50-jarig bruidspaarVan der Peugeot, ook al heeft ie 100.000 km gelopen,dan islnog'nauto DE LUIFEL Geachte lezer WBKeN (consument) j Grote behoefte aan kamers V.V.V. wil weer pensions in Schiedam v few r KOOMES IN 14 SPEOAAHAKEN I Alsof wij het weggeven. WW 15- 19- gltningh opdeFemina 14.95 9.95 5.95 2.95 7.95 298.- Rentezegels Eigenraamb.v. Peugeot dealer Thuisblijuen? De AN.B.O. Onzekerheid Echt pension n SCHIEDAM .Vrije tijd en vakantie? Tot ik met pensioen ging wist ik niet eens wat dat betekende". De heer Ary van der Linde, sekretaris van de Schiedamse afdeling van de Algemene Neder- landse Bond van Ouderen A.N.B.O vindt dat er ten opzichte van vroeger wel wat is verbeterd. Op 13 September 1978 was hij 50 jaar getrouwd met Maria Johanna Plooy en dat bracht herinnerin- gen aan vroeger boven. Veel vrije tijd heeft de heer Van der Linde, nu 74 jaar, overigens nog steeds niet. Hij is hoofdbestuurder van de A.N.B.O., voorzitter van het gewestbestuur van Zuid-Holland. se kretaris van de Schiedamse afdeling, bestuurslid van de Raad voor Bejaardenwerk, van de afdeling Vorming en Ontwikkeling van de Schiedamse Gemeenschap en hij wefk voor ouderen. houdt zich bezig met societeits- NU SUPERTRIO SPIIIN Rotterdam Centrum-Kralingen-Alexanderpolder-Ommoord-Noorderboulevard Schiedam Centrum Kethel Nieuwerkerk a/d iJssel Gewigt/mzaterdag speciaal dameskleding ll W7 Schiedams Nieuwsblad POSTADRES: POSTBUS 195, SCHIEDAM AGENTSCHAP EUROTVP. ROTTERD AMSEDIJK 238 In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1978 2e JAARGANG NO. 37 'Situatie bejaarden nog steeds onzeker' Vijftig jaar is het geleden dat het echtpaar trouwde. Hoe was het toen gesteld met de bejaardenzorg, een on- derwerp waarmee de heer Van der Heeft u een hulp in de huishouding' Ik wel. Ze heet Marietje en doet al haast tien iaar dienst bij me. In die jaren heb ik haar nooit humeurig meegemaakt. Ze houd schijnbaar van haar werk dat bestaat uit wassen. Want alleen daarvoor is ze aangeno- men. Vroeger waste ze met het groot- ste plezier luiers en babytruitjes. Te- genwoordig bezorgen de handdoeken en sportkleding haar aardig wat werk. Vaste vrije dagen heeft ze niet. Die neemt ze gewoon wanneer het mij uitkomt. Ook haar vakantie valt altijd gelijk met die van ons. Tot voor kort was ze nog nooit een dag ziek gtweest. Mede daardoor had ik het toen ze wel iets ging mankeren niet zo direkt door. Het eerste seintje kwam terwijl ik stond te strijken want dat doe ik zelf. Het viel plots op dat de was lang zo schoon met was. Ik besloot Marietje maar eens goed in de gaten te houden. En ja floor, ze had kuren. Waste alleen nog met koud water en sloeg spoelbeur- ten over. Die avond be aad.de ik met rtiijn man wat er moest gebeuren. Zouden we haar ontslaonDat leek ons toch wel wat harteloos na al die jaren trouwe dient. Dan maar een dokter bellen. De volgende dag kwam hij. Nadat ik hem had verteld wat eraan scheelde besloot hij Marietje eens goed te bekijken. Eerlijk ge- zegd was ik zelf ook reuze benieuwd hoe ze er van binnen uitzag dus ik bleef toekijken. Haar voorpaneel ging eraf en daar zag ik een wirwar van draadjes die allemaal ergens naar toe leidde. De voornaamste kwamen bij- elkaar in wat de dokter haar klok noemde. Voor mij waren het haar hersenen van waaruit ze alles