Dahlia's in alle kleuren van de regenboog Vrouwensoos gooit poorten weer open Schiedams Nieuwsblad laurens kramer Schiedam weer de pan uit Als de TVniets biedt Met Andere Woorden 0 0 c p c c c o d r; d o q Kunstklassen weer van start Legierse verhinderd Praatgroepen voor vrouwen in overgang Dankzij aktieve, vrijwillige achterban 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 D 0 0 0 D 0 0 0 0 0 Q 0 0 0 0 0 0 0 0 Bpffl In bmikleen Nieuwe leden Schiedams politienieuws ipi Zweeds bezoek aan Siachthuisbuurt Toneel Poppentheater Film Orgel Cafe Quibus Hansworst WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1978 37-51S SCHIEDAM Twee dagen lang was het Stedelijk Museum omgetoverd in een bloementuin. Leden van de Dahliavereniging Schiedam exposeerden op zaterdag 9 en zondag 10 September daar hun mooiste produkten, in alle kleuren van de regenboog. Tegelijkertijd werden werken getoond van Schiedamse kunstenaars die een prijs wonnen in de wedstrijd Europaprijs voor de Schilder- kunst in Ostende. Sjef Hendrikx won in 1978 bronsen Marjo van Soest won in datzelfde jaar een derde prijs. Albert Verkade verdiende in 1976 eveneens brons. Hun werken hingen tussen de dahlia's en enkele duizenden Schie- dammers maakten gebruik van de gelegenheid om deze ongebrui- kelijke kombinatie te gaan bewonderen. m po«i»gKhaode( v actw*endtjkp( 38 vlaardingen in hat centrum xsn vtaorchncpn 010/3*13103 3 00/35533S mmm II - m 1 8 8 v s w r> w w 23 rN Stedelijk Museum twee dagen bloementuin Een schilderij van Marjo van Soest tussen de dahlia's. SCHIEDAM De vrouwensoos gaat weer open. Op donderdag 21 Septem ber is de societeit in het gebouw de Teerstoof, Lange Nieuwstraat 12 voor het eerst in dit seizoen open. Vanaf 20.30 uur zijn alle vrouwen van harte welkom. Voorlopig wordt SCHIEDAM Woensdag 27 Septem ber starten de kunstklassen weer in het Stedelijk Museum, waar kinderen volwassenen en „zestig plussers" zich bezig gaan houden met beeldende middelen zoals tekenen, schilderen, etsen, zeefdrukken enzovoort. Voorafgaande aan het nieuwe kursus- jaar zal er op zaterdag 23 September een open middag van de kunstklas ge- organiseerd worden, van 14.00 uur tot 16.30 uur. Op deze middag zullen alle docenten aanwezig zijn en aan belangstellenden de gelegenheid ge- ven die middag kennis te nemen van de theorie en de praktijk van de kunstklassen. Het rooster: woensdagmorgen: volwassenen - Sjef Hendrickx; woensdagmiddag: kinderen van 6-10 jaar - Roel Rienstra; woensdagavond: 14-18 jarigen - Sjef Hendrickx; volwassenen - Joop van Meel; vrijdagmorgen: zestig plussers - Joop van Meel; zaterdagmorgen: kinderen van 6-14 jaar - Marjo van Soest. Verdere informatie wordt dagelijks en in het weekend verstrekt. Men kan zich bij de portier van het Museum .opgeven, Het museum is dagelijks geopend van 10-17 uur en op zondag van 12.30 tot 17 uur. Het adres is Onderdeel van de Rijnmond West Combinatie, waarin ook het Maas- sluis Nieuwsblad en de Nieuwe Vlaardingse Courant zijn opgeno- men. Verschijnt op woensdag huis-aan-huis in geheel Schiedam. Kantoor Rijnmond West Combi natie: Hoogstraat 122 in Vlaar- dingen. Telefoon: 010- 34.67.11. Agentschap: Eurotyp, Rotter- damsedijk 238, Schiedam. Postadres: Postbus 195, Schie dam) Hoofdredakteur: Bert Cattel. Redakteur: Paul Houkes. Medewerkster: Yvonne Hontele, tel. 26.27.16. Klachten over bezorging kan men uitsluitend doorgeven via het nummer 010- 13.24.89 (van 8.30 tot 17.30 uur). Duo's