-V IP' Het dierlijke in de mens nader bekeken Een imponerend overzicht termeulen Een bontgekleurde kultuur in een druilerig land i Een vorstelijk leven in kranteknipsels termeulen termeulen 59?° Een denkbeeldige deuropening „Het Rlfzet Hamelinks traditie slmpel voort $&%w e 'De vrouwen haar verkrachter' HarryMulisch, een bibliografie Bibliotheek der Nederlandse Letteren Modern haken RichardKaan maakte s Het woonerf en de zinloosheid 'Wm i HARRY MULISCH Een bibliografie door Marita Mathijsen overzicht? bries dieren Ruimte 16,574 (H 1- *<>.- vt' GOBELIN-PAKKETTEN ROTTERDAM WAPEN VAN ROTTERDAM Van 12,95 voor LAURENS TOREN KONINGINNE-KERK .j Melitta koffiezetautomaat J DONDLkDAC. 19 APRIL 1979 •- -«v7vyv f l* '«i ;S;: v'V- A W?. UvU'-' A -- ji' Ethel Portnoy bewerkte voor Nederland "De Vrouw En Haar Verkrachter" Marie Odile I argier DE VROUW I N HAAR VI RKRACI1TER. Met eersle boek in de feministischc scrie IILKSENTOER under redaelie van l ibel Portnoy. Vraag elke willekeurige vrouw naar liaar gevoelens wanneer ze zich alleen op straat, in de trein, in een restau rant of een bioscoop bevindt. Een van de volgende woorden zal wellicht in haar omscbrijving zittenongerust, bang, wantrouwig, angstig of voor- zichtig. Waaroni? Simpelweg omdat ze op dat moment niet in gezelschap is van een 'beschermende' eigenaar in de vorni van een man, broer, vader of vriend. De vrouw zondcr bezitter is het bezit van iedereen. Elke willekeurige man die eerlijk bij zichzelf te rade gaat weet uit zijn Harry Mulisch, een bibliografie door Marita mathijsen - Uitgeverij BZZTOH - prijs: f. 10,--. Een bibliografie pak je doorgaans niet voor je plezier. Een opsomming van alles wat een bepaalde auteur heeft geschreven, keurig chronolo- gisch gerangschikt, alles wat er over hem of haar is geschreven en de bla- den en tijdschriften waarin hij- of zijzelf heeft gepubliceerd. Zo'n over zicht neem je niet op een regenachto- ge winteravond ter hand om er eens fijn een paar uurtjes mee te kunnen wegdromen. Toch horen bibliografien wel degelijk tot de literatuur; secun- dair weliswaar, maar toch Bij uitgeverij BXXTOH verscheen on- langs een uitgebreide bibliografie van het werk van Harry Mulisch. Iedere Nederlander die de middelbare school heeft doorlopen kent wel een paar boeken van deze schrijver: Archibald Strohalm, Het Zwarte Licht, Bericht aan de Rattenkoning, het Stenen Bruidsbed en Twee vrou wen. Daarmee houd de kennis van de gemiddelde leek over Harry Mu lisch op. Af en toe komt de schrijver eens in het nieuws als hij ,,weer" een prijs in ontvangst mag nemen. (De P.C. Hooftprijs b.v. in februari), maar verder is de schrijver gewoon „een van de velen". Om die reden heeft Marita Mathijsen juist zo'n enorme bijdrage geleverd aan de erkenning van het bijzondere talent van Harry Mulisch. Een biblio grafie pak je, zoals gezegd, niet voor je plezier, maar wie het 130-pagina's- tellende, donkerblauwe boekje door- bladert komt hoe dan ook onder de indruk van de gigantische hoeveel- heid boeken, boekjes en artikelen. Met bibliografien moet je leren om- gaan en mensen die die kunst meester zijn zullen zonder reserves zeggen dat dit een welkome bijdrage is aan de reputatie van een schrijver die nog al- tijd niet genoeg wordt gewaardeerd. Het boekje wordt uitgegeven in op- dracht van het ministerie van CRM en is tot 1978 ,,up to date". Een ,,must" voor de Mulisch-lezers en voor ieder die de literatuur een warm hart toedraagt. PC. HOOFTPRIJS Rzziviii Van 19,95 voor Ook in deze serie: Zakkendragers- huisje en Het Stadhuis. Van 39,95 voor Bibliotheek der Nederlandse Letteren 12 delen - f. 31.50 per deel - Bij inteke- ning f. 28.50 - Uitgeverij Elsevier Neder land. Het naturalisme heeft in deze lage landen nooit zo'n grote rol gespeeld. Nederlanders zijn waarschijnlijk wat te nuchter om