402 Gemeenten doen mee Nationale Zwemvierdaagse weer groot waterfestijn W i jkbijeenkomsten In Holy en VOP I wan groeit goed Regeling Midden-Delfland: Landbouwschap tevreden laurens kramer Op de Franse toer F0T0- STRIP- VER- HAAL Met Andere Jeugdige hrandbestrijders krijgen n prestatiespeld Goud voor A.v.d. Bent „De boer op" medaille Amnesty International CENTRALE VERWARMING AIRCONDITIONING WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1978 32-513 i1 1 i) l 1 iiilSi post zexgpl ha odel voctuewendijkpl 36 vloardmgen m het centrum Hsn vktorchncjen 010/3^19103 Mercuriusstraat 41, tel. 34.21.63, VLAARDINGEN 4 4 m i I i 0 I 1 i f i r Ook dit jaar zal. onder auspicien van de Koninklijke Nederlandse Zwem- bond, de Nationale Zwemvierdaagse worden gehouden. Dit gebeuren speelt zich af in vele gemeenten in Nederland. Op 4 august us. de dag dat het totale programmapakket werd bekendgemaakt. hadden zich al 402 Nederlandse gemeenten aangemeld. maar er komen nog iedere dag aan- meldingsformulieren binnen. In ons verspreidingsgebied doen Schiedam, Vlaardingen en Hoek van Holland dit jaar mee aan het festijn. Een beetje teleurstellend is het, dat Maassluis evenals vorig jaar niet vertegenwoordigd is. Maar wie weet: misschien volgt de aanmel- ding van de Eerste Stad aan de Waterweg nog. De Zwemvierdaagse is in zeer korte tijd uitgegroeid tot een nationaal va" king met Rud° lijke. Op die manier biedt het zwem- bad een week lang genoegen voor iedereen die maar komen wil. Het inschrijfgeld voor de Zwem vierdaagse kan van plaats tot plaats verschillen. Meestal ligt dit ergens tussen de f.3.- en f.5.-, waarbij de gangsprijs in de meeste gevallen bij dit inschrijfgeld is inbegrepen. Hoek van Holland heeft zijn Zwem vierdaagse inmiddels gehad: van 24 tot en met 28 juli. Ook in het Schie- damse Sportfondsenbad is het gebeu ren inmiddels achter de rug: daar waren de watersporters begin juli al aktief. In Schiedam krijgt men nog een tweede kans in het bad Groenoord, in de week van 28 augustus tot en met l September, terwijl het Vlaardingse Kolpabad in dezelfde week gonst van de Zwem- vierdaagse-aktiviteiten. Wie binnenkort nog op vakantie gaat: ook in veel vakantieplaatsen wordt de Zwemvierdaagse gehouden Even een telefoontje naar de KNZB, tel. 030-71.71.44 en men komt er alles van te weten. evenement, waarbij de nadruk meer op rekreatie dan op de prestatie ligt. Naar verwachting zullen dit jaar zo'n 324.000 deelnemers. indi- VLAARDINGEN Tussen 15 en 23 juli maakte een groep van 11 jongelui met hun 2 leiders deel uit van bet Tweede Internationale Jeugdbrand- weerkamp dat voor dit jaar in west- Duitsland in de omgeving van Karls ruhe georganiseerd werd. Na een reis van 8 uur. een deel van de groep reis- de per trein en een ander deel vertrok met de bagage per bestelauto. De dagen werden doorgebracht met het deelnemen aan diverse excursies, o.a. werd een brandweerschool be- zocht. Met ontmoette elkaar in diverse sportieve wedstrijden. zoals kogelstoten, hardlopen, een estafette met slangen en het werken met het Duitse brandweer-aflegsysteem. Dit laatste onderdeel hadden de jon- gens speciaal in eigen omgeving moe- ten beoefenen omdat dit systeem nogal afwijkt met het Hollandse aflegsysteem. Op