Moeder zeurt moor wat Judoscheidsrechter Siem Kattestaart: Brief aan WV Felikat houdt jaarlijke tentoonstelling Vrouwen in de Grote order voorHVO Gradaties Eeuwenoud Geholpen Geld nodigvoor reparatiedak Grote Kerk Problemen Artsen1 Eigen inbreng Hoek VVUC.1\3UACj 4 OI\. I ItULK |V/b 4U-5I3 A VLAARDINGEN - In het leven van Siem Kattestaart lieeft de judosport altijd een belangrijke plaats ingenomen. Met zijn zestiende begon liij bij sportscbool van Gorsel aan zijn judo-carriere. "Toendertijd verliep dat allemaal langs de geijkte wegen: ieder jaar behaalde je een hogere band, je deed wat wedstrijden en toen ik op m'n twintigste in militaire dienst ging liad ik de bruine band vertelt hij over de begintijd van zijn judoloopbaan. Siem is 39 jaar en heeft o onlangs het diploma van internationaal scheidsrechter behaald. Dat diploma is een zeldzaam bezit: slechts een of twee Nederlanders per jaar slagen erin dat diploma te bemachtigen. Siem heeft daarvoor dan wel het een ander moeten doen. "Met begon toen Jan van Gorsel mij op een keer zomaar had aangesteld als scheidsrechter bij een belangrijke wedstrijd. Voor die tijd "scheidsrech- terde" ik wel eens binnen de sport- school, maar z.oiets....Nou ja, tijd oni te weigeren was er niet en ik begon maar. "Kennelijke deed hij dat toch wel met sukses, want zowel Jan van Gorsel als de andere officials waren best tevreden. Jan van Gorsel nam Siem een paar keer mee naar Joego- slavie om daar nog het een en ander over het wedstrijdjudo op te steken. Uiteindelijk stond Siem Kattestaart vaker als arbiter, dan als judoka op demat. Arbitreren bij judo is een moeilijke opgave. De bewegingen gaan zo ont- zettend snel, dat alleen een geoefend oog er nog iets onregelementairs in zou kunnen ontdekken. En judo heeft erg veel spelregels. In de prak- tijk wordt een scheidsrechter terzijde gestaan door een tweetal sekondan- ten. De hoofdscheidsrechter staat midden op de mat en de hulpseheids- rechters zitten er buiten. Vroeger was de scheidsrechter net als de judoka's, in het witte pak gekleed, maar woordig is dat vervangen door een keurige sportkombinatie grijs met blauw. Er zijn een aantal gradaties in de judo arbitrage. Een C-scheidsrechter mag kleinere wedstrijden leiden en sekon- deren bij de wat grotere regionale. C- C-scheidsrechter wordt je door mid- del van een test, afgenomen door de BBN, de Budobond Nederland. Een B-scheidsrechter mag distriktskam- pioenschappen leiden en sekonderen bij nationale westrijden. Ook voor het B-diploma moet een test worden afgelegd. Wie dan nog verder wil kan A-scheidsrechter worden, daarvoor hoeft men geen testen meer af te leg- gen, maar op voordracht van offi cials die je lang hebben geobserveerd wordt je gepromoveerd. Een A-scheidsrechter mag landelijk alle wedstrijden leiden en er zijn er nu ongeveer twintig in Nederland. Siem Kattestaart is daar een van. Voor het internationale scheidsrechtschap gelden nog hogere eisen. Ieder jaar worden uit de A-scheidsrechters twee kandidaten geselecteerd en naar Zuid Erankrijk afgevaardigd. Daar ligt in de buurt van St. Tropez een groot internationaal judocentrum, dat ge- leid wordt door de E.J.U. de Euro- pese Judo Unie. Dat instistuut toets de kandidaten voor hei international scheidsrechterschap. Hoe zwaar de eisen zijn geeft de verhoudinge ge- slaagden en gezakten wel aan: 25 - 75 procent. "Ook de Budobond komt eer toe. Vooral tegenwoordig draait dit or- gaan uitstekend en ik vind dat dat best eens gezegd mag worden". De kosten voor een reisje Erankrijk waren vroeger voor de judoka zelf. Tegenwoordig kost het hem alleen nog een week vakantie. Die had Siem er graag voor over en bovendien doet zijn baas niet moeilijk als het de sport