'Niet nodig aan zware eisen voldoeri Waarom geen aktiekomite voor 'onzeker bezit'? w. laurens kramer Repetities Y oung Voices Prijsuitreiding damkampioenen - Met Andere Woorden zl m zt\ m m "Het West en" weer van start Gevonden Nieuw seizoen vrouwencafe 1 Ontheffirig Vergunning Andere regelingen rCENTRALE VERWARMING AIRC0ND1TI0NING ""'I' f rr, WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1978 36-515 SCHIEDAM Wie door de wat oudere wijken van de stad wandelt of fietst, ziet overal mensen aan het werk om hun huis op te knap- pen. Men sloopt, timmert, metselt en schildert dat het een lust is; Buiten zie je gebeitste r^men en deuren en wie brutaal naar binnen gluurt kan open haarden, bars, plavuizenvloeren en meer van dat schoons bewonderen. Je huis opknappen, van binnen en van bui ten. is in de mode. SCHIEDAM - Een fiets is tegenwoordig een onzeker bezit. Vooral als je hem 's naclits niet binnen kunt zetten. Een voordeel is dan wel dat hij er onooglijk uit gaat zien, en dus niet zo aantrekkelijk is voor dieven, maar een nadeel is dat beroeps fietsenstelers hem makkelijk mee kunnen nemen. Dat ondervond ik op nieuwjaarsdag 1976, toen mijn twee- wieler verdwenen bleek, 's nqchts gewoon met slot en al in een vrachtwagen gesmeten denk ik. Gelukkig had een vriendin van mij twee fietsen en ik kreeg er dus een van. Die zag er niet zo nieuw uit en ging een poosje longer mee. Een half jaar geleden werd hij toch gepikt, hoewel ik hem, voorzien van maar liefst twee sloten, voor een pand in de Hoofdstraat had geparkeerd. mmm Mercuriusstraat 41tel. 34.21.63, VLAARDINGEN poslzegpthandel V ectweweridijkpl 36 vla«rdincy^-t tn hat centrum Hsn vt&anchncjen 010/3^9103 w I IT TC ST m Subsidie mogelijk tot 40% van de kosten Dat kost heel wat, maar er bestaan gelukkig subsidies voor. Toch wordt daar lang niet door iedereen gebruik van gemaakt. Als je vraagt waarom niet, krijg je meestal te horen dat men dat niet zag zitten. Om voor een subsidie in aanmerking te komen zou je aan zulke zware eisen moeten voldoen, dat het meer kost dan dat je ervoor terugkrijgt. Bovendien is het, vooral bij heel oude huizen, vaak niet mogelijk om aan de eisen van bouw- en woningtoezicht te voldoen en dan zit je in de boot, meent men. Man iiioei je nug aueriei tekeningen inleveren en dat is reuze lastig. Ook zou je de verbouwing voor onbepaal- de tijd moeten uitstellen, tot je sub sidie is toegewezen. ..Allemaal misverstanden, je snapt niet hoe die dingen in de wereld ko men. De een hoort het van de ander: o man, begin er niet aan, dan krjjgje narigheid". Aan het woord is de heer Ten Wolde, een van de ambtenaren van bouw- en woningtoezicht. Hij heeft de hele dag te maken met aan- vTagen voor bouwen en verbouwen. Samen met zijn kollega's wfl hij die misverstanden wel uit de wereld hel- pen. „Voor elke verbouwing moet je een vergunning vragen. ook als je geen premie aanvraagt. Het hoeft alleen niet als het om inrichting van bijvoor- beeld keuken of badkamer gaat, als er niet gebroken wordt. Officieel heet dat: de konstruktie van het huis wordt niet aangetast. Bij elke aanvraag moet je tekeningen in 7-voud inleveren, voor een subsi- die-aanvrage maak je er dan nog twee extra kopieen