ft D Ik kan steeds mijn nude glaasje met vfnden /CHOEflEf) Honderd baby's per jaar ster raadselachtige dood Hekken a Donderdag, vrijdag Ien zaterdag staat er een feestelijke ijstaart voor G klaar bij van derTorren, Hof van Spaland 15, Schiedam-Kethel. WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1978 34-58 Risico's Ademstilstand Gesprekken Adriaan vertrok snei Op donderdag 24 augustus om 13.00 uur openen wij in het winkelcentrum Hof van Spaland', Schiedam-Kethel, ons 8e nieuwe filiaal.' Een feestelijke gebeurtenis die wij G graag laten meevieren. Daar krijgt G - 3 dagen lang - bij aankoop van een paar schoenen een feestelijke ijstaart kado. Oorzaken van wiegedood nog altijd onbekend "Kindje in bed gestikt" lees je we! eens in de krant, waarmee melding wordt gemaakt van de plotselinge en onverwachte dood van een baby. In ons land sterven per jaar zo'n 100 baby's aan deze zogenaamde wiegedood, ofwel edn op de tweeduizend. Over de oorzaken van deze dood is bijna niets bekend. Vlak voor hun dood werden de zuigelingen door een arts of een zuigelingen- bureau als volkomen gezond beschouwd. Van verstikking is echter meestal geen sprake. Volgens dr. J.P.A. Baak, verbonden aan het Pathologisch Insti- tuut van de Vrije Universiteit, zal er wellicht over 5 tot 10 jaar pas meer dui- delijkheid zijn over de werkelijke oorzaken van de wiegedood. In de wetenschap spreekt men in plaats van over wiegedood liever over SIDS, Sudden infant death Syndrome (plotselinge kinderdood syndrome). SIDS sluiteen aantalvormen van ster ven in de wieg uit. Onder SIDS ver- staat men de plotselinge en onver wachte dood van zuigelingen tussen de eerste week en twaalf maanden, waarbij een grondig onderzoek na de dood geen duidelijk aanwijsbare oor zaken oplevert. Sterfte ten gevolge van verstikking, ademhalingsmoeilijk- heden, maag- en darmstoornissen of een hartziekte vallen niet onder SIDS. Bevolkingsonderzoeken geven aan, dat het risico van SIDS het hoogst is in de leeftijd tussen 1 en 6 maanden met als top 3 maanden. Er overladen meer jongetjes dan meisjes en het ver- schijnsel doet zich vaker voor in de winter dan in de zomer. De dood treedt doorgaans in tussen midder- nacht en zes uur in de ochtend. Uit statistisch onderzoek zou blijken, dat wiegedood meer optreedt bij nog on- ervaren jonge moeders en meestal bij het eerste kind. In lagere sociaal- economische milieu's' en in huizen waar meer personen per kamer leven. zouden er meer zuigelingen aan SIDS sterven. Het risico voor de S1DS- dood ligt hoger bij te vroeg geboren kinderen, baby's die kunstvoeding krijgen of al vroeg op de flesvoeding worden gebracht. Het onderzoek naar het Sudden infant death Syndrome is ongeveer zo'n tien jaar geleden begonnen. Er is een aantal congressen aan gewijd geweest, maar op dit moment zijn er volgens dr. Baak nog geen echte baanbreken- de nieuwe gezichtspunten gekomen. Een onderzoek naar kinderen in de Engelse plaats Sheffield was vooral gericht op maatregelen om SIDS te voorkomen. Door bepaalde risicofac- toren aan te nemen kon er een onder zoek worden gedaan door de Shef- fieldse zuigelingen in twee groepen te verdelen: een controle-groep (zonder verhoogd risico) en een risico-groep. De risico-groep werd weer in tweeen verdeeld, waarbij de ene groep op z'n beloop werd gelaten, terwijl de andere intensief in de gaten werd gehouden door een wijkzuster, een Aan de tand gevoeld SCHIEDAM ,jyiaar juffrouw Suzanne, wat heb ik gehoord, zijn er twee vullingen uit uw kiezen gevallen? Wat vervelend nou, Maar u hoeft zich echt geen zorgen te maken hoor, dat maken we hele- maal in orde. Pijn? Was die vorige tandarts van u dan zo'n stager? Daar zijn toch al jarenlang allerlei middelen tegen! Nee hoor, ik ga u helemaal pijn loos behandelen. Maar eerst maken we een