Winkeliers vinden sociale funktie belangrijk Myosotis zoekt medewerkers 19 OKTOBER KETHEL HART r k r r KOOP9ES IN 14 SPECIAALZAKEN Hoe bespaart u zich werk? Deze week LL winkelcentrum 00 9.95 59.- 59.00 4.95 29.90 7.95 •►est-5 Ontmoetings- plaats Assortiment wtfi Wrn 1111 Gehoorapparaten in Passage theater Lutherse kerk zoekt zielzorger Werk met geestelijk gehandicapten 4 Molens een dag dicht Schiedams politienieuws 15.95 1/louu. WOENSDAG 11 OKTOBER 1978 2e JAARGANG NO. 39 SCHIEDAM Eindelijk is het zover: het winkelcentrum ..Spa- land" in Schiedam-Noord is gereed. Op donderdag 19 oktober wordt het officieel geopcnd door burgemeester A. Lems. Jarenlang hebben de bewoners van Groenoord en Kethel het zonderbehoor- lijk winkelcentrum moeten doen. Er waren wel wat kieinere win- kels, maar de eerste stap op weg naar goede voorzieningen op dat gebied was toch de opening van de Vege supermarkt in het cen trum „Spaland" in mei 1978. In September 1977 werd met de bouw begonnen en sinds mei 1978 kwamen er steeds meer winkels gereed. - speciaal dameskleding ook grotere maten Rotterdam Centrum-Kralingen-Alexanderpolder-Ommoord-Noorderboulevard Schiedam Centrum Kethel Nieuwerkerka/d IJssel chiedams Nieuwsblad POSTADRES: POSTBUS 195, SCHIEDAM. AGENTSCHAP: EUROTYP, ROTTERDAMSEDIJK 238. In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad 19 Oktober f eestelf jke opening Spaland Middagje Maasbach. De keuken in met Yvon Hontele. Dat het zo lang geduurd heeft is niet de schuld van de gemeente Schiedam, zoals vaak wordt aangenomen. Het was de Nederlandse Middenstands Financiering Maatschappij (M.B.O.), een dochteronderneming van de Ne derlandse Middenstandsbank, die in 1971 op verzoek van de Stichting Winkelcentrum ging bekijken wat de mogelijkheden en behoeften in Schiedam-Noord waren. Op basis van de bevolkingsopbouw is toen beke- ken, wat voor winkels er in het cen trum moesten komen en dat ..branchepatroon" klopt nog steeds aardig met de huidige situatie. „Spijkers met koppen konden pas ge stagen worden, toen een groot ge- deelte van Schiedam-Noord bewoond was. Vooral voor winkeliers met wat duurdere artikelen, zoals bijvoor- beeld meubels, moet er een redelijk aantal mogelijke afnemers zijn voor- dat men verzekerd is van een behoor- lijke boterham",. aldus de heer Lot- gering, een van de medewerkers van M.B.O. De opening zal feestelijk gevierd worden; voor de weekends 19,20,21 en 26,27 en 28 oktober is een uitge- breid feestprogramma gepland, dat u volgende week in het Schiedams Nieuwsblad aantreft, tezamen met een overzicht van de diverse soorten winkels die in ..Spaland" te vinden zijn. Druk bezig met het organiseren van de feestelijkheden is de heer Kraan, bedrijfsleider in de Supermarkt van Albert Heyn en voorzitter van de „ondernemingsvereniging Spaland". Eigenlijk zou hij al sinds twee weken van zijn vakantie moeten genieten, maar in die tijd was hij maar twee dagen thuis. „Dat geldt voor alle be- stuursleden natuurlijk, er gaat nogal wat vrije tijd in zitten want het is voor 80 prct. avondwerk", vertelt de heer Kraan. „Voor elke bestuurs- funktie in een vereniging moet je een soort hobbyist zijn, want er zijn al- tijd weinig kandidaten voor zulk werk. Gelukkig heb ik al wat ervaring opgedaan, als voorzitter van de win- keliersvereniging in Capelle aan de IJssel en in de „Hanze" in Zand- voort. We kunnen als winkeliers van het centrum meer maken dan een plek waar je dagelijks boodschappen doet. Door het organiseren van diverse ak- tiviteiten willen we zorgen dat het winkelen ook een uitje is. Wat dat betreft is „Spaland" heel gunstig ge- legen, het sluit direkt aan op het ou- de Raadhuis in Kethel, waar een bis tro komt. Daartegenover