In het Stadskantoor wordt het sinds tijden gebruikt Vrouwen kunnen bijspijkeren c^grstmarkt De Stoomboot uit Spanje komt weer aan "Arie debuteert in Quibus" Deze week Kinderoppas aanwezig van 16 t/m 26 december Ongevallen Inspirerende uitvoering van Weihnachtsoratorium door Toonkunstkoor Schiedam M»nWWMLlC«im*AITaOTM 12,95 17,95 9,95 24,95 19,95 19.75 29.75 Verkoopadressen Inleveren Natuurgebieden 666 39a75 Toepassing SCHIEDAM Kringlooppapier is schoon moot, vriendelijk, lief, verstandig, beter, modern, chique, goedkoop. Tenminste, dat vindt de Vereniging Milieu- defensie en daarkondigt ze haar aktie kringlooppapier op deze wijze aan, in een brochure die uiteraard voor 100 prct uit oud papier is gemaakt. De aktie wordt gevoerd samen met de Vereniging tegen Milieubederf. Rotterdam Centrum-Kralingen-Alexanderpolder-Ommoord-Noorderboulevard Schiedam Centrum Kethel Nieuwerkerka/dlJssel Gewigt^izaterdag VVOENSDAG 22 NOVEMBER 1978 A—in mm ii ii i inn Prijs 05Jrf"" Kringlo oppapier is iii ieu vriendeliJk land geen slecht figuur ten opzichte van andere landen, want 40 pet. van ons oud papier wordt weer gebruikt. Maar het kan nog veel meer worden, dus we gaan gewoon door met onze aktie". In Schiedam is het kringlooppapier nog niet in de winkel te koop, alleen de Wereldwinkel in de Lange Kerk- straat, die op donderdagavond en vrijdag overdag open is, heeft een kleine voorraad. De aktievoerders hopen wel enkele winkeliers voor hun produkt te gaan interesseren. Tot die tijd kunnen belangstellenden, ook winkeliers en bedrijven, terecht bij de Groothandel voor milieuvrien- delijke papierwaren, Gaffelstraat 27a, Rotterdam, telefoonnummer 362247. Veel van het papier wordt gemaakt door het Nederlandse be- drijf Van Gelder, andere produkten komen uit Zwitserland, Frankrijk en Belgie. Laatste nieuwtje: Rank Xeron Ne- derland heeft samen met de K.N.P. in Maastricht kringloop-fotokopie- eerpapier ontwikkeld, wat onder an dere door het Ministerie van Volks- gezondheid en Miliehygiene wordt gebruikt. Iedereen houdt elke week een hoop oud papier over, elke Nederlander gooit volgens de statistieken per week wel een kilo ervan weg, ten minste als hij of zij het niet apart verzamelt. Per jaar komt er 768 mil- joen kilo in ons huishoudafval te recht en een gezin gebruikt gemid- deld drie dikke bomen per jaar aan papier. V Kaarten voor Unicef West krijgt nieuw wijkcentrum Als de TV niets biedt De kookrubriek puzzel SCHIEDAM - Een gevolg van de emancipatie is dat steeds meer vrou wen de behoefte voelen om hun schoolkennis bij te spijkeren. De Vorige week vrijdag wis er, ondanks het slechte weer, op de Koemarkt een kraampje van de aktie kringloop papier te vinden Schiedam's eerste burger Arie Lems kreeg daar om 12.45 uur een symbolisch kado, een blocnote van kringlooppapier. Dat was beslist niet bedoeld om de gemeente Schiedam aan te moedigen, want ons stadskantoor liep voorop wat het gebruik van oud papier be- treft. Bijna alles wat het stadskantoor verlaat wordt al enkele jaren op kringlooppapier gedrukt. Zulks in te- genstelling tot Vlaardingen, waar men volgens aktievoerders nog steeds milieu-onvriendelijk tekeer gaat. On- geveer honderd gemeentebesturen en ook het Ministerie van Volksgezond- heid en Milieuhygiene bedienen zich wel van „hergebruikt papier" zoals het ministerie dat noemt. Veel ande re gemeentes hebben toezeggingen in die richting gedaan. Men wil met de ze aktie de aandacht van de burgerij en bedrijfsleven op de voordelen van kringlooppapier vestigen. Waarom is kringlooppapier zoveel beter, vroegen wij aan The Braaksma, een van de aktievoerders. Theo: „De produktie van gewoon" papier is erg vervuilend. Deskundigen hebben zelfs het vermoeden uitgesproken dat de vervuiling van pulpfabrieken langs de Rijn de zeehondensterfte in de Wad- denzee veroorzaakt. Papier wordt namelijk uit pulp gemaakt dat weer uit hout is vervaardigd. Daarvoor is veel water en energie nodig en wor den water en lucht vervuild. Voor al het papier dat wij gebruiken, in Ne- derland wel een miljoen ten per jaar, heb je steeds meer produktiebosset: nodig. Zo leg je beslag op natuurge bieden, alleen