m Een eenvoudige doch voedzame maaltijd A Is deTVniets biedt Mannensport? Door karate je eigen ik ontdekken Schiebewoners willen klappaal Schiedams Nieuwsblad w&, Het gaat niet om winnen of verliezen Verkeer stoort zich niet aan verbodsbord Schiedams politienieuws De Stal serveert een stevig maal Predikbeurten WOENSDAG 13 JUNI 1979 24-522 mm Brandjes Ongevallen cijfers Aanrijdingeiu 2 flessen autoshampoo met spans. V# - "V/ -\':v Passage Jeugdfilm Cinema Bio Klappaaltje SCHIEDAM Henk Vervoort. dienstplichtig machinist bij de Marine, is sinds enige tijd de trotse drager van een zwarte band. In de karatesport is dat de hoogste eer die iemand te beurt kan vallen. Het betekent onder meer, dat de drager nu les mag geven. Henk Vervoort heeft nu dus het niveau bereikt, waarop hij met gezag over zijn sport mag praten. DiefstaUen B«X HEREN-ANKLETS Een pracht-kado! biefstuk sperziebonen Wmm Www™ Zaterdagmiddag rond half vijf ston- den twee, achter de Broersvest- Rotterdamsedijk gelegen schuurtjes, in lichterlaaie. De brandweer bluste het vuur met een hogedrukstraal. De oorzaak van de brand is niet be- kend, wel werd vastgesteld dat de vuurhaard was ontstaan doordat stapels oude kranten vlam hadden ee- vat. In de maand mei vonden dit jaar 175 verkeersongevallen plaats. In 1978 telde men er 147. Er vielen in beide jaren geen doden. Wel drie zwaar ge- wonden. Licht gewond werden in 1979 zevenentwintig personen, in 1978 waren dat er twaalf. Vierender- tig voertuigen liepen zware schade op Licht beschadigd werden er 138. Zes kwamen er zonder schade vanaf. In 1978 bedroegen de getallen: 37 zware schade, 104 lichte schade en 5 geen schade. De voornaamste oor- zaken van de ongevallen zijn geen voorrang verlenen, te dicht volgen, onoplettendheid, onvoorzichtig achteruitrijden en slippen. Vrijdagmiddag rond half vijf werd op het Stationsplein een 52-jarige fiet- ser aangereden door een personen- auto. De vrouw, die de auto geen, voorrang verleende, kwam ten val en, werd met een gebroken linker onderJ been naar het Gemeente Ziekenhuis gebracht. Om kwart voor vijf, diezelfde mid- dag, kwamen op de kruising Nieuwe Mathenesserstraat-van Berkenrode- straat een personenauto en bromfiets met elkaar in botsing. De bromfiets- bestuurder, die verzuimde de auto- mobilist voorrang te geven, werd met een hersenschudding en linkeronder- been fraktuur per ambulance naar de Noletstichting vervoerd. Voor ca. 50 wasbeurten. Nu per set Spionage, romantiek en spanning is wat men deze week kan vinden in „Telefon". Een film waarin Charles Bronson de rol speelt van een geheim agent in dienst van de Sovjet Unie. In het filmverhaal staan burgemeester Benjamin Rolus en oppositieleider Jan Boel tegen over elkaar. Hun strijd gaat echter ook verder in het pcr- soonlijke vlak. Beide begeren de zelfde vrow. Corruptie, politiek en erotiek wisselen elkaar af in deze film waamaar personen van 16 jaar en ouder kunnen gaan kijken. De voorstellingen zijn dagelijks om 2.7 en 9.15 uur, behalve op zaterdan, zondag- en woensdagmiddag. Op zaterdag- zondag- en woensdag- SCHIEDAM GEREFORMEERDE KI RK: Oostcrkerk 10 uur ds. J.Ch. Pennekamp, 17 uur ds. A. Prins; Kethel De Ark 10 uur ds. J. Nieuws- nra, 17 uur ds. J.Ch. Pennekamp Welk. dienst: Magnalia Dei kerk 10 uur ds. J.de Kievit, 17 uur ds. J. Nieuwsma; Juliana- kerk 