„Lekker Dierin touw voor scharreleieren Festival der Verveling in cafe Quibus Humor troef tijdens 1 standwerkersconcours r k r kPOHM IM li CPFflAAl TATFM ifest-c? Deze week 3.50 74.50 6.95 29.95 7.50 1-75 4.95 Generatieklool Steekproef Bedrogen Warren" Eerste prijs m WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1978 2e JAARGANG NO. 35 SCHIEDAM Scharreleieren zijn in. sinds we via kranten en tele- visie hebben kunnen vernemen, wat een ellendig leven de batterij- kip leidt. Een dier zo te laten martelen voor onze omelet, nee dat willen we niet. Dus kopen we vol vertrouwen een scharrelei, al kost het soms wat meer. Dat handelaren en pluimveehouders het ook begrepen hebben. blijkt wel uit het enorm gestegen aanbod van scharreleieren. Overal kun je ze tegenwoordig kopen en ze worden steeds voordeliger. Voortaan eten we ons eitje met een gerust geweten. gelukkig, zo kan het dus ook. Hoewel? HAARPROBLEMEN?? BIOSCAL NEMEN!! Inl. bij BIOSCAL (Nederland) speciaal dameskleding I Rotterdam Centrum-Kralingen-Alexanderpolder-Ommoord-Noorderboulevard Schiedam Centrum Kethel Nieuwerkerka/d IJssel Schiedams Nieuwsblad POSTADRES: POSTBUS 195, SCHIEDAM. ACENTSCHAP: EUROTYP. ROTTERDAMSEDIJK 238. In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en bet Maassluis Nieuwsblad Meeste „scharreltjes" gewoon uit legbatterij Scharrelkippen: een zeldzaamheid De aktiegroep ..Lekker Dier" heeft ons lelijk uit de droom geholpen. Zij beweert dat veel van de aangeboden scharreleieren gewoon uit een batterij komen. Dan zijn er wel de eieren die gekontroleerd worden door de belan- gengroep „Rechten voor Al wat Leeft", maar de kippen die ze produ- ceren, hebben het niet veel beter dan batterijkippen, beweert Lekker Dier. Ze zitten met meer dan 8 dieren per vierkante meter in een loods en maar Vrijdagnacht werd ingebroken bij een bedrijfspand aan de Arent Vinck- straat. Er werd een raam ingeslagen waarna men naar binnen kon. Alles werd grondig doorzocht. Ook bij Pieterman B.V. aan de Nieuwpoortweg werd na het inslaan van een ruit ingebroken. Ook hier werd alles grondig doorzocht. Tevens werd een kast geforceerd. een derde deel van de vloer is met strooisel bedekt, de rest met gaas of latten. En een kip die niet kan „scharrelen", dus haat ei niet in een holletje in een zachte ondergrond kan leggen, die wordt psychisch gestoord. Om maar niet te spreken van het pikken naar elkaar, uit ver- veling, ais er teveel dieren in zo'n kleine ruimte leven. Bovendien worden deze zogenaamde scharrelkippen nogal eens naar Italie getransporteerd, waar ze dan een tweede legperiode doormaken in batterijkooien. Een Kins wctenschappclijk team van de Universiteit te Helsinki is er na ruim 10 jaar ondcrzoek in geslaagd een middel samen te stellcn dat uitstckcnde rcsul- taten geeft bij sterk haaruitval en roos, dunnendc en slap haar etc. Het middel dat onder de naam BIOSCAL wordt uitgebracht is in Nederland verkrijgbaar bij drogisten, spcciaalzakcn en kappcrs. Het bestaat uit een elixer, wclke bij voorkeur in combinatie met de BIOS CAL spcctaal shampoo dient te worden gebruikt om optimale resultaten te kunnen verwachten. Voor deskundigen is er wetenschappclijke literatuur be- •chikbaar. tel. 070-608182, postbus 16140. Den Haag. Niet zo leuk allemaal, we zouden dus wel eens willen weten wat nu echte scharreleieren zijn en waar we ze kunnen kopen. Daarom namen we in Schiedam een steekproef. We koch- ten scharreleieren en gingen na, waar ze vandaan kwamen. Met vier bedrij- ven hadden we kontakt; een groot- winkelbedrijf, een melkboer, een kaashuis