159 gulden voor dat tapiit (kamerbreed) iswaanzinnig goedkoop! van reeuwij zijn 25.- flgso I95 Geslachtsziekte nog steeds taboe MHchtershoekje Woonomgeving Groenoord Kleine woningen gereed Inspraak Geld voor stadsvernieuwing Infektie per strekkende meter.' Kamerbreed wollen tapijt, zuiver scheerwol, vervaardigd uit handgesponnen garens, IWS-getest 400 cm breed. Gratis gelegd. iroon- amupvm Binnenwegplein 26,3012 KA Rotterdam, telefoon 010 -1418 00. Nog minder dan de halve prijs Stevige, kanvas luchtbedden voor echte vakantieprijzen... Tjonge, da's 'n goed prijsje! anagram-puzzel Pil Vernieling Afgefloten Voor nog geen tientje... WOENSDAG 4 JULI 1979 27-525 Je kan er niet gauw genoeg bij Dat deze ziektee ook een actueel probleem zijn blijkt wel uit het feit dat een ,,populaire" geslachtsziekte als gonorrhoea in 1978 meer dan 10.000 keer geconstateerd werd en daarmee na de griep, de grootste infektieziekte in Nederland is. Hoe worden ze aangepikt? Uit een gesprek met twee huisartsen kwam duideliik naar voren dat ook artsen nog wel eens „problemen" hebben met het aanpakken van deze ziekten. Waarom? AVelnu", verklaart een van hen, „omdat, als je griep 21 bedgerei -sortering; 22 rond dak - plaats; 23 Trojaanse held (honden- naam) - weerklank; 24 fraai gebouw - munt(pop.); 25 tekengerei - boom; 26 huisknecht - buil; 27 disselboom - plaatsaanduiding; 28 boosdoener - hoofddeksel; 29 jammer genoeg - muziekteksten; 30 furore - bekken; 31 verder - graanafval; 32 vis - kliek 33 trapper - balk; 34 gekonfijte schil - sortering; 35 vrucht - vacht; 36 deel van schip voedsel; 37 fielt - plezier; 38 leidsel pret; 39 leidsman - slag- werk; 40 deel van Afrika - knaagdier; 41 grappenmaker - diepe snee; 42 afgepaste hoeveelheid - ceremonie; 43 hoge stoep licht breekbaar; 44 moeilijk - dierenverblijf; 45 binnens- te, geweten - Venetiaanse titel; 46 graf - naad. een con doom gebruiken. Het veilig- ste is natuurlijk om niet te vrijen. Een vaste partner is natuurlijk ook heel safe. Maar in dit tijdperk van sterilisatie, pil en de vrijheid die wij alien zo lief hebben is het wel eens moeilijk om niet van steen te zijn. Verder zijn er weinig middelen ter voorkoming en iedereen weet wel dat wassen niet helpt", aldus een van de artsen. ,,De mensen ljunnen overal anoniem terecht. Naar een arts of een polikli- niek zoals bijvoorbeeld die van zie- kenhuis Dijkzigt. Taboes zijn moeilijk te voorbreken en er is .een enorm verschil in het be- leven van sex en het verwerken daar- van. Juist die vrijheid vormt een pro- blcmatiek waar we nog niet zo een- twee-drie uit zijn". Naast de gonorrhoe (ook wel ,,drui- per" genoemd) is er momenteel een andere ziekte die veel voorkomt. Deze veroorzaakt evevcens een ont- steking van de pisbuis maar er wor den geen gonococcen ontdekt. Van de 100 mannen die met dergelijke klachten bij de arts komen, zijn er 60 die dit hebben. De behandeling gebeurt niet met penicilline maar men gebruikt een ander antibioti- cum. Belangrijk blijft dat mensen zich zo snel mogelijk latcn behandelen. Dankzij meer en gocde voorlichting is het niet nodig dat je met een ge slachtsziekte blijft lopen. Raadpleeg zo snel mogelijk een arts, of bel nr. 333477 van de GG en CD van Rot terdam. Ren antwoordapparaat geeft je uitgebreide informatie. Als het nodig is, doe dan wat. Het is voor iedereen be ter. Vlotte India-vrijetijds-shirts