hun hele bestaan op te hangen aan de theorie dat een mens het produkt is van zijn afkomst en de bewoners van dit klamme landje zjjn in ieder geval niet warmbloedig genoeg om de uiterste konsekwentie te ver- binden aan zo'n noodlotstheorie. Toch is er in de fraai uitgevoerde reeks Bibliotheek der Nederlandse Letteren een aparte plaats ingeruimd voor Marcellus Emants, een schrijver uit de vorige eeuw, die het leven wel iswaar op zijn juiste waarde wist te beoordelen maar daar in elk geval niet vrolijker van werd. Willem Frederik Hermans heeft ooit gezegd dat alleen mensen die niet beter we- ten optimist zijn, en daar zit ook wel iets in. Marcellus Emants werd vooral door toedoen van de Utrechtse literatuur- kenner Ton Anbeek na bijna honderd jaar weer uit de motteballen gevist. Dankzij zijn colleges was het lang ver- geten boek "Een nagelaten bekente- nis" snel aan herdruk toe. Elsevier heeft "The right man on the right place" gevonden en het resultaat is dan ook naar. Emants is dankzij de in- leiding van Ton Anbeek ook voor deze jaren zeker nog het lezen waard, al zal de naturalistische filosofie van Zola, Ibsen, Dostojevski en Tolstoi nooit een Nederlandse verworvenheid worden. Daarvoor zijn we een beetje te saai! -a..,, v..*.,*. i -. Louisa Calder MODERN HAKEN Een goede illustratie van de nog steeds voortgaande ontwikkeling vormen de tientallen in dit boek be- 'schreven en afgebeelde intwerpen die het haktn door hun frisheid en origi- naliteit als het ware een nieuwe dimensie geven. De levendige, kleur- rijke patronen, in simpele steken uitgevoerd, onderstrepen dat haken nog immer een zeer vitale, creatieve vorm van handwerken is. Van de vele voorbeeldem die worden behandeld, noemen we tasjes, mutsen, hoeden, ceintuurs, handschoenen, wanten, kussenovertrekken, spreien, kleden, haarbanden, babysokjes enzovoort. 144 biz. Gebonden f 22.50, ISBN 90 10 02372 9 In dezelfde serie zijn al verschenen of moeten nog verschijnen: Nederlandse Historien van Hooft, de aloude Camera Obscura van Hildebrand, Karel van de Woestijne, de grote voorvechter van de Vlaamse taalschat, met "Verhalen,Ridderverhalen". Nog een Vlaming: Gerard Walschap met "zuster Virgilia", de middeleeuwse mystieke dichteres Hadewijch en Louis Couperus met zijn "Ouwe Mensen". Het mooiste produkt van onze Va- derlandse letterkunde: "Max Have- laar" van Multatuli ontbreekt natuur- lijk niet in de reeks. De dames Wolff en Deken vertelen het verhaal van "Saartje Burgerhart" nog eens een keer; Bredero verschijnt met een aan- tal toneelspelen en een tijdgenoot van Marcellus Emants en tegelijk ic- mand die een stuk met hem mee- ging in zijn visie op het leven op aarde, besluit de reeks: Frederik van Eeden met zijn beroemde"Kleine Johannes" Of degene die alle twaalf werken doorleest, zich mag vlijen met de ge- dachte dat hij of zij nu alle kanten van de Nederlandse literatuur heeft aanschouwd waag ik echter te be- twijfelen. Dat was overigens ook niet de opzet van deze serie: Lees- plezier stond de samenstellers voorop en daarin zijn ze bijzonder goed ge- slaagd. Het toont aan dat een ogen- schijnlijk saai volkje zich kan beroe- pen op een bontgekleurde cultuur- schat. 'jagersperiode' nog wel een verhaal op te sommen, waarbij de dame in kwestie duidelijk nee zei tegen zijn avances, maar door toch aan te hou- den zijn prooi min of meer ge- dwongen had tot overgave... Waar houdt dwang op en begint ver- krachting? Realiseert de verkrachter zich dat hij een misdrijf pleegt? Worden vrouwen eigenlijk behalve physiek, daarna niet nog een keer juridisch ook verkracht? De veelvuldige ondervragingen en confrontaties gedurende de rechts- zittingen vormen op zich al een lijdensweg. 