termeulen termeulen termeulen 7 Een Schiedams paasverhaal termeulen 2?s 79ct termeulen termeulen 160.- termeuien mm wmm Feestelijke verhuizing van Peuter-inn <sr.% WOENSDAG 11 APRIL 1979 15-523 Veel licht voor weinig geld. Super-breigaren voor een spot-prijsje... a -®>\eV0V' Handzaam... pmmmmm>m MAX FACTOR 24-UURS MASCARA ENDEN ANTI-R00S SHAMPOO TUBES AQUA FRESH TANDPASTA KINDER-KNIEKOUSEN /V1 chilcten s XXL PANTIES Meeneem-voordeel... ,«vev^° Voor nog gd§n tientje koopt u 'n komplete T.L.-balk (123 cm lang) die veel licht geeft en toch maar 40 Watt verbruikt. Nu kompleet met starter en voorschakelappa- raat. AII66n op donderdag, vrijdag en zaterdag zo voordelig Van 13,95 voor Mooi garen van 80/20 acryl/wol, om snel even wat te breien. In wit, zwart, rood, ecru, marine, d.rood, geel, m.groen, d.bruin, beige of roest. Geschikt voor pennen 3-3% Per bol a 40 gr. van 1,45 voor V__ hansa J deze ideale buggy wandelwagen. Superlicht en roestvrij. Met zwenk- wielen aan de voorkant: dat stuurt makkelijk! Z6 mee te nemen in auto of openbaar vervoer: opge- vouwen is-ie niet groter dan 'n paraplu. In 66n handb6weging in- en uitklapbaar. Kteuren: uni-blauw of-oranje Van 69- voor Een vleugje Karachi Jij bent veel te klein. Je hunt geen wagen slepen' Baas Stokhof schoof zijn versleten hoedje op zijn kalende hoofd naur achteren. „Al me wagens zijn trouwens weg. Naar Rotterdam „Kleine mensen ken nen ook sterk wezen" protesteerde Peter, maar hij Het dagloon op de sleperswagen bedroeg sinds het oproer van 1973 precies honderd gulden. Je kon van dat geld een kilo aardappelen kopen of drie broodjes of bonen als ze er waren. Maar veel mannen zetten het hele bedrag onmiddellijk om in de sterke drank, waar Schiedam beroemd om was. Achter de Schie had je een oude wijk met smerige open riolen, waar de talloze brifnde- rijen gevestigd waren in panden die er al een paar eeuwen stonden door: Han van der Horst tekening: Jan Pieters begreep, dat het geen zin had. De wagens waren indcr- daad weg. Geluksvogels sleep ten ze nu in de rich ting van de Coolsingel over de hobbelige dijk langs de tram baan. 's A vonds :ou Stokhof ze elk een paar papiertjes uitreikcn, biljetten van vijfentwintig gulden te zoeken, als de rooie ruggen bij wijze van spreken je zak uitpuilden Wie een branderijtje had, was een hele spekkoper. Hij kon met zijn drie knechts genoeg produceren om zich- zelf en zijn gehele gezin eten te geven. Peter moest zo'n branderij hebben, dacht hij, terwijl hij de trap naar boven klom om op de Broers- vest te komen. Stokhofs zaakje lag in een put. Bovenop de Vest had de gemeente een soort asfaltbaan aange- legd, waarop het stadsverkeer zich traag voortbewoog. Er reden karren met verse vis uit Vlaardingen in de richting van de grote ptovinciale markt van Rotter dam, paard en wagens sleepten allerlei goederen aan en nu en dan heerste er een hels kabaal, als twee handkarren elkaar klem reden. Want ondanks de moderne tijd was de handkar nog steeds het meest ge- bruikte vervoersmiddel in Schiedam. Er reden wel vrachtwagens, maar die waren alleen voor de grote mo derne zakeo, zoals Bols waarvan de grijze betonnen kolos de oude drank- wijk overheerste. Bols werd over de hele wereld verkocht. Het zat in groene flessen en stenen kruiken met een etiket. Het was te koop in de winkels op de Hoogstraat en het werd in echte vrachtauto's naar de spoorweg gereden. Peter zou zelfs- niet aan het bezit van zulk een bedrijf durven denken. De brandenj van zijn dromen maakte een zwaar alcoholisch spul, waar je volgens de dokters blind van werd. Je kon het voor vijftig gulden per flesje kopen. Meestal gebruikten de branders oude bierflesjes die ze kochten van het personeel der villabewoners in de Juliana van Stol- bergstraat en daaromtrent. „Weggooi- fles" had Peter er wel eens op gelezen en misschien dachten die kapitalisten wel, dat zulke dingen inderdaad wer- den weggegooid. Maar dan hadden ze