Losbladig naslagwerk in de maak Rozenkoninging ook in Hoek van Holland MBSSIEF LIKEN BRNKSTELLEH Forse stijging werkloosheid Minder schepen in Vlaardingen MEUBELMflKERU Vele soorten Weinig lektuur Uniek u WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1978 32-512 KOOP, ataaEli 343006 VLAARDINGEN—„Met schelpen kun jeje hele leven bezig zijn." Dat zegt de Vlaardingse kunstenaar Leo Man in't Veld over zijn grote hobby: het verzamelen. determineren en bestuderen van schelpen en koralen. Een hobby, die hem in zijn beroep overigens duidelijk inspireert: ook in zijn tekeningen en andere kunstvor- men kom je schelpen regelmatig tegen. Evenals andere zaken, die op de natuur betrekking hebben, want de natuur in bijna al haar verschijningsvormen ligt Leo nauw aan het hart. ZEER APART EN NERGENS ANDERS TE RECHTSTREEKS UIT DE HANDEN VAN DAN HEEFT U VOOR GEWONE PRIIZEN HETTOPPUNT dageiifkT,™ Ts uur, VAN KWALITEIT IN HUIS. "iidag koopavond KON. WILHELMINAHAVEN NZ-27 VLAARDINGEN Leo Man in't Veld: ,Je kunt er je hele leven mee bezig zijn... Zijn interesse voor schelpen mag ge- rust een beetje ,hartstochtelijk' ge- noemd worden. Hy weet er allemach- tig veel over te vertellen, kan er met veel plezier mee bezig zijn en heeft in de loop der tijd een boeiende verza- meling op weten te bouwen. „lk had al vroeg interesse voor schelpen en wat daar mee te maken heeft. Mijn vader heeft altijd gevaren en die bracht regelmatig het een en ander voor me mee. De echte interesse kwam echter later pas. Ik heb me ge- ruime tijd bezig gehouden met haaien als- hobby: daar was ik helemaal gek van. Ach, dan zit je toch al in de zee, dus dan kom je ook met andere din- gen in aanraking. En van schelpen en koralen is zoveel te weten." De wetenschap die zich met schelpen bezighoudt (de malacalogie, die zich zowel op de schelp als op de er in wo nende slak richt en de conchologie, die zich bewust alleen tot de schelp bepaalt) is al vrij oud. Al in de 16e en 17e eeuw werden die merkwaardige behuizinkjes van slakachtige dier- soorten bestudeerd. Wie meer wil weten over de schel pencatalogus, die de Vlaardinger Leo Man in 't Veld op eigen ge- legenheid wil gaan uitgeven, kan met hem kontakt opnemen. Leo woont in de 2e Maasbosstraat 27 in Vlaardingen. „In Nederland ontstond de interesse vooral in de periode van de Oost In- dische Compagnie. Met de schepen van die maatschappij kwamen uit de tropen talrijke soorten naar Neder land. In die tijd kon je in de zoge- naamde rariteitenkabinetten veel schelpen aantreffen. Toen was het vooral zo: hoe groter en protseriger, hoe mooier men het vond. Die opvat- ting is wel veranderd." vertelt Leo. Nog altijd is de mens op wetenschap- Leo Man in't Veld zoekt andere 'schelpengekken' In overeenstemming met de lande- lijke tendens steeg in verslagmaand de werkloosheid in het Nieuwe Waterweggebied aanzienlijk, nl. met 132 mannen en 132 vrouwen, het- geen betekende een verhoging van 9 pet. bij de mannen en van bijna 18 pet. bij de vrouwen (geen seizoen- korrekties toegepast). Er zijn diverse omstandigheden aan- wijsbaar, die deze forse stijging ener- zijds verklaren en er anderzijds toe leiden deze niet als Marmerend te zien. De oorzaken zijn tweeerlei, nl. de toestroming van de jeugd en de va- kanties. De jeugd nam toe met totaal 236, dus verantwoordelijk voor bijna 90 pet. van de toename van het werk- loosheidscijfer. De vakanties van tn- geschreven werklozen, van bedrijven en bedrijfsfunctionarissen en ook van het personeel van het G.A.B. ver- traagde de tot standkoming van nieuwe arbeidskontrakten en ook de administratieve verwerking van uit- schrijvingen wegens verlopen van de inschrijvingstermijn. Naar verwach- ting zullen deze faktoren eind volgende maand aanzienlijk minder spelen en zullen de cijfers dan een betrouwbaarder beeld van realiteit laten zien. In alle gemeenten steeg het aantal werklozen; procentueel het meest in Maassluis met normaal een lage werk loosheid; in absolute zin was de stij ging in Schiedam het hoogst met 53 mannen en 75 vrouwen, dus bijna de helft van de totale stijging. Er