De keuken In Als de TVniets biedt Sinterklaas 'Schiedams Nieuwsblad 1750 12?5 Stad in debat Passage Quibus Een Achterban zonder redaktie Centrale antenne in wijk 15 Sissies Sprookjes Antilliaanse bonensoep Erwtensoep van het goede vrouwtje V egetarisch Nogmaals Gluhwein T weemaal over de streep Leerlingen gaan sinterklaaskadoos verkopen JH met Yvonne Hontele WOENSDAG 29 NOVEMBER 1978 48-526 Beroepskeuze Emancipatie Zuivere scheerwol Fijne stoeipakken van oersterke corduroy... Vecl mcnscn weten niel dat ook Schie- artikelen, gramofoonplaten. spcclgocd. dam al iOjaareen LEAO heeft aan het bloemcn, kantoorariikelen. boeken, i|- Oude Kcrkhofl.lendeheer J. van Berge, zerwaren, dierenartikelen. parfumerie. die er sinds 1 juli 1978 direkteur is, vindt huishoudelijke artikelen en noten". Al- dat daar wai aan moet veranderen. dus de heer Van Bcrge. Waarom is cropdonderdagavond 30 no vember vanaf 19.30 uur en op vrijdag 1 \ZQQpjichtinCStiI fflpi december van 9.00 tot 14.00 uur een koopavond en een koopdag. De 1..E.A.O.-school wil meer bekend- heid krijgen in Schiedam en dat doet ze niet alleen door de koopavond. Sinds kort is er een video-installatie in die is door schooldekaan en leerlingen cnthou- siast gebruikt om een voorlichtingsfilm- pje inelkaar te zctten. Je ziet een meisje dat wel wat meer over de school wil we- ten en die door het gebouw wordt rond- geleid Zo kan ze zien wat er allemaal te leren valt: typen. gymnastiek op ..night fever" muziek, handenarbeid. verkopen, administratie en natuurlijk algemene vakken zoals nederlands, engels, wis- kunde, rekenen. geschiedenis en derge- lijke. In het filmpje, dat bedoeld is voor vertoninge op basisscholen. wordt ook verteld wat je met het LEAO-diploma in je zak kunt gaan doen: naar de vierde klas van de M.A.V.O., naar de MEAO. de politieschool, detailhandelsschool, kleuterverzorging, kappersvakschool, leerlingenstelsel, sportleider/ster en ver- zorgende beroepen. Wie direkt gaat wer- ken, komt meestal in een winkel of op kantoor terecht. Vorigjaargingen 36 van de 70 geslaagden een baantje zoeken en 34 daarvan hadden direkt een baan. De schooldekaan verleent desgewenst be- middeling bij het zoeken naar werk, hij verzamelt advertenties en hangt ze op zijn publikatiebord. Bij eventuele kon- Schiedammers kunnen er sinterklaaska- doos kopen maar bovendien is het de be- doeling dat de school meer bekendheid krijgt. Wethouder Herman Posthoorn van onderwijs vond het een prima idee en hij komt de koopavond dan ook op don- derdag om 19.00 uur openen. Koopavond opeen L.E.A.O. wat moeten we ons daarbij voorstellen, vroegen we aan direkteur van Berge. ,,Onze eigen leerlingen kunnen onder andere een win- kel-of kantooropleiding volgen. Nu kun nen ze eens laten zien wat ze geleerd heb- ben want de winkelklas verkoopt de arti kelen en de complete kantoorklas voert de voorraadadministratie. We verkopen gewoon artikelen uit Schie- dantse winkels en om dat voor elkaar te krijgen hebben we ons plan aan City Centre, de winkeliersvereniging voorge- legd. Die vonden het erg leuk en er zijn dan ook veel winkeliers die meewerken en hun artikelen beschikbaar hebben ge- steld. Er zijn onderandere kraampjes met foto- LEAO-ers krijgen les over Sociale wetgeving (I) takten met werkgevers is hij behulpzaam, terwijl in de hoogste