Wonder en gebeuren niet meer Aanvragen huursubsidie mm Zeldzame plant en in stadstuin Parken poepvrij PEUGEOT HUREN? NEFKENS EURODAM B.V. KOOMES IN 17 SPEOAAL2AKEN 4,95 9.95 4,95 6,95 4,95 1.95 75,- 17.95 18,90 22.50 Een aktieve kront in een aktieve streek St. Lidizma trekt jaariijks b edevaartgangers Wijkspreekuren Sociale Dienst Zilveren beeld mmm V uursalamanders Bos Vele speelterreinen ernstig verontreinigd WOENSDAG 20 JUNI 1979 - 3e JAARGANG NO. 25 Heilig lof MM yom honden «t. 75 A RV. Voor 'n dag, 'n weekend Peugeot Direct Verhuur. Adrianalaan 378 Rotterdam Tel. 010-220022 Schiedams Nieuwsblad KANTOOR: HOOGSTRAAT 122 3131 BP, VLAARDINGEN POSTBUS 306 3130 AHVLAARDINGEN In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad SCHIEDAM Soms lijkt het wel alsof alleen eeuwen jang geleden wonderen gebeurden en heiligen b- stonden. Ook Schiedams heilige St. Liduina leefde in de middeleeuwen. Elke Schiedammer, gelovig of niet, kent het verhaal van haar val op het ijs, haar jarenlange lijden, haar gods- vrucht en de vele wonderen die rond haar ziekbed plaatsvonden. Een mys- tieke waas omringt deze heilige die zelf de wonden van Christus zou hebben gehad. Een dikke eeuw gele den heeft de paus St. Liduina heilig verklaard en zij wordt nog steeds in heel het land vereerd. Hoogtepunt is natuurlijk de jaarlijkse bedevaart naar Schiedam. Leden van de St. Liduina vereniging uit Schiedam en uit alle delen van het land hebben afgelopen zaterdag de plechtige Hoogmis, gehouden door deken E. van Diepe, bijgwoond en deden mee aan de StUle Omgang. VVij vroegen een bedevaardganger waarom deze Omgang niet, zoals gebruikelijk 's nachts werd gehouden. „Wij hebben dat gedaan voor mensen die van buiten de stad komen en voor de vreemdelingen. Deze beweging staat buiten het geloof, ik ben trots op de mensen die iets voor Schiedam betekend hebben." Vooral het Heilige Lof was indruk- wekkend om te zien en te horen. Onder gezang en gebeden trok een processie door de prachtige gotische kerk St. Liduina Onze Lieve Vrouwe van de Rozenkrans, aan de Singel 104. Voorop liepen drie misdienaren met een staak waaraan de gekruisigde Christus. Ook droegen zij kandelaars met brandende kaarsen. Ze werden gevolgd door een zeventien-tal meis- jes van ongeveer tien jaar, gekleed in schattige witte bruidsjurkjes. Ze droegen kleine boeketjes bloemen. Daarna kwam het zilveren beeld van de heilige St. Liduina en tensiotte de priesters in hun goudkleurige mis- gewaden. Langs de wand van de kerk stonden wel dertig kaarsjes te flak- keren die de boeketten witte lelies, chrysanten, rozen en orchideeen ver- lichten. Er liepen voor deze bijzon- dere gebeurtenis veel misdienaren mee in de stoet. Hierna volgde de eredienst. Als laatste beeld blijft het vrouwtje van een gastarbeider, ze zit geknield voor het altaar, haar silhouet steekt sober af tegen de luister van deze kerk. ..Bruidjes" gaan tijdens de processie het zilveren beeld van St. Liduina vooruit. 9 Majorette vertelt haar ervaringen. Vliegvissen. 9 Scholieren maken po- ezie. Schapen scheren. Werkloze jongeren. Voor 1 oktober dit jaar moeten aan- vraagformulieren worden ingeleverd voor het tijdvak 1 juli 1979 tot 1 juli 1980. Hiervoor komen in aanmerking huurders, die meer dan f. 195,- per maand aan huur betalen en per jaar minder verdienen dan f. 40.000,- be- lastbaar inkomen. Jongeren die alleen wonen, komen al in aanmerking bij een huur van f. 142,- per maand bij een belastbaar inkomen tot f. 24.000,- per jaar. Aanvraagformulieren kunnen worden opgehaald bij de Gemeente, afdeling Algemene Zaken, Huurders van een woningbouwvereniging kunnen bij de verhuurder terecht. 