Wettelijke rapportering milieugevolgen y - A A Sk wmmmmmm m PENNINGMEESTER TEN HOUTEN VAN VERENIGING BEHOUD WADDENZEE Av Ssi-SKJS WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1978 34-516 Bert ten Houten verwacht veel van het Amerikaanse systeem van Milieu Effect Rapportering, zoals dat in de Verenigde Staten al zeven jaar met goed gevolg werkt. Hij meent dat de discussie in Nederland hierover de komende jar en ongetwijfeld op gang komt. In het Wadden- bulletin 2 van zijn vereniging zette de Apeldoorner onlangs de Milieu Effect Rapportering uiteen. In Amerika is al in 1970 een desbetref- fende beleidswet in werking getreden die vereist dat bij alle overheidsbeslissingen rekening wordt gehouden met het welzijn van volgende generaties. Voor activiteiten die invloed op het milieu kunnen hebben, moet een milieu-effect-rapport worden op- gesteld en dan milieu in de breedste zin bedoeld. De Amerikaanse wet plaatst de milieubelangen op hetzelfde niveau als de financiele, technische en sociaal-economi- sche belangen. Een milieu-effect-rapport is een analyse van de gevolgen. welke als hulpmiddel bij een beslissing over een bepaala overheias- voornemen wordt gebruikt. Naast de ge- wenste, bevat het rapport ook de ongewen- ste gevolgen van uitvoering van de plannen, naast de korte ook de lange termijn gevolgen, en naast de belangrijke ook de minder belangrijke gevolgen. Bovendien moeten alternatieven van het voorstel wor den behandeld, inclusief het nul-alternatief niets doen). Tot beleidsvoorstellen en plannen die een milieu-effect-rapport ver- i eisen, behoren in Amerika onder meer: vergunningverleningen, aanleg van wegen en vliegvelden, subsidieverlening, nieuwe wetgeving en meerjarenprogramma .v. Alle gevolgen van het uitvoeren'van een voorstel worden in Amerika geanalyseerd. Er zijn minstens vier invalshoeken, waar- onder de technische, de sociaal-economi- sche, de financiele en de biologische/eco- logische. Het document waarin deze feiten zijn bijeengebracht, is het concept MER (Mi lieu Effect Rapportering I. Dat rapport wordt ter inzage gelegd voor het publiek. Voor overleg en commentaar wordt het toegezonden aan betrokken instanties. Er is een periode van 45 dagen maximaal verlengd tot 60 dagenvoor readies. Eventuele hoorzittingen moeten ook bin- nen deze periode plaats vinden. Hierna worden alle reacties verwerkt en beant- woord. Er volgt eventueel nader onder- zoek. Na het publiceren van het definitieve rapport valt binnen 30 dagen de beslissing. Of er een kans is op een MER-procedure in Nederland? Met het Amerikaanse voor- beeld voor ogen zijn veel gei'ndustriali- seerde landen zoekende naar een soort MER-procedure om bij hun besluitvorming beter met milieugevolgen rekening te hou- den. Er zijn EEG-richtlijnen aan de lidsta- ten gegeven om tot een MER-systeem te komen. Er ligt een advies van de voorlopi- ge Centrale Raad voor de Milieuhygiene bij de minister van Volksgezondheid en Milieuhygiene, waarin een warm pleidooi voor de invoering van een MER-procedure wordt gehouden. Ten Houten meent dat er bij vele Nederlandse bewindvoerders een zekere terughoudendheid merkbaar is t.a.v. het MER-systeem. Toch heeft hij nog wel hoop. Zowel het Ministerie van Econo- mische Zaken als het bedrijfsleven voelt volgens hem veel voor een heldere MER- procedure, in de veronderstelling dat daar- mee de vergunningverlening kan worden versneld. Ook het verhelderen van de besluitvorming op zich noemt hij niet onaantrekkelijk voor het bedrijfsleven. De milieu- en natuurbeschermers zijn er vol gens hem helemaal vierkant voor. Het MER-systeem maakt namelijk inspraak mogelijk voor de beslissing. Bovendien verwacht hij dat er in voorkomende geval- len eerder met milieuaspecten rekening zal worden gehouden, aldus schrijft hij in het Waddenbulletin 2 dat deze voorzomer uitkwam. De