klassen wordt ge- James Brolin, Elliott Gould, Telly Sava- las en Karen Black zijn te zien in „Capri- corn one". Drie astronauten zullen de eerste be- mande ruimtevlucht naar Mars maken, maar op het laatste moment warden ze in het geheim weggevoerd naar een verlaten legerloods in een woestijn. Daar zijn het interieur van hun ruimtecapsule en een Marslandschap met de Marslander nage- bouwd. Daar ook worden vervalste in terviews en een zogenaamde wandeling op Mars gefilmd. Het Haags Sprookjestoneel treedt op met „Spotje en de Monstermaniak", voor kinderen vanaf 6 jaar. Kakafonies- tad is in handen gevallen van een Mon stermaniak. Spotje en Platoon de opper- hofmaarschalk, gaan op weg om de maniak te verslaan. Wat ze allemaal voor avonturen beleven en hoe het afloopt, dat is zaterdag te zien. De toegangsprijs is f 3,-. reserveren kan op dezelfde manier als voor de Sissies. Jada. een Schiedamse groep is op zondag 3 december vanaf 21.30 uur te beluisteren in cafe Quibus aan de Lange Haven. leerd hoe je een sollicitatiebrief moet schrijven. Van de doorleerders ging 25% naar de MAVO. 42% naar het MEAO en de rest naar militaire dienst, kappersvakschool, marine en kOopvaardij. Dat de Schiedamse LEAO-ers naar MAVO-4 kunnen doorstomen is het ge- volg van een speicale afspraak die de school heeft gemaakt met de Willem de Zwijgerschool. De leerlingen krijgen dan een vakkenpakket dat speciaai op die overstap is afgestemd. Officieel bestaat er namelijk geen overgang van het lager beroepsonderwijs naar de MAVO. Schooldekaan Van Straalen besteedserg veel tijd aan beroepenvoorlichting. Op 11 december gaat hij met de leerlingen van de hoogste klassen naar ..Wegwijzer '78" in de A HOY-hal, waar 70 stands met beroepenvoorlichting zijn ingericht. Er is verder kontakt met het arbeidsbureau en ook de politie komt elk jaar voorlichting geven. Het voorlichtingsfilmpje doet ons op- merken dat hierin voor jongens moge- lijkheden als politieschool, technisch on derwijs, sportleider en dergelijke worden genoemd. Voor meisjes worden de ver- zorgende beroepen aanbevolgen Is de emancipatie nog niet tot het LEAO door- gedrongen? Direkteur van Berge: ,,Helaas is dat nog de realiteit waar we mee te maken heb ben". Tja, als je er op de basisschool niet mee begint. dan zullen we het nooit leren vrees ik. Yvonne Hontele zuiver scheerwol Hij is er weer, die oude man met zijn witte baard en stnet van knechten. Na een lange zeereis en een feestelijke intocht in de stad worden de schoenen weer klaarge- zet. Dat liebben wij nu welgehad, dachten we, want de kindern gelo- ven niet meer in het bestaan van de Goedheiligman. Maar niets blijkt minder waar te zijn. De aan- komst van de boot mistten ze voor geen goud. ,,Hardstikke leuk ma. Ze hadden er een echte oude man voor genomen", riepen ze ent- housiast toe ze met pa terug- kwamen. 