het mis. De huisbediendes en de schoonmaaksters zorgden er wel voor, dat er weinig op de vuilnisbelt achter de Parallelweg terecht kwam. Wie daar tussen de rotzooi schar- relde zou weinig bruikbaars vinden. Plastic, blikjes, lege flessen, het was allemaal verkoopbaar in deze moder ne tijd. Bediende bij een of andere fijne me- neer, zekerheid van een warme plek om te werken in de winter, lege fles sen om te verkopen, vodden die je kon vermaken, echt onbeschadigde jasjes misschien wel. Peter zou nog wel willen betalen om in het huis van zo'n rijke te mogen werken. Maar hij wist, die zou hem uitlachen. Daar hadden ze ook vreemd geld, dollars. Peter had wel eens gehoord, dat je in het buitenland ook met bil jetten van een miljoen gulden voor gek stond. Daar kon je een boot van vouwen. Dollars moesten ze hebben. Peter begreep allemaal niet* zo goed, hoe dat werkte. In het buitenland was alles dus te koop en je betaalde ervoor met dollars. En iedereen had er genoeg dollars om te kopen, waar hij zin in had. Je kon dat op de tele- visie zien. Peter ging 's avonds vaak naar de televisie kijken. Dat deed hij op de Hoogstraat, waar in een luxe winkel de hele dag kleurentelevisies stonden te'spelen. Je kon het geluid niet horen, maar bij buitenlandse films was er onderschrift en tegen- woordig kon iedereen lezen. ,,Onder- wijs voorop" was de leuze van de regering. Als je je een beetje gedeisd hield en je ging niet te open en bloot voor de etalage staan, dan hadden ze er wei nig bezwaar tegen, dat je naar de tele visie keek. Peter had er trouwens veel handigheid in gekregen. Ze hielden niet van arme mensen op de Hoog straat en de politieagenten waren heel wantrouwend. Je werd zo de Koemarkt opgejaagd, het chaotische middelpunt van de stad, waar rijk en arm door elkaar heen krioelden. Op de Hoogstraat had je alleen maar wat Inhoud 7 ml. In zwart, bruin of bruln-zwart. Van 3,95 voor Tegen roos en haaruit- val. Fles a 50 ml. Van 3,25 voor VINOLIA BADZEEP In vier geuren, waaronder trdschic 180 gram. Van 2,10 voor Van 4,30 \2TUBES\ Wie elke dag zijn meier met losse kar- weitjes moest verdienen, had er niets te maken en Peter haalde die meier niet eens. 't Was de eerste keer, dat hij baas Stokhof om werk had durven vragen -want hij was pas veer- tien en hij wist, wat hij verwachten kon- maar verder probeerde hij van alles. Soms lukte het wel eens om een dag te helpen op zo'n branderij, je maakte je wel eens meester van wat lege flessen, je scharrelde. Je stal soms. De dag tevoren had Peter langs de Maas in het gras zomaar een partij lege bierflesjes gevonden. Alles bij elkaar genoeg voor drie warme gekookte aardappeltjes in het stalle- tje buiten de krattenwijk aan de Damlaan. Krattenwijk, zo noemde de radio en de televisie de hutjes die de armen zelf bouwden buiten de stad. De Noordvest en zo heette krotten- wijk, maar ivat daar stond waren in Peters ogen paleizen. Drie aardappelen was niet veel. Peter voelde de honger knagen en verlaagde automatisch zijn ambities; een bran derij? Met een borstel, Erdal en een vertimmerde kist kon je als schoen- poetser beginnen Altijd klanten. Of als hij nu eens iemand uit het water haalde, een rijke vent. En die gaf hem bijvoorbeeld tweeduizend gulden. Daar kon je veel mee doen. Een handkar huren, een handkar voor je zelf en vervoerder worden. Er moest altijd veel worden wegge- bracht. Peter zou dan verhuizen naar de haven van Rotterdam. Maar hij had niks. Hij had alleen zijn eigen spierkracht te koop meer niet. Hij had nog geen haak onrbij de Appel- marktbrug te gaan staan en voor een gulden karren eroverheen te trekken. Net als de helft van de bevolking had Peter geen enkele vorm van vast inko- men. En ouders ook niet. Die waren twee jaar geleden kort na alkaar ge- storven. Dat was heel gewoon in 1979. Peter was arm en alleen en hij moest geld bij elkaar krijgen voor zijn aardappels. „Hup doorlopen". De kelner van cafe-terras het