kunnen worden opgegeven tot maandag 17 uur; gewone advertenties tot dinsdag 11.30 uur. Redaktionele kopij dient uiterlijk maandag 17 uur binnen te zijn. gebruik gemaakt van kamer 5, bene- den in het gebouw, omdat de verbou- wing van de societeitsruimte nog niet gereed is. In de toekomst zal de soos waar- schijnlijk ook een ochtend per week open zijn, naast de gebruikelijke don- derdagav'onden. Er zijn plannen voor een praatgroep, thema-avonden en voor het opzetten van kleinere werk- groepjes die zich met verschillende onderwerpen gaan bezighouden. waarbij wordt gedacht aan boekbe- sprekingen, dramatische expressie, cabaret en nog veel meer. De soos draait op eigen kosten, van- daar dat de eerste avond gestart wordt met een rommelmarkt, het- geen hopelijk wat geld op gaat leve- ren voor het huren van een film en andere activiteiten. Op donderdagavond 28 September geeft de werkgroep „Tijd voor school" inlichtingen over het hoe en waarom van deze groep vrouwen. Op donderdagavond 5 april verzorgt Jeanette van der Hoek een avond over haar ervaringen in Vietnam, waar zij in het kader van een onder- wijsproject was. INlichtingen over de vrouwensocie- teit zijn te krijgen bij Marianne, tel. 269591, Anne, tel. 263303, Sylvia, tel. 732570 en Henny tel. 704720. De Dahliavereniging is een onderaf- deling van de Koninklijke Maatschap- pij voor Tuinbouw en Plantkunde en werd opgericht na de dahliamanifes- tatie ter gelegenheid van het 700- jarig bestaan van Schiedam. De dertig leden hebben eigen tuinen naast de voormalige Katholieke be- graafplaats aan de Vlaardingerdijk, dat wil zeggen ze hebben de grond in bruikleen van de gemeente. Er wor den hoofdzakelijk zo'n 35 soorten dahlia's geteeld. De leden zijn hoofdzakelijk mensen die in hun vrije tijd wat met bloe- men willen doen. Er worden niet alleen bloemen geteeld, maar men kweekt ook planten en probeert, door kruisen nieuwe varieteiten te ontwikkelen. Elk jaar doet de ver- eniging mee aan de ,,Zaailingenwed- strijd" van de Nederlandse Dahlia vereniging. Wanneer men bijnde eers te tien eindigt, gaat de plant naar de proeftuin in Wageningen en als ze daar wordt goedgekeurd, mag de kweker zijn plant een nieuwe naam geven. Zo'n proces duurt in totaal 5 jaar, dus de jonge Schiedamse Dahliavereniging heeft nog geen nieuwe varieteiten op haar naam staan. De tentoongestelde bloemstukken werden geschikt door leden van de bloemschikafdeling van de Koninklij ke Maatschappij en door leden van de Dahliavereniging. De heer J. van der Have en B. van de Wateren ver- zorgden de opstelling in het museum. Leden van de vereniging leren natuur- lijk ook het verzorgen van planten, van toppen tot dieven (het wegbre- ken van knopjes, zodat de stelen lan- ger worden), bloemen snijden en der- gelijke. De Dahliavereniging heeft nog plaats voor nieuwe leden. Het sekretariaats- adres is: de heer L. Frenay, West- frankenlandsestraat 60, Schiedam, te lefoon: 269958. Ook niet leden kunnen daar terecht voor informatie over de verzorging van hun eigen dahlia's. YVONNE HONTELE SCHIEDAM - Helaas is Gerard Legierse onverwacht verhinderd het geplande orgelkoncert op zaterdag 16 September in de Aula van het Ste delijk Museum, Hoogstraat 112, Schiedam, te geven. Gelukkig heeft Arie Eikelboom zich bereid ver- klaard in zijn plaats op te treden. Arie Eikelboom is muziekleraar aan de pedagogische academie te Rot terdam en bovendien kan tor-organist van de Maranatha Kerk in Den