Hoe ziet fotograaf de wereld? Neem eens een dier mee Rode Kruis vraagt vrijwilligers Driemaal is scheepsrecht 598,- In leer relax je luxe. Met de camera beelden oproepen Wie heeft tijd beschikbaar voor andere mensen vanReeuwijk Poetisch Anderetentoonstellingen Vrijwilligsters Restant-aanbieding... Luxueus relaxen in deze notenkl fauteuil. Bekleed met echt leer en verkrijgbaar in diverse kleuren. Verkoopstart: donderdag 9.00 uur. Echte vakantie-jeans... Opgeruimd staat netjes... Kwaad Sexistisch rolgedrag Halve prijs! WUiilNMJAG ii JlIM 1979 24-525 Na hem gaf Josien Bokhoven, assis- tente van het museum, nog een korte uiteenzetting over fotografie en foto graaf: „De titel van de tentoonstel- ling: „Aspekten Hedendaagse Foto grafie" is ruim genomen. Het gaat hier om fotografie als doel, waarbij het gaat om foto's, die tonen hoe de fotograaf de wereld ziet, het vertel- len over de gedachten, gevoelens en herinneringen die bepaalde beelden oproepen en om fotografie als mid- del. Bij dit laatste betreft het meer de beeldende kunstenaars, schilders of tekenaars die gaandeweg de foto grafie zijn gaan gebruiken zoals ze vroeger verf en krijt gebruikten. Bij hen is de foto zelf niet zo belangrijk, zij willen met behulp van fotografie duidelfjk maken wat hen bezig houdt. Belangrijk is wat er in de geest van de toeschouwer plaats vindt. Kijkt u zelf maar eens of u de verschillen in deze kunst kunt ontdekken", waren de laatste woorden van haar toespraak. In de ruime zalen van het museum hangen foto's van Paul den Hollan der over mensen en hun omgeving, van Ad van Denderen zijn er beel den van de gevangenis, van Jan Zwart de verfijnde miniaturen en van Paul de Nooijer soms Dali-achtige droombeelden. „Mijn werk is soms tegenstrijdig", legt Paul daarbij uit. „Er zit een idee achter: alles loopt door, maar toch is er geen einde". Hij wijst op een serie foto's die een vioolspelende soldaat, in de lucht verdwijnend, laat zien met op de achtergrond, van dichtbij naar ver tot in een deurope- ning, blote billen. „Soms werk ik dichterlijk, een andere keer werk ik weer onverwachte gebeurtenissen uit". Een prachtig voorbeeld van zijn poe- tische fotografie is zijn foto van een meisje in een lange witte jurk, dat uitkijkt over een zee.getiteld White Dress". Paul gebruikt het naakt als objekt, als vorm. In de serie met de soldaat komt bijvoorbeeld de rug van de vrouw overeen met de vorm van de viool. Zo heeft natuurlijk iedere fotograaf zijn eigen manier van werken. Maar, oordeelt u zelf en ga toch vooral eens een kijkje nemen in ons museum, waar de laatste tijd zoveel soms nog veel te weinig bezochte activiteiten plaatshebben. De tentoonstelling duurt tot 23 juli 1979. De openings- tijden van het museum zijn: dagelijks van 10-17 uur en zondags van 12.30- 17 uur. U hebt dan tegelijk de kans om ken- nis te maken met een tamelijk recent middel in de beeldende kunst, de video-tape en u kunt, in de kelder van het museum, zien hoe ontwer- pers van grammofoonplaathoezen inspiratie opdeden uit diverse kunst- stromingen, waaronder het surrealis me van Magritte. Signalement: Geslacht: Reu. Ras: Duitse herder. Beharing: Kort. Leeftijd: Ongeveer een jaar. Naam: Onbekend. VLAARDINGF.N - Fen medewerk- ster van het Vlaardingse dierenasvl, mevrouw J. Seen, vond dat de dieren die in onze rubriek „Neem eens een dier mee" aan de lezers werdcn voor- gesteld niet „uit de verf kwamen". Zijzelf bood daaroni aan om eens een daglang met zo'n hond of kat op te trekken om zodoende wat meer over 's Honds of 's