zijn ook wat winkels en een snackbar en aan de andere kant van het winkelcen trum is de Zwaluwlaan, waar je een bank, een Chinees restaurant en een apotheek hebt. Het centrum moet ook een ontmoe- tingsplaats voor de wijkbewoners worden en wat dat betreft komt het prima uit dat straks het nieuwe wijk- centrum en postkantoor er direkt op aansluiten. We vervullen dus duidelijk een sociale funktie, net zoals vroeger de Brink in een klein dorpje. Ont assortiment n afgestemd op de bevolking die hier woont. want we :Wi: *J. Tli. Kraan. voorzitter onderne- mingsvereniging ..Spaland": Het winkelcentrum is meer dan een plek om je boodschappen te doen. y-v, v., -■ *Spaland voor de nieuwbouw: permarkt. willen het publiek hierhouden. Het is nu niet meer nodig dat men naar' Rotterdam of Vlaardingen gaat. want we hebben vbor elk wat wils. De jonge, progressieve huisvrouw vindt wat ze nodig heeft, maar ook de be- jaarden uit de diverse centra. Zowel de specialist Hofland als de super- markts hebben dieetartikelen en er is ook een drogist. Van die branches waarin een wat ruimere keus nodig is en concurrentie ook geen kwaad kan, zijn er twee winkels, zoals bijvoor- beeld de heren en damesmodezaken. Voor verf naaimachines, dranken en dergelijke bleek een winkel wel ge- noeg. De ondernemingsvereniging denkt al weer aan de toekomst. Heel binnen- kort beginnen de St. Nicolaasaktivi- teiten en daarna komt Kerstmis er al weer aan. De plannen voor dit iaar staan in grote lijnen al op papier; voor volgend jaar is men nog aan het inventariseren'wat er zoal aan aktivi- teiten kan worden gebracht. „Je moet zoveel mogelijk vanuit het pu bliek redeneren, waar heeft men be- hoefte een", vindt de heer Kraan. Maar natuurlijk zijn we wel bezig met een stuk commercie want als onder- nemer begin je uiteindelijk een be- drijf om er een boterham uit te ha- len". Hoe voelt de heer Kraan zich, nu het winkelcentrum dan eindelijk geopend wordt? „Als de hele opening en het feest goed slagen, dan slaak ik na tuurlijk een zucht van verlichting. Ik hoop dat het zowel voor de consu- waar de boerdcrij stond staat nu de A H. Su- ment als voor de winkeliers een suc- ces zal worden". Wie rondloopt door het gedeeltelijk overdekte centrum, merkt dat »!le winkels voor gehandicapten voiledig bereikbaar zijn. Wat ook opvalt is dat elke wink'1) een ander geveltje heeft, is, waardoor je meer het idee krijgt dat je in een straat loopt. Vergelij- kingen met Hoog-Catharijne of het Liesveld gaan dan ook niet op. Een goed voorbeeld voor de Schiedamse binnenstad dus. SCHIEDAM Sinds 1 September 1978 is in het Passage theater een ringleiding ten behoeve van gehoor- gestoorden aangebracht. Het is nu voor bezoekers met gehoorproble- men mogelijk, mits zij gebruik maken van hun gehoorapparaat, een betere ontvangst te bereiken. Het treffen van deze voorziening is mede mogelijk gemaakt doordat een rijkssubsidie is verleend in het kader van de aanvullende werkgelegenheid. De getroffen voorziening heeft de in- stemming van de Stichting Aanpas- sing voor Gehandicapten. SCHIEDAM Nu. ds. Steinhart naar Zwammerdam vertrokken is, zoekt de kleine Lutherse gemeente naarstig naar een opvolger. Dat heeft heel wat voeten in de aarde, want de gelovigen moeten zo'n nieuwe predi- kant natuurlijk een salaris kunnen garanderen. al is dat nog zo beschei- den. De kerkeraad is dan ook niet alleen op zoek naar een nieuwe domine, maar bekijkt ook, hoe lang de Lutherse Gemeente van Schiedam zich nog een eigen predi- kant zal kunnen veroorloven. Valt het oordeel over dat laatste nega- tief uit, dan zal er een zielzorger gedeeld moeten worden met een andere gemeente of zou men het moeten zoeken in de richting van een