foto, dan kunnen we zien hoe het met die tandjes van u stoat. Drie dagen later. „Tja, er is heel wat aan uw gebit op te knappen. Kijkt u maar op de foto, onder die pas nieuwe vul lingen is het ook niet helemaal in orde. Nou, we zullen maar met het urgenste beginnen. Welke be- handelkamer had u gewild, de rose of de lichtblauwe? Coed, de rose dan. Nu moet ik helaas even boren. Dat doet geen pijn hoor, ik ga het na- tuurlijk eerst even verdoven. U krijgt een spuitje met novocaihe, maar daar voelt u ook niets van. Eerst maak ik uw wang gevoel- loos; ik druppel er iets op dat naar sinaasappetsap smaakt, dan voelt u die nare spuit niet. Ziet u wel, we zijn al klaar. Ik heb een hele grote vulling uitgeboord en weer gevuld en u heeft er niets van gevoeld. Ik geloof dat u zo 'n beetje lag te dutten terwijl ik be- zig was. Tja, de prijs. U bent net door een andere tandarts behandeld en dat heeft aardig wat gekost. Weet u wat, ik re ken halve prijs, dat komt dan voor die twee vullingen op f. 160.-. Zou dat gaan? Fijn, tot de volgende keer dan maar weer en niet meer zo zenuwachtig zijn hoor, juffrouw Suzanne, want u ziet dat dat helemaal niet nodig is". Nou denkt u allemaal natuurlijk dat ik dit verhaal uit mijn duim gezogen heb. Of dat ik het maar heb gedroomd. Nee hoor, het is me echt overkomen, in Chigago in de Verenigde Staten, een paar jaar geleden. Daar hebben ze namelijk meer dan genoeg tandartsen daar is de klant koning, net als bij elk ander bedrijf(je). En misschien krijgen die tandartsen bij hun op- leiding een stukje psychologie, wie weet. Wat je ook voor kritiek op Amerika kunt hebben, het ijs en de tandartsen zijn er prima. Helaas, hoe anders is de realiteit hier. Deze week was het weer zo- ver, ik had kiespijn. Na een aantal zeer pijnlijke ervaring heb ik een tandartsenfobie ontwikkeld. Dus wacht ik net zolang tot het pijn begint te doen, dan neem ik eerst nog aspirines en hoop dat het overgaat. Nou, het gaat niet over en mijn eigen tandarts is met vakantie. Want, wonder boven wonder, ik heb er een we ten te bemachtigen en dat lukt niet iedereen. Vooral bij de gastarbeiders schijnt naar ik hoorde, vaak voor te komen dat ze met kiespijn moeten blijven lo- pen. Dus moest ik allerlei. tandart sen op bellen en piech tig verzeke- ren dat ik geen fondspatient ben (want dan kun je het helemaal wel vergeten), dat mijn tandarts pas eind augustus terugkomt en dat het echt heel erg pijn deed. Na langdurig gebedel kon ik dan de volgende dag hulp krijgen. Het liefst had ik me van te voren een alkoholische roes aangeschaft. Maar ja, wat moet zo 'n tandarts denken als hij dan vlak boven je geopende mond staat. Dus maar met knikkende knieen en klop- pend hart er naartoe. En, ja hoor, het viel niet mee en het deed vre- selijk pijn. liiiiiiiiiiii! deed de boor, bovenop mijn zenuw en aaaaaaaaa! deed ik. „Mond open- houden" zei de tandarts „anders kan ik niets zien Zelf had ik lie ver m 'n kiezen op elkaar gehou den. Gelukkig was het gauw klaar, als hij nog even doorgemarteld had, had ik alles bekend. Achteraj zei hij dat het een zenuwbehande- ling is geweest, zonder verdoving. Zoals ik in de Verenigde Staten heb ervaren kan het ook anders. En ik weet ook dat ik niet de eni- ge ben die aan een tandartsenfobie lijdt. Ik vindt dat er maar weer een aktiegroep moet worden op- gericht. Voor menswaardiger en menslievender tandartsen behan- deling, ook voor ziekenfondspa- tienten. En voor lagere kosten. Het is toch te gek dat je je leaf pijr.igen en er ook nog geld voor moet betalen. Wie is solidair en doet mee? Als dat niet helpt, dan organiseren we gewoon vakantie- vluchten naar de Verenigde Sta ten, inklusief pijnloos opknappen van je gebit. Zo zullen de tand artsen hun klandizie verliezen en willen ze die terugwinnen, dan moet de klant eerst