Intemationaaljaar van het kind k 9 SI Gemeerxtevoer voor duiven: Publiek voert mee op Markt FINANCIERING VAN UW PEUGEOT? NEFKENS EURODAM B.V. KPOMESINB6 SPEOAALZflCEN Lente INTERNATIONAAL JAAR VAN HET KIND Nu 5,95 3,95 19.95 15,95 37.50 9,95 2.95 Idee Kaarten Unicef Jaar van het Kind Oostzeediik 330 Rotterdam Tel. 010-119060 WOF.NSDAG 28 MAART 1979 - 3e JAARGANG NO. 13 Het is onvoorstelbaar je in te denken dat er mensen zouden zijn die bij het zien van de el- lende waarin kinderen in de ontwikkelingslan- den moeten leven hun schouders ophalen, hun ogen en oren sluiten en niet bereid zijn te delen met hen, de meest kwetsbaren onder ons: de kinderen. Toch is het zo want hoe verklaar je anders de schrikbarende aantallen kinderen die honger en pijn lijden. Die geen onderwijs genieten, geen opvoeding en liefde krijgen, zich uit moeten la- ten buiten; geestelijk en/of lichamelijk. Dit verhaal wil geen beschuldigende vinger zijn. Enkel vragen om iets van onze welvaart af te staan, te delen. Delen betekent de helft van wat je hebt, maar dat lijkt te veel gevraagd. Als dat gedaan zou worden zou dit verhaal niet ge- schreven zijn en zou het onderwerp hiervan nooit in het leven zijn geroepen: UNICEF, kinderfonds van de Verenigde Naties. Wij informeren u en helpen u. Rotterdam Centrum-Kralingen-Alexanderpolder-Ommoord-Noorderboulevard GeWgtArtzaterdag Schiedam Centrum Kethel Nieuwerkerka/d IJssel Nu ookm capellea/a ussEL/deTERP 14,95 middelmaat 9,95 endekleinste kost maar C dft stcurver ."■HWVV •- Schiedams Nieuwsblad POSTADRES: POSTBUS 195, SCHIEDAM AGENTSCHAP: EUROTYP, ROTTERDAMSEDIJK 238. In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad Welzijn van klnderen gaat iedereen aan ik ben het kind. de hele wereld wacht op mij. de hele aarde kijkt toe: wat zal er van mij worden. de beschaving ligt in de weegschaal. want wat ik ben, zal de wereld van morgen zijn. ik ben het kind. jij houdt mijn lot in je hand. jij beslist of ik slagen zal of falen. ik smeek je: geef me de dingen die gelukkig maken. ik vraag je: leer me wat nodig is opdat ik een zegen voor de wereld mag zijn. Dit jaar, 1979, is uitgeroepen tot in- ternationaal jaar van het kind. De be- doeling is, dat alle landen van de we reld, geindustrialiseerde landen en ontwikkelingslanden - kritisch gaan bekijken in hoeverre de nationale programma's voor kinderen voldoen- de zijn of dat plannen ontworpen moeten worden voor een samenleving die meer op het kind is gericht. Immers, het welzijn van de kinderen van vandaag gaat ons alien aan en is ten zeerste verbonden met vrede en welvaart in de wereld van morgen. In dit jaar van het Kind zal de nadruk gelegd worden op nationale akties ten behoeve van kinderen in het alge- meen, in het bijzonder ten behoeve van kinderen in marginale situaties in eigen land alsook die in de derde we reld. UNICEF-Nederland heeft in dit kader vele extra aktiviteiten. Maar een van de belangrijkste blijft de kaartverkoop, waarmee een aanzien- Ljjk deel van de werkzaamheden gefi- nancieerd moet worden. In dit bijzondere jaar zijn er daarnaast tal van leuke nieuwe dingen als bijvoor- beeld de uitgave van een fotoboek, een kinderboek Mijn Wereld" en een leuke „UNICEF-cirkellegpuzzel De Vriendenkring". is de kwaliteit van zowel de ontwer- pen als die van het materiaal. Sinds 1946 worden kinderen, overal ter wereld, geholpen via door UNI CEF gesteunde projekten. Met de opbrengst van de projekten en akti viteiten kan heel veel worden