's Avonds werden de schoenen gepakt en liedjes gezon- gen want dat hoorde nu eenmaal zo als Sint Nicolaas er is. Een beetje verwonderd zien we het al lemaal aan en besluiten het spel ook maar weer mee te spelen. Hun jantasie kent geen grenzen en is zo aanstekelijk dat ook ik 's avonds in bed bij het horen van klette- rende regen en loeiende wind diep medelijden heb met die arme Sint en Piet die nu over de daken lopen. Dat medelijden verdwijnt echter vanzelf als ik enige dagen later aan het winkelen ben. In tnijn zak een lange lijst waarop alles staat wat ingekocht moet worden. Een ware speurtocht door het centrum is er nodig eer alles is aangeschaft. Want daar is het uitgezochte uitverkocht, iets anders is er niet meer in de goede maat, of het heeft niet de goede kleur. Intussen wordt mijn tas steeds voller en portemonnee plat ter. Zo langzamerhand vind ik Sin terklaas helemaal zo aardig niet meer, en die handige grote bood- schappentas blijkt ook al veel te klein te zijn. Uitgeput kom ik 's avonds thuis. En dan begint het eigenlijk pas goed. Surprises ma ken. Het hele huis ligt van onder tot boven bezaaid met papier, lijm, plakband, touwtjes en andere rommel. De schaar en pennen spe len vrolijk verstoppertje in al die chaos. Het idiote is dat we het nog gezellig vinden ook. De Sinter- klaaskoorts heeft overduidelijk toegeslagen. De dagen vliegen voorbij en er moet nog van alles gebeuren eer het 5 december is. Iedere verjaardag geeft de nodige drukte maar die van Sint slaat toch alle records. Nog maar zes nachtjes en het is weer zover. Uit alle hoeken en gaten komen de Sinten en Pieten dan weer tevoor- schijn. Gordijnen dicht want stel je voor dat jonge kinderen plots twee Sinterklazen tegelijk te zien krijgen. Kunt u ze dan vertellen wie de echte is? Ik niet want ik ben er zelf nog steeds niet achter. RITA VLAARDINGEN Ondanks het feit dat de redaktie vorige maand en- masse opstapte verscheen er deze maand een nieuwe uitgave van het PvdA-ledenblad „Achterban". Zon der de hulp van een redaktie was het bestuur er in z'n eentje in geslaagd om een 20-pagina's tellend nummer uit te brengen. Het blad werd voor het grootste deel gevuld met „huishoudelijke" zaken, zoals ledenvergadenngen, verslagen, convocaties en een reglement voor de PvdA-fraktieleden. Bovendien heeft ook een fraktielid Man van Opijnen een bijdrage geleverd over het zg. bezitshuis. De makers van het blad vermelden dan ook met een zekere triomf op de eerste pagina „Geen redaktie, wel een Achterban". In dat stukje wordt melding gemaakt van een werkcommissie die ervoor gaat zorgen dat de scherven weer ge- lijmd worden en een nieuwe Achter- ban-formule gestalte krijgt. ,,Wij willen dat paarden bij boer Kor pershoek blijven zeggen vele kinde ren en hun ouders zijn het daar geheel mee eens. Enkele weken gele- den kreeg Boer Korpershoek bericht van gemeentewerken dat de stallen voor de paarden weg moesten, waar- door er geen plaats meer zou zijn voor deze dieren. Eerder dit jaar moesten deze paarden, op last van de gemeente, de ijsbaan al missen als weidegrond. Dat is de enige plaats waar ze los kunnen lopen. Geef ze ook die plaats terug, vragen wij hier. Voor veel kinderen is omgaan met paarden een fijne en nuttige vrije- tijdsbesteding, ze leren daardoor paardrijden en kunnen ook uren be- zig zijn met het werk aan de paarden. Ze doen dit allemaal onder toezicht van boer Korpershoek. Dat deze boer met zijn paarden er niet meer zou zijn is gewoon onvoor- stelbaar. Wij willen ze niet kwijt, te- meer daar deze plek uriiek is voor Schiedam en zo dicht bij de stad, dat het voor veel kinderen uit heel Schie dam eenvoudig bereikbaar is. Ze ma ken daar dan ook met plezier en veelvoudig een dankbaar gebruik van. A.s. donderdagmiddag Om 5 uur zullen ouders van