in de modieuze "over-sized look" (ruim- vallend). Afgewerkt met moderne kleine kraag en leuke borstzakken. In een fijn bleu- of beige streepdes sin. Maten ES t/m ML (36 t/m 42) Per stuk van 19,95 voor Nietsvermoedend. zat ik in het hockie van de bank te genieten van een kop koffie toen plots mijn man zei: ,,Komende week neem ik een snipperdag om het plafond en de murcn te t'erven". Verschrikt school ik overeind en riep verbijs- tert „Deze week' Dat kan niet hoor daar heb ik echt geen tijd voor". Verwonderd keek hij me j aan en antwoordde: „Nou en? Daar heb ik hou toch ook niet voor nodig". „0 nee, hoe dacht je dat te doen want alle spullen moe- ten opzij en de gordijnen era) „G'ewoon weghalen" zei hij ge- amuscerd en absoluut niet uit het i veld gestagen. Enigszins onthutst staarde ik hem aan en stelde vast dat het menens was. Persoonlijk had ik er abso luut geen behoefte aan juist deze week te klarcn. Het was weliswaar hard nodig dat die kamer een beurt krecg maar zo hals over kop zag ik dat niet zitten. Heimelijk hoopte ik dat het voorlopig slechts een idee zou blijven. Dat het ijdele hoop was bleek al snel want een dag later was ook mijn vader aan de witploeg toe- gevoegd. In de paar dagen die vcr- vlogen tussen het voorstel en de daad verzuchtte ik keer op keer dat geemancipeerde mannen toch ook niet alles zijn. De vrouwen van vroeger Itadden het heel wat makkelijker. Zij konden de sch oonmaak werkzaamh eden ten- minste zelf regelen. Toen de grote dag was aangebro- ken vond ik na het naar school brengcn van de kinderen de liuis- kamer praktisch leeg terug. Het hele balkon stond volgestapeld met stoelen, tafeltjes, planten en snuisterijen. Daar middenin prijk- te de parkietenkooi. De twee be- woners bleken het zo te zien een leuk avontuurtje te vinden. Ik greep hals over kop mijn bood- schappentas en verliet het huis. Bij de voordeur kwam ik mijn va der tegen, gewapend met twee witkwasten en blakend van werk- lust. Veel plezier" riep ik en vluchtte naar de supermarkt. Weer terug trof ik jet tweetal vrolijk werkend aan. Peinzend keek ik naar het gedeelte wat intussen klaar was. Het was inderdaad wel een heel ander gezicht. Enigzins verzoend met de toe- stand ging ik koffie zetten, onder- tussen overdenkend wat ik nu moest gaan doen want hier in de huis kamer Hep ik alleen maar in de weg. Lang hoefde ik er niet j over te denken want de heren kwamen tot de ontdekking geko- men dat ze beslist niet genoeg J muurverf hadden. „Ga jij er even een bus bijhalen vroeg mijn man. En zo was ik even later op weg naar het centrum. Nadat de verfvoorraad was aange- vuld besloot ik maar eerst op de slaapetage aan de slag te gaan. Bedden opmaken, was afhalen en weer ophangen en de douche schoonmaken. Tegen dat alles ge- beurd was waagde ik me weer een etage lager. Het werd trouwens tijd om de tafel te dekken want de kinderen kwamen haast thuis. Verrast zag ik dat de helft van de kamer al klaar was. De werkers hadden er nog steeds zoveel ple zier in dat ze slechts met moeite aan tafel waren te krijgen. In een recordtempo werd er gegeten, waarna de arbeidsstellingen weer werden ingcnomen. Eer de klok twee sloeg keken ze elkaar triom- fantelijk aan. Het karwei was ge- klaard. „En wat denk je ervan?" „Geweldig" antwoordde ik nog al- tijd wat verbijsterd en nadat alle spullen weer op zijn plaats ston- den