MHchtershoekje Binnenshuis bruin worden m Zitgoed, staat mooi! KOOPff? IH a laurens kramer m Ballade van de dingen die vergaan Sporten kan ook in rolstoe! van Reeuwijk £i brabantia 9.95 4*95 10.- 5 7 46.50 3W 24.95 29.95 19.75 39.95 Attracties op fancy-fair Vlaardingen a m Cosmetisch gebruik Stralen dabel. 4^5- Positieve kant FISKARS V DONDEKDAG 7 J UNI 1979 23-578 VLAARDINGEN - In onze brievenbus vonden wij deze week de gedichtenbundel ,,Zo had ik niet geloofd" en de „Ballade van de dingen die vergaan" van Klaas van Elsacker. een dichter van nu die zich bezig lioudt met dingen van deze tijd. Naar aanleiding van zijn Ballade had ik een gesprek met hem. Hij hoopt namelijk zijn gedicht aan te bieden bij de'behandeling van bet kernenergie- vraagstuk in de Tweede Kamer. Behalve tafeltennissen kan men ook biljarten, boogschieten. vissen en basket spelen in een rolstoel. klassieke oor- fauteuil is lever- baar in diverse stoffen. Staat mooi in uw huis- kamer, het zitcomfort isformi- Verkoopstart: donderdag 9.00 uur. Binnenwegplein 26, 3012 KA Rotterdam, telefoon 010 -14.18.00. Rotterdam Centrum-Kralingen-Alexanderpolder-Ommoord-Noorderboulevard Schiedam Centrum-Kethel Nieuwerkerk a/d IJssel Capelle a/d IJssel de Terp Nu ook in Vlaardingen DeorigineleFiskars allesknipschaarvan degelijk roestvrijstaal. Adviesprijs 18 95. Onze prijs In moderne kleuren. In maten 11 - 13 - 15 en 17 cm. 4 dig set onze prijs Fraaie porseleinen kop enschotelsmet rijke bloem dekoratie. Stoomstrijkijzer in de kleur oranje van het bekende merk TEFAL, 2 jaar garantie. Van 69.- voor van Arcopal, uitgevoerd in hittebestendig fumee-glas. Inhoud 1-1 '/2-2'/2 liter. Van 34.95. Nu Brabantia strijktafel bruin verstelbaar onderstel Brabantia prijs43.90 Onze prijs Het bekende krgiswoordenspel voor 2-4 spelers.. Adviesprijs 27.50. Onze prijs Badkamer/toiletset van EMSA in moderne vormgeving en kleur bestaat uit kiekeboe/en WC-rolhouder. zeepbakje en bekerhouder. Vier delige set kost normaal 53.15. Onze prijs 7 -e'ti 'vfiu-' Onmisbaar... Postzegelhandel v.Schravendijk pi 38 Vlaardingen in het centrum van Vlaardingen 010-349M9 kg.g 010-3SS33S n Poezie als protest tegen kernenergie Hoe is de I leer van Elsacker er- toe gekomen om gedichten, voor- namelijk met een religieuze strek- king, te gaan schrijven? Qngeveer twintig jaar geleden be- stond Ongeveer twintig jaar geleden be- stond al een belangstelling voor poezie. Tijdens een declamatiewed- strijd, georganiseerd door de Cultu- rele Raad van Vlaardingen, las hij het „Gebed van een Neger" voor, hij voelde zich daar vooral emotio- neel bij betrokken. Door fctudie (in het dagelijks leven is hij ac countant) was zijn belangstelling wat weggeebd totdat hij, door het lezen van een gedichtje van Willem de Meriode, weer geboeid werd door de literatuur. Vooral het thema sprak hem aan: De Meriode vergeleek een uitkomende bloem met de mens-god en het vertrouwen dat groeit. Een thema dat .hij nu ook in zijn eigen poezie gebruikt en dat typerend is voor zijn werk. Ik vroeg hem of hij vroeger goed was op school, in opstel of Nederlands. ,,Nee. Nooit. Ik was ook niet goed in Nederlands, maar ik ben begonnen met schrijven en heb langzamerhand een eigen stijl ontwikkeid". Ilebt u veel gepubliceerd ,,Ja. Het is begonnen met een au- teursvergadering van Christelijk Pro- terstantse schrijvers in Barneveld. Ik was daar volkomen onbekend, maar werd al snel bij het gebeuren betrok ken. Ik dacht eerst dat mijn gedich ten niet goed waren maar later kon ik daar voorlezen uit eigen werk en dat sloeg direkt aan. Daarna heb ik in diverse bladen gepubli ceerd: het Jongeren-blad, het Re- formatorische dagblad, De Barne- veldse courant, de Schakel, Koers, Het Vlaardingse Dagblad, Trouw. Ik was erg blij met een zeer posi- tieve bespreking in de Boekengids in Belgie". Klaas van Elsacker is erg kritisch ten opzicht van zichzelf. Ilij zet sponlane reakties op papier, die wor- den weer bijgeschaafd en dat duurt soms weken. Hij probeerd zijn poe zie te ontwikkelen en te brengen in een eigen stijl: het moet makkelijk voor de lezers overkomen maar te- vens