Schiedams Nieuwsblad J.van Hulten 40 iaar voor klas Visconcoursen Scholieren gaan sporten Als de TV niets biedt 195 Dierenboerderij voor stadskinderen dlrekt kontakt met de natuur Het hanteren van debaton' is niet zo makkelijk als je denkt Rabobank Schiedam in nieuw jasje Predikbeurten WOENSDAG 20 JUNI 1979 25-522 Exclusief... Op heterdaad Da's pas voordeel! Piep-klein prijsje... SCHIEDAM Tineke Ketting, een Miss-majorette bij de ver eniging O.B.K. (oefening Baart Kunst) had vroeger geen zin in pianoles. Ze vond het leuker om, net als haar buuijongetje, te gaan kijken bij het Schiedamse showcorps en al heel gauw liep ze mee in de rij majorettes. Na een paar jaar liep zij vooraan als Miss en sindsdien heeft ze steeds meer plezier in gekregen. Blauwe plek Vermoeiend Amerika Passage Theater Cinema Bio leilgdfihii Vakantie-koopje... Schooljeugd Onmisbaar Spinster In het Beatrixpark warden afgelopen zaterdag ondergrote belangstelling de schapen van hun dikke vacht ontdaan. Regelmatig brengt een Schiedamse schoolklas een bezoek aan de kinder- boerderij. Veel kinderen worden na zo'n eerste rondleiding plots trouwe bezoekers. Wederom een bewijs dat liefde voor het dier en de natuur groeit naar mate men het beter leert kennen. Dat sommige de kinderboerderij als vakantie centrum voor hun huis- dieren gingen zien was iets waar men Bij de kaasmaakster kwamen veel kinderen tot de ontdekking dat kaas niet iets is wat zomaar vanzelf in de supermarkt ligt. De bijenkorf vlech- ter had het druk met de honingver- koop en het kaarsen rollen. Zelf een waskaars rollen van een stuk honing- raat bleek moeilijker te zijn als men dacht. Ria Koppenhagen Gordijnjalouzieen zijn een exclu- sieve en moderne manier van raam- bekleding. Ook als scheidingswand, b.v. voor een open keuken voldoen ze uitstekend. 250 cm hoog. 100 cm breed van 224,75 voor 19a- 150 cm br. v. 312,50 v. 276,- 200 cm br. v. 399,75 v. 355,- 250 cm br. v. 477,25 v. 425,- 300 cm br. v. 604,75 v. 540,- Onderdeel van de Rijnmond West Combinatie, waarin ook het Maassluis Nieuwsblad en de Nieuwe Vlaardingse Courant zijn opgenomen. Verschijnt op woensdag huis-aan-huis in geheel Schiedam. Kantoor Rijnmond West Combi natie: Hoogstraat 122 in Vlaar dingen. Telefoon: 010 34.67.11. Agentschap: Eurotyp Rotterdamsedijk 238, Schiedam Postadres: Postbus 195, Schie dam. Redaktie: Yvonne Hontele. Klachten over bezorging kan men uitsluitend doorgeven via het nummer 010 -13.24.89 (vaa 8.30 tot 17.30 uur). Duo's kunnen worden opgegeven tot maandag 17 uur; gewone advertenties tot dinsdag 11.30 uur. Redaktionele kopij dient uiterlijk maandag 17 uur binnen te zijn. SCHIEDAM - De heer J. van Hulten. leerkracht aan de Mgr. Bekkersschool in Groenoord viert op 29 en 30 juni aanstaande een vrij uniek jubileum. Het zal dan ruim 40 jaar geleden zijn, dat hij voor het eerst als onderwijzer voor de klas stond. SCHIEDAM/VLAARDINGEN - Het uitgebreide en gemoderniseerde kan toor van de RABO-bank Schiedam- Vlaardingen aan de Zwaluwlaan 111 te Schiedam wordt op donderdag 21 juni aanstaande officieel heropend. De opening zal verricht worden de wethouder van Ruimtelijke Ordening Chris Zijdeveld. Van 19 tot 21 uur zal een „Open huis" worden gehou- den, om een ieder in de gelegenheid te stellen, een kijkie te nemen in het gemoderniseerde kantoor. SCHIEDAM - De hengelsportver- eniging .Schiedam en omstreken" organiseert op 27 juni en 22 augus- tus aanstaande concoursen in de Pol- dervaart met als inzet