betreft. Siem Kattestaart werkt als werktuigbouwkundige bij Shell- Chemie. "Is het niet vervelend om zelf nooit aan de wedstrijd mee te mogen Siem denkt even na voor hij ant- woord geeft: "Een paar jaar geleden heb ik mijn knie vrij ernstig beseha- digd en sindsdien zit de echte top- sport er voor mij niet meer in. Kijk, en dan is het scheidsrechterschap een prachtkans om toch in "het te blijven.Bovendien ben ik toch nog wel aktief in de sport, alleen niet meer op zo'n hoog niveau" Het internationaal gehanteerd judo- regeleinent telt 41 artikelen, waarvan de meeste nog eens onderverdeeld zijn in soms wel dertig sub-artikelen. Een scheidsrechter, en zeker een in ternationale, moet dat allemaal vlek- keloos beheersen. Alle Japanse ter- men moet hij zich eigen hebben ge- maakt en daarbij moet hij een ge- traind oog hebben voor de snelver- lopende wedstrijden. Judo is een faire sport:"Dat vind ik nou het mooiste van judo: het respekt voor de tegenstander, de beleefdheid en de sportiviteit" zegt hij: "Ja.judo is een gentleman-sport" De meest voorko- mende overtreding is het buiten de mat treden en tegen onsportief ge- drag zijn in de judosport zware straf- fen van kracht. Judo is een ceuwenoude sport. Daar- over kan de Vlaardingse scheidsrech ter veel vertelen: "In het oude Japan mochten alleen de soldaten van de keizer wapens dragen. De bevolking ontwikkelde toen zelf een manier om zich met lichaamskracht te verdedi- gen. In iedere stad werden systemen opgcsteld en laat in de negentiende eeuw was het Yigor Kano die al die verschillende methodes tot een ge- heel samenvoegde". Budo is verzamelnaant voor alle Ja panse vechtsporten, judo is een onder deel daarvan. Het principe van judo zit in meegeven met de tegen je ge- richte krachten. Het verhaal van die Japanse filosoof illustreert dat goed: Een klein twijgje boog door onder de last sneeuw en bleef intakt. De ggrote dikke tak echter brak af onder de la ding sneeuw, omdat hij niet nteegaf. "Zo zit het met judo ook" verklaart Siem. Sportschool Westwijk is met recht trots op deze judoka. Siem is daar het "paradepaardje" van het instituut Vlaardingen kan ook trots zijn; ten- slotte zijn er maar weinig Nederlan ders die zo'n hoge graad weten te be- halen. Voor Siem betekent dit alles gewoon een vervolg op de ingeslagen weg. Hij blijft normaal zijn judoles- sen. volgen en doet iedere week ge woon mee met de konditietraining. Het voorzitterschap van de Wedstrijd- Organisatorische Commissie een BBN- afdeling) is de enige officiele binding en Zelfs die zou hij laten staan voor de praktijk. "Judo blijft voor mij het belangrijkst." Ware adel in Li jnbaanhal Siem Kattestaart heeft hard moet werken om tot deze hoge graad te komen. "Alleen had ik dit nooit kunnen bereiken. Van alle kanten werd ik geholpen en al die mensen delen uiteraard ook in de eer" zegt de Vlaardingse Judoka. Een van die mensen is Jan van Gorsel: hij heeft Siem steeds weer gestimuleerd om nog een trapje hoger te gaan. Dan is er Rob Hein, judoleraar bij sport- school Westwijk zoals sportschool van Gorsel nu al weer een jaar of tien heet Bij hem volgt Siem nog altijd judolessen. Fokke Posse 1 moet ook genoemd worden .Hij is voorzitter van de Scheidsrechterscommissie van de BBN en heeft vooral voor het theoretische gedeelte gezorgd. Een dik boek vertaalde hij voor Siem in het Duits: de taal waarin examen gedaan moest worden. SCHIEDAM - In het centrum van Schiedam staat een cultuurmonu- ment, waarvan een ieder eigenlijk maar aanneemt dat het na meer dan zeven eeuwen trouwe dienst ook de komende eeuwen wel zal trotseren, namelijk de Grote- of St. Janskerk. Voor het laatst werd deze kerk geres- taureerd in de jaren 1945/1948. Zonder de Grote Kerk