Tips voor motor Verbrandingsmotor legt het zuinig aan Volvo 260 serie gewijzigd RXzZl twef van Mazda AKV-513 RENAULT 18 ALS STATIONCAR Terrein- wagen van Mercedes i TECHNISCHE GEGEVENS E6-575- EXTERIEUR MOTOR CONCLUSIE Motor: 4 cilinder. respectievelijke inhouden: 998 cm'. 1275 cm3 en 1275 cm'. Remmen: diagonaal gesclieidert remsysteem: voor schijfremmen. achler trommelremmen. Stuurinrichting: tandheugel type: diameter draaicirkel: 9 meter. Afmetingen: lengle: 312 cm: breed- te: 152 cm: hoogte: 136 cm: wiel- hasis: 204 cm Inhouden: kofferruimte met achter- bank: 200 liter: met neergeklapte acbterhank: 1000 liter: benzine- tank 38 liter. Rijklaar gewicht: respectievehjk 714 kg. 720 kg en 725 kg. Prijzen: Innocenti VOL f 11.190,-. Innocenti I20L f 12.390.-. To rnaso f 14.690.-. (prijzen incl. btw: Importeur: British Leyland. Cauda redactie: Melle van der Velde telefoon 080-231345. DONDERDAG 19 APRIL 1979 INNOCENTI Begin rnei zal Renault in ons land beginnen met de levering van de Renault 18 in een stationcar-uitvoering. De Renault 18 stationcar completeert het 18 gamma en bestaat uit vier versies: de Renault 18 Stationcar, de 18 TL Station car. de 18 TS Stationcar en de 18 TS Automatic Stationcar. De inhoud van de bagageruimte kan varieren van 475 dm tot 1560 dm' (bij neergeklapte ach terbank). De naar boven scharnierende achterdeur geeft toegang tot een vloer oppervlak van maximaal 2,03 m\ De totale lengte van de wagen bedraagt 445 cm. de breedte 168 cm en de hoogte 140 cm. Het maximaal toelaatbare ge- wicht bedraagt bij de 18TS versie 1475 kg. Pittise driedeurs in kleine klasse Vanaf de maand mei zal in ons land de Mazda RX-7 leverbaar zijn. Het is een exclusieve sportwagen, die is uitgevoerd met een rotatiemotor. Bc- halve de fraaie vorm die de wagen heeft vormen ook de sportieve eigen- sehappen een sterke troef. Zo accelereert de RX-7 in 10 seconden van <»-100 km. De topsnelheid ligt rond de 200 km. De Innocenti, die onlangs door British Leyland in ons land gei'ntroduceerd werd, is het best te omschrijven als klein maar dapper. De wagen ziet er op het eerste gezicht namelijk uit als een Mini, maar bergt verrassend veel capacitei- ten in zieh. De Innocenti is luxueus uitgevoerd, goed afgewerkt en heeft een variatie aan bagage- mogelijkheden en technisch beschikt de wagen over uitstekende kwaliteiten. Hoewel de lnnocenti's technisch ge- zien inderdaad veel verwantschap vertonen met de Mini's, wordt dit niet in de naam tot uitdrukking gebracht. Die doet duidelijk Italiaans aan. En dat klopt ook want de Innocenti wordt in Milaan gebouwd. De nieuwe schep- ping van de bekende carrossier Berto- ne werd in Italie voor het eerst op de Italiaanse markt gelanceerd. Sinds- dien zijn ze door de verkooporganisa- tie van British Leyland in verschillen- de Europese landen geintroduceerd en sinds kort ook in ons land. In ons land worden drie typen van de Innocenti verkocht: de 90L. de 120L en de To- maso. De Innocenti-types hebben alle een stalen, zelfdragende carrosserie met de volgende afmetingen: 3,12 meter lang 1.52 meter breed en 1.36 meter hoog. Het front heeft twee rechthoeki- ge halogeen koplampen en een licht- gekleurde kunststof grille. De richtingaanwijzers lopen opzij door: aan de zijkanten bevinden zich bovendien nog twee ronde clignoteurs op de voorspatborden. De voorbumper bestaat uit een deel: de achterbumper uit twee delen. waartussen de kente- kenplaat wordt aangebracht. De mo- torkap klapt naar voren open. De brede voorportieren zorgen voor een vrij gemakkelijke instap. De handgrepen zijn in de portieren ver- zonken. De achterlichtpartij is sa- mengebracht in twee rechthoekige combinaties waarin alle lichten zijn ondergebracht. Het exterieur van de Tornaso is op een aantal punten afwijkend. Hier lo pen de brede matzwarte kunststof bumpers rondom de hele wagen. Op het motorkapdeksel bevindt zich ook een luchtinlaat die voor extra koeling zorgt. De voorportieren zijn aan de bin- nenzijde gedeeltelijk bekleed met de- zelfde stof als de stoelen. Het stuur- wiel is modern van vorm en heeft een horizontale