zijn er in totaal een stuk of vijf boeken op de Nederlandse markt. De tekeningen in de schelpen- encyclopedic maakt Leo zelf. VLAARDINGEN In het tweede kwartaal van dit jaar hebben minder schepen dan gedurende dezelfde pe riode in 1977 de havens van Vlaar dingen aangedaan. Ook de bruto inhoud is achteruitgegaan. In to taal kwamen er de afgelopen drie maanden 494 schepen de diverse Vlaardingse havens binnen (tegen 593 vorig jaar). Het totale bruto iaadinhoud bedroeg 4.040.230 kubieke meter (4.396.992 in het tweede kwartaal van 1977). Duitse en Engelse schepen spannen de kroon (in totaal 231 stuks), terwijl uit Belgie, Finland, Joegoslavie, Tsjechoslowakije, Bulgarije, Oosten- rijk, Korea, India en Turkije telkens slechts een schip binnenkwam. pelijke wijze met schelpen bezig. Er zijn zeer grote aantallen varieteiten: alleen al in Amerika zijn tot nu toe zo'n 6500 verschillende soorten, waarvan er vele op elkaar lijken. Ook in Japan houdt men zich in tensief met het onderzoek bezig: bij na dagelijks worden er nog nieuwe soorten bijgevonden. Het opbouwen van een fraaie verza- meling is niet zo eenvoudig. Leo: „Ik heb een netwerk van kleine win- keltjes, die ik regelmatig af ga om te kjjken of ze nog iets voor me hebben. Ook op rommelmarkten en dergelijke kom je soms wel eens iets tegen. Ver- der vind je schelpen bijna overal: in de polder bijvoorbeeld, in de vorm van fossielen." Er zit aan die grote interesse voor schelpen, zoals die over de hele we- reld geldt, wel een nadeel. Speciaal voor de wetenschap of de verzame- laar, maar ook voor industriele doel- einden (sommige soorten zijn ge- schikt om er bijvoorbeeld knopen van te maken) wordt er de laatsteja- ren een enorme jacht gemaakt op schelpen. Er is zeker sprake van een overbevissing, waardoor sommige soorten, die vroeger zeer talrijk wa- ren, schaars beginnen te worden. An- dersom kan overigens ook. „Er is bij voorbeeld een schelp, de Strombus listeri, die alleen voorkomt in de Baai van Bengalen in Ceilon. In I960 wa- ren er slechts enkele exemplaren van, en het gevolg was dat de prijs voor verzamelaars zo rond de duizend dol lar lag. Handige jongens dachten hiervan te profiteren en hebben toen zowat de hele Baai leeggevist. Het ge volg was dat de prijs schrikbarend daalde. Op een gegeven moment kocht je 'm voor zo'n vijfendertig gulden. De prijs begint nu weer lang- zaam wat te stijgen." Leo heeft er zelf ook een, zo'n Strombus. Weg- doen zal-ie'm zeker niet. De Vlaardingse kunstenaar is niet de enige in Nederland, die interesse voor schelpen heeft. Er zijn in ons land zo'n 120.000 verzamelaars. „Het gekke is echter, dat er in ons land nauwelijks lektuur over schelpen te koop is. Dat wil zeggen: geen Neder landse of vertaalde uitgaven. Exemplaren uit de Vlaardingse verzameling. v In het buitenland ligt dat duideljjk anders: in Engeland en Amerika, om maar twee landen te noemen, is ge- noeg verschenen op dit terrein. Mis- schien komt dat ook wel, omdat het in Nederland toch we! ontbreekt aan grote kollekties. Uitgebreide partiku- liere verzamelingen zijn er nauwelijks De Rotterdamse diergaarde Blijdorp heeft wel een flinke verzameling, maar daar worden slechts enkele exemplaren van uitgestald." Om aan dat probleem van te weinig lektuur tegemoet te komen heeft Leo het plan opgevat, zelf een katalogus te gaan maken over schelpen in al haar soorten. Hij gaat zelf de tekenin gen verzorgen, terwijl ook de tekst door hem zelf samengesteld wordt. „Het is de bedoeling er een losbladige encyclopedic van te maken. Iedere week moet er ddn blad uitkomen, waarop een of meer schelpen zijn af- gebeeld met de bijzonderheden er bij. Ik wil de schelp van meer kanten la- ten zien dan sommige boeken, die in de handel zijn. Niet alleen de voor- en achterkant moet afgebeeld wor den: ook de groei bijvoorbeeld is in- teressant." Of die schelpen katalogus er inder- daad komt hangt helemaal af van de interesse, die er bij verzamelaars voor bestaat. Leo heeft uitgerekend, dat er zo'n 1000 inschrijvers moeten zjjn, HOEK VAN. HOLLAND - De Haagse Rozenkoningi, de