'Iedere keer als ik in het voorbijgaan van een man mijn ogen moet neer- slaan, voel ik me verkracht.' Wij zien ons geplaatst tegenover een probleem met een achtergrond van tweeduizend jaar, waarin mannetjes- dieren actief en agressief waren (zijn) en vrouwtjesdieren het tegenove- gestelde. Betekent het willen behagen in de vorm van kleding, sieraden, ver- zorging, een indirecte uitnodiging aan elke voorbijganger en rechtvaardigt dit gedrag dan verkrachting? Waar ligt de grens? Het risico van een verkrachting wordt hoger naarmate men zich onafhankelijker gaat opstel- len. En de rechten van ieder mens dan inch die van de vrouw? Staat ons hele waardensysteem niet te triilen op zijn grondvesten als feministen een campagne gaan voeren tegen begeerte, lust, passie enz? Het is je iegen schuld alsje mooi bent en verleidelijk, antwoordt de eerste de beste agent. Maar het is toch akelig om jezelf opzettelijk lelijk te moeten maken. Dit boek geeft veel mensen de ge- legenheid hun mening te uiten over het verkrachtingsprobleem. Sommi- gen doen dat twijfelaehtig en met een gespleten tong, anderen zijn ronduit kernachtig zoals die mevrouw, die stelde: 'Wij willen neuken wanneer en met wie we daar zin in hebben'. Dit bo.ek zal, gezien het controver- sionele karakter genoeg stof tot dis- cussie doen opwaaien en misschien wel een verfrissende bries door tie hoofden van hen die geloven dat ver krachting niet bestaat... Liefst 400 cm breed... Extra voordelige aanbieding nylon boucle tapijt op schuimrubber rug. In een warme bruin/beige kleur- kombinatie. Per meter slechts Eind van deze maand viert de Konin- gin haar zeventigste verjaardag. Ter gelegenheid daarvan verschijnt het „Oranje knipselboek". De schrijver en samensteller is Richard Kaan, de hoofdredacteur van ,,Ons Konings- huis". Hij heeft het Koninklijk Huis- archief en de Koninklijke Bibliotheek mogen raadplegen, waar kisten en kasten vol krante- en tijdschriftarti- kelen staan. Hij snuffelde ook in particuliere archieven. Knipsels en nog eens knipsels! Samengevat in 144 bladzijden kunstdruk. De hele periode van 1909 tot 1979 wordt erdoor bestreken Het is als 't ware het leven onze Koningin in knipsels en foto's. Het voordeel van /o'n plakboek is: dat men alle ge- beurtenissen beschreven vindt vanuit de opvattingen van toen. Vanaf de kinderlijke vreugde-uitingen en snor- kende bulletins rondom de geboorte tot de recht-op-de-man-affe stijl van vandaag de dag. Hiet ziet de lezer(es) opvattingen van zeventig jaar terug en van gisteren broederlijk naast elkaar. Soms voor- paginanieuw, maar vaak ook de offi- cieel minder belangrijke, maar mense- lijk juist leuke cursiefjes uit de bin- nenbladen. maar dat over enige tijd 1. 29,50 gaat kosten. De uitgevers zijn La Riviere Voorhoeve in Zwolle, die al vaker Oranje-boeken hebben uitgegeven. Om de bijna vierhonders knipsels de ruimte te geven, is het boek van 21 x 30 cm. geworden. Zelfs op het stof- omslag zijn nog foto's en knipsels ondergebracht. De eigenlijke band is sober gehouden: oranje met een gou- den stempel. Een boek dat voorlopig nog voor f. 24.50 in de etalages ligt. in luxe kadoverpakking met onbreekbaar filter en een vuur- vaste kan. Bovendien een maat- schepje, filterzakjes en ont- kalkpoeder. Ingeel, Voor 10 kopjes koffie van 89,50 voor yeei, ..Doorzonwnning, modeme gedichlen" - Thomas Rap Uitegeverij Bert Bnkker - prijs f I 2.50 Thomas Rap is zelf uitgever van op- nterkelijke en vaak behoorlijke prijzi- ge, werken. Hij heeft daarvan kenne- lijk veel geleerd, want zijn eigen de- buut is op zijn minst net zo opmerke- lijk en ook wel tamelijk duur. Bij Bert Bakker werden zijn eerste dichtwer- ken gebundeld en voor 3b pagina's, met ininieme bladspiegel en prachti- ge illustraties van Dirk Wiardu. be- taalt het niet geringe bedrag van f 12,50. ,,Doorzonwoning" is ondanks /ijn kleine omvang en zijn hoge prijs een schitterend boekje dat zeker gelezen zou moeten worden