een van de dagen werd een spe- ciale brand weertest afgelegd. Alle Vlaardingse deelnemers slaagden voor deze behoorlijk zware opgave. Van de kampkommandant ontvingen de volgende jeugdige hrandbestrijders in de dop een zilveren prestatiespeld: Alfred Verboon. Hans v.d. Zouwen, Peter Sonneveld. Martin v.d. Vaart, Dirk-Jan v.d. Ende, Jos Buddenboh- mer, Peter v.d. Zande, Hans Twigt, Andre Pietersma, Herman van Oude- naarden en Jo Brobbel. Een van de leiders, Daan Hartman, mocht even- eens een onderscheiding in ontvangst nemen. vidueel of in groepsverband, vier of vijf dagen lang 500 meter zwemmen en deelnemen aan de diverse „randaktiviteiten", die aan de zwemvierdaagse verbonden zijn. Hoewel het initiatief en de begelei- ding van het gebeuren telkens in handen is van de KNZB zijn het toch telkens weer de plaatselijke organisa- toren, die zorgen dat alles reilt en zeilt, Deelnemen aan de Zwemvierdaagse houdt in dat men gedurende vijf dagen op daarvoor speciaal be- schikbare tijden 500 meter zwemt. Men heeft echter al aan vier dagen ofwel 2000 meter voldoende om in het bezit te komen van de zwem vierdaagse medaille. Wie voor het eerst meedoet ontvangt die in brons, terwijl de medaillehouders van vorig jaar een zilveren exemplaar in ontvangst kunnen nemen. Goud is er uiteraard voor hen, die al twee maal eerder hebben meegedaan. Het sportieve gebeuren wordt in de meeste zwembaden omlijst met aller- lei aantrekkelijke nevenaktiviteten, die zuiver op plaatselijk niveau wor den georganiseerd: muziek, shows, sport, tentoonstellingen en derge- VLAARDINGEN In de wijken Holy en Vettenoordsepolder worden binnenkort weer wijkbijeenkomsten gehouden. In de VOP is dat op donderdag 7 September, terwijl Holy al eerder aan de beurt is: op donder dag 31 augustus. De vergadering in Holy wordfgehou- den in zaal De Deel, Baarnhoeve C. Men begint om 20 uur. Iedereen VLAARDINGEN De heer A. van den Bent, stafmedewerker automati- sering en statistiek van de gemeente Vlaardingen, heeft afgelopen vrijdag uit handen van burgemeester W.A. Kieboom de gouden ere-medaille ont- vangen verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. De heer Van den Bent was op die dag 40 jaar in dienst van de gemeente. heeft de gelegenheid onderwerpen voor deze vergadering aan te dragen. Daarvoor dient men drie weken voor de vergadering kontakt op te nemen met het wijkcentrum aan de Reiger- laan, tel. 342069. Iedereen is op de vergadering welkom. De vergadering in de VOP, op donderdag 7 September, wordt ge houden in het wijkcentrum aan de Valeriusstraat 28, tel. 352925. Ook voor deze bijeenkomst kunnen de bewoners onderwerpen aandragen. Ook in dit geval dienen die onder werpen uiterlijk drie weken van tevoren binnen te zijn. Zaterdagavond kw.v.8 ontstond op de kermis *n vechtpartij. Een 13 j. jongen werd hierbij zo in 't gezicht gestompt dat hij na eerste hulp in de E.H.B.O. wagen voor verdere behan- deling naar 't ziekenhuis werd ge- bracht met 'n vermoedelijk gebroken neusbeen. Een 21 j. Schiedammer werd wegens mishandeling aangehou- den. Iwan, de mannetjes walrus in het Dol- finarium te Harderwijk, weegt binnen kort 800 kg. Zijn vriendin Natasja blijft met haar gewicht van 650 kg. onder dat van haar trouwe