Uweigen vooraeel KDOf9ESINI7 SPECIAMZAKEN Een actieve krant in een actieve streek Cooperatie-museum geopend Storingen kabel-t.v. Mevrouw de Jongh zit al twintig jaar in het vak Hoog vonuit de toren 2,95 39,50 S995 vj 42j50jl^» 3995yVf6* 19975y\^iSi995y^ 9995 mm Historische vereniging reikt schildje uit BIOLOGISCH Ereschild voor restaurateur Geslachtsziekten taboe Puzzei Gierzwaluw JZ9T 9.95 i WOENSDAG 4 JULI 1979 - 4e JAARGANG NO. 35 r? Makkelijk mee te nemen... tJ. ALL 3.4 kg. liiii SCHIEDAM— „Eindelijk is er binnen het wereldje van het type-, steno- en kantooronder wijs een beweging op gang ge- komen om tot standarisatie van les- en examennormen te komen. Dit is hard nodig om alle beunhazerij die binnen deze vorm van onderwijs bestaat de kop in te drukken". Aan het woord is mevrouw de Jongh, al meer dan twintig jaar aktief in het steno- en type- onderwijs. Rotterdam Centrum-Kralingen-Alexanderpolder-Ommoord-Noorderboulevard Schiedam Centrum-Kethel Nieuwerkerk a/d IJssel Capellea/d IJssei deTerp Nu ook in Vlaardingen abrdbdntk V Schiedams Nieuwsblad KANTOOR: HOOGSTRAAT 122 3131 BP, VLAARDINGEN POST BUS 306 3130 AH, VLAARDINGEN In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad Grutterswaren en pijpkaneel SCHIEDAM - Aan de Kethel- straat 12 is onlangs een ouderwets kruidenierswinkeltje geopend. Aan ieder die het maar horen wil vertelt de chef „dat er maar twee dingen zijn uit deze tijd: de cen- trale verwarming en de brand- slang". Voor de rest zijn alle attri- buten uit het begin van deze eeuw. Aan een prachtig ornament boven de toonbank hangen de zakjes waarin alles keurig wordt verpakt. Er is een bascule en er staan vaten met groene zeep. Net als vroeger wordt het allemaal gewogen waar u bij staat. Als het druk is kunt u gaan /zitten op de ook al histori sche bank en dan wacht u rustig "tot u aan de beurt bent. In hetzelfde pand is een coope ratie-museum ingericht. Bij de her- denking van haar 75-jarig bestaan in September 1977 heeft de Coop- eratie Nieuwe Waterweg zich afge- vraagd hoe zij de boeiende ge- schiedenis van de cooperatie levend kan houden. Het antwoord op die vraag is geweest het stich- ten van een cooperatie-museum, dat ondergebracht is in dit fraai gerestaureerd huis. Men kan er onder andere zien en lezen hoe in 1902 de eerste gezamenljjke broodbakkerij van Schiedam werd opgericht. Zonder meer kan gezegd worden dat dit museum, hoe klein het ook is, van meer dan plaatselijke betekenis is. De openingstijden van het winkel- tje zijn: do. van 13.30 tot 17.30 vr. van 13.30 tot 17.30 za. van 10.30 tot 1 5.30 uur. Cooperatie-museum, bezoek, indi- vidueel en in groepsverband, is mogelijk op afspraak, telefonisch via 010 - 264596, toestel 31, of schrif telijk aan Cooperatie-mu seum, postbus 288 3100 AG Schiedam. naar strand, bos en camping, zo'n fijne koeltas. Om altijd en overal uwdranken-en etenswaren lekker koel te houden. U neemt mee Van 10,50 voor elementen 60 ct SCHIEDAM Alleen als u klachten hebt over de Centrale Antenne In- richting, dan kunt u zich wenden tot de storingsdienst, dagelijks bereik- baar van 8 tot 16.30 uur op tel. num- mer 264980; na 16.30 uur kunt u een storing doorgeven op tel. num- mer 261700. Voor alle verdere in- lichtingen kunt u zich wenden tot de Technische Bedrijven, afdeling C.A.I, tel. nummer 264980. Als u echter ten onrechte de