Finata Continu Crediet Opnemen en Aflossen naarbehoefte. De bank om geld van te lenen. A STRANGER •1, MEVBELFABR1EK GR0EN00RD f Kinderen weerloos slachtoffer I I I I I I I I I I I I I -J I** IN MY - Henkes deKuyper Proosje van Schiedam Cointreau ■MN Uw keus is al gemaakt Gefeliciteerd met uw nieuwe auto. Maar hoe financiert u hem?Hoe krijgt u hem uit de folder voor uw deur?Dat kan met elke gewone Persoonlijke Finata Lening. Heel simpel. Maar denkt u nu 'ns even verder: want na ver- loop van tijd krijgt u bij een auto te maken met meer onderhoud, reparaties... in ieder geval allemaal dingen die geld kosten. En juist daar houdt't Finata Continu Crediet rekening mee. Een salarisrekening hoeft u er zelfs niet voor af te sluiten. Met deze makke- lijke manier van lenen, die natuurlijk ook opgaat voor een caravan, bankstel of kleuren-tv., hebt u altijd een potje op het vuur. a Geld achter de hand. Want ten eerste, kun je met een Continu Crediet weer op- nemen wat je hebt a%e- lostTen tweede, kun je Van diezelfde lening altijd de kredietlimiet wat ver- hogen. Zonder de poespas van ingewikkelde formulie- ren invullen. Dat is trouwens typisch de Finata Bank. U komt't ook tegen bij het afsluiten van zo'n Continu Crediet U belt even met onze leenspecialist voor een afspraak bij u thuis. Of u vult de coupon in voor een rechtstreeks aanvraagformulier. Dan leent u schriftelijk en vallen wij u helemaal niet lastig. Bovendien bent u natuurlijk altijd van harte welkom op een van onze vele Finata-kantoren. TARIEF CONTINU CREDIET BUITENHAVENWEG132—140 SCHIEDAM TEL. 268815—262203 WOENSDAG 8 NOVEMBER 1078 45-84 Schroom Niet leuk Kenmerken Vertrouwensarts Een moderne kleurenfilm met inhoud. Met een antwoord op de problemen van deze tijd. wordt vertoond op vrijdag 10 nov. 8 uur n.m. HAVENKERK L. Haven 70 Schiedam TOEGANG VRIJ! IEDEREEN IS WELKOM! enorme keuze: bankstellen, eethoeken, slaap- kamers, wandmeubelen enz. in klassiek eiken en modern uitsluitend fabrieksprijzen met onze unieke service!!? 1500 mZ verkoopruimte EDERE DAG GEOPEND VAN 9.00- 17.00 uur donderdagavond 19-21 uur Aannemersbedrijf Werner B.V. all round timmerlieden Metselaars en machinale houtbewerkers met ervaring Slijterij/wijnhandel N WiiScheepbouwer 6.95 per 6 flessen 5.95 7.45 per 6 flessen 5.95 NICOLAS Laan van Boles 29 Schiedam - 010-703574 Mishandeling niet altijd lichamelijke kwestie Over de hele wereld worden nog altijd kinderen mishandeld. ook in ons land. Het komt voor in zeer verschillende gezinnen, in rijke en arme. door laag en hoog ontwikkelde ouders. Hoe vaak kindermishandeling voorkomt is niet bekend. Men schat eehter dat per jaar in ons land ongeveer 120 kinderen overlijden aan de gevolgen van mishandeling. In mei 1978 startte de Stichting Ideele Reklame (SIRE) in sam£nwerking met de Vereniging tegen Kinder mishandeling een advertentiecanipagne gericht op bewustmaking van het grote publiek van het kindermishandelingprobleem. De boodsehap: veroorde- ling baat niet. maar met hulp kan veel bereikt worden. Het effekt van deze campagne kan zijn dat het aantal nieldingen van gevallen van kindermishan deling belangrijk toeneemt. Of er inderdaad een toename van nieldingen va!t te bespeuren vertelt dr. J.I. v.d. Leeuw, vertrouwensarts te Rotterdam. „Wij hebben tot nu toe de indruk van niet of weinig. Een enkele keer hoor je wel dat men zegt: ,.Ik bel naar aanleiding van die rekla me", maar verder kun je het moeilijk nagaan. Wel is het zo dat wanneer er publiciteit is rond het onderwerp kin dermishandeling, dat we dit in het aantal meldingen wel degelijk mer- ken. Publiciteit op een goede manier geeft vaak aanleiding en haalt de schroom weg die er altijd nog is, om een geval te melden". De meeste mensen den- ken bij kindermishandeling aan het toebrengen van lichamelijk letsel. Mishandeling kan echter lichamelijk en/of psychisch zijn. ,.Bij lichamelij ke mishandeling moeten we denken aan slaan, schoppen, van de trap gooien, brand wonden toebrengen, het kind met het hoofd tegen de muur slaan, enzovoorts", zegt dr.V.d. Leeuw. ,,De grens is echter moeilijk te trekken, want bij lichamelijke mis handeling zijn er altijd psychische ge volgen. Enkele voorbeelden van psy chische mishandeling: het kind in een