Tentoon stelling Pincoffs verlengd SALAMANDER META DE VISSER-AMELING: iHchtershoekje PRETTIGE VAKANTIE ■EBGEET ■UW I [HUIS DIEREN I NIET! NIET Kvvaliteit inschoenen heeft''n naam.. Voor alle mensen Vakantie bridge-drive CENTRALE VERWARMING AIRCONDITIONING WOENSDAG 30 MEI 1979 22-527 cParis Lijnbaan 65 Rotterdam Pracht-kwaliteit... Sfeervol licht... Mercuriusstraat 41, tel. 34.21.63, VLAARDINGEN Luchtig... van 19,95 voor Geschokt was iedereen toen Lode- wijk Pincoffs plotseling op 14 mei 1879 vluchtte naar Amerika De ini- tiatiefnemer van de ..Rotterdamsche Handels Vereeniging" Met een schuld achter van meer dan tien miljoen. Jarenlang had hij door handige manipulates verborgen gehouden dat zijn imperium op sterven na dood was. Zelfs Prins Hendrik was in zijn mooie verhalen getuind evenals de het bankiersliuis Mees. Pincoffs was een ijdel man. Hij net zich kiezen als lid van de gemeente- raad, de provinciale staten en later zelfs kwam hij in de Eerste Kamer. Ondanks zijn malversaties heeft hij grote dingen voor Rotterdam gedaan, die we nu honderd jaar later beter kunnen begrijpen. Zo realiseerde hij de uitbreiding van de linker Maasoe- ver en liet hij het Poortgebouw bou- wen. Hii bouwde havens en loodsen' op Feyenoord, de Entrepothaven.de Binnenhaven en alle bruggen. Het Gemeentearchief en haar depen- dance aan de Coolsingel, de Archief- winkel heeft een uitgebreide tentoon- stelling van het Ieven en werkeh van Lodewijk Pincoffs n zijn relatie met de Rotterdamse havens. Tientallen portretten van de familie Pincoffs en tientallen originele bouwtekeningen, contracten, aandeelhoudersbewijzen en foto's van in aanbouw ziinde wer- ken zoals de Spoorbrug, het Poortge bouw en de aanleg van de havens zijn daar te zien. De tentoonstelling in beide gebouwen zijn de moeite waard voor een ieder die maar een greintje gevoel heeft voor Rotterdam en haar historie. Was de tentoonstelling eerste gepland tot 1 juni deze is echter nu verlengd tot juli; zowel in het Gemeentear chief aan de Mathenesserlaan 315 als in de Archiefwinkel aan de Coolsin gel. Beide tentoonstellingen zijn geopend op inaandag tot en met vrijdag van 1 1.00 tot 16.00 uur. De Archiefwinkel is echter nog een uurtje langer open namelijk tot vijf uur's middags. Specialist in modeschoenen en luxe lederwaren tel. 010 -116843 Reguliersbreestraat 43 Amsterdam-C. tel. 020-247279 Buiten scheen een stralende zon. In het bankgebouw was het koel en souther. Lag claurdoor die vcr- vceldc uitdrukking op de gezieh- tcn der persoiwelsleden? Het lachende meisje van de ster-spot werkte hier heslist niet. Celukktg was het niet druk en werd tk di- rekt geholpen. Terwijl mijn zaken warden afge- handeld. vervoegde zich aan het ernaast gelegen loket een man. Mijn vermoeden dat hii een van onze gastarbeiders was werd be- vestigd toen hij in wat gebrekkig Nederlands te kennen gal al zijn geld te widen opnemen. Hp gmg met vakantie naar huts. De ufjrouw aan de andere kant van de bade pakte het boekje, yloeg het ongeinteresseerd open en antwoordde ,.Dat kan niet me- neer, zo'n groot hedrag timet van te voren warden aangevraagd". De klant laehle vriend'elijk en zei: ,,Dat heb iek gedaan, voriege maand toen iek hier was". Alles wat het hem opleverde way een ongelovige blik en een mompe- lend: ..Dat zeggen ze alleinaal", waarna de loketliste een lijst ging zoeken waarop de aanvragen stonden. Na enige tijd hleek dat het ding onvindhaar was. Achter het glas werd druk gepraat en verder ge- zoeht, maar zander resultaat. Schouderophalcnd kwam de jongedaine terug naar het loket, gooide het boekje in de schuijla en zei: ,,Dun moet it trior gen maar terugkomen, misschrien is het geld er dan De man. die al