het kampioen- schap van Schiedam en omstreken. De concoursen beginnen om 18.30 uur en duren ongeveer tot 21.00 uur. Per concours zijn de prijzen 1 op 5. Tevens zijn er vijf prijzen voor de eersten in het eindklassement. De eigenaar van het „Pannekoekhuis" stelt een ereprijs beschikbaar. Er mag op bescheiden schaal gevoerd worden met zemelen of paneermeel. Het inschrijfgeld is f.2,50 per persoon en er moet per concours ingeschreven worden; de inschrijving sluit om 16.00 uur op respectievelijk 26 juni en 21 augustus. De loting ge- schiedt op dezelfde avonden. De nummers kunnen 18.15 uur afgehaald worden bij het ,,Panne- koekhuis" in het Prinses Beatrixpark De prijsuitreiking is steeds om 21.30 uur. SCHIEDAM N1D. PROTI STANTENBOND: Westvest 92. zondag 10.30 uur ds. H. Noordegraaf, Schiedam. Hl.RV./GEREE. EVANGELISATIE: Ge- bouw Irene 10 u. de hr. D. Hartkamp: Grote kerk 17.00 uur ds. H. Harkema. GEMEENTE VAN CHRISTUS: Swammcr- damsingel 27a, zondag 10.30 uur bijbel- studie 11 uur eredienst en 19.30 uur avonddienst. I VANGELISCH/LUTHERSE: GEMEEN TE: Lange Nieuwstr. zondag 10 u. eerw. hr. A. de Bruin, Dordrecht, zondaggslicd gczabg 165. JOHAN MAASBACH VVI RI I D/EN DING: Lange Haven 70, vrijdag 20 uur K. v. Houwclingcn; zaterdag 20 uur Co Ag- terberg-jcugddienst. Gl RI EORMEI RDI KI RK: Oostcrkerk 10 u. ds. J. Nicusvsma, 17 u. ds. J.C. van Veen, Apeldoorn: Kethel de Ark 10 u. ds. J. de Kievit, 17 u. ds. J.CIi. Pcnne- kamp, zondag 20 HC, Magnalia Dei kerk 10 u. ds. J.Ch. Pennekamp, 17 u.ds. J.de Kievit, zondag 20 HC uitzending Gc- mecntc Zickenhuis Julianakerk 10 u. ds. J. C. van Veen Apeldoorn, 17 u. ds. J. Nieuwsma. In die veertig jaar is er wel wat veran- derd: onderwijsmethoden wijzigden zich en van overvolle klassen - 55 leerlingen in een klas was geen uitzondering - naar de 28 kinderen die er nu in ,,zijn" vijfde zitten. Wat niet veranderde was zijn inzet, de liefde voor het vak en het gevoelom met kinderen om te gaan in een be- langrijke levensfase. Op vrijdag 29 juni zal in besloten kring in ,,De Rank', dit jubileum ge- vierd worden. Alle klassen van de Bekkersschool doen mee om dit jubi leum, dat tevens een afscheid bete- kent, luister bij te zetten. Op zaterdag 30 juni vindt de officiele receptie plaats voor ouders, genodig- den en oud-leerlingen. Vooral die laatsten worden hierbij speciaal uit- genodigd omdat het natuurlijk on- doenlijk is om al die mensen die in 40 jaar van de heer van Hulten les hebben gehad, persoonlijk uit te no- digen. Een en ander zal plaatshebben in de hal van de Bernadette Kleuter- school aan de Eduard van Beinum- laan van 3 tot 5 uur. Ongetwijfeld zullen velen uit Schie dam de heer van Hulten, die tien jaar aan de Bekkersschool verbonden is geweest, deze dag de hand willen schudden. Aan het einde van dit schooljaar zal de heer van Hulten van een welver- diend pensioen gaan genieten. Zaterdag werd een 24-jarige Rotter- danimer op heterdaad betrapt tijdens het stelen van een fiets die bij het Ge- meente Ziekenhuis stond. De jonge- man werd ingesloten. SCHIEDAM - De sportkommissie van de Vereniging Openbaar Onder- wijs te Schiedam organiseert voor de dertiende maal een schoolsportdag voor alle leerlingen van de vierde en vijfde klassen van het openbaar lager en buitengewoon onderwijs in Schie dam. De opzet van deze dag is alle kinderen in het gebeuren te betrek- ken. Uitstekende roestvrijstalen fluit- ketel met het bekende, handige drukknop-systeem. Inhoud 2 liter. Nu maar even 