Haag. Hij genoot zijn opleiding o.a. aan het Rotterdams Conservatorium als leerling van Andre Verwoerd. Zijn programma vermeldt werken van Sweelinck, Speth, Pachelbel en Walther, terwijl de bespeling besloten wordt met een reeks korte komposi- ties van Hugo Distler. Laatstgenoem- de komponist heeft een aantal orgel- werken op zijn naam staan speciaal geschreven in gematigd modern klank-idioom voor kleinere instru- menten. Dit koncert begint om 15.00 uur en zal circa drie kwartier duren. De toe- gang is vrij. ALKOHOLKONTROLE In de nacht van 8 op 9 September zijn tijdens een alkoholkontrole 56 automobilisten aangehouden. Slechts in een geval werd de blaastest afge- nomen. De betreffende chauffeur blies niet over de streep en kon zijn weg ongehinderd vervolgen. ONWELGEWORDEN Zondagavond tegen half acht werd de 74-jarige L.v.K. die op het trottoir van de Nieuwe Damlaan liep plotse- ling onwel. Per G.G.D. werd hij naar het Gemeente Ziekenhuis gebracht, waar hij ter observatie werd opgeno- men. INBRAKEN/DIEFSTALLEN Vrijdagmiddag 8 September hoorde een bewoonster van de Overschiese- straat iemand in huis lopen. Denken- de dat het haar man was die thuis- kwam, riep ze hem iets toe om direkt daarop te horen dat het huis weer verlaten werd. Een onbekende bleek de woning met een valse sleutel te zijn binnengedrongen en had zich bij het horen van haar stem snel uit te voeten gemaakt. Een cassette-recor der en f 60,- waren verdwenen. Zaterdagmiddag rond half twee zette een 63-jarige Schiedamse haar fiets even tegen de muur in de West Fran- kelandsestraat. Haar boodschappen- tas liet ze aan het stuur hangen. Bij haar terugkomst bleek een in de tas gezeten mapje waarin een bus, bank, giro en bejaardenpas benevens een bedrag van f 475,— te zijn verdwe nen. De kantine van korfbalvereniging Succes kreeg in de nacht van 8 op 9 September nachtelijk bezoek. Na een deur geforceerd te hebben kon men naar binnen. Een bedrag van f35,— wordt vermist. Tussen 19 en 22 augustus is ingebro- ken bij een 55-jarige Schiedamse. Uit haar tuinhuisje op Thurlede bleken diverse goederen met een totale waar- de van f 450,— verdwenen te zijn. Bij drie woningen in het oosten van de stad werd in de nacht van 9 Sep tember ingebroken. SCHIEDAM - Een drukte van belong was het op zaterdag 9 September in net centrum van de stad. AI 's morgens vroeg hoorde je overal de fanfare, getrommel, getoeter en dergelijke. Want die dag was er een groot drum band- festival in de Plantage, met muziekkorpsen uit heel Nederland. Klapstuk van de dag was het defile van alle bands door de stadmeestal voor- afgegaan door swingende majorettes. Van drie tot vier uur kon burgemeester Lems vanaf het hordes van het oude stadhuis op de Grote Markt alle deelne- mende korpsen aan zich voorbijtrekken. De Rijnmond, winnaar van het festval in Kerkrade en dus Nederlands beste drumband. was er ook bij. SCHIEDAM Heeft u ook mocite met de overgang en de ongemakken daarvan, zoals opvliegers, duizelin- gen, bot- en spierpijn en dergelijke? Wilt u daar eens met vrouwen over praten die dezelfde symptom en heb ben. Dat kan, want op donderdag 7 Sep tember zijn de bijeenkomsten van V.I.D.O. (vrouwen in de overgang) weer begonnen. Naast de gesprekken worden er ook gezellige dingen on- dernomen, bijvoorbeeld excursies en gymnastiek. Met al deze bezigheden willen de deelneemsters elkaar door de moeilijke periode heelhelpen. Er kunnen nog een paar vrouwen bij. Wie interesse