eedaan. waarbij uitgangspunt is, dat geen lief- dadigheid wordt bedreven, maar uit- sluitend hulp wordt verleend aan lan den, die hulp vragen en die bereid zijn zelf aktief deel te nemen aan deze projekten. Het fonds voorziet nu meer dan 100 landen van mate riaal, instrumenten, medicijnen, in- stallaties voor zuivelfabrieken, ge- zondheidscentra en waterleidingen, voedsel, lesmateriaal en alle mogelij- ke goederen die voor permanente ontwikkelingsprogramma's nodig zijn. Jaarlijks ontvangen 100 miljoen moeders en kinderen direkt hulp van UNICEF. In dit Jaar voor het Kind verwacht deze organisatie een extra grote belangstelling voor de verschil- lende artikelen, die worden uitge- bracht. Het assortiment kaarten is verder uit- gebreid en daarmee ongetwijfeld aan- trekkelijker geworden. Dit voorjaar en komende zomer is er een ruime keuze uit bijzonder mooie kaarten met diverse ontwerpen. Er is een prachtig bloemen-assortiment, een serie voor „alle gelegenheden", een aparte serie verjaardagskaarten ge- maakt door kunstenaars uit o.a. Noorwegen, Indonesie, Frankrijk, Zweden en Amerika. Onder het motto ,,Laat een ander kind delen in uw geluk" zijn er nu ook geboortekaartjes ontworpen. Deze kosten 50 cent per stuk met enveloppe, te bestellen in veelvouden van 10. Verder zit er in het totale UNICEF geschenken-pakket een grote hoeveel- heid briefpapier, geschenkdozen en vele andere kaarten. Opvallend goed Om een idee te geven wat er met de opbrengst van bovengenoemde arti kelen gedaan kan worden: 1 doos kaarten: 150 chloroquine- T p\)pY\ tabletten tegen malaria uf genoeg UC.I vitaminc A om 30 kinderen 4 jaar lang voor blindheid te behoeden. 2 dozen: een stethoskoop voor een dokter of verpleegster in een ge- zondheidscentrum. 5 dozen: genoeg vaccin om 60 kin deren te beschermen tegen polio. 200 dozen: vier handpompen voor veilig drinkwater. Behalve het aankopen van kaarten e.d. kan men zich ook persoonlijk inzetten. Het UNICEF stelt: .Ieder een vindt binnen de UNICEF organi satie zijn eigen plaats en taak. Alle kennis en kunde worden in dienst gesteld van het kind dat uw hulp no dig heeft. Men kan zich bjjvoorbeeld nuttig maken door: het verkopen van kaarten, agenda's, mee te doen aan de Sri-Lanka spaarpottenaktie, de aktie „Loop voor UNICEF" en „Versier de UNICEF boom". Verder zou men ook voorlichting kunnen ge ven over het werk van het Kinder fonds. Vooral mensen die goed schrti- ven, vertalen en spreken in het openbaar. Tal van mogelijkheden dus om de handen uit de mouwen te steken. En dat alles om het de kinderen die in de moeilijkste omstandigheden leven te geven waar ze recht op hebben. Voor bestellingen en informatie: UNICEF, Bankastraat 128 Den Haag, Postbus 85857, van f. 10,- af kan men zich al abonneren op het twee- maandelijkse informatieblad „UNI- CEF" en een proefnummer aanvra- gen. Het telefoonnummer is: 070- 55.20.00. Tenslotte ter overweging de verklaring van de rechten van het kind uitgegeven door de Verenigde Naties: recht op gencgenheid, liefde en be- grip: op juiste voeding en medische hulp: op kosteloos onderwijs: op spel en ontspanning; op een naam en nationaliteit: op een bijzondere behandeling bij geestelijke of lichamelijke handicap; recht in geval van nood als eerste geholpen te worden; te leren een nuttig lid van de maat- schappij te worden en zijn individue- le kapaciteiten te ontplooien; recht te worden opgevoed in een geest van vrede en wereldbroeder- schap; aar.spraak te kunnen