lieftallige Olga Dekker, was ook in Hoek van Holland. Gisteren heeft zij met haar hofdame rozen uitgedeeld aan iedereen die er maar een in ontvangst wilde nemen, om aandacht te vestigen op Den Haag als toeristische attraktie, en dan speciaal te wijzen op de rozenexpositie in het Westbroekpark. Vorige week heeft Olga al een bezoek aan Maassluis gebracht. om het karwei een beetje rendabel te Veel meer exemplaren wil hij per keer niet gaan uitgeven „Het moet een beetje uniek blijven, en ik maak er per slot van rekening geen bedrijf van.", zo vindt hij. „Het grote voordeel van zo'n losbla dig systeem is het feit, dat ik reakties Jeugd konlng te rijk tijdens speelinstuif MAASSLUIS - De jaarlijkse Speelin stuif in Maassluis in en om Konings- hof is afgelopen zaterdag goed van start gegaan. Vele kinderen waren aanwezig bij de officiele opening en nog meer tijdens het optreden van Ome Willem, dat s middags plaats- vond. Ook de fancy fair, die om het Koningshof-komplex plaatsvond.trok vele bezoekers en bezoekertjes. De echte vakantie-aktiviteiten, zoals we die ieder jaar gewend zijn, zijn in feite afgelopen maandag pas goed be- gonnen. Gedurende twee weken kan de jeugd zich in Koningshof zeer uit- gebreid amuseren met aktiviteiten als houtbewerken, emailleren, solderen, werken met papier, verf en ander ma- teriaal en ga zo maar door. Ook sport en spel staat uitgebreid op het pro- gramma. Iedere dag is er een plezierige jeugdfilm, die telkens tussen 11 en 15 uur wordt gedraaid. Morgen, donderdag 10 augustus, is er een groot lijnbaltournooi, dat om 10 uur s morgens zal beginnen. Een dag later, vrijdag, is er een viswedstrijd die elders in de stad wordt gehouden, maar waarvoor men zich wel bij de Koningshof moet melden. Men ver- trekt om 10 uur naar de diverse „stekkies". Alle kinderen tussen 8 en 14 jaar kunnen eraan deelnemen. Ook volgende wee*. zijn er, afgezien van de speelinstuif, extra attrakties. Maandag bijvoorbeeld wordt er in een Maassluise gymzalen „apenkooi" ge- speeld. 's Morgens isvdat voor de 6 tot en met 9-jarigen;s middags voor kinderen van 10,11 en 12. Men ver- trekt vanaf Koningshof. Ook zijn er die dag aantrekkelijke tekenfilms, ter wijl men tussen 13.30 en 15 uur alles over volksdansen te weten kan ko men. Volgende week dinsdag 15 augustus, is er een alternatieve sportdag, terwijl er ook heel wat spelletjes gespeeld worden. Woensdag wordt een kom- pleet Zeskamp-cirkus opgebouwd terwijl men een dag later zich in de tuin kan uitleven. Vrijdag 18 augus tus wordt het vakantie-gebeuren af- gesloten met een grote feestdag in de Olympia-sporthal aan de Rozenlaan, waar een geweldige slotdag wordt ge- organiseerd. Hoogtepunt is het Pret- festival met KlukKluk,dat om 14 uur zal beginnen Het komplete vakantie-programma van Maassluis is samengevat in een handig boekje, dat bij Koningshof en bij de plaatselijke VVV te verkrijgen is. De organisatie van de instuif is in han- den van de afdelingvolksontwikkeling van de gemeente Maassluis. Bij de voorbereidingswerkgroep horen ook een aantal enthousiaste inwonersvan Maassluis die al jaren meehelpen aan het welslagen van dit evenement. Twee dames in dit team, mevrouw J. Vons en mevrouw J. Voogt vieren zelfs samen het tienjarig bestaan van de speelinstuif hun tienjarig jubileum als leiding. Gedurende de tweespeelinstuifweken wordt het team van ambtenaren en vrijwilligers uitgebreid met een 40-tal leiders en leidsters. Veelal ervaren mensen die over het algemeen elk jaar weer present zijn. r~&d-r. meuiielmhke van verzamelaars of nieuwe soorten die ontdekt worden, meteen kan ver- werken en aanvullen. En wat de ui- voering betreft: ik hou het helemaal in eigen hand. Ook het drukwerk: ik heb de apparatuur al aangeschaft. Zo kan ik zelf de kwaliteit in het oog hou den." Leo denkt zeker zo'n vijf jaar nodig te hebben. voor de katalogus kom- pleet is. „In totaal denk ik aan zo'n 1500 soorten, die er in opgenomen moeten worden. Dat wordt nog een heel werk: al die tekeningen. Maar ik heb het er graag voor over." PAUL HOUKES

Schiedams Nieuwsblad | 1978 | | pagina 3