laurens kramer Met Andere Woorden Scheidsrechters en atleten samen in nieuw gebouw Fietsen voor vrede Smalfilmers D.C. West in oktober J.M.A. Biesheuvel in De Sckkel Countrymusic festival Twee verenigingen on dereen dak Vlaams plezier Levensangst WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1978 39-512 poelaeqplhanctet v«ct*ewendijkp! 36 vlaardingen in hat centrum nan vleerciincjen 010/3^103 Magna Charta In To verbal MAASSLUIS - Het open jongeren- centrum „De Toverbal" in Maassluis opent dit weekeinde officieel het nieuwe programmaseizoen. Dat ge- beurt met een nachtconcert van de befaamde Engelse groep Magna Carta. Het optreden begint vrijdag- nacht om half een. Magna Carta begon haar carriere in 1969. Behalve in Engeland werd de groep al zeer snel populair in Scandinavie en in Nederland. Vrijwel elk jaar zijn ze in Nederland voor een of meer toer- nees. De twee stuwende krachten achter Magna Carta, Chris Simpson en Tom Hoy, begonnen vooral met het doel een tegenwicht te vormen voor de „elektrische" popmuziek. Magna Carta maakte in het begin van haar bestaan uitsluitend muziek op niet elektrisch versterkte instrumenten. Later is dat overigens verdwenen. Toen deed de electronica ook zijn intrede bij de groep. Die ontwikke- ling is ook goed te horen op de LP's, die tot nu toe zijn uitgebracht. De bekendste daarvan zijn Seasons, Lord of the Ages en „ln Concert". Deze laatste plaat is opgenonien tijdens een concert in het Amsterdamse Concertgebouw. Zangeres Liesbeth List geeft de groep op die plaat ook een warme aanbeveling mee. Na 1974 is de platenproduktie van de groep wat ingezakt, zowel wat hoeveelheid als kwaliteit betreft. Bin- nenkort komt er echter een nieuwe schijf, waarnaar de vele fans van de groep in ons land met veel belang- stelling uitkijken. De titel is al be- kend: Prisoners on the line". De bezetting, waarin Magna Carta naar Maassluis komt, bestaat nu uit vijf man. Het zijn Chris Simpson (kom- ponist„ zanger, gitarist), Torn Hoy (gitaar, mandoline, mondharmonika en zang), Robin Thym (gitaar), Lee Abbott (basgifaar) en Tom McConvylle (viool). Zaterdagavond draait de Toverbal de komische film „Sherlock Holmes' slimmere broer" van Gene Wilder. Behalve deze komiek speelt ook de bekende Engelse lelijkerd Marty Feldman een belangrijke rol in deze film. Op woensdag 4 oktober is voor het eerst de „Toverdoka" open. Daarin kan iedereen terecht, die zelf foto's wil ontwikkelen en afdrukken. VLAARDINGEN - Het distrikt West van de amateur-smalfilmgroep F68 omvat de zuidhollandse eilanden, Dordrecht, Zwijndrecht, Alblasser- dam, Krimpen, Maassluis, Rotterdam en Vlaardingen. Uit deze regio ko- men ieder jaar wel enkele landelijke prijswinnaars en ook dit jaar zit dat er wel een beetje in. Voor Vlaardin gen ishet dit jaar dubbel zo aantrek- kelijk omdat het distrikts-festival deze keer binnen zijn gemeentegren- zen plaatsvindt. Op zaterdag 30 September is deStads- gehoorzaal voor de filmers gereser- veerd en iedere belangstellende kan, voor f 6.50, een kijkje komen ne- men. Burgemeester Kieboom opent de „filmdag" om ongeveer half twee in de middag. Daarna gaan de projek- tors lopen tot half elf 's-avonds. Er worden prijzen uitgereikt en er wor- den ook certificaten overhandigd, waarmee men weer kan deelnemen aan de landelijke wedstrijden. Vlaardingse amateur-filmers kunnen zich nog laten inschrijven: Smalfilm- groep