Meer dan 120 aquaria Veiliger naar de overzijde g In raadhuis lift gehan- dicapten Actieschip ontkomt aan marine ^nQv J5' i1! %Ov ill WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1978 35-518 Diergaarde Blijdorp organiseert van 1 noveniber tot 1 maart een aquariumtentoonstelling in de Riviera-hal. Het wordt het grootste evenenient dat tot dusver in Europa op dit terrein is gehouden want er komen in totaal niet minder dan 120 grote en kleine aquaria aan te pas, die weer onderverdeeld zijn in zoet en zout water. De directie wil door de tentoonstelling een aantal speciale soorten vissen eruit lichten, zoals ,electrische' vissen (sidderalen e.d.), muskieten-etende soorten en groepen die belangrijk zijn voor gedragsstudies. iBirtilw De vangst 8§ii De Noordzee - bak ,door WILLEM EERLAND, .Foto's: Dick Hogerwerf, Ton de Haan. Grootse tentoonstelling indiergaarde Blijdorp Door de tentoonstelling wordt ook dit jaar de Riviera-hal een soort .wintertuin' waar vissen, vogels en reptielen te zien zijn. Dat is in tegen- stelling tot vroeger jaren toen de hal voornamelijk als congresruimte werd mawHMa 1 de aparte koelinstallatie voor de Noordzce-dieren. gebruikt. Doordat er in de stad de laatste jaren steeds meer van derge- lijke ruimte beschikbaar is geko- men, heeft de Riviera-hal deze functie verloren. Net zoals hier vorig jaar de tentoonstelling .Notagaea- het vijfde werelddeel' werd gehou den, zo zal om het bezoekersaantal ook 's winters op peil te houden, de aquariumtentoonstelling worden ge houden. Dat het bezoek het hele jaar door vrijwel gelijk blijft, en dus geen piek tijdens de ,bouwvak' en een aflopende curve daarna, is ook van groot belang voor de dieren die op zo'n manier veel rustiger blijven dan bij een wisselend bezoekersaan tal. Intusssen is bij Blijdorp iedereen al druk bezig met de voorbereidingen. Vanuit allerlei exotische plaatsen wordt de levende vis aangevoerd om straks, na een quarantaine, in de aquaria te worden losgelaten. De medewerking van allerlei instan ces en regeringen is daarbij erg groot; zo heeft een ministerie in Soedan al beloofd een lading koraalvissen te sturen. Ook die groep van zeebewoners. de koraaldieren dus, zullen speciale aandacht krijgen op de zee-exibitie. Speciaal voor hen zal er een groot U-vormig aquarium in de Riviera-hal worden aangelegd waar zij in deze ruime bak volledig tot hun recht kunnen komen. Ook andere dierentuinen, aquariumvere- nigingen en dergelijke hebben hun medewerking toegezegd om know-how, vissen of aquariumplan- ten te leveren. Zo wordt er een speciaal paviljoen met verschillende waterplanten aangelegd waarbij on- dermeer de Werkgroep Aquarium 4^ haaien, wijting en een rode poon poseren voor de kamcra. MAASSLUIS Het oversteken van de drukke Rozenlaan in de Maassluise Dijkpolder is veiliger geworden. Op het kruispunt van deze laan en het Dennendal is sinds enige tijd een voetgangersverkeerslicht ge- aatst. In principe staat het licht voor het rijdende verkeer voortdurend op groen. Voetgangers, die willen over steken, kunnen dat door middel van eejl drukknop „melden" aan de installatie die dan na enkele sekon- den ,,rood" geeft voor het rijverkeer en groen" voor de voetgangers. Als daarna het voetgangerslicht weer rood is duurt het enige tijd voordat er weer groen kan komen. Wie dus net te laat komt en meteen op de knop drukt zal toch even moeten wachten. De instaUatie is namelijk zodanig afgesteld dat er een bepaalde periode ligt tussen het .groen" voor de voetgangers. Anders bestaad de kans dat het rijdende verkeer te veel hinder ondervindt van de verkeers- lichten-installatie. De politie wjjst er wel op dat het rij verkeer niet moet denken dat groen licht bij de oversteekplaats een vrij- brief is voor onbekommerd door- rijden. Ook dan is voorzichtigheid ge- boden. „Bedenk te alien tijde dat ook mensen, die de verkeersregels niet tot in de perfektie kennen, met name kinderen