steeds feilloos had georganiseerd. Juist daar mankeerde nu wat aan. Arme Ma rietje. Logisch dat ze niet meer goed had kunnen werken. ,JAaar kunt u haar nog in orde maken?" vroeg ik. „Kunnen wel" antwoordde de man met een bezorgd gezicht, waardoor ik direkt aanvoelde dat het een aardige aanslag op onze portemonnee zou worden. Inderdaad bleek dat het geval te zijn. Maar de rest van Ma rietje was bij nader onderzoek nog volkomen gaaf en een even goede nieuwe hulp zou toch nog altijd het vierdubbele gaan kosten. Dus besloten we toch maar Marietje te laten herstellen. Een dag later was het zover. Ze kreeg een nieuwe klok en een uurtje later stond ze weer vrolijk te wassen. Onze oude ver- trouwde wasautomdat Marietje. RITA. Linde zich al jaren heel aktiet mee bezighoudt? „Ja, er waren wel bejaarden tehuizeh, maar die waren alleen voor verplpging van hulpbehoevende ouderen. Je had toen het St.Jacobs Gasthuis, op de Hoogstraat", herinnert hij zich. „De mensen werden meestal gepensio- neerd, ze werkten vaak gewoon door,. Men zag de oude dag met angst en beven tegemoet, want bejaarden waren afhankelijk van de verzorging door hun kinderen, kerkelijke of an- dere liefdadigheidsinstellingen of de armenkas van de Gemeente, dat is nu dus de bijstand" Mevrouw van der Linde: ,,Mijn moe- der kreeg maandelijks wat geld van de protestantenbond. Ze was jong weduwe, bleef zitfen met zeven kin deren. Ze heeft altijd alleen willen wonen en dat kon, want de dochters en schoondochters kwamen om de beurt helpen als dat nodig was en zo is ze 87 geworden Ze heeft wel altijd rentezegels be- taald, daar kreeg ze dan zoiets van twefc of drie gulden per maand van en ook had ze een heel klein pensioen- tje, tien gulden per maand, want mijn vader was kuipersbaas bij Rijnben- de" „Niet alle bedrijven gaven pensioen" vult haar man aan. „Je hield op met werken als je niet meer kon of je werd ontslagen. Daar was toen niets aan te doen. Er waren ook bejaarden die dan bij hun kinderen gingen inwonen, dat kon niet anders. Wij hebben dat in de familie niet meegemaakt, want ook mijn moeder is als weduwe op zichzelf gebleven en ze kon goed voor zichzelf zorgen. Maar het ge- beurde wel In 1957 kwam de A O.W en dat ve- Het 50-jarig bruidspaar Van der Linde beterde de financiele positie van de bejaarden. Bovendien zijn ze daar door niet meer afhankelijk van hun kinderen, ze zijn zelfstandig. Voor extra kosten is er de bijstand, er is betere huisvesting, noem maar op. Vroeger werden de mensen vaak geen 65 jaar oud, maar nu wordt men ou- der. ook door beter voedsel en de vooruitgang van de medische weten - schap van Beethovensingel 124 Vloardingen 010 - 35 7900 Er zjjn dus nu veel meer bejaarden en daardoor zijn er ook veel bejaar- denlehuizen nodig. Dat is een pro- bleem wat steeds groter wordt, en nu is er vaak geen plaats voor mensen die het echt nodig hebben. Overigens vind ik het beter voor de mensen dat ze zo lang mogelijk zelf standig kunnen blijven wonen. Maar dan is er hulp nodig die bij hen aan huis komt die is er ook te weinig, er wordt te veel op bezuinigd. Door goede hulp kun je langer thuisblijven en veel mensen vinden het toch wel jammer om uit hun vertrouwde om- geving weg te moeten. In veel bejaar- dentehuizen, de goede niet te na ge- sproken hoor, worden