Vereniging wil isolement doorbreken V iznrwwcc m u cocri a ai thizcij Gusto onder monumen- tenzorg Deze week Schaakkursus Schiedam" Dahlia- manifestatie DE LUIFEL 59. 4.95 2.95 34.50 19.75 39.75 Inbraak? oAio Isclement Voor't opscheppen M -ZD JD J WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1978 2e J AARGANG NO. 33 BIOSCAL NEMEN!! n NU SUPERTRI0 SPEIEN Rotterdam Centrum-Kralingen-Alexanderpolder-Ommoord-Noorderboulevard r^iHintAw Schiedam Centrum-Kethel Nieuwerkerka/d IJssel ZbiangdevoorrLdsti^rt 2SL VL ZWEM SCHOOL G0E0ER0RD 'V »1»V7' POSTADRES: POSTBUS 195, SCHIEDAM. AGENTSCHAP: EUROTYP, ROTTERDAMSEDIJK 238. In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad Ook klelne mensen hebben recht op normaal bestaan SCHIEDAM - Wij leven in een oven'ol land. Een land, waar zo 'n dikke der- tien miljoen mensen in wonen, werken. zich ontspannen en slapen. Tussen al die mensen om ons heen bewegen zich ongeveer 15. OOo kleine mensen. Klein van stuk, wel te verstaan. Mensen die niet groter zijn dan anderhalve meter. Juist dat klein blijven bezorgt hen levenslang problemen. Problemen, waar een mens allecn haast niet uitkomt. Vandaar dat ze besloten een vereniging op terichten. Op 16 december a.s. bestaat die Belangenvereniging voor Kleine Mensen alweer vijf jaar. Het klein blijven kan vele oorzaken hebben Zo kan een afwijking aan de schild- klier de groei belemmeren. Tevens Zijn er mensen waarbij door een be- lemmering in de botgroei de ledema- ten niet uitgroeien. Waarbij dus de ar- men en benen in verhouding met het lichaam te klein blijven. bij weer een andere groep wordt de geringe gro^i veroorzaakt door een hypofysaire afwijking. De hypofyse, een hersen- aanhangsel, produceert namelijk de groeihormonen. Wanneer dit dus niet in voldoende mate gebeurd blijft het lichaam klein. Alleen voor kleine mensen die in deze groep vallen en dat is nu juist het kleinste aantal, is er tegenwoordig een kans de groei- storing op te heffen. Daarvoor heeft men echter de hypofyse van overle- den personen nodig. Het grootste aantal kleine mensen zal echter altijd klein blijven. Een treffende illustratie uit een brochure, die door de Belangenvereniging is uitgegeven. Wie meer wil weten over het func- tioneren van de Belangenvereni ging voor Kleine Mensen kan zich wenden tot de secretaris, de heer W.E. van der Zanden. Minister Donkerstraat 5 in Schiedam. Te- lefonisch is het secretariaat bereik- baar onder nummer 010- 70.05.30. HAARPROBLEMEN?? Een Fins wctenschappclijk team van de Universiteit te Helsinki is er na ruim 10 jaar ondcrzock in geslaagd een middel samcn te stcllen dat uitstckcnde rcsul- taten geeft bij sterk haaruitval en roos, dunnende en slap haar etc. Het middel dat onder de naam BIOSCAL wordt uitgebracht is in Nederland verkrijgbaar bij drogisten, speciaalzaken en kappcrs. Het bestaat uit een cllxer, wclke bij voorkeur in combinatie met de BIOS CAL speciaal shampoo dicnt te worden gebruikt om optimale resultaten te kunncn vcrwachten. Voor deskundigen is or wetenschappelijke literatuur be- schikbaar. Inl. bij BIOSCAL (Nederland) tel. 070-608182. postbus 16140, Den Haag. SCHIEDAM In Schiedam zijn de gebouwen van de werf ..Gusto" op de aanvullende ontwerplijst van be- schermde monumenten geplaatst. Het gaat hier om een administratiege- bouw uit 1905 en twee werkplaats- hallen. die oorspronkelijk afkomstig zijn van de industrietentoonstelling te Dusseldorf