5 Raft Een paradijsje tussen de hulzen SCHIEDAM - Acliter de Oostsingel, tussen de Van Swindensingel en het Gemeenteliuis, loopt een lange groenstrook die voor het merendeel bestaat uit een (groente-) tuinencomplex. Enthousiaste tuiniers en tuiniersters kunnen er nu nog genieten van eigen oogst. Voor hoelang nog? Bij de Gemeente bestaan namelijk pjannen dat deze tuinen in de toekomst moeten wijken voor een Kruisge- bouw. in de heemtuin van Ed Guilland tref je de meest zeldzame planten aan. Ruim f25,-- zomervoordeel! Mooi afgewerkte japon met elasti- sche taille. Het voorpand is ruim aan de schouderpas gezet. 100% po lyester-jersey. In beige-groen of in beige-brique, maten 40-46. Van 45,- IlllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIII SCHIEDAM Van de Gemeente- lijke Sociale Dienst Schiedam komen met ingang van 1 juni 1979 twee bestaande wijkspreekuren te verval- len. Dat zijn het wijkspreekuur voor Schiedam Noord dat gehouden wordt in het wijkcentrum aan het Bachplein 588 op dinsdag van 14.30 tot 15.30 uur en het wijkspreek uur in Schiedam-zuid, Dwarsstraat 33, op dinsdag van 14.30 tot 15.30 uur. Ongewijzigd blijven de volgende spreckuren: het wijkspreekuur in het Dienstencentrum „De Vier Molens", Nieuwe Damlaan 766, op donderdag van 14.00 tot 15.00 uur en de spreekuren op het kantoor van de Gemeentelijke Sociale Dienst, 's-Gra- velandseweg 567, telefoon 73 21 1 1, dagelijks van 8.30 tot 11.00 uur. Itlllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Tussen deze moestuinen, op een stukje gemeentegrond van 30 x 15 vierkante meter, ligt een paradijsje. Ed Guillaud, hovenier van beroep, heeft- daar een heemtuin aanglegd waarin normale tot zeer zeldzame planten staan. Sommige zyn afkoms- tig uit de heemtuin bij het Beatrix- park, waar hij vier jaar heeft gewerkt. „Ik ben eindelijk tevreden, de tuin is nu op zijn mooist. Wil je een aardbei?", zegt hjj als ik zjjn tuin kom be wonderen. Het zonnetje komt door, dat doet door Henriette Broer. goed na al die regen. Zittend op een boomstronk kjjk ik om me heen, verorber de aardbei. Daar staat een Duindoorn, die zou je hier niet ver- wachten. Een Berk, een Eik, Lieve Vrouwe Bedstro, Koekoeksbloemen en Heide. Wat een varieteiten. Het is een scala van kleuren en groen, achteraan een slootje met kroos, de gele lis bloeit en er staat raket. Het slootje levert trouwens nog meer en nog interessanter informatie op: het water erin is ongelofelijk zuiver en elk jaar komt er een familie vuur- salamanders. Deze soort komt verder alleen nog in Zuid Limburg voor. Ed noemt enkele zeldzame planten op die hier groeien: „de Beemdooie- vaarsbek, de Wilde Bostulp, de vlees- etende plant Zonnedauw, Roomse Kervel (die smaakt naar anijs), Zwar- te Toorts, Moeraswolfsmelk". „De grondsoort is tuingrond" vertelt Ed. „Het voornaamste werk bestaat uit schoonhouden, je moet gras en andere storende planten eruit halen. Het is zaak om ieder jaar de eenjarige planten af te maaien en te verbran- den zodat je de grond verarmt. Be- mesten mag ook niet. Net zo min als schoffelen of spitten, want dan wordt het biologisch evenwicht verstoord. Als de onkruidzaden bovenop blijven liggen krijgen ze geen kans om te ont- kiemen, meestal verrotten ze dan". In de tuin zijn verschillende milieus aangebracht. Er is een stukje bos, waarin dennetjes staan. Een stukje voedselarme