termeulen termeulen PEUGEOT SE OMDAT WE WETEN WAT EEN PEUGEOT-RIJDER O r Aktie Nationaal comite SALAMANDER termeulen Kwaliteit in schoenen heeft'n naam.. Zo TerMeulen 't zit erop HH DE KLERK Kantoor gesloten m I I i&s is s: is i: WOENSDAG 25 APRIL 197Q 17-524 G roots voordeel voor mini-pupilletjes... Ferme jongens stoere knapen Nefkens Eurodam B.V. Schiedam r cRins Lijnbaan 65 Rotterdam Postzegelhandel v.Schravendijk pi 38 Vtaardingen in het centrum van Vtaardingen 010-349103 b.g.g 010-3SS33S Guldens minder! WasH •v.ANg WasH ^h!n£ iPb HH De Klerk wenst TerMeulen van harte geluk met de "hoog- staande" uitbrei- djjig.Fijn datde verbouwing achter de rug is. Want met deze uitbreiding werd het winkelen op het Binnenweg plein riog een stuk aantrekkelij- ker engezelliger. En daarvaart iedereen wel bij. Wx )uWt ren Hii is 0 2 Tja, de rente bij Slavenburg is feestelijk hoog (je zou zelfs - zeggen majesteitelijk hoog). Wat dacht u? 1 '/i EXTRA met een Gouden Deposito-rekening. En toch maar 3 mnd. opzegtermijn SLAVt VLAARDrNGEN, WESTHAVENPLAATS 40a, POSTBUS 73 TELEFOON (010) 352055,TELEX 24552 V oor bij het defile en t.v. BLOEMENDEFILE SOESTDIJK Het traditionele bloemendefile om Paleis Soestdijk, dat zoals steeds wordt georganiseerd door de Oranje- vereniging Baarn, krijgt dit jaar een bijzonder besluit, namelijk een his- torisch schouwspel, uitgevoerd met medewerking van een aantal Neder- landse gemeenten, waarvan de namen voorkomen in de tituiatuur van de Koningin, zoals Markiezin van Veere en Vlissingen, Gravin van Buren, en- zovoorts. Verder bestaan plannen, om ste.war- dessen van luchtlijnen die Schiphol aandoen, in de klederdracht van hun land aan hnt bloemendefile te laten deelnemen. FEESTELIJK PROGRAMMA NOS-TELEVISIE Op 30 april zal de NOS-TV tussen 20.00 en 21.30 uur een nationaal programma uiUenden onder de titel „Zingen voor de kinderen van de we- reld". Bij de AVRO, die deze produk- tie voor de NOS zal verzorgen, rees het plan om in navolging van het UNICEF-programma ..A gift a song" een dergelijke manifestatie te organi- seren met Nederlandse artiesten. Royalties en auteursrechten worden afgestaan voor het geschenk aan de Koningin. Verscheidene belangrijke Nederlandse artiesten hebben hun medewerking reeds toegezegd. Met andere artiesten zijn nog onderhan- delingen gaande. 'n Echt lederen mini voetbal voor de allerkleinste voetballertjes. 32 pannels, in diverse leuke kleur- kombinaties. Per stuk slechts zijn het in deze geweldige jongens- shirts. Met 2 borstzakken, zakken op da mouwen, epauletten, juk- stukken voor en achter en 'n rug- plooi. Van 100% jersey-acryl. In bei ge, maten 104 t/m 158. Als openingsknaller van 15,95 voor De uitzending geschiedt in nauwe sa- menwerking met de Nederlandse Ver- eniging voor de Phonografische In dustrie. De produktie is in handen van Gerrit den Braber en de regie be- rust bij Theo Ordeman. HJSTOR1SCH SCHOUWSPEL T1J DENS A S. DEFILE PALEIS SOEST DIJK Elk jaar op 30 april. de verjaardag van Koningin Juliana, trekken in twee uur tijds zo'n 6.000 mensen langs het bordes van het Paleis Soestdijk. Traditioneel is dat een bont gescha keerd bloemen-defile, aangevuld met een manifestatie op het voorterrein die doorgaans, na afloop van het defile door de Koningin en haar familit wordt bezocht. Dit jaar krijgt deze hulde in verband met de 70ste verjaardag van de Konin gin- een bijzonder