Vredesweek 1978 EO CD. J ongerenhuisvesting' blijft verder knokken Drie ronden toernooi klub- en huisschakers Verzin nieuwe leuze voor Schiedam. m W. r slKOOPlESMI4SPiCJAALZAKEN Deze week m m 195.- 3,95 8,50 14,95 4,95 139,- Jubileum- koncert Bewustwording Oorzaken Programme Diskussiedienst Schaakuereniging Schiedam Politici M Centrum Oost start aktiviteiten voor volwassenen Verzin V.I.D.O. ook grotere mater^ tiiweUerszaak geopend I RotterdamCentrum-Kralingen-Alexanderpolder-Ommoord-Noorderboulevard Schiedam Centrum Kethel Nieuwerkerk a/d IJssel Schiedams Nieuwsblad S3 POSTADRES: POSTBUS 195, SCHIEDAM AGENTSCHAP EUROTYP, ROTTERDAMSEDIJK 238 In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1978 2e JAARGANG NO, 36 „Bij gebruik kernwapens geen herstel mogelijk" .SCHIEDAM - ,.Help de kernwapens de wereld uit. om te begin- nen uit Nederland" is de leuze van de elfde landelijke Vredesweek, die van 23 tot en met 30 September 1978 wordt gehouden. Wat kan een klein land, lid van de N.A.V.O. met zo'n stap bereiken? vroegen wij aan twee van de organisatoren van de Schiedamse vre desweek, John Hensen en Ad Uytdewilligen. I John. „Je moet crgens beginnen als eerste stap op de weg dat die dingen de wereld uitgaan. Als klein land kun le het goede voorbeeld gemakkelijker geven. Het is een zaak dat de bevol- king dat op een of andere manier gaat willen. Het Nederlandse volk spreekt dan uit: wij wensen niet ver- dedigd te worden met behulp van deze wapens. Als een klein land dat doet heeft het internationale gevol- gen, want alle afspraken met betrek- king tot het takenpakket binnen de N.A.V.O. moeten verschuiven. Vaak wotdt er gezegd: de nationale veilig- heid schrijft voor dat er kernwapens moeten zijn. Maar wij vragen ons af of we die wel nodig hebben, voelen we ons wel zo bedreigd dat we het ervoor over hebben om zulke gevaar- lijke wapens in huis te hebben? Er is toch een groot verschil met konven- tionele wapens. als dit losbreekt is geen herstel meer mogelijk. Dat vind ik het immorele van kernwapens. Het Interkerkelijk Vredesberaad (I.K.V.), een van de organisatoren van de Vredesweek, is niet voor kom- plete ontwapening op dit moment. Maar wat we gaan doen als de atoom- wapens weg zijn, dat is een andere diskussie. Eerst moeten we van die troep af!" Hoe kun je de mensen van die nood- z*»k bewnst maken? John'. Het In terkerkelijk Vredesberaad komt voort uit de Raad van Kerken, en veel van de mensen die 's zondags naar de kerk gaan zeggen: geen poli- tiek, geen gesprekken over kernwa pens in de kerk, daar de kerk niet \voor Maar wij willen toch proberen om in de plaatselijke kerken het gesprek op gang te brengen, we gaan naar de ker ken toe en proberen de mensen via de vergaderingen met hun neus op de feiten te drukken. Niet alleen in de Vredesweek, maar het hele jaar door gaan we proberen om de diskussie hierover te voeren en niet alleen in de kerken, maar in brede lagen van bevolking. Vooral ook via bakbon- den, politieke partijen en andere groeperingen willen we deze proble- matiek op tafel brengen We proberen, hier in Zuid-Holland een groep op te zetten die wil werken aan bewustwording op samenlevings- problematieken. Een voorbeeld van wat je kunt doen: proberen zinvol in kontakt te komen met mensen die werken aan die fregatten voor de Sjah van Perzie. Dat is niet eenvou- dig, want het is hun boterham. Van- uit zo'n groep zou je bij die mensen kunnen aankaarten of ze zich wel realiseren wat voor lijden door die fregatten kan worden veroorzaakt, of ze bereid zijn om