dacht ik stilletjes, het is toch wel fijn die geemancipeerde mannen. Eenpersoons-maat (72 x 185 cm -niet opgeblazen). In een frisse dessinering. Van 32,50 voor Tweepersoons-maat (130 x 200'cm -niet opgeblazen). In een frisse dessinering. Van 72,50 voor Lekker aansluitende jongenspyjama in twee fijne kleur-kombinaties: marine met rood- of marine met groen afgezet. Normaal 20,95. Maat 92-104-116 128-140 f8,95,152-164-f9,95 Uw briefkaart met de oplossing van de nieuwe puzzel moet uiterlijk dins- dagmorgen 10 juni in ons bezit zijn. Op elke regel moeten twee woorden van respectievelijk 6 en 4 letters worden ingevuld. Elk woord van 4 letters is samengesteld uit het voorafgaande woord van 6 letters en de daarbij overblijvende twee letters plaatst u, in de zelf te vinden volgor- de, in de twee cirkeltjes voorin c.q. achterin. Voorbeeld: zou de om- schrijving luiden ..drassig land Europ.hoofdstad", dan moest wor den ingevuld „moeras - Rome" en dan kwamen de beide overblijvende letters A en S of S en A in de cirkel tjes. Bij de juiste oplossing van de ge- hele opgave leest u in de cirkeltjes, van boven naar beneden. zowel links als rechts een oude zegswijze. Alleen deze beide zegswijzen moeten, UIT— SLUITEND PER BRIEFKAART, als oplossing worden ingezonden. 1 bestuur, tact - vis; 2 vis - voettocht; 3 kerkdienaar - vogel; 4 (ver)blijven - manspersoon; 5 deel van Z.-Holland - bakinrichting; 6 kort jasje - Spaanse rivier; 7 kaartspel - gerstenat; 8 kof- fer - grondstof voor linnen; 9 laag - ontk. v.n. woord; 10 deel van hand - vogel; 1 1 zelfzuchtig mens rijsrniddel; 12 familielid - gade van Hera; 13 waarschuwingssignaal - rivier in Limburg; 14 vreemde munt Engelse titel; 15 eenvoudig - niveau; 16gevat - leidsman; 17 fit - wel; 18 afdak - fout; 19 in kalme stemming - aroma; 20 korte uniformjas deel van been; Regelmatig zenden lezers hun gedichten ter publicatie in. Daaruit zou je kun- nen opmaken dat bijna iedereen zijn of haar gevoelens en gedachten wel eens op papier zet. Het ziet er dus naar uitdat ons dichtershoekje een lang Ieven be- schoren zal zijn Deze week ontvingen we van de Vlaardinger M.S. een gedicht dat hij niet zelf schreef, maar uit zijn archie- ven opdiepte. Het gaat over de cirsis- tjjd en dat sluit aardig aan op de ver- halen die we deze week publiceren. De naam van de dichter is niet be- kend, het gedicht stamt uit 1930. Zonder werk en zonder voedsel, zonder aanspraak. zonder vrind, loop ik hier reeds vete dagen of ik niets te werken vind. .k heb kinderen die mij vragen: „acht vader geef me een stukje brood, want de honger doet hen kwellen, acht breng redding in mijne nood". Verjaag mij toch niet van uw woning want er is geen werk voor mij. Even naar het laboratorium is niet het allerergste. vrouw is gpnorrhoe soms moeilijk zichtbaar. Zij kan een afstrijkje laten maken, al of niet bij de huis- arts, om zodoende zekerheid te ver- krijgen. Om er zeker van te zjjn dat men tege- lijkertijd syfillis heeft opgelopen, laat de arts bij de patient wat bloed af- nemen voor de zogenaamde ,,Was- serman-reactie". En zo'n prik is ook niet het allerergste. Je kan er veel ellende mee voorkomen. „Om "g.z." te voorkomen kun je, bij wisselende contacten, het beste SCHIEDAM - De huishoudelijke voorlichting sluit haar kantoor we- gens vakantie van 28 juni tot en met 20 augustus. Ingaande 21 augustus