10 uur ds. A. Prins, 17 uur ds. J, de Kievit. JOHAN MAASBACH WERELDZEN- DING: Lange Haven 70, vrijdag 20 uur E. Holder, zaterdag 16 juni 20 uur Co van Agterberg-J eugdd ie nst. NED. PROTESTANTENBOND: Westvest 92, zondag 10.30 uur ds. B. van Blanken. HERV./GEREF. EVANGELISATIE: Ge- bouw Irene 10 uur Dhr. B. Klootwijk: Grote kerk 17 uur ds. L. Romein. GEMEENTE VAN CHRISTUS: Swammer- damsingel 27a, zondag 10.30 uur bijbel- studie, 11 uur eredienst en 19.30 uur avonddienst. EVANGELISCHE-LUTHERSI KERK: 10' uur Dr. T.E. Jensma, Dordrecht. Karate is nog steeds een mannen sport, maar nu en dan geeft zich een meisje op voor opleidingen, zoals bijvoorbeeld Jan van Asten die organiseert. Ook Ursula Nieu- wenhuisde verloofde van Henk Vervoort, doet aan karate. Een paar maanden nog maar. Waarom volgen zo weinig meisjes haar voorbeeld, terwijlje toch vol- gens sommigen op straat zoveel gevaar loopt? Ursula: ..Meisjes zijn zo gauw kwaad. A Is een meisje stoeit en ze koint op de grond terecht, dan is ze zo gauw beledigd. En bij karate val je natuurlijk veel. Maar het is een fijne sport. Je raakt al je ener- gie kwijt en je wordt er leniger van Henk: ,,Van karate gaan trouwens ook je prestaties in andere sportbn vooruit: je leert de tegenstander zien als een soort vijand. Je gaat er veel sneller van reageren. Henk haalt een ringband met infor- matie te voorschijn, die alsgeheugen- steun gebruikt wordt bij de karate- lessen, die hij samen met zijn vriend Jan van Asten geeft. Op de eerste pa ginal staat: .,Als je aan karate gaat beginnen is het beter, als je de volgende punten vergeet. 1 De films en misleidende tv-series die op je neergelaten zijn. 2. De wedstrijdfanaten die ten on- rechte het filosofische aspect van de leer verwaarlozen. 3. Zo gauw mogelijk de zwarte band behalen. Trouwens, de graad die de band vertegenwoordigt, drukt geen niveau uit, maar een mogelijkheid tot verdere ontwikkeling. 4. Vechten met vreemdelingen om te bewijzen. dat je goed kunt vechten". Het filosofische aspect, Henk? „Karate heeft met je lichaam en je geest te maken. Je leert door middel van je geest bewust je spieren te ge bruiken. Je gaat bepaalde dingen mengen: snelheid, kracht, taktisch in- zicht. Je leert je op de training be- heersen. Iedereen die op karate gaat - hoe agressief ze ook zijn wordt rustiger. Als je goed meetraint, dan leer je je eigen ik ontdekken. Bij karate gaat het ook niet om winnen of verliezen, maar om iets bij te leren. Voor de buitenstaander lijkt het een heel harde sport en de trai ning op zich, zeker de eerste jaren, is niet makkelijk. Maar doe je het tien jaar en houd je daarna op, dan verlies je wel je conditie, maar niet je tech- niek. Wat je leert, wordt een reflex. Het is net als een baby die wil leren lopen. In karate moet je groeien. De band vertegenwoordigt de tech- nieken die je kent. Die geeft een be- paald technisch en mentaal niveau aan. Een zwarte bander zal bijvoor beeld beter tegen zijn verlies kunnen, als iemand die pas op karate is. Die zou het voor bekenden misschien een schande vinden om te verliezen. Maar hij vergeet, dat het niet om winnen of verliezen gaat, maar om wat je er- van leert. Die zwarte bander denkt er niet zo over. Die weet: van winnen kun je niet beter worden, van verlie zen wel". Het lijkt me wel prettig, als