De „cultuurbarbaren" van de Pv/dA termeulen Harreweg wordt afgesloten Een ziekenfonds voor drie steden Parkeren hoeft niet duur te zijn m r.HPOHESINI6 SPECIAAi7AiffM 41 Koude start Afval verwerking Ruiten Afgelopen vrijdag beslissing gevallen 4.95 m Argumenten Klap 1 UUR 23.95 29.95 111®! iiiiliHl 3.50 42.50 8.95 Mil 111 III III SCHIEDAM - Een tweetal PVDA-leden zijn op het idee gekomen dat het Stedelijk Museum maar betergesloten kan worden. Ze zijn zich daarbij wel bewust van het feit dat deze daad als cultuur-bar- barisme kan worden aangemerkt, maar die kwalifikatie willen de beide heren, Hans Konings en Hans Bakker, graag voor bun reke- ning nemen. Halen, allicht! FMAXiPARKEERTUD st MAX, PARKEERTUD 1 UUR 8 Rotterdam Centrum-Kralingen-Alexanderpolaer-Ommoord-Noorderboulevard GettgtAnzaterdag Schiedam Centrum Kethel Nieuwerkerka/d IJssel Nuookin capelle^ci ussEL/deTERn Schiedams Nieuwsblad POSTADRES: POSTBUS 195, SCHIEDAM AGENTSCHAP: EUROTYP, ROTTERDAMSEDIJK 238. In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad WOENSDAG 21 FEBRUARI 1979 - 3e JAARGANG NO. 8 ,Waarom doeken we het Stedelijk Museum niet op?9 van Goebbels in herinnering roepen: ,,Als ik ,,cultuur" hoor, grijp ik naar mijn pistool." Hopelijk zal het niet zo ver komen. J.J./M.T. Stedelijk Museum: Wordt het oude Gasthuis teruggedrukt in de vergetelheid SCHIEDAM «- Door de winterse om- standigheden is de aanvoer van wa gons en de afvoer van het Schiedamse afval gestagneerd. Voor nadere informatie wordt u ver- zocht kontakt op te nemen met de Gemeentelijke Vervoer-, Reinigings-, Ontsmettings- en Marktdienst, Rin- gersstraat 9, Schiedam. Tel. 37.71.55 5 gloeilampen met grote fitting voor een spotprijsje. Lampen kunt u nooit genoeg in huis hrbben. Vul snel uw voorraadje aan.Pak maar wat u nodig heeft, 25-40-60-75- en 100 Watt. Voor 5 gloeilampen ongeacht het wat tage, betaalt u bij elkaar slechts De Partij van de Arbeid geeft in haar verkiezingsprogramma een hoge pri- oriteit aan immateriele waarden, en zelfs de vooroorlogse „verheffing van de arbeiders" speelt daarbij een grote rol. In dat licht bezien mag deze pri- ve-actie gezien worden als een aan- zienlijke dissonant in het PVDA-koor. Schiedarrr-heeft op het ogenblik wei- nig om zich op voor te laten staan, en alleen het Stedelijk Museum geeft nog wat cultureel aapzien op natio- naal niveau. De beide heren echter gaan er van uit, dat het gros van de Schiedamse bevolking toch geen be- langstelling voor musea heeft en dat de kleine minderheid, die nog wel in dergelijke instituties geinteresseerd is, doorgaans wel de financiele mid- delen heeft om elders zijn hap cul- tuur te halen. De filosofie achter deze stelling valt in drie punten uiteen. Schiedam is een arme stad", zo zeggen de twee PVDA-ers, hetgeen voor hen de impli- catie heeft, dat het ook een a-culture- le stad zou zijn, een museum is dus het laatste waar deze stad behoefte aan heeft, vooral als er nog zo'n grote achterstand is op het gebied van op- bouw- en sociaal werk. Het geld dat nu in een museum gestoken wordt kan volgens de beide Hansen beter worden aangewend voor een „door- wrocht voorlichtingsapparaat". Nu heeft Schiedam inderdaad behoef te aan zoiets, alleen kan men zich af- vragen of dat ten koste van de enige culturele pijler van de oude jenever- stad moet gaan. Het bezoekersaantal in de periode '73-'77 bedroeg gentiddeld 45.462. Konings en Bakker vermelden niet of dit per jaar, per maand of over de hele periode van toepassing is. Wel stellen ze, dat het museum 900.000 gulden kost. Dat komt neer op een subsidie van f. 20,- per bezoeker. Zo'n bedrag vinden de beide ,,cultuurbarbaren" te hoog voor een elitaire cultuurge- nieter. Dat die negen ton daarbij ook het aanzien van Schiedam bepaait, en derhalve ook wel wat geld mag kos- ten, wordt daarbij genegeerd. Als klap op de vuurpijl lanceren ze het idee om de collectie van het Ste delijk Museum te verkwanselen. Dat levert, naar schatting, vier miljoen gulden op