VondelingSchiedammers kunnen burgermeesterkeus beinvloeden' Rommelmarkten zijn In r r,HPOHBWI6SfiClAA'™«n 67.50 Ledental BVSZ blijft stfjgen Passage Theater blijft films draaien 6.95 KONINGS EN BAKKER OP TILT GEZET 39.50 16.95 29.95 27.50 4.95 8.95 9.95 hoogstfuat 122 3b, bp.vlaard,nCen Een oktieve krant in een aktieve streek HALVE PRIJS! Jan Ligthartscbool 9 Rotterdam Centrum-Kralingen-Alexanderpolaer-Ommoord-Noorderboulevard Schiedam Centrum Kethel Nieuwerkerka/dlJssel nu ook in capelle a/d ussEL/deTERP Kastanjes Compromis x V isaj&SsisSBiwswi Museumnota 9 Windas officieel open A S.V.V. jubileert 0 Rijnmondbaas dr. ir. Oele Uitslag Julianakwis Wekelijkse puzzel 9 Neem eens een hond mee Knoflookrage niet te stuiten 0 SHJO: Opvang jongeren Fotograaf Robert de Hartogh Schiedams Nieuwsblad POSTBUS 306 3130 AH, VLAARDINGEN In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad WOENSDAG 16 MEI 1979 - 3e JAARGANG NO. 20 SCHIEDAM - Volgens Anne Schiedam bestaat voor meer dan wel. Dat komt door de verdeel- k.^h. SCHIEDAM Volgens Anne Vondeling moet de Schiedamse PvdA-fractie de namen bekend maken van haar kandidaten voor de opvolging van Lems. Alleen als de Schiedammers man en paard noemen, is er kans, dat de regering ook werkelijk naar hen luistert, aldus de socialistische lijsttrekker voor de Europese verkiezingen zaterdagmiddag in het oude stad- huis. Burgemeesters worden in Neder- land benoemd door de koningin en de minister van Binnenlandse zaken. Daarbij krijgen de betrok- kenen - en dat is dus de gemeente- raad inspraak. Burgemeestersposten worden bijna altijd vergeven aan politici. Er bestaat dan ook een soort verdeelsleutel tussen de partijen, die met de politieke samenstelling van de opengevallen gemeente, maatgevend is voor de politieke kleur van de te benoemen burge- meester. Schiedam bestaat voor meer dan de helft uit PvdA-stemmers. De kans is dus klein, dat een liberaal of een antirevoiutionair Lems' opvolger wordt. Maar die kans bestaat theoretisch wel. Dat komt door de verdeel sleutel. Omdat de progressieve partijen zo weinig burgemeesters posten hebben in het zuiden des lands, is Eindhoven ooit aan een socialist toebedeeld. Dit tot grole Vondeling: PvdA Schiedam moet man en paard noemen voordat regering nieuwe burgemeester benoemt. woede van het CDA, in de 1'hilips- gemeente bijkans opppermachtig. Die PvdA-burgemeester gaat bin- nenkort met pensioen, zodat Eindhoven weer vrij komt. En dan is het best voorstelbaar, dat Schie dam met een CDA-er wordt bedeeld, als een soort pleister op de wonde, omdat Eindhoven weer naar de socialisten gaat. Dit soort manoeuvres is niet erg waarschijnlijk, maar men mag ze niet van te voren uitsluiten. Ten- slotte voelde Eindhoven zich aan- vankelijk ook behoorlijk in de boot genomen met die ongevraag- de PvdA-er. Als de Schiedamse raad gaat ver- tellen, wie ze precies wil, dan wordt het voor Den Haag natuur- lijk veel moeilijker om een ander te sturen. Vondeling stelde de Schiedam mers PvdA Rotterdam ten voor- beeld. Daar zeiden de socialisten destijds Van der Louw te willen en niemand anders. Ze kregen Van der Louw. Wat weerlioudt de $chiedamse PvdA dan om openlijk suggesties te doen voor de opvolging van Lems? De plaatselijke afdeling is nog steeds een verdeeld huis. Als de socialisten het onderling niet eens kunnen worden, is dat natuurlijk juist een afgang tegen- over Den Haag. TOM A DO Museumnota vaag - discussie hoopgevend Op het schoolplein van het Frans Halsplein werd zaterdagmorgen even- eens een rommelmarkt gehouden. Boeken, serviesgoed en vooral kinder- kleding werden goed verkocht. A1 weken van tevoren was de markt aan- gekondigd via grote, op de schoolra- men aangebrachte opschriften. Niet £}lleen in het Nederlands, maar ook in het Turks. Wat er precies met de op- brengst ging gebeuren, was nog niet bekend. Er waren nog vele wensen,' zoals vernieuwing en aanvulling van de bibliotheek. SCHIEDAM Zaterdagmorgen, 12 mei, rond tien uur werd de jaarlijkse fancy-fair van Huize Frankeland fees- telijk geopend. Voor de muzikale om- lijsting zorgde de drumband van Am- brosius. Belangstellenden konden te- vens een kleine tentoonstelling over Indonesie bezoeken. In