en mensen op leeftijd, het recht hebben een weg over te steken", aldus de politie. y :V 4xci:v; x-x- mmtm .m Planten (de ,WAf) haar steun verleent. Onder die verenigingen heeft zich ook de Rotterdamse Onderwater- sport Vereniging Triton geschaard waarvan twee leden, speciaal voor de diergaarde een vistocht vanuit Stellendam organiseerden. Beide duikers zijn in het bezit van een zeewater-aquarium en om die reden varen zij geregeld met een garnalen-vjsser mee om zo hun ,bak' van levende have te voorzien. Zo ook vorige week woensdag toen de twee mannen en twee dierenverzor- gers van de diergaarde zich tegen de avond op de .Stellendam 47' van schipper Adri de Jager inscheepten. Het was de bedoeling dat de leven de vissen die de vissers toch overboord spoelen in een paar grote plastic vaten zouden verdwijnen om zo per auto richting thuis vervoerd te worden. De medewerkers van Blijdorp zouden uiteraard voor de Noordzeebak van de diergaarde hun buit vergaren... ■■•a*®: Van die tocht is helaas niet veel terecht gekomen: wat vanaf de wal zo aardig leek, veranderde op zee al snel. Bij het uitvaren van de Ste'.len- damse haven bleek dat het weer nogal te wensen overliet; volgens de sc[iipper windkracht 6 met uitschie- ters naar 7 of 8. Na een half uur varen ging het net toch naar beneden om na een anderhalf uur weer opgehaald te worden. Behalve een enorme hoeveelheid wier, wat garnalen, platvis bestond de buit uit krabben. Probeer dat maar eens te sorteren als het dek af en toe afgrijselijke hoeken maakt en het water over dek spoelt! Van de niet- zeelui was iedereen intussen zeeziek zodat het vangen van de op dek liggende vissen ook niet de feest- vreugde ten goede kwam. Later wak- kerde de wind nog verder aan zodat iedereen in het vooronder of de stuurhut verdween. Tegen die tijd voelde zelfs de schipper zich minder wel, zodat wij als zeezieke landrotten niet eens zo'n figuur sloegen. In het vooronder vloog je af en toe van links naar rechts, maar het werd pas echt vervelend toen de geur van gemorste koffie, zware shag en braaksel met een ransige baklucht vermengd werd toen een beroeps aan het visbakken sloeg (ikzelf had toen allang het vaantje gestreken en sliep tussen de reserve-netten.). Toch, ondanks alle tegenslag, bleek er de volgende dag bij aankomst Stellendam toch nog wat vis in de bakken beland te zijn, te weten wat wijting, grient, tarbot en een enkele zeedonderpad. Op weg naar huis was de zeeziekte al gauw vergeten en de vissen hadden nu de grootste aan dacht want het is nog een hele kunst om de beesten levend naar huis te krijgen. Met luchtpompjes is alles toch nog gelukt en zo is de Noord zeebak van Blijdorp weer wat beter bewoond geworden. Dat Noordzee-aquarium is een verhaal apart. Het is een van de grootste in haar soort en bevat 30.000 liter water dat indertijd door het Australische riviertje in de Riviera-hal zeeslepers van Smid voor Blijdorp naar de wal is gebracht. Dat was Ook degenen, die moeilijk ter been zijn, of om 6en of andere reden geen trap op kunnen of mogen, zullen voortaan toch wel de huwelijksplech- tigheden in het gemeentehuis van Hendrik-Ido Ambacht kunnen bij- De laatste jaren kwam het steeds weer voor dat men geconfronteerd werd met het feit dat vooral ouderen die moeilijk ter been zijn en aanwe- zig wilden zijn bij het huwelijk varu hun kleindochter of kleinzoon met veel pijn en moeite de zaal op de eer- ste verdieping bereikten. Hetbestuurs- college van Ambacht heeft dit pro- bleem nu aangepakt en opgelost. Enkele weken geleden is een mono- lift gei'nstal|eerd die heel makkelijk te bedienen is. Men gaat zitten, drukt op een knop en de lift glijdt naar bo- ven en vice versa. Eris ook een handle waarmee men desgewenst de lift kan laten stoppen. Een ander besluit dat werd genomen is, om in noodgevallen voortaan huwelijken te voltrekken in de verga- derzaai van het bureau Gemeen- schapsopbouw welke gelegen is naast