bij. Wanneer geen bouwvergunning nodig is, dan moet je ze in 4-voud inleveren. Als ze die tekening niet voor mekaar krijgen, dan leggen wij wel uit hoe het moet en dan blijkt het ontzettend mee te vallen", vult een van de kollega's aan. „Laatst was er een huisvrouw en die zei: dat kan ik niet hoor, dat lukt me nooit. Ze bleek wel te kunnen patroonteke- nen en toen ik haar heb laten zien dat het net zoiets is. ging het wel. Nou, dan maak je gewoon een paar fotokopieen op het postkantoor en dat is alles." De heer Ten Wolde: ,,Lang wachten is ook niet nodig. Als men een aan vraag indient komen ij kijken en meestal kan men snel daarna begin- nen. Officieel duurt het wel twee of drie maanden tot de bouwvergunning en de subsidie toegekend worden, maar op de subsidie hoeft men meestal niet te wachten. SCHIEDAM De zondagsschool „Het Westen" wordt vanaf zondag 3 September weer gehouden in de Dr. de Visserschool, Westfrankelanse- straat 152, voor kinderen van 4 tot en met 11 jaar, van tien uur tot kwart over elf. Voor jongeren die ouder zijn dan 11 jaar of niet op zondag kunnen zijn er andere mogelijkheden. Zo is er bjjvoorbeeld op vrijdagavond een jeugdvereniging voor jongeren vanaf 9 tot en met 14 jaar. Informatie over die jeugdvereniging, de zondagsschool en eventueel ander jeugdwerk kan men krijgen bij Sjaak Koppe, Aleidastraat 62c, telefoon 262227. Wat de kosten betreft: iedere zondag wordt gekollecteerd en ieder kan zijn eigen bijdrage bepalen. SCHIEDAM Zoals u, inwoners van Schiedam, al heeft bemerkt is de grote inzamelingsactie van het Xoningin Wilhelminafonds ten bate van de kankerbestrijding be- gonnen. Gaarne steun ik de door deze ver- eniging ontplooide activiteiten en beveel ik deze collecte warm bij u alien aan om haar meer armslag te geven tot een nog betere aanpak van de zo zeer gevreesde ziekte. De Burgemeester van Schiedam drs. A.J. Lems. Alleen als iemand al bezig is voor hij gaat aan vragen, dan zit men in de boot, dat is een kwestie van onvol- doende informatie. Eerst aanvragen en dan beginnen, anders krijgt men beslist geen subsidie. Voor oudere woningen is ontheffing mogelijk, wanneer men niet aan de eisen kan voldoen. Voorbeelden van moeilijkheden zijn smalle kamers, kleine keukens, lage plafonds. In de praktijk valt er best over te praten. We gaan dan ter plaatse kijken en als het niet anders kan willen we wel een oogje dichtdoen. Natuurlijk moet de woning door de verbouwing wel in een betere toe- stand komen en is ontheffing alleen mogelijk als er echt geen andere mo- gelijkheid is. Er was bijvoorbeeld ie mand die de douchecel in de tuin wil- de bouwen. Ik geloof dat ze bang wa- ren om bloot door de buren te wor den gezien als ze de douche boven in het huis hadden. Maar er was boven beslist genoeg ruimte en dus kregen ze geen toestemming om hun idee door te voeren. Natuurlijk mochten ze wel een douche in het huis aanleg- gen. Bij monumenten krijg je volop vrij- stelling. daar mag je niets aan veran- deren." Heel in het kort komt de subsidiere- geling hierop neer: Wanneer men een woning gaat verbeteren is een subsi die mogelijk van 40 procent van de werkelijke kosten. Als men zelf ver- bouwt gaat het dus alleen om de ma- teriaalkosten, als