Ex-voorzitter EA. Leenderts: ^rstmarkt Kattenshow Margriethal ahoyW- Demonstratie Tosca Balm Werkgroep wil praten met baanlozen r k _.KDOPIES IN I4SPECIAALZAKEN 6.95 van 16 t/m 26 december 2.95 12.95 6.95 14.95 17.50 19.95 f -V,* Verheffing Jeugdland Gangmaker 16 t/m 26 ©ec'78 SWarkt k ★cLunapaik *Show Getuigen oproep Schouwburg Uzeren pannensponzen WOENSDAG 6 DECEMBER 1978 2e JAARGANG NO. 47 SCHIEDAM De Schiedams Gemeenschap bestaat deze maand dertig jaar en daaruit blijkt dat deze stichting vlak na de tweede wereldoorlog werd opgericht. In die dertig jaar is er wel het een en ander veranderd, want was de S.G. oorspronkelijk een zaak van partikulier initiatief, nu heeft het gemeentebestuur een grote vinger in de pap. Indertijd verscheen er ook een tijdschrift, "De Schiedamse Gemeenschap". Nummer een van de cerste jaargang verscheen in maart 1949 en uit het voorwoord van de toenmalige burgemeester J.W.Peek lezen we de bedoeling van het blad. i I Rotterdam Centrum-Kralingen-Alexanderpolaer-Ommoord-Noorderboulevard Schiedam Centrum Kethel Nieuwerkerk a/d IJssel Schiedams Nieuwsblad POSTADRES: POSTBUS 195, SCHIEDAM. AGENTSCHAP: EUROTYP. ROTTERDAMSEDIJK 238. In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad 'Schiedamse Gemeenschap was partikuliere instelling' "t "De laatste halve eeuw is voor het oude jenever-stadje met pirn. 25.000 zielen een tijd van grote opgang geweest: het groeide uit tot een han- dels en industriestad van over de 70.000 inwoners. Naast de oude distilleerderijen, die de naam en de reputatie der stad over de gehele wereld uitdragen, hebben belangrijke nieuwe industrieen zich gevestigd, waaronder de machtige scheepswerven. Het zijn de scheeps- rompen en hellingsteigers met de kronen op de kaden, die het silhouet van het nieuwe Schiedam markeren. De stad maakt een periode door van welvaart en hoog-conjuctuur, zoals zij in haar lange geschiedenis nog niet heeft gekend. En als de voortekenen niet bedriegen, wenken nog schone perspectieven, want ruime, uitste- kend gelegen industrieterreinen aan de Maas en elders wachten nog op een definitieve bestemming. Stads- uitbreidingen met fraaie parken en sport centra zijn ontworpen en gedeeltelijk reeds in uitvoering. Over dit alles zal ons nieuwe perio- diek tot inwoners en niet-inwoners spreken. Daarnaast zal het trachten het plaatselijk culturele leven te cul- tiveren door belangstelling te wekken voor alles wat op dit gebied in eigen kring wordt voorbere;d en onder- nomen. Dankbaar mogen wij constateren dat Schiedam, hoewel gelegen aan de peripheric van een wereldstad, toch het typisch eigen karakter van het oude stadje met zijn schilderachtige molens, mooie grachten, karakteri- stieke gevels en voormane patriciers- huizen behouden heeft. Moge zulks zo blijven! Ik wens, dat haar tweeledig doel: de verheffing van het Schiedamse Cul turele leven en de propaganda naar buiten door deze uitgave moge wor- den gediend. Tot heil van onze oude, doch met jeugdige energie naar een schone toekomst opgaande stad." Aldus burgemeester I W Peek Anno 1949. Welke rechtgeaarde Schiedammer kan dit lezen zonder'dat hem/haar de tranen in de ogen schieten? Tevens wordt het duidelijk waarom het blad nu niet meer verschijnt. dezelfde mensen die de Gemeenschap later op poten gezet hebben. De S.G. is overal de gangmaker van geweest, na de oorlog heeft die het weer op gang gebracht, dat kunt u rustig zeg- gen". Aldus de heer Leenderst, die in zijn hoedanigheid als voorzitter van de Schiedamse Bond voor Lichame- lijke Opvoeding bij de oprichting van de S.G. was betrokken, waarin hij toe toen de sektor sport vertegenwoor- digde. "Je weet dat we na de oorlog alle- maal dachten dat we een waren. Daarom wilde men de verschillende aktiviteiten. cultuur, sport, muziek, toneel en dergelijke verenigen om bij elkaar meer begrip en samenwerking te waarborgen. Het initiatief is uit- gegaan van Piet Albers, die toen in 1948 waarmenend burgemeester van Schiedam was. Het moest ook de samenwerking