en een reformhuis. Bij „Het Kaashuis" aan de Hoog- straat werden we geholpen door de eigenaar, de heer Huis. „Echte schar releieren heb ik hier, kijkt u maar", verzekerde hij. „Het is duidelijk aan de schaal te zien dat ze op gras of stro gelegd zijn, kijk maar naar die ribbels. En als u ze eet, dan proeft u het verschil duidelijk. Ze komen van de firma Blokland uit Giessenburg en kosten tussen f. 1,80 en f.2,10 per 10 stuks". Dus maar eens getelefoneerd met de firma Blokland. „Scharreleieren?? Mevrouw, we heb ben hier geen kippen. Ja, we leveren wel eieren, ook aan Het Kaashuis, maar die komen gewoon in een grote container uit Barneveld. We weten echt niet van welke boer ze komen en hoe die kippen daar zitten, we kopen ze op de veiling en ze komen elke keer van andere bedrijven". En- fin, misschien scharrelt de heer Huis zelf wat met die eieren. Melkboer Achterberg komt onder andere aan de Stadhouderslaan en verkoopt volgens zijn klientele echte scharreleieren, tenminste, zo noemt hij ze. „Waar komen uw eieren van daan", vroegen we hem per telefoon. De heer Achterberg: ..scharreleieren mevrouw, die bestaan niet. Ja er zijn wel boeren die een paar kippen bui- ten hebben lopen. maar die geven net genoeg eieren voor hun eigen gebruik. Ze kunnen mij niet wijs- maken dat er echte scharreleieren in de handel zijn. Waar ik de eieren haal zitten de kippen op gaas, maar niet teveel bij elkaar, drie in een hok. Ze voelen zich best tierig en ik zoek de eieren zelf uit, ik weet wat ik haal, ze zijn altijd vers. Ze zetten op die doos- jes wel ..scharreleieren", maar dat is gewoon een leugen". Albert Heyn levert eieren met een etiketje van „Rechten voor Al wat Leeft" en daar is de aktiegroep Lekker Dier ook niet zo gelukkig mee. De heer Verhoeff van het Reform huis aan de Westfrankenlandsestraat is het met Lekker Dier eens. „Ik lever echte scharreleieren, maar vaak wordt de konsument bedrogen. Kijk maar naar de prijs, u mag gerust weten, ik betaal inkoop 22 cent per stuk en er is altijd breuk. Als ik ze dus voor 30 cent verkoop, dan is dat een redelijk bedrag. Elke week en soms tweemaal per week ga ik naar tuinder Arie de Vrij, vlakbij Ommoord. Per, week verkoop ik zo'n driehon- derd eieren, soms ook wel vierhon- derd. Ik ben de enige handelaar die daar koopt, verder verkoopt hij wel eens een doosje aan particulieren. Natuurlijk kan ik nooit volop leve ren, op is op. Ik ben wel blij dat deze toestanden aan de kaak worden ge- steld, want door al dat bedrog met die scharreleieren gaan de mensen mij ook wantrouwen". 66k grote re muten r'cUm centrum hoogMraal 168 Desgevraagd maakte de heer Ver hoeff een afspraak met zijn leveran- cier, we konen samen met de foto- graaf rustig eens een kijkje nemen bij het bedrijf van De Vrij. En ja hoor, daar lopen 85 mooie roodbruine kippen rond op een zeer ruim stuk grond. Desgevraagd vertel- de mevrouw De Vrij ons dat het „Warren" zijn, een Nederlands kippenras. De kippen zijn er voor de eigen eierbehoefte en voor het Schie- damse Reformhuis. Dus: marteleieren zijn volop te koop, maar scharreleieren zijn nog steeds een zeldzaamheid. YVONNE HONTF.I.e Hans Dorresteyn in caje Quibus. SCHIEDAM Vier jaar bestaat cafe Quibus aan de Lange Haven 28. Om dit heugelijk feit te vieren werd op zaterdag 9 September een ..Festival der verveling" gevierd, want, vindt di- rektielid Peter Pijper, „de verveling heeft toekomst". Er was een viswedstrijd in de Lange Haven, Jan en Pol brachten trouba- dourachtige Nederlandse liedjes, Fun gus speelde akoestische volksmuziek en de Brinta-Brothers lieten