die ti/d geduldig had staan wachten, schrok op en itamelde: ..Dat kan niet. Iek ga morgenoehtend om acht uur met vliegtuig". ..Dat kan ik met hel- pen", snauwde het meisje: ..Dan had u het maar aan moeten vra- gen". „Dat heb iek gedaan", ant woordde hij voor de tweede maal. Met bewondering keek ik toe en vroeg me al waar hij het geduld vanduan haalde. Ik stand als bui- tenstaander al te koken van woede over de manier waarop men hem behandelde. De verleiding om me er mee te bemoeien werd steeds groter en kon ik sleehts onder drukken door de gedachte dat hp het misschien tils een belediging zou ervaren wanneer een vrouw hem te hitlp kwam. Intussen stand de man daar nog steeds rustig achter het loket en zei ..Jufjrouw, iek heb gewerkt daarvoor, en iek heb voriege keer gezegd iek wil dat over een maand liebben". (lespannen keek ik toe, zag haar weifelen en dan het boek je oppakken terwijl ze snauwde: Voor deze keer zal ik u nog hel- pen maar in het vervolg aan vragen Op dat moment werden mijn pa- pieren teruggeschoven. Ik stopte ze in mijn tas en verliet het bank gehouw. In mijn hoojd klonk het deuntje van: de bank voor alle mensen, waar ik in gedachte aan toevoegde: zolang je maar geen gastarbeider bent. RITA SCHIEDAM In samenwerking met de Sportraad voor de gemeente Schiedam zullen de Schiedamse bridgeverenigingen, Schiedam-West; Schiedam'59 en Gusto gezamenlijk gedurende de zomermaanden een vakantie-bridge-drive houden, waaraan elke Schiedammer kan deel- nemen. De bridge-drive wordt gehouden in i de bovenzaal van sporthal Margriet en wel op de donderdagavonden te beginnen op 31 mei a.s. t/m 12 juli en op de maandagavonden van 16 juli t/m 27 augustus. Elke avond wordt om 19.45 uur gestart. Van deze 14 weken durende wedstrijden (waarvan men minimaal 8 keer aanwezig moet zijn) tellen de zeven hoogste scores. Voor de bridge-drive zijn vele fraaie prjjzen beschikbaar. Het inschrijfgeld bedraagt f 2,50 per paar, per avond. Aanmelden op de speelavonden bij de wedstrijdleiding in de sporthal. Milieufietsen in Nederland Fietsen in Nederland, deel I, Meta de Visser- Ante ting. Van Gennep. 336 pag. f 24,50 Onze oproep aan Schiedamse dicli- ters om hun werk ter publicatie in te zenden heeft een aantal leuke reac hes opgeleverd. Niet alleen Schie- dammers, maar ook Vlaardingers en Maassluizenaren hebben ons hun poetische ontboezemingen doen toe- koinen, soms enkele gedichtjes, soms hele bundels. Heb dank! De een zet ziin gedachten op papier uit frustratie, de under nit bhjdschap maar in elk geval binkt dichten een uitstekende manier om be/ig te zjjn. Zo schrijft de heer 1 vgendaal uit Schiedam ons ..In opdracht van mijn vrouw /end ik u dit bundeltje dat ik in deze koude winter schreef. omdat ik in nuin hobbykamer met terecht kon vanwege de koud. Om toch be- zig te kunnen zijn ben ik bp de haard achter de writer gekropen en het re- sultaafvindt u ingesloten. Binf ons uw gedichten sturen, uw pennevruchten zijn welkom bij het Schiedams Nieuwsblad, postbus 195. Schiedam. Ditmaal plaatsen we twee kleine gedichtjes. het eerste is van een Schiedarrtmer die onder het pseu- doniem ..Jopie Querk" dicht. vliegeit zou ik h itten een vogel willen zijn om me op te kunnen titlcn uit dat mens op aarde zijn dat steeds omwille liegen maar gee) de leugens geen vleugels om te vim litem. - Jopio Querk. Schiedam, juni 1977 Toen we klein waren en jong, Wdden we oud zijp en groot sit keren we hip om Willen klein zijn en jong. Maar die tijd komt noon wecrom. gcluk en zorgen zijn ons gegeven, /o gaol heI in 7 teven, Wat het tot ons verder brengeii zal. We ten we in geen geval. Ialen we geniden van dagen en weken. Want onze tijd r: zo rerstreken \V. Burgerhout-I'ronk, Vlaardingcn. Meta de Visser is een geboren fietster. Zij onderscheidt zich echter om een aantal redenen van de doorsnee-wielrijder, om maar niet te spreken van zadel- tanaten als Gerrie Kneteman of Jan Raes, alhoewel je daar veel waardering voor moet hebben. Sancta Liduina Een zwaar twill-shirt van 65/35 po- lyester/katoen. Met epauletten, 2 forse zakken in blaasbalg-model en mouwlussen om uw shirt ook met opgerolde mouwen te dragen. In khaki, bruin of zwart, maten S-M- ML137 t/m 42). Van 39,75 voor ■|maar...