Vijftig modellen van General Motors Polo en Derby kregen een face-lift Drie primeurs van Toyota Suzuki Coup6 GX: Chrysler in teken auto van het jaar Steeds meer vrouwen hebben Alfasud Super 1,5 eigen auto nieuweling op RAI De evolutie van de personenauto I 6-5 IS I iL-MlimtS - i. Ook bij de Derby komt de toepas- sing van de nieuwe met kunststof om- mantelde bumpers en de grill met vierkante koplampen de vormgeving ten goede. Ook hier werd een geheel nieuw dashboard in de wagen aange- bracht. Nieuw bij Volkswagen is ook oat de Passat GLI leverbaar is als limousine met twee en vier deuren en als com- fortuitvoering met achterklep en va- nabele bagageruimte. De Passat GLI is voorzien van de 81 kW (110 pk) k- jetronic benzine-inspuitmotor. Een kwart eeuw geleden bereikte de ontwikkeling van de auto- constructie een zekere stabilisatie. De oorspronkelijk paardeloze wagen was een volwaardig vervoermiddel geworden waarin iedere constructeur geheel naar eigen inzicht een maximum aan techni- sche en esthetische creativiteit had gestopt, en dat alles binnen re- delijk compacte afmetingen. Men leek zelfs op een dood punt te zijn gekomen, want de Europese industrie nam veel modesnufjes over van de Amerikanen, zoals chroomversieringen. Dat ging soma ten koste van de praktische bruikbaarheid. Een enkele constructeur waagde het echt nieuwe ideeen te lanceren. Maar tegen het eind van de jaren vijftig be- gon de evolutie die feitelijk nu nog voortduurt. Sir Alec Issigonis introdu- ceerde de dwarse motoropstelling in combinatie met voorwielaandrijving. Dat resulteerde in de belangrijkste na-oorlogse automobielverbetering: een efficienter benutten van de be- schikbare afmetingen van een auto. De aanvankelijke veronderstelling dat grotere wagenlengte en -breedte auto- matisch meer binnenruimte impli- eeerde. wankelde. Wie de hoofdmaten van de twee autogeneraties vergelijkt, zal zien dat vooral in het geval van de populaire middenklasse-auto's de wielbasis gemiddeld enkele centime ters toenam, terwijl de exterieur-leng- te gelijk hleek of zelfs verminderde. Hetzelfde geldt voor de totale breedte •die vergeleken met de spoorbreedte minder groeide. pervlak ten behoeve van een beter uit- zicht rondom, een vaak kleinere draaicirkel rijdt men tegenwoordig met aanmerkelijk meer gemak door druk stadsverkeer. Opvallend daarbij - General Motors staat in totaal met niet minder dan vijftig modellen op de RAI. De wagens zijn afkomstig uit het leveringsprogramma van Opel, Vauxhall, Chevrolet, Pontiac, Buick, Oldsmobi- le, Cadillac en Bedford. Van Opel zijn er diverse uitvoeringen te bezichtigen Van de Kadett, Ascona, Manta, Rekord, Commodore, Se nator en Monza. De Ascona wordt op de RAI voor het eerst in ons land getoond met een 2 liter uie&eiiiiuLOi. Nieuw is ook een Ascona die is uitgerust met een 16 klep- pen motor. Deze is speciaal ontwikkeld voor liefhebbers van autosportevenementen. Deze versie zal ook in een be- perkt aantal worden geproduceerd. Vauxhall toont voor net eerst op het vaste land de Carl ton en Royale. Autosportliefhebbers kunnen bij de Vaux- hall-modellen ook de speciale Chevette bewonderen waar- mee de Equipe Jan van der Marel en Jan Berkhof het Ne- derlandse rally kampioenschap behaalden. De Volkswagen Polo en Derby hebben een face-lift ondergaan. De face-lift heeft bij beide wa gens zowel betrekking op het in- terieur als het exterieur. Opmerkelijkste wijzigingen bij de Polo zijn de robuuste, met kunststof beklede bumpers, die om de hoeken lopen. De carrosserie kreeg hierdoor een karakteristieker uiterlijk en de bumpers zorgen tevens voor een bete- re bescherming tegen parkeerschades, steenslag en corrosie. Ook het dash board werd vernieuwd. De Japanse Suzuki-fabrieken, tot nu toe