het pu- bliek swingen op echte Schiedamse rock-en-roll. lloogtepunt van het zeer druk be- zochte festival was het optreden van dichter-zanger Hans Dorrestein die het publiek ontroerde met zijn ge- voelige teksten. Hij is geen onbeken- de voor de Quibusgangers want in het vorige seizoen betrad hij al eens het podium van het etablissement aan de Lange Haven. Het publiek verveelde zich niet, ty- dens het festival der verveling, on- danks het feit dat Schiedam toch wel eens een vervelende stad kan zijn. •Met andere woorden •Bloemen in Museum *Als de T.V. niets biedt VOOR ZWEMLES V.A. 3 JAAR Zwemschool Arons. lest in Kolpabad en Hoiybad. Inl. na 19 uur Schie- damseweg 147. Vlaardmgen. tel. 010 - 348258 Zo 'n groentemolcn, je kunt niet zonder SCHIEDAM Vorige week heb ik u al gewaarschuwd: standwerkers zijn gevaarlijke mensen. Dat die waar- schuwing niet overbodig was, bleek afgelopen vrijdag weer eens tijdens het standwerkersconcours dat tijdens de weekmarkt werd gehouden. De jury moet het moeilijk hebben ge- had, want overal werd rad aange- prezen, er werden grapjes gemaakt, artikelen werden ludiek gedemon- streerd. Je geld brandde gewoon in je zak, zo'n groenteschaaf, molentje, stofzuigermondstuk, noem maar op, dat was toch wel een artikel waar je geen dag meer zonder kon. Bij alle kraampjes was het eender, als de standwerker nog bezig was met zijn verhaal, stond het publiek al met „joeten" en „geeltjes" te wapperen. E6n van de stand houders was Leo Vosdingh uit Wildervank, met heren- zakdoeken. Een moeilijk artikel, leek mij. „Inderdaad" bevestigde Leo, „de meeste anderen zijn er ook mee opgehouden. Maar mij lukt het best, ik heb er een broodwinning aan". En inderdaad, voor een tientje gingen zijn setjes van tien heren- en vier dameszakdoekjes grif van de hand. „Hoe word je nou standwerker", wou ik weten. Leo: „altijd al gedaan, ik heb er van jongs af aan zin in gehad en het lukte direkt. Mijn vader deed niet hetzelf- de, maar hij was ook in de handel. Nu werk ik overal, van Maastricht tot Oosterwolde en sinds een paar jaar zit ik in de zakdoeken. Daarvoor heb ik allerlei andere artikelen verkocht. Het is een vak waarin je ontzettend hard moet werken, dat wel". De eerste prijs ging tenslotte naar de heer B. de Regt uit Rotterdam, ver- koper van een groenteschaaf. En terecht, want het publiek was het daar volkomen mee eens. Tweede werd de heer J. van den Berg uit Vlaardingen met plantenmest en derde mevrouw J. Kassing uit Utrecht, die vanuit een open vracht- wagen potplanten verkocht. Bijna was ik met een groenteschaaf thuisgekomen, maar net op tijd her- innerde ik me dat ik al een prima molentje heb waarmee je hetzelfde resultaat kunt bereiken. YVONNE HONTEL6 Standwerkersconcours: artikelen gaan grif van de hand. "Ul Geldig tAn zaterdag Zeerfraai uitgevoerde vaas met bewerkt glas. lief st 25 cm hoog. Voor 567 Keukenhulp Charlotte voor tijdrovende klusies. Met 4 verstelbare raspen, vleesmolen, citruspers enz Van 105.- Voor 405 Anti-slip badmat Slipgevaar in badkuip of douche nu voorgoed mm voorbij. Deurtocht-strip met nylonborstel. Sluit oneffen vloergedeelten tochtvrij af Van 14.95 Onze prijs "xT] II Aardappetcontainer 100 Itr 583 Glazen hoofd. Voor het stofvrij opbergen van de koptelefoon van uw geluidsinstallatie Voor Glazen voorraadpotten. Ook geschikt als inmaak- potten Luchtdichte alsluiting door middel van glazen klem- deksel. 