er een aannemer ..Door de mecste verbouwingen is subsidie mogelijk. wordt ingeschakeld wordt de subsidie berekend over de rekening van de aannemer. De regeling geldt. in over- leg met de huisbaas, ook voor huur- woningen. Voor veel voorkomende aparte voorzieningen, die geen deel uitmaken van de algehele verbetering worden vaste bedragen uitgekeerd. Enkele voorbeelden daarvan zijn: voor een doucheruimte bedraagt de subsidie f 1150,—, voor de bouw van een nieuwe keuken f 2.900,—, voor uitbreiding en vervanging van de elektrische installatie f 1.200,-. Daarnaast zijn er nog aparte subsidie- regelingen voor warmte-isolatie, en voor verhuis- en herinrichtingskosten bij ingrijpende verbetering van een woning, ontruiming van een krot of verhuizen naar een duurdere of klei- nere huurwoning of naar een niet- zelfstandige woning. Alle subsidieregelingen staan uitge- breid beschreven in folders die bij bouw- en woningtoezicht op de acht- ste etage van het stadskantoor zijn te krijgen. Wie plannen heeft voor woningverbe- tering en de subsidiemogelijkheden eens wil doorpraten, kan daar ook te- recht, elke dag van 8.30 tot 10.00 uur. „De centen zijn er in Den Haag" vin- den de ambtenaren van bouw- en wo ningtoezicht, ,,dus is het goed dat men er gebruik van maakt". Aan de voorschriften moet men duv in elk geval toch voldoen, tenzij zon- der vergunning wordt verbouwd. Dat kan natuurlijk goedkoper zijn, maar het mag eigenlijk niet. Bovendien is het met subsidie mogelijk, om het be- ter te doen. SCHIEDAM Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie te Schiedam dagelijks van 09.00 uur tot 1 7.00 uur (behalve op zaterdag en zondag) zijn de volgende gevonden voorwerpen: dames regenjas; bril; doek; sleutel; etui met sleutels; etui met sleutels; tas met inhoud; batterijen voor een gehoorapparaat. Te bevragen bij de vinders: vest: Mw. Krommenhoek, Burg, van Haarenlaan 1095 te Schiedam, kinderschoentjev. Montfoort, C. van Zantenplein 111 te Schiedam tel. 709532. sleutels aan hanger: Winkel van Zim- mernman, Hof v. Spaland 48 te Schie dam. kinderarmbandje: Zeelenberg,Broers- vest 128 te Schiedam. Pikeneesje: H. Pontes, Zalmstraat 17 te Schiedam. Een slimme vriendin vond hem te- rug. ergens in de Gorzen. Een twaalfjarig jongentje bleek de da- der, dus ditmaal geen beroepsdief, tenminste dat mogen we hopen Hoe hij die twee sloten open heeft gekregen is tot op heden cen on- oplosbaar raadsel gebleveti. In de zomervakantie verdween mijn vervoermiddel andermaal. Deze keer had mijn huisgenote het de dief wel erg gemakkelijk ge maakt, want de fiets stond voor het cafe Het Vierkantje, niet op slot. Zodoende werd hij op klaar- lichte dag ontvreemd. Tot op heden hebben zelfs slimme vrien- dinnen niets kunnen vinden en zo moest er andermaal een twee de- hands fiets aangeschaft worden. Dat gaf heel wat zoekwerk, want de vraag naar gebruikte rijwielen is heel wat groter dan het aanbod. Gehoorzamend aan bekende eko- nomische wetten zijn de prijzen dan ook aanzienlijk gestegen en ik moest niet minder dan f.95,- neertellen, plus f. 7,95 voor een dikke ketting met hangslot. De neiging om uit rancune en wan- hoop maar een te gaan stelen kon ik gelukkig nog net onderdrukken. Elke