Audi 80 in ruimer jasje caravan Caravannen in de herfst Drie miljoen Bedfords Voorwielaandrijving bij Toyota TURBO RENAULT 5 Visa: een nieuwe Citroen WOENSDAG 8 NOVEMBER 1978 45-522 ■MMi, TECHNISCHE GEGEVENS AUTOTEST SUBARU 1600 AUTOMATIC -AAPs: INTERIEUR RIJGEDRAG CONCLUSIE Subaru heeft na de 1400 serie nu ook een 1600 serie uitgebracht. De 1600 Subaru motoren zijn 'n stuk sneller dan de 1400 motoren. Buiten de hogere topsnelheid zijn deze motoren ook ui- terst soepel wat het comfort aanmerkelijk ver- hoogt. In grote lijnen is de carrosserie echter on- veranderd. Wel kreeg het fron een kleine face lift. De grille heeft nu een honingraatmotief ter wijl de knipperlichten veel groter zijn geworden, wat vooral de zichtbaarheid bevordert. Het interieur van de Subaru is eigentijds: het dashboard heeft een mooie vormgeving en is goed afgewerkt. De Subaru 1600 serie is in vijf verschillende versies leverbaar. Tevens zijn er een tweetal stationwagenversies in het model lenprogramma. De gewijzigde 1400 serie heeft drie versies, waaronder ook een coupe uitvoe- ring. v. \y\. Nu voor velpn de vakantietijd weer voorbij is, wordt het langzamerhand weer tijd om de caravan op stal te zetten. Wellicht staat de caravan nog voor de deur in afwachting van de overwintering of de korte trip in het naseizoen. AIs er zich dan nog een uitrusting in de caravan bevindt, dan vormt dit vaak een aantrekkelij- ke situatie voor ongure elemen- ten. Ter voorkoming van diefstal of inbraak kan men dan ook be- ter preventieve maatregelen ne- men. Staat de caravan goed in- geklemd tussen twee auto's, dan is het al heel moeilijk om de wa- gen aan te koppelen. In de han- del zijn echter verschillende ac- cessoires tegen diefstal verkrijg- baar. Zo is er een wielklem op de markt die het wegrijden van de caravan verhindert. Heeft men openingen in de velgen, dan kan men de wielen blokke- ren met de zgn. Spaanse Ruiter. Een gemakkelijk aan te brengen beveiliging is het Ei van Colum bus, een caravanslot dat aan de koppeling bevestigd wordt. Sinds kort is er ook een slot dat de uitdraaisteunen blokkeert. Verder kan men ook elektrische deur- of raambeveiligingen aan- brengen. Voor de doe-het-zelver zijnerook beveiligingspakketten verkrijgbaar. Wat u ook aan be veiliging doet, zorg er in ieder geval voor een goede beschrij- ving van uw caravan en andere eigertdommen te hebben. Een goede foto van het interieur en het exterieur kan bijvoorbeeld ook een hulp zijn een ontvreem- de caravan weer op te sporen. Dit door Renault Sport gebouwde prototype wekte alom bewondering door het prachtige ontwerp. De Re nault 5 Turbo is voorzien van een tur- bocompressor. De centraal geplaatste 1397 cc motor heeft een vermogen van meer dan 148 Kw. (200 pk). De top- snelheid bedraagd dan ook ruim 200 km/u. De Renault 5 Turbo is voorbe- stemd om in 1980 aan diverse auto- sportevenementen deel te nemen. Het is eigenlijk toch wel jammer dat er na het zomerseizoen zo veel caravans in de winterstalling verdwijnen tot de volgende zomer. Het naseizoen kan juist zo mooi zijn voor een korte vakantie of een lang weekend. Op deze manier wordt er pas een optimaal gebruik gemaakt van de caravan. Er zijn behalve tal van mogelijk- heden in ons eigen land ook vele mogelijkheden vlak over de grens. In de natuurrijke provincies zoals Zuid-Limburg, Noord-Brabant, Gelderland of Overijssel is de na- tuur juist in deze periode