maken op de ze rechten, ongeacht ras, huidskleur, geslacht, godsdienst, nationale of maatschappelijke afkomst. Al deze rechten worden vaak, te vaak met voeten getreden. Gelukkig wordt er gestrcefd om dit tegen te gaan. Hoe meer mensen hieraan mee wer- ken des te beter. En hoe eerder hoe liever. door Annemieke van der Houwen. VLAARDINGEN - Het Vlaardingse gemeentebestuur heeft het met de plaat- selijke, losvliegende duiven, kennelijk beter voor dan met de z.g. zwerfkatten. Iedere eerste zondag in de maand zullen de symbolische vredestichters van ge- meenteweg voedsel verstrekt krijgen; te beginnen met aanstaande zondag. Duivenliefhebbers en alle beschermers van dat wat groeit, bloeit en altijd weer boeit zullen natuurlijk bij dit projekt staan te juichen, een duif kan weliswaar. enig sanitair ongemak veraorzaken, de voordelen die deze stadsvogel bij uit- stek, biedt wegen daar ruimschoots tegen op. Elk kind op de wereld behoeft en heeft recht op goede gezondheids- zorg, voeding, opvoeding en maatschappelijke zorg. AantaJ kinderen op de wereld van 0—15 jaar 1.558.200.000. Aantal kinderen (0-15 jaar) in 102 landen die steun van Unicef ont vangen 865.OOO.O0O. Aantal kinderen (0-15 jaar) die leven in landen, die bedreigd worden door ondervoeding en inkrimping van sociale diensten tengevolge van ekonomische omstandigheden 500.000.000. Dat juichen hoeft trouwensniet perse vanaf de publieke tribune tegebeuren want hoewel gemeenteambtenaren zich met dit liefdevolle werk belasten, is op de eerste zondag van dit projekt de aanwezigheid van publiek niet al- leen als applaus-collegegewenst. Door j OCriSlTlC de strenge winter is de voedselvoor- raad van de gemeente tot een abso- luut minimum geslonken. Ook de duiven hebben van die winter veel te lijden gehad, dus is voederen de enig juiste oplossing. Wat echter als er niet voldoende gemeentevoer is? Dan komt het duivenminnende publiek opdraven met allerhande etenswaren. Tenminstezo stelt men zich de eerste voederaktie voor. Duiven zijn niet alleen gezellige stads- vogels, ze brengen ook geld in het laatje. De toeristen raken helemaal vertederd van een Holland pleiptje als er „doifjes" op verblijven. En niet eens alleen in Nederland: denk maar eens aan de San Marco in Venetie! Vlaardingen denkt op deze wijze te kunnen bijdragen in het verhogen van het aanzien bij de toeristen. Voor de eerste aktie is een bedrag beschikbaar gesteld van ruim drieduizend gulden. Wic aanstaande zondag op de Markt, voor het oude stadhuis, aanwezig is, kan rekenen op een lekker kopje kof- fie na afloop van de voedertijd. Om de duiven niet aan een al te grote drukte bloot te stellen, wil men de aktie wel een beetje bescheiden hou- den. Een duif is tenslotte ook maar een De manifestatie begint om 12 uur; als de duiven door de twaalf slagen van deGrote Kerk-klokwakkerzijngeluid! Olielamp, in royale uitvoering van helder glas. 1 ties lampoHe 2,50 373 lUIIUIIt Kristalheldere wandlamp op batterij met trekschakelaar. Handigindeschuur, 11 kelder, caravan enz Per stuk 2,95 Nu2stuksvoor 307 Voorraadrekop wielen 3 mandjes, geplastificeerd. 758 Leuke gevlochten koffer voor boodschappen of een dagje uit. Grote maat 766 Aardewerk rumtopf met vruchtenreliefdecoratie. Inhoud 4 Itr. Zonder deksel ook als bloemenvaas te gebruiken. 