5 gulden afgeprijsd! Van 11,95 voor Het programnia wordt afgewerkt op donderdag 21 juni aanstaande en begint om 8.45 uur, in het sportpark Harga op de terreinen van Hermes- DVS. Bij slecht weer is er een ve schuiving naar donderdag 28 juni De onderdelen zijn: verspringen, hoogspringen, behendigheidsoefe- ning, 60 meter hardlopen, korfbal gooien en grote bal werpen. Voor de prestaties worden vaardigheidsdiplo ma's uitgereikt. De jongens werken 's morgens het programma voor het diploma af en 's middags spelen ze trefbal; de meisjes doen het in om- gekeerde volgorde. Omstreeks 11.45 uur wordt de grotfe school-estafette gehouden; de scholen vaardigen hier- voor elk een ploeg van vier jongens en vier meisjes af. Schattige badstof mouwslabbetjes. In diverse kleuren en leuke dessins. Nu voor minder dan de helft... Van 8,95 voor De majorettes komen oorspronkelijk uit Amerika. Veertien jaar geleden waren ze in Nederland nog weinig bekend. Tineke's vriendin Sjaan Ringlever-van de Sluis, die zelf tamboer bij het show-corps was, heeft toen het majorette-peloton opgericht. Wij besloten om maar eens een kijkje bij Tineke thuis te gaan nemen. In de gezellige huiskamer zie je met- een een prachtige wisselbeker op de televisie staan. „Nog 6en maal winnen en we mogen hem houden", vertelt haar man, die zelf trombone speelt. Er springt een poes op mijn schoot en Tineke ver telt spontaan dat ze van beroep kleuterleidster is in Hoogvliet. „Het oefenen voor de show kost veel tijd", vertelt Tineke. „We moeten twee maal per week repeteren en verder geef ik ook les aan kinderen van het jeugdpeloton. Vooral het oefenen met de baton, dat heet „twirkelen" is niet zo gemakkelijk als je denkt. Je moet een bepaalde losheid in je spieren hebben en vooral durven. Je moet je angst overwinnen en niet bang zijn voor een blauwe plek. Er komt van alles bij te pas: be- wegingsleer, houding tegenover het publiek,balletpassen en het hanteren van de baton". Het aankleden van een showkorps is een kostbare aangelegenheid, er is zo'n 100.000 gulden mee gemoeid. De instrumenten en de uniformen zijn eigendom van de vereniging en de Gemeente Schiedam zorgt voor de subsidie. De mojorettes zelf verdie- nen er niets mee, het zijn allemaal amateurs. Het optreden is vaak vermoeiend. Tineke: ,,Twee weken geleden, met Pinksteren, zijn we naar Lienden op de Betuwe geweest. Naar aanleiding van ons succes kregen we nog een verzoek om op te treden. Het hele pleoton was tien bekaf. Maar we hebben niet voor niets gewerkt. Ik' kreeg de Miss-majorette prijs en Ed de Krom van O.B.K. de tambour maftre prijs". De groep, die een heel goede band onderling heeft, moet soms ook op stap naar het buitenland: Ze zijn in Frankrijk, Duitsland en Belgie ge weest. Onlangs kwam er een uitnodi- ging uit een voorstadje van Parjjs. Helaas kon de reis wegens financiele moeilijkheden, toen niet doorgaan, want afgelopen 29 maart, de Vereni ging bestond toen precies 79 jaar. is het clubgebouw door een stel kwa- jongens vernield en afgebrand. „Het was vreselijk, in het gras lagen de halfverbrande trompetten en er was voor meer dan een ton schade". Wij zijn erg goed geholpen en repe teren nu in diverse gebouwen van andere verenigingen. Van de Rijn mond Band mochten we trommels lenen. Er kwam na een tijdje zoveel hulp opdagen dat we het niet aankonden. De telefoon stond niet stil...' Afgelopen zaterdag arriveerde de Amerikaanse groep Bonnie Blue Bells bij het Gebouw van de Gusto. De groep