in 1902. De gebouwen worden van algemeen belang genoemd uit oogpunt van ar- chietectuurhistorische en industriele en archeologische waarde. Eveneens zijn op de monumentenlijst geplaatst boerderijen uit de zeven- tiende tot en met de negentiende eeuw in Den Horn, Stolwijk, Roor- dahuizum, Havelte en Marrum. Hui- zen kwamen onder bescherming in Moddergat, waar tevens een negen tiende eeuwse schuur op de lijst kwam; voorts in Zwolle, Wassenaar en Ilpendam. In Ilpendam kwam ook de pastorie van de Hervormde kerk (1868) op de lijst en in Boekel de in 1772gebouw- de „Oude Kluis" van Huize Padua. In de afgelopen vijf jaar heeft de Be langenvereniging hard gewerkt om te proberen ook voor kleine mensen een volwaardige plaats in de maatschappij te bereiken. Dat is een moeizaam proces. De heer W.G. van der Zan den, secretaris van de vereniging: „Voor het zover is zullen er nog heel wat hindernissen moeten worden ge- nomen. Want hoewel er zowel bij overheidsinstanties, als bij bedrijven en overige instellingen meer begrip voor onze moeilijkheden begint te komen gaat alles nog ontzettend langzaam. We zijn immerseen van de minderheidsgroepen en dat betekent zwaar opboksen tegen de grote meer- derheid. Een meerderheid, die de kleine mens maar al te vaak bespot en vernedert. Vele leven dan ook in een volslagen isolement. Vaak thuis, bij ouders die wel een naar onze be- grippen normale langte hebben en die hun kind verborgen houden voor de harde buitenwereld. Dit is nu een van die dingen waar onze vereniging te gen in opstarid komt. Want hoe goed die ouders het ook bedoelen: er komt eens een tijd dat ook zij er niet meer zjjn. De in die tijd volwassen ge- worden kleine mens staat dan plots geheel alleen in een maatschappij die hem of haar niet accepteert". Vandaar dat de vereniging probeert ook zoveel mogelijk ouders in hun werk te betrekken. Dat kan veel ellende voorkomen. Gelukkig reage- ren niet alle ouders die geconfron- teerd worden met een kleinblijvend en in bepaalde gevallen ook lichame- lijk gehandicapi kind op zo'n ma- nier. Er zijn er ook die hun kind vast- beraden op weg helpen naar een zelf- standigheid waar menigeen trots op kan zijn. Zij stimuleren ze bij studie en beroepskeuze. En dan is het moment van sollicite- ren aangebroken. De heer van der Zanden: ,,Je moet dan wel een groot incasseringsvermogen hebben om niet direct het bijltje erbij neer te gooien. Want hoe zou u zich voelen wanneer je bij een sollicitatie wordt afgewezen omdat de personeelschef vindt dat je bij de lichtknop moet kunnen zon- der daarvoor een bankje of een ander opstapje te gebruiken? En dat de all- round boekhouder die kreeg voor- gerekend dat zjjn komst in het bedrijf een verlies op zou gaan leve- ren. De oorzaak daarvan was een deur met een zwaretrekveer. Die deur kon de sollicitant zonder hulp niet openen. Daarvoor zou dan minstens tweemaal per dag een ander zijn werk moeten onderbreken. Dat ging dan minstens 5 minuten per dag kosten, wat in een jaar toch flink op ging lopen, aldus de bedrijfsleider. Secretaris Van der Zanden: Velen leven in een isolement". In het bestuur van de vereniging zitten mensen die ondanks al die te- toch nog aan de slag kwamen. Zij kunnen de leden dan ook tot grote steun zijn en vaak met raad en daad bjjstaan. Het kweken van een stuk zelfbewustzijn vinden zij dan ook een grote stap in de goede rich ting, hoe wel het niet meevalt steeds maar weer jezelf