Schiedams Nieuwsblad Een dier is ook maar een dier Hoe presenteer je kunst? Mevr. Versluys uit SWV 69.80 Een duik in het verleden van onze parken WOENSDAG 4 JULI 1979 27-522 SCHIEDAM - Dat we in onze stad hele oude gebouwen hebben weet iedereen, immers, de hele binnenstad wordt "beschernid stadsgezicht" en de vier molens zijn onze grote trots. Maar minder bekend is bet feit dat Plantage ook al meer dan tweehonderd jaar oud is De heer Hogeweij, chef van de plansoenendienst, was graag bereid oin met ons een duik in de geschiedenis van de Schiedamse parken en plantsoenen te doen. Wilton Verkeer Sensationeel afgeprijsd! S door Henrietle Broer Wildernis Passagetheater Cinema Bio T urkse film Jeugdfilm Buurvrouw *Voor de rest van het jaar ben ik toch ook uw vriend? Informatie Toegankelijk Smaak Inenten Gespuis 'n Uitgeslapen prijs... 'n Koopje... In 1929 werd het Julianapark aange- legd op de strook grond waar het volkspark in het Oosten en het Sterrebos in het Westen elkaar raakten. Het werd een fraaie aanleg met een groot boomassortiment en vijvers met siereenden, paden met bankjes en gazons met bloemborders. Natuur- lijk konden hier niet de bijbehorende bouwsels ontbreken, zoals de entree- hekken, de muziekkoepel met pergo la's en de monumentale bank. In de tweede wereldoorlog leverden de parken aan veel Schiedammers brandhout, tot schade van het ,,bos". Het Julianapark werd daarbij gelukkig voor een deel ontzien, zo- dat na 1945 aan de wederopbouw van het plantsoen kon worden be- gonnen. Wilton-Feyenoord kocht in 1950 het grootste deel van het Sterrebos. Toen de Westfrankelandsedijk als water- kering moest worden verhoogd, bleef een kleine strook van het voormaiige Volkspark en het Sterrebos over, gelegen tussen de bedrijven van de stad. Zowel naar de kant van de Vlaardingerdijk als naar de richting Gorzen zyn de laatste jaren nieuwe aanplantingen aangebracht. Er zijn plannen in voorbereiding om aan het Julianapark nieuwe elementen toe te voegen. Zo zal men bij de muziekkoepel een duidelijke ..50" aantreffen terwijl in de vij- ver voortaan op zomerse dagen een fontein wat verkoeling brengt. Alleen het muziekje ontbreekt soms nog. Het is te hopen dat ook daarin verandering zal komen en dat vele Schiedammers en Schiedammertkes in de komende 50 jaren van hun parken kunnen genieten. De Plantage kwam al voor in 1770, in het plan van de architect Bol'Es. Het was een Franse tuin, het ontwerp was waarschijnlijk overgenomen van de Franse architect Lc Notre, die tij- dens het regiem van Lodewijk XIV (1643-1715) de tuinen in Versailles had ontworpen. Zij waren symme- trisch aangelcgd, de lange rechte pa den leken tot in het oneindige door te lopen, hier en daar onderbroken door vrolijke fonteinen. Dit in tegenstclling tot de F.ngelse in- vloed die het park omstreeks 1825 onderging. Men had genoeg van strakke lijnen en al gauw gaven kron- kelige paadjes en rotstuinen een speelser karakter aan al dit groen. Helaas moest, met de komst van verkeer en de verkeerswegen, een groot deel van het groen verdwijnen. De Plantage werd verdeeld in seg- menten waarbij zoveel mogelijk bomen behouden werden. F.r kwam een gedeelte voor wandelaars, er wer- Leuke spencers voor jongens en meisjes, in fantasie-steek- of glad- gebreid. Keuze uit vier bij-de-tijdse tinten: aubergine, cognac, camel en donkerbruin. Maten 92 t/m 164. Nu 13 keiharde guldens voordeel! Van 18,95 per stuk voor Onderdeel van de Rijnmond West Combinatie, waarin ook het Maassluis Nieuwsblad en de Nieuwe Vlaardingse Courant zijn opgenomen. Verschijnt op woensdag huis-aan-huis in geheel Schiedam. Kantoor Rijnmond West Combi natie: Hoogstraat 122 in Vlaar dingen. Telefoon: 010 34.67.11. Agentschap: Eurotyp, Rotterdamsedijk 238, Schiedam. Postadres: Postbus 195, Schie dam. Redaktie: Yvonne Hontele. Klachten over bezorging kan men uitsluitend doorgeven via het nummer 010 - 13.24.89 (van 8.30 tot 17.30 uur). Duo's kunnen worden opgegeven tot maandag 17 uur; gewone advertenties tot dinsdag 11.30 