werd opgevangen door gastge- zinnen van O.B.K. Of de Nederlandse majorettes daarna naar Amerika gaan? „Dat zal altijd wel een droom blijven", zegt Tineke lachend. Maar, wie weet. Ieder jaar worden er nieuwe shows gemaakt, de majorettes werken hard. En soms gaan dromen in vervulling. Henriette Broer. De liefhebbers van een griezel, spek- takel film kunnen van 21 tot en met 27 juni hun hart ophalen in het Pas sage Theater bij „Jaws 2". Hoofdrolspelers in dit griezelstuk zijn de haaien, Roy Schneider en Lorrai ne Cary. De film draait dagelijks om 2, 6.45 en 9.15 uur (behalve zondag- middag) en is toegangelijk voor per- sonen van 12 jaar en ouder. „De klad in 't leven" een film van Bertrand Tavernier met Michel Pic- coli, Christine Pascal en Michel Aumont kunnen personen van 16 jaar en ouder dagelijks gaan zien om 2, 6.45 en 9.15 uur (behalve op za terdag, zondag en woensdagmiddag. Het verhaal speelt zich af in Parijs. Door een ruzie tussen de huurders en eigenaar van een flatgebouw komen een jonge studente en een bekend cineast, die zijn gezin heeft verlaten om in alle rust te kunnen werken aan een nieuw scenario, met elkaar in contact. De man probeert voortdu- rend het meisje te verleiden. Zij ver- zet zich hiertegen mede omdat hij die groep mensen vertegenwoordigt die zij haar, de rijken. Ook tijdens hun verhouding duurt dit verzet voort. De positie van de protesterende huurders wordt steeds nijpender en schijnt even uitzichtloos te worden als de verhouding tussen de twee. Op zaterdag, zondag en woensdag middag om twee uur draait in Cine ma Bio „Winnetou keert terug". Een spannende film waarin Winnetou na de dood van zijn vader vrede wil slui- ten met de blanken. Forrester een gewetenloze schurk zorgt er echter voor dat de indianen verdacht worden van duistere praktij- ken. Met hulp van Old Shatterhand zoekt Winnetou naar de bewijzen van z(jn onschuld. Of het zal lukken? Dat moet je zelf gaan zien. Neem mee op vakantie! Zo'n paar extra stel herenondergoed. Bedrukt in o.a. blauw, bruin enz. Maten S, M en L. Een prijsje om niet voor zonder te zitten.. Hemd of slip per stuk van 4,95 voor jiii uiei vuui or Mm Schapen deden hun winter j as uit Toch zijn er geruchten die de mogelijkheid tot opheffing niet uit- sluiten. Geld schijnt ook hier een belangrijke faktor te zijn. Natuurlijk staat het onomstotelijk vast dat een kinderboerderij geld kost. Een dier moet nu eenmaal eten net als wij. Tevens worden er regelmatig medische controles uitgevoerd. Een noodzakelijk iets want er zijn nu een maal ziekten die zowel bij mens als dier voorkomen waardoor naar beide kanten gevaar voor besmetting moge- lijk is. Maar het voortbestaan van de kinderboerderij mag nooit in gevaar komen door zo'n argument. Voor kinderen die opgroeien in de stad vertegenwoordigt het namelijk een direkt kontakt met de natuur. Alleen hier krijgt de jeugd nog kans dicht bij huis een dier te bewonderen en aan te halen. Op die manier worden zij automatisch betrokken bij de na'tuur. Op lagere schoolleeftijd vinden de kinderen hier een aanvul- ling op het onderwijs. Want je kan wel uit een boekje leren dat een damhert een plat gewei heeft maar die leerstof wordt pas interesssant als je dat met eigen ogen kan zien. Op een kinderboerderij kan dat alle maal, juist doordat de los rondlopen- de dieren alle schuwheid verloren hebben. Voor enkele diersoorten is het ver- blijf in een hok echter noodzakelijk. Zo vindt men in de kooien een aantal prachtige