Vierkantje zwaaide dreigend met een glimmende metalen staaf. Het Vierkantje was een behoor- lijke tent en ze hielden armoedzaaiers maar het liefst op een afstand. Peter sprong schichtig weg. Het publiek reageerde nauweiijks. De kelner met zijn staaf was een onderdeel van het vaste decor en een der garanties, dat zij niet met vlooien zouden thuisko- men. Er waren teveel schlemielen om op te letten. Je zou er trouwens maar nachtmerries van krijgen. De kelner had persoonlijke reden om het tuig op een afstand te houden. Het was al vaak voorgekomen, dat de peuken hem bij wijze van spreken dan voor de neus uit de asbakken werden weg- geritst. Hij zorgde er altijd voor, dat zijn neef dat kon zien. Dan had die met de tabak weer een paar gulden verdiend. Ze verkochten alles op de markt aan het Broersvest En de kelner zorgde ervoor, dat zijn neef wat voor de tabakshandelaar had. Peuken leverden echt weinig op, maar het was tenminste iets. Voor een tientje deden ze geen moord in Schiedam, maar ze hadden er wel mishandeling voor over. Dus sprong Peter schichtig weg. Schichtig wegspringen was een twee- de natuur voor iemand op zijn leef- tijd en met zijn maatschappelijke po- sitie. Hij was vuilnis, behalve soms. En dat brak nu aan. Een rijke vreem deling had foto's staan maken van het hele gebeuren. En dat was heel dom. Het was een buitenlander, een man met dollars. Je zag steeds meer van zulke mensen. Ondanks hun geld hadden ze rafelige kleren aan. Ze ge- droegen zich helemaal niet zoals ech te rijke Schiedammers. Dat waren deftige mensen met driedelige kos- tuums en juwelen op hun das. Deze vreemdeling droeg alleen een verscho- ten trui op zijn overhemd en hij had die vreselijke dure camera. Peter wist meteen wat hem te doen stond. Prive-leven". riep hij. ,,lnbreuk op mijn prive-leven". Die woorden ken- de hij uit de krant die je gratis en voor niks achter het glas van de redactie kon staan lezen. „Inbreuk op mijn prive-leven I" „Ik mag toch wel een foto maken". zei de vreemdeling met een raar accent. Hij had blijkbaar Nederlands geleerd. «Ik wil weten, hoe je leeft" „Dat gaat je geen ene rotklote aan!" riep Peter. „RotkloteV" reageerde de vreemde ling niet begrijpend. Er kwamen mensen bij staan. ,,Hij heb me gefo: Vrolijke kinder-kniekousjes gemaakt van 60/40 katoen/polyamide, dus makkelijk wasbaar. Nederlands fa- brikaat. In wit, marine, groen, rood, of kobaltblauw. Maat 1/2J19-22) en 3/4 (23-26) Van 6,45 voor Maat 5/6(27-30) en 7/8(31-34) van 7,45 voor 2,55 Maat 9/10(35-38) en 11/12(39-41) Van 8,45 voor 2,80- met een goede pasvorm, geschikt voor de maten 44 t/m 52. Naad- loos, met een groot tussenstuk in het verstevigde broekje. In mid- dengrijs, camel, misty of charm-beige. Van 3,95 voor tografeerd. Inbreuk op het prive- leven". schold Peter. Verdomme, dacht hij, nu snel. Ze begonnen al dreigend te kijken. Peter was allang niet meer de enige die buit rook. „lk mag toch fotograferen wat ik wil". probeerde de vreemdeling timide. „Jij mag niks". riep een oud wijf. „Jij mag niks zonder toestemming. Laat je papieren zien". Zijn papieren. Dit was een gewiekste. Een paspoort uit een rijk land bracht gauw vier tot zes duizend gulden op. Een maand eten in het door inflatie geteisterde land. „Laat zien je pas" riep de.vrouw. De idioot begon nog in het borstzakje van zijn overhemd te grabbelen ook Nu moest Peter handig zijn. bn snel. Heel snel. „Ik heb een uitnodiging van de regering. Ik ben antropoloog". begon de vreemdeling, terwijl hij een bundeltje papieren uit de hals van zijn trui naar boven frommelde. ,;Het is bel..." Peter sprong naar voren rukte de bundel papieren uit de handen van de vreemdeling, trapte iemand die in de weg ston gemeen tussen zijn dijen, dat hij dubbelsloeg, duwde zijn slachtoffer opzij en zette het op een lopen. Peter holde kris kras tussen de karren door in de richting van het Herenpad, want daarachter was de chaotische markt en de