metgezel. Door de enorme eetlust is het gewicht sedert hun binnenkomst in 1974 in het Dolfinarium met ongeveer 600 kg toegenomen. Na anderhalf jaar baby- voeding, zoals eiwitprodukten, gema- len vis en vitamines, eten ze nu elk 80 pond inktvis per dag. Geboren op Severnaya Zemlya, een gebied ten noorden van Siberie en overgevlogen van Moskou naar Ne derland, bevinden de inmiddels vol- wassen dieren zich nu in een voor hen speciaal aangepast bassin, dat „Nova Zembla" heet en waarin re- gelmatig shows met Iwan en Natasja voor de Dolfinarium-bezoeker wor den opgevoerd. Het Landbouwschap en het ministe- rie van Landbouw en Visserij zijn het eens geworden over een bijdragerege- ling voor agrarische werknemers in Midden-Delfland. De regeling komt erop neer, dat agrarische werknemers in Midden-Delfland. die door de re- konstruktie in dat gebied worden ge- dupeerd, een financiele tegemoetko- ming krijgen van het Rijk. Hiervan is sprake als het bedrijf waarop ze wer ken geheel of gedeeltelijk vanwege deze herinrichting wordt beeindigd. De agrarische werkgever, wiens bedrijf geheel of gedeeltelijk wordt onteigend heeft op grond van de Onteigenings- wet recht op vergoedingvan inkomens- schade. De werknemer op dat bedrijf die eveneens door bedrijfsbeeindiging zijn werkkring verliest, heeft geen recht op schadeloosstelling. Het Land bouwschap en de in het Landbouw schap samenwerkende organisaties hebben er jarenlang op aangedrongen dat er voorde werknemer verandering in die omstandigheden kwam. Het Landbouwschap heeft reeds in 1972 bij de indiening van het ontwerp van de Reconstructiewet Midden- Delfland bij de Tweede Kamer krach- tig gepleit voor schadeloosstelling van agrarische werknemers. De toenmalige regering voelde hier weinig voor. On der druk van een motie in het parle- ment verd in de Rekonstruktiewet de bepaling opgenomen dat er een bQ Cj 010/355335 werknemersregeling voor Midden- Delfland moest komen. In overleg met het Landbouwschap is nu een re geling vastgesteld die twee soorten bijdragen kent: een loondervingsbij- drage en een verhuiskostenbijdrage. Bepalend voor het recht op een uit- kering aan de werknemers is, dat er een rechtstreeks verband moet ziin tussen het beeindigen van de arbeids- overeenkomst en het geheel of gedeel telijk stoppen van het bedrijf als ge- volg van de uitvoering van de rekon- struktie. Dit is het geval a»s: de ondernemer/eigenaar het bedrijf geheel of gedeeltelijk verkoopt aan de Stichting Beheer Landbcuwgron- den (SBL), de ondernemer, die de grond pacht, afziet van toedeling van verpachte grond, maar deze aanbiedt aan de SBL of de grond wordt ont eigend. Op veel boerderijen heerst nu top- drukte, maar dat neemt niet weg dat honderden boeren, boerinnen en tuinders in het hele land van harte bereid zijn om gedurende een paar uurtjes niet-agrarische landgenoten te laten rondneuzen. Zij doen dat voor- al omdat vele stedelingen er geen idee van hebben wat er vandaag de dag zoal moet worden gepresteerd op de boerderij om goed en betaalbaar voedsel te produceren. Ga maar eens kijken op een akker- bouw- of veehouderijbedrijf of bij een tuinder. Het kost niets, u bent heerlijk buiten en steekt er nog wat van op ook. Een voorwaarde slecht: u moet de