karakter. Aan het slot krijgt men namelijk een historisch schouwspel te zien, waaraan wordt meegewerkt door de Nederlandse ge meenten, die voorkomen in de titels van de Oranjevorsten, prinsenen prin- sessen. Hieronder volgt een opsomming van de onderdelen van deze manifestatie. Steeds wordt eerst de titel genoemd; daarna volgen de Gemeente of Ge meenten die voor de uitbeeldingheeft (hebben) gezorgd. ERF- EN VRIJVROUWE VAN AMELAND: GEMEENTEAMELAND Het Koninklijk Huis is altijd nauw verbond.en met het Reddingswezen dat op de bevolking van onze kust- plaatsen en onze eilanden zo'n sterk stempel heeft gedrukt. Zeker op Atne- land, het enige reddingsstation in Eurorra waar de reddingboot nog met een oplegger getrokken door een tien span paarden in zee-wordt gebracht. Deze spectaculaire aanspanning is compleei naar Soestdijk gekomen. Vrouwe van Geertruidenberg, Klun- dert, Zevenbergen, Hooge en Lage Zwaluwe. Sint Maartensdijk, Willem- stad, Zevenbergen; gemeenten Geer truidenberg, Klundert, Zevenbergen, Hooge en Lage Zwaluwe. Willemstad en Steenbergen in West-Brabant en het Zeeuwse eiland Tholen. Deze heerlijkheden zijn een erfgoed uit het geslacht Van Polanen. De zeven samenwerkende gemeenten bouwden een vesting, waarin elke ge meente een onderwerp uitbeeldt dat de band tussen het Oranjehuis en die gemeente weergeeft. Bij de rondgang geeft een dorpsomroeper toelichting. Geertruidenberg typeert de (zoetwa- terjvisserij, Hooge en Lage Zwaluwe het kerkelijk leven. Klundert het stadhuis met inhuldiging van de Vorstin. Steenbergen en bedijkingen, Tholen de inning van tienden, Willemstad de vesting met stadswal en Zevenbergen het kasteel, eens een residentie van het Oranjehuis. Een oud pierement begeleidt de slot- zang van alle vertegenwoordigers van de zeven gemeenten. Barones van Liesveld; gemeenten Groot-Ammers en Ottoland. In 1645 had op het toenmalige slot Liesveld een bespreking plaats tussen Graaf Willem Frederik van Nassu met de heren van de Overwaard en van de Nederwaard. inzake de waterhuishou- ding in de Alblasserwaard. Deze ge- beurtenis wordt door de twee ge meenten samen uitgebeeld. Vrouwe van Bredevoort; gemeenten Aalten, Winterswijk en Dinxperlo. Als symbool van de Prinselijke heer- lijkheid mag gelden de liistorische molen ,,Prins van Oranje", die met zijn omwalling als maquette is nage- bouwd. Daaromheen zijn enkele fol- kloristische groepen opgesteld, die de historische band met de bevolking van het vroegere Bredevoort uitbeel- den. Markiezin van Veere, Markiezin van Vlissingen; gemeenten Veere en Vlissingen. Verbondenheid met het Oranjehuis en met de zee gingen hier door de eenuwen hand in hand. In een chro- nologische presentatie worden de portretten van de twaalf markiezen en markiezinnen geflankeerd door afbeeldingen van aktiviteiten waar- door de beide gemeenten faam ver- wierven. Vrouwe van Lichtenvoorde: gemeen te Lichtenvoorde. De jaarlijkse kermisfeesten in Lich tenvoorde kennen als onderdelen een bloemencorso met een sterke nadruk op dahlia's, vogelschieten, vendel- zwaaien en aktiviteiten van hetschut- tersgilde. Dit allej zal worden ge- toond, waarbij het accent zal vallen op het planten van de eerste dahlia- knollen. Zo zullen deze zomer enkele bloembakken van Paleis Soestdijk met dahlia's uit deze gemeente ge- tooid zijn. Barones van Cranendonck. Barones van Eindhoven; gemeenten Maar- heeze en