te moeten bewijzen. Ook de huisvesting vormt een pro- bleem. Een hoge flat vplt al direct af. Zeker alles wat boven de vijfde a zesde etage ligt. Want een klein mens kan de overige liftknoppen niet eens bereiken. „Als we nu een wille- keurige woning binnengaan, treffen we daar een grote hoeveelheid van dergelijke problemen aan. Hoge licht- knoppen, WC-trekker, aanrecht, was- tafel, douchekranen enz. Om dus overal bij te kunnen zouden kruk- jes nodig zjjn, wat echter veel te ge- vaarlijk is. Een andere oplossing is het op de gewenste hoogte laten brengen van al deze dingen. lets wat natuurlijk veel geld kost. Dan moeten er ook nog meubels ge- kocht worden. Als u nu denkt dat ook die verkleind kunnen worden dan kan ik u vertellen dat dat niet het geval is. Want waar moeten dan onze ouders, familieleden en kennis- sen zitten als ze op bezoek komen?" Het is voor een klein persoon natuur lijk geweldig als de tnogelijkheid er is een fijn huis geheel aan de behoefte te kunnen aanpassen. Maar buiten die woning liggen de problemen nog voor het opscheppen. Vervoersproblemen door te hoge tre- den in bussen, trams en treinen. Al tijd zoeken naar een plaatsje aan de buitenzijde, want anders weet je niet waar je bent en steeds maar weer een ander te moeten vragen op de knop te drukken, waardoor de be- stuurder weet dat er iemand uit wil. Een eigen auto is ook al extra moei- lijk. Dat begint al bij het zoeken van een rijschool. Dan moet de auto bij aanschaf vaak worden aangepast en wee de kleine mens die een ver- keersovertreding begaat. Van ons- zelf vinden we het vanzelfsprekend maar bij hen zit dat dan direct in hun geringe afmeting. En dan het winkelen. De rekken en toon ban- ken maken het door de hoogte haast onmogelijk zonder hulp boodschap- pen te doen. Dus dan moet dat maar op een drukke tijd zodat er ten- minste meer winkelende mensen zijn. Dat houdt dan wel het risico in van enige grove opmerkingen. De aanschaf van kleding slaat mees- tal een groot financieel gat. Men is aangewezen op maatkleding of zelf- maak-kledingstukken. Momenteel staat de vereniging in kontact met de Engelse firma Hodges die tegen een schappelijke prijs bereid is aan- gemeten costuums te leveren. Het wachten is op voldoende belangstel- ling", vertelt de heer Van der Zan den. ..Schoenen, die enige jaren ge- leden ook alleen op bestelling lever- baar waren, zijn tegenwoordig bij verschillende adressen in ons land direct verkrijgbaar. De vereniging beschikt over lijsten waarop deze adressen voorkomen. De prijs van deze schoenen is ook aanmerkelijk goedkoper geworden". De vereniging onderhoudt contacten met zusteror- ganisaties in het buitenland enorga- niseerr weekeinden en avonden voor de leden om een zo goed mogelijk onderling contact te bewerkstelligen. Teneinde meer begrip voor hun moei lijkheden te kweken houden enige bestuursleden wanneer men hen daartoe uitnodigt lezingen. Zowel op artsenbijeenkomsten als bij vrouwen- bonden om maar wat te noemen ver tellen ze over hun problemen. Moei lijkheden, die met een beetje goede wil voor een groot deel op te lossen zouden zjjn. „Als er alleen maar wat meer begrip zou zijn, dan waren we al een heel eind", aldus de secretaris van de Belangenvereniging". RITA KOPPENHAGEN Met Andere Woorden. Vaartocht bejaarden. Politienieuws. Start repetities "Euphonia SCHIEDAM Dit jaar houdt de schaakvereniging „Schiedam" voor de tweede maal een schaakkursus. Deze