de tentoonstellingsruimte stonden zowel sier- als gebruiksvoorwerpen uitgestald. Prachtige gebatikte doeken wajangpoppen, uitgesneden kokosno- ten en andere handwerken brachten Indonesie, waar schoonheid en ar- moede dicht bij elkaar staan, wat didhterbij. Vooral de met de hand ge- vlochten boodschappenmand was een schrijnend voorbeeld van de daar heersende levensstandaard. Er kon- Opvouwbaar kinderbedjevoor camping of kleine loge. Ineigentijdse jeansuitvoering met matras. den wel tien van die manden in een Nederlandse boodschappentas. Via eert fotoreportage kreeg men een in- druk van het werk wat pater van Ste- kelenburg daar verzet. A1 in de hal van Huize Frankenland waar de loten verkocht werden en een tafel met de beschikbaar gestelde prijzen stond, was het geroezemoes hoorbaar van de drukbezochte fancy- fair. Wie enige aanvulling van het meubilair zocht, kon in de gangen zijn keus maken. De aula was omge- toverd in een soort overdekte markt. Vooral de kramen waarin de hand werken en curiosa waren onderge- bracht, trokken veel belangstelling. Hongerige en dorstige bezoekers konden zich te goed doen aan de koffie, frisdranken en overheerlijke poffertjes. Het was de chef-kok van het tehuis niet aan te zien dat het bakken van deze lekkernij niet tot zijn dagelijks werk behoort. Tussen al deze bedrijvigheid door klonk het afroepen van de tussenstanden en .draaide het rad van avontuur. De plankjes vlogen weg, het rad draaide en toverde voor de gelukkigen de mooiste prijzen te voorschijn. Om tien uur s avonds werd de fan cy-fair gesloten. Onder luid gejuich werd de opbrengst f 14.843,- be kend gemaakt. Een bedrag dat in zijn geheel zal worden overgemaakt naar pater van Stekelenburg op Zuid-Su- matra. Roestvrijstalen fonduestel, geheel kompleet met vorken en houten onderplaat Nu 88 SCHIEDAM - De Stichting Passage Theater Schiedam is toegelaten tot het lidmaatschap van de Nederlandse Bioscoopbond en dat wil zeggen dat zowel in het Passage theater als in Passage Bio films bijven draaien. Daardoor is een einde gekomen aan de onzekere positie van het theater, die was ontstaan na het vertrek van de vorige exploitant de heer H.Berg. Als eerste zal de personeelssitatie in het theater genormaliseerd worden. Vanaf augustus. 1978 was het perso- neel nog steeds formeel dienst van de vorige exploitant, die zijn rechten en plichten weer had overgedragen aan de waarnemend directetir van het theater, de heer R.Pillard, voorzitter van de Stichting Schiedamse Gemeenschap. Er worden onderhan- delingen gevoerd met personeel en vakbond om aan deze situatie zo snel mogelijk een einde te maken. In principe zal de Stichting Passage Theater Schiedam zelfstandig worden de heer Pillard verwacht echter dat, gezien het huidige beleid, deze wel deel zal gaan uitmaken van het grotere geheel van Schiedamse culturele instellingen. Nu de situatie rond het theater wat duidelijker is geworden, wil de stich ting de beleidspunten die geformu- leerd zijn in een nota van wethouder Posthoorn die midden September 1978 is verschenen, gaan concreti- seren. De moulinette maalt in enkele seconde rauwkost, groenten. vlees en fruit. Van .87.50. Voor .139 mrn a m i j.. i .V SCHIEDAM Het ledental van de Bewonersvereniging Schiedam-Zuid blijft stijgen. Kennelijk zijn de wijk- bewoners erg ingenomen met de acti- viteiten die de BSVZ in de afgelopen jaren heeft ontplooid. Onlangs nog kon voorzitter Van der Keur 2275 protesthandtekeningen tegen de aan- zienlijke gemeentelijke tariefsver- hogingen aan burgemeester Lems aanbieden. Van der Keur en de zijnen waren door weer en wind, door sneeuw en ijzel, avond en avond op pad geweest om die handtekeningen te verzamelen en dat wordt door hun mede-wijkbewoners duidelijk gewaardeerd. Op vrijdagavonci 18 mei gaat de Bewonersvereniging haar allernieuw- ste leden huldigen, want na de feest- viering rond het duizendste lid heb ben zich opnieuw erg veel mensen aangemeld. In het lokaal van de BVSZ in de school aan de Zwarte- waalsastraat wordt vrijdagavond elk vijftigste nieuwe lid in de bloemetjes gezet. was weer aanwezig en beet in deze de spits af. Het wordt langzamerhand een beetje weerzinwekkend om vast te stellen, hoe