Waddenzee. Of je politiek nou links of rechts ingesteld bent, ik geloof dat een kritische controle op het doen en laten van de overheid, zeker ook bui- ten-parlementair, altijd goed is. We moeten ons er voor wachten dat de over heid een te zwaar gelijk wordt opgelegd. Wij, als Waddenzeevereniging ja- gen bij herhaling be- stuursambtenaren in het harnas. Dat mag, vind ik, als je het maar opbouwend doet en aangeeft hoe je vindt dat het dan wel zou moeten. Dat zegt ir. Bert ten Houten uit Apel- doorn, sedert 1976 penningmeester van de Landelijke Vereniging Tot Behoud van de Waddenzee. De 40-jarige, van oorsprong chemicus en thans organisa- tiedeskundige bij het raadgevend bu reau Berenschot, houdt zich voor z'n werk bezig met het beleid inzake mi- lieuproblemen. In Amerika deed hij ge- ruime tijd ervaring op dit gebied op. Toen hij naar Nederland terugkeerde,, stond de Waddenvereniging klaar om hem in haar gelederen op te nemen. ,,Ze waren erg geinteresseerd in m'n kennis v-t -cs-.trt pm m&mm §Spf mm* fmi <^k,> wm I die ik had opgedaan en hun penning meester kon niet aanblijven. Hij was namelijk benoemd tot directeur van Aluminium Delfzijl en die twee functies achtte hij niet al te zeer verenigbaar." BREED KADER De Vereniging Tot Behoud van de Waddenzee wekt nog voor velen de in- druk zich enkel bezig te houden met de bescherming van vogels en zeehonden. Ten Houten legt uit hoe in de loop van de twaalf jaar dat de club bestaat, de milieuproblematiek van de Waddenzee in een zo breed mogelijk kader is ge- plaatst. Zo heeft de vereniging zich ook uitgesproken tegen kerncentrales. Die zouden behalve warm water ook ver- schillende radioactieve stoffen lozen. Een groeiend aantal kerncentrales langs de Rijn zou op indirecte wijze ook de Waddenzee kunnen aantasten. Tien tot vijftien procent van het Rijnwater komt uiteindelijk in de Waddenzee, zo is uit- gerekend. ,,We moeten onder meer wat de kernenergie betreft beseffen dat de besluiten die nu genomen moeten wor den, gevolgen hebben voor onzekinds- kinderen. We zullen steeds doordachter moeten handelen en milieuvriendelijke alternatieven meer een kans gunnen. Zo hebben we als Waddenzeevereniging meegeholpen met het opzetten van een biologisch-dynamische kaasfabriek op Terschelling. Elf boeren kunnen hun bedrijf nu voortzetten, nadat aanvanke- lijk hun melkfabriek gesloten zou moe ten worden, een gevolg van schaalver- groting. Het is een demonstrate van maatschappelijke bewustwording, dat het allemaal ook anders kan, en het draait prima met die fabriek." AAN DE BEL Veel heil verwacht ir. Bert ten Hou ten van het systeem van milieu-effect- rapportering, zoals dat nu al zeven jaar in de Verenigde Staten werkt en waar- voor ook in Nederland een toenemende Ir. Bert ten Houten met op z'n schoot de inmiddels populair ge- worden bouwpakket-zeehondon- derdeel van de Waddenzee-actie voor terugkeer van de zeehond. De papieren zeehond is een kunstige creatie van de biologisch kunste- naar Paul Hohner uit Den Burg op Texel. Voor ongeveer 25 gulden kan het pakket besteld worden. De meer- opbrengst komt de actie „De Zee hond terug in de Waddenzee" ten goede. belangstelling bestaat. In Amerika heeft de overheid (federaal) zichzelf de plicht opgelegd zijn besluitvorming hel- derder te maken voor alle milieu- beinvloedende plannen, voornemens etc. Ze komt zelf met een rapport voor de dag met daarin alle schadelijke en onschadelijke gevolgen van een te ne men beslissing, het effect ervan op het milieu wordt dus gerapporteerd.Als dat rapport is opgemaakt, wordt het ge- openbaardl en kan iedereen het zijne ervan zeggen. De reacties alsmede de beantwoording komen in een definitief rapport. Eerst dan vindt de belangenaf- weging plaats. Bert ten Houten wijst erop dat inmiddels ook in Nederland aan die milieu-effect-rapporteringwordt gedacht, zowel