I Een schilderijtje voor vijf gulden Onafhankelijk Toneel brengt kunst op straat 4: Simon Buschman schrijft W esterse haikus PEUGEOT SERVICE! OMDAT DE PEUGEOT -RIJDER RECHT HEEFT OP HET BESTE. ;:;q L Als de TVniets biedt Schiedams Nieuwsblad STAD IN DEBAT Zijdeveld zet zijn ambtenaren voor schut Pakmee zitzak. 691- air *Sf!Nt vanReeuwijk Gefnspireerd door lapanse traditie Schiedams politienieuws DONDERDAG7JUNI 1979 23-571 .71 Ttfa SCHIEDAM - Mz/ Arac/if enkele medewerkers van het Onafhan kelijk Toneel ertoe om vier dagen met een tent op het Broersveld te gaan staan, en wel onder de naarn Salon des Independants Gerrit Tirnmers, kunstschilder en acteur van beroep, wil dat wel even uitleggen bij het genot van een in de tent vers gezet kopje koffie. WOLF GAZONMEST WOLF GRASSCHAAR WOLF ANTI-BLADLUIS of WOLF SCHIMMELBESTRIJDING Voorstelling door Henriette de Broer Ontmoetingsplaats iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiihminimm Moordende honden Vemielingeri I w c Nefkens Eurodam B.V. Schiedam Onderdeel van de Rijnmond West Combinatie, waarin ook het Maassluis Nieuwsblad en de Nieuwe Vlaardingse Courant zijn opgenomen. Verschijnt op woensdag huis-aan-huis.in geheel Schiedam. Kantoor Rijnmond West Combi natie: Hoogstraat 122 in Vlaar- dingen. Telefoon: 010 34.67.11. Agentschap: Eurotyp, Rotterdamsedijk 238, Schiedam. Postadres: Postbus 195, Schie dam. Redaktie: Yvonne Hontele. Klachten over bezorging kan men uitsluitend doorgeven via het nummer 010 -13.24.89 (vanj 8.30 tot 17.30 uur). Duo's kunnen worden opgegeven tot maandag 17 uur; gewone advertenties tot dinsdag 11.30 uur. Redaktionele kopij dient uiterlijk maandag 17 uur binnen te zijn. Een hele voorraad... Makkelijke zitzak, waar jeheerlijk in kunt zitten Verkoopstart: donderdag 9.00 uur. wuttprm Binnenwegplein 26, 3012 KA Rotterdam, telefoon 010-14.18.00. W, k %r f i Samen met Jan Klatter, die hij leerde kennen op de opleiding voor tekenle- raren in Amsterdam, Albert Verkade, i Voldoende voor 25 m2 Van 7,60 voor Ideaal voor kanten en randjes. Van 20,95 vonr Voor rozen en sierplanten. flacon voldoende voor ca. 50 planten. Nu voor minder dan de halve prijs Van 10,50 voor met sproeipistool 19,95 voor 8,95 gastschilder bij de „Salon" en Dirk Kuiper, lid van het Amsterdams Elec- tisch Circus en daar werkzaam als mu- zikant, acteur en inspecient (techni- kus), is hij bezig met het naschilderen van een etalage die tegenover de, ge- lukkig waterdichte, tent staat. zonder ballotage-comnussie werd ge- werkt, dat wil dus zeggen, dat er geen jury was en dat iedere schilder zijn werk kon tentoonstellen. Zo ook Rousseau Le Douanier, wiens ania- teurisme de groep na aan het hart ligt. Bovendien heeft de naam eenzeltde klank als Onafhankelijk Toneel en is de Salon vanouds de pick waar kunst verhandeld werd. Het is een ontmoe- tingsplaats van oude en nieuwe des- kundigcn op kunstgebied en heeft een meuw kunstpubliek gemaakt. Kunstliefhebbers, mis dus vooral dit originele gebeuren van het Onafhan kelijk Toneel niet, na Schiedam nog te beleven van 19 tot 23 juni aan- staande, op de Oude Binnenweg in Rotterdam. Gerrit: ,,Het idee is geboren uit een schildersbrein, zo'n etalage is boeiend en leuk om na te schilderen. Je kan natuurlijk ook een fototje maken en dan thuis aan het werk gaan, maar wij vinden het fijn om op straat te schil deren, dat wordt tegenwoordig nog zo weinig gedaan. Het is nu ook een soort voorstelling geworden waar wij het publiek bij betrekken. Mensen zijn nieuwsgierig. Bij een bouwplaats staan ook