zou Schiedam zijn hart hebben verloren. De oude stad zou een onherstelbaar verlies lij- den. Helaas vertoont het dak van de kerk ernstige gebreken die onverwiild moeten worden verholpen. De eige- naresse, de Nederlands Hervormde Gemeente, kan de kosten van de re- paratie onmogelijk alleen dragen en vindt bovendien, dat de zorgvoorde instandhouding van de kerk eigenlijk de gehele burgerij aangaat. Het herstel van het dak gaat een hele- boel geld kosten. Onder de tegen- woordige omstandigheden mogen niet direkt overheidssubsidies worden verwacht. Het ,,Actiecomite dak Grote Kerk" doet een dringend beroep op alle Schiedammers die zich voor de kerk interesseren om een bijdrage over te maken voor het herstel van het dak. Er wordt daarbij gerekend op een ge middelde bijdrage van f. 50,-. Door een telefoontje naar nunimer 266139 kan men een acceptgirokaart aanvragen. Wie zo'n kaart inzendt wordt in een boekwerk dat aan het kerkbestuur zal worden aangeboden, genoteerd. Ter heri.. 'ering ontvangt men ook nog een w 'aidevolle kunst- foto waarop de Gr<- Kerk staat af gebeeld. VLAARDINGEN Bijna 350 katten waren aanwezig in de Vlaardingse Lijnbaanhal toen burgemeester Kieboom zaterdagochtend de jaarlijkse Feli kat opende. Bijna 350, want de nesten met jonge katjes worden bij dergelijke konkouren als een enkele kat geteld en er waren poezenfamilies van soms wel meer dan vijf gezinsleden. Katten is overigens ook een wat al te alledaagse naam voor de ..raspaardjes" die naar Vlaardingen waren gekomen. De gewone huispoes was wel aanwezig, maar zijn aanwezigheid tussen al die kattenadel verzonk helemaal in het niet. Burgemeester Kieboom wordt lang niet door iedereen als de meest notoire kattenvriend gezien en daar- om hadden sommige groeperingen al protest aangetekend tegen zijn aanwezigheid daar. Tot ordever- storing is het echter niet gekomen en zolang de katten keurig in een kooitje zitten hebben ze van de burgemeester geen last. De beroemde Vlaardingse zwerfkat staat er dui- delijk minder goed voor als het aan de burgemeester ligt. Maar ja.... er zijn luxe katten en huis, tuin en keuken zwerfkatten. PARADE In het kooitje hoefden onze spin- nende huisvrienden ook niet de hele dag te blijven. De keurmeesters gingen rond en haalden de dieren uit hun gevangenschap om ze aan een nauwkeurig onderzoek te onder- werpen. Lengte, breedte, hoogte, vachtdikte, snorharen en de kleur van de ogen waren allemaal faktoren, Rudi Kousbroek heeft in zijn boek ,,De Aaibaarheidsfaktor" al eens globaal zo'n onderzoek in kaart gebracht, maar in de praktijk is dat nog maar theorie. De katten werden in een groot aan tal kat-egorieen ingedeeld en na een hele dag wikken en wegen kregen de eigenaren een beker en een rozet overhandigd uit handen van Feli- kat-distriktsvoorzitter J.v.d. Swan. Globaal konden de dieren worden ondergebracht in kort- en langhari- gen, Oosterse typen, waaronder de beroemde siamezen, de Perzen en ook de kastraten. Voor de gewone huispoes werden gradaties aangevoerd, waar de ge- middelde kattenbezitter vreemd van zou opkijken. De prijs in deze groep ging naar een „Blauwschildpadje met wit" genaamd Ruby. Natuurlijk kwamen de deelneemsters en deelnemers niet alleen uit het distrikt II van de Felikat, maar uit het hele land en zelfs van ver daar- buiten. Ieder jaar organiseert de Felikat een dergelijke kattenparade en in deze wereld is het veredelen van katten net zo gebruikelijk als in de paardensport. Katten hebben soms een echte stamboom en evcn- tuele nazaten leveren vaak kapi- talen op. Bezoekers waren er genoeg. Het was er zelfs behoorlijk druk en de dieren in hun kooitje hadden het heus niet prettig. Vlaardingen echter heeft na alle misere over de ordinaire