koude kamer of in het donker opslui- ten, bang maken en plagen. Wat wij hier aan meldingen krijgen is van een grote verscheidenheid. Daaruit blijkt wel dat de mensen zelf geen grens trekken tussen psychische- en licha melijke mishandeling. Kindermishandeling kan ontstaan als ouders een moeiliike situatie nu niet aankunnen, doordat zij vroeger moei- lijkheden (vaak in eigen kindertijd) niet goed hebben kunnen verwerken. „Kindermishandeling is een uiting van ernstig gestoorde gezinsrela- tiesDr. V.d. Leeuw zoekt even naar woorden om zo duidelijk moge- lijk uit te leggen hoe het bureau ver trouwensarts dit probeert op te los- sen.,,Je moet in zo'n geval natuurlijk niet alleen het kind helpen, dat is voorbij gaan aan de sociale en psy chische problemen, waaruit de mishandeling is voortgevloeid. Wanneer men de gezinsproblemen niet oplost althans probeert op te lossen dan blijft de kans groot dat de mishandeling opnieuw optreedt. Een van de kenmerken van kinder mishandeling is namelijk, dat het zich herhaalt en blijft voordoen, wanneer er geen werkelijke hulp wordt ver- leend". Onderzoekingen hebben uitgewezen, dat ongeveer 20 pet. van de mannen en vrouwen het helemaal niet zo leuk vinden om kinderen te krijgen; ze zijn bang voor de verantwoordelijk- heid en voelen zich onzeker over hun houding tegenover het kind. Het zou voor veel mensen al een bevrijding kunnen zijn te weten, dat zij zich niet voor deze gevoelens behoeven te schamen; te horen te krijgen dat deze- gevoelens normaal zijn en dat zij daarom nog geen slechte ouders hoeven te zijn. Ouders die mishande- len hebben meestal een nare jeugd achter de rug; vaak zijn zij zelf mis handeld in hun jeugd en hebben ze zelt zetden lietde, tederheid en aan- dacht van hun ouders gehad. Dit zijn zaken die onontbeerlijk zijn voor de ontwikkeling van een kind tot een evenwichtige volwassene. ,.Het zijn vooral de heel jonge kinderen, die het gevaar lopen van mishandeling. Zij zijn weerloos, kunnen niets terug zeggen, geen alarm slaan en de gevol gen hoeft de buitenwereld niet te zien. De meeste gevallen van dode- lijke mishandeling en blijvend hersen- letsel komen voor bij kinderen onder de twee jaar. Bij oudere kinderen zijn de gevolgen meestal minder ernstig; zij kunnen zich beter verweren. Wanneer ontstaat kindermishan deling? Daar is een hele reeks van oorzaken voor op te noemen. Bij voorbeeld een moeder. die een tweeling krijgt. Volgens buitenstaan- ders moet deze vrouw eigenlijk extra gelukkig zijn. Ze is echter vaak onge- lukkig. Die kinderen eisen veel aan- dacht op en wanneer zo'n vrouw dan zelf weinig te bieden heeft. Maar zoals ik al zei, er zijn zoveel oorzaken op re noemen. zoals een kind dat vlak na de geboorte de cou- veuse in gaat. De moeder kan met hem moeilijk die band krijgen, die als regel in de eerste weken ontstaat en waarbij het lichamelijke kontakt zo belangrijk is. Gehandicapte kinderen, ongewenste kinderen, zuigelingen die veel huilen en wanneer men bij de geboorte een jongen krijgt, terwijl men een meisje had willen hebben" zijn, aldus dr. V.d. Leeuw, allemaa! factoren die mishandeling in de hand kunnen werken. Kinderen die mishandeld zijn, praten daar zelden over. Wanneer je er naar vraagt jokken ze. Toch zijn er ook die er juist te koop mee lopen. Soms overdrijven ze zelfs erg. De laatste jaren wordt steeds duidelijker hoe ernstig de gevolgen van kindermis handeling kunnen zijn. Zelfs niet ernstige lichamelijke mishandeling. kan bij kinderen duurzame achter- stand in de geestelijke ontwikkeling veroorzaken. Het gedrag van bedreig- de kinderen is op z.ichz.elf niet abnormaal; de kinderen zijn in alles ,.te". Te gehoorzaam en volgzaam, te schuw. te nerveus, te aanhankelijk ot te afwijzend tegenover de volwasse- nen. Kindermishandeling komt voor in elk type gezin, zeker niet alleen in de zogenaamde ..asociale" gezinnen. De gezinnen zijn vaak keurig, al te keurig. De verzorging van huis, maal- tijden, kleding laat niets te wensen over. Er wordt strikte gehoorzaam- heid geeist. Spelen mag niet, want dat geeft rommen en aan het leren wordt zeer hoge eisen gesteld, te hoge eisen. Daar tegenover staan juist zeer verwaarloosde huishoudens. Het is er rommelig en vies, warme maaltij- den worden niet