beschutting van talloze steegjes. Hij wist, dat de mensen hem na zouden zetten. Een paspoort, een pas.. De Hoofdcommies was speciaal uit Den Haag gekomen orti de onderzoe ker uit het politiebureau te krijgen. De Amerikaanse antropoloog was na tuurlijk onmiddellijk wegens handel in persoonsdocumenten vastgezet. Ook zijn aanbevelingsbrief van de regering was hij kwijt en een en een was eigenlijk pas twee geworden, toen leden van de Amerikaanse dele- gatie op het Haagse congres „Weten- schap en Onderontwikkeling in het Westen" een van hun jongere delega- tiegenoten misten. Zulke geleerden- conferenties werden veel gehouden de laatste tijd en de mensen van de wetenschap bepraatten er meestal, wat zij belangrijk zouden gaan vin den. En ze maakten uitstapjes naar het achterland. De hoofdcommies kon ze dan uit de puree helpen. In dit geval had hij er weinig moeite mee. Hans Wiegel, de nieuwe minister van Binnenlandse Zaken en dus grote baas van de politie, was geen gemak- kelijke. En de leider van de Ameri kaanse delggatie had snel toegang tot hem gekregen. Beroving van vooraan- staande onderzoekers in dienst van het ministerie voor ontwikkelingssa- menwerking maakte een slechte in- druk op het thuisfront, zei hij. En Wiegel handelde meteen. Met een memo van de minister zelf kreeg de hoofcommies die politieknoeiers op de Lange Nieuwstraat snel aan het schrikken. Maar de antropoloog was zijn camera kwijt. Die had iemand losgerukt, net voor hij werd gearresteerd. Da4r was nu niets aan te doen. De antropoloog kreeg 's avonds van de leider van de Amerikaanse delegatie enorm op zijn falie. Hij had het gastland beledigd Het mocht niet nog eens voorkomen De volgende dag wist Peter vierdui- zend gulden voor het paspoort te krijgen. Niet de voile mep, vier- of zesduizend, want het zou over zeven maanden al verlopen, legde de heler uit. Peter at eerst zijn buikje vol: aardappelen en bonen en brood Daarna huurde hij een kar en mengde zich in het verkeer. Op zoek naar vracht en als hij die niet vond, dan was hij zijn geld kwijt. In de hand van de rijke bloeit geld als een roos, in die van de arme kwijnt het weg, krimpt het, verdort het. Prachtige tuinstoel in lattenmodel. Gemaakt van stevig, wit gelakt hout. Stoelhoogte 80 cm, zithoogte 42 cm. Zitvlak 40 cm diep.47 cm breed Normaal 79,50 per stuk, nu 4 stuks voor :m aiep.4/ cm Dreea Zolang voorradig... 'n Handige safaritas gemaakt van een sterke kwaliteit canvas. In zwart, beige, blauw of groen. Nu voqr de halve prijs... Van 9,95 voor Nicollc, dochtcr van: J.M. Bohm en van: W.M. Bakker; Renate Ingrid, dochter van: G.H. Kuipcrs en van' W.A.J.C. Welters; Rudolf, zoon van A van 't Hoff en van: T. Attard; Sakine, dochter van: Z. Bagci en van: F. Darez; Mariska Desiree, dochter van' C. Kruijt en van: b. Klaasman P.H. Remmerswaal en M.F.M. Schou ten; R. Gonesh en C. Autar; J.J Lubbers en HJ.G. v.d. Veen; A.C v. Leeuwen en H.A. Voogt; G. Kou- wenhoven en B.L.K. Wegman. H.A. Janse met H.H. Ranters; L.J. Carstens met M. de Grauw B.P. v.d. Bergh. VLAARDINGEN - Zo klein, en dan al aan het verhuizen! De peuters van de Peuter-inn aan de Goudsesingel pakten vorige week donderdag hun vlechtmatjes en kleurtjes op en trok- ken onder veel feestvertoon naar hun nieuwe behuizing aan de Johan de Witstraat. Voor de kleuters was dat natuurlijk een hele belevenis en voor de leidsters een extra zorg. Toch verliep de ver huizing vlekkeloos: het fe'estprogram- ma werd zonder haperen afgewerkt en zowel de leidsters als de kleuters hadden er duidelijk plezier in. In het nieuwe gebouw stond een hele feest- commissie onder de bezielende leiding leiding van wethouder Maarleveld klaar om de kinderen in hun nieuwe onderkomen te verwelkomen. Met een klein toespraakje verklaarde hij het nieuwe gebouw voor geopend en daarna begon het feest pas goed. De Peuter-inn is voortaan te vinden op Johan de Witstraat nummer 2.

Schiedams Nieuwsblad | 1979 | | pagina 13