betrokken boer of tuinder even opbellen om een afspraak te ma- ken, want anders loopt hij bijvoor- beeld onder het melken of terwijl hij op de maaidorser bezig is de kans dat er tientallen bezoekers tegelijk op zijn erf komen en dat is zelfs voor het meest gastvrije boerengezin teveel van het goede. Wie de adreslijst van agrarische be- drijven in ons land wil hebben, hoeft slechts een briefkaartjeste sturen aan: „De Boer op", postbus 91430, 2509 EA Den Haag. Wordt de bedrijfsgrond voor een deel verkocht of via onteigening aan de SBL overgedragen, dan zal aangetoond moeten worden dat beeindiging van de arbeidsovereenkomst rechtstreeks het gevolg is van verkleining van het bedrijf. Van de kant van het bedrijfs- leven is overigens altijd de wens ge- uit in de regeling een stimulans in te bouwen voor werknemers, die op eigen ihitiatief tijdig een andere baan proberen te vinden. In deze bijdrage- regeling is hieraan tegemoetgekomen. Met animo begon groep 63 uit Vlaardingen aan de ,,nieuwe" gevangene, nadat het voorgaande (zesde) adoptiegeval was afgeslo ten. Het leek dan ook, om te beginnen, niet zo moeilijk: een franse gewetensgevangene, een dienstweigeraar, die om geloofs- redenen de militaire dienst wei- gert. Hij is veroordeeld tot 18 maanden gevangenisstraf en zal ra het uitzitten van de straf weer veroordeeld worden. Als Jehovah- getuige zal hij namelijk weder- om de nieuwe oproep om sol- daat te worden weigeren. Theore tisch kan dit volgens de franse wetgeving zo nog een tijdje doorgaan en dus vele jaren gevan- genis voor Didier Clemence bete- kenenlln de praktijk wordt het echter door toepassing van een hu- mamtaire maatregel een jaar of drie/vier. De drie leden van de subgroep Ria Hoogwerf en Dora en Jan van Es begonnen onmiddellijk te schrijven naar de waarschijnlijke gevangenis om het eerste kontakt te maken. Gelijktijdig zochten ze kontakt met enige nederlandse Jehovah-getuigen om - zelf geen getuigen zijnde - de achter- grond van deze dienstweigering te begrijpen. Uit de gesprekken en de ontvangen literatuur bleek duide- -lijk, dat het geloof zegt, dat alle tijd, die men hier op aarde heeft, aan God toebehoort. En waar de Staat, door je in militaire dienst op te roepen, je persoon en tijd wil toeeigenen, die aan God toebe- horen, moet weigering volgen. Ook van vervangende burger- dienst. Zij blijven, wachtend op Gods regering, Gods Koninkrijk, dienstweigeren. De franse wet trekt zich hiervan niets aan en dus blijft de rechter hen veroordelen. Amnesty stelt zich echter zoals bekend op het standpunt, uit- gaande van de ,,Verklaring van de rechten van de mens", dat nooit iemand, die uit gewetenscwertui- ging spreekt of handelt, vervolgd mag worden. En dus wilde de groep met Didiers gegevens de franse wetgever wijzen op de gro- te achterstand in de manier van beoordeling van dienstweigeraars om gewetenswil, zeker in verge- lijking met de omringende wes- terse landen waarbij zelfs landen als Spanje en Griekenland. Het viel echter tegen! De brieven aan Didier kwam en onbeantwoord terug: ,,geadres- seerde onbekend". Wat verder te doen? Schrijven naar de rechtbank: Waar is Didier Clemence? Ook naar het franse comite, dat zich opwerpt als verdediger van dienstweigeraars. (Verdedigen