Vbor iedereen die lagere school heeft vk Opening Buitensluls door minister Tuynman 'Cassaca' met bruisende champagne te water KOOMES IN 14 SPECIAAi taken 1.75 MS 3 Deze week Huwelijk per vuilnisauto "De Hoop "groeit gestaag verder "Handen af van WAO" 49JO 4.95 6.95 8.95 Logeren Zelfstandig Kursussen Opfrissing mmmm 'mm Rijnmondband Klein houden WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1978 2e JAARGANG NO. 32 SCHIEDAM - Het Nederlands Instituut voor Volksontwikkeling en Natuurvriendenwerk start komende herfst in Schiedam met een ,,Arbeiders-avondschool". Wie weet dat het N.I.V.O.N, vroeger ..Instituut voor Arbeidersontwikkeling"heette, zal daar niet vreemd tegenaan kijken. Arbeiders-avondschool, wat moet je je daarbij voorstellen, vroegen we aan mevrouw J. Smidt-Kosters, sekretares- se van de afdeling Schiedam van het N.I. V.O.N. it UPt 1 Rotterdam Centrum-Kralingen-Alexanderpolder-Ommoord-Noorderboulevard rpidiot/m Schiedam Centrum-Kethel Nieuwerkerk a/d IJssel zoiangdevooiraad strew Schiedams Nieuwsblad POSTADRES: POSTBUS 195, SCHIEDAM. AGENTSCHAP: EUROTYP, ROTTERDAMSEDIJK 238. In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maas,sluis Nieuwsblad Schiedam kent weer arbeidersavondschoo! „Dan moet ik u eerst een stukje voor- geschiedenis vertellen" vond rrre- vrouw Smidt, die al jaren het sekreta- riaat beheert. „Het is eigenlijk een in- ternationale beweging. Heel vroeger, meer dan 80 jaar geleden is die in Oostenrijk ontstaan, tijdens de op- komst van de arbeidersbeweging. Maar zou dat de mensen van nu nog wel interesseren?" Desgevraagd ver- telt ze toch maar verder. „Een van de dingen waar men voor vocht, was enkele vrije dagen per jaar. Men wil- de op die dagen naar buiten gaan en met elkaar vrij zijn. Daarvoor zijn hutten gebouwd en die zijn nu lang- zamerhand uitgegroeid tot natuur- vriendenhuizen. Er is een groot net van die huizen in diverse landen, Ne- derland, Belgie, Frankrijk, Duitsland Oostenrijk, Zwitserland en een huis in Denemarken. bracht, dan heb je je taak voltooid. Overigens na de arbeidersavond- school ging men vaak naar de Troel- strascholen, dat waren dagkursus- sen van enkele weken per jaar. Zo hebben een heleboel vakbondsmen- sen hun opleiding gehad. Maar daar hadden wij verder niets mee te ma- ken. ..Berg vrij" is onze Internationale groet voor de natuurvrienden-huizen geworden, dat herinnei nog aan het ontstaan. Het is een beetje idealis- tisch allemaal, maar het gaat erom dat het landschap voor iedereen is. Dat is echt die socialistische strijd ge- weest natuurlijk, dat was het aller- eerste begin. In elk land heeft de beweging een an- dere naam: Naturfreunde", Les amis de la nature" enzovoort. Na de oorlog zijn we zelfstandig ge worden, maar we hebben wel vriend- schappelijke relaties, onder andere met de vakbond. Nu beginnen we in Schiedam weer voor het eerst met de arbeiders-avond school. Hij is bedoeld voor iedereen - ook niet-leden - die lagere school heeft. Maar de opzet is wel anders dan vroeger. Iedereen heeft wel meer schoolopleiding dan toen, technische school, huishoudschool en dergelijke. Rekenen en taal en dat soort vakken zijn nu niet meer zo nodig. Maar deze kursussen gaan een stapje verder, het is een soort maatschappelijke vorming In Rotterdam heeft het al gedraaid, daar blijkt het goed aan te slaan. Wij beginnen voorlopig met drie vakken: geschiedenis, maatschappijleer en ekonomie. Als het aanslaat, dan gaan we uitbreiden. Waarschijnlijk krijgen we kursusruim- te in de Dr. De Kuiperschool, want die wordt helemaal voor het volwas- senenwerk gebruikt.", aldus me vrouw J. Smidt-Kosters, secretaresse van N.I.V.O.N. Schiedam. Wat de kursussen inhouden staat in een uitgebreide folder te lezen. On der leiding van bevoegde leerkrachten kunnm kursisten zich bezighouden met onder andere