voor de overheid als voor particulier initiatief. Dat ook de laatste groep die MER-plicht wordt opgelegd vindt hij erg belangrijk. Beiden zouden met een MER de milieugevolgen van een bepaald plan moeten verduidelij- ken. Op deze pagina gaat Ten Houten nader in op het MER-systeem. Hij twij- felt er niet aan of het wordt de komende jaren ook in ons land een veel besproken onderwerp. Ten Houten zegt geboeid te zijn door de goede organisatie die hij bij de Wad denzeevereniging heeft aangetroffen en die hij mee helpt uitbouwen. „Er wordt door het bestuur en de staf geweldig veel werk verzet. Veertien mensen zijn in vaste dienst waaronder drie actie- coordinatoren, een jurist, voorlichters en een goed bemand secretariaat. Cen- traal kantoor is het Waddenhuis aan de Voorstraat 18 in Harlingen. Hechte banden bestaan er met andere milieu- verenigingen zoals Milieudefensie (MD- directeur Peter Kramer zit in het Wad- denverenigingsbestuur), Stichting Na- tuur en Milieu en de Vereniging Na- tuurmonumenten. Over en weer hebben bestuurders soms dubbel functiefe. Ten Houten noemt dit erg belangrijk om in bepaalde gevallen als een front op te kunnen treden. Hij laat het woord ,,groene maffia" vallen, een term die te- genstanders nog wel eens gebruiken te- genover milieumensen. Ten Houten be- nadrukt nogmaals het belang van zo goed mogelijk geargumenteerde kritiek en ook het hanteren van de democra- tische spelregels". LIBERAAL Hij betreurt het dat veel milieube- schermers vaak als linkse rakkers wor den gezien. Als liberaal en VVD-lid wil hij demonstreren dat het behoud van Nederlands grootste natuurgebied De Waddenzee iedereen, van wat voor in- stelling dan ook, dient aan te gaan. Uit- gebreide voorlichting geeft de Vereni ging ook. ,,Laatst nog aan een delegatie van het Verbond van Nederlandse Onderne- mers. Het deed me goed toen een van hen na afloop op het Waddenhuis in Harlingen zei: Jullie zijn een mieterse club. Ik word meteen lid. Kijk, we hebben nu bijna 37.000 le- den. We willen niet eenzijdig zijn, maar alles zo breed mogelijk bekijken. Als ve eens niet weten hoe het anders moet, houden we liever onze mond dan er maar wat uit te kramen. Als we wel een standpunt hebben, dan willen we dat zo kristalhelder mogelijk naar voren bren- gen. Zoals ons alternatief van dijkver- hoging in Noord-Friesland. We hebben er een kosten-batenanalyse bijgemaakt. Dat vergt verschrikkelijk veel werk, maar over het algemeen hebben we wel het idee dat Den Haag ons serieus neemt." De Apeldoorner Ten Houten ziet tus- sen de Veluwe en de Waddenzee als overeenkomst dat het in beide gevallen om zeer waardevolle, grote natuurgebie- den gaat. Grootste problemen van de Veluwe noemt hij het beheer en de ei- gendomsverhoudingen die een gerichte, centrale aanpak in de weg staan. De nota Veluwe Natuurlijk" van drs. Harm van der Veen noemt hij geweldig goed. Het plan van deze bioloog om weer wolven en wisentenn op de Veluwe te laten leven noemt hij een experiment dat een kans gegeven moet worden. NIET OPTIMISTISCH Zijn persoonlijke oordeel over de mi- lieu-aanpak in Nederland is niet direct optimistisch. „We zijn nog lang niet op de goede weg. Het is nog steeds maar een kwestie van symptomen bestrijden, in plaats van de oorzaken wegnemen." Over verschillende ontwikkelingen, zoals de zuurgraad van de regen, is hij verontrust. „Meer dan ooit zullen bij ingrijpende beslissingen alle gevolgen beter op een rijtje gezet moeten worden en afgewogen. Ik begrijp echt wel dat het roer niet in een keer negentig of honderd tachtig graden gedraaid kan worden, maar als we in ieder geval er eens mee begonnen een beter doordacht milieubeleid te voeren." JAN TER HAAR ..Overheid in harnas jaqen mag als je het opbouwend ••Si |W,:' i-mm ,.,3Mi y whv S».:™ S&W ft ygfKo, Sit'" i

Schiedams Nieuwsblad | 1978 | | pagina 5