F68, Maasstraat 15, telefoon 350035. Bezoekers kunnen rekenen op een filmdag, waarin behalve vaak te zien ook veel te beleven valt. Een speciale attraktie wordt in de pauzes gegeven en F68 rekent op veel be- langstelling. bg g OIO/355333 In principe zal de doka elke dag open zijn. Op woensdagavonden is er des- kundige begeleiding. Er komt ook' een eenvoudige kursus over zaken als kamera, opname, dokatechniek enz. De eerste avond van die -gratis- kursus is op woensdag 11 oktober. VLAARDINGEN Niet alleen de ouderen uit het bejaardencentrum De Valkenhof, maar ook alle andere ouderen uit de westwijk en zuidbuurt zijn van harte welkom in het Dien- stencentrum West. Voor de maand oktober staat er een uitgebreid pro- gramma. Opi dinsdag 3 oktober wordt er een modeshow gehouden, getiteld: „Re- gina", die show begint om 10 uur en de kaarten zijn verkrijgbaar aan het kantoor van het dienstencentrum. Op woensdag 4 oktober staat er een kopje koffie klaar en er is gelegen- heid om een praatje te maken en wat kontakten te leggen. Bingo is vooral bij de ouderen een ge- liefde sport. Op donderdag 5 oktober wordt er een bingo-avond georgani- seerd en kaarten zijn vanaf 25 Sep tember te verkrijgen aan het kantoor. De maandelijkse filmmiddag wordt gehouden op woensdag 11 oktober. De toegang is gratis en het begint om half drie. De toegang is eveneens gratis bij het optreden van het koor van de Neder- landse Vereniging van Huisvrouwen. Dat optreden vindt plaats op 12 ok tober, 's avonds om acht uur. Het dienstencentrum is gevestigd aan de Frank van Borselenstraat nr. 95, te- lefonisch te bereiken onder num- mer 355931. SCHIEDAM— Hoewel de eerste vrou- wensoos-avond niet zo druk werd bezocht, is er toch heel wat afge- kletst. Iedereen was blij, na de vakantie de andere soosbezoekers weer eens te zien. De rommelmarkt bracht alles bij elkaar f. 125.- op. Dat bedrag zal worden gebruikt voor toekomstige aktiviteiten. Op donderdag 28 September is de vrouwensoos weer open, van 20.30 tot 0.30 uur in het gebouw „lr de Teerstoof", Nieuwstraat 10. Dan iser een thema-avond over „Tijd voor School", een werkgroep die probeert de schooltijden zoveel mogelijk gelijk te laten lopen en opvang voor kinderen tussen de middag op te zetten. Deze week drie winnaars met de goe- de oplossing: Oklahoma, Delaware, Missouri, Nebraska, Illinois en Arkansas. De winnaars zijn: C.G. van Baalen Merellaan 823, Maassluis: A. Schotte Buys Ballotsingel 81b. Schiedam en N.M. Groen, Goudse- singel 56, Vlaardingen. De winnaars krijgen zo spoedig mogelijk een boekenbon van tien gulden thuisge- stuurd. Ook voor deze week kunnen weer oplossingen worden ingezonden aan ons adres Rijnmond West Combina- tie, Postbus 306, 3130 AH Vlaar dingen. De oplossingen moeten uiter- lijk dinsdagmorgen 3 oktober om 10.00 uur bij ons binnen zijn. Oplos singen alleen per briefkaart met de postcode en een duidelijk handschrift Indien achter de omschrijving een nummer tussen haakjes staat. moet de eerste letter van het in te vullen woord tevens worden geplaatst in een vakje van het dikomlijnde midden- stuk. genummerd 1 t/m 39. Voor- beeld: zou de omschrijving luiden ,,Koraaleiland (25)", dan moest wor den ingevuld ,,atol", van welk wordt de eerste letter, de A dus, tevens zou moeten worden geplaatst in vakje 25 van het dikomlijnde middenstuk. Bij juiste oplossing van de gehele opgave vormen de 39 letters uit het midden stuk achter elkaar gelezen. een uit- spraak van Oscar Wilde. Alleen deze uitspraak moet, UITSLUITEND PER BRIEFKAART, als oplossing worden ingezonden. HORIZONTAAL: 1vreemde munt; 7. vrag. v.n.woord: 9. opnieuw(16). 