altijd mensen en wij willen voor ze schilderen." De groep heeft een druk leven. Fol ders, reakties en kontrakten moeten verstuurd, beantwoord en getekend worden. Tijdens het seizoen 1978-'79 zyn vijf voorstellingen geweest die honderdtwintig maal gepresenteerd zijn door het hele land. De Salon" heeft in Eindhoven gestaan tegenover een winkel van Laura Ashley. Door het slechte weer is niet veel verkocht. In Leuven daarentegen gingen wel twintig schilderijtjes van tijdschriften over in de handen van het publiek. Na Schiedam vertrekt de groep naar Arnhem en Tilburg en ze is van 19 tot 23 juni te vinden in Rotterdam op de Oude Binnenweg, tegenover het sigarettenwinkeltje met de Lucky Strike reklame. Waarom de naam „Salort des Indepen dants" werd gebruikt? Wel, deze Salon werd opgericht in Parijs, aan de Seine door de tweede gerteratie Impressio- nisten waaronder Gauguin en Seurat. Sinds 1884 is er door de mgest uit- eenlopende schilders geexposeerd. Het bijzondere was, dat voor het eerst SCHIEDAM - De haiku-avond, afgelopen donderdag in het Stedelijk Museum werd niet druk bezocht. De rustige sfeer kwam overigens wel overeen met de inhoud van de voorgedragen haikus- klassieke Japanse verzen van drie regels - van Simon Buschman. De verzen, waarin volgens Japanse traditie een seizoenwoord zeer ge- bruikelijk is, hadden een eigen Wes ters karakter. Vele mooie plekjes in Schiedam hebben de dichter, die hier uitgaat van het thema ,,waar je ook bent, er valt altijd iets moois te bele ven", geinspireerd tot het schrijven van stille regels die vergez.eld we'rden door schilderachtige dia's, gemaakt door een medewerker van het museum Wouter Bettink, een van de eigenaars van Galerie Aelbrecht in Delfshaven, overhandigde Simon Buschman het eerste exemplaar van diens nieuwe bundel ,,Tussen dag en dauw" en hield een korte toespraak. Ook de muzikale begeleiding was vertegen- woordigd, Bob van der Wel schreef zelf de achtergrondmuziek die deze avond begeleidde. Komende herfst zal het boekje ,,Met de seizoenen niet direkt iets van doen" waarin dertig haikus over (oud)Schie- dam, verschijnen. Hier volgt alvast een voorproefje: - Schiedam - ik ken je lichtval onbestemd als profetie van bange dagen. gebeurtenissen verstenen, je bomen zijn roerloze reigers. Vrijdagmorgen rond half zeven drong een onbekend gebleven hond de achtertuin van een woning in de Veenlandstraat binnen. IT 11 richtte er een ware ravage aan. Bloemen en plantenbakken sneuvelden, een konijnenhok werd vernield waarna het konijn door de hond werd dood- gebeten. Zondagochtend rond zeven uur braken twee bouviers een konijnenhok in de Oostsingel open. Het erin zittende konijn werd eruit gesleurd en dood gebeten. Later bleek dat zij daarvoor al een negen- tal kippen en nog eens vijf konijnen hadden gedood. De honden, waarvan de eigenaar bekend is, zijn gevangen en in beslag genomen. Van een op het Hofplein gelegen restaurant werd op juni om half zeven 's avonds een ruit ter waarde van f 1170,- ingegooid. In de nacht van zondag op maandag werd de etalage ruit van een op de Rotter- damsedijk gevestigde lingeriezaak ingegooid. De schade bedroeg 1250,-. Bij een in de Jlof van Spaland gevestigd modemagazijn werd in de nacht van donderdag op vriidag inge- broken. Na het inslaan van een ruit kon men naar binnen. L'it de niet afgesloten kassa verdween f 5 1,-. Illlimillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll )320 JNIPLEIN Nieuw Mathenesserstraat 1113 Schiedam Tel 010 260320 BROERSVEST MARCONIPLEIN ROTTERDAMSEDIJK KOEMARKT