je op straat iedereen aan kunt. „Een goeie straatvechter blijft altijd gevaarlijk, want die gebruikt zijn om- geving. En hij valt het liefst onver- hoeds aan. waarbij hij dan een mes heeft, of een stuk steen of een eind hout. Met karate kun je hem afwe- ren, behalve natuurlijk als hij onver- hoeds aanvalt. Want een straatvechter gebruikt gemene trucjes. Hij kiest zijn slachtoffers ook heel bewust. Als hij denkt, dat hij verliest, begint hij meestal niet. Het is dus wel gemakkelijk, als je je kunt verdedigen. Het kan wel eens om je leven gaan. Je hebt van die lui. die slaan je voor een tientje je kop in 'en als je niet weet wat je dan moet doen, is het wel gebeurd. Vroeger als je ruzie had, stond je met blote han- den te stoeien. Tegenwoordig halen ze er meteen fietskettingen en knup- pels bij. Je ziet zelfs, hoe grote jon- gens een klein jongetje zijn kerst- boom afpakken. En dan is het goed om karate te kennen voor het afbluf- fen". i Dus karate draagt bij aan de veilig- heid op straat. „De jeugd doet in het algemeen meer aan vechtsporten. Dus de mensen worden al een beetje voorzichtiger met elkaar". Het verhaal speelt zich af in de tijd na de dood van Stalin. Rusland en Amerika voeren onderhandelingen die moeten leiden tot ontspanning. In de Verenigde Staten gebeuren echter vreemde dingen. Geheim agent Borzov krijgt de opdracht aan de sabotage-acties een eind te maken. Hij komt in contact met Barbarti, gespeeld door Lee Remick, geheim agente der Amerikanen. Samen zetten zij de speurtocht voort. Iedere dag om 2.7 en 9,15 uur kan men dit spektakel gaan zien, behalve op zondagmiddag. De film is toe- gankelijk voor personen van 12 jaar en ouder. In Cinema Bio staat deze week ,,Het verloren paradijs" op de spoelen, een Vlaamse film van Harry Kiimel waarin de hoofdrollen worden vertolkt door Willeke van Ammel- rooy, Hugo van den Berghe en Bert Andre. SCHIEDAM De reconstructie van de Oude Sluis, Achter de Teerstoof, Pietersteeg en omgeving is na ongeveer vier jaar overleg tussen bewoners, be- drijven en het gemeentebestuur, zo goed als voltooid. Wat nog rest is een hekje langs het water bij de Oude Sluis en de straatveriichting. De bewoners zijn over het algemeen tevreden over hetgeen de gemeente heeft laten uitvoeren want in elk ge- val is de situatie heel wat beter dan ze geweest is. Met name het pleintje met bankjes op de Oude Sluis en de groenaanplant zijn een aanwinst. De bezoekers van de bedrijfjes en vooral de horeca moesten vroeger op de Oude Sluis naar een parkeerplekje zoeken. Nu hebben ze voldoende par- keergelegenheid bij de Pietersteeg. Toch betekenen de nieuwe parkeer- plaatsen helaas in de ogen van een aantal bezoekers kennelijk geen ver- betering, daar zij nu een halve mi- nuut langer moeten lopen dan vroe ger. Dientengevolge wordt fout ge- parkeerd, men zet zijn auto maar er- gens neer. Het verplaatsen van nog erikele paaltjes bij het pleintje en langs de trottoirS zou een verbete- ring kunnen betekenen. De bewoners van de Schie (tussen Zakkendragershuis en Raam) vragen voorts al meer dan vier jaar om afslui- ting van het smalle straatje. Het is te gevaarlijk en bovendien heeft het wat betreft verkeerscirculatie en bereik- baarheid geen funktie, menen de be woners. Wat bereikt is, is de plaatsing van een verkeers-verbodsbord, waar- door