part-time kracht. Ook ds. Steinhart was naast zijn taak als predikant al in het onderwijs werk- zaam. SCHIEDAM Myosotis is een stich ting die zich bezighoudt met gespe- cialiseerd jeugd- en volwassenenwerk. Ze coordineert de vrijetijdsbesteding voor geestelijk gehandicapten in Schiedam. Sinds kort heeft Myosotis een nieuwe ruimte aan de Dr. Kuyperlaan, waar de stichting vanaf 19 oktober al haar aktiviteiten gaat brengen. Al in oktober staan tal van aktivitei ten op het programma, zoals zater- dagmiddagclubs op 7 en 21 oktober, soosavonden op 13, 19 en 27 okto ber, een excursie naar het Vredespa- leis op 21 oktober en een wandel- tocht op zaterdagmorgen de 14e. Dat voor het organiseren van zulke evene- menten heel wat werk verzet moet worden, spreekt vanzelf. Daarom kan Myosotis nog wat spontane en aktie- ve mensen gebruiken die mee willen helpen en enkele uren per week be- schikbaar hebben. Onder andere kan de chauffeursgroep, die leden naar en van de aktiviteiten vervoert, nog wel wat uitgebreid worden. Wie gelegen- heid en interesse heeft wordt ver- zocht, op te bellen naar Ger Lems, telefoon 732089. r'dam centrum hoogstraat ItiN ipkdcpntruni zuidplein 40.1 SCHIEDAM Het Dienstencentrum „De 4 Molens", Nieuwe Damlaan 766, is in verband met schoonmaak- werkzaamheden op vrijdag 13 okto ber de gehele dag gesloten. De kap- ster is echter wel aanwezig. mm GETUIGE OPROEP Zaterdagavond rond kwart over zeven botste in de Vlaardingenstraat twee personenauto's frontaal op elkaar. In een van de wagens zaten de 40-jarige bestuurder J.K. en zijn 1 lf-jarige dochter. De andere werd bestuurd door de 40-jarige J.S. die onder in- vloed was. Hij blies over de streep en gaf toestemming voor de bloedproef. Het 11-jarige meisje raakte bij de aan- rijding gewond en werd per G.G.D. naar het Gemeente Ziekenhuis ge bracht. Na behandeling kon zij weer naar huis. Beide auto's werden total- loss verklaard. Daar de chauffeurs tegenstrijdige verklaringen aflegde verzoekt de politie eventuele getui- gen van deze aanrijding zich in ver- binding te stellen met het hoofd- bureau te Schiedam. Telefoon 260760. AANGEHOUDEN STAL WEGENS DIEF- In de nacht van 6 op 7 oktober zag een bewoner van de van der Duyn van Maasdamstraat een verdacht per- soon in de fietsenstalling bij station Nieuwland. De politie werd gewaar- schuwd die daar aangekomen een 20- jarige Schiedamse aantrof die daar een fiets probeerde te stelen. Zij ging mee naar het bureau waar ttleek dat er al eerder veroordeeld was. HOE KOM IK BIJ DE POLITIE? Een 39-jarige Schiedammer dacht in de nacht van zaterdag op zondag de oplossing te hebben gevonden. In de Thomas a Kempenstraat opende hij een daar geparkeerd staande auto en haalde er een cassetterecorder, twaalf bandjes, pen, aansteker, doos- je sigaren en zaklantaarn uit. Ver- volgens ging hij naar de Nolet- stichting en verzocht de politie te bellen omdat hij gestolen had. Hij verklaarde zijn daad te hebben gepleegd om met zijn problemen bij de politie terecht te komen. Om wat voor problemen het ging is nog niet bekend. INBRAAK NOOD TOT ZWEMMEN Zondagmiddag rond half drie ging de politie na een telefoontje naar de Overschiesestraat. Vier jongens waren daar bij Pompfontijne b.v. over het hek geklommen. Het viertal wat in- tussen bij Gliickner Miiller b.v. was ging er toen ze de politie ontwaarde vandoor. Daarvoor gebruikten ze de enige open vluchtroute de Schie. De zwempartij kon overigens niet voorkomen dat drie van hen werden Geldig tym zaterdag Gezien op tv! Het meest elegante droogrek Volledig wegklapbaar 100 cm. van 61voor 45." 