sierkippen waarvan sommi ge rassen nog maar sporadisch voor komen. Door de invoering van de legbatterijen verdwenen zij van de erven want zij leverden niets op. Via uitwisseling met andere kinderboer- derijen lukte het deze soorten voor uitsterven te behoeden. het schaap te lang in een onnatuur- lijke houding verkeert. Met het snel- lere scheren is de kans hierop prak- tisch nihil geworden. Al snel bleek dat het scheren niet slechts de belangstelling trok van grote en kleine mensen. Want om beurten verschenen daar wat andere bewoners van de kinderboerderij houden zij je overal gezelschap. Bij onvoldoende belangstelling van de bezoeker zorgen zij er zelf wel voor dat ze die alsnog krijgen door heftig aan jassen en broeken te knagen. Het is gewoon ondenkbaar dat dit stukie natuur ooit zou verdwijnen. minder tevreden over was. Nadat het steeds veelvuldiger voorkwam dat mensen een dier brachten met de mededeling er afstand van te willen doen, zo vertelt de heer I'annekoek opzichter bij de plantsoendiensj om het na enige weken weer bruin- gebrand op te halen werd besloten dat er in het vervolg een afstands verklaring moest worden getekend Op die manier wordt voorkomen dat men ongewild dienst gaat doen als een gratis pension. Toch wordt men op de kinderboer derij nog regelmatig geconfronteerd met mensen die te laat tot de ontdek king zijn gekomen dat een eend in de badkamer. een geitje in de tuin of een stevig uit de kluiten gewassen konijn in de huiskamer tot moeilijk heden leiden. Vandaar dat de heer Pannekoek iedereen aanraadt eerst eens op de kinderboerderij te komen kijken naar de manier waarop zo'n. beest behoort te kunnen leven. Zo wel de eventuele eigenaar als het dier kan op deze manier het nodige leed worden bespaard. Ook buiten de hekken van de kinder boerderij was er de zestiende juni veel te bewonderen. Voor wie zojuist had gezien hoe de schapen werden geschoren had de spinster grote aan- trekkingskracht. Zij toonde hoe de vacht van vuil werd ontdaan en tot een draad werd gesponnen. Daarna zo vertelde zij konden de draden worden gewassen en geverfd. Het ver- ven gebeurt met aftreksels van ver- schillende kruiden. Uiteindelijk was daar dan de bol wol die op deze manier vervaardigt zo'n twaalf gulden per ons zou gaan kosten. Majorette zijn is leuk maar tijdrovend. Majorettes werken hard SCHIEDAM - De zomer is in aantocht. Voor ons betekent dat simpelweg, winterjas de kast in en iets luchtigers aan. Dat schapen het wat dat betreft niet zo gemakkelijk hebben bleek zaterdagmorgen in het Prinses Beatrix park. Veel belangstellende waren daar naar toe gekomen om te zien hoe de schapen van de kinderboerderij uit hun winterjassen werden geholpen. Een voor een werden de dieren naar de scheerplaats gebracht en door de heer van Dijke,in het dagelijks leven werkende bij de Gemeentelijke Plantsoendienst, onder han- den genomen. Bijzonder vaardige handen want ooit was hij schapenscheerder van beroep. die manier in een dag van hun vacht kon Avorden ontdaan was tien. Met de invoering van het elektrisch sche ren werd dit getal verdubbeld. Tevens werd op die manier de schapen- scheerdersziekte teruggedrongen. Deze ziekte kan ontstaan wanneer Tegenwoordig doet hij dit werk meer als hobby. Tijdens het scheren vertelde hij de omstanders dat ook dit werk door de jaren heen veran derde. In vroegere tijden werden de schapen niet geschoren maargeknipt. Met maximum aantal schapen dat op

Schiedams Nieuwsblad | 1979 | | pagina 3