koning worden. SUZANNE maatschappelijk werkster en een kin- derarts. In de controle-groep kwam het nor- male SIDS-risico voor; in de niet- gecontroleerde risico-groep was het aantal doden veel groter dan bij ge- zonde baby's, terwijl de intensief ge controleerde risico-groep aanvankelijk geen baby-sterfte liet zien. Overigens was het wel opvallend dat, toen een moeder uit deze laatste groep mede- werking weigerde, haar kind aan de wiegedood stierf. In landen, waar de zuigelingencontrole niet zo goed is als in Nederland is het aantal SIDS groter. Bij gezonde kinderen kunnen perioden van ademstilstand voorko,- men. Zo'n periode kan tot ongeveer 20 seconden duren. De ademstil stand treedt meestal op in de slaap. Een duidelijke oorzaak hiervoor is nog steeds niet gevonden. Tot op een leeftijd van drie a vier maanden zou den bepaalde kinderen gevoelig zijn voor dit verschijnsel. Naast infecties aan de bovenste luchtwegen wordt een eventuele onvolgroeidheid van het gedeelte in de hersenen dat de ademhaling regelt als oorzaak van deze ademstilstand genoemd, die eventueel gevolgd kan worden door de dood. De psycholoog Lewis P. Lipsitt, directeur van het Kinderstudie Cen trum aan de Brown-universiteit in de Verenigde Staten, gelooft, dat de slachtoffertjes aan de wiegedood lij- den aan een zeer ingewikkeld soort *leer-onvermogen'. "Natuurlijk houdt dat leren niet lezen, schrijven of pra- ten in, maar meer een ontwikkelings- proces, waarbij biologische bescher- mingsreflexen (een reflex is een onbe- wuste reaktie op een prikkel die aan- wezig zijn bij de geboorte omgevormd worden in 'vrijwillig geleerde' reac- ties." Volgens Lipsitt volgroeit het hersenweefsel kort na de geboorte en in het bijzonder in de eerste twee maanden van het menselijk leven. "Als bepaalde gedragspatronen niet op een bepaalde leeftijd voldoend geleerd zijn en in dezelfde tijd de niet aangeleerde beschermingsreflexen verminderd zijn tot een niveau waar- in ze geen invloed meer hebben, dan zal het organisme niet voldoende voorbereid zijn om te overleven", aldus dr. Lipsitt. Tussen 1959 en 1966 werden in 11 Amerikaanse steden een kleine 60.000 zwangerschappen onderzocht. Het aantal sterfgevallen door SIDS be- droeg 125. Hiervan werden 28 baby's ouder dan 4 maanden. Bij al deze 28 bleken gewichtstoedoening, lengte- groei en groei van de schedelomtrek vertraagd zijn, alhoewel de groei voor de geboorte normaal was geweest. Weefselonderzoek van deze zuigelin gen en vergelijking met flieren met een langdurige groeiachterstand zou den er op wijzen, dat er een vermin- derde hoeveelheid zuurstof in het bloed aanwezig geweest zou zijn en dit zou ook wijzen op een hersen- stoornis. Een theorie die door ver- schillende geleerden aangehangen wordt, is die van vemauwingen van de neusholte. Een ander is dat bepaal de kinderen overgevoeligheidsreacties zouden vertonen tegen b.v. flesse- voeding. Onderzoek naar virussen en bacterien als veroorzakers van SIDS, stammen uit eind zestiger en begin zeventiger jaren. Een recent onderzoek zou er op wij zen, dat mogelijk de bacterie Clostri dium botulinum wiegedood (mede) kan veroorzaken. (Clostridium botu linum is een tweelingbroertje van de bacterie die in warme zomers een grote sterfte onder (water)vogels kan veroorzaken en niet ongevaarlijk is voor de mens). En zo zijn er nog wel een aantal aanwijzingen en theorieen te noemen, die nog steeds niet af- doende onderzocht en bewezen zijn. Dr. J.P.A. Baak houdt zich onder meer bezig met een bevolkingsonder- zoek naar het voorkomen van SIDS. Het aantal gevallen van SIDS laaf sinds eind 1974 een lichte toename in Nederland zien. Dit beeld zou wat vertekend zijn. Volgens dr. Baak wor den er meer SIDS-gevallen opgegeven dan er in werkelijkheid zouden zijn. Hij wijt dat aan het niet