werkloosheid, in- flatie en de oorzaken daarvan, de ge schiedenis van de laatste 150 jaar, de k Het Internationale symbool van het N.I. V.O.N. eerste en tweede kamer, stadsbestuur wijkorganisaties, politieke program- ma's, fascisme, liberalisme en kom- munisme. De kursus duurt 10 avon- den, de kosten bedragen f50,-. Voor werkloze deelnemers is reduktie mo- gelijk. Informaties zijn te krijgen bij het se- kretariaat van het N.I.V.O.N., Dam- laan 242, Schiedam, telefoon 708486 of bij E. Post, Rotterdamsedijk 248b, telefoon 263791 (na 6 uur'savonds). YVONNE HONTELE Politienieuws De zomer van 1908 Aan de tand gevoeld SCHIEDAM - Evenals vorig jaar kun- nen mensen zonder werk deelnemen aan de kursussen van de Schiedamse Gemeenschap en de Stichting Huis- houdelijke an Gezinsvoorlichting. Daarnaast is deelname aan de ar- beidersavondscholen van het Nivon mogelijk. Wie wil weten welke kursussen er ge- geven worden, kan de cursuskrant af- halen bij het kantoor van de Schie damse Gemeenschap Overschiese- straat 1. Het aktiviteitenprogramma van men- sen zonder werk voor het seizoen 1978/1979 waarin onder andere de kusussen van de S.G., Stichting Huis- houdelijke en Gezinsvoorlichting en het Nivon zijn opgenomen, verschijnt over ongeveer 10 dagen. Om te voor- komen dat dan misschien al een aan- tal kursussen is volgeboekt, kan men zich nu al opgeven. Wel moet men op het inschrijfformulier duidelijk aan- geven: - mensen zonder werk - de regeling ingevolge waarvan men een uitkering ontvangt - het uitkeringsnummer Voor kursussen van de Schiedamse Gemeenschap kan men telefonisch een inschrijfformulier aanvrager '(268043). Voor de in de S.G. kursus krant vermelde kursussen van de Stichting Huishoudelijke en Gezins voorlichting en het Nivon kan zici opgeven bij het sekretariaat van bo vengenoemde instellingen. De adres sen hiervan treft u aan in de boven genoemde kursuskrant. SCHIEDAM De minister van Ver- keer en Waterstaat, ir. D.S. Tuynman, zal op woensdag 27 September om 14.30 Uur de nieuwe Buitensluis te Schiedam officieel in gebruik stellen. Dit zal gebeuren door met een rond- vaartboot, met aan boord de minister en de genodigden, de nieuwe sluis symbolisch „open te varen". De bouwwerken aan de sluis zijn op 27 augustus 1975 officieel gestart door de Dijkgraaf van het Hoogheem- raadschap Schieland, wijlen mr. U.G. Schilthuis en burgemeester drs. A.J. Lems van Schiedam gezamenlijk. De gereedgekomen Buitensluis is reeds eind juli j.l. officieus door het scheepvaartverkeer in gebruik geno- men. De buitensluis is in de oude toestand was het zwakke punt in de buiten- waterkering op de noordelijke oever van de Nieuwe Maas/Nieuwe Water- weg, waarvan de dijken reeds eerder „op Deltahoogte" zijn aangebracht. De bouw van de nieuwe sluis, tech- nisch het meest gekompliceerde en ook kostbaarste onderdeel van het gehele projekt van de dijkverzwaring, is de laatste stap in de maatregelen tot verhoging van de veiligheid van Schiedam in het bijzonder, maar van grote delen van de Randstad in het algemeen. Langzaam is er een ontwikkeling ge- weest naar het kursuswerk, arbeiders- avondschool. Als je toen lid wilde worden, moest je ook lid van de S.D. A.P. of de Vakbond zijn. Samen met hen hebben we die school opgezet. Werkende mensen hadden toen alleen lagere school, daarna moesten ze gaan werken, De school was een op frissing van wat ze geleerd hadden: rekenen, taal, ,-iardrijkskunde en ook een soort maatschappijleer. De kur sus ging wel wat verder dan het lager onderwijs. Ik heb er zelf jaren aan meegewerkt. Hier in Schiedam is de school er nog een aantal jaren na de oorlog geweest achter de vroegere Hema, hoe heet die school ook alweer? Ik kwam in 1951 uit Drente naar Schiedam. In 1952 werd het Instituut voor Ar- beidersontwikkeling weer opgericht en begon men ook met die