14. ladder (2); 15. Europ. land; 16. kleurstof; 17. overwinning; 18 vader of moeder; 19. heks; 20. zeer; 21. pakken (21): 22. sociale verzekering (afk.); 23. (hooi)berg; 24. afkorting voor datum; 25. vogel; 26 soort di ploma; 27. vervoersbedrijf (afk.); 28. klap: 29. fatsoenlijk 13); 30. deksel: 32. broos (7); 33. zuilengalerij. 34. hechtpennetje (24); 35. boosheid, afgunst; 36. pers.v.n.woord37 bil- lartstok; 38. papegaai (10); 39. bak; 40. in 't afgelopen iaar (afk.); 41. binding; 42. karakter (17); 43. gctij (11); 44 mil. versterking (22); 45. mispriizen: 46. zeer produkt (20); 47. ingaarne (26); 48. Franse rivier; 49. oosterse titel (8); 51 brans voeg- woord; 52. steenmassa (34); 53. grondsoort; 54. pers. v.n.woord (5); 55 bijwoord; 56. holte; 57. trotse houding (25); 58 kledij (1); 59. ge- lofte (15); 60. moutoven; 62 nuiur (35); 64 onaangenaam verblijf (37); 65. papegaai; 66. gezindheid; 67. plas; 68. getij. 69. brandstof; 70. lid- woord; 71. zangnoot;72. voorzet- sel; 73. uitroep; 74. landbouwgodin (4); 75 insekt; 76 plaats in W. Duits- land; 77. afvoer(buis); 78. voedsel (30); 79. aanw. v.n.w. (12); 80. mid dag (31); 81 vlug: 82. bedrijf gezond maken; 83 visgerei; 84. land in N. Afrika (6). VERTICAAL: 1 pias; 2 tijdperk; 3 burop. land (afk.); 4 graantrechter; 5 pers. v.n. woord; 6 boom; 7 spoe-- dig; 8 vogel; 9 verdwenen; 10 bij woord; 11 zoogdier (33); 12 belem- mering; 13 streven (naar); 14 studen- teneetgelegenheid; 15 cowboy-wed- strijd; 16 vogel; 18 volgroeid; 21 cij- fer; 28 onb. v.n.woord; 29 muziek- stuk; 30 oude munt (29); 31 water- kering; 32 boom; 33 vonnis; 34 lui- lieid; 35 aanw. v.n.woord (27); 36 beschadigen (38); 37 kweekbak; 38 vaartuig; 39 voorlopig (39); 41 sport- trofee; 42 soort stof (9); 44 koud- bloedig dier;45 deel van huis;46 klein deeltje (3); 47 Westduitse stad; 49 paradijsfiguur; 50 alvorens (28); 51 dicht; 54 deel van huis; 55 mal; 58 puntig voorwerp; 59 bep. aank. v.n. woord; 60 autotype; 61 razen (18); 62 Europ. buffel; 63 lust (23); 64 kersenkleur; 65 parlementsvakantie; 66 lokspijs (36); 67 afgelegen (32); 68 gietmodel (19); 69 Griekse letter;- 73 ankerdobber; 74 wedloop; 75 boom; 76 bijeenhorend stel; 77 pers. v.n.woord; 79 pers. v.n.woord; 80 bijwoord van tijd (14). De malligheid als wapen tegen de angst VLAARDINGEN Maarten Biesheuvel wordt door velen de beste schrijver van het ogenblik genoemd. Hij heeft inmiddels vier verhalenbundels geschre- ven en insiders veronderstellen dat hij binnenkort ook met een roman zal ver- schijnen. De eerste bundel heette „In de bovenkooi". de tweede „Slechte mensen", daarna volgde ,,Het nut van de wereld" en tenslotte ,.De wegnaar het licht". Het is niet eenvoudig om d^echte Biesheuvel-thema's in enkele woor den weer te geven. De Schiedammer heeft in Vlaardingen op de HBS geze- ten en is daarna in Leiden gaan stude- ren. In de tussentijd heeft hij, als we hem zelf mogen geloven, ook in een psychiatrische inrichting gezeten en nog altijd speelt in zijn dagelijks le- ven de angst een grote rol. Biesheuvel is bang voor alles, voor gezaghebbers, voor auto's, voor grote gebouwen, eigenlijk is hij bang voor het hele le- ven. van harte welkom. De