duurt acht weken en wordt op de maandagavonden gegeven. De kursus start 11 September. Deelnemers worden in kleine groep- jes ingedeeld met elk een instrukteur. Deze groepjes kunnen b.v. bestaan uit mensen die nog niets van schaken afweten, of uit huisschakers of jeugd. Eerst wordt een uur lesgegeven (van zeven tot acht). Om acht uur kan de opgedane kennis is een onderlinge partij toegepast worden. Men leert snel deze partijen te noteren, zodat de instrukteur deze partijen thuis van kommentaar kan voorzien. Hierdoor kunnen de kur- sisten leren van hun eigen fouten en van die van hun tegenstander. Uiteraard is ook de jeugd welkom: vorig jaar was de jongste kursist acht jaar. Aan het eind van de kursus kun nen ze proberen om een landelijk er- kend schaakdiploma te behalen. Ook is er aan het eind van de kursus een simultaan, waarbij dus alle kursisten het tegen een sterke speler opnemen. De kursus wordt gehouden in het klubgebouw op de werf Wilton-Fijen- oord. ingang Rubenslaan, in Schie dam. Omdat deze kursus op de klub- avond van ..Schiedam" wordt ge houden en les wordt gegeven door klubleden, kan deze kursus gratis worden gegeven. Verdere inlichtingen en opgave bij: F. Groeneweg, Bachplein 23, 3122 KA Schiedam, telefoon 010- 701215. SCHIEDAM In het Stedelijk Mu seum te Schiedam is vanaf vrijdag 8 September een expositie te bezichti- gen. die werd ingericht door de Schiedamse Dahliavereniging, onder- afdeling van de Koninklijke Maat schappij van TuinbouwenPlantkunde. Het gaat om een dahliamanifestatie die wordt gehouden op 9 en 10 Sep tember. De officiele opening wordt op 8 September om 20.15 uur ver- richt. Het Stedelijk Museum is te bezoeken op zaterdag van 10-17 uur en op zon- dag van 12.3- tot 17 uur. Alle oud-lcden en ouders van leden van „Liefde en Vrede" zijn donderdag 31 augustus weer welkom in de societeit „AII In" „Triangcl" aan de Kransenstraat te Vlaardingen. Men is er vanaf 20.00 uur voor een praatje, spelletje enz. en luisteren naar de vakantiebelevenissen die iedereen heeft mccgemaakt. v. Hogendorplaan 59a Tel. 705567 Vraag vrijbUjvend informatie. Gebakstel Romantic England, 13 delig plus 6 bijpassende kop en schotels in de befaamde Staff ordshire-kwaliteit. Modeme gietersvan EMSA. In div. kleuren Bescherm uw plahtjes tegen de felle zon met dit schaduwrekje Tuinverlichting kompleet met persglaslamp, druipwaterdicht, eenvoudig met grondpen. op elke plaats neer te zetten. Onze prijs Zwaar uitgevoerde wasmand van gespleten bamboe, in 3 maten verkrijgbaar. Thermoskan met schokvrije mantel en expander die de inhoud minstens 24 uur warm houdt. Inhoud 1 liter van 12.95 A P onze prijs Forse thermometer voor binnen en buiten, uitgevoerd van kunststof in zwart. 4'95^ 1 Heeft weer plaats uoar nieuwe letrttuguu LEEFTUD VA. 3 JAAR Voor ('uhotewe Aanmelding per of tijdens orvee leanow Vlaardingen ^4ahrto«J. Beiqerlaan Maandag wan 16.00 tot 1730 our. woensdag nan 120} tot 14 30 uur Schiedam zavembadatrtS. Wets Frankelametadin* Woensdag van 16 15 tot 17 30 uur. doodeitlagwaw 17.30 tot 1830 wz Kantoor Abeitasmamlaan 392 na 19 00 war. tel. 010 349861 o* OlO 266108 Van 15 (tMes 12 Augustus 01886- 2234 VOOR ZWEMLES VA 3 JAAR Zwemschooll Arons. test am Kolpabad sin Holybad. Ml. na 19 uur Stflnite- damseweg 147, Vlaardmgen, tell. 010 - 34E258 De zomervakantie is voor bp. ledereem is weer thuis. Overduidelijk bewijjs daarvan is wel mijn steulelrek. De af