kunt u zich weer laten inschrijven voor de kursussen. U vindt het pro- gramma in de aparte krant van de Schiedamse Gemeenschap, die half augustus huis aan huis bezorgd zal worden. SCHIEDAM Bewoners van Groen oord - Midden-Oost hebben afgelo- pen week een definitief ontwerp van hun omgeving in de bus gekregen. Het ontwerp is opgezet aan de hand van gegevens die door een werkgroen zijn verzameld en vragenlijsten die door de bewoners zelf zjjn ingevuld. In aansluiting op de werkzaamheden in Groenoord-midden-west, zijn in- middels de werkzaamheden in Groen- oord-midden-oost gestart. Een 29-jarige Schiedammer die zijn auto in de Willem Brouwerstraat had geparkeerd kwam de volgende morgen tot de ontdekking dat de wagen met een scherp voorwerp was bewerkt. Tevens zat er een flinke deuk in het rechterportier. De schade wordt gescht op f.600,-. Vrijdagavond rond acht uurverzocht de politic een aantal jongelieden hun voetbalwedstrijd die zij in de Prof. Kamerling Onnseslaan hielden te staken, en zich te verwijderen. Een 19-jarige jongeman ging hiertegen in verweer, waarbij hij een wondje aan de linkerwenkbrauw opliep, waarna hij een ritje naar het hoofdbureau kreeg. „De kennis van geslachtsziekten is zo'n 5000 a 7000 jaar oud, evenals de hygienische voorlichting ter preventie van deze kwalen", stelt dr. J.V. Meininger in heteerste nummer van S.O.A. (Sexueel Overdraagbare Aandoeningen). Het tijdschrift is uitge- geven door de Nederlandse Stichting tot Bestrijding der geslachts ziekten. De syfilis kwam al voor bij de oude Grieken en Romeinen. in cul- tuurcentra als Mesopotanie, India, Egypte en Israel. In Nederland werd deze ziekte onder de naam „:Spanische of vuyle pocken" L omstreeks 1400 meegebracht door de „Spangiolen", die zich te Arnemuiden ontscheepten om Johanna van Arragon naar haar bruidegom Philips de Schoone te begeleiden. f hebt of een andere infektie, je ge- woon naar je huisarts gaat. Maar als je naar diezelfde dokter moet gaan om hem te vertellen dat je een avontuurtje hebt gehad en bang bent dat je een, ja, geslachtsziekte hebt opgelopen, durf je dat niet. En juist die huisarts is een onmisbare schakel, hij kent meestal de situatie en kan een afdoende behandeling geven. Het is natuurlijk wel belangrijk om eerlijk te zijn tegenover je partner". Vanwege de anatomische bouw is de geslachtsziekte bij de man het beste controleerbaar. Aan hem dus de taak om naar de dokter te gaan en zijn partner te waarschuwen! Bij een SCHIEDAM - Afgelopen week zijn de elf woningen, in het portiek Slachthuislaan 11-13, die speciaal met het oog op de 66n en tweeper- soonshuishoudens werden gebouwd, gereed gekomen. De verbouwing die deel uttmaakte van een renovatieprojekt in de Slachthuisbuurt, werd in een tijds- bestek van drie maanden gerealiseerd, een hoog tempo, dat mede tot stand kwam dankzij medewerking van het ministerie. Een prachtig huishoudschort voor 'n krap prijsje. In diverse leuke kleu- ren en dessins. Maten S-M-L- Van 22,50 voor SCHIEDAM Er staat een inspraak- verornedning op stapel met als doel het vastleggen van de rechten en Clichten van bevolking en gemeente- estuur. Wanneer u over dit onder- werp nadere informatie wilt hebben, dan kunt u op het stadskantoor te recht bij de heer A. Reijnhout, tel. 260500, toestel 191, bureau juridi- sche zaken. 2e etage.

Schiedams Nieuwsblad | 1979 | | pagina 5