spaak. Het handschoe- nenvak in het dashboard is open en bezit een opstaande rand. De voor- stoelen zitten comfortabel en zijn met stof bekleed. Opvallend is dat men ook als men achterin zit ruim zicht heeft naar alle kanten. De versnellingshandel is op de mid- denconsole aangebracht. Daarachter tussen de beide voorstoelen, bevindt zich de handrem. De rest van de be- dieningshandels is ter weerszijden van de stuurkolom gegroepeerd en daar- door gemakkelijk bereikbaar. Alle in- strumenten en waarschuwingslampjes zijn erg overzichtelijk in het dash board ondergebracht. Ondanks de kleine indruk die de wagen van buiten wekt kan er toch nog een behoorlijke ruimte worden ge- creeerd voor de bagage. De achter- bank kan worden neergeklapt waar- door een ruimte kan worden gescha- pen van 1000 liter. Staat deze bank in de normale stand dan bedraagt deze capaciteit 200 liter. Gereedschap en reservewiel bevinden zich onder de vloer van de bagageruimte. Een feit dat we persoonlijk altiid minder pret- tig vinden. De achterdeur van de Innocenti valt bij het sluiten automatisch in ver- grendelde toestand. Een slot heeft de deur niet. Het openen vindt plaats via een handel die links naast de bestuur- dersstoel is geplaatst. De motor van de Innocenti is voorin Eiger.lijk is de motorrijder meestal best tevreden met. wat hij koopt maar ja. jouw motor is van jou. en niet van je vriend. en dat moet duidelijk zichtbaar zijn. En eh.... zonder al die mogelijkheden tot aankleden is zo'n fabrieksfiets toch maar een massa-artikel: kaal en onop- vallend. Vele accessoires zijn uiterst nuttig. en soms zelfs onmisbaar. denk maar aan tassen en koffers voor de vakantiereizen. Maar er zit kaf onder het koren. en niet alle produkten kunnen op elke motor worden gebruikt. Daarom wat tips voor diegenen die er hun voordeel mee willen doen. Uiterste zorgvuldigheid moet worden betracht bij hulpmiddelen die bedoeld zijn om de stroomlijn te verbeterem van het eenvoudigste windscherm tot de meest complete omhulling. Dit is zo belangrijk omdat dit onderdeel in sterke mate het rijgedrag beinvloedt. helaas meestal in negatieve zin. Algemeen kan worden gesteid dat ieder windscherm dat op het stuur is bevestigd (en dus meedraait). de machine ongeschikt maakt om er hard mee te rijden. Omdat het hier niet mag en het daarom ook maar weinig wordt gedaan. kan de rijder verrast worden. Tijdenlang gaat alles goed, dan geeft ie eens een keer wat meet gas. en de machine gaat pendelen... Het bevestigen van de stroomlijn op het frame, niet mee- draaiend met het stuur dus, verdient in hoge mate de voorkeur. maar heeft als nadelen een erg smal stuur (moet binnen het scherm draaien), een beperkte stuuruit- slag, of een ver van de rijder staand scherm met vrij sterke luchtwervelingen die de rijder tegen het stuur drukken. Wat je ook van plan bent aan te schaffen. overtuig je ervan dat het zonder meer goed past. Wees huiverig voor het ..universele". Niet perfect passen van stroomlijnen. valbeugels. kofftrrekken, elektronische ont steking e.d. levert bij de montage vaak problemen op die slechts met behulp van een goed geoutilleerde werkplaats op te lossen zijn. Voor zover de accessoires onder de wettelijke bepalingen vallen (NL- of E-keur), zoals uitlaten. verlichtingssetjes, claxons en complete frames met toebehoren. verdienen produkten van fabrikanten die aan de eisen voldoen echt de voorkeur. Niet alleen omdat het moet. maar vooral omdat je dan van een behoorlijke kwaliteit verzekerd kunt zijn. Een fabrikant die de moeite heeft genomen dat keurmerk te behalen. heeft dat niet voor een eendagsprodukt gedaan. Kunststof koffers hebben het motortoerisme aanzien- lijk ..beschaafder" gemaakt. Ze zijn makkelijk los te koppelen (let op de kwaliteit van slot en bevestiging). tamelijk of helemaa! waterdicht, en meestal groot genoeg om er een integraal helm in op te bergen. Sterk aanbevolen dus. Let ook hier goed op de bevestiging van het draaghek. monteer het volgens voorschrift en let erop dat het nergens kan zwabberen of trillen: gegarandeerd dat het dan onderweg op vakantie