geihteres- seerd zijn van huisartsen in de ware oorzaken, omdat vele uit een soort van gemakzucht geen gedegen lijk- schouwing op het kind plegen. Het Pathologisch Instituut van de Vrije Universiteit in Amsterdam doet overigens ook wat aan voorlichtrng betreffende wiegedood. Men geeft een folder uit over deze vorm van zuigelingensterfte. Deze is aan te vra- gen bij het genoemde instituut: De Boelelaan 1117, Amsterdam, tel. 020- 5484017. In Canada en Engeland is er o.m. een professionele opvang voor ouders, die te maken hebben ge- had met wiegedood. Veel ouders heb ben namelijk last van schuldgevoel over de plotselinge onverklaarbare dood van hun kind, terwijl ze in feite er niets aan kunnen doen. In Neder land bestaat een dergelijke opvang niet", zegt dr. Baak. "We proberen op een beetje amateuristische wijze de ouders met elkaar in contact te brengen. We hebben niet de mogelijk- heid om bij deze gesprekken aanwe zig te zijn, maar we proberen dat een beetje op te lossen door eerst een gesprek hier op het instituut met de echtparen afzonderlijk te hebben. Voor deze gesprekken komen gemid- deld zo'n tien aanvragen per jaar en dat is (nog) niet zo'n groot aantal. De ouders zijn toch wel positief over deze vorm van hulpverlening, alhoe wel ik er natuurlijk rekening mee houd, dat ze positiever ten opzichte van mij zullen zijn, dan ze misschien in werkelijkheid zijn." Het gemeentebestuur van Hendrik- Ido-Ambacht is niet zo gelukkig met de wijze waarop de laatste tijd in de ze gemeente erfafscheidingen worden neergezet. In een mededeling aan de pers schrijft het gemeentebestuur hierover het volgende: „Het is gebleken, dat vooral nieuwe inwoners van de ge meente gaarne erfafscheidingen (hek- werken en dergelijke) om hun tuinen en erven aanbrengen. Teneinde te be- reiken dat bedoelde afscheidingen zoveel mogelijk voldoen aan de eisen die daaraan ingevolge de Bouwveror- dening der gemeente Hendrik-Ido- Ambacht worden gesteld, is het ver- eist dat, alvorens tot het aanbrengen van tuinafscheidingen in welke vorm dan ook wordt overgegaan, contact wordt opgenomen met de Dienst van Gemeentewerken, Graaf Willemlaan 22, alhier. Het gemeentebestuur ver- zoekt verder ee n ieder die van plan is een erfafscheiding aan brengen re kening mee te houden dat afschei dingen, die zijn aangebracht zonder overleg met de Dienst van Gemeente werken, moeten worden verwjjderd. Overeenkomstig het advies van de Raad van de Waterstaat heeft minis ter Tuijnman een kleine wijziging aangebracht in het trace van rijksweg 57 bij Nieuwenhoorn (Voorne). Het trace wordt hier verschoven in noor- delijke rich ting. EIGENLIJK ben jij een zon- daar." zei neef Adriaan uit Leiden. We stonden wat onvast voor de deur van cafe het Hoekje, waar de laatste paardetram net was weg gereden. Als de conduc- teur niet was binnengekomen om te vragen, of er nog klanten waren, dan hadden we nog aan het tafeltje gezeten. „Jij hoort hele maal niet in de kroeg als aan- staand-echtgenoot." ging Adriaan verder. „Jij hoort je thuis voor te bereiden op het heilig vaderschap. Heb je eigenlijk thuis nog wat on der de kurk?" WE LIEPEN enigzins wankel in de richting van de Bo- terstraat. Een paardetram zit er voor ons niet in. Er is wel een lijn naar de korenbeurs beloofd, maar de aanleg ervan wordt steeds uit- gesteld. Ik weet ook wel waarom. Bij mij in de buurt wonen te weinig mensen die een ritje met de tram kunnen betalen. Het be- staande lijntje voert langs de Singel, de Broersvest en de Lange Nieuwstraat. Daar is sprake van welvaart. Er gingen ook verschil- lende mensen uit cafe 't Hoekje met de tram mee. Goed in het pak, kunncnde de conducteur een fooitje geven, hoewel dat soort volk zulks nooit doet. mTEEF ADRIAAN EN IK 1^1 maakten een halve fles genever op, voordat we in onze bedden kropen. Ik