bijzonder mooi. Vooral voor korte vakanties is het prettig te weten dat men de drukte, die in het hoogseizoen on- vermijdbaar is, nu niet zal aantref- fen. Er zijn nog campings genoeg waar men een weekend in het na seizoen kan doorbrengen. VQor de- genen die wat langer weg kunnen zijn de Belgische Ardennen, het Westduitse Reichswald of de Eifel wellicht een suggestie. Op deze manier kan de caravan u ook nog een hoop plezier verschaffen voor hij in de winterstalling verdwijnt. De Audi 80 heeft een nieuwe carrosserie gekregen. De vormgeving is in grote lijnen gehandhaafd maar de lengte en breedte van de carrosserie iSj vergroot. Ook het raamoppervlak heeft hierdoor aan oppervlakte gewon- nen. De nieuwe Audi 80 bezit tevens enkele technische noviteiten, die de komende jaren richtinggevend zullen zijn. De Audi zal verkrijg baar zijn met de moto- ren van zijn voorganger; de 44 kW (60 PK). en de 81 kW (110 PK). De styling van de nieuwe Audi 80 komt van de hand van de Itaiiaanse ontwerper Giorgetto Giugiaro. In vergelij- king met het vorige mo del is de nieuwe Audi 80 13,8 cm langer en 8,2 cm breder. De spoor- breedte nam voor met 6 cm en achter met 8,5 cm toe. De wielbasis is met 6.9 cm tot 254 cm verlengd. Grote ramen, schuin aflopende voor- en achterruit en een derde ziiraam dragen bij tot het representa- tieve karakter van dit ontwerp. Veel aandacht is geschonken aan het interieur. Zo zijn er me- talen delen zichtbaar. Door de verschillende combinaties van de be- kledingskleuren kan er een goede aansluiting met de carrosseriekleur gevonden worden Het dashboard is indruk- wekkend en biedt een overzichtelijke blik op de instrumenten. N'ieuw is een standaard gemonteerde benzine- verbruiksmeter. Deze meter werkt op het va cuum van de motor. De buitenspiegel is van binnen uit verstelbaar. Nieuw is dat niet de hele spiegel wordt ver- steld, maar alleen het glas. AIs de spiegel wordt weggeklapt b.v. tijdens een wasbeurt, dan blijft de instelling correct. Het systeem van aan- drijvingen besturing op de voorwielen draagt zorg voor een exacte rij- karakteristiek. Samen met het verbeterde on- derstel en de langere wielbasis wordt het grensbereik in de bocht vergroot waardoor de nieuwe Audj 80 weer veiliger is dan zijn voor ganger. De Visa is in het modellenprogramma van Citroen een aan- vulling op de ,,kleine auto's" bij deze auto- fabrikant. De plaats van Visa binnen het Citroen-programma ligt tussen de 2CV- Dyane-LN en de GS- serie. Door de plaats van deze Visa in het programma is het dui- delijk dat het hier gaat om een wagen voor een breed pu- bliek. De produktie is Afmetingen en gewicht: lengte in nun 4.005. breedte 1.550, hoogte 1.390. leeggewicht 875 kg. Motor: type boxer motor. Koeling: geregelde electrische venti lator. Benzine: normaal. Transmissievoorwielaandrijving. Versnellingsbakantomatisch. Vering: onajhankelijke wielophan ging- Banden: tubeless staalgordelbanden. Remmen: hydraulische met rem- krachtversterker. diagonaal ge- scheiden remsysteem. Stuurinrichting: tandheugel. Carrosserie: zelfdragende carrosserie uit een stuk. veilig passagierscom- partiment met kreukelzones voor en achter. Prijs: f 16.300.