Technische gegevens Chrysler Sunbeam SIGNALEMENT VAN DE CHRYSLER SUNBEAM W ZES-CILINDER HONDA'S IN NEDERLAND Brommen schoner en goedkoper Visa: nieuwe Citroen Toyota Crown gewijzigd Fiat brengt Seat- Sportcoupe uit Algemeen: Personenauto met 3 deuren. mo tor in lengterichting voorin geplaatst. achter- wielaandrijving, zelfdragende carrosserie. Motor: 4-cilinder in lijn, geregelde voorver warming van de luchtinlaat, mechanfeche benzinepomp, contactpuntloze transistoront- steking, vloeistolkoeltng, thermostatische be- diende electrische ventilator. Modellen: LS-928 cc. LS of GL- 1295 cc, S- 1598 cc. Koppeling: Enkele droge plaatkoppeling Versnellingsbak: Mechani'sch met 4 versnel- lingen vooruit, alle gesynchroniseerd. Stuurinrichting: Type tandheugel en rond- se!; draaicirkel 10.20 m. tussen muren Remnien: Gescheiden circuits, hydraulische bediening met vacuumbekracbtiging en zelf- nastellende rem men voor en achter. Garrosserie: Zelldragende carrosserie Vering: Voorwielvering van het type Mac- pherson, achterwielvering met reactiearmen en schroefveren, dubbelwerkende hydrauli sche teleseoopsehokbrekers voor en achter. Afmetingen: Totale lengte: 3,829 m. Totale breedte: 1,603 m. Hoogte (rijklaar).1,395 m. Inh. laadruimte in dm3: Rugleuning om- hoog:-420, rugleuning vlak: 1.210, de hellt van de rugleuning (vlak): 810. Gewichten: 1.0 LS 793 kg. 1.3 GL 898 kg. 1 6 S 900 kg. Importeur: Chrysler Nederland. Rotterdam. Sinds begin juni is de nieuwe Chrysler Sunbeam in Ne derland leverbaar. Deze wagen is in een zeer korte tijd ontwikkeld. In niet minder dan 18 maanden had Chrysler de Sunbeam klaar. De reden voor deze snel- le ontwikkeiing is de grote belangstelling op de Euro- pese automobielmarkt voor de middenklasse auto's. De Sunbeam is met steun van de Britse regering ont wikkeld, en vooral afgestemd op de Europese auto- mobilist. Men heeft vooral getracht een auto te bren- gen die zich onderscheidt van hetgeen er al in deze klasse geboden wordt. De Chrysler Sunbeam heeft een carrosserie met een strakke vormgeving; de taillelijn loopt tot ver in de achtersteven door. Opvallend is de enorme achterruit die tevens als derde deur fungeert. De Chrysler Sun beam is in vier uitvoeringen leverbaar; hierbij heeft men de keuze uit drie motoren: de 1.0, de 1.3 en de 1.6 motor. R1J COM FORT Het interieur van de Chrysler Sunbeam is ontworpen om de passagiers een voor deze klasse hoog comfort en uitrustingsniveau te bieden. De voorstoelen hebben een brede gewelfde zitting; de rugleuning is verstelbaar. De achterbank is neerklapbaar waardoor een laadvloer van 1.52 meter ontstaat. Bij de GL- en S-uitvoering is de rugleuning in twee gedeelten gescheiden en zijn ze elk afzonderlijk neerklap baar. Hierdoor kan men naar behoefte de hele of halve laadruimte benutten. De uitrusting is compleet: verwarmde achterruit, achter- uitrijlampen, mistachterlicht, automatische rolgordels voor. 2-snelheden ruitewissers, elektrisch bediende ruitesproeier en een verwarmings/ventijatiekachel met twee snelheden. De GL- en S-uit- voeringen zijn van nog meer extra's voorzien, zoals een middencon- sole, aansteker, uurwerk, toerenteller etc. i Het dashboard is funktioneel en heeft een stijlvolle vormgeving. Het is gemaakt van soepel materiaal wat de veiligheid bij een botsing ten goede komt. Door het eenspakige stuurwiel zijn de instrumenten on- belemmerd alleesbaar. Het instrumentenpaneel heeft twee klokken (S-uitvoering 6) die afgedekt worden door een antireflektieplaat. In het middengedeelte van de wagen zijn de bedieningshandels voor de verwarming geplaatst. Hier is ook ruimte om een radio in te bou- wen. CARROSSERIE MOTOR EM WOENSDAG 70 SEPTEMBER 