gelopen weken was dat dimg owerbe- last. Normaal hangen er hooguit twee bossen sleutels aan. Nu was dat •aam- tal tot maar liefst zeven uitgegroeM. Iedere keer wanneer ik de map op kwam en die hele handel zpg hamgem kreeg ik visioenen van ioeUem em cs- piers. In werkelijkheid ventegemwoor- digden al die sleutels echter heel wmt vrediger zaken. Iedereen die op rw- kantie gaat laat immers wel pltmtem dieren of andere dingen adhter, die toch verzorgd moeten warden. Ter- wi/l wij de stad uit waren werd er voor onze spullen gezorgd en nu was dan de tijd van wederdiemi aangebro ken. Bij voorkeur ging ik al "s-mor- gens vroeg op pad. De sleutels rmm- melend in mijn hand. De eerste dag had ik de grootste moeite met het openen van al die deuren. Wmt wel ke sleutels hoort ook al weer bij die deur? Na er zo'n stuk of drie gepro- beerd te hebben had ik er een die paste. Dan moest er nog even uitge- vist worden welke gebmiksmmwij- zing bii de betreffende deur hoorde. Er zijn voordeuren die pas na een ferme trap opengaan, andere moet je iets naar je toe trekken, de volgemde wil juist een zacht duwtje akorem de sleutel rondgedraaid kan worden. In de straat waar ik zelf woom maakt al dat gerommel niets uit (iedereen kent je immers) maar in een strmat waar je vreemd bent voel je de wan- trouwige blikken in je rug prikken. Wat moet dat mens daar. dat zo i met al die sleutels staat te rommelen vraagt men zich in het gums tigs te ge val af. Het enige wat ik echter ging doen was een paar thuisgebleren poezen, konijn, vissen en planten ver- zorgen. Maar zelfs het beestenspul bergoette me die eerste dag met het nodige wantrouwen. Want dat je wel eens kwam als het vrouwtje thuis was dat was daar aan toe, maar dat je nu zomaar binnen kwam stappen daar snapten ze niets van. Maar ook bij dieren gaat de liefde schijnbaar door de maag want een dag later was de begroeting allerhartelijkst. Achter de overige voordeuren die ik op mijn ronde opende vond ik slechts plan- ten. Daar behorende huisdiereh waren of mee of elders uitbesteedL Toen al die dorstige planten ran water waren voorzien trok ik met een voldaan gevoel de laatste deur die da? achter me dicht. Ik keek tussen ae sleutels om hem op slot te draaien. Na enig zoeken kwam ik tot de kon- klusie dat hij er niet was. Een btik door het raam van dp woonkamct zei genoeg. Daar lagen zeop de ta- fel. Moedeloos keek ik naar de voor- gevel. De brievenbus viel Hi direkt af. De deur had een lipsslot. Alleen een beroepsinbreker lukte het misschien de deur zonder sleutel open te krij- gen. Maar waar vond ik die? In de zakengids was ik ze nog nooit tegen- gekomen. De benedenratnen rielen at direkt af, alleen inslaan zou me toe- gang tot de binnenzijde van het huis verschaffen. Of de kosten ran een nieuw raam echter opwagen tegen wat nieuwe planten betwijjelat ik ten zeerste. Voor het moment be sloot ik het maar zo te laten. 's Avonds probeerde mijn man dt achterzijde. Maar ook hier zat alle potdicht. Er was nog een mogelijk heid, met een ladder aan de voorkani naar boven. Misschien dat daar een raam open te schuiven was. De ladder was snel gehaald en na wat hahbre- kende toeren lukte het inderdaad naar binnen te komen. Even later hing de sleutelbos weer tussen de andere. De overige dagen heb ik al- vorens een deur achter me dicht te trekken wel eerst even gekeken of ik de bijpassende sleutel wel had. RITA

Schiedams Nieuwsblad | 1978 | | pagina 1