avond wordt de fiets nu aan de lantaarnpaai voor mijn huis ge- ketend. Verzekeren is niet meer mogelijk, tenzij ie voor verzekering van een tweede hands fietts f 60,- per jaar wilt betalen. De vraag naar nieuwe fietsen is dan ook steeds kleiner, want die worden natuur lijk het eerst gestolen. Een nieuwe fiets heb je al vanaf f.220,- maar de rijwielhandelaren zien zich ge- noodzaakt, er een verzekering bij te leveren. tegen een redelijk ta- rief, anders verkopen ze niets. Voor de eerste twee jaar ben je dan onder de pannen, hoewel je na verstrijken van tijd steeds min der voor je gestolen fiets terug krijgt en er dus toch weer geld bij moet leggen. Duur blijft het. De A.N.W.B. heeft ook een oplos- sing. Bij diverse rijwielverkopers kun je voor f. 20,-een ..A.N.W.B.- fiets garant" slot kopen, dat niet open te breken is. Daar levert de A.N.W.B. desgewenst jaarverze- kering bij, voor een bed rag dat tussen f.60,- en flOO.-ligt, afhan- kclijk van de aanschafprijs. Maar ja, na twee jaar krijg je maar 80 pet. terug en na 3 jaar 60 pet. en daarna is de verzekering afgelo- pen. Dus reken maar uit wat u per jaar aan uw tweewieler uitgeeft. Ik denk dat het zo gaat: onze fiet sen worden gestolen en uit elkaar gesloopt. Uit de onderdelen maakt men allerlei onherkenbare exem- plaren met weggevijld frarnenum- mer. Dan worden ze ons weer te koop aangeboden. Per diefstal kost dat de consument een kleine honderd gulden en dat kan oplopen. Ik weet een betere oplossing. Alle fietsen in heel Nederland worden aan de Nederlandse Spoorwegen geschonken. Iedereen gaat daarna voor een zeer schappelijk bedrag aan het station een rijwiel huren. Dat plan werkt alleen als niemand dan ook meer een fiets koopt, want I dan wordt diefstal volkomen over- bodig. Naar het buitenland verko pen kan ook niet, want daar is een tweewielig ongemotoriseerd voer- tuig niet meer of minder dan een bezienswaardigheid of een objekt waarop Nederlanders een wereld- kampioenschap halen of elk jaar worden in de Tour de France. Ik vind dat er maar een aktieko mite moet worden opgericht: Voor gemeenschappelijk Rijwiel- bezit. Wie neemt het initiatief? GRIFFIJN bQCj CHO/35533S SCHIEDAM Het hervormd jeugd- koor „The young voices" gaat op donderdagavond 24 augustus weer starten. Dan zullen jongeren van 14 tot 30 jaar hun zangstemmen in konditie gaan brengen. „The young voices" gaat een druk seizoen te- gemoet, want het programma voor de komende maanden is al goed ge- vuld. Onder leiding van dirigent Hans de Kruyf zingt het koor moderne en ritmische geestelyke liederen. Nage- noeg alle muziek wordt door de di rigent zelt gekomponeerd en ge- arrangeerd. Nieuwe leden blijven bij het koor van harte welkom. Belangstellende jongeren kunnen op de repetitie- avonden, elke donderdagavond van half acht tot half tien eens een kjjkje gaan nemen. In de benedenzaal van de Opstandingskerk aan de Burge meester Honnerlage Gretelaan, hoek P.J. Troelstralaan worden ze met open armen ontvangen. Voor inlichtingen vooraf kan men terecht bjj Jan Verboon, Swammer- damsingel 29a. telefoon 732917. VLAARDINGEN - In het klubge- bouw van V.D.V. aan de Emmastraat 43 heeft de prijsuitreiking plaatsge- vonden van de Vlaardingse