avond- school. Het is eigenlijk direkt'gbed gegaan en de kursus heeft tot 1958 of 1959 gedraaid. Ik heb toen de ledenadministratie gedaan". Waarom is men ermee gestopt? Me vrouw Smidt: „De jongere groe- pering na de oorlog heeft veel meer opleiding gehad. DAN is het vol- SCHIEDAM De meest merk- waardige trouwpartij van het jaar zal waarschijnlijk aanstaande vrij- dag in Schiedam plaatsvinden. Dan zal de 25-jarige Cor van Rij, die op die dag trouwt met Ineke Maas, zijn bruid naar het stadhuis vervoeren per vuilnisauto. Om misverstanden te voorkomen: de echtelieden zullen allebei in de ka- bine van de wagen een plaatsje vinden: Ineke hoeft niet'achterin'. De keuze van dit ietwat ongewone vervoermiddel is voor Cor nogal voor de hand liggend. Hij is als chauffeur werkzaam bij de Reini- gingsdienst van de VROM. Voor deze bijzondere rit is overigens wel een bijzondere vuilnisauto uit- gekozen: een modern Engels type met een oranje kabine en een alu minium bak, waarvan er slechts enkele in Nederland rondrijden. SCHIEDAM Slecht gaat het in de scheepsbouw. niet in minst in Schie dam. Behalve bij scheepswerf „De Hoop" aan de Schiekade. Sinds 1950 werden daar naast het reparatiewerk 144 nieuwe schepen gebouwd. Zo- juist kwam het motorvracht- en pas- sagiersschip „Cassaca" gereed. De „Cassaca" (dat betekent: „veel ge- luk") werd gebouwd in opdracht van de regering van de Republiek Guinee Bissau. Het schip kan 196 passagiers en 20 ton vrachtgoed vervoeren. De bouwkosten bedragen drie miljoen en zijn uit ontwikkelingsgelden gefinan- cierd. Mevrouw E. van der Werf-Luijf, echt- genote van de zaakgelastigde van de regering van Guinee Bissau, de heer R. van der Werf, verrichtte op vrijdag 18 augustus de doop van de .Cassa ca". Het gaat de werf goed. want op de- zelfde dag werd ook een nieuw drij- vend dok door burgemeester Arie Lems in bedrijf gesteld. Dat bleek niet zo moeilijk te zijn, als je op een knopt drukt gaat een kompressor werken. In zeven minuten perst die kompressor lucht in en water uit de pontons waarop het dok drijft. Zo kunnen schepen met redelijk grote diepgang snel droog worden gezet. „Dat dit dok het vreselijk druk mag krijgen, voor het welzijn van Schie- dammers en niei-Schiedammers over de hele wereld" was de wens van W:x>c*:*SYs Schiedam's burgemeester. Het volgende projekt van de werf is de bouw van het motortankschip „Baroma". Nadat het dok helemaal boven 'Water was gebracht, werd sym bolisch met de bouw van dit schip begonnen: de kiel werd gelegd. „Eindelijk weer een positief geluid in de Schiedamse scheepsbouw" moeten velen gedacht hebben, want de belangstelling was overweldigend. De Jeugd-Rijnmondband zorgde voor een feestelijk tintje, en er was natuur lijk een.fles champagne, die op de boeg van de „Cassaca" uiteenspatte. Want zo wil de traditie, dat hoort er- bij, net als het ,,ik wens u behouden vaart", uitgesproken door mevrouw Van der Werf. Waarom gaat het met uw werf nou wel goed?"vroegen wij aan direkteur J.Klein-Hesseling junior (28) die, samen met zijn vader, ook nog in het bedrijf, glunderend rondliep. „Dat komt omdat we klein zijn. Het hele gebeuren kunnen we van dichtbij volgen. Als het met ondernemingen in de scheepsbouw slecht gaat, dan zijn dat allemaal bedrijven met honderd en meer man personeel. Ze hebben een te grote top en het bedrijf wordt moeilijk te overzien. Als er hier iets fout gaat, dan is er direkt iemand van de direktie bij. We hebben nu 55 mensen in dienst en we willen het bedrijf beslist klein houden, tot maximaal 70 mensen. Liever lenen we bij bepaalde werk- zaamheden eens wat extra mensen, van een timmerbedrijf bijvoorbeeld". De „Cassaca" is inmiddels op eigen kracht op weg naar haar thuisland, voor deze reis bemand door mensen van Wijsmuller. Er zijn twee Guinee- Bissauers aan boord. Zij werden sinds april 1978 door „De Hoop" opgeleid voor het technische werk in de machinekamer van de „Cassaca". SCHIEDAM W.A.O.