| ■niet INLl N.8.B.V. -3AN VAN NASSAUSTRAAT 81 - 2596 BR OEN HAAG De ruini 300 jaar oude Schieland- beker van het Hoogheemraadschap Schieland te Rotterdam wordt voor de duur van een halt jaar tentoonge- steld im Amerika Deze zilveren hensbeker is een van de traaiste en oudste inzendingen van twee tentoonstellingen over Nederlands zilver in musea in Toledo (Ohia) en Boston. Metalen hanglampie met speels gekartelde buitenrand. Leuk als bar- lampje of voor in de gang, keuken caravan, buitenhuis enz. In mat bruin of beige met witte binnenzijde. Geschikt voor lampen met normale fitting tot 60 watt. 0 31 cm. Kompleet met snoerpendel Veel steitn van de FNI-B in ENFB). Wie belangstelling heeft voor het reilen en zeilen van acties voor het het behoud van het milieu is dit ,,het" boekje bij uitstek. Een schat aan informatie ligt hierin opgeborgen en het is bijna niet te begrijpen dat een vrouw zoveel moeite doet door, alleen gewapend met een fiets. een tent en een objec- tieve pen zo ten strijde trekt tegen bureaucratie en onbenul. Haar opzet lijkt geslaagd. De lezer/fietser zal dingen zien en gaan begrijpen, die zij al zag of nu pas ontdekte. Er is een hoop aan het veranderen. vaak ten kwade, hopenlijk meer dan eens ten goede. Dat is wat zij haar lezers duidelijk wil maken en daarin is zij geslaagd. ,,Het CDA en de Europese gemeen- scliap" is het onderwerp op de bij- eenkomst op donderdag 31 mei om 20 uur. De heer H.A. de Boer, voor- zitter van de ARB en lid van de Tweede kamer spreekt hierover in de Goede Herderkerk aan .het Kastanje- plein 28. voudig en kinderrijk gezin. Haar wo- ning stond aan de Boomgaardstraat, thans Lange Achterweg geheten, op de plaats van het huidige ,,Linden- hof". Als jong meisje kwam zij op het ijs ten val en brak een rib. Dat was het begin van een lange liidens- weg die zjj geduldig volbracht. In haar geest vertoefde zij dikwijls bij het beeld van Maria, in het noorder- koor van de St. Jan, dat zij voor de tijd waarin aan bed gekluister lag da- gelijks bezocht. Haar vroomheid en visionaire toch ten door de stad, in gezelschap van haar engelbewaarder, zorgden er voor dat ze in de negentiende eeuw he^ilig werd verklaard Ze stierf op 14 april 1933. Sinds die tijd staat de stad onder haar bescherming. In de kapel van „Huize Frankeland", aan de Liduinastraat, zijn de oude reliekschrijn, haar graf- steen en schilderijen plus glas-in-lood voorstellingen van haar leven te bezichtigen. Voor nadere inlichtingen over de ver- eniging, og het gratis lidmaatschap, kan men zich wenden tot een der on- derstaande adressen: J.L.J.M.Meyer, Jan van Avennestraat 27, Schiedam, telefoon 265430. Martin v.d. Goes, Van SwindensingeM, Schiedam, tele foon 262657. De Heilige Liduina. voorbeeld van geduldig gedragen lit den. Naast het fietsen is Meta de Visser sinds jaar en dag een bekend activiste betrokken bij tientallen milieuacties. Zij schreef ettelijke brieven en verzoekschriften aan overheden, kranten en kamerleden om de aan- dacht te vestigen op de dreigende verdwijning van voetveren in Zuid Holland. Voetveren zijn van essentieel belang om goed ons land te kunnen door- kruisen per fiets. Zij kreeg dan