damkani- pioenschappen 1978. Voorzitter Dik Tamboer had de dankbare taak om de vele prijzen uit te reiken zonder daarbij de verenigingskas lichter te hebben gemaakt. Alle prijzen waren namelijk beschikbaar gesteld door Radio Molenaar, hetgeen een spon- taan applaus teweeg bracht. De niehwe kampioen werd Gerrit van Mastrigt, die deze prestatie be- haalde in een grocp waarin liefst nog vijf oud-kampioenen in deelnamen. Dat hij die titel terecht kreeg, be- wees hij door ook de tweekanip te gen de Schiedamse kampioen Ron Heusdens op zijn naani te brengen. Beide titels veroverde hij bovendien ongeslagen. De tweede prijs kreeg de vorige kam pioen Wim Heuvelman met slechts een punt achterstand op Van Mas trigt. Kennelijk is het moeilijker een titel de handhaven dan deze te vero- veren. zei Dik Tamboer, die de derde prijs uitreikte aan Leen Torn, ook al een oud-kampioen van Vlaardingen. In de eerste klasse behaalde Koos Vermeulen de titel en in de tweede klasse Leen Boudewijns. Een verrassende prestatie leverde Piet Stoker, die nog geen jaar lid van de vereniging was en meteen de derde plaats en prijs veroverde. Een stimu- lerende prijs. aldus Dik Tamboer. Overigens betreurde de voorzitter dat de kampioenschappen en de daar- mee gepaard gaande propaganda geen nieuwe leden had opgeleverd. Zoals te doen gebruikelijk werden na de prijsuitreiking sneldamwedstrijden gehouden met zeer aantTekkelijke prijzen waarbij in drie groepen werd gespeeld. De eerste prijzen werden gewonnen door Gerrit van Mastrigt, Dirk Mast en Nentjes. De tweede prijzen werden toegekend aan Dik van den Kerkhoff, Koos Ver meulen en Joop den Breems en de o- verige prijzen aan Lijklema, Torn, Autar, Van Oudheusden, Dessens en Jan Wisse. VLAARDINGEN - Wethouder A G. Kloots heeft vrijdag j.l. in het pand Oosthavenkade 8 het officiele start- sein gegeven voor het aldaar ingerich- te kunstuitleencentrum. Het cen trum is een dependance van de Rijn- mondartotheek te Rotterdan. In Amsterdam wordt aanstaande za terdag het jaarlijkse vrouwenfestival gehouden. In dat festival zit muziek, kabaret, clowns en informatiestands. Er gaan ook een aantal Vlaardingse vrouwen heen en wie er alsnog bij wil kan dat tijdens de kafe-avond van aanstaande vrijdag kenbaar maken. Voor verdere informatie bellen naar Marieke Brouwer, 354972. Op 22 September wordt er een gewone kafe-avond gehpuden en de week daarna is gelegenheid om kreatief te zijn. Op 6 oktober is er weer kafc-avond en op 13 oktober praten de vrouwen over het kostwin- nerschap en de problemen die dat met zich mee brengt. Ook deze week kwamen er weer vele oplossingen binnen. Als gelukkigen werden deze week getrokken: Earn. J.Suyker, Sportlaan 56, Vlaardingen; Mevr. C.de Vos, Doelstraat 76, Maas- land en A.G.Kapel-Boulonois, Sem. Dresdenplein 123, Schiedam. De op lossing van deze puzzel was: „De derde man brengt de spraak an". Zij ontvangen een boekenbon van 10 gulden. Oplossingen van de wekelijkse puz zel kunnen weer per briefkaart wor den ingezonden aan de Rijnmond West Combinatie, Postbus 306, 3130 AH Vlaardingen. De oplossin gen dienen uiterlijk dinsdagmorgen 12 September in ons bezit te zijn. Denkt u om uw postcode op de brief kaart? Indien achter