kapot gaat. Wees kritisch bij de derde koffer. de topcase. De motormode heeft hoge achterlichten gebracht. met ver daarboven deze topcase. zeer ongunstig voof de stabiliteit van de machine. Gebruik'm alleen voor de hele lichte dingetjes en stop zware stukken in de tankt.as! geplaatst en wekt herinneringen op aan de Mini. De motor drijft via een onder de motor liggende versnellings- bak de voorwielen aan. De Innocenti 90 heeft vier cilinders met een inhoud van 998 cm'. De 120 heeft een inhoud van 1275 cmZowel de 120 als de To rnaso motor zijn voorzien van een olie- koeler. Dit gebeurt door een dwars op de rijrichting geplaatste radiateur en een elektrische ventilator. Alle lnnocenti's zijn uitgerust met schijfremmen voor en trommelrem- men achter. De montage van schijf remmen werd mogelijk door de lnno centi's te voorzien van 12 inch wielen. Het hydraulisch remsysteem is diago- naal gescheiden, waarbij bij uitvallen van een altijd op het andere kan wor den geremd. Zowe! voor als achter is een onaf- hankelijke wielophanging toegepast. De vering wordt verzorgd door rubber veerelementen en telescopische schok- brekers. Deze rubber veerelementen, die ook op de Mini worden toegepast. zijn onderhoudsvrij. Wat het onder- houd van de Innocenti betreft: een on- derhoudsbeurt dient om de 10.000 km te worden verricht. Afhankelijk van het gebruik kan men tevens om de 5.000 km een kleine beurt laten uit- voeren. De garantieperiode bedraagt 12 maanden, ongeacht het aantal ki lometers. Resumerend kan gesteid worden dat de Innocenti een prettige indruk achterlaat. De wagen is luxueus uitge voerd en bergt, ondanks de kleine indruk die hij maakt verrassend veel ruimte in het interieur voor zijn klas se. Technisch gezien toont de wagen veel overeenkomst met de bekende Mini. Met al deze eigenschappen zal de wagen vooral bij de liefhebbers van de wat kleinere klasse, hoge ogen gooien. Tenslotte nog de prijs. De In nocenti 90 L kost 11.190,- (incl. btw). de Innocenti 120 L kost 12.390,- (incl. btw) terwijl men voor de Tornaso f 14.690.- (incl. btw) moet neerleggen. Zoals bij meer sportcoupes het ge- val is fungeert de achterruit in z'n ge- heel als derde deur, die toegang geeft tot de bagageruimte. Het instappen in de sportwagen is vrij gemakkelijk ge maakt door de vrij brede deuren. De stoelen van het rally-type zijn geheel verstelbaar. De beschikbare been- ruimte is goed. Het dashboard is over zichtelijk en luxe uitgevoerd. De Mazda RX-7 zal in Nederland in een type leverbaar zijn. De juiste prijs is nog niet vastgesteld, maar de importeur deelde onlangs mee dat die voorlopig op 29.995.- was vastge steld. Hoewel de brandstofeconomie een zeer actueel onderwerp is. kan moeiltjk worden beweerd dat hieraan voor de energiecrisis weinig aandacht werd geschonken. In een halve eeuw werd het rendement van de benzinemotor met tenminste 30fverhoogd. Het gebruik van een aiternatieve brandstof zoals gasolie of LPG (ook vaak autogas genoemd) dateert evenmin van vandaag of gisteren. Men zou hoogstens kunneri zeggen dat tot vijf jaar geleden brand stofeconomie voornamelijk beheerst werd door financiele overwegingen. Daar- na ging de dreiging van de uitputting der energievoorraden een ailesoverheer sende rol spelen. De daaropvolgende pogingen om de brandstofeconomie van de verbrandingsmotor te verbeteren moeten dan ook meer worden gezien als een wat versneld tembo van bestaande ontwikkelingen Een deel hiervan vond bovendien zijn oorsprong in maatregelen tot vermindering van uitlaatgasemis- sies. Hoewel sommige hiervan, vooral in Amerika, het brandstofverbruik on gunstig hebben beinvloed, kunnen de Europese maatregelen als brandstof- besparend worden beschouwd. Enkele van die besparende maatregelen zijn: een betere mengselverdeling over de cilinders. voorverwarming van de ver- Mercedes brengt sinds kort een geheel nieuw ontwikkelde terreinwagen serie op de markt. De terrein wagen is een geheel nieuw type wagen en is ontwikkeld door een samenwerking van Daimler-Benz en Steyr-Daimler-Puch. De wagens worden in Graz (Oostenrijk) ge- bf uwd. In