grond waar de Zonne dauw van houdt en een droog gedeel- te voor Sedum- en Thijmsoorten. Sommige planten en bomen komen ook spontaan op, zoals de Kaardebol, de Toorts, Dagkoekoeksbloem, De Den en de Esdoorn. Een goede planning van de bomen is trouwens erg belangrijk. Door schaduwwerking komt er plaats voor de verschillende plantensoorten. Het is een tijdrovende hobby, heeft Ed ervaren. „Je moet het rustig opbouwen, een heemtuin moet met veel geduld en liefde worden behan- deld. Er komt veel denken bij te pas en je moet elke plant bestuderen." En tot slot een laatste tip van de hovenier: Probeer eens een groente- tuin naast een stukje heemtuin. Als hierin een goed biologisch evenwicht is heb je geen last van ziektes en er komen weinig of geen insecten. t SCHIEDAM - Burgemeester en wethouders van Schiedam hebben enige speelterreinen, speelweiden en trapvelden, waar kinderen veel hinder van de hondensouvenirs ondervinden, aangewezen als zijnde „terreinen verboden voor honden". Deze maatiegel houdt in, dat hier geen honden, zowel vrijlopend als aan de lijn, mogen worden uitgela- ten. Dit was noodzakelijk omdat vele speelterreinen en weiden in toenemende mate ernstig door hondenuitwerpselen waren veront reinigd. Deze maatregel is bedoeld om de hondenbezitters en -bezitsters er steeds meer toe te brengen om de hond in de goot uit te laten of op de daartoe aangelegde hon- dentoiletten. Voor wat het laatste betreft zal in juli 1979 nog een hondentoilet worden aangelegd bij het buurt- park Stricklede (aan het pad tussen het park en de voormalige Rooms-Katholieke begraafplaats). Hiermede komt het aantal hondentoiletten in de gemeente Schiedam op vier stuks. Reeds bestaande hondentoiletten zijn te vinden aan het Newtonplein, Bart Verhallenplein en het Griegplein. De speelterreinen waar geen honden mogen worden uitgelaten zijn: Maasboulevard (gedeelte tussen de weg parallel aan de Oude Maas en de Deltadijk). Volkspark (oude deel) speelplaats en trapveld. Volkspark (nieuwe deel) speel plaats en en speelplaats en weide nabij de JUlianalaan. Het gehele buurtpark Strick lede. Speelterrein Lange Singelstraat - Marconistraat. Prinses Beatrix park, speelterrein nabij de kinderboerderij. Noordeinde, speelterrein, ■X, ''ft.* De borden, die inmiddels ge- plaatst zijn, zijn rechthoekig met een witte ondergrond en de tekst „Verboden voor honden, art. 75b A.P.V.". Op de naleving van het verbod zal door de gemeentepoli- tie nauwlettend worden toegezien. paradijsje op gemeentegrond. Rotterdam Centrum-Kralingen-Alexanderpolder-Ommoord-Noorderboulevard Schiedam Centrum-Kethel Nieuwerkerka/dlJssel Capellea/d IJssel deTerp Nu ook in Vlaardingen Uitklapbaar droogrek voor aan deur of balkon Ophanghaken, per set a 2 stuks Autowasborstel. Voorzien van afsluitkraan en zachte kunsthaarvulling. Zwart-geel gestreepte tuinsiang, totaal 15 mtr. lengte. Strijkplankovertrek in vrolijkdessin. Geschiktvoorl Uteris deze glazen kan met decor. Met kunststof handgreep en deksel. Keuze uit diverse decors. KRUPS Elektrische snijmachine van Krups. Snijdt brood, kaas, vleeswaren en nog veel meer op elke gewenste dikte. Van 129,00 Onze Prijs 279 Snijbonenmolen, een praktisch keukenhulpjo wat u zeker niet mag missen. Nu slechts Kwikkie vloerwisser. Uitwringen gaat automatisch zonder bukken. Normaal 24.95 Onze prijs Losse spons Handaardappel- schrapmachine. In enkele minuutjes geschrapte aardappelen. In frisse rode kleur. Onze prijs .258 v

Schiedams Nieuwsblad | 1979 | | pagina 1