de mensen als kleine kinderen behandeld" Kunnen kinderen hun ouders dan niet meer helpen, zoals dat vroeger gebeurde? De heer Van der Linde: „Kinderen zijn niet altijd'meer bereid om hun ouders te hlepen, ze hebben zelf te veel klusjes. Ze gaan ook veel Vroeger de deur uit. Misschien heb ben de mensen het te druk, want het leven is immers veel jachtiger gewor den. Bovendien, de ouders hebben een betere financiele positie dan vroeger en willen liever niet betutteld worden De bond wil verbetcring b'rengen in de positie van alle ouderen boven 50 jaar. We hebben wel societeiten, maar we zijn er niet alleen voor de gezellig- heid, we zijn een belangenorganisatie, erkend door de overheid Er moet nog wel het een en ander veranderen, we willen bijvoorbeeld dat bejaarden inspraak krijgen in het tehuis waar ze wonen. Trouwens, het hele bejaar denwerk wordt nu nog door de over heid geregeld, zonder ons erin te kennen en ook in het welzijnswerk hebben de ouderen niets te zeggen Alles wat met bejaarden te maken heeft, daar moeten zij zelf mede- zeggenschap in hebben en dat pro- beert de bond te bereiken. De meeste mensen van onze leeftijd zijn onderdanig en dat willen we ver anderen. We houden bijeenkomsten waarbij de mensen kunnen leren om beter voor zichzelf op te komen. En ook aan de financiele positie van ouderen kan nog wel het een en an der verbeterd worden". Als ik vraag of het echtpaar Van der Linde nu, anno 1978, de zekerheid heeft van een goed verzorgde oude dag, als ze niet meer voor zichzelf kunnen zorgen valt er even een stilte in het gesprek „Daar hebben we eigenlijk nooit over nagedacht" 2egt de heer Van der Lin de dan. Ze zijn wel eens geweest van Thurlede, want op aandringen van mijn kinderen hadden we ons laten inschrjjven. Maar we zijn natuurlijk nu helemaal gezond, dus er is nooit meer iemand gekomen. Ik weet niet of we nog ingeschreven staan. Als we niet meer voor onszelf kunnen zor gen, ja, ik weet het niet wat er dan gebeurt We wachten dan maar af. Het is eigenlijk wel een heel onzekere situatie, voor ons maar natuurlijk voor alle ouderen". Vroeger waren mensen na een leven van hard werken afhankelijk van hun kinderen en diefdadigheid Tehuizen waren er nauwelijks, men haalde trouwens vaak de leeftijd van 65 niet. Nu is er de A.O.W. en vaak een pen sioen. Meestal nog geen vetpot overi gens, dat weten we allemaal. Maar de onzekerheid over goede verzorging als je hulpbehoevend wordt, die is er nog steeds. En de eenzaamheid wordt steeds groter. YVONNE HONTELE if I* v. Hogendorplaan 593 Tel. 705567 Vraag vrijblijvend informatie Let op 19 oktober Let op 19 oktober Let op 19 oktober SCHIEDAM - De V.V.V. heeft drin- gend behoefte aan kamers en zou graag zien dat er een goed pension in Schiedam kwam. Het blijkt namelij'k dat er behoefte is aan een mogelijk- heid voor overnachting die minder kost dan bijvoorbeeld het Novote! of het Rijnmond Hotel. De V.V.V is daarom aan het zoeken naar mensen die kamers willen verhuren of belang- stelling hebben voor het opzetten van een pension Wij vroegen aan de heer Meinke voor zitter van de V.V.V. en tevensdirek- teur van het Novotel, om nadere uit- leg. Wat voor mensen hebben behoef te aan een tijdelijk onderkomen in Schiedam? De heer Meipke: ,,Het gaat vooral om mensen die voor