tus- sen dat particuliere gedoe en het gemeentebestuur stimuleren, dus de S.G. werd een stichting waarin de wethouder van cultuur als vertegen- woordiger van de gemeente zat. Overigens kregen we geen subsidie, de inkomsten bestonden uit de bij- dragen van de sekties en donateurs en het leeuwendeel kwam binnen uit de jaarlijkse kermis. Als die er niet was geweest had er nooit wat gedaan kun- nen worden. Elk jaar organiseerde de S.G. een kermis op het parkeerterrein bij de Singelkerk en dan vingen we ongeveer een ton uit de pacht van kermisexploitanten. Dat maakte onze begoting sluitend. Van onze aktiviteiten was in het begin de zogenaamde vakantieweek erg belangrijk, want in die tijd kon men nauwelijks op vakantie. We orga- niseerden bezigheden voor kinderen, maar ook voor volwassenen. Daar- door is onder andere die schelp in de Plantage ontstaan, die kent u wel, dat is nu zo'n soort parkeergarage gewor- den. Er kwameii voor een zeer lage prijs orkesten, dansgroepen, toneel en vaak een buitenlandse volksdans- groep di toevallig in de buurt was. Over hoe het vroeger was praatten we met de heer E.Leenderts die dertig jaar geleden een van de oprichters van de S.G. was. Hoe kwam men tot de oprichting, vroeger wij hem. "Vlak na de oorlog is er wekenlang in het Passage Theater een revue opge- voerd, elke avond was het uitver- kocht. Het programma heette "Het zit erop" en het bracht de narigheid maar ook de grappen die je in de oorlog meemaakte naar voren. Piet Albers had de teksten in het concen- tratiekamp geschteven. Dat was een zuiver particulier initiatief van hem maar je zou kunnen zeggen dat dat de stoot gegeven heeft tot de oprich ting van de S.G. De organisatoren van de revue zijn E.A.Leenderts: eerste uur. S.G.-er van het In augustus zorgde de S.G. dat kinde ren die niet met vakantie konden naar het schoolbuitenhuis in Ooster- wijk gingen. Nu is dat niet meer nodig, want veel kinderen gaan met ouders mee of bij familie logeren. Jeugdland is ook oorspronkelijk door de S.G. opgezet. In het Passage Theater gaven we ver- *Een illustratie uit het eerste S.G.- blad. (onderschrift van de foto op bladzijde 5 ook ovememen). schillende voorstellingen voor lage prijzen, niet alleen om de mensen ontspanning te bieden maar ook om ze Cultuurminded te maken. De sek- tie toneel organiseerde jaarlijks toneelwedstrijden die heel druk be- /.ocht werden. Dat werd wel gesubsi- dieerd, zo konden ze beroeps-, regisseurs aantrekken. Het peil van het amateurtoneel ging daardoor sprongsgewijze omhoog. De S.G. is ook degene geweest die het Culturele Fonds gestart heeft en ze heeft de V.V.V. in het leven geroepen, waarmee zeer nauw werd samengewerkt. De sektie Nationale Feest- en gedenkdagen organiseerde feestdagen en dat kostte vrij veel geld. Ook het werkbezoek van de koningin aan Schiedam is door de S.G. georganiseerder zijn zoveel taken en dingen geweest, daar zouje een helekrant mee kunnen vullen. De S.G. had het voor elkaar dat er een schouwburg zou komen, de financiering was praktisch rond. De plaats zou zijn waar nu die schelp staat in de Plantage maar de om- wonenden hadden bezwaar en teken- den beroep aan bij de Kroon. De schouwburg ging toen niet door, want er was geen andere plaats in het centrum van de stad. In het begin van de zevettiger jaren is de hele opzet gewijzigd in verband met de subsidies. Toen is de S.G. meer een gemeente-aangelegenheid geworden. Er is toen een reorganisa- tie gekomen, in goede harmonie. Men wilde van gemeentewege meer grip op die organisatie hebben omdat de gemeente door het geven van subsi dies de boeldraaiende wilde houden. Tot die tijd is het een partikuliere insteling geweest en alleen mensen die er zich met hart en ziel voor wilden inzetten konden het vele werk opbrengen." Aldus de heer E. Leen derts, die in de zestiger jaren zeven jaar lang voorzitter van de Schiedam se Gemeenschap "oude stijl" was. Yvonne Hontele SCHIEDAM - De Nederlandsc Vereniging van Kattevrienden houdt op 9 en 10 december 