heeft kan bellen naar mevrouw van Pelt, telefoon 710210. De bijeenkomsten worden gehouden in het dienstencentrum „De 4 Mo- lens", Nieuwe Damlaan 760. VLAARDINGEN Voor de beide ex-wethouders Jo Vermeule en Rien Bovenberg word) morgenmiddag een afscheidsreceptie gehouden. Voor wethouder Kloots was al een afscheidsbijeenkomst gehouden en de beide andere wethouders uit het vorige kollege zitten ook in het nieuwe: Bas Goudriaan en IJsbrand van der Velden. SCHIEDAM Twee Zweedse des- kundigen hebben onlangs een bezoek gebracht aan het gemeentelijke reno- vatie-projekt in de Siachthuisbuurt te Schiedam. Dit is gebeurd in op- dracht van het Swedish Bureau for Building Research, in het kader van de deelneming van dit Zweedse bu reau aan de C.I.B.-commissie W70 (Commission for International Buil ding) „Maintenance and Moderniza tion". Het zijn de heren Birgter Warn, we- tenschappelijk onderzoeker met een eigen adviesbureau, die voornamelijk voor het Swedish Bureau for Buil ding Research werkt en Christer .Svensson, bouwkundig ingenieur, die als kwantitatieve surveyor (voor bouwkosten analyses etc.) werkzaam is bij de AB Byggana y.s. te Stock holm. Zij werden vergezeld door de heren A.A.J. Damen en J. van Rooy van de groep Bouwtechniek van de Stichtir.g Bouwcentrum te Rot terdam. Het Bouwcentrum parti- cipeert ook in de genoemde CIB- commissie. De indruk van de bezoekers over dit projekt was erg positief, zo hebben zij na afloop te kennen ge- geven. Zij vonden de aanpak zeer georganiseerd. Er is niet erg veel verschil in de technische aanpak en vorm van renovatieprojekten in Ne derland en Zweden. De bezoekers waren onder de indruk van de bege- leiding van de bewoners. Dit kent men in Zweden niet, waardoor reno- vatie daar nogal eens gepaard gaat met problemen in het sociale vlak. SCHIEDAM - Het Nederlands Insti- tuut voor Volksontwikkeling en Na- tuurvriendenwerk (N.I.V.O.N.), afde- ling Schiedam, organiseert op zater dag 16 September voor leden en niet-leden een bustocht naar Dedems- vaart in Overijssel. Daar worden de bekende tuinen van Mien Ruys bezocht, onder leiding van een deskundige. De tuinen heb ben een oppervlakte van 2 hectare en daarop bevinden zich o.a. een heide- tuin, wilde planten, moerasvijvers, een kruidentuin e.d., kortom een waar plantenparadijs. De deelnemersprijs bedraagt f 17.50 Ter gelegenheid van de opening van het sei2oen 1978-1978 presenteert de Stich- ting de Schiedamse Gemeenschap op zaterdag 16 September 1978 in het Passa- getheater een eenakter Festival. Het is een experiment, waaraan de eerste keer drie van de zes bij de SG aangesloten amateurtoneelverenigingen meedoen. De andere drie krijgen wel de gelegenheid zich aan het publiek voor te stellen en hun plannen bekend te maken. Het festival belooft een aantrekkelijke toneelavond te worden en is mede bedoeld als een stukje propaganda voor het Schie damse amateurtoneel. Allerleerst treedt Toneelgroep '71 op met „Van den appelboom" een klucht (clugte) uit de 16e eeuw, geschreven door een lid van de Rederijkerskamer „De Corenb'oemkens". Tweede is Utile Dulci met „Karel", een satire waarin de redelijke intelligentie, ontdaan van zijn symbool (de bril), slacht- offer en meeloper van het doelloze, brute geweld wordt. Tenslotte komt Groeton met „Verschui- vingen" van Gerben Hellenga. Het eenakterfestival begint om 20.15 uur. Liedjeszanger Dimitri van Toren komt weer thuis in zijn „thuistheater", het Zol- dertheater In de Teerstoof, waar hij in het verleden zelfs een suksesvolle elpee opnam. Op vrijdag 15 en vrijdag 22 September treedt Dimitri op in het Zoldertheater met zijn eigen speciale luisterliedjes. Uit zijn werk spreekt een sterke bewogenheid met alles wat hem en ook velen onder ons vaak bezighQudt in deze wonderlijke maat schappij. Zijn optreden begint beide avonden om 21.00 uur, de toegangsprijs bedraagt f10.