de omschrijving een nummer tussen haakjes staat, moet de eerste letter van het in te vullen woord tevens worden geplaatst in een vakje van het dikomlijnde midden- stuk, genummerd 1 t/m 37. Voor- beeld: zou de omschrijving luiden „vader of moeder (29)", dan moest worden ingevuld „ouder", van welk woord de eerste letter, de O dus, te vens zou moeten worden geplaatst in vakje 29 van het dikomlijnde mid- denstuk. Bij juiste oplossing van de gehele opgave vormen de 37 letters uit het middenstuk, achter elkaar ge- lezen, een uitspraak van Lord Byron. Alleen deze uitspraak moet, UIT- SLUITEND PER BRIEFKAART. als oplossing worden ingezonden. HOR1ZONTAAL: 1 zindelijk; 6 soort leer; 11 vakbekwaam; 15 be kende opera (16); 16 braken (29); 1 7 gerucht; 18 ankerplaats; 19 deel van werkwoord; 20 plaatsaanduiding; 21 vogel; 22 in 't jaar der wereld (afk.); 23 dierenverblijk (9); 24 soort kramp; 25 deel van gelaat; 26 bij- woord van tijd; 27 tweetal; 28 straf- werktuig, 29 haarbundel; 30 werke- liik: 31 allengs; 32 somber en grieze- lig; 33 verbouwer (37); 34 waarschu- wingssignaal; 35 telwoord; 36 be- rucht keizer (32); 37 rooftocht (30); 38 bijwoord 12); 39 sprookjesfiguur (36); 40 voordeel (2); 41 vloeibaar; 42 nat; 43 schoorsteenkapje; 44 soort verklaring (31); 45 baardje; 46 soort school(afk.) 48 metalen mond- 22 30 25 35 5S 39 VS 93 50 S6 61 W 3= k. 10 36 128 il 61 V 5? 61 65 66 js W S6 61 31 57 78 79 125 k 125 30 35 58 20 26 il 36 59 IT 37 29 W 31 31 37 26 32 5! 60 19 K 30 26 91 52 Tk 53 160 75 ii 50 72 79 k> stuk; 49 voorzetsel; 50 medevennoot (afk.) (25); 51 muziekinstrument; 52 opening; 53 scheepszijde54 lengte- maat (10); 55 muziekinstrument; 56 Griekse letter; 57 uit bed komen; 60 muggelarve (14); 61 onb. v.n. woord (I); 62 soort harnas; 63 grondsoort; 64 titel voorbehouden (afk.); 65 japonsluiting; 66 Europe- aan; 67 ijver; 68 uitroep (33); 69 dun (8); 70 huidverharding; 71 mijt; 72 groente; 73 luize-ei; 74 adviseur; 76 tennisterm; 77 delven; 78 taal; 79 doodsbeen 1 5). VERTICAAL: 1 hoofdstuk; 2 gordel; 3 lofdicht, 4 familielid; 5 soort riet; 6 zoon van Noach; 7 bijbelse stad (11); 8 zelfzuchtig mens (6); 9 lid- woord; 10 paradijsfiguur (20);.11 been; 12 deel v/d dag (afk.); 13 in- sekt; 14 Perzie (13); 15 mascotte; 16 ondergang; 17 onb. v.n.woord (24); 19 stationeren; 21 werelds (19); 23 babygerei; 24 kledingstuk (26); 25 papegaai; 26 kompasstreek (21); 27 bijeenhorend stel (7); 28 pers. v.n. woord; 29 Frans lidwoord; 30 lon- gensnaam (afk.); 31 spelonk; 32 strafwerktuig; 33 uitbarsting (34) 34 plant; 35 ontelbaar; 38 zitplaats; 39 g^malen schors (35); 42 tennis- term (22); 45 tijdelijke onderbre- king; 46 wijziging; 47 graanafval; 48 oorsprong; 49 op hetzelfde mo ment; 50 gerecht; 51 zeer groot aan tal (4); 52 bijna; 54 gedicht van G6r- ter; 55 schrijfgerei (5); 56 werkeen- heid (afk 57 verdoofd (18); 58 somber; 59 voorzetsel (3); 60 ver- voerbedrijf (afk.); 61 vogel; 63 schrij- ver; 64 pek (27); 65 groente (28); 67 redeloze dieren; 68 tehuis (I ng.): 69 mcisjesnaam (17); 70 telwoord. 71 voorzetsel; 72 glansmiddel (23); 73 kijkkastie (afk.); 74 predikante (afk.); 74 pers. v.n woord; 76 pers. v.n. woord.

Schiedams Nieuwsblad | 1978 | | pagina 3