ook ettelijke positieve reacties op haar acties en zij begreep dat actievoeren voor het nnlieuvriendelijke verkeer werkelijk zin had. Op uitnodiging van de Provinciale Raad voor de Ruinite- lijke Ordening in Zuid-Hollandging zij op 31 maart 1977, ge\yapend met een gigantische stapel papieren naar Den Haag om daar te praten over het I'rovinciaal Fietspadenplan. Het bleek dat de provincie geluisterd had naar de vele burgers die hun mening hadden gegeven over dat fietspaden plan en dat de provincie daar ook naar gehandeld had. Dat was voor Meta de Visser reden om blij te zijn met het behaalde resultaat en reden om hetzelfde te doen bij de overigt procincies in Nederland. Zij schreef aliereerst de Noordelijke provineies van Nederland aan. Het aantal reacties stemde haar hoopvol. Zo hoopvol dat zij bet besluit nam een boekje samen te stellen over fietsroutes in Nederland waarin opge- nomen de voet- en fietsveren, om z.o- doende te pleiten voor behoud van deze overzetmogelijkheden. Het resultaat liegt er niet om. In een 336 pagina's dik boek gedrnkt op kringlooppapier (wie zei er. dat dat niet kon?) vertelt zij haar beleve- nissen in het Noorden en midden van ons land. Zij deed dit aan de hand van de ANWB-fietskaarten die je blijkbaar moet aanvragen onder de naam Toeristenkaart anders kriiet ie bij enkele ANWB-kantoren een auto- kaart waar je nauwelijks mee uit de voeten kan. De gebruiksaanwijzing voonn net boek geeft een aantal cynische tips. ,,Vraag nooit de weg aan een auto- mobilist, maar wantrouw ook automobilisten die toevallig niet in de auto zitten. Leer banden plakken want de fietsenmaker is aan het uitsterven. Als raad geeft zij dan nog, ga eerst fietsen en neem dan mijn boekje ter hand zodat u niet moeilijkheden uit de weg gaat maar die zelf ook ondervindt Verwoestencf veel kilometers heeft zij de afgelopen twee laren afgelegd door Nederland. Verwoestend veel fietspaden, die er vroeger nog waren, heeft zij niet meer aangetroffen. Zo is bijvoorbeeld liet fietspad van Bolsward naar Sneek verdwenen. Ook bleken de ponten en veren in Fnesland niet werkelijk te bestaan en als zij bestaan bleken ze niet altijd te functioneren. Soortgelijke ervaringen ondervond Meta de Visser ook in andere provineies, gelukkig stond daar best wat positiefs tegenover. Dat zij niet alleen maar wilde fietsen blijkt wel over de geweldige hoeveel- heid brieven die zij geschreven heeft aan gemeentelijke en provinciale overheden. Die of positief of afwij- zend reageerden op haar op- en aanmerkingen en haar suggesties. Veel steun heeft zij daar bij gekregen van plaatselijk^ actiegroepen en afdelingen van de LNWB (het boekje is gedrukt toen nog niet bekend was dat zij hun naam moesten veranderen GRIFFIJN SCHIEDAM Een gedenkteken in de vorm van een beeld of plaquette, ter ere van de Heilige Liduina, dat is een van de wensen die de in 1977 opgerichte St. Liduina-vereniging graag vervuld zag. Tevens heeft de vereniging zich ten doel gesteld, het zesde eeuwfeest van haar geboorte, in 1980 op grootse wijze te vieren. Zij hoopt dat.net als in vorige eeuwen, weer duizenden be- devaartgangers Schiedam zullen be- zoeken. Op 16 juni 1979, zal een nationale bedevaart naar Schiedam worden ge houden. De plechtigheden zullen plaatsvinden in de kerk van St.Lidui- na-O.L.Vrouw van de Rozenkrans, Singel 104. Na een plechtige hoogmis wordt er een „Stille Omgang" gehou den langs de plaatsen die voor de heilige een bijzondere betekenis had den. Liduina werd op 18 maart 1380 ge boren, als enige dochter van een een- Fijn zomers nachthemd voor de gro- tere maten. In wit met een rose- of oranje- opdruk. Maten 42 t/m 58. Van 19,95

Schiedams Nieuwsblad | 1979 | | pagina 5