Eindhoven De oorsprong en de kern 'vgn deze baronie was het huis Cranendonck, dat in het centrum van de huidige gemeente Maarheeze lag. Het werd in 1673 verwoest en daarna niet her- bouwd. Barones van de Stad Grave. Barones van het Land van Cuyk; gemeenten Grave en Cuyk en St. Agatha. Het driedelige decor toont links de vesting Grave, rechts een afbeelding van Cuyk en St. Agatha en in het midden de Bazonessen en Baronnen. die in de loop der eeuwen Stad en Land bezochten. met jaartal. Uit beide gemeenten is een deputatle van burgers en een deputatie van de historische, nog betsaande. plaatse- iijke gilden aanwezig. Het uit 1527 daterende Graafse Kloveniersgilde voert een vaantje mee, dat in 1845 door Koning Willem II persoonlijh geschonken werd. Vrouwe van 't Loo; gemeente Apel- dorn. Het Paleis is ontstaan uit een jacht- slot van Prins Willem 111. Vooral Koningin. later Prinses Wilhelmina en Prins llendrik hebben er veel en langdurig gewoond. Daardoor -vor- men Het Loo en Apeidoorn ook een belangriik aspect van de jeugd van Koningin Juliana. In het Jaar van het Kind tonen kinderen van de Konin gin Julianaschool en enkele jongens van de Koningsschoo! beelden uit de schooljaren 1909 en daarna. alsmede de zogenaamde klompenwacht uit de tijd van Prins Willem III. Gravin van Buren, Gravin van Leer- dam, Gravin van Culemborg, Barones van IJsselstein. gemeenten Buren, Leerdam, Culemborg en IJsselstein. Buren presenteert een tableau-vivant, voorstellende het huwelijk van Willem van Oranje met Anna van Buren, waarbij het Jeugdmuziek- korps van Buren, in I7e eeuwsp kle- dij, voor feestrnuziek zorgt. De titel "Gravin van Buren", die door Koningin Wilhelmina nog meermalen gebruikt werd, is de eerstgenoemde onder de overige titels van de Princessen-van Oranje-Nassau. Leerdam heeft als uitgangspunt de industrie-export gekozen, waarbij men bij Leerdam direct aan glas denkt. Middelpunt is echter een historisch poortje. waarop de spreuk gebeiteld staat: "Wie God wil, Vry- heyt is om gheen ghelt te koop". Vrouwe van Naaldwijk, Vrouwe van Polanen; gemeenten Naaldwijk, Monster en Wateringen. In 1403 huwde Engelbrecht I van Nassau de rijke erfdochter Johanna komende maandag is - in verband met de viering van koninginnedag - het kantoor van onze krant de gehele dag gesloten. Redaktie-kopy voor de krant van woensdag 2 mei zal uiterlijk a.s. vrijdag 12 uur in ons bezit te zijn. Adverteerders die- nen er rekening mee te hou- den, dat de sluitingstijd voor advertentieopdrachten blijft vastgesteld op dinsdagmor- gen 11.30 uur. Nieuw Mathenesserslraal 11-13 Schiedam Tel. 010 360320 IBROERSVEST MARCONIPLEIN Q ROTTERDAMSEDIJK KOEMARKT PEUGEOT X/* NEFKENS EURODAM B.V. van Poianen, met vele bezittingen in Holland, Brabant, Zeeland.Utrecht en Henegouwen; landerijen en huizen in het Westland behoorden daartoe. De drie samenwerkende gemeenten tonen thans, naast maquettes van de vroegere kastelen en karakteristieke panden. de activiteiten die het West- land tegenwoordig room be/.orgen: g groenten en bloemen, op een rond- draaiende zuil. Binnen de presentatie staat voorts een originele veilingklok. Leden van de koninklijke familie zullen, door het drukken op "hun" knop, elk een partij groenten en bloemen bestemmen voor zieken- inrichtingen in Zuid-Holland. Vrouwe van Montfort; gemeente Montfort (L). De heerlijkheid Montfort, in het hertogdom Gelre en