PEUGEOT NEEKENS EURODAM B.V. AN 2 PASSAGE In het Passage Theater kan men deze week gaan kijken naar "Konvooi van de angst". In deze film worden de hoofdrollen vertolkt door Roy Schneider, Bruno Cremer, Francisco Rabal en Amidou. In het verhaal stel- len zij vier vluchtelingen der justitie voor die in het oerwoud van Zuid Amerika werkzaam zijn bij olieborin- gen. Wanneer er een olieveld in brand raakt zoekt men vier vrijwilligers om een lading nitro-glycerine uit een na- bij gelegen kamp op te halen. De mannen melden zich voor de levens- gevaarlijke tocht over smalle en kron- kelige bergpaden. Als zij hun missie volbrengen zullen zij een premie en nieuwe indentiteitspapieren ontvan- gen. Of het lukt? Dat kan men dage- lijks gaan zien om 2, 7 en 9.30 uur (behalve op zondagmiddag). Perso- nen van 16 jaar en ouder kunnen er van gaan genieten. BIO Cinema Bio heeft deze week de eer als eerste "Paradise Place" een pro- ductie van Ingmar Bergman op de rollen te hebben staan. De hoofdrol- spelers zijn Brigitta Valberg en Sit Ruud. De film draait dagelijks om 2, 7 en 9.30 uur en is toegankelijk voor personen van 26 jaar en ouder. JEUGDFILM Op woensdag-zaterdag en zondagmid dag is Cinema Bio geopend voor de jeugd. Om twee uur kunnen zij dan genieten van "Billy Turf". Billy en zijnn vriend Kareltje moeten de va- kantie op school doorbrengen. De oorzaak hiervan was een zeer slecht rapport. Tijdens een van de bijlessen vertelt meneer Kwel over zijn uitvin- ding. Hij heeft ontdekt hoe je van water benzine kan maken. Enkele boeven hebben dit ook gehoord en proberen de.waardevolle papieren te bemachtigen. Billy en Kareltje gaan er achteraan en beleven de dolste avonturen. SCHIEDAM - Naar aanleiding van de vergaderint van de commissie Ruimtelijke ordening klom Hans Schalkwijk, stedebouwkundig inge- nieur bij de Gemeente Gouda en ak- tief lid van de Schiedamse afdeling van D'66, in de pen en zond de hier- na volgende brief in onder hetmotto: De vergadertechniscli zeer handige wet- houder Chris Zijdeveld heejt tijdens de veradering van de commissie Ruimtelijke Ordening op woensdagavond 23 mei zijn ambtenaren op een opvallende wijze voor schut gezet. Op deze drukbezochte verga- dering werd een behouwingsschets (met een uitstekende perspekliejj van het te bebouwen woongebied van de hinnenstad aan de commissie en de toehoorders gepre senteerd. De ontwerpcrs hadden een aan- tal opvallende kwaliteiten in het plan ver- Helaas liet de wethouder de deskundigen in deze kwaliteiten niet mondeling toe- lichten en motiveren. waardoor de com- missieleden minder deskundig het plan onder vuur moesten ncmen. Slechts cn- kelen konden daardoor inhoudelijk die- per op het ontwerp ingaan en zij sloegen de plank nogal eens mis. De historische structuur van de stad is bin nen bet plan doorgezet in het voetpaden- systeem Deze kwalitcit is. zoals enkele leden opmerkten. cvhter in ..Jasc J" van het plan niet goed verwerkt. Het continu smalle karakter van de woonpaden heejt wel iets benauwends. wat door een een- voudige ingrecp. verbreding tot een (een- traal) plcintje opgelost zou kunnen wor den. Er is een heel plezierige scheiding tussen de voctgangers en het auloverkeer door- gevoerd, waarbij de parkerende auto op een harmonische wijze onder de opgetil de tuinen een plaats heejt gekregen. Dit dubbel grondgebruik heejt als voordeel dat de gemiddelde woningdichtheid vrij hoog wordt en veel mensen een privc tuin hebben, goed gescheiden van het openbare gebied (privacy!) Aan de andere zijde kwamen de