m KOOHES M14 SPECIAAIZAKEN L Van Kerst naar Nieuwjaar 16.95 24.95 59.00 37.50 17,95 13.95 7.95 12.95 59.' Gusto Verkiexingen Acties Binnenstad m - v SCHIEDAM - Uren, dagen. maanden vliegen als een schaduw heen. net zoals kranten. Een heel jaar lang heeft u het Schiedams Nieuwsblad in de bus gehad. veel wat er in Schiedam gebeurd is bent u al lang vergeten. Af en toe komt u nog een oud nummer van deze krant tegen bij de groenteboer of bij de vishandel en to hoort het ook! Toch zijn er genoeg dingen in dit stadje gebeurd die de moeite waard zijn om nog even stil bij te staan. Mensen zijn verdwenen uit Schiedam. Hoogwaardigheidsbe- kleders zijn met pensioen gegaan of ze hebben een andere baan gekregen Huizen zijn gebouwd ot moeten nog gebouwd worden Daarom een overzicht van de belangrijkste gebeurtenissen in het af gelopen jaar. U zult er veel in missen want het is ondoenlijk om al die feiten en feitjes te noemen die ooit in de krant hebben gestaan. Op voorhand daarvoor onze excuses. t. '-A- Rotterdam Centrum-Kralingen-Alexanderpolaer-Ommoord-Noorderboulevard Schiedam Centrum Kethel Nieuwerkerk a/d IJssel Schiedams Nieuwsblad POSTADRES: POSTBUS 195, SCHIEDAM AGENTSCHAP: EUROTYP. ROTTERDAMSEDIJK 238 In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad DONDERDAG 28 DECEMBER 1 <)78 2e JAARGANG NO. 50 Het was me het jaartje wel! Het kale, our, npersoonlijke arbeidsbureau werd opgejleurd door de koffie zettende Jonge Socialisten. Helaas met harde hand werden zii verwijderd. ook voor dat tn de binnenstad muziek gemaakt mag worden zonder vergunning de afgelopen zomer, maar veel gebruik werd er niet van ge maakt. Het was me trouwens ook een rot zomer! Ome Sien en Tante Mien hebben hun winkeltje gesloten, midden in het centrum schuin tegenover de Hema. Je kon er altijd terecht als plotseling de suiker op was of als er geen koffie- melk meer in huis was. Nu zit er een broodjeszaak in De directeur van het Arbeidsbureau, de heer Harberts ging met pensioen; een markante persoonlijkheid ver- dween uit het openbare leven in Schiedam. Nog een beroemd en voor sommige een berucht persoon ver- dween uit het zicht, ik bedoel de oud-wethouder voor de PPR. Hans van der Wilk. hij werd directeur van de Stichting Pandora in Amsterdam, dus vertrok hij naar die stad. Zijn plaats in de raad werd ingenomen door Herman Noordegraaf, die zich al snel ontpopte tot de scherpslijper in de raad, Zo kom je automatisch op de verkiezingen. Schiedam moest, zoals bijna alle ge- meenten in Nederland, een nieuwe gemeenteraad kiezen. Fel was de strijd soms en veel aandacht werd er- aan besteed door de verschillende kranten. De Party van de Arbeid was er van overtuigd dat zij nu, net zoals haar grote broer in Rotterdam, de absolute meerderheid in de raad zou krijgen. Dat is ze niet gelukt. De gro te winnaar was D'66, vanuit het niets kwamen er twee vertegenwoor- digers van de De'mocraten in de raad Herman Noordegraat haalde het op het nippertje. Maar de C.P.N, van Eef Colle werd gehalveerd, Joop de Wolff vertrok uit de raad. Dat kostte Eef Colle zijn wethouderszetel, hij werd gewoon raadslid Zjjn plaats werd ingenomen door mevr. Riet Taverne, fractievoorzitter en ljjsttrekker voor het C.D.A. Zij zal, als nieuwe wethouter, dit komen- de jaar het vast moeilijk krijgen. Bij de begrotingsbehandeling blonk zij echter uit in het kort en helder for- muleren, wat van de andere wethou- ders niet gezegd kon worden. Tja, die andere wethouders. Reinier Scheeres. van financien is zoals al tijd, de vleesgeworden zelfverzeker- heid, dat was al bij het aanbieden van de begroting, dat was ook bij de be- handeling van de begroting het geval. Maar wat wil je van die wethouder, hij houdt altijd geld over. Chris Zijdeveld is een heel ander ge val. Er gaat geen week voorbij of hij is weleens het mikpunt. Je zou bijna medelijden met hem krijgen. Hij wordt „kwaad", wanneer andere par- tijen gaan praten met EMPEO over de binnenstad en noemt dat dan een verkiezingsstunt van D'66. Het bestemmingsplan Woudhoek- Noord kwam er door, zij het met hevige kritiek van zijn huidige frat- tievoorzitter Nicolai Dielemans die vertwijfeld uitriep: ,,lk begrijp niet dat de wethouder niet begrijpt wat