voor de papierindus- trieEn er is nu al een kritieke situa- tei in de houtvoorziening, in feite is die miljoen ton per jaar niet haalbaar. Uit onderzoek door de Vereniging Milieudefensie is gebleken dat je voor kringlooppapier heel wat minder energie nodig hebt, dat je 70 prct. minder luchtvervuiling krijgt en helemaal geen waterverontreiniging en - verbruik en natuurlijk wordt er dan veel minder hout gekapt. Boven- dien is het goedkoper. Vandaar dus al die kreten die we voor het papier ge bruiken". ten, briefpapier, noem maar op. We zouden graag zien, dat al het papier weer hergebruikt wordt, maar zover is het nog niet. Ook al slaat Neder- Oud papier verzamelen breng op het moment twee cent per kilo op, niet al te veel dus. Maar het heeft wel zin als je het milieu wilt sparen. SCHIEDAM— We zijn kennelijk weet een jaar lang braaf geweest, want op zaterdag 25 november komt de stoomboot uit Spanje er weer aan. Om 12.45 is het schip, met de Sint en zijn Pieten aan boord, al in de Nieuwe Maas. Via de Voorhaven, Bui- tenhaven en Lange Haven gaat het dan naar de Proveniersbrug tegenover het Doelenplein, waar de Goedheilig- man met zijn gevolg aan land zal gaan om aldaar in een koets te stappen. Voorafgegaan door de Rijnmond- band, die ook al met de stoomboot is meegevaren, gaat de stoet via's Gra- velandseweg en Broersvest naar de Hoogstraat. Daar stappen Sint en zijn Pieten uit, om verder te voet naar het stadhuis te gaan, waar burgemeester Arie Lems al ter begroeting klaarstaat. Tijdens de tocht over de Hoogstraat zullen het muziekkorps en het majo- rettepeloton van de Rijnmondband af en toe stoppen om het publiek op een show te vergasten. Voor het Stadhuis worden ondertus- sen sinterklaasliedjes gespeeld door de Wilton Fijenoord Harmonie en om kwart voor drie is het dan eindelijk zo ver, dan komt de Sint de bordes van het Stadhuis op. om door burge meester en bevolking hartelijk wel- kom te worden geheten. Daarna gaat de stoet via Ooievaars- steeg, Spinhuispad, Parkweg, Burg. Honnerlage Gretelaan, Nieuwe Dam- laan en Mgr. NolemJaan naar het be- jaardenhuis Thurlede, waar de Sint samen met twee van zijn Pieten enke le bewoners gaat bezoeken. werkgroep „bijspijkercursus" in Schiedam gaat ervoor zorgen dat zulks mogelijk wordt, want in janu- ari 1979 gaat een bijspijkercursus voor vrouwen van start. Daar wordt niet volgens schoolse principes gewerkt; er wordt bijvoor- beeld geen onderscheid gemaakt tus- sen „knap" en „dom", elke leerling kan zelf aangeven wat ze wil leren en met de armen over elkaar zitten is er ook niet bij. De organisatoren vinden het zinnig om die dingen te leren, die de cursisten ook inderdaad kunnen gebruiken, dus geen theoretische ken- nis, waar je in de praktijk niets aan hebt. Wel is het belangrjjk om van elkaars ervaringen te leren. Een vak is verplicht gesteld, name- liik maatschappijleer. Daarnaast kan men er nog twee vakken bij opgeven en de onderwerpen, waarvoor dan de meeste belangstelling bestaat, komen in het programma. De bijspijkercursus begint op het niveau van de hoogste klassen van het lager onderwijs en start in de week van 15 januari. Op de dinsdag- en donderdagochtenden is er dan van 9.15 tot 11.15 uur les in het M.C.M. de Groothuis aan de Stadhouderslaan 30. De kosten bedragen f 2,50 per ochtend en voor kinderoppas wordt gezorgd. Voor informatie en een aanmeldings- formulier kunt u terecht bij Marianne van Beers, telefoon 261628 (te be- reiken op dinsdag, donderdag en vrij dag van half zes tot half zeven) en Anita van Hagen, telefoon 700352. In verband met de verdere organisatie worden belangstellenden verzocht, zich voor 25 november aan te mel- den. Om aan te tonen dat het milieuvrien- delijke kringlooppapier voor alle doeleinden geschikt is, waren in de kraam voorbeelden te zien van de resultaten van verschillende druk- technieken, op kringlooppapier. Er was zelfs een voorbeeld van kleu- rendruk, de menukrant van het luxe hotel American in Amsterdam. „Het is even een kwestie van wennen" vindt Theo. „Het papier is niet spietwit, je ziet hier dat we diverse kwaliteiten hebben. Het papier met de lichtste kleur is gemaakt