- incl. BTW af impor- teur. Importeur: S.A. Misuca-Europe N.V. - Netherlands Branch Office post- adres: Postbus 109. Hoofddorp. tel. 023-290045. De Subaru bezit een 1595 cc motor. De cilinders liggen horizontaal tegen- over elkaar. Het maximum vermogen van de 1.6 motor telt 72 DIN/Pk. (53 kW bij 5200 t.p.m.). Het maximum koppel 11,5 kgm. wordt reeds bereikt bij 2400 toeren per minuut. Deze ge- gevens duiden er reeds op dat de Su baru motor een grote mate van sou- plesse bezit. In de praktijk bleek de motor dan ook bij lage toerentallen reeds een be- hoorlijke trekkracht te bezitten. De automatische versnelling werkt mooi en regelmatig. het overschakelen ge- schiedt vlot en zonder veel slip, het kick down systeem reageert snel op het plotseling intrappen van het gas- pedaal. Men kan dan ook desgewenst snel rijden met de Subaru 1600. De pittige motor laat zich dan wel na- drukkelijk horen. Rijdt men echter normaal met de stroom van het stads- verkeer mee. dan schakelt de motor vlot naar de hoogste versnelling. waarin de motor dan rustig zijn toeren draait. De carrosserie van de Subaru laat zich het best typeren als sportief. Ten opzichte van de voriae serie is de vormgeving nagenoeg niet gewijzigd. De wagen heeft nog steeds een hoge taillelijn met vrij schuin geplaatste voor- en achterruit. Aajh de voorzijde heeft de grille een ander aanzien ge kregen. De koplampen zijn idts verder naar het midden geplaatst waardoor er aan de uiteinden ruimte vrij kwam voor vrij forse knipporlichten met stadslichten. De bumper is nu voor zien van rubber stoothoeken. Het interieur van de Subaru is wat vormgeving betreft eigentijds. Het dashboard heeft een logische indeling en is tevens duidelijk en overzichte- lijk. De interieurruimte is goed te ge- bruiken want door de voorwielaandrij- ving heeft de Subaru geen midden- tunnel. Door de compakte carrosserie is de binnenruimte niet overdadig. Voorin heeft men voldoende been- ruimte. Staan de stoelen in de achter- ste stand dan wordt de beschikbare ruimte achterin beperkt. De stoelen zijn voorzien van een vaste hoofd- steun terwijl de rugleuning traploos verstelbaar is. De stoelen zijn zp ge- vormd dat men ook zijdelings steun heeft. De bekleding is van stof, ge- combineerd met kunstleer. Recht voor de bestuurder bevindt zich het instru- mentenpaneel. Hierin zijn de snel- heidsmeter met kilometerteller, dag- teller, de benzinemeter, de tempera- tuurmeter en een achttal waarschu- wingslampjes ondergebracht. In een apart paneel bevinden zich de hand les voor de verwarming en verselucht- voorziening alsmede de elektrische aanjager met drie standen. Het stuur- wid ligt goed in de hand. Er bevinden zich twee steunpunten op het stuur waardoor de bestuurder een betere grip op het stuurwiel heeft. De op- bergruimte vindt men in het hand- schoenkastje, onder het dashboard en op de middenconsole. De kofferruimte heeft een inhoud van 550 liter. De Subaru 1600 Automaat is een prettige wagen wat het rijgedrag be treft. Belangrijk hierbij is natuurlijk de automatische transmissie, die vooral in het drukke stadsverkeer prettig hanteerbaar is. Met deze auto maat is er voldoende ruimte om zelf zijn rijstijl te bepalen. De 1600 motor heeft voldoende vermogen om een sportieve rijstijl mogelijk te maken. De souplesse van de motor is daaren- tegen zo groot dat er ook heel goed in lage toerentallen gereden kan worden. De wegligging van Subaru is karakte- ristiek voor een voorwielaandrijving: koersvast op snelweg en stabiel in de bocht. De besturing op zich is vrij di- rekt. Ondanks de aandrijving op de voorwielen stuurt de wagen niet zwaar. Een technisch snufje dat