hun werk hier moe ten zijn Soms blijft men enkele da gen om ergens een karweitje op te knappen, of zoals bij werk in de srlawpvaart, wel twee of drie-weken Juist die mensen kurtnen vaak niet aan een betaalbaar onderdak komen. Het Novotel en het Rijnmond hotel moet men zien als een mogelijkheid voor mensen die wat meer kunnen betalen, zo ongeveer zeventig a tach- tig gulden. Meestal betaalt hun bedrijf dat trouwenA. Veel mensen willen ook graag meer in de privesfeer loge- ren als ze wat langer blijven. Wat zoeken we nu: mensen met een groot huis die twee, drie of vier men- sen in huis kunnen hebben. Zo'n gast zou dan eventueel s avonds gewoon met het gezin mee kunnen eten. Over- dag zijn de fasten weg, dan moeten de kamers schoongehouden worden en eenmaal per week is eT schoon lin- nengoed nodig. Ik zie het niet zo zitten in grote pen sions, maar wel in de partikuliere sec tor, met de pot mee eten, meer als tijdelijk lid van de familie. Dan zou een overnachting met ontbijt zo on geveer vijfentwintig gulden kunnen kosten.". De heer Pillard, directeur van de V.V. V. zou graag zien dat er naast eventu- ele kamerverhuur een echt pension bijkwam. Wij zoeken kontakt met mensen die zoiets willen opzetten. Misschien zijn die er wel, maar weten ze niet hoe het aan te pakken. Samen met de V V.V. zouden ze dan kun nen kijken wat de mogelijkheden zijn. Aan de balie bij de V.V.V. komen le- gio mensen die een tijdje een kamer willen huren, voor het hele Rijnmond gebied Daar kunnen we nauwelijks aan vol- doen, er is een heel klein kamerbe- stand en die zitten meestal vol. Als er een behoorlijk pension /ou komen met een kamer of acht, dan ben ik al een eind uit de brand. Daarmee doen we de grote hotels geen concurrence aan, die onderschrijven juist dat deze behoefte er is." Wie over het bovenstaande eens met V V V.-direkteur Pillard: drmgend kamers nodig 61' Schitterend uitgevoerd glasservies wijnrank 24-delig 39 Kabelhaspel met 10 meter snoer en dubbele kontaktdoos met randaarde Kemakeur Looplamp met 5 meter snoer 340 Stofzutgermond met speciale pluizenborstel Past op elke stofzuiger Bekend van demonstratie Onze prijs 104 Kristalheldere wandlamp op batten) met trekschakelaar Handig in de schuur kelder. caravan enz Onze prijs 307 Hanson personenweegschaal in dekleuren beige en orange met bruine opstapstrips Onze prijs 384 Een super kamerbiljart van Homas voor een daverende prijs. Het laken is van sterk wolvilt Afmetirig 150x75 cm. Inclusief 2 keu's, 3 ballen, 4 stelschroeven en krijt 612 MEENEEMPRIJS het V.V.V. wil praten kan kontakt opnemen met de heer R. Pillard, tele- foon 266000. Wanneer men kamers gaat verhuren is het overigens wel aan te bevelen om vooraf eventuele ge- volgen voor huursubsidie of belastin- gen even uit te rekenen. ook groteie maten dam centrum j - - y, u it Makkelijk zo'n uni-bloust in 100% polyester. Met keus Uit o.a. ecru, grijs, camel, bordeaux en pink. Maten 42 t/m 52. Een van onze vele bloem- rokken. Natuurlijk kiest u uit talloze kleuren en dessins. Maten 36 t/m 46. v.a.1 mod Rotterdam: Hoogstraat T8l ;Win- kelcentrum Zuidplein-Hoog 577; Oude Binnenweg 127; Noord- molenstraat 63 (vrijdag-koop- avond); Dordrecht; Sarisgang 5 (donderdag-koopavond) Meer dan 50 vestigingen.

Schiedams Nieuwsblad | 1978 | | pagina 1