uur. Redaktionele kopij dient uiterlijk maandag 17 uur binnen te zijn. den borders met bloemen aangetgd, voor de kinderen kwam een speel- terreintje en zelfs aan muzicklief- hebbers was gedacht. Dat Schiedam landelijk altijd voorop heeft gelopen met zijn groenvoor- ziening blijkt uit een besluit van het vroedschap in 1766, waarbij naar ontwerp van de architect Horsman, een begin isgemaakt met het aanleg- een begin is gemaakt met het aanleg- gen van de Plantage. die ongeveer tweehonderd jaar geleden officiccl in gebruik is genomen. Behalve dc 1'Lantage kende Schie dam het Sterrebos. Met was geen oud bos, want voor 1908, toen er van het hclc Westen van Schiedam nog niets te zicn was, strekte zicli een soort uiterwaard uit. Grote gedeel- ten waren moerassig en er moeten grienden geweest zijn met verschil- lende kreken. Het moet een bijna ontoegankelijke wildernis geweest zijn. Van lieverlee ging men de grond op- hogen, opspuiten en beplanten met wilgen, populiercn en anderc struiken en bomen. Ook werden er volkstuintjes aangelegd. Er kwamen paden met een sterremotief en iedereen zal begrijpen dat het Sterre bos hieraan zijn naain dankt. Dc plantage was oorspronkclijk ecu Franse tit in met Versailles als roorbeeld. SI1MB „Vier vuisten vallen uit de lucht". Een doldwaas avontuur van de twee broers Rafael en Engel dat begint als Rafael de spierklomp een bokswed- strijd wint van de Zwarte Stier. Het levert hem het Iieve sommetje van 2000 dollar op. Voor h(j er echter iets tegen kan doen heef Engel de man met de hersens het geld reeds omgezet in een vervoermiddel ten einde een concessie te krijgen op het openbaar vervoer in het wilde wes ten. Voor het zover komt raken de broers in allerlei moeilijkheden verwikkeld. Zij maken kennis met De Professor, een oude geleerde vol dwaze ideeen en zijn lieftallige kleindochter Eve lyn. Tussen alle moeilijkheden door zetten de broers hun steeds tetugke- rende meningsverschillen recht. De hoofdrollen in deze film waarin veel te lachen valt worden vertolkt door Paul Smith en Michael Coby. De film draait dagclijks om 2, 7 en 9.15 uur (behalve zondagmiddag) en is toegankelijk voor alle leeftijden. Wie 16 jaar en ouder is kan iedere dag om 2, 7 en 9.15 uur (behalve op zaterdag, zondag en woensdagmid- dag) gaan kjjken naar Blond en zeer gevaarlijk". Het verhaal gaat over de mooie Katie die van liaar vermoorde oom een armoedig massage instituut erft. Met twee andere meisjes knapt z(j de zaak wecr op. Dit is cchter te gen de zin van gangsterleider Carlo die er een bordeel van wil maken. Hij stuurt Frank een der bendeleden er op af. Deze wordt verliefd op Katie en zij op hem. De hoofdrollen in de ze film vol vrouwclijk schoon worden vertolkt door Cara Burgess, Judy Brown en Rosalind Miles. Iedere zondagmiddag om 1 uur draait er in het Passage Theater een Turkse film. Op zaterdag, zondag en woensdag- middag om twee iiw staat in Cinema Bio een jeugdfilm op de spoelen. „Robin Hood en zijn sehelmen" zor- gen deze week voor de nodige span ning en plezier. Zoals altijd beleven Robin en zijn vrienden weer vele avonturen. Zet hond en poes niet aan de kant door Annemieke van der Houwen Tot ons gezin behoren, behalve mensen, ook nog een drietal poezen en een konijn. Wanneer wij met vakantie gaan zorgen om de beurt onze vriendinnen Nel en Maaike of schoonouders voor dit dierenkwartet. De planten krijgen tegelijkertijd een scheutje wafer, dus geen zorgen over hoet het thuis gaat. Gaan onze overburen Ype en Erica naar het zonnige zuiden, dan voor- zien wij hun marmot en konijn van stro, zaagsel, groen- en droogvoer. U ziet het, prima gcregeld allemaal. Voor een heleboel andere eigenaren van dieren blijkt het iedere zomer- vakantie opnieuw een groot pro- bleern goede verzorging voor ,,Moor- tjc", .Kazan", „Pluis" en „Piete- piet" te organiseren. Pension vindt men ten onrechte overigens, veelal te duur. Wat dan met de dieren? Op een avond, vlak voor dat de reis begint naar zonnig Spanje, regen- achtig Engelajnd en