1978 haar vijftiende Internationale Kattententoonstelling. Deze jubileumshow is te zien in de Margriethal in Schiedam. Hier wordt de elite van Nederlandse en buitenlandse katten getoond. Er zijn langharen, en kortharen in alle rassen en varieteiten. Traditioneel worden ook een aantal gewone huiskatten geshowd, want die zijn vaak om hun karakter of uiter- lijk evenveel de moeite waard als de meer adelijke soorten. Op de show is een inlichtingenstand waar men alles te weten kan komen over fokken, verzorgen, voeden enzovoort van katten. De toegangsprijzen bedragen voor volwassenen f. 4,- en voor kinderen en 65-plussers f. 2,50. Geheel Ahoy'11 dagen langinkerstsfeer Een totaalhappening. die u zeker niet mag missen! ROTTERDAM mSr SCHIEDAM Met groot succes heeft Balletstudio Tosca Balm de afgelopen week enkele informatie- avonden gegeven. Onder leiding van Tosca Balm en haar assistenten gaven verschillende groepen een demonstra tie van hun kunnen. De avonden begonnen met een de monstratie van de kleintjes. Zij had den onder andere een bloemendansje ingestudeerd. Met veel verve dansten de kinderen in een overvol en erg SCHIEDAM Veel mensen zijn be trokken bij bedrijfs-reorganisatieof sluiting, worden bedreigd met werk- loosheid of zijn werkloos of.arbeids- ongeschikt verklaard. De Interkerke- lijke Werkgroep Arbeidsvraagstukken wil graag van hun ervaringen kennis nemen, juist omdat de kerken op dit gebied vaak tekort geschoten zijn en nog veel te leren hebben. De werk groep meent dat kerken meer aan de ze problematiek moeten gaan doen, zowel op materieel als immaterieel gebied. Daarom roept de werkgroep mensen zonder werk op om kontakt met hen op te nemen en de oproep aan anderen toe te geven. Daarbij is het niet van belang of men wel of niet tot een kerkgenootschap be- hoort en ook niet, van welke kerk men lid is. „Baanlozen" praten en waarborgt daarbij volledige anonimi- tftit. Het kontaktadres van de Interkerke- lijke Werkgroep Arbeidsvraagstukken is mevrouw S.E. Noteboom-Donner, Francous Haverschmidtlaan 27, Schiedam, telefoon 266641. Vrijdag 1 decmber om tien voor vijf 's middags vond op de kruising Burg, v. Haarenlaan, Vlaardingendijk, B.K. laan een ernstig verkeersongeval plaats. De 46-jarige Rotterdammer H.J.v.d. P., die uit de richting Vlaar- dingen kwam en linksaf de Burg.-van Haarenlaan in wilde, werd aldaar aangereden door een R.E.T., bus, bestuurd door de 34-arige J.H.W.K. uit Caplle aan den IJssel. De bus die eveneens van richting yiaardingen kwam ging rechtdoor de B.K.laan op. De fietser die zeer zwaar gewond werd overleed onderweg naar het ziekenhuis. De verkeersomstandig- heden op de betreffende kruising leidt tot de conclusie dat bus of fietser door het rode licht zfjn gere- den. In verband hiermee worden ge tuigen van dit ongeval verzocht contact op te nemen met de politie te Schiedam, telefoon 260760. De 35-jarige J.W.v.d. S. werd toen hij, in de nacht van zaterdag op zondag, in de Boerhavenlaan liep plotseling onwel. Per G.G.D. werd hij naar de Noletstichting gebracht, alwaar hij werd opgenomen. Geldtg t/m zaterdag Gootsteenpijpje. Sluit hermetisch de gootsteenafvoer af. Maar toch kunt u via dit pijpje afvalwater lozen. 407 Grote waskorf met deksel 60 cm hoog. Normale prijs 17,95 Onze prijs 426 Hapjespan met deksel 24 cm. Roestvrijstaal met zware bodem, geschikt voor elektra en gas. Tefalprijs 59.-. Onze prijs 4% A 403 Strak en modern van vormgeving is deze digitaal thermometer. De juiste temperatuur wordt zichtbaar in kleurige cijfers. Sierlijk houten spin-kapstokje, dat u bijna overal in huis kunt ophangen. Nuvoor 633 Yerzilverde kandelaar met 5 rooskaarsjes. Kerstboom 150 cm hoog, kompleet met denneappels. Onze prijs 330 Hoekkastje in houten uitvoering. Past in ledere hoek. TOO warm Arcade. Ouders, zusjes en broertjes en andere belangstellenden zaten vertederd toe te kijken hoe de kleuters het er vanaf brachten. Soms met de tong uit de mond, soms met een krampachtige grijns maar in ieder geval was