officieel een gedeelte van dit stukje Schie verkeersvrij wordt. In de parktijk betekent dit dat weinigen zich eraan storen. De Schiebewoners zouden als afslui- ting liever een .klappaaltje" zien, waarvan de brandweer de sleutel zou hebben. Ze zijn erg teleurgesteld over het onbegrip van de gemeente, die naar hun mening teveel rekening houdt met een aan de Schie gevestigd bedrijfje, dat wel een vrije doorgang voor auto's wil. Ze vinden dat de ge meente wel naar de middenstand, maar niet naar de particuliere bewo ners luistert. HENK NIEUWENHUYSEN Dik .Trom sluit in deze film vriend- schap met een blind meisje dat pas in het dorp is komen wonen. Hij wil haar helpen en scHrijft een brief naar een professor die haar misschien kan genezen. In afwachting van het antwoord haalt Dik de raarste stre- ken uit. Hij maakt het zo bont dat hij zelfs in de eel wordt gesmeten. Hoe alles afloopt? Dat moet je zelf gaan zien. 6 Instrumenten-schroevedraaiers Met vast bled en draaibaar, zes- kantig kapje. Verpakt in plastic cassette. Nu slechts 31uadi£e:>- Op de film winnen ze wel. Bruce Lee neemt het tegen veertig man op. „Het meeste wat ze in die films laten zien, dat ze bijvoorbeeld iemand hart eruitdrukken, dat is onzin. Maar je leert wel dodelijke technieken. Daar komen ook wel knapen op af. Die willen de dodelijke technieken le ren. Maar dat valt tegen. Want die dodelijke technieken leer je pas in de hogere graden. Het is juist het mooie, dat je die niet meteen krijgt". Karate: leren om bewust je spieren te gebruiken. om de maaltijd te gebruiken. als je bijvoorbeeld naar de bioscoop wilt en je werkt allebei en wie heeft er dan zin of tijd om eerst nog eens uit- voerig aardappels te gaan schillen en vlees te ontvriezenof de draad uit de sperciebonen te gaan trekken. Juist:;.... De chef van De Stal speelt daar eens per week ook op in. Elke donderdag- avond heeft hij een eenvoudig warm menu van de dag voor minder dan vijf gulden. Heel wat bezoekers van de koopavond hebben dat al ont- dekt. Veel winkelpersoneel, dat die avond vanaf zeven uur attent en glim- lachend in de weer moet zijn, trouwen ookIk vind de Stal een nuttige en noodzakelijke aanwinst voor de stad. En niet alleen op donderdag. Je moet er trouwens ook de rest van de week erg veel moeite doen om in je eentje voor meer dan twintig gulden naar binnen te spelen. middag is Cinema Bio geopend voor de jeugd. Om twee uur kan je dan gaan kijken naar „De Nieuwe avon- turen van Dik Trom". In diverse, uitstekende kwaliteiten en meer dan 15 kleurenf-combina- ties) Maten 39/42, 42/45 en 45/47. Normaal 7,95 - 9,95 nu per paar Nog altijd verdwjjnen dageljjks een aantal fietsen en bromfietsen met on- bekende bestemming. Dit een schuur aan de Meeuwensingel verdween in de nacht van 7 op 8 juni een racefiets ter waarde van f950,-. De schuur- deur werd hierbjj geforceerd. Uit een kelder aan het Sibeliusplein, die met een valse sleutel geopend werd, ver dween een fiets ter waarde van f 100,-. Zes bromfietsen, twee fietsen en een kinderfiets werden gestolen op ver- scheidene plaatsen in de stad. De eigenaars hadden ze al of niet op slot langs de openbare weg achtergelaten. Een 69-jarige Schiedamse zette tij- dens het passen van een mantel, in een modemagazijn op de Hoogstraat, even haar boodschappentas op de