bezichtigd en Aristide Bruant 5) gemist. Bruin kon dat niet trekken. Bruant zingt zijn socialistische liederen voor Rus- sische grootvorsten met goud. Hij zingt voor ze en houdt orde. Van Delescluze, onze relatie hier, heb ik gehoord, dat hij rustig tegen een familielid van de tsaar roept: „He, vuile rotkozak, houd je smoel dicht, als ik bezig ben." En de vuile rotkozakken vinden het prachtig. Ik geloof, dat de Rus- sische natie dekadent is, ten on- dergang gedoemd. Dat gebeurt al- tijd, wanneer leidende kringen zich voor hun eigen genoegen la- ten schofferen. Ze genieten en weten, dat de zweep er is als iemand dat van die rotkozakken roept en geen nar is... Bruant is ongevaarlijk voor de ordening van deze maatschappij, ongevaarlijker in ieder geval dan de autobandie- ten die hier het gesprek van de dag zijn, moderne bankrovers die per Dion-Bouton of Renault van de plaats des misdaads wijken. GEEN ARISTlDE voor mij, wel een ander wonder van de metropool. Ik heb gereden in de ondergrondse spoorweg, of metropolitain, zoals het hier ge- noemd wordt. De eenvoudige Parijzenaars hebben dat overigens afgekort tot het praktischer „me- tro". De metropolitain, nu, raast, voortgedreven door elektriciteit onder de fundamenten van Pa- rijs' immeubles door. Ze heeft echte stations die men op straat nauwelijks ziet, omdat slechts een trap naar beneden voert. Daar vindt men echter komplete per rons, men kan er de dagbladen kopen en er worden verfrissingen uitgevent. Ik herinner me nog hoe de Rotterdammers twee jaar terug hun paardetramlijn 1 (Park - Honingerdijk) elektrificeerden. Het leek wel een wonder van de eenentwintigste eeuw, zei mijn oom Ferdinand. Alors, hij moest hier eens in rijden: zo'n wonder van techniek zal Rotterdam nooit bezitten. Ach wat, Bruant, de ondergrondse spoorweg is ook mooi. IK ZIT hier in deze oase van rust der wereldstad, ik hoor vaag het geratel van de wagens, het kloppen van de hoeven op het asfalt, het gebrom van de automo- bielen, en ik aanschouw de sergeantjes die hier wandelen met hun amante 6) Het leven ware goed, als ik niet straks mijn trein moest halen op het Gare du Nord, de trein die naar het koude noorden zal stuiven, naar Schiedam, naar de platte burgerlijkheid en naar de scheve blikken. „Naar Parijs ge- weest, o lala." 0 lala, ik ben een paar dagen te gast geweest bij de beschaving. ,Je voelt je hier wereldburger." zei Jose de Costa Andrade, een Braziliaanse zaken- man die ik hier toevallig ontmoet heb. Zijn land is jong, heeft zijn aantrekkelijkheden. DE BANK van Jose, kompleet uitgedrukt trouwens Jose Gladstone de Costa Andrade. wat je uitspreekt als Zjosee Klatsto- ne de Cosjta Anaraadjie, houdt zich bezig met de opbouw van een nieuwe wereldstad, Belo Horizonte (betekent „Mooie Hori zon", spreek uit: Belloe Orizon- tjie) 7). En hij is een pionier. ,,Het beste van de wereldsteden bij elkaar gaan wij realiseren." zegt hij in rijn rijk aangezette Frans. Ik NOTEN VAN DE REDAKTIE. 1) De bank van Parijs en Nederland. Nog steeds een gerenommeerd huis. 2) Typisch Parijs „flatgcbouw", dat om een nauwe binnenplaats is ge- bouwd. 3) De liortus botanicus van Parijs vlak bij de Rue Mouffetard. Nog steeds een bezoek waard. 4) bekend cabaret. 5) befaamd cabaretier die maatschap- pijkritische liedjes zong voor een uiterst gefortuneerd publiek. 6) liefje. 