geloof, dat dit kruipen zeer letterlijk moet wor den opgevat, gezien de chaos de volgende morgen: er lagen wel vijf glaasjes (ik herinnerde me vaag, dat ik steeds mijn oude glaasje niet kon vinden), de fles vond ik ergens in een hoek en het kleed was half van tafel getrokken. HETGEKKEMET katers is, dat je ze pas voelt, als je weet er een te moeten krijgen. ik had het slagveld nog niet overzien, of een soort ijskoude spons begon in mijn maagstreek op te zwellen. Ik behoor niet tot de types die na doorzakken een kogel langs hun hersenpan voelen rollen, het is bij mij meer, of er in het onderlichaam een fijnwasserij aan het werk gaat. En dorst heb ik dan ook. Je kunt de hele dag wel water drinken. „Koffie" kreunde Adriaan van het logeerbed. Koffie kon ik zetten, maar de gezellig- heid was gisteren te "groot ge weest dan dat ik er aan gedacht had brood te kopen, boter en beleg. De dag had in teken ge- staan van de kroeg en niet van kruidenier Het Wapen van Asten. En volgens mij helpt koffie hele maal niet. Je krijgt er een vaag misselijk gevoel van. naar het station, want hij wilde op tijd weer in Leiden zijn. Ik ging Johanna halen voor de verplichte wandeling door de Plan- tage. „Je handen beven." zei ze, „Hoe komt dat?" „Ik beef helemaal niet." „Steek je arm dan eens uit." Het leek wel een springveer, die arm van mij. „Het was van de week druk op de zaak." zei ik. „Wat heb jij gisteren met Adriaan uitgevoerd?" „Een beetje gepraat." „Waar?" „Zo hier en daar." „Overal?" Johanna keek nu skep- tisch, minachtend. „Wat overal?" vroeg ik. „In alle kroegen?" Eigenlijk alleen in't Hoekje." JOHANNA plaatste una haar ranke handen in haar be- minnelijke zij. „Ga jij thuis jje roes maar uitslapen." zei ze, „Ek wems niet nummer twee te zijn najjoMJiw alcohol." Ik stond op en veitrok zonder iets te zeggen. „Waargaat- ie heen hoorde ik de toekomstige schoonmama nog roepen. in mijn maag begonnen ze net >dertig bal- jurken te mangelen. Ik ben niet naar de Plantage gegaan maar msmr de Diefhoek. VLAK ACHTER de Warande hetf ik me uitgestrekt in bet gras om daar de kater zijn straf- fende werk te laten voltooiea. En ik voelde me net de Zeppelin van het Bodenmeer. Dat ding is kapot, verbrand er is niets meer van ower. Graaf Zeppelin heeft er jaren aan gewerkt, hij liet een peperdine drijvende schuur konstrueren op het Bodenmeer. En de Zeppelin ging er in en de Zeppelin kwam er uit en de Zeppelin vloog, rnaar na een tijdje stortte-ie neer. Het principe achter de zaak is goed, maar de technische uitweikin® niet. Het lijkt mijn verhouding met Johanna wel. Ik ben de Zeppelin. In principe is het goed tussen ons, maar soms raakt de boel in brand. (Vergelijking kreupel, maar ik heb wel gelijk). Dus als neef Adriaan mij bezoekt, en we nemen een borreltje of vijf (tien), dan moet ik maar meteen thuis mijn roes uit gaan slapen. MIJN GOD, ik ben in een vreselijke toestand, ik voel de wasserij, ik maak er geen gewoonte van, en ik wil strata niet aan mijn huis geketend worden. dat ik de heme! zij dank nog niet gehuurd heb. Ik neem mij voor Johanna minstens vier dagen te mijden. Punt en vanavoud ga ik weer naar't Hoekje. BijvanderTorren FEEST-1JSTAART KADO! ErkendPiedro dealer internationale mode-kollektie kwaliteitsmerken o.a„ v. Bommel, Ara, Napolina, Helioform, Hush-Puppies Otto Hahnstraat 90 Groene Hilledijk 218 QP Hoogstraat 155 (VS- i Nieuwe Binnenweg 229 Spinozaweg 199 Zwartjanstraat 35-37 Benthuizerstraat 68-70 Hof van Spaland' 15, SchiedamTiethel Openingsaanbieding Prachtige dames- en herenschoenen in het modieuze mocassin model. Echt leer met sierlijk stikwerk. Praktisch onverslijtbare rubberzolen. In zwarten bruin. Bij ons krijgt (J deze modische instappers per paar als openingsaanbieding voor slechts 39:

Schiedams Nieuwsblad | 1978 | | pagina 4