grond. Even later bleek de tas waarin zich dertien briefjes van honderd, vijf giro betaalkaarten, twee giropassen, een jaarabonnement van de R.E.T. en een bejaardenpas bevonden, verdwe- nen te zijn. Vermoedelijk heeft een ongeveer 25-jarige man met donker uiterlijk en donker krullend haar zich over haar bezit ontfermd. Van een in de Willem Pastoorsstraat geparkeerd staande auto verdwenen in de nacht van 8 op 9 juni vier sier- velgen met een totaal waarde van f 140,—. Een pompbediende, van een benzinestation op de Rotterdamse- dijk, raakte op 8 juni een rekenma- chine ter waarde van f 50,— kwijt. Het voorwerp kreeg een lift van een onbekend gebleven automobilist. Onderdeel van de Rijnmond West Combinatie, waarin ook het Maassluis Nieuwsblad en de Nieuwe Vlaardingse Courant zijn opgenomen. Verschijnt op woensdag huis-aan-huis in geheel Schiedam. Kantoor Rijnmond West Combi natie: Hoogstraat 122 in Vlaar dingen. Telefoon: 010 34.67.11. Agentschap: Eurotyp, Rotterdamsedijk 238, Schiedam. Postadres: Postbus 195, Schie dam. Redaktie: Yvonne Hontele. Klachten over bezorging kan men uitsluitend doorgeven via het nummer 010 -13.24.89 (van 8.30 tot 17.30 uur). Duo's kunnen worden opgegeven tot maandag 17 uur; gewone advertenties tot dinsdag 11.30 uur. Redaktionele kopij dient uiterlijk maandag 17 uur binnen te zijn. Subliem herenvest van echt leder met acryl, afgewerkt met twee zak- ken een sterke nylon rits. In beige/ camel, maten M-L-XL (50 t/m 54). Speciaal voor vaderdag.. Van 87,50 voor Schiedam begint langzamerhand een echte eethuizenstad te worden. We kennen ai een paar bistro's in de stad en onlangs opende zelfs een trattoria, een Italiaans restaurantje zijn deuren. De Nederlandse keuken wordt verwaar- loosd, schreef verleden week de kookkundige medewerkster van de .JN.R.Crt" En haar gelijk weerspiegelt zich ook in de plaatselijke situatie. De nieuwe gastheren specialiseren zich op uitheemse gerechten. Het veld van de vaderlandse keuken laten ze over aan gerenommeerde zaken van oudere datum, zoals De Gouwe Geit in De- Amstelbron, waarbij we dan even Jaaps klassieke biefstukken uit het Vierkantje buiten beschouwing laten en ook Frans van Harmelens eethuisje Vidocq, Wie niet over de grens wil eten, kan weliswaar bij Frans uitstekend terecht, maar hij probeert toch zijn zaak een Frans sfeertje te geven. Er is op die regel echter een zeer duidelijke uitzondering en dat is restaurant De Stal op het ach- terste stuk van de Hoogstraat vlak bij de Zwaansteeg. Daar staat de ongecompliceerde biefstuk en de degelijk bereide karbonade centraal in het menu. Daar betekent aard- appelen bij de maaltijd ook aard- appelen bij de maaltijd en niet een paar zuinige knollen op een zilveren schaaltje als gold het een ongeloof- lijke delicatessen. De Hollandse keuken dus, die desgewenst kan worden opgesierd met sauzen en knoflook, maar niet overdreven. De hele zaak ademt een sfeer van robuuste eenvoud. Het isdeeenvoud die past bij de Nederlander, wach- tende op een stevige maaltijd na de hele dag hard werken. Word je daar MILJONAIR VAN? Genoeg klanten kennen De Stal, maar je mag niet stellen dat het grote publiek nu zijn weg naar het Hol landse eethuisje op de Hoogstraat gevonden heeft. En datis jammer. Want het is een uitstekende plek

Schiedams Nieuwsblad | 1979 | | pagina 3