aanwezigheid van Maarten Biesheuvel is wellicht een aardige kennismaking. MAASSLUIS - In aansluiting op de donderdag 31 augustusj.l. gehouden •inspraakavond over het educatief plan hebben burgemeester en wet- houders de gemeenteraad voorgesteld in zijn vergadering van 3 oktober a.s. het plan vast te stellen. Pluimvee Te weinig belangstellenden bezoch- ten afgelopen maandagavond de voprlichtingsbijeenkomst georgani- seerd door het produktschap voor pluimvee en eieren. Er werd een film vertoond waarna uit de doeken werd gedaan hoe men zo smakelijk moge lijk kip kan verwerken. MAASSLUIS - Dit jaar wordt al voor de vierde maal in Maassluis een grote show gehouden van country - muziek. Initiatigfnemer hier voor is de plaatselijke discotheek Gearwater. De van de Tros-radio bekende coun try-specialist Gerard de Vries zal het programma presenteren. Dat gebeurt dan op 3 november a.s. in ontmoe- tingscentrum Koningshof. Mede dankzij de medewerking van een aan- tal Maassluise bedrijven zijn de orga- nisatoren erin geslaagd een aantal goede artisten te contracteren. Uit Maassluis zelf komt de bekende groep Calyx. Verder staan op het programma The Silver Eagle, Cool Breeze en The Tumbleweedsr die al twee keer eerder met groot sukses in Maassluis optraden. Klapper van de avond is de Amerikaanse country- zanger Jimmy Lawton. Het is nu al mogelijk om kaarten voor deze avond te bestellen. Dat kan telefonisch via nummer 01899-14307. De kosten zijn f. 7,50. MAASSLUIS - De Maassluise politie is erin geslaagd om omvangrijk geval van oplichting van de gemeentelijke sociale dienst op te lossen. Hij weet die angst alleen te. rela- tiveren door de wereld belachelijk te maken: alles wordt raar bij hem en in de eerste verhalen krijgt Karel van het Reve de rol van de grote Messias opgedrongen bij wijze van kompensa- tie voor de dagelijkse ellende, die een mens met „levensangst" moet door- maken. Zijn vrouw Eva is op de achtergrond altijd als de reddende engel aanwezig en'weet door haar be- gripsvolle nuchterheid de zaken toch nog ten goede te keren. C.J.V.-societeit De Sokkel organi- seert zaterdagavond een avond rond deze schrijver. Hij leest een drietal verhalen uit eigen werk voor en daar na kan er nog even over worden nage- praat. De avond begint om acht uur en de toegangsprijs bedraagt f 1,- voor leden en f 1,50 voor niet-leden. Societeit De Sokkel is te vinden in een zijvleugel van de Ichtuskerk, van Maerlantlaan 4 in de Westwijk. Iedere week trouwens is de societeit ge- opend; jongeren vanaf 16 jaar zijn er Voor Fortuna is dit nieuwe clubge- bouw een nieuwe start in haar der- tig jarig bestaan. Voorzitter Peter Spek daarover: ,,Belangrijk is nu de verdere verbetering van de atletiek accommodatie, op dit moment heeft de vereniging alleen de beschikking over een verspringbak". Aanpassing is noodzakelijk voor diskus-kogel en polshoogaccommodatie". Vlaardingen Ook vanuit Vlaardingen worden fiettochten ge- organiseerd in verband met de Vredesweek. Op zaterdag, 30 Sep tember wordt er namelijk een demonstratie gehouden bij het vliegveld Valkenburg tegen de atoom- taken van onze luchtmacht. De eisen van de betogers zijn: afschaffing van de atoomtaken van de marine neptunes, geen atoomkoppen op de Launce-raketten, geen kernwapen- verspreiding, geen leverancies aan Brazilie en een halt aan de neutro- nenbom. Dat alles onder het alesom- vattende motto „HeIp de kernwapens