-ers zijn men- sen die niet werken omdat hun ge- zondheid niet helemaal in orde is. Ze maken zich op het moment erg bezorgd over de nota „Bestek 81" van het kabinet Van Agt. Ze vre- zen dat hun inkomen er op achter- uit zal gaan. Bovendien ziet het er naar uit dat minister Albeda ook nog de grenzen van arbeidsongeschikt- heid wil gaan verleggen. Voor de W.AjO.-ers is nu een heel onzekere situatie ontstaan. Er zijn dan ook komite's opgericht die bij- regering en parlement geprotesteerd hebben tegen de plannen om de rechten van die groep aan te tasten. Dat protest moet meer kracht bijge- zet worden, vinden de diverse plaat- selijke komite's. Tijdens de behan- deling van „Bestek 81" wil men op het Binnenhof een grote demonstra- tie houden. Alle W.A.O.-ers worden opgeroepen om daaraan mee te doen. In verschillende gemeenten hebben de komite's financiele hulp gekre- gen van het gemeentebestuur om ver- voers- en andere kosten te bestrij- den. „Handen af van W.A.O." is de leuze van de komite's. Schiedammers, die informatie willen over de aktie, kunnen kontakt op- nemen met de heer J. Droog, Morse- straat 32c, Schiedam. Kristal heldere ijscoupe voor koele verfrissingen in warme dagen. Fraai geslepen dekor. Prijs 207 Brooddoos op maat. Een transparante brooddoos die ..meeslinkt" van een heel tot een halfje! Groentemolen. Met 3 verwisselbare bodems. Geschikt voor alle soorten gekookte groentes. Van 7.95 voor 246 Keukenweegschaal van solide zweedse kwaliteit en mooi van vorm. Tot 3 kg. weegvermogen. Elektrisch folielasapparaat. Om produkten lucht- dicht te verpakken en in te vriezen. Natuurlijk van TEFAL. Van 65 voor TEFAL Deurketting. Stevig uitgevoerde staalsterke ketting beschermt u tegen ongewenst bezoek. Eenvoudig systeem, eenvoudig te monteren. Onze prijs Thermosfles van sterk kunststof. Met expanderstop V2 liter 3U liter 1 liter Slipvaste voetenveger met ruige borstels ook voor de ziikanten van uw schoenen. Onze prijs Moeder zijn, kunt u zich iets vermoei enders voorstellen Het doet me vaak denken aan een dag en nacht doorgaand poppenspel. Ma is de ma- rionet en de kinderen trekken aan de touwtjes. Ontelbare touwtjes, die af en toe danig in de knoop dreigen te raken. Dolblij ben ik dan ook als ze eens een paar dagen uit logeren gaan. In eerste instantie voel ik me schul- tiig want welke moeder is blij als haar kinderen vertrekken Hun en- thousiasme over de logeetpartij doet mijn schuldgevoelens echter snel ver- dwijnen. Vrolijk zoeken ze alle spullen die mee moeten bij elkaar en nadat ik die berg zo ongeveer gehalveerd heb ver trekken ze. Als een losgelaten pop plof ik dan ineen en verdoe de rest van de dag met het uitelkaar halen van al die knopen in de touwtjes. Het werk van die dag verhuist naar mor- g'en en het avondeten komt uit de snackbar. De nu volgende dagen zijn althans voor ons uiterst luxueus. Rustig ont- bijten. Karweitjes doen zonder er telkens weer vanaf te moeten omdat ergens in huis een dringend „Ma" klinkt. Ongestoord naar het nieuws luisteren, de krant of een boek lezen. 's Avonds kennissen bezoeken en naar de bioscoop zonder naar een op- pas te moeten zoeken. We voelen ons weer pas getrouwd en profiteren van de plotseling gekregen vrijheid. Maar na een poosje worden we toch wel een beetje onrustig. Steeds meer staat de radio aan om de stilte te ver- drijven. De muziek heeft echter niets weg van de kinderstemmen, die we zo graag horen. Het trekken aan de touwtjes wordt een gemis. De mario- net wil weer dansen. Als de logeerpartij dan voorbij is en ze weer thuis zijn luister ik tevreden naar de opgewonden verhalen van onze kinderen en denk bij mezelf, wat is er fijner als moeder zijn. RITA

Schiedams Nieuwsblad | 1978 | | pagina 1