het raadhuis. De reden die voor deze stap is gegeven is dat er steeds meer huwelijken in Ambacht worden geslo- ten en dat wanneer er andere bijeen- komsten zijn in de raadzaal het toch mogelijk moet zijn om in de gemeen- te te trouwen noodzakelijk om zodoende levend water, met allerlei organismen snel in de bak te krijgen. Dat ,leven' zou er ook wel automatisch inkomen, mits de omstandigheden gunstig zijn, maar dat zou wel een jaartje aanlopen. Intussen is die bak langzaam aan bevolkt met allerhande zeevolk zoals hondshaaien (van de Antwerpse die- rentuin) noordzeekreeften, wijting, kabeljauw, rode poon, harder, bot, tong, zeedonderpad en stekelroggen. Verder zijn er in het aquarium nog wat tarbotten, zee-anemonen, strand- krabben en schollen. Het is een hele lijst, maar als de bezoeker in het betreffende aquarium kijkt dan blijkt al snel dat de bak beslist niet over- bevolkt is en dat iedere vis genoeg zwemruimte heeft. Wat dat laatste betreft heeft de diergaarde veel kun nen leren van de ervaring die op is gedaan met de Amazonebak. In die .vijver' een geschenk van d de Vereniging Vrienden van Blij dorp, zijn een aantal schildpadden en vissen uit het Amazone-gebied te vinden zoals arapaima's, een enorm grote vis die wel anderhalve meter lang wordt. Het is nu al bekend dat er op de tentoonstelling een groot aantal.tot dusverre in ons land onbekende soorten te zien zullen zijn. Voor zover bekend vallen daar onder meer de kaaimansnoeken, longvissen, vieroogvissen, nijlsnoeken en kwast- snoeken. De moeite waard zijn ook de killy-vissen en zoetwatergepen die in snelstromende rivieren van Thailand en Ceylon thuishoren. Dat de dieren zich ook in Blijdorp uitstekend op hun gemak voelen blijkt wel uit het feit dat inmiddels de derde generatie gepen groeit; een bijzonderheid want Blijdorp is de eerste diergaarde in Europa waar men met sukses deze soort kweekt Het actieschip van Greenpeace, de ..Rainbow Warrior", heeft na de succesvoDe acties bij IJsIand, waar vele walvissen en dergelijke gered werden uit handen van walvisjagers, koers gezet naar Spanje om daar te protesteren tegen de walvisjagers door mensen uit dit land. Door het hinderen van de Spaanse walvisjagers kwam men in conflict met de Spaan se marine en is naar Portugal uitge- weken. De opvarenden (onder wie de twee Nederlanders Simon Hollander uit Rotterdam als eerste stuurman en Pieter Langendijk, een bioloog uit Utrecht) waren bang dat men zou worden gearresteerd en dat het schip, een schenking van het Wereld Natuurfonds in ons land, zou wor den opgebracht. Het schip van de Greenpeace, de organisatie, die door acties op zee tegen de uitroeiing van, walvissen protesteert, is daarom naar Oporto in Portugal vertrokken om brandstof en voedsel in te slaan De Rainbow Warrior had voor de in- gang van de haven in het Spaanse La Coruna het anker laten vallen Politie en marine dreigden het schip te bezetten, omdat ze Spaanse walvis- vaarders bij de jacht op de grote vin-1 vissen, een van de meest bedreigde diersoorten, hadden gehinderd. Eer dere waarschuwingen van de Spaan se marine, om zich buiten de visserij- z6ne van 200 mijl voor de kust te houden, waren door de kapitein en de bemanning van het schip gene geerd Men heeft politioneel optreden van de Spaanse autoriteiten kunnen ver mijden door tijdig de Spaanse wate- ren te verlaten. Vanuit Oporto in Portugal is men via Jersey naar Southampton gevaren, al- waar Warrior heeft deelgenomen aan een vlootschouw. In Amsterdam zal binnenkort een conferentie plaatsvinden, waaraan Greenpeace-groepen uit heel Europa zullen deelnemen. Gedurende die periode is iedereen van harte welkom om eens naar het schip te komen kijken. In de week ends zullen medewerkers van Green peace Nederland aanwezig zijn om belangstellenden te woord te staan. ecu van de tropische koraalri/bewoners de vis wordt van de „SI 47" geliaald.

Schiedams Nieuwsblad | 1978 | | pagina 5