Gulick, was reeds in de middeleeuwen bezit van de Graven van Nassau, maar behoor- de tussen 1647 en 1769 aan Spanje en later aan Pruisen. Op 12 mei 1769 kocht Prins Willem V "het Huys, het Ambt en de Heerlijke Rechten van Montfort" weer terug. Die handeling wordt vandaag weer uitgebeeld, waarbij de in historische'uniformen geklede leden van het Tamboer- en Klaroenkorps van de Schutterij St. Urbanus voor een passende omlijsting zorgen. Vrouwe van Borculo; gemeente Borculo. Het vroegere kasteel 't Hof te Borculo" was het middelpunt van een vermaarde stoeterij voor rijpaar- den en tuigpaarden van de Konink lijke Stallen. -Een maquette toont dit kasteel, met een Heer en Vrouwe van Borculo met hofdames, lakeien en pages, in costuums uit de eerste helft van de 19e eeuw. Vandaag dragen de pages producten van de plaatselijke nijverheid met zich mee. Vrouwe van Soest, Vrouwe van Baarn en ter Eem; gemeente Soest en Baarn. Het Paleis Soestdijk. het eigenlijke woonhuis van de Koningin, is ont staan uit het Jachthuis dat Prins Willem III hier temiud<m van de be zittingen in de huidige gemeenten Soest en Baarn liet bouwen. De pre sentatie van die twee gemeenten is gericht op de jacht in deze omgeving. Jagers met hun honden houden zich op voor een achtergronddecor, dat het "Jagthuys" omstreeks 1783 weergeeft. Barones van Breda; gemeente Breda. Deze stad kan bogen op zeer oude banden met het Nassause huis en later het Oranjehuis, zoals ver- schillende grafmonumnten en ge- bouwen in Breda getuigen. Maar ook in het recente verleden, met namd in de jaren 1944 en 1945, kwam die verbondenheid tot uiting, mede naar aanleiding van het verblijf van Koningin Wilhelmina op het kasteel Anneville. De bevrijding van de stad geschiedde door Poolse troepen. Na de oorlog is een aantal bevrijders in Breda gebleven of teruggekeerd, waar de Polen en hun nazaten sindsdien een markant maar geintegreerd deel van de bevolking hebben gevormd. Ook voor hen is onze Koningin de Landsvrouwe. wat twee Bredaas- Poolse dansgroepen tot uitdrukking brengen. 30 April, de 70ste verjaardag van de Koningin, belooft dit jaar een extra feestelijk karakter te krijgen. Doot allerlei organisaties worden, meestal nog in stilte, bijzondere evenementen voorbereid, waardoor deze Koningin nedag zal afwijken van wat in andere jaren traditiegetrouw plaats vindt. Zoals bekend, is enige tijd geleden een nationaal comite gevormd, onder voorzitterschap van oud-minister- president De Jong. Dit „Nationaal Comite Koningin Juliana 70 jaar" heeft bij wat in verband met de vie ring aan activiteiten wordt onderno- men, een stimulerende en, voorzover nodig, coordinerende taak. Het kan overigend nuttig zijn, er op te wijzen dat deze taak een geheel andere is, dan die van het Nationaal Comite voor het zilveren regeringsjubileum in 1973. Toen was er sprake van een feit van staatkundige betekenis, Maar dat is nu niet het geval. Ditniaal is de viering gericht op DE PERSOON van de Koningin. Kort samengevat: het Nationaal Comite wil ertoe bijdragen. dat uit de vele in het Nederlandse Volk in gang gezette initiatieven een gesiaagd Koninginnefeest groeit. OOK PERSOONL1JK GESCHENK. Tijdens een gesprek met de voorzifter van het Nationaal Comite heeft de Koningin erin toegestemd dat een klein deel van het Nationaalgescherik wordt bestemd voor een persoonlijk cadeau Zij heeft daarbij de wens te Specialist