7) Nu een miljoenenstad in de Brazi liaanse staat Minas Gerais. moest denken aan die advertentie in de Schiedamsche Courant, maar dat, zei Jose Gladstone (in Brazi- lie gebruiken ze hun achtemaam alleen bij de burgerlijke stand), dat was een taktiek om arbeiders aan te trekken. Geen problemen, zei hij, jij hebt hersens, jij gaat daar niet op af, maar handarbei- ders en die hebben wij nodig. Elk land heeft een elite nodig die denkt en organiseert. De rest werkt en gehoorzaamt. Zo wordt het goed voor alien bereikt." Hij zei ook nog, dat hij vrijzinnig was (lid van de grote republikeinse partij), maar die vrijzinnigheid schijnt zich in Brazilie slechts tot de voorname standen uit te strek- ken. WIJ HEBBEN lang gepraat over de demokratie, maar hij zegt, dat de wereld daar nog niet rijp voor is. Frankrijk misschien wel, maar zijn land zeJcer nog niet en die grote Rui Barbose van de vredeskonferentie vindt hij een warhoofd, met wie op intelligente wijze moet worden afgerekend. Soms is het toch goed Hollander te zijn, want als het erop aankomt, kiezen wij de weg van de eerlijkheid. De tijd dringt. Ik ga eens een proef nemen. Ik huur geen koets, maar een auto- mobiel, een taxi om mij naar het station te laten brengen. SIMON WINTERS bQ Cj OIO/3S533S ,Bewoners noord-westen zijn redelijk tevreden' Onderdeel van de Rijnmond West Combinatie, waarin ook het Maas- sluis Nieuwsblad en de Nieuwe Vlaardingse Courant zijn opgeno- men. Verschijnt op woensdag huis-aan-huis in geheel Schiedam. Kantoor Rijnmond West Combi natie: Hoogstraat 122 in Vlaar- dingen. Telefoon: 010- 34.67.11. Agentschap: Eurotyp, Rotter- damsedijk 238, Schiedam. Postadres: Postbus 195, Schie dam; Hoofdredakteur: Bert Cattel. Redakteur: Paul Houkes. Medewerkster: Yvonne Hontele, tel. 26.27.16. Klachten over bezorging kan men uitsluitend doorgeven via het nummer 010- 13.24.89 (van 8.30 tot 17.30 uur). Duo's kunnen worden opgegeven tot maandag 17 uur; gewone advertenties tot dinsdag 11.30 uur. Redaktionele kopij dient uiterlijk maandag 17 uur binnen te zijn. HER VORMDE GEMEENTE: Grote Kerk 10.30 guur dhr. W.D.J, v.d. Kaaden, Rockanje, 17 uur ds. G«S.A. de Knecgt, Barneveld; Magnalia Deikerk 10 uur ds. J. Feunekes Capelle a/d IJssel; Bethelkapel 9.15 uur ds. D.J. Splaing Dzn., Aula Pinasplein 10 uur hr. J. Hoogendam. HERVORMDE GEMEENTE KE THEL: St. Martinuskerk 9.30 uujr ds. E. v. Wieringen, R 'damDorpskerk 10 uur ds. J. Nieusma; De Ark 17 uur ds. J. Nieusma. NED. PROTESTANTENBOND: Westvest 90, zondag 10.30 uur ds. H. v. HolkMeyer, Den Bilt. De oplossing van vorige week bestaat uit 8 plaatsnamen in Nederland: Wassenaar, Margraten, Den Dolder, I Eindhoven, Heemstede, Barneveld, Amerongen en Portengen. De win- 3 naars zijn: mevr. E. Kuiters, Adr. Brouwerstraat 134, Maassluis; J.M. 1 van 't Oor-Henneveld, v. Hogendorp- laan 77c, Vlaardingen en M. Peters, 5 Joh. Straussplein 155, Schiedam. De win naars krijgen een boekenbon van tien gulden thuis gestuurd. De oplossingen voor deze week moe- ten uiterlijk dinsdagmorgen 8 augus- tus bij ons binnen zijn op ons adres Rijnmond West Combinatie, Postbus 306, 3130 AH Vlaardingen. Oplos singen alleen per briefkaart. v.n.woord - heimwee 23 troep - graansoort - bevechten 24 festijn - graad - zerk 25 verininderd met - foedraal - zeer precies 26 naderhand - wervelwind - onme- dogend 27 opdracht - grondsoort - overhalen De „Noordwestelijke stedeband", zo als de Krant het gebied tussen Schie dam en Hoek van Holland noemt, komt niet zo slecht uit het onder zoek. Piet Smith, die de resultaten in begrijpelijke taal heeft omgezet, kon- stateert dat behalve in Schiedam een groot deel van de woningen tamelijk nieuw zijn. De woonkosten zijn dan ook aan de hoge kant en dat wordt dan behalve in Vlaardingen be- loond met een verhoudingsgewijs groot aantal kamers. Hoek van Hol land en Schiedam kenmerken zich door veel groen, maar Vlaardingen en Maassluis moeten dat missen. Speel- gelegenheden zijn er veel in Schiedam en Maassluis, maar weer