er iets voor op te geven om dat te voorkomen. Het is wel duidelijk, als je niet meewerkt aan die fregatten. dan lever je wat in. Ons doel is, iets in Nederland te star- ten wat in andere landen wordt ge- volgd. De burger wordt door de politici ge- woon beduveld. Bij de ontwapenings- besprekingen op internationaal ni veau levert men wapens in, maar ondertussen staat de nieuwe genera- tie wapens al klaar. nog beter en nog nieuwer. En- daar wordt niet over ge- praat". Pak je nu met het verwijderen van atoomwapens de oorzaken van oor- log en geweld wel aan? Ad: ,,Je moet ergens beginnen. als we het zover krijgen dat Nederland de neutr'onen- bom niet neemt, dan is dat toch een aardige stap. Als je de diskussie daar- over op gang brengt krijg je de bevol king misschien zover om ook over de oorzaken te denken. Het. I.K.V. is er al jaren mee bezig om naar de men- sen toe te gaan en ze aan het denken te zetten, bijvoorbeeld over Amnesty International, Chili. Nieuwe Levens- stijl Dit jaar gaan we dan voor het eerst in ons bestaan demonstreren, voor het eerst treden we als zelfstandige organisatie naar buiten. In het verle- den hebben we wel meegewerkt aan demonstrates van bijvoorbeeld de P.S.P. en de P.P.R. Maar zelf de straat op vond men niet zo netjes. Dat we dat nu wel doen is een hele stap". Op zaterdag 23 September organi- seert het I.K.V. samen met de werk- groep ,,Stop de Neutronenbom" een fietstocht door Schiedam in het ka- der van de vredesweek, Het vertrek is om 12.00 uur vanaf het pleiri voor de HEMA, waar men om ongeveer 15.00 uur weer terugk,omt. Op dat- zelfde plein staat een aantal markt- kramen, boordevol informatie van zowel de werkgroep ..Stop de N-bom'" als het I.K.V, Trekpleisters voor de kinderen zijn de mogelijkheid om tussen 12.00 en 1 5.00 uur straattekeningen te maken op het Dr. Wibautplein en spoorzoe- ken bij het theehuis in het Beatrix- park. Wie mee wil doen aan de fiets tocht, hoeft dat met vap tevoren op te geven, maar kan gewoon om 12.00 uur vanaf het beginpunt vertrekken. Gedurende de vredesweek wordt in diverse kerken aandacht besteed aan het thema vrede In de Martinus- kerk aan de Jan Damenstraat 1 ge- beurt dat op 23 September om 9.30 uur 's morgens. in de Dorpskerk aan het Noordeinde in Kethel kan men op 24 September om 10.00 uur 's morgens terecht en in diezelfde kerk is op 24 September om 19 00 uur een ..diskussie-dienst". Op 27 September om 19.30 uur begint in zaal Triangel, Fransenstraat 12 te Vlaardingen een informatie- avond, met onder andere films en een gesprek over kernbewapening. Zaterdag 30 September staat in het teken van een demonstratie naar de vliegbasis Valkenburg in de omgeving van Katwijk. Ook deze demonstratie wordt georganiseerd door de Werk groep ,,Stop de N-bom" em tn-t I.K.V. Meer informatie is te verkrijgen bij W.Bollen, Bachplein 209, Schiedam, telefoon 701100 en A.Uiitdewilligen, Faassenplein 83, Schiedam, telefoon 713056. YVONNEHONTELE Situatie bejaarden nog steeos on- zeker. Als de TV niets biedt VVV wil meer pensions Kookrubriek Pohtienieuws ^iokdepntrum zuidplein 405 r'dam centrum noopstraat 16S SCHIEDAM In het Hof van Spa- land is donderdag 14 September een juwelierszaak geopend van Wilma Doof. Precies half twaalf draaide een met bloemen versierde old-timer" het Hof van Spaland op. waarna de jongste telg van de familie Doof. de 3-jarige Rally, de deur van de zaak open deed Uiteraard werd daarna door de aan- wezigen een toast uitgebracht. Eigenaresse Wilma Doof kreeg haar opleiding bij een vooraanstaand