De glasblazer De kaarsemaker De klompenmaker Wandelen op de m^an Wielerwedstrijd M if Aba Radio-T.V. Alfa Cleaning Snelreiniging Binneveid Dierenspeciaalzaak Bonita Dames en kindermode Bijtel Mannenmode Hakor Elektrische artikelen Mensen Snoepboetiek Huizer IJzerwaren Kester Banketbakkerij Kok Warme Bakker van Leeuwen Rijwielhandel Maan Slagerij v.d.Meer Schoep Brood en banket v.d.Most Speelgoed Paddie Dierenspeciaalzaak van Rey Meubelstoffering H. Schilperoort Kapsalon Groenelaan Slijterij Schneider Woninginrichting Schwagerman Loodgieter Sman Drogist Verhaal Stoffen Voogd Slijter van der Vlies Huish. artikelen Bonneterie Zuid Damcsmoae Bouvardia Bloemenmagazijn WOENSDAG 25 APRIL 1979 1 17-526 Het is altijd weer boeiend om te zien hoe men in vroeger tijden zijn brood verdiende met anibachtelijk werk. We hebben een tijd gehad dat alles even strak van lijn moest zijn, nu verlangen de mensen weer naar meer sfeer. Alsje in oude kerken komt, trekken b.v. de koorhekken met het vele mooie smeedwerk sterk de aandacht, in landen zoals Duitsland en Zwitserland zie je vele uithangborden bij de winkels van sierlijk smeedwerk. Als ik dat zie dan denk ik daar altijd een man achter een smidsvuur bij, met een flinke smeedhamer in zijn handen en een uit- eenspatten van vuur wanneer de hamer op het werkstuk neerkomt of, wat je tegenwoordig veel kunt zien. het fijne werk, mooie sierraden, met de hand gemaakt en, wat mij betreft, veel waardevoller dan het machinaal gemaakt sieraad. ::v:tv. '■■■A SCHIEDAM ZUID Vindt u het ook zo'n wonderlijke bezig- heid? De mooiste stukjes komen onder zijn handen tevoorschijn. Wist u dat de oudste Griekse glasfragmenten stammen uit 700 v.Chr.? In de eerste eeuwen van de Romeinse keizerrijk bereikte de glas- kunst een hoogtepunt en dit was voora! te danken aan de uitvinding van de blaas- pijp. In de loop van de eeuwen maakte de glaskunst een hele ontwikkeling door, niaar in de 2e helft van de I9e eeuw be reikte het een dieptepunt. men had toen geen belangstelling voor de fraaie vor- men. Ongeveer in 1910 veranderde dit in Nederland en in 1938 kwam de eerste Ned. glasschool die zich uit in velerlei stijlen en experimenten. Met veel geduld worden de kaarsen ge- maakt. Wanneer je de arbeid van derge- lijke kaarsen zou moeten betalen dan zouden we elk jaar een dure kerst heb- ben. De lucht bij het maken van de kaar sen geeft mij altijd zo'n echt gezellig ge- voel en alsje dan bedenkt dat we zelf heel wat kaarsjes gemaakt hebben in de oor- log. van resten etc. om toch een gezellig verlichte boom te hebben en dan tegen- woordig die elektrische verlichting in de boom, waaraan ik nog steeds niet kan wennen, geef mij dan toch maar dat zui- vere produkt. Buiten bovengenoemde ambachtelijke deelnemers zijn op de braderie ook nog een barbier. kleermaker en bijenkorf- viechter aanwezig. Ook de klompenmaker zijn werk hebben we. noodzakelijkerwijs. in de oorlog vele malen gezien. Zorgde mijn vader voor een stuk hout. hij maakte er een paar prachtige klompen van waar wij als kin- deren bij stonden. Deelnemende winkeliers Ti rift r$ II iMium T III" Braderie op Koninginnedag Wegens enorm succes met de in het verleden gehouden braderie's.organise- ren de winkeliers van de Groenelaan en de Beierlandsestraat weer een bra derie en wel op KONINGINNEDAG, van 12.00-ongev. 20.00 uur. De win keliers verwachten (als het oranjezonnetje ook z'n best wil doen), veel be langstelling omdat zij de enige winkeliers in Schiedam zijn. die op deze dag iets organiseren. De deelnemende winkeliers staan alien met een stand en daar tussendoor staan er kramen met ambachtelijke deelnemers zoals: KLOMPENMAKER. S1ERSMID, GLASBLAZER. KAARSEMAKER, BARBIER. KLEERMAKER en B1J- ENKORFVLECHTER. In de nabije omgeving. achter de Willem Brouwerschool. worden er kinderspelen georganiseerd in samenwerking met het ivijk- en ontmoetingscentrum Zuider- kwartier, dit onder ausp. van het Nation- aal Comite. Ook de kinderen uit West komen hier naar toe voor de tekenwed- strijd en de kinderspelen. Als je wilt weten hoe het gaat alsje zwe- vend over de maan loopt, kom dan eens wandelen op de MOON-WALK, een groot soort luchtbed van 12X12 meter met een dak er boven. Voor slechts twee kwartjes mogen jongens en meisjes dat uitproberen en dat is toch niet duur voor een ..maanwandeling" nietwaar? Als je daarbij nog bedenkt dat je met twee kwartjes het O.B.K. steunfonds een han- dje helpt. dan laat je je zeker niet deze kans voorbij gaan. De jeugdband van O. B. K. speelt ook nog tijdens de Braderie, kun je horen waar je kwartjes blijven! De wielrennersbond organiseert een wie lerwedstrijd welke om ongeveer 1 uur start. De route is: Hagestraat - Nieuwe Haven, Willemskade. Groenelaan. Men rijdt in diverse groepen. Ook deze aktiviteit zal wel veel publiek trekken. Oude ambachten

Schiedams Nieuwsblad | 1979 | | pagina 5