in ons land vooral bekend als fabrikant van motorfietsen en buitenboordmotoren, brengt op de RAI voor het eerst in ons land een auto op de markt. Het is de Suzuki Coup6 GX. Wat de vormgeving betreft is de wagen een markante verschijning. Hoe- wel hij van buiten een kleine indruk maakt valt het interieur best mee. De Suzuki biedt plaats aan twee volwasscnen, terwijl het op de achterbank voor kinderen goed toeven is. Als cchte coupe biedt de Suziki geen over maat aan bagageruimte, maar wanneer de achterbank wordt neergeklapt is er toch nog een redelijke hoeveelheid bagage in te vervoeren. De coupe GX beschikt over een 35,8 kw (48,7 DIN pk) sterke een liter motor met bovenliggende nokkenas. Hij neemt genoegen met normale benzine. De Chryslerstand op de RAI staat dit jaar vanzelfspre- kend in het teken van de ,,Auto van het jaar"-verkiezing, waaruit de Horizon als winnaar tevoorschijn kwam. Naast de auto van het jaar die brengt Chrysler ook een aantal op de stand te bewonderen is modellen die voor het eerst in ons land tentoongesteld worden. Het zijn de Sunbeam TI (uit En- geland), de Chrysler 1308 Swing (uit Frankrijk), de Chrysler 2 Litres (Frankrijk), en de New Yorker uit de Verenigde Staten. Alle Chrysler-modellijnen die in ons land gevoerd worden heb ben nu een wagen die met volau- tomatische transmissie lever baar is. Alleen de Simca 1100 lijn heeft nog een semi-automa- tische bak, voor zowel de perso- nenwagens als de bestelwagens. Als curiositeit staat op de Chrysler-stand ook nog een Simca Aronde van ca. een kwart eeuw oud tentoongesteld. Toyota komt met een drietai Europese primeurs op de RAI. Het zijn de Toyota Starlet in 1.2 liter uitvoering, de Toyota Starlet 1.2 liter stationwagon en de Corona 1800 liftback GL. v Dve nieuwe Starlet 1.2 liter is verkrijg- baar in drie uitvoe ringen en zal vooral hen die meer vermo- gen, een hogere snel- heid en een fellere acceleratie verlangen aanspreken. Twee uitvoeringen zijn uit gerust met een 4-versnellingsbak. De Starlet 5-speed Special beschikt over een 5-bak. Deze vijf- de versnelling heeft het karakter van een overdrive en heeft als extra voorziening een ruitewisser met sproeier op de ruit in de achterklep. Bij de nieuwe Starlet sta tionwagon ligt de na- druk vooral op de ruimte. De station- wagon biedt meer ruimte dan de se dans, omdat de wiel basis 25 mm groter is en de totale lengte met 170 mm is uitge- breid. Bij een wegge- klapte achterbank BINNENRUIMTE Een Europese primeur op de RAI wordt gevormd door de Al- ^fasud Super 1.5. Met deze nieu- weling van Alfa Romeo (hij kost f 15.890,- incl. btw) betekent dit dat Alfa Romeo nu met zeven Alfasud modellen opereert in de prijsklasse van 14.000 tot 19.500 gulden. Vanaf januari van dit jaar is er te- vens naast de Alfetta 2000 Lusso ook .nog de Alfetta GTV 2000 Lusso in het leveringsprogramma opgenomen. De Lusso van de GTV beschikt over een 130 pk motor. Deze uitvoering zal vooral de sportieve rijder aanspreken. De Alfetta GTV 2000 Lusso legt de ki lometer met staande start af in 30.3 seconden. De topsnelheid ligt boven "de 195 km/u. ontstaat er een vlak ke laadruimte vai 1490 mm x 1255 mm De Corona 18CM liftback GL is eei gloednieuwe auto die vooral opval door zijn gestroom lijnde stijlvolle uiter lijk. Het interieu wordt vooral geken merkt door ruimte De drie nieuwelingei van Toyota zullei bijna direct na d« RAI beschikbaar ziji voor het publiek. Die gewijzigde onderlinge verhou- ding tussen de hoofdafmetingen en het streven naar veel compactere aan- drijforganen resulteerde in ieder geval in een sterk toegenomen beschikbare binnenruimte tussen de wielen. In een modeme auto neemt men veel meer ontspannen plaats dan in een auto van 25 jaar geleden. En dat terwijl de afmetingen