toegan- gen van de mecste woningen uit op het woonpadenslelsel, waardoor de contact- mogelijkheden van de hewoners op straat worden vergroot. Zeer slim is de opening in de parkeerlio- yen, waardoor de (deels bestaande) bomen voor een verlevendiging konden zorgen en tevens extra sociale controle op de open parkeergarage kon plaatsvinden. De siiggestie van Xicolai Dielemans om boven op de parkeergarages een open- Mar plein te maken. was minder version- digDe bereikhaarheid vanuil lict voet- padensysteem kan heel moeilijk goed wor- de gemaakt (trappen. heltingbanenenzo- voort). Daarnaast zal een grote lugubere ondergrondse parkeergarage kunnen out- staan. Dat het maken van minder parkeerplaal- sen minder hewoners met een auto zou aantrekken (Herman Xoordegraajjis piiur zeljbedrog. Als iemand immers een woning kan krijgen waar hij om zit te springen. dan zal hij best een parkcerplaats iets verderop accepteren. Het gevotg is. dat de parkecrplaatsen voor het winkelend pu bliek extra door de hewoners zullen war den bezel. Can het terugdringen van het antobezit zal liierdoor geen sprake zijn. Dat het woongebied vanaj de Broersvest moest worden ontsloten. is voor een aan- tal mensen moeilijk te aanvaarden. A lleen de Iteer Rosman. Rob Heimans en Cor van Tilhorg. spraken zich hiervoor uit. Dat dit consequenlies heejt voor de liggmg van liet tract van de cventuele sneltram. is duidelijk. Dat somniige commissieledcn het autoverkeer van het huurtje kennelijk door de smalle straten van He hinnenstad willen voeren, zal waarschijnlijk veel an dere hewoners minder plezier doen Duidelijkheid over de rest van de hinnen stad is er niet gekoinen en de wijze van aanpak van Zijdeveld doel vermoeden dat het nog lang zal duren voordat de eerste paal in de hinnenstad weer gestagen kan worden. Er zijn nog vele vragen niet op gelost finaiieieletocgankelijkheid voor de auto, hoe en waar de winkels en bedrijjjes enzovoort). De wensen van Noordegraaj en Dielemans om meer woningwetwoningen te bouwen gaan votledig voorhij aan een jinanciele realiteit. Zij zouden de tekortcn in het plan nog groter maken Dat het wenselijk zou zijn om veel goedkope woningen te bouwen. daar zal niemand over twisten IIANSSCHAI KWIJK Aardappels k'unt u kwijt in deze "Flair" aardappelkist met deksel en ventilatie. Inhoud 7,5 kg. In bruin/beige. Nu van 7,95 voor itYJUtE- r DIEFSTALLEN Een 48 jarige Schiedamse raakte vrij- dagmiddag rond kwart voor een haar portefeuille met f 165,- en persoon- iijke bescheiden k.wijt. Het voorwerp werd haar tijdens het winkelen op de markt ontstolen. Zaterdagmiddag werd de hapdtas van een 3Harige Schiedamse, die bovenop haar bood- schappen tas lag, ontvreemd. In de tram van Rotterdam naar Schiedam raakte zij hem kwijt. In de tas bevonden zich een portemonnee met f 10,-, vier girobetaalkaarten en giropas. Tussen half mei en 3 juni vertrok een blauwe personenauto, kenteken 16-DJ-38, met onbekende bestemming uit de Charlotte de Bourbonstraat. SEIZOEN DIEFSTAL Maar liefst zeventien fietsen'en twee bromfietsen verdwenen het afgelopen weekend van verschillende plaatsen in de stad. VECHTPART1J Vier grote spiegelruiten sneuvelden vrijdagavond rond half zeven bij cafe het Spil in de Fabristraat tijdens een hevige ruzie tussen bezoekers van de gelegenheid en twee jongemannen. De laatsten, F.v.W. en T.v.W. geheten, hadden gezien dat in het cafe een man z.at waarmee ze enige dagen daarvoor ruzie hadden. Toen zij de zaak wilde binnengaan werd hen de toegang ontzegd. De door hen gezochte persoon kwam naar