en de heren vragen zich af, hoeveel wijkcentra voor dat bedrag gerealiseerd kunnen worden. Op zo'n manier zou het enegat met het andere gedicht worden, en dat zou een un- faire zaak zijn. Een even vals dilem ma zou zijn om te stellen dat het ambtenarenbestand ingekrompen zou nioeten worden. Dan volgt echter on- middellijk protest, een ambtenaar heb je nodig in een politieke machts- strijd, een museum niet. Binnen de PVDA heeft deze brief al het nodige stof doen opwaaien. Terecht, binnen een socialistische vi- sie op de samenleving past het niet om cultuur te bestempelen als een zaak voor een kleine, welgestelde elite. Bij velen zal deze brief de woorden SCHIEDAM— Zaterdagavond rond half zes werd op de Noordvest een 16-jarige Schiedammer aangehouden. De jongeman, die bij zijn aanhouding veel verzet pleegde, had even daar- voor met een viertal kornuiten de ruiten van het leegstaande pand waar voorheen de IMKO gevestigd was, ingegooid. De overige daders ont- kwamen. s jaren 1977 en 1978, ook voor het jaar 1979 de Abtswoudseweg in Delft en de Harreweg in Schiedam (de quartaire weg 5-48), gelegen tussen de aansluiting met de secundaire weg in de gemeente Delft buiten de be- bouwde kom en de grens van de be- bouwde kom van Schiedam, op zon- dagen gesloten te verklaren voor mo- torvoertuigen op meer dan twee wie- len. Met dien verstande, dat de maat- SCHIEDAM - Gedeputeerde Staten regel niet geldt voor gebruikers en van Zuid-Holland hebben besloten bezoekers van de langs deze wegen om, evenals dat het geval was in de gelegen percelen. SCHIEDAM Voor de gemeenten Schiedam, Vlaardingen en Maassluis is er sinds vorige week vrijdag e6n zie- kenfondsorganisatie. Daarbij zijn ruim 130.000 verzekerden aangeslo- ten. Vrijdag besloten de algemene vergadering van het Algemeen Zie kenfonds en de ledenraad van het Algemeen Ziekenfonds Waterweg Noord akkoord te gaan met een fusie van beide instellingen. De naam van het nieuwe ziekenfonds wordt Algemeen Ziekenfonds Schie dam Vlaardingen Maassluis (SVM). Het hoofdkantoor is gevestigd in Schiedam. Behalve de drie genoemde gemeenten valt ook Maasland onder de nieuwe organisatie. De eerste fusie besprekingen dateren al van 1968. Begin dit jaar slaagden beide besturen erin de gesprekken op een voor alle partijen bevredigende ma nier af te ronden. Het belang.van een samen-aan werd de laatste tijd steeds sterker gevoeli als ge'-o'- van het streven van de overh. ,e komen tot regionalisering van de gezondheidszorg. Wat zieken- fondsen betreft denkt men daarbij aan organisaties, die zo'n 250.000 verzekerden omvatten. Gezien het huidige aantal verzekerden van het Algemeen Ziekenfonds SVM mag I pm tt mi Voor drie en een halve cent kun je al parkeren. Dit is geen vooroorlogs verhaal, maar een hedendaagse mogelijkheid, ajkomstig van onze zuiderburen. Het blijkt. dat de parkeermeter uit- stekend reageert op een Belgisch half-frankstuk. De waarde is niet meer dan drie en een halve cent. Ook een Duits tweepfennigstuk zou de meter doen uitslaan. maar dat hebben we nog niet kunnen verifiercn. Toen uw redacteur laatst verwoed naar een parkeerkwartje stond te zoeken kwam er een grote wagen naast de zijn staan, met een bel gisch nummebord. De eigenaar bleek geen enkele moeite te hebben met de meter. Toch vreemd voor een buitenlan- der. Nieuwsgierig geworden, ste- vende de redacteur op de belg af en vroeg of deze soms een voor raadje kwartjes had aangelegd, speciaal voor het parkeren in Nederland. Breed glimlachend hield onze zuiderbuur het waardevolle munt- stukje omhoog. „Krijg je daar geen moeilijheden meewas de onvermijdelijke vraag. Immers door een ruitje kan de controleur zien wat voor munt er ingeworpen is. „WeInee", antwoordc de Belg, ,.Je moet de meter in werking stellen en als je dat gedaan hebt zit je goed. Na jou kunnen er wel een stel psyenopaten komen die allerlei rommel in de meter stonpen, maar daar ben je als parkeerder niet verantwoordelijk voor" De man was vrij zekcr van zijn