deze kinderen een gesprek hebben met wethouder Zij- develd om te pleiten voor handha- ving van boer Korpersjoek met zijn paarden op deze plek in Schiedam om het zodoende tc behouden voor dekinderen. Uit de reeds nu ontvangen reakties van inwoners van Schiedam, maar ook zelfs van mensen buiten onze stad, weten wij ons gesteund in onze wensen. Schiedam, 25 november 1978. Mevr. C. Emons-Duran, Peter van Anrooylaan 48, Schiedam, Telefoon 712041. VLAARDINGEN - Bij de aanleg van de C.A.I, zijn bij de abonnees in wijk 15 (gedeeltelijk) de toestellen ingere- geld. Wijk 15 (gedeeltelijk) wordt be- grensd door de Julianalaan, Emma- kade, Wilhelminasingel en Maurits- singel. Bij latere aanmelding wordt voor de aansluiting van een perceel op de C.A.I, door de G.E.W.B. f 100,— excl. B.T.W. in rekening gebracht, zo als dit ook staat vermeld in het infor- matieboekje. Op grond hiervan is be- paald, dat de bewoners uit bovenge- noemde wijk 15 (gedeeltelijk), die zich na 24 december 1978 als abon- nee opgeven, een bedrag van f 100,— excl. B.T.W. in rekening wordt ge bracht. Met ingang van 4 december 1978 als wordt het mobiele informatiecen- trum van de C.A.I, overgebracht naar de Madrid weg in de wijk 23. Het cen trum is iedere dag open van 10.00 uur tot 12.00 uur en van 14.00 uur tot 16.00 uur, bovendien op dinsdag- avond van 19.00 uur tot 21.00 uur. In de wijk 26, begrensd door de Rei- gerlaan, Zwaluwenlaan, Zwanensingel en Torenvalklaan, worden binnen- kort de informatieboekjes met de aanmeldingskaarten, waarmee men zich als abonnee kan opgeven, huis aan huis verspreid. Wie nadere infor- matie wenst of een extra aanmel- dingskaart wil ontvangen kan zich wenden tot de G.E.W.B. afd. C.A.I, tel. 354444, of zich vervoegen bij het mobiele informatiecentrum. Onderdeel van de Rijnmond West Combinatie, waarin ook het Maas- sluis Nieuwsblad en de Nieuwe Vlaardingse Courant zijn opgeno- men. Verschijnt op woensdag huis aan huis in geheel Schiedam. Kantoor Rijnmond West Combi natie: Hoogstraat 122 in Vlaar- dingen. Telefoon: 010 34.67.11. Agentschap: Eurotyp, Rotter- damsedgk 238, Schiedam. Postadres: Postbus 195, Schie dam; Medewerkster: Yvonne Hontele, tel. 26.27.16. Klachten over bezorging kan men uitsluitend doorgeven via het nummer 010 13.24.89 (van 8.30 tot 17.30 uur). Duo's kunnen worden opgegeven tot maandag 17 uur; gewone advertenties tot dinsdag 11.30 uur. Redaktionele kopij dient uiterlijk maandag 17 uur binnen te zijn. LEAO wil meer bekendheid Originele Shetland pullover (100% scheerwol) in een prachtig model, met zadelmouw. Keuze uit 10 kleuren: ecru, rood, marine, beige, bleu, zwart, bordeaux, bruin, donkergrijs en camel. IVlaten S-M-L XL(48-54). Nu met 'n tientje Sint-voordeel. Van 27,50 voor iiei n neiiije De landing op Mars wordt een groot suc- ces, maar tijdens de terugreis verbrandt de capsule in de dampkring. ledereen denkt dat de drie astronauten veronge- lukt zijn. Ze leven nog, maar ze moeten verdwijnen omdat anders het bedrogaan het licht zal komen. Een slimme journa list komt de waarheid op het spoor, maar kan helaas maar een van de gedoemden het leven redden. Samen met de doodge- waande astronaut verschijnt de journa list dan op diens officiele staatsbegrafe- nis... De aanvangstijden zijn dagelijks om 14.00 en 20.00 uur, zondag alleen om 20.00 