Fats .personality" te kunnen zeggen. Van de redaktie heeft niemand tijd of gelegenheid om zuh een hele dag aan een dier te kun nen wijden, dus aanvaarden wij met dankbaarheid haar aanbod. In de toe- konist volgen er meer van dit soort karaktertekeningen Op een morgen werd deze hond, aan het hek van het asyl vastgebonden, aangetroffen door de medewerkers van het dierentehuis. Het dier was erg bang, erg schuw en was overduidelijk SCHIEDAM De (woensdag) middagen in de „Vier Molens" zijn altijd gezeelig. De afdeling Welfare van het Rode Kruis verzorgt met name een handwerkmiddag (woensdag) waarop dames maar ook heren kunnen.komen handwerken en babbelen. het Rode Kruis op braderies en ten- toonstellingen en zelfs in het Gemeente Ziekenhuis. Er zijn enkele dames (.VTijwilligsters) van de Welfare die handwerk beschik baar stellen, wat de mensen even- tueel thuis kunnen afmaken. Als het klaar is kan ehet ook gekocht wor- den. Dit is een bijzonder nuttige bezigheid, men heeft iets om handen en de opbrengst is voor het Rode Kruis. Als u interesse heeft voor deze mid dagen bent u van harte welkom op woensdag van 2-4 uur, aan de Nieuwe Damlaan 766. De vrijwiiligs(st)ers van deze afdeling stellen een aantal uren per week of 14 dagen beschikbaar voor andere mensen. Zij bezoeken bjjvoorbeeld thuiswonende langdurige zieken of gehandicapten, bejaarden in ver- zorgingstehuizen en bezorgen vele mensen heel wat gezellige uurtjes. Ook*' hebben zij de beschikking over een grote sortermg matenaai, waaronder speciaal aangepast materiaal voor gehandicapten of bed- legerige mensen. Ze brengen en halen het werk van mensen die bezocht worden en verkopen het werk voor Op het ogenblik zijn 20 dames als vrijwilligster werkzaam en er worden 46 mensen bezocht. Het te bezoeken aantal mensen neemt zodanig toe dat het Rode Kruis nog heel wat vrij- willg(st)ers erbij zou kunnen gebrui ken. Daarom.als u tijd hebt en als u u nuttig wilt maken en mensen een pie zier wilt doen, aarzel dan niet om mevrouw Olde Monnikhof, tel. 267948 of mevrouw Blokland tel. 730353 te bellen. U kunt natuurlijk ook langskomen in de „Vier op woensdagmiddag van 2-4 uur. zijn vertrouwen in het wezen „mens verloren. Met veel liefde en geduld (en- vooral met veel kattebrokjes) werd dat vertrouwen in de mensheid weer enigszins hersteld. Toen hij op maandagmorgen voor het eerst sinds weken een wandeling het Hof maakte leek hij meer op een kalf in het voor- jaar dan op een hond. Na een tijdje, toen de armen van me vrouw Seen bijna een halve meter waren uitgerekt door zijn aanhou dend trekken en rukken aan de riem werd hij eindelijk een beetje aan spreekbaar. Enthousiast bleef hij nog wel en slechts voor een zeer korte periode bleek zijn gedrag te beihvloe den door een strenge stem. Het beeld dat mevrouw Seen heeft is dan ook dat van een jonge herders hond die sterkc behoefte heeft aan een strenge hand, die in evenwicht moet worden gehouden door liefde aandacht en geduld. Geen gemakke- lijke hond, maar mevrouw Seen is er van overtuigd dat hij bij de juiste baas een schat-van-een-hond zal zijn „Bovendien", zo voegt ze daaraan toe, „is hij intelligent en houdt erg veel van kinderen, likte ze zelfs en deed helemaal niet agressief, integen deel zelfs. Een toffe hond", besluit mevrouw Seen. Deze hond is voor de juiste baas af te halen aan het Dierentehuis Nieuwe Waterweg, van Linden v.d. Heuvel weg 2c in het Vlaardingse Hof. Gega digden moeten een bedrag van f.45, neertellen voor verzorging en vacci natie. Het asyl is telefonisch te bereiken onder nummer 345335. Het dieren tehuis is iedere dag, behalve zondag geopend van 10.30 tot 12.00 uur en van 14.30 tot 17.00 uur. De feministfsche Aanbieding rolgordijnstof in een prachtige, dichtgeweven kwaliteit. In een rood/bruin bloemdessin, nu door kleine schoonheidsfoutjes nog geen tientje per meter... 