literair niveau hebben. Gaat u uit van werkelijkheid de realiteit of de „De realiteit komt me eerlijk voor. Ik geloof dat er een eindtijd is, de wereld zal eens ophouden. Daar komt misschien wel iets fantasie bij, het is eigenlijk verweven met elkaar. Wat ik zoek is bezieling en zekerheid. In mijn poezie hoef ik met niemand rekening te houden, ik voel me be- vrijd en ik voel me echt wie ik ben. En dat kan ik niet in het dagelijks le ven, ik ben losgekomen door mijn poezie. Ook ben ik bezig met de dingen van alle dag, ik schrijf niet alleen over de religie. Ik ben momenteel erg onge- rust over het feit dat men de zaak niet in de hand heeft en daarbij wil ik als voorbeeld het bijna-ongeluk in llarrisburg geven. Zo'n bijna-ongeluk kan veelvuldig voorkomen. Een fout- je en er is een nationale ramp, vooral in ons kleine Nederland. Waarom zoeken we niet naar alternatieve en energievormen? Er zouden meer on- derzoeken gedaan moeten worden naar de mogelijkheden met zonne- energie. Dit is nog maar in het begin- stadium. Denk eens aan de Sahara- zon. Men doet er niets mee. Er zou veel meer internationale samenwer- king moeten komen". Naar aanleiding van bovenstaand pro- bleem schreef v.. Elsacker ,,De Balla de van de dingen die vergaaneen tegenwoord op de eerder geschreven „De Ballade van de dingen die niet overgaan" van Were mens Buning. Dit tegenwoord is nu in handen van de pers. Een parlementair redacteur heeft hem vermenigvuldigd en uitge- reikt aan de tweede-kamerleden, binnenkort zullen de fraktievoor- zitters er ook ofjicieel een aange- boden krijgen Denkt u hier iets mee te bereiken „Nee. Niet direkt. Maar we moeten gezamenliik tot een andere mening proberen te komen zolang ons leven op het spel staat. De mensen zijn meestal eerst enthousiast, maar dan komt er weer een aarzeling: 'jii rijdt toch ook in een auto, ie laat het licht toch ook wel eens branden, enz enz'.' Ik heb echter spontaan een aantal handtekeningen gekregen van mensen uit heel Nederland om mijn idee te steunen. Maar ik wil het individuele van mijn aktie vooral benadrukken. Spontane reakties ontvang ik graag, maar ze moeten niet afgedwongen worden." Wat zijn komst?- uw plannen in de toe- „Bli.iven schrijven, begin volgendjaar komt er een derde bundel. In septem- ber-oktober starten we een landelijke aktie voor een opvangcentrum voor drugverslaafden. De opbrengst van deklalnatieavonden met koor is voor het centrum. We krijgen medewer- king van Deo Cantemus en de Yong Credo Singers onder leiding van Arie I'ronk. De afgelopen keer hadden we zo'n f. 100.000." *Klaas van Elsacker: poezie moet makkelijk voor de lezers overkomen maar levens literair niveau hebben. Klaas van Elsacker is dus ook sociaal- cultureel aktief. In de week van 11- IX juni doet hij o.a. mee aan de brug- klasprojekt-week van de Seholenge- meensehap I'rofesfor Casimir. Wat hij hier van vihdr'' ..Ik vindt het een erg positief idee, vroeger had ik een soortgeliike erva- ring via mijn school. Toen zijn we naar de Nieuwe Matex gegaan, waar we de walvisvaarder Olympic Chal lenger" bezochten. Als dank voor ons bezoek kregen we allemaal een wal- vistand mee. deze ligt nu nog op mijn studeerkamer. Als zoiets goed georga niseerd is maakt dat een crote indruk op ie en het blijtt ie ie hele leven bij. llet is een niooie overgangstase om alvast iets van de wereld te proeven en het is voor leerlingen belangrijk om in aanrakmg te komen met het eulturele leven" De dichtbundeltjes van van I Isa'c- ker zijn uitgegeven bij de uitgeverij Kok, in kampen. De titels -In leven en in sterven- -Zo ik niet had geloofd- ,.De Ballade van de dingen die ver gaan" plaatsen wij in aansluiting op dit artikel in ons ..diehtershoekje". waarvoor wij in de toekomst nog heel veel poezie van onze lezers hopen te ontvangen. Blijtt uw gedichten dus Srraks spreek ik van de dingen die vergingen Degeirr van diepe wouden en van warm bruin hunt De geur van bloemcn en Van klettren Die scliitterden als zonlicht op het gaud Straks spreek ik van doortrokken lentestralen Van zomer, her ft, van winter, goed of font En ran de fijne