uur. Vrijdagavond geen voorstel- ling. JEUCDFILM In Cinema Bio iserop zaterdag-, zondag- en woensdagmiddag om 14.00 uur ..Ro bin Hood en de Piraten" te zien. Avon- tuur, spanning en een felle strijd om de macht in Sherwood. Met Lex Barker en Jacky Lane. Elly Rietveld en Dorine van der Klei.be- ter bekend als „De Sissies" maken op vrijdag 1 en zaterdag 2 december het Zol- dertheater In de Teerstoof. Nieuvvstraat 12, onveilig. Ze brengen een programma dat ,,tijdloos lief' genoemd kan worden. Naast liedjes uit de oude tijd zijn er ook moderne hits te beluisteren. En het moderne lied wordt dan af en toe mooi op de hak genomen. Want parodie en persiflage vormen de elementen waarop het programma van Elly en Dorine drijft. De dames, die zich- zelf „licht feministisch" noemen, schrik- ken er niet voor terug om een aanklacht in te dienen tegen het Smurfenlied van Vader Abraham. Het programma begint om 21.00 uur, re serveren kan van maandag tot en met vrijdag via het VVV (266000), vrijdag avond en zaterdag vanaf 13.00 uur in het theater, telefoon 269455. De toegangs prijs is f 10,- (CJP en Pas 65 f 8.-). Dit keer is er geen poppentheater maar sprookjestoneel, op zaterdagmiddag 2 december om half drie, in het Zolderthe- ater „In de Teerstoof. SCHIEDAM Je zou het niet geloven. maar op de Nederlandse Antillen eten ze bij die hitte een gerecht dat minstens even stevig is als onze erwten- soep. De smaak doet er wel wat aan denkeri, iets minder gekruid en wat zoe- tiger. Het recept kreeg ik alweer van Jennifer uit Curasao. Je hebt er ..witte bonen met zwarte ogen" voor nodig, elke boon heeft in het midden een zwart vlekje. Ze zijn te koop bij de Turkseslagerij aan het eind van de Hoog straat. waar je ook zeer goedkoop losse groente en zwarte olijven en zelfs linzen kunt kopen. Het recept is voor vier personen, de hoe- veelheden zijn bij benadering opgegeven. 350 gram bonen met zwarte ogen, I of meerteentjes knoflook. naar smaak. gesnipperd, 1 afgestreken theelepel nootmuskaat (niet te weinig), liefst vers geraspt. 2 flinke uien. fijngesnipperd, een voile theelepel zout (of meer of min der, naar eigen smaak), 150 gram ontbijtspek in dobbelsteentjes, een pond of meer varkensvlees (hamiap, krabbetjes of knieschijf), 100 gram cervelaatworst in dobbelsteent jes, een voile eetlepel suiker, een klont mar garine. De bonen zet u een avond van tevoren in ruim water om te weken. De volgende dag wast u ze en zet ze dan op het vuur met zoveel water dat de bonen goed on- derstaan. De andere ingredienten gaan erbij en in ongeveer anderhalf uur kookt u alles zachtjes gaar. Op het laatst gaat de margarine erdoor. De soep is het lekkerst als u ze laat afkoelen en later weer op- warmt. Raadgeving van Jennifer: de smaak moet net tussenin blijven, niet te zoet en niet te zout. Het moet natuurlijk soep blijven, dus niet te dik en niet te dun. U kunt er wat rijst bij serveren. Onervaren kokers maken meestal niet graag erwtensoep. Veel mensen vinden het trouwens niet lekker omdat het een nogal zwaar gerecht is. Toch kun je heel eenvoudig en snel een lekkere erwten soep maken die vers en apart smaakt en zelfs de grootste erwtensoephaters op de knieen brengt. 400 gram spliterwten, Zi kleine selderijknol, fijngesneden. 