70 cm. van 52,95 voor 39 v- 423 Handighouten bloementafeltje, past in elkinterieur. Nuslechts groot model 623 Croc Seconde. een ideaal tosti- apparaat met teflon bekleding Nu in een oogwenk een knapperige tosti Adviesprtjs 81 Onze pri|s 385 Koffiezetapparaat. Geschikt voor 8 kopjes geurige koffie en voorzien van aromafilter 1 x4 Van 89,50 Onze prijs 339 royc I leerdam Nu 3 Aristo glazen voor slechts Nieuw: Skateboard met kogellagers van 64,- onze prijs 645 Nieuw: tube-automaat vooro.a.tandpasta, maar ook voor keukengebruik 646 opgepakt. Zij bleken uit Den Haag te komen en 15- en 16 jaar oud te zijn. Na verhoor zijn ze met de ge- waarschuwde ouders naar huis gere- den. ONGEV ALLENCIJFERS SEPTEM BER In de maand September Vonden in totaal 170-ongevallen plaats. Vorig jaar telde men er in de zelfde maand 159. In 33 gevallen ontstond zware schade, tegen 23 in 1977. Licht schade 132 tegen 129. Geen schade 5 nu, vorig jaar 7. Geen ongevallen met dodelijke afloop in beide jaren. Wel 6 zwaargewonden. Vorig jaar 7. Lichtgewond werden 23 per- sonen, in 1977 16. Voornaamste oorzaken zijn het geen voorrang verlenen, te dicht volgen, slippen, onoplettendheid en onvoorzichtig achteruitrijden. Met deze zin begon een artikel wat ik enige tijd onder ogen kreeg. Het be- trof een vergelijkend onderzoek. Voornaamste punt hierin was de vraag: ..Waardoor komt het dat de tegenwoordige huisvrouw stofzui- gers, wasmachines, stoomstrijijzers en dergelijke toch net zo veel tijd voor a alle huishoudelijke werkza'amheden nodig heeft als de vrouw van vijftig jaar terug die al deze middelen niet tot haar beschikking had. Nieuws- gierig las ik verder. Vijftig jaar gele- den bezaten de doorsnee huisgezin- nen niet meer dan de nodige bedden, een eettafel, stoelen, kook en schoonmaakgerei. Geen televisie, radio, bankstel, salontafel en overige luxe meubelen. Op de vloer lag hooguit een kleed wat af en toe geklopt werd en geen vaste vloerbe- dekking zoals tegenwoordig. Men had minder kleding dus er was ook min der wasgoed. J a dacht ik, allemaal leuk en aardig maar de schrijfster van dat artikel wil toch zeker niet gaan beweren dat we al dat comfort nu maar weer op moeten doeken. Dat ik weer eens vooruit liep bleek even la ter want al lezende ontdekte ik dat ook zij te veel van haar lekkere leun- stoel, televisie en elektrische appara- ten hield om er iets van te willen mis- sen. Maar..... daar kwam het. In ieder huis vinden we echter dingen die volko- men overbodig zijn. Voile vensterban- ken, muren en randjes bezorgen ons iedere keer weer uren werk. Bekijk alle vertrekken van Uw woning eens goed en verwijder al die onnodige spullen. Dat leek me geen gek idee en voor het er weer bij in zou schieten besloot ik er maar direkt mee te be ginnen. Eerst de woonkamer. Meu bels en vloerbedekking bleven onver- anderd. Mijn plan ten? Bergen werk gaven die. Maar die kun je toch niet zo maar weggooien. Als heel kleine stekjes kreeg ik ze, en zag ze groot worden. Nee die bleven staan aan hen was ik te zeer gehecht. Maar die ko- peren miniaturen, vijzel en gong. Vaasjes, schelpen, foto's en schilderij- en. Weg met heel die handel. A lies kwam in een grote doos te recht. Tevreden keek ik even later in het rond. Zo alles was opgeruimd. Vreemd was de kamer zo. Die muur was toch wel erg kaal zonder dat er iets hing. Dat schilderij moest toch maar terug. En die lege schoorsteen. Daar moest wel iets op. Zo dat was beter. Die rand van het raam was ook maar ongezellig. De miniaturen wer den weer neergezet. Net als de vijzel. Zo is het goed dacht ik even later om verwonderd vast te stellen dat de doos weer leeg was. Alles tond weer op de vertouwde plaats. Een vol uur was ik bezig geweest om alles weg te halen en weer terug te zetten. Noem dat maar werkbesparing.

Schiedams Nieuwsblad | 1978 | | pagina 1