180 cm breed Per meter slechts verwarring Zeer modieuze safari-jeans met 'n uitstekende pasvorm. Van een bij zonder soepele kwaliteit 100% katoen. In khaki of ecru, inchmaten 30-32-33-34-36-38 (46 t/m 54). Nu met 25 gulden voordeel... Van 45,-- voor IMJth r aattfjemta Binnenwegplein 26, 3012 KA Rotterdam, telefoon 010 -14.18.00. j Bijzonder praktisch gereedschaps- rek, om al uw gereedschap over- zichtelijk en netjes op te bergen. Bestaande uit 4 geperforeerde platen (tot. opp. 120x60 cm.), 24 gereed- schapklemmen en 8 grote haken. Van 14,75 voor SCHIEDAM - Reeds twee maal, geestige lezer, lieve lezeres, heb ik het in deze courant mogen hebben over feministes. Driemaal is echter scheepsrecht. We gaan dus nog 'n keertje door en zien wel, wat ervan komt. Het feminisme is een -isme. Het is een ideologic, een leer die de aanhangers twee dingen biedt: een ideaal voor de toekomst en een groep vijanden die dat ideaal tegen- werken. Voor de communisten zijn dat bijvoorbeeld de kapitalisten. En voor de meeste christenen Satan, de vorst der duivels. Nu is het helemaal niet zo erg om de vijand te identificeren, die een naar jouw opvatting behoorlijke samen- Qgxistisch kwaad leving tegenwerkt. Het is zelfs heel verstandig om daar maatstaven voor te UCAWM hebben. ster van de Rooie Vrouwen had er ditmaal slechts een week voor nodig om iets te verzinnen. Zoals gebrui- kelijk beperkt zij zich tot insinua- ties en verdachtmakingen, maar dit maal hebben ze een apart smaakje en dat maakt het geheel interessant. Gevaarlijk wordt het, als men elke matiging uit het oog verliest. Dan wordt de VVD-er niet meer je poli- tieke tegenstander met andere maat- schappelijke denkbeelden, maar de vertegenwoordiger van het kwaad. Iemand die weet, dat tie het slechte wil, iemand van wie je nooit serieuze goed gemeende voorstellen mag ver- wachten. Je kunt overigens dezelfde redenering opzetten door dat woord- je VVD-er door PvdA-er of CDA-er te vervangen. Mensen die zo denken raken regel- matig in moeilijkheden. Want in de praktijk blijkt de vijand helemaal niet zo halsstarrig. Die wil redelijk discuisieren, is benieuwd naar je argumenten, geeft je deels gelijk. En dat is afschuwelijk. Want daarmee dondert het hele ideologische gebouw in elkaar. Dat kan natuurlijk niet. En daarom verzint men er wat op. De vijand lijkt slechts begrip te hebben voor onze standpunten. In werkelijkheid streeft hij geraffineerd zijn kwaad na. Hij is eigenlijk nog slechter dan de vijand die met open vizier strijdt. Schiedams radicale feministen zitten momenteel in dit lastige parket. Nu werden zij net zo heerlijk nagefloten door sexistische stratenmakers, nu beantwoordden de drinkebroers in het cafe net zo heerlijk aan het ideaal van de gemiddelde man met hun handtastelijkheden en hun gevraag van "Mogen jullie wel weg van jullie rtiannen?" nu leek de wereld zo helder en duidelijk opgedeeld tussen goed en kwaad, of daar zaait er een verwarring. 