in modeschoenen en luxe lederwaren tel. 010-116843 Reguliersbreestraat 43 Amsterdam-C. tel. 020-247279 kennen gegeven, dat dit persoonlijk cadeau zou bestaan uit geschilders portretten van haar vier dochters. In overleg met prinses Beatrix ziin inmiddels opdrachten uitgegaan naar twee schilders, die wat leeftijd be- treft, behoren tot wat men zou kun- nen noemen de ..middengeneratie" onder de Nederlandse kunstenaars. Het zijn Jan Goeting (60) uit Den Haag en Dick Stapel (36) uit Acquoi. Goeting zal portretten schilderen van de prinsessen Beatrix en Christina, Stapel die van de prinsessen Irene en Margriet. Aangezien met de uitvoering van deze opdrachten geruime tijd ge- moeid zal zijn, kan uiteraard de aan- bieding aan de Koningin niet voor of op 30 april a.s. plaats hebben. FILM Op donderdag 26 april zal onder auspicien van het Nationaal Comite in het Amsterdamse Tuschinski- theater een film over het leven van Koningin Juliana in feestelijke pre miere gaan, Deze honderd minuten durende film, Juliana", met als ondertitel „In 70 bewogen jaren", wordt met Bert Haanstra als adviseur, Anton Koolhaas als scriptschrijver en samensteller van het commentaar en op muziek van Rogier van Otterloo geproduceerd door Cinecentrum in Hilversum. De film, die voor een groot deel uit film- en journaalfragmenten is samen- gesteld, en waarin ook een vraagge- sprek met de Koningin is opgeno- men, zal vanaf 26 april in ongeveer 50 Nederlandse bioscopen op het programma staan. Op 30 april zal de film ..Juliana" eveneens in 25 we- reldsteden tijdens een feestelijke voorstelling aan in het buitenland wonende landgenoten worden ver- toond. NATIONAL! CARILLON-HULDE Aan het bloemendefile voorafgaand, zullen in de ochtend van de 30ste april op een groot aantal carillons in het gehele land bekende Nederlandse volksliederen worden gespeeld. Gehoopt wordt, dat deze nationale manifestatie plaatselijk door zang- koren en fanfares zal worden omlijst. Het carillon-plan zal op verzoek van het Nationaal Comite worden uitge voerd door beiaardiers, aangesloten bij de Nederlandse Klokkenspel Vereniging. KONING IN NEZEG EL Inmiddels werd op 13 maart door de PTT een speciale koninginnezegel uitgegeven. De zegel, naar een ont- werp van Otto Treumann, is in een oplaag van 10 miljoen stuks, uitge voerd in de kleuren rood, blauw, groen en zwart en heeft als bijzonde re tekst „70 Juliana". HERDENKINSPENNING Op initiatief van de Baarnse Oranje- veTeniging en met steun van het Na tionaal Comite zal op 30 april een herdenkingspenning worden uitge geven. De penning, ontworpen door Henk van Bommelen, wordt gestagen door de Koninklijke Begeer BV in Voorschoten. Men kan een kcuze maken uit een gouden, zilveren en bronzen uitgave. De toeslag op de kostprijs komt ten goede aan het nationaal geschenk. De voorzijde toont de beeltenis van de Koningin, de keerzijde het Paleis Soestdijk. Valma pakket, bestaande uit 2 fles sen Wash Shine (voldoende voor 40 was- en glansbeurten) en een speciale autospons. Nu geen 11 geen 8,40, maar slechts Is" .vJt'n;:- Binnenwegplein Lijnbaan ACTIES BUITEN NEDERLAND. Ook in de Nederlandse Antillen be staan plannen tot deelname .aan de viering. Acties voor het nationaal ge schenk onder Nederlanders in het buitenland zullen worden gecoordi- neerd door de Vereniging „Nederland in den Vreemde". sla^nburds bank

Schiedams Nieuwsblad | 1979 | | pagina 3