zaak. ,,Och, ik heb eerder met dit bijitje gehakt", stclde hij onze redacteur gerust. Toch geen gek idee van onze buren. Alleen, de halve frank- stukjes kun je niet bij de bank halen. Je moet er voor naar lielgie. Meer nieuws voor de automobilfst elders in dit nummer op onze spe- ciale autopagina. Geemailleerd petroleumstel uit grootmoederstijd Verkrijgbaar in rood en bruin 724 Funktioneel en dekoratief houten wijnrek, indegelijke uitvoering. Voor 24 flessen. Prijs 725 ihiilHi! Waterverdampers van zware kwaliteit kunststof zorgen voor een goede atmosfeerin huis. Onze pri|s 248 Strijkplankovertrek. Keuze uit diverse vrolijke dessins. Glanzend gepotijste dubbelwandige theepot, 10 kops van 61 50 voor 322 Dweilgarnituurmet handig uitwringvak. Ideaal voor tegelvloeren. Prijs 241 Kookset Karaat bestaat uit 3 pannen. 16,18,20 cm en een steelpan 14 cm. Kwaliteit roestvrij staal. Ook geschikt voor van 243.-O Qj elektrisch Onze prijs 608 - aangencmen worden, dat een verdere schaalvergroting op wat langere ter- mijn zal plaatsvinde De vakorganisaties, die tjjdig van de fusieplannen op de hoogte zijn gesteld, hebben zich inmiddels ook akkoord verklaard. Half zeven in de ochtend, de wekker loopt af, met een flinke dreun leg ik hem het zwijgen op. Snel trek ik mijn arm weer terug onder de dekens. Brrr wat is het koud. Langzaam verder ontwakend, en moed verzame- lend om er uit te stappen, luister ik naar de gierende wind buiten. Het moest verboden zijn uit bed te ko-\ men vandaag. Maar al die gedachten ten spijt sta ik er even later toch naast. Mijn eerste handeling is het hoog- draaien van de kachel in ons slaapver- trek. Daarna een run naar beneden. Als ik de achterkamer binnenloop voel ik een ijskoude wind langs de vloer. Jeetje, nooi -weten dat het zo tochtte hier, daa aoeten we toch eens wat aan doen. draai aan de thermostaatknop v de kachel, steek de geiser in de keuken aan en ga terug naar boven om me te was- sen en kleden. Door mij gestommel en heen en weer geloop zijn de kinderen ontwaakt. Ze pakken een boek en duiken terug in hun warme nestjes. Mijn echtgenoot pit rustig verder. Vlak voor ik naar beneden ga om voor het ontbijt te zorgen wek ik hem en vertel direkt over de noodzaak van tochtstrippen in de woonkamer. „Ook goeiemor- gen", antwoordt een slaperig hoofd met een oog open. Langs de kamers van de kinderen komend, roep ik: „Tijd, jongens, eruit en aankleden". Eenmaal beneden duik ik snel de kamer in. Daar is het intussen lekker warm, althans....dat was het altijd. Maar nuverbluft kijk ik naar de loeiende kachel en voel een ijzige kou. Hoe kan dat nou? Even later is het raadsel opgelost. Terwijl ik van de achter- naar de voorkamer loop, om ook de daar staande kachel hoger te zetten, kijk ik in een groot donker gat dat wordt veroorzaakt door een wijdopenstaande batkondeur. Here- metijd, nu snap ik waarom het hier zo tocht, de wind giert naar binnen. Met een forse klap sluit ik de deur en draai hem op slot. Rillend ga ik naar de keuken en troost me met de wetenschap dat twee brandende k'achels de boel nu snel op temperatuur brengen. Even later komen de kinderen en mijn man beneden. „Die tochtstrippen, dat hoeft niet meer hoor, het is al in orde", deel ik hem mede. Verwon- derd kijkt hij me aan, „De balkon- deur stond open, vermoedelijk de he le nacht en dat is jouw schuld, want jij hebt gisteravond nog een borrel gepakt (het betreffende ingebouwde balkon is namelijk erg klein en slechts geschikt als opslagplaats voor dranken, oud papier en de vuilnis- zak). Daarna ben je vergeten de deur op slot te draaien en die is door de storm opengewaaid". Mijn echtgenoot kijkt me grinnekend aan en zegt: „Je moet het op een andere manier bekijken. Vannacht is het hele huis eens lekker gelucht, en dat is niet mijn schuld maar door een natuurelement, de wind". Tegen zoveel logica kan ik 's morgens vroeg niet op. vooral niet in halfbe- vroren toestand. RITA n I iH'n liMii a

Schiedams Nieuwsblad | 1979 | | pagina 1