1 grote ui, gesnipperd, 2 dikke of 3 iets dunnere preien, gesnip perd, Vt bos selderij, fijngesneden, varkensvlees (3 of 4 ons magere hamiap in dobbelsteentjes, een knieschijf, krab betjes of een varkenspoot), 1 winterwortel, fijngesneden, 2 middelgrote aardappelen, in kleine dobbelsteentjes, 1 liter water, 2 voile theelepels zout, 2 mespuntje pe- per, een rookworst. De erwten laat u een nacht in 1 liter water weken. De volgende dag doet u er nog 3/4 liter bij en het vlees. Het geheel kook u dan met zout en peper in 2 uur gaar. De massa even goed doorroeren, zo nodig de erwten fijnstampen. Dan mengt u de groente erdoor, de rookworst wordt er bovenop gelegd en u kookt het geheel nog ongeveer 20 minuten, tot de aardap pelen gaar zijn. Deze erwtensoep bevat meer groenten dan we gewend zijn en dat is ook goed te proeven. Natuurlijk wordt het toch een stevige hap, maar alleen als u vet vlees en spek gebruikt gaat hij echt zwaar op de maag liggen. Lekker blijft het toch. Wilt u het heel sjiek doen, dan kookt u 200 gram pekelspek mee. Dat haalt u er- uit, snijdt het aan plakjes en serveert het bij de soep op zwart roggebrood. bestre- ken met mosterd. Heus erwtensoep is niet zo moeilijk te maken en, mits goed bereid, is het een van de voortreffelijkste gerechten die onze vaderlandse keuken kent. Halve hoeveelheid maken is mogelijk, wie voor een persoon kookt kan daarvan dan weer de helft een paar dagen in de ijs- kast bewaren. Maar als uw buren ruiken wat u aan het koken bent, dan valt er niets meerte bewaren. Erwtensoep kunje ook heel goed invriezen. maar eigenlijk vind ik dat verkwisting van energie. Wie vers eet wat het seizoen biedt, komt ook niets tekort. O ja, de rest van de knolselderij raspt u rauw, met appels, olie, azijn, peper, zout, suiker en een beetje kerry erover en u hebt een salade. Vegetariers kunnen het gerecht heel goed zonder vlees maken, het smaakt wel wat anders maar helemaal niet zo gek. In het recept voor gluhwein dat in het Schiedams Nieuwsblad van 15 november stond. ben ik iets belangrijks vergeten, namelijk de wijn! Daarom volgen hier nog even de hoeveelheden: in een pan met dikke bodem een liter rode wijn, een sinaasappel en een citroen in schijfjes, 5 blaadjes foelie, 5 kruidnagelen, twee me- spuntjes knaleel en 4 of 5 (naar smaak) voile eetlepels suiker kaneel a 30 minuten laten trekken, mag niet koken. Zeven en voor het opdienen kan er nog een scheut port of sterke drank door. SCHIEDAM L.E.A.O. betekent Eager Economisch en Administratief Onderwijs, een sehooltype dat 10 jaar bestaat, sinds de Mammoetwet van Cals. De L.E.A.O. is ontstaan uit het vroegere V oortgezet Lager Onderwijs (VGLO). Deze vijfmans formatie brengt muziek die het best als symfonische rock is te omschrijven. Partij grandioze corduroy tuin broeken voor jongens en meisjes gemaakt van stevige 100% katoen In bruin, marine of zwart, maten 86 t/m 128. Nu voor bijna de halve prijs... Van 24,95 voor >or Dijna ae naive Zondagnacht om half vier werd op de Broersvest de 40-jarige C.P. aange- houden. De man die onder invloed was blies over de streep en weiger- de de bloedproef. Het bleek dat hij dezelfde avond in Vlaardingen al een rijverbod had gekregen waarna hij toch weer achter het stuur was gekropen. De wagen werd in beslag genomen. Met het juiste vakkenpakket kun je naar MAVO-4 (2).

Schiedams Nieuwsblad | 1978 | | pagina 3