totaal zullen er in overeenstemming met de verschillende ge- bruiksmogelijkheden niet minder dan 40 va riant en in de terreinwa gen-serie leverbaar zijn. De type-aanduiding wordt net als bij het personenwagen pro- gramma afgeleid van de cilinderinhoud van de motoren. Uitgaande van een aantal basis- uitvoeringen heeft men een ,,bouwdoossy- steem" toegepast dat het mogelijk maakt zo- veel varianten jjnarzeer uiteenlopende wen si. n. te maken. Wat de ter- reinwagens kosten is nog niet bekend. li&fc ill a- - - - V De Volvo 260 serie heeft recen- telijk een aantal wijzigingen on- dergaan. De veranderingen had- den vooral betrekking op de weg- ligging. vorntgeving en extra voor- zteningen. Met name de achterkant van de 260 serie is geheel vernieuwd. Het kofferdeksel is ronder en stnakker van vorm ge worden. Het achterpa- neel is 90 mm verlaagd zodai de bagageruimte gemakkelijker toe- gankelijk is geworden. De achter- verlichting is nit verzonken in de carrosserie aangebracht en buigt ongeveer 50 mm rond de hoeken. De btiitenste tampen zijn ook van opzij zichtbaar IVat het interieur betreft heeft de 260 serie. niet uitzondering van de 262 Coupe een nieuw veilig- heidsstuurwiel gekregen. Dit stuurwiel heeft een zachtere rand en is voorzien van twee langwerpi- ge drukknoppen voor de cla.xon. Nieuw zijn ook een tweetal techni- sche snufies. Als de bestuurder bij het verlaten van de auto de sleutel in het contact dot laat zitten of vergeet de lichten uit te scltakelen. gaat er een zoemer over om hem hierop attenr te maken. Nieuw is ook het vertragingscircuit dat in de interieurverlichting is aange bracht Hierdoor blijft de binnen- ver licit ting nog 15 seconden bran- den. nadat de portieren zi/n geslo- ten Verder zi/n er in de 260 serie ook nog een aantal technische ver- beteringen aangebracht brandingslucht. toepassing van arme- re mengsels en de introductie van elektronische ontsteking. Het principe van gelaagde vulling (een rijk mengsel in de omgeving van de bougie en een zeer arm mengsel in de rest van de verbrandingsruimte) is al vele tiental- len jaren oud. Onder druk van de emissiebeteugeling heeft dit principe nieuwe impulsen gekregen en kan het na verdere ontwikkeling eveneens tot brandstofbesparing leiden. Turbola- ding voor benzinemotoren, waarbij druk en temperatuur van uitlaatgas- sen ten dele worden benut, levert in direct ook een besparing op. al ligt deze voornamelijk op het gebied van gewichtvermindering (kleine motor met een groot specifiek vermogen). Het gebruik van lichtere dan conver.- tionele materialen voor uiteenlopende autocomponenten vormt een verdere bijdrage tot gewichtsbesparing. dus i tot brandstofeconomie. Ook aan het aerodynarnisch aspect van de autos werd meer zorg bosteed. Al deze ont wikkelingen hebben de laatste jaren zowel bij kleine als grotere personen- auto's geleid tot meer kilometers per liter. Deze tendens zal zich de kpmen- de jaren ongetwijfeld voortzetten. Zo wel de carbuvatie als benzine-inspuit systemen worden meer en meer toege- spitst op een nauvvkeuriger dosering. w, 'rbij de motor krijgt wat hij nodig heeft, maar ook niet meet. De ontwik keling in smeertechniek heeft de mo tor een olie geboden die onder som'nn- ge bedrijfstoestanden de lnweno.ge weerstand verlaagt en ook dit bete kent tatuurliik rendemgntsverbete ring Tell men alle ontwikkelingen die brandstofbesparetid werken bij elkaar. dim is de bran istofeconomie van de hedendaagse benzinemotor ze- ker niet ongunstig te noerhen. Het is mogelijk om zelfs bij een auto uit de middelzware klasse een gemiddeld verbruik van 10 1 op 100 km te realise ren. Of dit in de praktijk inderdaad verwezenlijkt wordt, hangt voorname lijk af van rijstijl en de staat van de motor. Bij diverse enquetes van olie- maatschappijen. verkeersbonden en een bougief&brikant bleek dat de af- stelling vaak veel te wensen overlaat. Slechte bougies, een onjuist ontste- kingstijdstip er een onjuiste carbura- torinstelling kunnen er toe leiden da; 10 tot 15' r meer brandst.of wordt. ver- bruikt dan nodig is

Schiedams Nieuwsblad | 1979 | | pagina 7