wandelingen. een sprookje Als van Andersen, want stuks is alles koud Straks spreek ik van dingen die vergingen Van liefde tuisen man en vrouw, van kind'ren Die zich lieten vittden en speelden in ecu Dorp als-Middletown. Srraks spreek ik van De gasbel die geleerden in llarrisburg Bedwongen tot nihil en van de angsten die I ergingen tor aan de konsekwentie van de rouw Straks spreek ik niet. straks sta ik in de kou Straks denk ik aan de dingen die vergingen Een dartelendc koe een losgebroken stier Straks debk ik vaag als in herinneringen Straks leefik als en robot op de maun Straks leefik als van God en mens verlaten Als op.een woeste aarde van glas en steen Straks zal geen batig saldo baten Geen erediteuv daust om je been Straks walg ik van de dingen die vergingen Van srinkend vices tot rot tend graan I an diercn, vissen, vogels die niet zingen Atomen die de rust verslaan Vetrloek t is liij die deze dingen Tlutiis voostaat als een heilige koe Want: ik zie die dingen Straks is de aarde van de aarde moe KLAAS VAN ELSACKER Deze ballade werd geschreven als tegenwoord op de .Ballade van de dingen die niet overgaan" van Werunieus Buning. De zonnebank in opmars De gebronsde ruggen: de bruine schouderpartijen en de mahoniekleurige dijen die een categorie mensen achteloos ten toon spreidt als de eerste lente- zon een schuchtere poging doet, kunnen niet door die enkele mooie dag ver- oorzaakt zijn en evenmin door een iangdurig verblijf op de Bahama's. De zonnebank is er in vele gevallen aan te pas gekomen en heeft de zo begeerde bruine kleur op de bleke lijven en de witte wintergezichten teweeg gebracht. De zon-aanbidders lagen op de ..zonnebank" onder de ..zonnehemel" en soms in het ..tosti-ijzer": een combinatie van de eerste twee bruinbrengers die ge- lijktijdig onder- en bovenkant van het lichaam beschijnt. WW M AASSLUIS - Op maandag 1 1 juni wordt in het gebouw van het b.G.S.W. aan de Industrieweg 24 een ntee- praatavond georganiseerd voor ge- handikapten die aan sport willen doen. Door de aktie „laat ze toch rollen" zijn er momenteel zeven rol- stoelen beschikbaar die nodig zijn bij sporten als tafeltennis, basketbal, boogschieten, vissen en nog tal van sportieve aktiviteiten waar gehandi- kapten belangstelling voor hebben. In het verleden is nogal eensgebleken dat er gehandikapten zijn die wel zouden willen maar door hun drem- pelvrees niet eerder dergelijke bijeen- komsten bijwoonden. De organisatoren van deze avond, het komitee „Laat ze toch rollen", hopen daarom dat er deze keer nog meer mensen hun neus laten zien dan tijdens de intormatie-avond, enige tijd geleden. in de sporthal ..Olym- pia", waar men kon zien waartoe ge handikapten met een beetie wil, op gebied van de sport, in staat zijn. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Meer informatie over de aktie ,,Laat ze toch rollen" en sportieve aktiviteiten voor gehandikapten kan men krijgen bij het kontaktadres: F. Abbas, Kerkweg 4, Maasland. tel. 19691. Wie over voldoende geld beschikt kan dit instrumentanum thuis installeren. De minder draagkrachtigen kunnen terecht in sauna's en sportscholen, bij de schoonlieids-speeialisle of bij de drogist op de hoek. De zonnebank is duidelijk in opmars. De deskundigen, huidartsen en na- tuurkundigen die gespecialiseerd zijn in de werking en bijwerking van stra- lingseffecten. zetten echter voorals- nog de nodige vraagtekens bij dit po pulate gebruik en ook de huisdokter zal in vele gevallen wat bedenkehik kijken als zijn mening gevraagd wordt over een kuurtje. Verschillende rede- ne.n voor dit gebrek aan enthousias- me zijn hiervoor aan te wij/en. Ten eerste is men, zelfs binnen die kring van deskundigen, nog niet geheel be- kend met de werking en de bijwer king van enkele categorieen van de ultra-violette stralen die zijn onder te verdelen in UV/A, UV/B en UV/C. Voor het bruinen van de huid is UV/B de belangrijkste component. materie afweet, er ook maar weinig aan hebben. Voorlichting over bet verstandig gebruik is daarom een dringend vereiste. De bruinende werking van de zonne bank werd als „bijversehijnsel" be- schouwd