76 7 SPARKLET SLAGROOM APPARAAT slagroom in een paar sekonden voor lange ti|d houdbaar in de ijskast Van 62.50 voor Doosje met 10 patronen 6.95 Ideale kombinatie van Curver: aardappelkorttainer met schillenbak in vele frisse kleuren. Van 16,25 Onze prijs 653 De ideale deurbumper. Zelfklerend. Nieuw qua vormgeving in wit en bruin. Zeer gemakkelijkte bevestigen op gladde en ruwe oppervlakten. 760 Eindelijk is het zover. Sneeuw en ijs zijn verdwenen. Het zonnetje begint langzaam terrein te winnen. Erg op haar gemak voelt ze zich nog niet bij het aanschouwen van die kale boel beneden, vandaar dat ze nog regelma- tig achter de wolken wegkruipt. Ho- pelijk is ze snel over die verlegenheid heen. Met het intreden van de lente besloot ik te stoppen met het voeren van de vogels die dagelijks mijn platje bezoeken. Vogelkenners schrijven namelijk regelmatig dat het voederen alleen mag geschieden bij streng win- terweer. Daarna is het veel beter de vogels weer zelf hun kostje bij elkaar te laten scharrelen. En een raad van zulke experts mag je nu eenmaal niet naast je neerleggen. Dus geen brood, zaadjes, kaaskorstjes of fruit meer op het platje. Althans dat had ik mij voorgenomen. De eerste morgen zonder het voeder ritueel keek ik, onder het vullen van de waterketel, naar buiten waar een paar mussen op de rand van het plat Zaten. Dat zal jullie tegenvallen, dacht ik bij mezelf en ging tafel dek- ken. Ondertussen wierp ik nogmaals een blik naar de voormalige voeder- plaats en zag het er steeds drukkcr worden. Grote en kleine bezoekers hipten door elkaar en kwetterden er op IPs. Die hadden aardig wat te be- praten vanrnorgen. Onder ons ontbijt nam de herrie buiten toe. Zelfs de parkieten waren zich er mee gaan be- moeien. Vanuit hun kooi klonken harde kreten die pracht imitaties wa ren van de geluiden buiten. Ik besloot even het balkon op te gaan, dan vlogen ze wel weg en ging- en elders op zoek naar voedsel. In- derdaad vertrokken er aardig wat met he! opendoen van de keukendeur. Een paar brutaaltjes bleven echter zitten en keken gespannen wat ik kwam doen. „Het is afgelopen jongens. Je moet weer voor je zelf zorgenkon ik niet nalaten te zeg- gen en sloot de deur weer achter me. Direkt kwamen van alle kanten de- zojuist gevluchten weer aan en richt- ten hun hongerige kraaloogjes op de gesloten keukendeur. Ik voelde een hevige twijfel opko- men. Kon ik ze dat nu aandoen? Maandenlang zorgde je voor ze en nu opeens niet meer. Hoe zou ik me nu voelen als ik daar op dat randje zat? Diep beledigd en in de steek gelaten waarschijnlijk. Met hevige schuldge- voelens begon ik de tafel af te ruimen. De keuken inlopend met vuile borden en kopjes hoorde ik plots een zacht getik bij het raam. Wat was dat? Ik keek naar buiten en zag een klein, maar o zo brutaal, musje op de vensterbank. Doodstil en met ingehouden adem zag ik hem daar zitten, slechts van me geschei- den door het glas. En daar was het weer. Sprakeloos van verbazing zag ik hoe hij met zijn snaveltje tegen het venster tikte en daarna naar binnen keek. Op dat moment was het gedaan met mijn goede voornemens. Ik vloog naar de broodtrommel, snee een paar boterhammen in kleine stukjes en strooide ze op het plat. In een omme- zientje waren brood en vogels ver trokken. Slechts een enkeling zocht nog naar wal kruimeltjes. Wat doet een vogelkenner nu in zo'n geval, vroeg ik me peinzend af, om daarna het besluit te nemen dan maar lang- zaamaan wat minder te gaan strooi- en. Misschien dat het over een maand dan wel afgelopen was, of niet, want is een stadsvogel eigenlijk nog wel een natuurbeest. RITA

Schiedams Nieuwsblad | 1979 | | pagina 1