uit hoog- waardig afval, bijvoorbeeld compu- terkaarten want daar zit weinig inkt op. Wat voor kwaliteit je gebruikt, dat hangt ervan af wat je ermee wilt doen. Tijdschriften bevatten bijvoor beeld erg veel inkt en die kunnen we dan voor karton en verpakkingsmate- riaal gebruiken. Er is ook kringlooppapier voor kran- ten, fotokopieren, blocnotes, schrif- SCHIEDAM De formatie „Arie" zal op donderdag 23 november in ca fe „Quibus" aan de Lange Haven 28 zijn debuut maken. Een dergelijke tweemans formatie is in Nederland nog nooit eerder vertoond en daarom mag het programma uniek genoemd worden. De naam „Arie" is ontleend aan de naam van de normale werkman, zo leggen Rini van Willigen en Hannibal uit. De teksten van hun liedjes hebben deze ellende, het zwerversbestaan en onze gefrustreerde aardknol tot on- derwerp. Rini van Willigen is ex-gita- rist van Union Station, Changes, Sum- merbreeze en de Wilton Fijenoord Harmonie en hij zingt er ook nog bij: „Met een grote smile gooi ik de ellen de de zaal in". Daarbij speelt hij op een achtsnarige gitaar. Hannibal kocht in 1964 een Hohner Bravo en heeft zich sindsdien tot topmuzikant opge- wekt. Vanaf 21.30 uur is het tweetal op donderdag 23 november dus in cafe quibus te beluisteren. Zaterdagmiddag kwam op de Nieuwe Damlaan de 9-jarige S.v.O. met de fiets ten val. Het kind werd per G.G.D. naar het Gemeente Zieken- huis gebracht waar het ter observa- tie werd opgenomen. Die zelfde middag rond kwart voor drie werd op de Lange Haven de 9- jarige Y.D. aangereden door een per- sonenauto. De 52-jarige bestuurder had het kind dat plots de rijbaan op- holde niet meer kunnen ontwijken. Met een vermoedelijke hersenschud- ding werd het per G.G.D. naar het Gemeente Ziekenhuis gebracht. Ook dit jaar komt de Sint weer per stoomboot zijn goede gaven brengen. SCHIEDAM In een goed bezette Havenkerk heeft het Toonkunstkoor op woensdagavond een indrukwek- kende uitvoering van het Weihnachts oratorium van Johan Sebastiaan Bach ten gehore gebracht. Uitgevoerd wer- den cantate 1, 2, 4 en 5 en als afslui- ting het beginkoor van de zesde cantate van het oratorium. De in strumental begeleiding was in han- den van het Gewestelijk Orkest, dat hoewel de trompetten in een belang- rijke passage detoneerden, toch aan het welslagen van het concert zijn steentje heeft bijgedragen. De algemene leiding berustte bij de jonge dirigent Edwin Wolf, die in een levendig en dynamisch tempo de uitvoering met een zekere ontspan- ning heeft geleid. Alleen daarom mag zijn leiding al uitstekend worden ge noemd. Moeiteloos heeft hij zijn mu- zikale intenties op het koor overge- bracht, dat met groot enthousiasme heeft gezongen. Toonkunstkoor Schiedam kan met recht trots zijn op deze dirigent, die met dit koor nog voor veelbelovende concerten zal kunnen zorgen. Solistische medewerking werd ver- leend door Rita van Harmelen-so- praan, Joke de Vin-alt, Paul Schots- man-tenor en Wout Oosterkamp-bas, een uitstekend kwartet. Ieder van hen heeft voor ontroerende momen- ten gezorgd. Daarbij moeten ge noemd worden de vertolking van de aria voor tenor: „Frohe Hirten, eilt", muzikaal fijnzinnig omlijst door de solo-fluitiste van het orkest en de echo-aria voor sopraan: ,,Flosst, mein Heiland", waarin een jeugdig lid van het koor, Jose Brands, voor een zui- vere echo zorgde. Het continuo was in handen van de organist Tijn van Eijk, die zich als vanouds met vakmanschap van zijn taak heeft gekweten. Toonkunst Schiedam kan terugzien op een ge- slaagd concert. Schiedams Nieuwsblad POSTADRES: POSTBUS 195, SCHIEDAM AGENTSCHAP: EUROTYP, ROTTERDAMSEDIJK 238. In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad Modieuze boodschappentas met bamboe beugel. 649 Bowlstel met schitterend kristaleflekt, kompleet met 8kopies enlepel. 101 Flair drierolhouder voor alu- en plasticfolie en keukenrol. 680 6«5 Gebakstel 13-dehg porseleinmetfijne bloemdecoratie. 546 Royale tenen wasmanden in 3 maten verkrijgbaar. Prijs Nieuw: Skateboard met kogellagers. onze prijs Luxe toiletkast 3 spiegels en 2 laden, lichtkap en stopkontakt in de kleur bahamabeige

Schiedams Nieuwsblad | 1978 | | pagina 1