nauwelijks verschillen. Een bijkomend voordeel van de aan- gepaste zitpositje betreft de geringe carrosseriehoogte, die voor een betere stroomlijnvorm nuttig bleek. HANDELBAARHEID In 25 jaar verbeterde de handel- baarheid van een auto enorm. Dankzij i een meer ontspannen zitpositie, enke le tientallen procenten meer glasop- is dat de besturing lichter is gewor den. ondanks het doorgaans gelijk blijven van de wagengewichten. Elek- trisch verwarmde achterruiten een nog erg jonge ontwikkeling (uit de ja ren zestig) en geperfectioneerde voor- en zij-ruitontwaseming (in plaats van de nog erg provisorische hete-luchtsystemen van een kwart eeuw geleden als vervanging van de vooroorlogse elektrische defrosters) houden alle ruiten rondom goed schoon. Uiteraard kende men inder- tijd wel ruitewissers, maar ruite- sproeiers waren een hoge uitzondering en de intervalschakelaars kennen we pas een jaar of zes, zeven. Dat een be tere handelbaarheid van de auto te vens de verkeersveiligheid bevordert^ spreekt voor zich. Niemand zal kunnen ontkennen dat autorijden in 25 jaar door de voor- uitgang in de autotechniek een stuk eenvoudiger. veiliger, comfortabeler en meer ontspannen is geworden. Een afstand van een paar honderd kilome ter is nauwelijks vermoeiend, zelfs niet bij slechtere weersomstandighe- den, terwijl men 25 jaar geleden wel- licht van de reis Amsterdam-Maas tricht afzag wanneer het's nachts re- gende en stormde. De tendens van de jaren '70, dat jaarlijks ongeveer evenveel vrouwen als mannen het rijbewijs-BE halen, wordt gevolgd door een toenemend aantal vrouwen als autobezitsters. Van alle auto's in particulier bezit behoort thans 17% aan vrou wen; in 1974 was dat 14%. Een op de acht vrouwen van 18 jaar en ouder heeft nu een eigen auto tegen een op de elf in 1974. Het is opvallend, zij het niet onverwacht, dat de meeste toename in vrouwelijk autobezit te constateren valt in de leeftijdsklasse van 20 tot 40 jaar. In de leeftijdsgroep tussen 30 en 40 jaar geldt zelfs dat nu een op de vijf vrouwen (20%) een auto bezit. Het vrouwelijk autobezit geldt zowel voor gezinnen, waar de vrouw en niet de man de auto rijdt, als voor vrou wen in volledige gezinnen, dochters en alleenstaanden. De groep autobe zitsters onder de niet voor loon werkende vrouwen is echter al groter dan onder de wel voor loon werkende vrouwen. In hoeverre dat in de toekomst zal veranderen, hangt vooral af van het emplooi dat de maatschappij de vrouwen te bieden heeft. MOGELIJKHEDEN Het is echter duidelijk, dat de jongere generatie meer financiele moge- lijkheden heeft en een grotere behoefte aan een auto. Daardoor zal het aantal vrouwen met een auto vooral in die groep toenemen. In 1971 had de helft van de vrouwen onder 25 jaar een baan. In de groep van 25 tot 50 jaar had een op de vier vrouwen een baan. Het wonen in ,,suburbane gebieden", waar in het algemeen parkeerruimte geen probleem vormt, is een van de redenen waarom vrouwen een auto wensen: de afstanden naar gemeenschapsvoorzieningen zijn in zulke woonwijken en nieuwe gemeen- ten doorgaans groter dan in de steden waar alle bouw hoogbouw is. Boven- dien ontstaat meer behoefte ook uit recreatief oogpunt elders winkel- en stadscentra te bezoeken. Komt daarbij het werken buitens- huis naast de bezigheden binnens- huis, dan wordt de behoefte aan doel- matig vervoer nog versterkt. Hier geldt een wisselwerking: de doelma- tigheid van het vervoer kan er toe bij- dragen dat het voor de vrouw mogelijk wordt buitenshuis te werken, terwijl de beloning voor het werk, in de vorm van een ruimere bewegingsvrijheid dank zij de eigen auto, een stimulans tot werken inhoudt. I V\Utl\J>L»AL» I LuivU.^M f/y J wel ruimer Niet groter

Schiedams Nieuwsblad | 1979 | | pagina 7