zwerf kat weer eens kunnen zien dat de ware adel zich nooit verraadt. Noblesse n'oblige!! SCHIEDAM- „De overgang kan al bij 38 beginnen en heel lang duren, ik zit er al meer dan tien jaar in en ik ben er nog niet". Aan het woord is Nel van Pelt, een van de gespreksleidsters van de V.I.D.O. (Vrouwen In De Overgang) praatgroep. We praten over de problemen die een vrouw in die periode kan hebben. In de Schie- damse praatgroep is zo wel het een en ander naar voren gekomen: duize- ligheid, bot- en spierklachten, agres- sie, te pas en te on pas huilen, hoofd- pijn, opvliegingen (jasje uit, jasje aan) onevenwichtigheid Nel:.,Een van de oorzaken is natuur lijk de verandering in je hormonen. Maar ook de huiselijke omstandighe den zijn erg belangrijk, wordt een vrouw met overgangsproblcmen thuis goed opgevangen? Er kunnen relatie- problemen voorkomen en het kan zijn dat je je geen vrouw meer voelt. In de praatgroep zijn er veel vrouwen die moeite hebben met ouder worden als de kinderen weggaan voelen ze zich eenzaam en verlaten, ze hebben „Doktoren accepteren de klachten niet, ze lachen erom. Het hoort erbij, dat gaat wel weer over, je met er mee leren leven, maar ze zeggen er hoe. Ze vinden je maar „zeurig" en dat vinden veel mensen in je omgeving ook. Ze begrijpen vaak helemaal niet hoe moeilijk een vrouw het in die pe riode heeft." De Schiedamse V.I.D.O., praatgroep is gestart in het voorjaar van 1978. Op het moment zijn er 12 deelneem sters. Het landelijk initiatief werd ge- noemen door The Ferwerda uit Uit- hoorn. Op het moment draaien er in Nederland 30 groepen en zijn er 20 in oprichting. Kennelijk bestaat er bij vrouwen in deze moeilijke periode duidelijk behoefte om met „lotge- noten" over hun problemen te praten In Schiedam was het Nel van Pelt die het initiatief nam. „Mijn zoon zei: moeder ga eens wat voor andere men- sen doen. Hij heeft mer erop afge- stuurd. Ik had toen gelukkig al twee V.O.S.-kursussen (Vrouwen oriente- ren zich in de Samenleving) gevolgd, anders had ik het niet durven doen. Ik ga er nog wel eens met knikkende knieen naar toe hoor, het lukt me de ene morgen beter dan de andere. Sa- men met Lenie van den Berg leid ik de gesprekken, dan doen we om de beurt. Wij zijn zomaar begonnen, we hebben een risiko genomen, want we zijn niet eerst door anderen inge- werkt. Om het gesprek op gang te brengen behandelen we elke keer een ander onderwerp, bijvoorbeeld over- gang - brood op de plank" of een vraag en antwoordspel. Som& komt er iemand om over zo'n onderwerp te praten, soms doen we het vanuit onze eigen ervaring. Dan komen de mensen wel los en als je eenmaal gaat spuien, dan weet je vaak van geen op- houden. Dan hoor je regelmatig: he, dat heb ik zelf ook. Mm VLAARDINGEN - Het Vlaardingse havenbedrijf HVO heeft van het Hol lands/Amerikaanse concern "Holland Chemical International Ltd" in Ber muda opdracht ontvangen om de chemicalientanker "Thomona" van een nieuwe ombouw te voorzien. HVO gaat het schip met ruim acht meter verlengen tot een lengte van 120 meter. Het tonnage wordt door deze ingreep uitgebreid tot 7.800 ton. HVO levert bovendien een tweetal nieuwe MAK-motoren, die iedet 2200 pk leveren. De ladingtanks wor den in Vlaardingen gezandstraald en verder wordt er in Vlaardingen ge zorgd voor een algehele opknapbeurt aan de tanks, die beschermd moeten worden tegen invretende chemicalien De "Thomona" wordt het eerste schip dat in het nieuwe dok van HVO on- derhanden wordt genomen. Voot Vlaardingen in het algemeen en voot het Havenbedrijf Vlaardingen Oosl betekent deze opdracht en de inge- bruikname van een nieuw dok een versterking van de positie in de scheepsreparatie. .Jiido is een echte Het z wart-rode fietsenplan Met