- en voor Pas 65 en CJP f.8.-. Tijdig reserveren is gewenst en kan gebeuren van maandag tot en met vrijdag via het VVV Schiedam, telefoon 266000 en vrijdag- avond en zaterdag vanaf 13.00 uur via het theater, telefoon 269455. Op drie zaterdagmiddagen achtereen, op 16. 23 en 30 September treedt in Zolder theater In de Teerstoof Clown Waudi op met het bekende sprookje „Roodkapje", van de gebroeders Grimm. Waudi, de in Zwitserland geboren Frederik van Woudenberg onderscheidt zich op een aantal punten van andere poppenspelers. Met zijn theater wil hij bijdragen aan de wijsheid van het kind, als „volwassene- in-wording". Met zijn sprookjes wil hij de fantasie-droomwereld van de kinde ren voeden. „Spelen en dromen. dromen en spelen, ze zijn de basis van het hete leven van de mens, ook van de mens in wording, het kind. Goed gedroom is goed gespeeld, goed gespeeld is goed geleerd en goed geleerd is wijsheid", zo vindt Waudi. De toegangsprijs bedraagt f.3.- per persoon het programma begint om 14.30 uur en is" geschikt voor kinderen vanaf vier jaar. Tijdig reserveren wordt alweer aanbevolen en kan gebeuren op dezelfde manier als voor het optreden van Dimitri van Toren. In het Passage theater draait deze week nog dagelijks om 2. 7 en 9.30 uur „Smo- key and the Bandit", een aktiekomedie met Burt Reynolds, Sally Fields en Jerry Reed. Zaterdag is er in verband met het eenakterfestival geen voorstelling. De film is voor alle leeftijden. In Cinema Bio is dagelijks om 2, 7 en 9.30 uur en zaterdag zondag en woensdag alleen om 7 en 9.30 uur „The Choirboys" te zien, met als ondertitel „De tien politie- duivels". Medespelenden zijn Charies Dur- ning. Perry Kind en Robert Webber; de film is toegelaten voor boven de 16 jaar. Voor alle leeftijden is er op zaterdag-, zondag- en woensdagmiddag om 14.00 uur „Tom en Jerry". Nadere uitleg lijkt overbodig. De Nederlandse Orgel Federatie opent haar nieuwe seizoen op zondagmorgen 17 September in het Passage Theater met een koncert door de Nederlandse organist Ray Wells. Wells was vroeger vaste organist van het Asta theater in Den Haag en heeft voor de Nederlandse Orgel Federatie verschillende suksesvolle koncerten gege- ven. Het koncert begint om half elf, de toe gangsprijs bedraagt f.3.50 en voor leden van de N.O.F., 65-plussers, CJP-houders en kinderen tot en met 12 jaar f.2.-. Omdat het op 11 September vijf jaar gele den was dat de regering van Allende in Chili gewelddadig ten val werd gebracht organiseert het Schiedamse Chili-comite op zondagavond 17 September in cafe Quibus een Chili-avond. Er wordt een film gedraaid, er is Chileens muziek en er zijn diverse sprekers. Het program ma begint om 21.00 uur, de toegang is gratis. Voor twlntigste maal Jeugdvaardigh eids dag SCHIEDAM Evenals in de twintig voorgaande jaren organiseerde de Ne derlandse Culturele Sportbond op zondag 10 September op het Natio- naal Sportcentrum Papendal bij Am- hem weer de traditionele jaariijkse .jeugdvaardigheidsdag". De N.C.S. is een sportbond waarvan de aan gesloten clubs de