197S 38-511 Een belangrijk aspekt van de carrosserie van de Sunbeam is de veilig heid. Er is sprake van een stevig geheel. In de windtunnel werd de aerodynamische vormgeving vastgesteld. De verlaagde windvang bevordert de stabiliteit en een lager brandstofverbruik. De spoiler is ondergebtacht aan de onderzijde van de carrosserie. De wagen heeft een groot glasoppervlak waardoor een ruim zicht rond- om verzekerd is. De achterruit, die tevens als derde deur dienst doet, wordt geopend door het kantelen van een met een sleutel af- sluitbare knop. De bumpers zijn van roestvrijstaal en aan weerszij- den voorzien van hoekelementen die schade bij kleine aanrijdingen moeten voorkomen. Het remsysteem heeft voor en achter elkaar ge scheiden circuits. De bediening is hydraulisch en servo-bekrachtigd. De schijlremmen voor en de trommelremmen achter zijn zelfnastel- lend. Chrysler hoopt dat deze nieuwe wagen vooral in de smaak zal vallen van degenen die een auto zoel&n die goede prestaties en zuinigheid combineert met een complete uitrusting en verschillende gebruiks- mogelijkheden. De 1.0 liter heeft een lichtmetaler. motorblok en cilinderkop met bo- venliggende nokkenas. De 1.3 en 1.6 literversies zijn 4-cilinder lijn- motoren, met kopkleppen, nokkenas in het carter en 5x gelagerde krukkenas. De motoren hebben alle een carburateur met thermosta- tisch geregelde voorverwarming van de luchtinlaat en een thermos- tatisch bediende elektrische ventilator. Hierdoor komt de motor snel op temperatuur. Tevens zijn de motoren voorzien van contactpuntloze transistorontste- king. Het vermogen van de 1.0, de 1.3 en de 1.6 liter m >tor is resp. 42, 60 en 80 pk. Het maximum koppel wordt reeds bereikt bij 2600 t.p.m. door de 1.0 en 1.3 motor, de 1.6 motor bij 2900 t.p.m. De Chrysler Sunbeams zijn met een 4-versnellingsbak uitgerust. Deze is volledig gesynchroniseerd en wordt bediend door een midden op de vloer geplaatste handel. Een automatische versnellingsbak is als extra leverbaar op de Sunbeam 1.6-S. Het voortdurende ort- derzoek naar verbetering van tweetaktmotoren voor bromfietsen heeft (in nau- we samenwerking met bromfietsfabrikanten en de grote oliemaatschap- pijen) ertoe geleid dat on- langs alle importeurs en fabrikanten in Nederland akkoord zijn gegaan met een mengverhouding olie benzine van 1:40. De bromfietsberijder kan nu bij nagenoeg elke mengsmeerpomp zijn bromfiets laten voltan- ken, ongeacht het merk bromfiets dat er bereden wordt. Ten opzichte van de mengverhoudingen vroe- ger (1:25 en 1:15) is de si- tuatie belangrijk verbe- terd. In tegenstelling tot al het andere gemotori- seerde verkeer, betekent dit dat bromfietsrijden eerder goedkoper dan duurder wordt. De industrie heeft goe de hoop dat men in de na- bije toekomst nog lagere mengverhoudingen weet te verkijgen. Nu de concurrence in de midden klasse zich wat meer stabiliseert, heeft Fiat wederom zijn sportieve vlag gehesen. Na de presentatie van de Fiat 127 Sport en de 131 racing, is het nu de Spaanse Seat-fabriek die de Seat 127 Sportcoupe 1430 op de Nederlandse markt gaat uitbrengen. In Spanje wordt deze creatie al ruim een jaar verkocht De Seat Sportcoupe is afgeleid van de Fiat 127. maar vertoont er qua ui- terlijk geen enkele gelijkenis mee. De Spaanse constructeurs hebben alleen gebruik gemaakt van het beproefde onderstel van 127. De nieuwe carros serie kenmerkt zich door een zeer lage luchtweerstand en opvallend forse bumpers. Deze bumpers vangen bot- smgen tot 8 km per uur op, zonder dat sr vervorming van onderdelen ont staat. De nieuwe motor heeft een cilinder- inhoud van 1438 cc. Door het lage ge- wicht van de Seat 127 Sportcoupe (800 kg) haalt de motor