genoegen heb ik in het adverten- tieblad gelezen, dat de nieuwe WV— bestuurderen de zaken aktief gaan aanpakken. Zij hebben nu reeds de Schiedammers in staat gesteld een leuze te verzinnen, onze stad aanprij- zende en voor de beste ligt er zelfs een prijs klaar. Ook is men van plan meer met de jenever te gaan „doen". Dat met die leus wordt natuurlijk niets. De actie op zich is ujtstekend, want zij zal in veel Schiedamse har- ten lokaalpatriottische gevoelens wakker maken, gevoelens, waaraan het hier in hogen mate ontbreekt. Over het resultaat moeten wij ons echter niet teveel illusies maken. Met leuzen haal je geen mensen naar Schiedam. Dan moet daar wat te be- leven zijn. En in Schiedam valt niet veel te bele- ven. Je kunt de boel natuurlijk hoger inschaaten dan zij in werkelijkheid is, maar dat leidt alleen tot zelfbedrog. De Lange Haven bijvoorbeeld heeft een buitengewoon aardig huizen- front, maar iets bijzonders is het echt niet. En haast elke middelgrote stad in Nederland kan bogen op een Grote Kerk uit de Middeleeuwen. De onze onderscheidt zich van andere derge lijke bouwwerken voornamelijk door armetierigheid, want het was hier geen vetpot in de Middeleeuwen. Het zal dus van de jenever moeten ko men. En dat kan best lukken.We heb ben dat museum al en wanneer men er nu ook nog in slaagt een ambach- telijke distilleerderij op poten te zet- ten, dan bezit Schiedam inderdaad iets unieks. Helaas worden plannen in die richting door de gemeente met weinig elan benaderd. Men wil daar de zwarte jenevertijd het liefst verge- ten, maar dat is natuurlijk kortzich- tig. Half Nederland is al weer aardig aan de fles. Alleen merk je het niet zo, omdat het thuis gebeurt en deze generatie veel beter eet dan de be- faamde verarmde alcoholist van de „Ach, vader, niet meer"-prenten. Het tegengaan van jeneverattracties, ter- wijl in belendende panden de jeugd van zestien tot twintig jaar zich lam drinkt aan het blonde bier, is alleen maar hypocriet. Die jeneverattracties zijn echter niet genoeg, niet genoeg om Schiedam in het brandpunt van de belangstelling te plaatsen. Daarvoor heb ik zomaar gratis en voor niks een plan gemaakt, dat ik hierbij ter uitvoering voorleg. Het heet „geel-zwarte fietsenplan". Het buitengewoon aardige van dit plan is, dat je het ook kunt uitvoeren met fanfares aan landeljjke publiciteit. Let dus goed op: De binnenstad van Schiedam kampt met parkeernood. Dat kost de winke- liers veel klanten, omdat niemand van zins is om honderden meters te gaan sjouwen met loodzware bood- schappentassen. Eigenlijk zouden er dus vervoermiddelen moeten komen, fietsen bijvoorbeeld met grote baga- gedragers en een stalen mand op het stuur. Dat althans is de oplossing die het ge- meentebestuur van Bremen, waar men met dezelfde problematiek zit, heeft toegepast. De aanpak van de vroede vaderen was zeer eenvoudig: *men zamelde alle fietsen in die om een of andere reden bij de politie wa ren terechtgekomen. *men liet die opknappen en van zo'n mand voorzien door werkloze jonge- ren, die op deze manier een middel van bestaan vonden en men *schilderde de fietsen op in de kleu- ren van de stad. Vervolgens werden de kleurige rijwie- len in de binnenstad neergezet tot al gemeen gebruik. Wie een fiets nodig had, stapte op en liet hem staan, waar hij moest zijn. Een paar voor- malige werklozen zorgden er voor, dat er - bij parkeergarages bijvoor beeld - niet al te grote concentrates van achtergelaten fietsen ontstonden. En ieder toonde zich enthousiast. Het systeem draait nu al weer meer dan een jaar, zonder dat er sprake is van excessieve diefstal, vernieling of andersgericht misbruik. Het werkt ge woon. Goede ideeen moet je overncmen Geen enkel Nederlands