het schattig om te zien. Na- tuurlijk was er ook een Travolta- dans. uit de film Saturday Night Fe ver. Het was duidelijk dat de kinde ren er erg veel plezier in hadden. Ook de groep volwassenen kwam aan de beurt. Balletstudio Tosca Balm geeft les aan jong en oud, van vier jaar tot vijfenvijftig. Klassiek ballet kan al ge- noten worden vanaf de leeftijd van vier jaar. Deze kinderen krijgen naast hun klassieke scholing ook elke les tien minuten beat-ballet. Voor de groep vanaf twaalf jaar zijn er echte beat-lessen, waar dus niet aan klas siek ballet gpdaan wordt. Tosca Balm was erg tevreden over het resultaat van de demonstratie avon den. En terecht. Het resulteerde in ieder geval in een enormb toeloop van nieuwe leerlingen. „Het is onge- looflijk", aldus een stralende Tosca. Ze prijken bovenaan de boodschap- penlijst sinds ik het woord ijzel op- ving bijde weersvoorspelling. Niet dat ik er nu om zit te springen ze te gebruiken maar je weet maar nooit. Vermoedelijk vragen velen zich nu af wat ijzel en ijzerenpannensponzen in vredesnaam met elkaar te maken heb ben, maar daar komt u wel achter tijdens het verder lezen. Het gebeur- de al enige jaren geleden op een kou- de zaterdagavond. We waren bij ken- nissen op bezoek toen het begon te ijzelen. Nietsvermoedend zaten we om de tafel bij de warme kachel een spelletje te kaarten. Tegen de tijd dat we naar huis zouden gaan viel het ie- dereen plots op dat het zo stil was op straat. Geen langsrijdende auto's of bussen. Hoe kon dat nou, met een bushalte voor de deur? Een blik naar buiten gaf het antwoord. De gehele weg was in een spiegelgladde ijsbaan veranderd. Daar kwam geen auto, bus brommer of fiets meer op vooruit. Toch moesten we naar huis en daar bleef maar een manier voor over. Lopen. Althans, een poging daartoe. Nadat we onze kansen al pratende hadden overwogen, besloten we het maar te wagen. Het eerste stuk ging bijzonder snel. De stoep liep af dus iedereen gleed vanzelf vooruit. Na dat we weer op vlak terrein waren aangeland, voor enkele na een beetje harde landing op het zitvlak, ging de tocht verder. De beste manier om vooruit te komen bleek een soort schaatsbeweging te zijn maar dan met zeer korte slagen. Halverwege de thuisreis vroegen we onSyaf waar we in vredesnaam aan begonnen waren, maar er zat nu niets anders op dan verder te gaan. Voor ons lag een uit- gestorven straat die in de verte om- hoogliep naar de brug. Hoe we daar ooit tegenop kwamen Er werd al ge- opperd dat het misschien op handen en voeten zou lukken. Juist op dat moment zagen we iets dat op een fata-morgana leek. Boven op de brug verscheen een figuurtje dat zich weliswaar langzaam maar zonder vreemde bewegingen voortbewoog. Met ingehouden adem keken we toe hoe die hersenschim, want dat moest het toch zijn, zonder problemen de aflopende weg afstapte. Enige perso- nen in ons gevolg die de nodige alco hol genuttigd hadden dachten al dat ze die avond wat al te diep in het glaasje gekeken hadden. Maar ook de geheelonthouders konden niet ont- kennen dat daar iemand aankwam. Intussen was die iemand al flink wat dichterbij gekomen en voor ons dui- delijker te zien. Onze verbazing be- reikte het hoogtepunt. Want daar kwam een zeer bejaarde dame aange- stapt. Hoedje fier op het hoofd, handtas losjes aan de arm en keurig netjes voortstappend met haar stok. We moeten haar wel stom hebben aangestaard, het weerhield haar er niet van ons vriendelijk Goede Avond" te wensen. Op dat moment ontwaardden we de oorzaak van haar fiere rechte stap. Uzeren pannen sponzen die onder haar schoenen ge- bonden zaten. We keken elkaar be- teuterd aan om daqrna lachend vast te stellen dat deze oplossing vermoe delijk net zo oud was als de dracgster ervan. Je moet het alleen maar even weten. Thuisgekomen zijn we die avond dan wel, alleen deden we er heel wat longer over dan de oude da me die er dus voor heeft gezorgd dat de pannensponzen boven aan mijn boodschappenlijst staan. RITA

Schiedams Nieuwsblad | 1978 | | pagina 1