buiten, waarna een woordenwisseiing ont- stond die weldra op een vechtpartij uitdraaide. Op het moment dat het terras meubilair door een ruit naar binnenvloog stormde alle klanten naar buiten en mengde zich tussen de vechtende. De eigenaar van het cafe liep snijwonden aan-beide armen op. F.v.W. raakte licht gewond aan het hoofd en werd met een tegenstander, die eveneens een hoofdwond opliep, per ambulance naar het Gemeente Ziekenhuis vervoerd. Na behandeling mochten beide naar huis. Ook twee personenauto's, die voor het cafe geparkeerd stonden, bleken tijdens de strijd beschadigd te zijn. Nog nahijgend van het harde lo- pen stapte ze de bus binnen, keek zoekend rond naar een le ge zitplaats en liet zich uitgeput neervallen. De vrouw op de bank er tegenover keek haar vol mede- leven aan en zei: ,,Dat was op het nippertje he". De hardloop- ster knikte van ja en riep dan plots verheugd: ,,Meid ben jij het, ik herkende je eerst niet. Hoe gaat het ermee? Woon je nog steeds in de stadEn hoe maken je man en kinderen het?" Nou die zijn voorlopig nog niet uitgekletst, dacht ik geamuseerd en staarde wat naar buiten. Het tweetal kwebbelde intussen rus- tig verder zonder zich ook maar iets aan te trekken van de mede- reizigers die het gesprek moeite- loos konden volgen. Op die ma- nier wisten alle passagiers even later dat ze inderdaad nog steeds in het zelfde huis woonde, haar man was gepensioneerd en de kinderen....ja dat was weer wat anders. Vooral haar zoon, die was ge- trouwd met die meid van de overkant. ,,Je weet wel, ze woonde toen boven de bakker. AI toen ze verkering hadden zag ik dat het niks was", vertelde ze, „maar ze denken dat ze alles beter weten en doen toch wat ze willen". De vragenstelster knik te instemmend en voegde eraan toe: „Ja, joh, zo gaat dat nou eenmaal". De ander ratelde door: Madam moet zo nodig werken want ze wil niet de hele dag thuiszitten. Maar daardoor moet die knul van mij als hij ,s avonds dood- moe thuiskomt wel het eten klaarmaken, want zij komt pas later, en alsof dat nog niet ge- noeg is komt de afwas ook nog voor zijn rekening. Samen wer ken, samen opruimen, zegt ze dan. En wat schiet hij ermee op, hij heeft niet gevraagd of ze een baan nam. En het geld gaat toch alleen maar op aan dure kleren, de kapper en andere luxe. Een keer heb ik hem er wat van ge- zegd maar wat denk je? Dan krijg je te horen dat het je niet aangaat en ze zelf moeten weten hoe ze hun leven indelen". Even was het stil, maar niet voor lang want daar ging de stem al- ,L weer verder: ,JVee, dan mijn <P schoonzoon, dat is een moord-% knul. Twee maanden geleden ben ik oma geworden. Die meid van me heeft het nu natuurlijk razend druk met die kleine. 's-Avonds is ze dan doodmoe. Haar man begrijpt dat best en', helpt ook een handje mee. Hij doet van alles in huis. Ja, bij dat stel zit het wel goed. Ze wonen vlak om de hoek. 's-Morgens komt ze nog wel eens koffie- drinken. En als het een beetje behoorlijk weer is gaat ze 's-mid- dags lekker wandelen met die kleine. Dat vindt ze belangrijker als een paar gezeemde ramen.' Op dat moment wierp de toe- hoorster, die al die tijd aandach- tig had zitten luisteren, een blik naar buiten en riep verschrikt: „Jeetje, ik moet er uit". Ze schoot overeind en drukte op de knop waarna de bus, flink afremmend bij de halte tot stilstand kwam. „Tot ziens he, en de groeten thuis "zei ze, alvorens uit te stappen. Even later vervolgden de overgebleven passagiers, in een vreemd aan- doende stilte, de rit.

Schiedams Nieuwsblad | 1979 | | pagina 3