ik niet begrijp". Het wachten is nu op de eerste paal. Die eerste paal moet ook nog gesla- gen worden voor het Wijkontmoe- tingscentrum in Schiedam-Noord maar dat moet wethouder Herman Posthoorn maar doen. Hii zorgde er Den Haag getogen. Duizenden hand- tekeningen werden op lijsten gezet. Massaal zijn de bewoners van Schie dam de straat op gegaan. Kamerle- den spraken de burgers moed in. in het Passagetheater. Het heeft niet moge baten. Gusto is en bliift dicht, Het gebouw staat op de momumen- tenlijst en de inboedel is een maand- |e geleden geveild. Een drama lijkt afgesloten, maar honderden gezinnen zullen dit afgelopen |aar hierdoor met pijn in het hart atsluiten. Het blijft een grof schandaal wat er nu ge beurd is. Honderden arbeidsplaatsen zijn in Schiedam verdwenen en de toekomst ziet er nog steeds somber uit. Wel is er nu een bureau economische aange- legenheden om meer werkgelegen- heid naar Schiedam te halen met mr. Jaap Brouwer als directeur. Meester Jaap zal het moeilijk krijgen: voor Schiedam hopen we dat het lukt. Heel Schiedam heeft met de werkne- mers van Gusto meegeleefd. Burge- meester Lems is et zelfs voor naar 3 Acties was Schiedam natuurlijk ook rijk, het is ondoenlijk om ze allemaal op te noemen, enkelen hebben het gehaald om in de herinnering te blijven hangen. Recent nog de hoor- zitting over Tankercleaning, het ge- meentebestuur en de raad had zich allang uitgesproken voor het sluiten van dit bedrijf. De bewoners waren het daar uiteraard helemaal mee eens tot hun stomme verbazing bleek echter Rijnmond, gesteund door de provincie, niet bereid om het bedrijf te sluiten. Een staaltje van democra- tisch handelen die de democratic luist op'de tocht zet Jongerenhuisvesting was en blijft een groot probleem. De actiegroep Jon gerenhuisvesting probeerde gedaan te krijgen van het college om de Linden- hof voor hen bewoonbaar te maken, zij verstoorden zelfs de gemeente raad hiervoor het zal niet baten. Wethouder Posthoorn heeft andere plannen met de Lindenhof, of die plannen betaalbaar blijken te zijn zal de toekomst moeten leren, veel kans is er niet op. De Jong Socialisten zette het Arbeidsbureau op haar kop door daar koffie te gaan schenken voor de wachtende werklozen. Dat scheen niet te mogen, want ze werden met harde hand verwijderd dooi een pa- njekerige onderdirecteur, gesteund door de politie. Eigenlijk kunnen we de lijst Ver- waaien ook wel onder de acties scha- ren. Het lukte hem niet om in de ge meenteraad te komen, ondanks de leuze „Lig niet te n... stem op Ver- ff grit n waaien". ..Vrouwen in de overgang" opgericht. Het vrouwencafe ging weer open in het gebouw De Teerstoof. Wethou der Riet Taverne opende symbolisch het nieuwe vrouwenopvanghuis in Schiedam, in no time was dit brood- nodige tehuis opgericht en de tinan- cien rond gemaakt. Zo hoort dit ook. Woonwagenbewoners lieten vele keren van zich horen. Zij bezetten het stadskantoor, boden petities aan en schreven druk brieven naar de gemeenteraad, een oplossing voor deze vergeten groep is nog steeds niet gevonden. Je kan er niet omheen, het blijft een trieste zaak dat er nog steeds niets is gebeurd. Was het in het verleden „we moeten wachten op de ujtspraak van de Kroon", later werd het; ,,De pro vincie is eerste belanghebbende en wij hebben moeite om alle stukken uit handen van de provincie te krij gen". Maar goed een kniesoor die daar op let! Zijdeveld heeft nu alle stukken dus kan hij eindelijk aan de slag. Maar de eerste paal zal er heus niet komen volgend jaar. Het blijft nog in nevelen gehuld wat Chris nou echt van plan is. Schiedam Noord komt er beter af dit jaar. Met veel feestgedruis open de burgemeester Lems het nieuwe winkelcentrum Spaland. Jarenlang hadden de inwoners van Noord daarop gewacht en het ziet er naar uit dat het een succesvol winkelcen trum is geworden. De architect en de bouwer komt alle lof toe, maar laten we de heer Kraan ook niet vergeten een van de voortvarendste voorzitters die Schiedam rijk is. Dat heb je met import. Maar een plaats is gcwijzigd Eef colle is vervangen door Mevr. Riet Taverne, de rest is het zelfde gebleven. Blij? Wie weet. Na jaren wachten is het winkelcentrum Spaland gereed gekomen. Arie Lems