vaak klaar gemaakt en kinderen zwerven buiten maar wat rond. Die gezinnen leven vaak erg gei'soleerd, doordat de omgeving hen afwijst, hetgeen de ouders weer uit- leggen als: Zie je wel dat niemand mii aardig vindt". Elke situatie die in het algemeen een belasting op het gezin legt maakt de kans op kindermishan deling groter. Daarbij kan men denken aan: langdurige ziekte in het gezin, huwelijks-, woning- of geldpro- blemen. ruzies, spanning door werk- loosheid, alcoholisme enzovoort". In 1970 werd door de overheid een werkgroep ingesteld die tot taak had te komen tot een voorstel tot praktische hulpvertemrig bij de bestriiding van kindermishandeling. Op advies van deze werkgroep werd in 1972 een aantal van vier vertrou- wensartsen inzake kindermishande ling aangesteld. Deze vertrouwens- artsen (huis- of kinderartsen 1 werken niet alleen, maar in teamverband; op elk bureau vertrouwensarts werken behalve hijzelf: een maatschappe- lijk werk(st)er en een administratief medewerk(st)er. Momenteel zijn er tien bureaus vertrouwensarts in Nederland. Wat is nu de taak van het bureau vertrouwensarts? Wanneer iemand denkt met een vermoedelijk geval van kindermishandeling te doen te hebben, kan men dat melden aan het bureau", zegt dr. V. d. Leeuw. Meldingen worden op verzoek anoniem behandeld. In de meeste gevallen behandelt het bureau de klacht niet zelf. maar organiseert de hulpverlening. Ook de nazorg behoort tot de taak van de bureaus vertrouwensarts. Het is namelijk erg belangrijk om van tijd tot lijd na te gaan hoe de situatie in het gezin is. Wij maken van elk geval rapport op en blijven proberen een oplossing voor de gezinsproblemen te vinden. Verwaarlozing. ook ten vonn van mishandeling. Bn meldingen heeft men dikwpis zo lang gewaeht, dat het soms heei moeilijk is om door een reeks van moeilijkheden de juiste oorzaak te vinden. Het is dan zo'n opeenstape- ling geworden". De laatste tijd komen er ook ouders naar het bureau van de vertrouwensarts om een oplos sing te zoeken in verband met hun angst. dat ze tot mishandeling zoiiden kunnen overgaan. In Nederland zijn momenteel 10 bureaus. Bij deze bureaus kan men, desgewenst anoniem, zijn bezorgd- heid ten aanzien van het lichamelijk en/ot geestelijk welzijn van een of meerdere kinderen in het gezin melden. Ook vermoedens van mis handeling, nuts enigszins gegrond. kunnen bij deze bureaus vertrou* wensarts uitgesproken worden. Daarnaast staan deze bureaus altml klaar voor advies en overleg. Hel adres van het bureau vertrouwensarts Rotterdam is. dr. J.I. van der LeeliTEj I'ostbus 2525. 3000 CM, in Rotterdam, telefoon 010-128110. Hoe krijg ik mil auto uit de showroom? Kmlictlinvi't Rente per maand Maandelijkse (berr kend over het uitstaandi' saldn) aflossing 2.5% (minimaal f 75.-) 2.000.- 1.10% 75.- 3.000.- 1.10% 75.- 4.000.- 1.10% 1 ()().- 5.000.- 1.10% 125.- 6.000.- l,0(Wo 150.- 7.000.- 1,001/., 175.- 8.000.- 1,00% 200.- 9.000.- 1.00' O 225.- 10.000.- 1.0(1% 250.- 11.000.- 1,00% 275.- 12.000.- 1.00% 300.- 13.000.- 1.00% 325.- 14.000:- 1.00% 350.- 15.000.- 1.00% 375.- 20.000.- 1.00% 500.- 25.000.- 0.95% 625.- Rentewijziging voorbehouden. Overlijdensrisico gedekt tot 20.000.- Graag zou ik zosnel mogelijk meer informatie over Finata Continu Crediet van u willen ontvangen. Naam: Adre- Coupon in open envelop zenden naar: Finata Bank. Antwoordnummer 441. Postcode 1000 I'A Amsterdam. Woonplaats 35 0 Rotterdam, Strevelsweg 682. (010) 818877. Witte de Withstraat 88 (010) 136374 - Dordrecht. Spuiboulevard 93, (078) 31377 - Vlaardingen. Brede Havenstraat 4 4a (010) 354411 (E»n vreem deling in mijn woud) forestM Voor eventueel nadere inlichtingen: Tel. 070 635929 e ri*. zaterdaqs geopend van 10-17 uur. Ook uw adres voor vakkundig stofferen van uw gebruiktr meubelen. Vraag vrijblijvend pri/sopgave. V" r. V M i 1 v ;v 4e Industriestraat 33 Vlaardingen Tel. 010 350832 vraagt zo spoedig mogelijk Sollicitaties te rich ten aan bovenstaand adres. jonge jenever bessenienever q puur nutuur DE KUYPER VIEUX de Vieux met de Franse Brandy kruidenbltter triple sec Jurancon droge witte wtjn normaal p. fles aktieprijs 6.45 W/i-i Cotes de Buzet geurige sterke wijn normaal p. fles c .c aktieprijs 6.45

Schiedams Nieuwsblad | 1978 | | pagina 8