't Is opnieuw Dick van der Lugt, de Vrije Volkjournalist die voor ellende zorgt. Want wat doet hij? Schrijft hij in zijn krant. dat het enigerecht van de vrouw het aanrecht is. Stelt hij vast, dat die krijswijven tegen het huisvrouwschap. zijn, omdat ze het tevergeefs hebben' geprobeerd? Vindt hij, dat al die feministes eens lekker gepakt moeten worden? Nee. Dick schreef een commentaartje waarin hij de stamgastes van het vrouwencafe en alle andere feminis tes uitnodigde hun denkbeelden in de kolojnmen van zijn krant uiteen te zetten. "Gaan jullie rustig door met het schrijven van ingezonden brieven en leg uit waar jullie mee bezig zijn." zegt hij uitnodigend in het donder- dags bijvoegsel van Het Vrije Volk. Ai, wat nu? Truus de Nijs, voorzit- Truus de Nijs schrijft namelijk: "Weet je wat zo vervelend is, dat mannen nog steeds denken, dat zij vrouwen moeten vertellen wat ze moeten doen, denken en voelen. En aan al die "goede raad", waar Dick ook mee schermt, hebben vrouwen hun eeuwenlange ongelijke positie in de maatschappij te danken". U ziet wat er gebeurt: Dick stelt de kolommen van zijn krant open. Maar hij is een man. Dus past dit in de- (overigens volstrekt uit de lucht gegrepen) politiek van de mannen om de vrouwen met goede raad kort te houden. Dus blijft Dick de ver- persoonlijking van het sexistische kwaad. Troelstra, Domela Nieuwen- huis en Joop Den Uijl zijn overigens ook mannen. Hetzelfde geldt voor Karl Marx, Friedrich Engels en Karl Kautsky Truus de Nijs weet dus blijkens haar brief wat die dachten en denken. Zul- len we gemeen zijn en nu even begin- nen over Nelie Smit-Kroes, Margaret Thatcher, mevrouw Haars, mevrouw Taverne en al die andere voorvechters van vrede socialisme, vooruitgang en vrouwenemancipatie? Nee, we gooien het over een andere boeg. Truus de Nijs schrijft verder: „Vrou- wenemancipatie is nog steeds een Het enige recht van de vrouw het aanrecht? heel serieuze zaak. Het zoeken van vrouwen naar hun eigen identiteit kan verwarrende gevoelens geven. En het is die emotionele onzekerheid bij veel vrouwen waar o.a. jij op specu- leert met je grapjes. In die zin ben je inderdaad „een tegenstander". Zodra ook jij in staat bent de emancipatie van de vrouw serieus te nemen, dan zal ik graag nog eens met je van ge dachten wisselen. Dag Dick." hader gepreciseerd. Hij brengt vrou wen in verwarring. Dat klopt. Want hij vertoont niet het door Truus de Nijs naar feminisme voorgeschreven sexistische rolgedrag. Er valt dus niet riiet hem te praten. Men heeft geen antwoorden klaar. Truus de Nijs kan waarschijnlijk heel makkelijk en effectief iemand op zijn nummer zet ten, die echt vindt, dat vrouwen in de keuken thuishoren. Die laat immers haar complete feministische ideolo gic onverlet. De slechtheid van Dick wordt hier Maar mensen zoals ik en Dick van der Lugt, daar kan niet tegen op worden geredeneerd. Daar moet iets heel gemeens, iets diep geraffineerds, iets onvoorstelbaar goors achter zit ten. 't Is fascinerend om te volgen. HAN VAN DER HORST Om de vriendinnen van Truus niet tezeer in emotionele verwarring te brengen, ben ik maar sexistisch begonnen met dat geestige lezer, lieve lezeres. Alsof mannen dus geestig zijn en vrouwen alleen maar lief. Hebt u 'm door ja? Paul de Nooijer: SCHIEDAM - Voor een belangstellend publiek, bestaande uit o.a. een Tussen surrealisme en werkelijkheidaantal fotografen en kunstenaars uit Schiedam en andere steden heeft afgelopen vrijdagavond de heer Paalman, directeur van het Stedelijk Museum, een zeer interessante tentoonstelling geopend. Vlotte meisjespullover met leuke rimpels over de mouwen en de hele rugbreedte. In zandkleur, kontras- terend in ecru afgewerkt langs hals, boord en manchetten. Maten 158 t/m 176. Van 19,95 voor

Schiedams Nieuwsblad | 1979 | | pagina 5