plant te met veel verve een boom als symbool er is al genoeg over bekend. Vlaar dingse jongeren en Schiedamse jeugd stonden tegenover elkaar. Daar tussen, de mobiele brigade, in het licht van de lantarenpalen een naar gezicht. Een paar avonden heeft het maar geduurd, toen was de - na een enkele razzia - rust weergekeerd. Maar voor deze kran.L hoeft het nooit meer. Want zo hoeft Schiedam niet in het nieuws te komen. VE R VOL BINNt NPAGINA Hi t vrouwencafe ging weer open. Ook al in de Teerstoof. het lijkt erop dat de Teerstoof het enige trefpunt in Schiedam is. Vrouwen lieten aardig wat van zich horen. VOS-cusrussen kwamen in het nieuws, er werd een werkgroep We kunnen er niet omheen, hoe graag we het ook zouden willen. Een foto drukken we er ook niet vanaf want De oorzaak hoe het begon zal wel niet boven water komen, maar een ding is zeker: in Schiedam Noord is niets voor de jeugd van 12 tot 18 jaar. Geen „Open Jongeren Cen trum", geen gezellig buurtcafe, het wordt tijd dat er iets komt en niet alleen in het Wijkcentrum hoe belangrijk die ook is. Gusto was en is en zal altijd een drama blijven van gesjoemel. S5«N8E^:--;:3S»SS 'sac a wandtneubelen, bankstellen enz, Nergent zo n keus. Fabnekttoonzalen indu$triage^uw^joud»aiinflgMMURottardi£j^aE^1^^2j6A61 Het mag. of niet, bouwen in Schiedam Noord. het wordt anders wel tijd. GekJig tym zaterdag Wijnrek voor 25 flessen. bruineuitvoering Onze prijs idem 50 flessen 344 Koffiezetapparaat Geschikt voor 8 kopjes geurige koffie en voorzien van aromafilter 1 *4 Van 89.50 Onze prijs 339 Centra Electric volautomatische broodrooster met 5 verschillende instelmogelijkheden Van 46,50 Nu 258 Bowlstel met schitterend kristaleffekt kompleet met 8kop|esenlepel Erg aparte ijsemmer met paardehoofd 534 Kubusspot Spot in vierkant model geheel verstelbaar van 12 95nu Presenteer/snackdoos Opbergdoos voor kaas vleeswaren enz met klapdeksel 518 694 ;AI_ TEFAL friteuse met anti- reukfilter Dus frituren zonder luchtjes' Van 89,- voor (Handigemetalen oliebollentang2 ^Q) Heeft u ook zo 'n kerstverhaal gelezen met de zin: „Hij stampte de sneeuw van zijn voeten, opende de voordeur en ging de behaaglijk verwarmde had in waar een heerlijke braadlucht vermengd met de geur van dennen- hout hem al tegemoet kwam". Als je zoiets leest, voel je de kerst- sfeer. Maar toch vraag ik me juist daardoor wel eens af hoe dat nu te- genwoordig is. Er worden veel kunst- bomen verkocht en die ruiken hele maal niet. Een spuitbus met dennen- geur kan dat wel oplossen maar is niet bepaald milieubewust. Die heerlijke braadlucht van vroeger vind men momenteel armoedig want dat houdt in dat je nog geen afzuig- kap bezit. Niet dat het mij wat inte- resseert, ik doe het ook zonder zo'n ding en geniet daardoor af en toe nog na als plots ergens een weggekropen luchtje van het reeds lang verorberde kerstmenu opduikt. De kaarsen zijn inmiddels opgebor- gen. Nog even en stal en boom volgen. Het nieuwjaarsvuur betekent voor praktisch iedere kerstboom het einde. Eer het zover is krijgen we de kerst- bomenjacht nog. Een eveneens jaar- lijks terugkerend evenement wat af en toe wel eens uit de hand kan lo- pen. Een kwartje voor een boom is ook niet niks natuurlijk als je zo'n jaar of tien bent. Voor wat puderen betekent dat kwartje niet zoveel meer, die steken liever zelf zo'n boom in de fik. Een spelletje wat door de rondvliegende vonken erg gevaarlijk is. Toch geeft voor veel jonge kinderen het aanzien van dat fikkie de doorslag en wint het van het te ontvangen heitje. Vandaar dat onze kinderen die dagen iedere keer weer bij het naar buiten gaan te horen krijgen: „Geen vuurtje stoken en als er ergens iets brandt. blijf er dan ver genoeg vandaan". Dat het brave: „Ja, ma", weinig zegt, blijkt wel als ze weer binnenkomen omringd door een alles overheersen- de rooklucht. Op mijn vraag hoe dat kan, antwoor- den ze: „Eerlijk waar hoor ma, we hebben alleen maar gekeken. Maar er was zo veel rook dat we wel dichterbij moesten gaan om wat te zien Een logica waar ik niets tegen- in kan brengen en me maar troost met de gedachte dat het grote vreug- devuur over een paar dagen deze problemen vanzelf oplost. RITA

Schiedams Nieuwsblad | 1978 | | pagina 1