noem maar op, worden vele honden en katten uit de auto gezet. Sommigc zelfs vastgebonden aan een boom op een pick waar de ecrste dagen zeker niemand langs komt. Er zijn zelfs gevallen bekend dat de hamster verdronken en de goudvis door het toilet gespoeld wordt. U denkt nu misschien dat we nu wel wat overdrijven. Helaas niet. Het is ronduit onmenselijk om zich als mens zo te verlagen om op deze wijzc ,,onbekommerd" met vakantie te gaan. Ieder jaar opnieuw kan men in tallo- ze kranten berichten lezcn over dit soort onmenselijke voorbereidingen voor de vakantie. Misschien is het vechten tegen de bierkaai om door middel van dit artikel toch nog maar eens (terechte) aandacht te vragen voor onze huisdieren. Op dit moment is al een deel van Nederland op weg naar de gehuurde cottage, studio, pension enz. Voor dicgenen die nog een laatste blik in de reisfolders werpen of de laatste aankopen doen voor „op vakantie" geven we hieronder nog graag enige adviezen. Eigenlijk moet het zo zijn dat bij het .bespreken van de vakantie tegelijker tijd wordt gezocht naar een goed Museum kan smaak van publfek leiden SCHIEDAM Wat meteen opvalt, als je het Stedelijk Museum betreedt, is de transparantie, de helderheid van het geheel. De bezoeker wandelt doordood- stille, witte zalen. Niets leidt hem af. Zelfs de suppoosten - als contrast met de inrichting in het zwart gekleed - sluipen. Je zou haast denken, dat ze hun nut- tige werk op kousevoeten deden. Niets leidt de bezoeker van de tentoonge- stelde kunst af. Zelfs de teksten onder de schilderijen - het zijn meestal sciiil- derijen - moeten gezocht worden. Ze geven niet meer informatie dan de titel vap het kunstwerk, soms zelfs alleen maar een nummer. Te weinig. Onvoldoendc. Dat laat cte cursussen, boeken, goede raadgevin- gemiddelde bezoeker - niet-deskundi- ge als hij of zij nu eenmaal is-behoor- lijk in de kou slaan. Verkeerde pre- sentatie. U merkt, ik zing weer het oude lied en langzamerhand komen we aan het eind waar het refrcin, twecmaal wordt gezongen en de muzick wegsterft. Ik heb de vorige keer beloofd conereet te worden en dat gaat nu ook gebeuren. Ik beperk mij tot het geven van een aantal pun- ten. Waar mogelijk, moet een tentoonstci ling informatie geven over de maat- schappclijke omstandigheden, waarin kunstwerken zijn tot stand gekomen. In de praktijk zal dat zijn. wanneer zij uit een andere tijd en/of een under land afkomstig zijn. Hoe presenteren wij zulke informatie? Daarvoor zijn gen genoeg te vinden. Een werk be- zoek aan het Amsterdams Historisch Museum of het Pompidolium zal wonderen doen, mits gepaard gaande met het besef, dat je een klein budget veel armslag geeft, als improvisatiever- mogen en niet procedureel denken onderdeel zijn van de dagelijkse gang van zaken in het museum. Waar mogelijk de beeldtaal toeganke lijk maken voor het publiek. Als de kunstenaar snelheid suggereert_ of angst, kun je dat soms aardig illu- streren met een reahstische vooistel- ling, waarin dat een rol specll. l olo s biivoorbeeld Met enig crealiel na- denken kun je een en and.er zo presen teren, dat bet ritme van de expositie er niet door wordt verstoord. Je moet alleen de eerlijk gevoehle ambi- tie hebben om zulke resultaten te be- reiken. Wie al dit soort vertalen, be- geleiden en informeren maar onzin vindt, een door de filistijnen opgeleg- de plicht, levert nooit behoorlijk werk. Je laat nooit de keuze van het tentoon te stellen materiaal bepalen door de aard van het publiek, maar wel de presentatie van dat materiaal. Dus: we laten ons niet leiden door de smaak van het publiek, maar we proberen de smaak van het publiek te leiden. Ongeveer net zoals de oude socialis- ten van vroeger. Nogmaals: al dit soort dingen zijn mogelijk, als je het echt wilt. Het is vrij gemakkelijk om de hier- boven gegeven raad tot in het ab- surde door te trekken en dan tri- omfantelijk te beweren: zie je wel, het kan niet. Dat is mogelijk. Je maakt dan wel een heerbaan voor de barbaren, die hun stem zo krachtig