de wereld uit, om te beginnen uit Nederland". Speciale bussen brengen de demon- stranten uit vele plaatsen m Zuid-Holland naar de omstreden luchthaven. Ook uit Vlaardingen. Op het Veerplein vertrekt om kwart over twaalf een bus. Voor f.7,- kan men mee en kaarten voor die bustocht zijn verkrijgbaar bij Karla Haasnoot, Prins Hendrikstraat 64, tel. 358459. Bij de bus zelf kunnen geen kaartjes worden verkocht. Wie de bus mist kan dan alsnog op de fiets stappen. Dan moet wel eerder weg: om tien uur bij het Kol- pabad. Onderweg sluit de groep uit Schiedam zich bij de stoet aan. De kosten voor de fietstocht zijn aan- zienlijk minder: helemaal niets. Zaterdag 30 September: „Help de kernwapens de wereld uit, om te be ginnen uit Nederland". MAASSLUIS Liedjes van het vlak- ke Vlaanderland, liedjes van kermis- sen en bruiloften werden afgelopen vrijdagavond door het uit Belgie af- komstige Kliekske gebracht in de Ark in Maassluis. Ongeveer honderd aan- wezigen hoorden de eeuwenoude ver halen begeleid door rommelpot, draailier. koehoorns en andere mu- ziekinstrumenten van jaren her aan en, zoals bleek uit het applaus, met plezier. Voordat de vier leden van het Kliekske hun stem en het geluid van hun instrumenten de zaal in lieten klinken werd- er enige uitleg gegeven over de te hanteren instrumenten. Een interessant en leerzaam onder- deel in het programma. Dat programma was behalve deze omschrijvingen nog veel meer: gezel- lig, mooi, ontroerend fijn en zeker voor herhaling vatbaar. De organisa- tie was in handen van de Maassluise Kunststichting. Zij brengt in begin november een toneelavond waarover later meer informatie wordt gegeven. VLAARDINGEN De Vlaardingse atletiekvereniging Fortuna en de Vlaar dingse Scheidsrechters Vereniging hebben de nieuwe accommodatie aan de Marnixlaan afgelopen vrijdagavond officieel in gebruik genomen. Wethouder Cees Bot stelde met twee specifieke attributen, een scheidsrechtersfluit en een startpistool. beide verenigingen in de gelegenheid de nieuwe accommodatie te gaan gebruiken. Er is door beide verenigingen de af gelopen maanden veel werk verricht om na de oplevering van het gebouw door de aannemer het geheel aan te kleden. Dat heeft ook veel geld ge- kost. Fortuna en de VSV moeten een bedrag van ruim 60.000 gulden op tafel brengen. Wethouder Bot was daarom tevreden dat twee verenigin gen elkaar op deze manier hebben kunnen vinden: „Twee verenigingen, die totaal verschillend zijn van karak ter, maar daarom juist goed bij elkaar passen". Toch zag Cees Bot wel overeenkom- sten: „Het zijn wel verenigingen die puur individuele prestaties leveren, de atleet op de baan en de scheids- rechter in het veld". Voorzitter van de VSV Hans Roelofs' zag ook verdere uitbreiding van de mogelijkheden: „Als eerste Scheids- rechtersvereniging in Nederland heb ben wij de beschikking over een eigen clubhuis, dat geeft vele mogelijkhe den zoals scheidsrechters- en trainers- cursussen alsmede spelregelwedstrij- den voor de jeugd". Zaterdag werd door Fortuna de nieu we accommodatie in gebruik geno men met een groot Sportfestijn, dat. ruim 120 deelnemers trok in de sfeer van de Sportieve Rekreatie. Na de start van de prestatieloop over drie kilometer kon er deelgenomen wor den aan diverse Sportieve Rekreatie en atletiekonderdelen. De dag werd besloten met een voetbal- en een hockeywedstrijd.

Schiedams Nieuwsblad | 1978 | | pagina 3