winkelcen- trum biedt een gratis fietsenservice aan zijn klanten. Schiedam kan in dezen het voorbeeld geven. Op de zelfde manier als de Bremenaren kun nen wjj de fietsen in de stedelijke kleuren laten verven (in ons geval dus geel-zwart, terwijl er best wel mensen te vinden zijn op de werklozenlijst van het arbeidsbureau, die het onder- houd voor hun rekening willen ne- men). Je begeleidt de introductie met een gerichte voorlichtingscampagne op landelijke schaal, maar met nadruk op de Rijnmond, want het is aardig om klanten uit Vlaardingen en Rot terdam-West hierheen te trekken, Misschien worden het wel blijveftjes. En je kunt de fiets als tweede sym- bool gebruiken van Schiedam, een oase van milieuvriendelijkheid met zijn vele parken in de Rijnmond. Heren van de WV, begint U door te krijgen, waar ik heen wil? Ik pro beer vooruitstrevende ideeen op het stuk van de ruimtelijke ordening te combi- neren met gezonde zakenopvattin- gen. Deze combinatie doet op den duur de kassa rinkelen en dat is in onze door werkloosheid en malaise getroffen stad van het grootste be- lang. Terwijl ik deze regelen op het papier tik, waaien zinsflarden door mijn hoofd ove de ambachtelijke stad met die op cikkerende jenever en de milieuvriendelijke fietsen zomaar voor ieder gratis beschikbaar, met de kleine zaken, waar men nog een per- soonlijke bediening krijgt (of is het anders op de Hoogstraat?) met de moderne kunst voor de fijnproevera en aardige concertjes in de aula van het Stedelijk Museum, met de straat- muzikanten die vrijelijk hun kunsten kunnen vertonen (je kunt er tegen woordig ook huren, vrienden van het City-centrum, geen mens die het ver- schil merkt, zo nu en dan het mu- ziekkorps laten marcheren op zater- dagmiddag wordt trouwens ook altijd door de mensen gewaardeerd. De kosten komen eruit in de vergrote omzet en je steunt het Schiedamse muziekleven). Ja, er zijn veel mogelijkheden en ze hoeven niet eens zoveel te kosten Begin maar eens per brief de vrije Hanzestad Bremen om inlichtingen te vragen. Eei nostzegel kost nog geen gulden. En vj bent ongetwjjfeld be- reid om de resultaten van die brief- wisseling en Uw eigen geestelijke ar- beid aan de redactie van het Schie dams Nieuwsblad mee te delen, want denk erom, dit is een serieus voorstel. Veel succes en creativiteit toege- wenst. Jullie toegenegen Han van der Horst. gentelmansport" *Nel van Pelt* Niet alleen in een hoek maar samen in do groep Tot nu toe draait de groep wel om de gespreksleidsters en dat zouden we graag anders willen hebben. Het zou fijn ziin als men elkaar leerde helpen en opvangen, maar dat blijft nog moeilijk, misschien door gebrek aan zelfvertrouwen. Bij ons mag alles maar er hoeft nicts en als iemand er- gens mee zit, dan kunnen ze het a la minute op tafel gooien. Voor de toe- komst hebben we nog allerlei ideeen. Op maandagmiddag gaan we in het Dienstencentrum „De 4 Molens" yo ga doen, daarvoor komt een speicale lerares. Tijdens de praatgroep-uren doen we ook wel ontspanningsoefe- ningen, ademhalingsoefeningen en dat kan helpen. Maar waar het om gaat is dat je ook in deze periode een heleboel van je eigen leven kan maken, als je het maar wil. Je kan natuurlijk ook inje bed kruipen, maar dan wordt het al leen maar erger. Als je wat te doen hebt, dan wordt je afgeleid.je vergeet je eigen problemen. Over het alge meen vinden de deelneemsters wej dat ze iets aan de praatgroep hebben, men gaat wat meer ondernemen en die bijeenkomsten zijn ook een goede afleiding. Niet alleen in een hoek, maar samen in een groep, is ons mof- to. Wie meer wil weten over de V.I. D.O.-praatgroepen kan bellen naar Nel van Pelt, telefoon 710210. YVONNE HONTELE n- -

Schiedams Nieuwsblad | 1978 | | pagina 5