in Schiedam hebben laten horen. De Vandulen staan klaar aan de poort. Ze vcrzamelen hun legcrs al. We moeten meer recrutcn aan onze kant krijgen. Dat kan door tentoon- stellingen toegankelijk te maken voor de mensen, door lien te leren de taal van de kunstenaar aan te voelen adres voor ons huisdier. Wanneer men niet beschikt over een bereid- willige buurvrouw, vriend of familie- lid is men aangewezen op een dieren- pension. Hoe eerder een plaatsje gereserveerd wordt hoe beter. Heeft u dit nog niet gedaan probeert u dit dan alsnog. Zoekt u hiervoor ook kontakt met de dierenbescherming, zij weet waar schijnlijk nog wel een oplossing. Maar zet alstublieft nooit uw dier zomaar uit de auto Van al onze huisdieren kan de hond relatief het gemakkelijkst worden meegenomen al zal dat soms wel eens problemen geven in hotels en op campings. Als u naar het buitenland gaat is de enting tegen rabies (hondsdol- heid) verplicht en uw dierenarts kan u verder inlichten over alJe mogelijke beperkende voorwaarden. Zoekt u het dit jaar in zuidelijke richting, dan moet u het volgendc weten: in zuidelijke landen, de landen rond de Midd^llandse Zee (maar ook in Frankrijk tot op de hoogte van Parijs) komen teken voor die we hier niet kennen. Een vlooien- band wil ook hier wel eens tegen helpen maar lang niet altijd. De plaatselijke dierenarts zal het z.iektebeeld wel herkennen. Wordt uw hond echter pas z.iek wanneer u weer op uw eigen stekkie bent is de kans groot dat uw eigen dieren arts zich een ongeluk zoekt naar de oorzaak. Vertel hem daarom dat u pas terug bent van vakantie. Gaat uw hond naar een pension dan moet hij ingeent zijn tegen een aantal ziekten als: Hondeziekte Hepatitis (leverziekte) Ziekte van Weil Rabies (hondsdolheid) Kennelhoest. Is het poes die naar een pension vertrekt, dan moeten de volgende inentingen gedaan zijn: Katteziekte Rabies Niesziekte Het zal niet veel voorkomen dat andere dieren dan honden en katten naar een pension gaan en daarom kan ook moeilijk een algemene entingsregcl gegeven worden. Konijnen zou men kunnen laten enten tegen Miyxomatose, duiven tegen pokken en salmonellose Waar dieren bijeenkomen, komen ook dier-parasieten bijeen. Om te voorkomen dat het pension (of de „oppas") wordt voorzien van vlooien en ander gespuis, is het noodzake- lijk eerst een ontvlooiingskuur toe te passen of een kontrole in te stellen naar andere parasieten Luizen bijvoorbeeld, maar ook lint- wormcn. Voor de uitwendige para sieten kunt u in de dierenspeciaal- z.aak uitstekende middelen krijgen en voor inwendige parasieten kunt u het beste even aankloppen bij uw dierenarts. Tot slot nog dit: geeft het dier dat elders zijn onderkomen krijgt iets eigens mee. Dat kan zijn mand, de- ken kluif of ander speeltje zijn. Als u met al dit soort dingen reke- ning wil houden, en als echte dieren- vriend doe je dat natuurlijk, wordt het echt een prettige vakantie. VLAARDINGEN - Mcvrouw F. Ver- sluys-Sickman is wegens persoonlijke oiustjiuligheden afgetrcden als voor- zitstcr van dc Stichting Welzijn. Die limktic bcklccdde zc sinds januari 1977 en lice ft zich sindsdien op vele terreinen van SWV-wcrk verdicnsle- lijk gemaakt Vooral haar aandeel in de voorberei ding voor een sociaal-kultureel plan en de wijz.e waarop de stichting naar buiten toe heeft vertegenwoordigd verdicnen speciale vermelding. F.r is in de voorz.ittersvacature nog geen plaatsvervanger gevonden; voorlopig neemt dc heer I'. Gorth de honeurs waar De plantage bestaat Goed slapen en uitgerust ontwaken begint met een goede matras. Zoals deze polyether van 13 cm dik SG30 Aan twee zijden doorqestikt. Maat 80/190 van 95,-- voor Maat 90/190 van 115,-- voor 89,80 Maat 90/200 van 135,-- voor 109,80 Veren hoofkussens 11,80 per stuk al tweehonderd jaar Ook goeiemorgen! Zo'n leuke glazen theepot met koudgreep, maar even- tjes 2 guldens afgeprijsd... Inhoud 1 hele liter. Van 5,95 voor Het bijpassende theelicht kost (incl. waxine-lichtje) slechts 5,95

Schiedams Nieuwsblad | 1979 | | pagina 3