alien die hem in zijn denkbeelden over de ontmanteling van het museum hebben gestijfd, hoe die mensen hem massaal in de steek laten. Bakker werpt zich keer op keer voor de leeuwen en niemand zal hem helpen. Met name wethouder Zijde- veld niet, die met zijn onzalige plan om in het museum een tentoonstel ling over warmte-isolatie te houden, bij de beschaafde Nederlander min- stens evenveel verbijstering wekte als. de beleidsnotie van Hans Bakker en' Hans Konings. De warmte-isolatietentoonstelling was steeds op de achtergrond aanwe- Lichtgewicht aluminium trap 4-treden-65.50. Nu 3-treden-54.50. Nu Schitterende raamhangermet afbeelding Sarah Kay Luxe.hoogpolige badmatin moderne kleuren 0 gg bijpassende w.c. mat *Truus Verweij nam het op voor /.ijdeveld SCHIEDAM Wat kunnen mensen toch vreselijk ntoeilijk doen. Op de tweede discussieavond over het Stedelijk Museum, verleden week vrijdag gehouden, was het publiek behoorlijk uitgedund. Alleen zeer nauw betrokkenen en de beroepsvergaderaars hadden zich nog tot een tocht naar de aula laten verleiden. En daarzette' wethouder Posthoorn —weer omstuwd door de leden van de museumcommissie— de behandeling van de Museumnota voort. Genadeloos. En punt voor punt. Die museumnota is een vraag op kringleoppapier gestencild betoog, waarmee een mens alle kanten uit kan. Het zegt zoveel, dat het van de weeromstuit nietszeggend wordt. Steeds als het interessant dreigt te worden, volgt de zin: „de mogelijk- heden moeten bestudeerd worden' om..." - ,,er moet nagedacht worden over..." Je krijgt dus sterk de indruk dat nadenken, studeren en concrete dingen verzonnen niet tot de sterkste zijden van die museumcommissie behoren. Maar dat is een gemene, wat oneer- lijke opmerking. Zo'n museumnota is natuurlijk een compromis. Het is een stuk, waarin iedereen zich wil herkennen.Dan" moeten de stokpaardjes van indivi- duen eruit, de hobbies van kleine groepjes afgezwakt, en tenslotte krijg je iets, waarover mijn oude Ieraar Grieks, pater Sier aJtijd placht ie zeggen: „Het is niet warm of koud. Het is lauw en dient uitgespuwd te worden". Nu waren de aanwezigen in de aula alien gekomen omdat ze iets op het hart hadden. Ze hebben kritiek of juist waardering en willen die uiten, in de hoop, dat de gemeente er iets mee doet. Dan is het natuurlijk niet zo urgent om de museumnota wegens lauwheid uit te spugen. De kans is groot, dat I'osthoorn onmiddellijk de vergadering sluit om vervolgens aan een nieuw werkstuk van dergelijke aard te beginnen. Nee, je probeert dus aan de hand van het bij de balie uitgereikte exemplaar je denkbeelden naar voren te brengen. Hans Bakker, de beeldenstormer, de cultuurbarbaar zig. Ze was de vlag van de cultuur- barbaren, althans die rol speelde ze. Truus Verweij, oud-wethoudster van cultuur en echtgenoot van Cobra- kenner Goos Verweij, moest het op- nemen voor haar partijgenoot Zijde- veld, omdat die ontbrak. Het is treu- rig, dat de Verweij's - die zelf het nodige te maken hebben met de goede reputatie die het museum nu nog in kunstkringen heeft - dat zij zich gedwongen zien om het creatie- vc? genie achter de warmte-isolatie tentoonstelling, Zijdeveld in bescher- ming te nemen wijl meneer te lam- lendig is om zelf een confrontatie met de leeuwen aan te gaan. Hij zal wel weer in Noorwegen zitten of zoiets. Misschien dat de Verweijs en Hans Bakker zelf een heel andere op- vatting hebben over-hun rol tijdens de museunidiscussie, maar ik moet steeds ontzettend denken aan kastan jes en vuur. Tot zover de reisindrukken uit de slangekuil. Nu de dingen waar het werkelijk om gaat. Temidden van het struikgewas aan onzin, nusverstanden en tekstinterpretatie dat de discus- sianten opkweekten, verrees e'en krachtige eik met een stam van logica en een kri)in van creativiteit. Men vergeve mij de kreupele vergelijking. Het komt van dat krcupelhout, waarmee ik de zin begon. Vervolg pag. 3 Posthoorn zette museunidiscussie genadeloos voort. Flair trio-rolhouder, 3 handige huishoudhulpjes in een In deze handige houder is erb v plaatsvoor aluminiumfolie. plhsticfolie en een huishoudrol Prijs 680 In natureluitvoering: bamboerolgordijn. 90 cm breed V

Schiedams Nieuwsblad | 1979 | | pagina 1