sporttivi- teit en het plezier in de sport als doel hebben en dus niet de prestatie. In Schiedam zijn de gymnastiekver- eniging ARMA en de Schiedamse Watervrienden bij de N.C.S. aange sloten. Schiedamse jongeren tijdens Jeugdvaardigheidsdag op Papendal. De Jeugdvaardigheidsdag is bedoeld voor kinderen van zes tot twaalf jaar. Andere aktiviteiten van de N.C.S. zijn onder andere een ijsrekreade (speldag op het ijs), een nachtstrand- wandeling, diverse opleidingsweek- ends en dergelijke. Veel van het werk wordt door vrijwilligers gedaan. Om genoemde aktiviteiten mogelijk te maken is een aktieve achterban nodig en die is dan ook aanwezig. Eigenlijk zijn de aangesloten clubs van de N.C.S. meer dan sportverenigingen. Bij de Schiedamse Watervrienden bijvoorbeeld wordt naast de gebrui kelijke zwemaktiviteiten (polo, wed- strijdzwemmen, kunstzwemmen en de opleiding voor diverse diploma's) een uitgebreide reeks van bezigheden ontplooid, zoals: een fietsweekend, zomerkamp, dagje dierentuin enzo voort. Dat onderscheidt de Water vrienden van de andere Schiedamse zwemclubs, omdat niet de prestatie maar de ontspanning voorop staat. Al met al hebben de N.C.S.-ers van zes tot veertien jaar, waaronder heel wat Schiedammers, weer een leuke dag gehad, die werd afgesloten met een optreden van de slown Hans- worst", die 2500 kinderen een uur lang bezig hield. Volgend jaar en ho pelijk nog vele jaren daarna wordt dit gebeuren herhaald. Wij kregen deze week weer heel w^t oplossingen te verwerken. De oplos sing was "In alles is muziek als men slechts oren heeft". De gelukkige winnaars waren deze week: K. Arnts- v.d. Meijden Archimedesstraat 3A Schiedam, T. Vaissier v.d. Helstplein 19 Maassluis, C.J.Pool, Julianalaan 92 Vlaardingen. Mogen wij weer uw oplossing ontvangen? Oplossing per briefkaart zenden aan Rijnmond West Combinatie Postbus 306, 3130 AH Vlaardingen. Op elke regel moeten drie woorden van respectievelijk 5, 4 en 9 tetters worden ingevuld. Elk woord van 9 letters is samengesteld uit de beide voorafgaande woorden van "5 en 4 letters. Voorbeeld: zou de omschrij- ving luiden „vaal-precies-smulpaap", dan moet worden ingevul ,,Bleek- krek-lekkerbek". Bij juiste oplossing van de gehele opgave leest men in de cirkeltjes, per drietal letters schuin naar om- laag, acht aardrijkskundige nanten. Alleen deze acht namen moeten als oplossing worden ingezonden. 1. kraehtig-gewicht-puzzelarij; 2. kletskoek-telwoord-steenbakker; 3. boerderij-toegang-koehoer; 4, vaart- Duitse rivier-gebarenspel; 5. gewicht- je-graad-kledingversiering; 6. blussen- grote plas-waarschijnlijk achten; 7. voertuig-eega-allengs; 8. onderwijzen- organisatie-haar verven; 9. graan- appetijt-hoog bouwwcrk; 10. voet- punt (aan hemelboog)-zoon van Adani-puntig voorwerp; 11. draaien- aardig-valse vouwen maken; 12. Europ. hoofdstad-weekdier-ruilen; 13. vervoermiddel-trek, neiging-visgerei; 14. brandstof-soort koe-goed hoor- baar zijn; 1 5. per boot gaan-reddings- werktuig-velen; 16. soort sleutel- voorwerp-inwoner van kleine plaats; 17. vleinaam-maar-zeer sled; 18. sap- deel van piip-privilege: 19. aandui- 1 3 H 5 6 w 10 II 11 13 11 15 Ik 17 18 19 20 21 21 29 ding van scheepvaart-doopbak-boven- zijde; 20. arbeidzaam-koud-brand- stof: 21. wakker-binnenste-dienst alsande- ren slapen; 22. schrijver-middag- slingeren; 23. interest-vergaan hout- slagwerk bespelen; 24. onderdeel van leger-tehuis-alleenheerschappij.

Schiedams Nieuwsblad | 1978 | | pagina 3