een topsnel- heid van 165 km/u. Acceleratie van 0-100 km/u gebeurt in minder dan 12 seconden. Het interieur van de sport coupe is geheel in stijl gehouden: stoe- len met aangebouwde hoofdsteunen, sportstuur. toerenteller. oliedrukme- ter, kwartz-klokje. sigarettenaanste- ker en een intervalschakelaar op de ruitewissers. De prijs van de Seat 127 Sportcou pe bedraagt f 14.300.00 inclusief B.T.W. De eer.ste zes-cilinder Honda's zijn in Nederland afgeleuerd. De Honda CBX heeft een cilinderin- houd van 1047 cc en een vermogen van 105 pk (77.2 kw). Het gewicht van deze motor bedraagt 268 kg. De luchtgekoelde zes-cilinder heeft twee bovenliggende nokken-assen en 24 kleppen. Na een staande start bereikt de CBX in 11.6 sec. en na 400 meter een snelheid van 190 km/u, de topsnelheid telt 225 km/u Met deze prestaties Invert Honda een zeer snelle standaard motor. De prijs van deze geweldenaar is f 10.950,- incl. B. T. W. Op de komende autotentoon- stelling van Parijs zal Citroen een nieuw model introduceren. Deze nieuwe wagen, de Visa genaamd, zal zich in de Ci- troenlijn tusseri de LN en de GS voegen. Door deze plaats in de modellenreeks, alsmede door de positie die het nieuwe model op de markt moet gaan innemen, zal de Visa een auto worden die in grote aantallen geproduceerd gaat worden. De Visa is een vijfdeurs se dan met voorwielaandrijving. Het is een compacte wagen met een lengte van iets minder dan 3,70 meter. Het interieur is ruim opgezet, de toegankelijk- heid is bijzonder gemakkelijk. Uiterlijk heeft Citroen een ae rodynamische carrosserie, ver- vaardigd met een prettig aan- doende lijn. De carrosserie vormt als het ware een geheel met de schild- vOrmige bumpers van polypro- pyleen. De vijfde deur en de neerklapbare achterbank ma- ken de Visa tot een wagen met meerdere gebruiksmogelijkhe- den. De vormgeving van het in strumentenpaneel komt in gro te lijnen overeen met die van de CX. De uitrusting is voor dit type auto aangepast en de meeste bedieningsorganen zijn opnieuw gegroepeerd. De Visa zal in twee versies leverbaar zijn, met een cilin- derinhoud die overeenkomt met een Frans fiscaal vermo gen van vier en vijf CV. Voorts zullen er drie uitvoeringen zijn: de Special, de Club en de Su per. De verbruikcijfers van de Visa zijn laag, afhankelijk van het model 1 op 17,5 en 16,1 bij 90 km/u. Hoewel men bij het ontwerpen uitgegaan is van reeds beproefde elementen, heeft Citroen een origineel ont- werp aan zijn serie toegevoegd. is de nieuwe grille die nu dui- delijk naar voren komt. Depar- keerlichten en clignoteurs zijn op de uiterste hoeken van de voorschermen geplaatst, terwijl de lijn van de spatborden is verlaagd. Om beschadigingen aan de carrosserie te verminde- ren zijn op de flanken van de Crown stevige beschermstrips geplaatst. De bumpers hebben op de hoeken rubber stootran- den gekregen. Ook het inte rieur is gewijzigd, metname het instrumentenpaneel is ver- anderd. In plaats van een drie- tal klokken heeft deze nieuwe Crown een rechthoekige klok waarin de nodige informatie is verwerkt. De Crownserie be- staat nu uit een 8-tal modellen. Het topmodel is de zes-cilinder Crown 2600 Super Saloon Au tomatic die kan igorden voor zien van een airconditioning. Na de talloze successen die Fiat in de jaren '60 verwierf in de race- en rallvsport, is het een tijdlang stil ge- weest rond de produktie van sportie ve auto's. In het begin van de jaren zeventig eiste de produktie van ruime gezinsauto's zoveel energie, dat men de sportieve ambities even Met rus- ten. De carrosserie van de Toyota rown is op een aantal punten gewijzigd. Het meest opvallend VEELZIJDIGE GEZIN S W AGEN

Schiedams Nieuwsblad | 1978 | | pagina 5