zij misschien alleen anarchisten, die in Frankrijk een belangrijke groep vormen?) En ook naar de burgemeester van Didiers geboortedorp. Van geen van hen werd enig antwoord ontvangen. Ook niet bij tweede en derde pogingen. Het hoofdkantoor van de Je- hovahs-getuigen in Frankrijk ant- woordt wel: ,,We kunnen u tot onze spijt niet helpen aan het adres van Didier, zijn familie, noch zijn advokaat." Het hoofdkantoor van de ge tuigen in Nederland (Amster dam) doet veel moeite, maar schrijft tenslotte: „We zijn niet geslaagd". Hoe is het mogelijk, vraagt de groep zich af, dat in onze goed georganiseerde westerse maatschappij langs verschillende wegen een man onbereikbaar is? De groep overweegt nu naar de plaats van veroordeling (Metz) te gaan om te proberen „in persoon" wel inlichtingen te krijgen. Voor meer inlichtingen over het werk van Amnesty International: Ineke Nieuwstraten Handelstraat 31, Vlaardingen tel. 010-340078. GRIFFIJN piaktische tips voor fotografen in devormvan eenfoto-drieluik Wie fotografeert speelt met licht. Soms werkt de lichtbron mee. maar in andere omstandigheden kan licht ook heel vervelend doen en een bepaald effekt bederven. Zoals in het geval van dat buurmeisje. dat vroeg of ik voor de verjaardag van haar moeder een mooi portretje van haar wilde maken. Ze zou dan zelf een lijstje kopen en had dan een leuk kado voor de jarige. Op een morgen gingen we aan het werk. Het moest een zonnige foto worden,zei Els. dus gingen we naar buiten en maakten daar deze plaat. Om goed van het licht te kunnen profiteren. ging ze in de voile zon staan. Suf van mij natuurlijk. want wie tegen de zon in moet kijken, knijp' z n ogen dicht. Of houdt er een hand voor zoals in dit geval. Die foto - w ist ik op het moment van de opnante al - konden we maar het beste vergeten. Gelukkig was het bewolkt en verdween de zon zo nu en dan achter de wolken. Ik had wel eens iets gehoord over spreidlichtdat ontslaat als de zon achter de wolken schijnt. Het is goed licht om een foto te maken. omdat dan de telle schaduwen verdwijnen en de mensen. die op de foto komen. ontspannen kijken. Dat was ook hier het geval. maar-dacht ik laat ik voor de zekerheid e£n opname met fiitslicht maken. En dat was gelukkig, want de tweede foto was toch wat vlak. Wel leuk. maar niet pittig genoeg. De derde foto - gemaakt met fiitslicht buiten - werd voor dit doel de meest geschikte. Els koos hem direkt toen ze de foto's kreeg voorgelegd. Hoewel. toen ik later aan haar moeder de tweede foto liet zien. was die daar enthousiaster over omdat Els er in het getemperde licht wat dromerig opstaat. Waaruit je ziet, dat elk licht zijn charme heeft. En het is leuk om daar wat mee te spelen. De uitslag van vorige week luidt: suikerzakjesverzamelaarster. De win- naars zijn: W. de Hoog, Breeweg 3, Vlaardingen; mevr. W.G. Ris-Riksen, Vondellaan 35a, Schiedam en H. de Weers, Pr. Hendrikstraat 226b, Hoek van Holland. De prijswinnaars krijgen een boekenbon van tien gulden thuis gestuurd. Ook voor deze week kunnen weer oplossingen worden ingezonden aan ons adres Rijnmond West Combina- tie, Postbus 306, 3130/AH Vlaardin gen. De Oplossingen alleen per brief- kaart en moeten uiterlijk dinsdagmorgen 15 augustus bij