storings dienst van de Technische Bedrijven heeft laten komen voor een storing, die geen storing van het C.A.I, sy- steem is, dan bent u f 25, verschul- digd aan voorrijdkosten. Branderijen gerestaureerd SCHIEDAM - Het zal niet iedere Schiedammer direkt opgevallen zijn, maar Schiedam heeft er weer een prachtig stel gerestaureerde panden bij. Sinds kort1 is men namelijk gereed gekomen met de restauratie van de panden Noordvest 30 en 32: twee dubbele branderijen achter eveneens dubbele klokgevels. Be- doelde panden dateren, zoals de eerste steen aangeeft, uit het jaar 1833. Toen werd zoals de inscriptie luidt „De eerste steen gelegd door Ger. Joh. Arn. Beu- kers. Den 15eJuly 1833. in bruine plastic emmer Wanneer deze branderijen „uitge- stookt" zijn, is niet bekend. In resp. 1860 en 1892 komen ze echter nog voor op de lijst van branderijen, met als eigenaar ene W.F. Tak. Later is er nog de firma Kappelhof en Moving (vernis en lakken) in gevestigd ge weest. Een soortgelijk bouwtype van brandery komt o.a. nog voor op de hoek van de Mariastraat en de Nieu we Haven. Het initiatief tot deze restauratie werd genomen door een der firman- ten van Distilleerdenj Dirkzwager, een onderneming die al eerder een van haar bedrijfspanden aan de Noordvest restaureerde en op die raa- nier veel bijdraagt aan het behoud van een karakteristiek stukje Schie dam. Mede omdat Dirkzwager dit jaar, op 15 mei j.l. om precies te zijn, hon- derd jaar bestond, heeft de Histori sche Vereniging Schiedam gemeend deze waardevolie restauratie met een „Schiedam"-schildje te onderschei- den. Op woensdag 27 juni werd het schildje in aanwezigheid van het per- soneel aan de directie overhandigd. Later dit jaar zal de Historische Ver eniging nog weer eens drie schildjes uitreiken. De klokgevel van het dubbele pand van de Branderij aan de Noordvest m y, >^y-.y Mevrouw de Jongh: een typediplonia is belangrijker dan een rijbewijs. Op de bres voor kantooronderwijs Tevens is ze aktief lid van het SMK, de associatie die streeft naar de in bovenstaand citaat vermelde norme- ring. Zaterdag 30 juni vergaderde deze belangenvereniging in Utrecht. Omdat men hiermee 30 november doorgaat wil mevrouw de Jongh niet veel kwijt over de hierin bespro- ken onderwerpen. Duidelijk is even- wel dat de niet aangesloten institu- ten, die hur. eigen normen hanteren, een doom in het oog zijn van de zich wel conform de eisen van het Minis- terie van Onderwijs en Wetenschap- pen opstellende instellingen. Er is al sprake van het invoeren van een z.g. zwarte lijst door het SMK. MevrQuw de Jongh vindt het onbe- grijpelijk dat veel mensen zich zon der inlichtingen in te winnen bij een typeschool laten inschrijven. Hier- door besteden mensen soms te veel geld en tijd aan het behalen van een diploma dat in praktijk dan ook nog vaak onvoldoende blijkt. Nu al zeven jaar is het instituut De Jongh aan het Griegplein geves tigd. In die tijd hebben honder- den Schiedammers hier les gehad, waarvan zeer velen met succes exa- men deden. Is er in vergelijking met vroeger veel veranderd? Mevrouw de Jongh: ,,Wat lesmateriaal en leermethoden betreft is er eigenlijk niet zo gek veel veranderd. Nog steeds benader ik elke groep anders, want het maakt natuurlijk verschil of je aan een groep huisvrouwen les geeft of aan een troepje opgeschoten jongelui. Wel zijn in vergelijking