in de ziekenhuizen waar pa- tienten die aan psoriasis (schubziekte) Lijden met de verschillende UV-stra- len worden behandeld. Dit bijver- schiinsel werd hoofdzaak bij het po- pulair, cosmetisch gebruik. I'raktische wenken bij dit populair gebruik zijn de volgende: Van UV/A en UV/C weet men nog weinig. UV/C stralen, zoals de zon die uitzendt, bereiken de aarde niet maar worden buiten de atmosfeer uitgefilterd. Een huid die teveel met UV/B wordt mishandeld, hetzij on der de natuurlijke zon, hetzij onder een solarium, droogt uit. verhardt en veroudert snel. UV/A lijkt nog de minst onschadelijke. In combinatie met een (kleine) dosis UV/B brengen deze ..zachte" stralen het gewenste bruine kleurtje zonder irritatie van de huid. Maar hoe kotn je nu te weten wat de zonnebank van je keuze precies u it - straalt aan ultraviolette en infrarode stralen? Dit blijkt een tweede knel- punt. De fabrikanten blijken, op enkele uitzonderingen. na, deze gege- vens niet of nauwelijks te verstrek- ken. Zouden ze dat wel doen dan zou de leek, die weinig of niets van deze ttYX)P~ /- (ifipf/pmid 1De capaciteit van de lichtbron moet duidelijk aangegeven zijn. Een opgave van de totale capaciteit (b.v. 1850 watt) is onvoldoende. Bekend moet zijn van deze 1850 watt hoe de verhouding ligt tussen ultraviolet' licht en infrarood licht. Aangezien UV voor het bruin worden de be langrijkste component is wordt de verhouding bij 1850 watt ongeveer als volgt: UV - 1 500 watt, IR - 300 watt. A 2. Bij solaria en zonnebanken die alle 3 UV-stralen uitzenden moeten fil ters ziln aangebracht die vooral UV/B en UV/C temperen. Alsgarantie voor de beste bruining geeft men een ca paciteit aan van 280 tot 320 mano meter. Deze gegevens verschillen echter nogal eens van fabrikant tot fabrikant en er is tot nu toe weinig onderzoek gedaan of deze kriteria juist en veilig zijn. 3. Omtrent de duur van de kuur en de afstand tot de lichtbron verschil len de meningen. 4. De isolatie dient goed te zijn in verband met montage in een vochtige ruimte. 5. De apparatuur moet voorzien.zijn van een tijdklok die automatisch uit- schakelt als de ingestelde tijd is ver- streken. In slaap vallen onder de lam- pen is niet uitgesloten. 6. Mensen die een huid hebben die van nature overgevoelig is voor zon licht kunnen beter niet aan een sola rium beginnen. 7. Na het zonnen een middeitje ge- bruiken om uitdrogen te voorkomen. Tegenover de scepcis van een aantal deskundigen staat, zoals zo dikwijls, de mening van andere deskundigen die.de positieve kant van de zonne bank benadrukken. Behalve het ge- zonde kleurtje dat verschijnt ver- dwijnen vaak kleine huidaandoenin- gen en wordt, door de combinatie van ultraviolet en infrarood licht, een goede doorbloeding bewerkstelligd. Of, zoals een gebruinde bekende op- biecbtte: Misschien ben ik nu niet gezonder maar ikvoel me wel beter. En dat komt dan misschien alleen maar omdat ik er beter en gezonder uitzie!" TINEKE DIEPENHORST FINLAND 264 Nest kunststof cylinder bloempotten, 4 dig Set a 3 dekschalen 49 Nu 6voor 25 615 v., rf 1*. .v - M'-vf- In en om uw huis is een tuinslang. 15 Meter kompleet met spuitstuk en slangklem. Van 16,95 voor VLAARDINGEN De jeugdafdeling van de korfbalvereniging Vaardingen houdt op zaterdag 9 juni een fancy- fair op het sportcomplex aan de Wil lem de Zwijgerlaan. De opbrengst zal gedeeltelijk ten goede komen aan de Invalidensportvereniging De Ooie- vaars, die op zaterdag 26 mei een nieuw clubhuis opende en voor de inrichting daarvan nog wat geld nodig heeft. Een hoogtepunt van deze fancy-fair zal ongetwijfeld de landing van een tweetal parachutisten, die in de ldop van de middag zal plaatsvinden. Uiteraard kent de fancy-fair tal van andere attracties. Naast diverse be- hendigheidsspelletjes is er een rad van avontuur, een loterij en een rommel- markt. Bovendien kan men zich de toekomst laten voorspellen en zorgt een restaurant voor pannekoeken en drnakjes. De fancy-fair is geopend van 10 tot 20 uur. De Willem de Zwijgerlaan ligt in de wijk Holy en is te bereiken via de Holysingel.

Schiedams Nieuwsblad | 1979 | | pagina 13