juwe- liershuis in Rotterdam. In de juwe lierszaak zijn zowel moderne. als klas- sieke sieraden te koop. SCHIEDAM Het Komite Jongeren- huisvesting Schiedam (K.J.S.) is nu ruim 9 maanden bezig met het voe ren van aktie tegen de woningnood onder gezinnen, alleenstaanden. tweepersoonshuishoudens, jongeren en bejaarden. De inspanningen van het K.J.S. hebben onder andere bij- gedragen aan de nationale campagne voor jongerenhuisvesting. Daarom wil het komite proberen, jongeren en jongerenorganisaties zoveel mogelijk bij haar aktiviteiten te betrekken Uitgaande van de ervaringen van de afgelopen negen maanden heeft het komite besloten, zich vooral te rich- ten op: - het voortzetten van de aktie tegen de langdurige leegstand van wonin- gen, - net opvoeren van het aantal te bou- wen woningen voor alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens (ruim 900 van Dam woningen en ruim 1500 driekamerwoningen), - het informeren van de Schiedam- mers op het gebied van de bestrijding van de woningnood, - het opzetten van een briefkaartaktie (woningzoekenden sturen een kaart naar wethouder Zijdeveld, omdat het komite hem voor de woningnood ver- antwoordelijk acht), - een eigen kabaretprogramma. ledereen die mee wil werken aan de bestrijding van de woningnood wordt dringend verzocht, lid van het K.J.S. te worden. Aanmelden als lid kan ge- beuren door een briefkaart te sturen naar postbus 583 te Schiedam, ten name van Komite Jongerenhuisves ting Schiedam. Het komite roept woningzoekenden op, zich te laten inschrijven bij het bureau Huisvesting, 's Gravenlandse- weg 567, zodat duidelijk wordt hoe eroot de woningnood is. SCHIEDAM - Evenals voorgaande jaren is er ook dit jaar een groot schaaktoernooi in Schiedam. Op za terdag 30 September houdt de Schaakvereniging Schiedam weer het jaarlijks terugkerende 3 ronden toer nooi. Net als vorig jaar het geval was, wordt ook dit jaar het toernooi ver- Van de politici verwacht het I.K.V. weinig. Zowel van links als van rechts schermen ze met de vermeen- de solidariteit in de N.A.V.O." ver- duidelijkt Ad. „Dat kom je ook vaak tegen op diskussie-avonden, men denkt dat verwijdering van kernwa pens uit Nederland alleen maar op- schuiven van het probleem betekent. i SCHIEDAM - Het V V. V. vindt dat het hoog tijd wordt dat Schiedam een nieuwe leuze krijgt, die gebruikt kan worden om reklame voor de stad te maken Oaarotn schrijft het V. V. V. een wedstriid uit voor alle Schiedam- men. Wie de beste kreet bedenkt. krijgt ah prijs een V. V V.-geschenkbon van f 100,- en een etentje voor twee per- sonen in een Schiedams restaurant. De nieuwe leuze moet uit ongeveer zeven woorden bestaan waarin de naarn Schiedam voorkomt. Inzendin- gen moeten voor 10 oktober in het beztt zijn van V. V. V. - Schiedam, O- verschiesestraat 1, Schiedam, in een gesloten enveloppe met in de linker- bovenhoek: „Schiedamleus Een jury, die bestaat uit burgemees- ter A. Lems, bonbonnier Gerard Ver- hulsdonk, tekenaar Harr Wiegman, S G. - en V. V. V.-direkteur Ruud Pillard en de V. V. V.-bestuursleden J. Mijnke (direkteur Novotel) en Hans Leyte. journalist. Leuze en prijswinnaar zullen in de loop van oktober bekend worden ge- maakt. De uitspraak van de jury is bindendalle inzendingen worden eigendom van de V. V. V.