ons binnen zijn. Rondom de nummers moeten woor den van 4 letters worden ingevuld. De eerste letters van de eerste elf woorden komen precies boven het nummer, alle andere woorden begin nen op willekeurige plaatsen, maar ze draaien allemaal in dezelfde rich- ting rond de nummers: die van de wijzers van de klok. Bij juiste oplos- sing van de gehele opgave leest men in het diagram van links naar rechts, negen aardrijkskundige namen. Al leen deze negen namen moeten. UIT- SLUITEND PER BRIEFKAART, als oplossing worden ingezonden. 1 gemaal van Hera; 2 verbond: 3 af- beelding van heilige; 4 slijk5 mans- persoon; 6familielid: 7 slim; 8 berg- plaats; 9 zangstuk; lOonwel; 11 ve dette: 12 stijf-onvriendelijk; 13over- schrijving; 14 Europ.hoofdstad; 15 vogel; 16 zwak;17 kledingstuk of be- roep; 18roofdier; 19 gebed;20Eu- rop. land; 21 vreemd:22 geschenk; 23 tooi; 24drietal; 25 soort hond: 26 gebakje;27 kledingstuk:28 over- zetplaats; 29 beest; 30 tweepagina's; 31 ladder; 32 geweidragend dier; 33 spelonk; 34autoped; 35 plezier; familielid; .37 ongesloten; 38wortel; 39 deel van de weg; 40 als voren of half(voorvoegsel); 41 omdat of ka- rakter; 42 schoof; 43 ijzeren beslag; 44 vrucht; 45 signaal: 46 gezichtje; 47 kraam; 48 paradijs; 49 voeg; 50 kledingstuk (afk.); 51 oningewijde; 52 schraal; 53 loon; 54 doopfiguur: 55 ondeugend meisje; 56kolom; 57 Europ. hoofdstad of zang-alleen; 58 kledingversiering of restant; 59 toeval; 60 stadium; 61 kleverig pro- dukt; 62 rook; 63 lichaam; 64 koud en winderig: 65 slachtoffer: 66 ou- derloos mens; 67 braaf; 68 gevaar; 69 eentonige wijs; 70 hoofddeksel; 71 plaats in de woestijn; 72voorzetsel of streek: 73 kwetsuur; 74 ploegsnede; 75 Zuidamer.land: 76kleine plaats; 77kajuit; 78 klad; 79 geluid van schot; 80 weg; 81 keer; 82 kader; 83 durf; 84 telwoord: 85 mansper- soon; 86 vis: 87 strook; 88 ader; 89grif: 90 telwoord; 91sierplant; 92 gemeen; 93 beroep; 94 oude munt 95 soort paard; 96 reclameverlichting 97 ongevuld; 98 grondsoort; 99 spijs- kaart; lOOgooi; 101 soort rubber; 102 soort wijn; 103 vogel; 104 steek- wapen; 105 deel van gebit; bouwplaats; 107 afbeelding; 108, huidverharduig. 109 honingdrank; 110 opslagplaats; 111 balk; 112Ne- derl. rivier; 113 dierenverblijf; 114 gade; 115 soort heuvel; 116 punt; 117 huidbultje; 118bloem; 119 groente; 120 jongensnaam; 121 mu- ziekinstrument; 122 op welke plaats; 123 uitdrukking; 124 1aatst; 125 steeg; 126 soort hond; 127 vis; 128 muziekinstrument; 1 29 soort vloer- kleed; 130 Europeaan; 131 Engel- se titel; 132 zangstuk; I33arbetd, 134soort hond: 135 Duitser 136 muziekinstrument; 137 cditie138 handeling; 139 slag: 140merk; 141 jongensnaam; 142 log; 143 gerecht 144wedren; 145opdracht: 146 Schotse dracht;147 Indon.eiland; 148 visbak; 149 mening; 150 soort stof; 151 delfstof152 pauselijke recht bank; 153inwoner van N.-Afrika; 154 palmrijst; 155 Eng. oppervlakte maat; 156 dierenvoedsel; 157 1eep; 158 metalen staaf; 159emmer; 160 gezellig; 161 slijk: 162schuin toelo- pend of schrede; 163 teugel; 164 vis; 165 bekken; 166 rad; 167nako- meling; 168 deel van schip; 169 spraak; 170 vis; 171 koud; 172 vogel; 173 staaf: 174 ingewand; 175 ge wicht; 176 meisjesnaam of wind- streek

Schiedams Nieuwsblad | 1978 | | pagina 5