weinig in Vlaardingen en De Hoek. Het voor- zieningenniveau is over het algemeen redelijk, maar Vlaardingen springt er als extra goed uit. SCHIEDAM- De afgelopen week was er een groot aanbod van muziekacti- viteiten in ons Schiedam. Ondanks het wondermooie weer of misschien wel dankzij de zonneschijn was bij een aantal koncerten een hoop volk op de been. In het kader van de .Jeugdland" aktiviteiten was door een de gemeente een popkoncert ge- organiseerd op het podium van de plantage. Veel jeugdige Schiedam- mers hadden zich verheugd op onver- valste harde popmuziek; in het begin was dat zeker het geval. „Beutifull Garden" en „Liberation of Man" speelden en zongen er lustig op los. Het duurde enige tijd voordat het pu bliek wat los kwam, maar tegen een uur of tien onder leding van de aktie- ve Jeugdlandhelpers kwam de stem ming er wel in. Het podium, waar de letter S.G. (Schiedamse Gemeen- schap) trots op sierden, leende zich uitstekend voor de vele decibels mu- ziek. Het zou onverantwoord zijn om dit Plantageposium op te heffen. In een stad die niet zo rijk is aan kultu- reie manifestaties, en de daarbij be- horende akkomodaties zou het getui- gen van onjuist beleid om dit podium te laten verdwijnen. Toch zijn in de loop der jaren deze geluiden wel ge hoord: dat de S.G. dit podium zo weinig gebruikt is dan ook geen enke- le tot verdwijning. Afgelopen zondag was er een open- luchtconcert in het grootste park van Schiedam. Veel Schiedammers waren voor de hitte gevlucht naar dit bo- menrijke gedeelte. Tot veler verras- sing werden ze dan ook onthaald op een koncert, gegeven door een colle ge uit de V.S. Met grote gediscipli- neerdheid vertolkte de jeugdige kon- certleden werken van Bach, Strauss en Gershwin. De ongeveer 150 toe- schouwers, waaronder enkele leden van de nieuwe initiatiefgroep de MI- PIS, lieten de klanken vrolijk over zich heen komen. Een dankbaar ap- plaus viel de uitvoerders ten deel. Misschien wordt Schiedam niet alleen kulinair centrum maar ook muziek- centrum van Rijnmond, Aan de MI- PIS zal het niet liggen. Aan de overkant van het water ligt de industrie. Het onderzoek geeft aardige resultaten over de vraag, in hoeverre de bewoners van Schiedam, Vlaardingen, Maassluis en Hoek van Holland hierop reageren. De Schie dammers, die goed zijn gei'nformeerd over gebiedsaangelegenheden, baga- telliseren de problemen in zekere mate, maar willen wel steun verlenen aan akties ten bate van de leefbaar- heid. De Vlaardingers zijn minder goed geinformeerd, bagatelliseren mi- lieuproblemen, zijn niet meer offer- bereid dan de gemiddelde Rijnmon- der en geven weinig steun aan akties. De Maassluizers zijn goed geinfor meerd, hebben slechts een geringe neiging tot bagatelliseren, kenmer ken zich door een grote bereidheid voor offers, maar geven relatief wei nig steun en sympathie voor akties ten bate van de leefbaarheid. De Hoek van Hollanders tenslotte zijn relatief slecht gei'nformeerd, hebben wel een grote onderkenning van de milieuproblemen, een grote bereid heid tot offers en grote steun en sympathie voor milfeu-akties. De Vlaardingers voelen zich duidelijk het minst betrokken bij de proble- matiek, de Hoekers het meest. „Over het geheel genomen zijn de bewoners van de noord-westelijke stedenband wel tevreden met hun leven", zegt Smith in zijn Rijnmond- krant. „De Schiedammers maar net op het nippertje, de Maassluizers en Vlaardingers meer, de Hoekers het meest. De tevredenheid over het ruimtelijke milieu ligt heel anders. Vooral de bewoners van Maassluis en Schiedam klagen, maar ook in Vlaardingen en Hoek van Holland worden nogal wat bezwaren ge- uit. In Maassluis en Vlaardingen richt