-Schiedam. Het gaat erom onze stad aan te prij- zen. In het verleden hebben ook min der positieve uitspraken de ronde ge- daan, zoals bijvoorbeeld een leuze van de drankbestrijding: Schiedam moet dicht" Dat is dus niet de be- doeling. Luchtfoto Dick Hogerwerf 1013-31 VOOR ZWEMLES V.A 3 JAAR Zwemschool Arons. lest »n Kolpabad en Holybad. Inl na 19 uur Schie- damseweg 14 7, Vlaardingen, tel 010 348258 Geldig t/Wi zaterdag Romantische schommelstoel, in tonet stijl voor ontspannen zitten. In handige ..meeneem verpakking Slechts Glaskan geschikt voor ruim 1 liter.Met kunststof handgreep en deksel. Onzeprgs Plastik zakkensluiter Quick Box, sluit alle plastik zakken in een handomdraai Ideaalbg invriezen Speciale cellotape voor diepvries ook verkrijgbaar Nu slechts 499 TOMADO Nudebladerenvallen handige bruin metalen tuinmand Haastu voorraad beperkt Nu 531 IJzersterke sisal deurmat. afmetlng 70 x 40 cm Onze pri|s fHliEJEnT Toiletkastin luxe ultvoering met spiegeldeuren. verlichting stopkontakt en 2 ruime laden In moderne kleur beige en bruin tumee. Van 253 - Onzepri|s speeld in Zaal Schiedam. Irene. Nieuwe Haven Uitdrukkelijk moet worden vermeld dat dit toernooi niet alleen voor klbuschakers is, huisschakers sijn dan ook meer dan welkom. Indien de huisschaker zich ingedeeld wil zien bij de klubschakers, dan kan dit op zijn verzoek gebeuren. Voor dit toernooi kan men zich, met vermelding van speelsterkte opgeven bij C. Greoenweg, Vondellaan 58b Schiedam tel. 010 - 261493. Ook voor inlichtingen kan men daar te recht. Het inschrijfgeld f 6,- voor senioren, vanaf 19 jaar; junioren, t/m 18 aar, betalen f 3,- en de jeugd, t/m 12 jaar, betaalt f 1,-) kan men op twee manieren voldoen: aan de zaal tot 12.30 uur, of giraal t.g.v. D.P. Roggeveen, v. Beverenstraat 8a Schiedam gironr. 2028892 onder ver melding van"; „3 ronden toernooi". Men kan zich tot en met 23 Septem ber opgeven. De sluititngstermijn v.w.b. de girale overschrijving is ge- steld op 25 September. Op deze da tum dient de overschrijving dus bin nen te zijn. Natuurlijk zijn in elke groep prijzen beschikbaar. De ope ning die wordt gericht door de wet houder van vorming en rekreatie van Schiedam, is om 13.00 uur. SCHIEDAM In oktober start Cen- trum-Oost weer met een aantal akti viteiten voor volwassenen. Op maandag 2 oktober begint een kursus pottenbakken van 13.30 tot 15.30 uur en volksdansen van 20.30 tot 22.30 uur. Op donderdag 5 oktober is eveneens pottenbakken, van 20.30 tot 22.30 uur, beatballet van 20.30 tot 21.30 uur en van 21.30 tot 22.30 uur en een kreatieve club van 20.30 tot 22.30 De kursus pottenbakken kost f 27,50 per maand, inklusief materiaien, het volksdansen f 20,00 voor 20 lessen, het beatballet f 15,- per maand en de kreatieve club f 12,50 per maand in klusief materiaal. Deelnemers kunnen zich opgeven bij Centrum -Oost, Dr. Zamenhofstraat 153, Schiedam, telefoon 157256. Op zaterdag 14 oktober geeft Gemengd Koor „Wilton-Fijenoord" met medewerking van Gemengd koor ..Excelsior" en Harmonie „Wil- ton-Fijenoord" in de Stadsgehoorzaal te Vlaardingen haar jubileum-kon- cert. Pianist is de heer A. Slootmaker. Daarna zal het ..Wilton-Fijenoord" koor op donderdag 23 november in het verpleeghuis ,,Drie Maasstede" te Schiedam en op donderdag 14 december in het R.K. Bejaardencen- trum te Vlaardingen een koncert verzorgen. Zij, die belang in het koor stellen, kunnen iedere donderdagavond terecht in het Gebouw Chr. Soc. Belangen. Lange Haven 73 te Schie dam. SCHIEDAM - Mevrouw Thea Fer- werda uit Uithoorn komt voor de V.I.D.O. groep Schiedam (vrouwen in de overgang) spreken. Alle belang- stellenden zijn van harte welkom op maandagrriorgen 25 September om 10.00 uur in hel Dienstencentrum ,,De 4 molens". Nieuwe Damlaan 766. Schiedam, in aal s

Schiedams Nieuwsblad | 1978 | | pagina 1