7; liter mm m 3/t liter 1.9S, 7t liter 2.2S, 1 '/j liter 2.50 en 2 liter 2.75 Nestschalen 3-delig, zeer decoratief Zondagmorgen half twaalf. Rustig koffiedrinken. Maar niet voor lang want daar vliegt de deur open en een woedende zoon storm t naar binnen onder de uitroep: ,,En nou help ik nooit meer oude mensen. Die schel- den alleen maar en laten je nooit eens uitpraten. Verwonderd keken we elkaar aan en vroegen hem wat er in hemelsnaam gebeurd was. De kwaadheid was echter zo groot dat een normaal gesprek er de eerste tien minuten niet inzat. We lieten hem maar even uitrazen om op het moment dat hij uitgeput ophield te vragen het nog eens rustig opnieuw te vertellen. En daar kwam het Die zondagmor gen was hij om half elf naar buiten gegaan en had zich bij eefi paar vriendjes gevoegd. Ze hadden een poosje staan praten over van alles en nog wat en plots was daar het plan geboren een klub op te richten. Met een klub doe je echter iets. Maar wat? Nadat de nodige plannen ver- worpen waren werd er een met alle stemmen aangenomen. Ze gingen oude en zieke mensen helpen die boodschappen nodig hadden of zoiets. Wanneer bij volwassenen een dergelijk plan ontstaat gaat er altijd een geruime tijd overheen eer er spijkers met koppen worden gesta gen. Achtjarigen steken echter direkt de handen uit de mouwen, want bij hen is denken en doen nog een. Dus enthousiast gingen ze op pad. De eer ste oude dame waar ze aanbelde vroeg onvriendelijk wat ze moesten. Vrolijk hadden ze hun hulp aangebo den maar kregen te horen dat de grootste hulp zou bestaan uit ophoe- pelen en met een smak werd de deur dichtgegooid. Verwonderd hadden ze elkaar aangekeken om schouderop- halend naar een volgend adres te ver- trekken. Een oude heer, die pas na herhaalde- lijk bellen open deed. Dat hij thuis was wisten ze zeker, want ze hadden naar binnen gekeken en hem zien zitten. Toen de deur dan eindelijk openging werd hen direkt toege- snauwd dat ze op moesten houden met dat belletje trekken en cr beter aan deden hun moeder te pesten inplaats van een oud mens lastig te vallen, waarop ook daar de daverende klap van een dichtgesmeten deur klonk. Ze hadden geen kans gehad om maar een woord te zeggen. Hoe ze daarna de moed hadden ver der te gaan is mij een raadsel. In icder geval belde ze even later voor de derde maal aan, bij een nog niet zo oude mevrouw, ze wisten dat ze niet zo goed kon lopen dus die kon waarschijnlijk best hulp gebruiken. Maar ook hier geen ziertje vrien- delijkheid. Ze werden uitgemaakt voor pesterige huichelaars, rotjongens En nog enige fraaie benamingen. daarmee was de maat vol. De klub werd op staande voet ontbonden en nijdig waren ze naar huis gehold. Zie je nou wel dat ik gelijk heb ma, dat het gemenerikken zijn en dat oude mensen niet lief zijn. Onder het verhaal waren onze ge- dachten koortsachtig bezig geweest. Het ene moment hadden we moeite gehad niet in lachten uit te barsten. Het ene moment hadden we moeite gehad niet in lachten uit te barsten. Tevens beseften we dat dit zijn eerste genera tie kloof was. Een kloof die we moesten zien te overbruggen. De eerste poging waarbij we ons berie- pen op het feit dat het zondag was;* iets waar de kinderen totaal niet aan gedacht hadden, wes echter gedoemd te mislukken. Want dan had er best een kunnen zeggen dat het zondag was en de winkels dus gesloten waren, oordeelde onze zoon. De tweede poging had gelukkig meer sukses. Daarbij vroegen we hem of oude oma (zijn overgrootmoeder) en de benedenburen dan ook niet lief waren. Zijn hardgrondig: „Ja die wel" was genoeg om hem ervan te overtuigen dat niet alle oude mensen onaardig zijn, waarmee er een stevige brug over de ontstane kloof werd gelegd. RITA i

Schiedams Nieuwsblad | 1978 | | pagina 1