de ontevredenheid zich voor een belangrijk deel op de stank, de hinder en het gevaar van de industrie aan de overkant. Vlaardingen klaagt bovendien over vliegtuiglawaai en daar doen de Schiedammers terdege aan mee." De Krant van Rijnmond roept de bevolking op, daadwerkelijk mee te denken en te praten over de beleids- plannen, zoals die voor Rijnmond moeten worden ontwikkeld. Er is een lijst met belangrijke telefoon- nummers in de Krant opgenomen. die hierbij van pas kunnen komen. Woncn in de noord-westelijke stedenband: de bevolking is „rcdelijk tevreden". Luchtfoto01j-2:DickHogerwerf SCHIEDAM/VLAARDINGEN/ MAASSLUIS Het Openbaar Lichaam Rijnmond heeft een eigen krant uitgebracht: de Krant van Rijnmond. Deze krant is vooral be- doeld voor iedereen die op de een of andere manier bij Rijnmond betrok ken is Rijnmondsraadsleden. raads- leden in de aangesloten gemeenten, gemeentelijke ambtenaren en ga zo maar door en is ook voor het ge- interesseerde publiek verkrijgbaar op de afdeling Voorlichting van de di verse gemeentehuizen. De Krant van Rijnmond, die zes maal per jaar zal gaan verschijnen, wordt een echte „themakrant". De bedoe- ling is, iedere keer een bepaald thema dat Rijnmond aangaat bij de kop te vatten en uitgebreid te behandelen. In de eerste Krant wordt diep inge- gaan op het grote milieu-onderzoek, dat Rijnmond in 1972 heeft gehou- den. Van dit onderzoek is vorig jaar de wetenschappelijke rapportage ge- reedgekomen, terwijl nu de resulta ten in voor een groter publiek begrij- pelijker woorden zijn omgezet. Het onderzoek van 1972 richtte zich op het leefmilieu in al haar facetten het milieu in en om de woning en in wijdere omgeving, en ook het zoge- naamde biomilieu: de kwaliteit van water, bodem en lucht. De bedoeling was gegevens te verzamelen, waarmee het leefmilieu zou kunnen worden af- gesteld op de behoeften van de gebruikers. „Op iets kortere termijn was een oogmerk middelen die voor het ruim- telijk milieu beschikbaar komen. z6 te kunnen richten dat de besteding in overeenstemming is met de wensen van de bewoners en met de verlan- gens die van hen in de toekomst kun nen worden verwacht", aldus de Krant van Rijnmond. r WEETLBNDIR 4#- Op elke regel moeten drie woorden van respectievelijk 5, 4 en 9 letters worden ingevuld. Elk woord van 9 letters Ls samengesteld uit de letters van de beide vooratgaande woorden van 5 en 4 letters, voorbeeld: zou de oinschrijving linden „vaal - precies - sinulpaap". dan moest worden inge vuld ,,bleek - krek - lekkerbek". Bij juiste oplossing van de gehele op- gave leest men in de cirkeltjes, van boven naar beneden, een lang woord. Alleen dit lange woord moet als op lossing worden ingezonden. 1 almuken - rijgsnoer - slotbedrag 2 benul- manspersoon - uitkonien 3 splect - verdienste - soort bode 4 ongewenst vuur - poel - verhemelte boven preckstoel 5 doorgcefraam - soort club (afk.) - zonder betaling 6 gereedschap - vulkaan - geslacht 7 overtreding van gebod - garantie - zonder vrees 8 ransel - emmer - onzinnig gezwets 9 beneden - voorhang - zeer bedreven 10 keurregiment - bakenton - door- drijven 1 I klepper - aartsvader - bloedgetuige 12 por - ontk. v.n.woord - deel van aanrecht 13 steen - eetgerei - soort vogel 14 geluk (bij spel) - plezier -voorko- ming 15 schreeuw - Europ. hoofdstad - niankercn 16 soort - £ruwen - naar beneden zak- ken I 7 inetalen staaf - doopbak - recette 18 als oorzaak beschouwen - soort geit - weggoien 19 niet veel bot - afloop - service 20 kortscbrift - smerig - zich veel moeite getroosten 21 middcJeeuws vaartuig - eenheid van elektr. stroom - enverwachts 22 uniformversiering - onb.

Schiedams Nieuwsblad | 1978 | | pagina 3