door al die men- sen die in van die modern opgezette nieuwbouwwijken wonen. Op zijn minst zal men met een glimlach zich zelf herkennen in de ,,ik-figuur" die vol enthousiasme zit te vertellen over haar open haard, het woonerf, de bu- ren. die stuk voor stuk een dubbele naam hebben: Marie-Jose, Marc-Jean, Jean-Louis etc. De tennisclub, de bar becue-parties, de buurtcommissie, de Maxis, de patio en de car-port. Andere, meer zelf-kritische lezers, zul len schaamtevol hun eigen maniervan leven bekijken. Het is verbazend knap van de dichter (het zijn eigen lijk heleniaal geen gedichten, alleen dc bladspiegel doet dat vcrmoeden) hoe hij zonder een waardeoordeel over het ,,eigentijdse leven in een nieuwbouwwijk", de lezer met een gevoel van walging het boekje doet uitlezen. Hoe inhondloos zo'n leven in die ,,gezellige wijk" is, hoe zinledig en zinloos het kleinzielige materialis- tische streven van de bewoners is, Het is werkelijk een boek, waarvoor alle superlatieven ontoereikend zou- den zij, maar het is vooral erg waar. Thomas Rap heeft veel geleerd van het Simplistisch Verbond en weet hun bondschap op een nog bondiger inanier te verwoorden. n Jacques Hamclink - Het Rif - gedichten Uitgeverij De Bczige Bij - prijs f 16,50. .Loezie is slecht een denkbeeldige deuropening, maar waardoor je kon- kreet gaan moet" is een zin uit het gedicht ,Jnvitatie" dat in de zoveel- ste bundel van Jacques Hamelink staat. „Het Rif" heet deze 51 -pagi na's tellende uitgave in de reeks ..BBPoezie". Voor gedichten is Nederland eigenlijk nooit zo'n grote markt geweest, de I9e-eeuwse dominee-dichters even buiten beschouwing gelaten en na- tuurlijk de oer-moralist vader" Cats. Eigenlijk is poezie het werk van enke- le deskundigen, van een paar recen- centen, leraren en een enkele liefheb- ber. Grote oplagen krijgt een poezie bundel in ieder geval nooit, en dat heeft onvermijdeljjk konsekwenties op de prys. Het is maar goed dat de grote uitge- verijen zich ontfermen over de vader- landse dichters want zij zjjn als eni- gen in staat om de produkten betaal- baar op de markt te brengen. In een oplage van 100 exemplaren zou een simpel dichtbundeltje al gauw meer dan honderd gulden gaan kosten! OPPERMACHTIG Toch is het vreemd dat een oer-hol- landse dichter als Hamelink op zo'n select publiek moet mikken. Als een van de meest talentvolle dichters van deze jaren zou hij op zyn minst aan- spraak moeten maken op een breed lezerspubliek. Misschien is het het dominerende thema in Hamelinks werk dat de lezer afstoot: De natuur als agressief element ten opzichte van de mens en de angstgevoelens die daardoor worden opgewekt. Bij Jacques Hamelink is de natuur een alles-overheersende, oppermach- tige kracht, waaraan de mens zich alleen maar deemoedig kan onder- werpen. De manier waarop Hamelink dit thema onder woorden brengt is vaak nogal kryptisch en dat zou een tweede oorzaak kunnen zijn. (Poezie is tenslotte altijd een beetje kryp tisch: in edn zinnetje te zeggen, wat een ander in een heel boek doet.) ..Het Rif" wijkt echter af van deze A-i v ,y^ r L/Ml h - 4SL VjAbv, regel. Het is waar: edn gedicht moet je wel vijf keer lezen voor je het hele- maal begrijpt, maar toch is „Het Rif" vergeleken bij de andere bundels van Hamelink Joud en clear". In het gedicht ,,Uitzicht op zee" komt het volgende fragment voor: ...waaraan niets zich zal vastklam- pen dan zinledige algen Een zin- snede die wellicht typerend is voor deze hele bundel. Het boekje is ver- deeld in twee afdelingen: „Oogop- slagen" met een negental kortere gedichten en de titelafdeling „Het Rif" waarin 16 over het algemeen wat langere gedichten voorkomen, Voor wie met poezie wil „beginnea" is Het Rif niet de gemakkelijkste, maar wel de trieest gedegen leer- school. ,lvv; ri.c.-v'"*

Schiedams Nieuwsblad | 1979 | | pagina 5