ons tijdens de test opviel was de standaard inge- bouwde elektrische benzinepomp. Deze pomp treedt reeds in werking voordat de startmotor draait. Deze voorziening bevordert zeker een snelle start. De remmen van de Subaru vol- doen uitstekend. Doot plaatsing van een remkrachtversterker behoeft het pedaal maar weinig druk. Opval- lend voor een Japanse wagen is de on- afhankelijke wielophanging rondom. Hierdoor heeft men een prettige ve ring verkregen. De Subaru 1600 Automaat is zonder meer een auto met een eigen gezicht. De uitrusting van de Subaru is uitge- breid. Het interieur is goed verzorgd en netjes afgewerkt. Het rijden vol- trekt zich probleemloos en comforta- bel. De automaat doet precies wat je van hem verlangt. Door de voorwiel aandrijving en de onafhankelijke wiel ophanging zijn de eigenschappen gun- stig. Door deze voorzieningen is dit Japanse merk tegemoetgekomen aan de Europese wensen met betrekking tot veercomfort en wegligging. Met de komst van deze nieuwe 1600 serie heeft Subaru nu een complete lijn op de Europese markt gebracht. Compacte Sedan met veel comfort Drie miljoen bedrijfswagens zijn er door Vauxhall Motors, een dochtermaatschap- pij van General Motors geproduceerd. Dit aantal is verdeeld in twee miljoen vrachtwa- gens en een miljoen bestelwagens. Bedford is hiermee de eerste Engelse autofabrikant die meer dan twee miljoen vrachtwagens produceerde. Een terugblik levert de volgen de J'eiten op: de eerste Bedford kwam in 1931 op de markt. het was een tweetons vrachtwagen. Gedurende de tweede wereldoorlog bouwde Vauxhall meer dan 250.000 militaire voertuigen. In 1947 werd de 500.000e Bedford geproduceerd. in mei '58 Hep de miljoenste Bedford van de band. In I960 werd de Bedford TK serie uitgebracht. tot op heden is deze serie een bestsellerin juni dit jaar werd de 500.000e afgeleverd. In 74 werd de TM zware bedrijfswagen geintroduceerd zodat Bedford thans vervoer in de klassen van 500 kg tot 42 ton biedt dan ook gebaseerd op grote aantallen. De drie belangrijkste doelstellingen waar- aan de Visa moet vol- doen, waren: het com pleter maken van het programma, het ver- zekeren van de merk- trouw van de clienten voor wat betreft de kleine auto's en het lanceren van een mo del waarin men nog geen concurrentie-po- sitie bezat. Dit leidde tot het ontwikkelen van niet slechts een enkel model maar van een gamma. De Visa is dan ook leverbaar in twee versies met drie uitvoeringen: een 652 cc motor voor de Visa Special en de Visa Club, een 1124 cc mo tor voor de Visa Su per. De Tercel is het eerste personenwagenmodel van Toyota dat met voorwiel aandrijving is uitgerust. In eerste instantie zal de Tercel uitsluitend voor de eigen markt in -Japan bestemd zijn. Na een testperiode van een half jaar zal de Tercel hoogstwaarschijnlijk in februari op de Personenwagen RAJ zijn debuut buiten Japan maken. De Tercel is een wagen in de populaire prijsklasse. Be halve de voorwielaandrijving is tevens de onafhankelijke wielophanging rond om helemaal nieuw voor Toyota. De motor van de Tercel heeft een cilinderin- houd van 1452 cc. Deze motor is van een nieuw ontwerp en heeft een bovenlig- gende nokkenas. De Tercel-lijn bestaat uit een drietal basismodellen, waaron der ook een 3-deurs model. De Tercel, die een lengte heeft van bijna vier me ter, zal in de Toyotalijn passen tussen de Corolla en de Carina.

Schiedams Nieuwsblad | 1978 | | pagina 5