met vroeger vooral huisvrouwen veel vrijer en zelfstandiger geworden. Vroeger was het mevrouw voor en mevrouw na. Nu is het „zeg maar Ans". Wij vragen wat ze van invoering van typen als vak op school vindt. Dit is volgens haar niet goed, daar het dan gauw een moeten wordt, terwijl mensen op basis van vrijwilligheid aan een cursus gaan deelnemen en dus geinotiveerder zijn. Dat dit in de resultaten naar voren komt zal duidelijk zijn. Een teer punt is het subsidiebeleid .van de gemeente. Instituut De Jongh voldoet aan alle eisen die door het ministerie gesteld worden aan een type en stenoschool. Desondanks blijft gemeente subsidie voor het omscholen van werklozen uit. Ze zegt hierover: „Inderdaad ben ik teleurgesteld doordat de gemeente aan andere instituren, die niet aan de SMK-eisen (associatie voor steno- grafie, machineschrijven en kantoor- praktijk) voldoen, de voorkeur geeft. Ik wil geen namen noemen maar je kan zelf de advertenties waarin werklozen gratis typelessen wordt aangeboden opzoeken. Ik ga liug wel met de gemeente over deze zaak praten". Als laatste wil mevrouw de Jongh nog kwijt dat ze het type-diploma belangrijker vindt dan het rijbewijs want „als je je rijbewijs hebt gehaald kan je vaak niet meteen een auto kopen, maar als je je typediploma hebt kan je meteen aan de slag. Het komt op elk niveau, in elk beroep van pas". Tenslotte nog een lijstje van leerlin- gen van De Jongh die op 8 juni te Rotterdam succesvol examen afleg- den: Hans Aarssen, Leny Alblas, Anne- miek Balogh, Monique uit den Boo- gert. Norma Bosman, Regina van Dortgen, Dineke Eykenbroek, Ineke van Kempen, Pia Loyen, Louise Melchers (235 aanslagen), lneke Meulman, Leny van Mil, Mevrouw van Mil, Monique ten Over (steno), Tine Ouwenbroek, Jolanda van der Schans, Corry Schroot, llona Hegt, Eldine de Snoo, Sylvia Steenaard, Astrid van der Velden, Jeanette Verwey, mevrouw Witsenboer, Jenny de Ruiter, SCHIEDAM Vanaf volgende week maandag zullen er om de veertien da- gen tot 10 September zomeravond- concerten gegeven worden op de 18e eeuwse beiaard van de Schiedamse St. Janstoren. Stadsbeiaardier Addie de Jong zal 5 concerten verzorgen en Gerard de Waardt (stadsbeiaardier van Maassluis) zal op 13 augustus de gastspeler zijn. In het zakkendragershuisje aan de Oude Sluis kan men in alle rust naar de beiaard luisteren. Vooraf geeft de concertgever een korte toelichting op de uit te voeren werken en na het concert (dat 3 kwartier duurt), kan men de toren beklimmen en het inte- rieur bezichtigen. Tevens kan men ge- nieten van het uitzicht over de stad De concerten beginnen om 20.15 uur de toegang is vrij. Gootsteenpijpje. Sluit hermetisch de gootsteenafvoer af Maar tpch kunt u via dit pijpje afvalwater lozen 92 /waar r*r- hro nde bood- schappen wagen et 'OyalP I Tweepersoons tent van sterk nylon: met aparte vliegendeuren (ritsbaar) en ventilatieraam Benzine jerrycan op langeritten onmisbaar zwarte jerrycan voor 5 liter reserve benzine mAriAN IIA Pijpenzak handige en dekoratieve opbergzak met6vakken Wasmand zwaar uitgevoerde wasmand van gespleten bamboe, in 3 maten verkrijgbaar Groot 39,75 middel 29,75 normaal Wasbox vooral Uw wasgoed is deze moderne wasbox. Van 29.50 NU voor Leuke staande mobile kompleetmetvele miniaturen. Van 26,95 nu slechts 362 363 -■ "r- - - V7- j -

Schiedams Nieuwsblad | 1979 | | pagina 1