Wat te doen als het niet regent jjPark Rozenburg in inieders bereik Zwemembleem NIEUWS Ongevallen INSTITUUT SCH0EVERS Spinnen, breien en haken zijn ontspannende bezigheden Vernielingen Olie op wegdek Verdwenen auto's CONTINENTAL SINGERS en orkest uit de V.S. zondag 15 juli, 3 uur n.m. HAVENKERK, Lange Haven 70, Schiedam. TOEGANG VRIJ! IEDER WELKOM! Yoor een goede en betrouwbare occasion b.v NIEUWE CURSUSSEN AANVANG SEPTEMBER Aangehouden Kruithuis F unktioneel fietsen Ongevallen cijfers juni 1979 Diefstallen Uieschillen Oud schaap WOENSDAG 11 JUL! 1979 SuHtHM Zaterdagnacht werden vier op de Rotterdamsedijk geparkeerd staande auto's flink beschadigd. De schade die bestaat uit krassen en deuken in de motorkap en kofferdeksel va- rieerend van f.500,- tot f.3000,- Zondagmorgen rond vier uur meldde een 26-jarige chauffeur uit Maassluis dat hij met zijn vrachtauto was ge- strand op rijksweg 20 ter hoogte van de afslag Schiedam-Centrum. Toen de politic arriveerde bleek er zo'n 600 liter dieselolie op de weg te lig- gen wat veroorzaakt werd door een gebroken brandstoftoevoerleiding. De schade aan de wagen was ontstaan toen de chauffeur ter hoogte van Crooswijk tegen afzetborden en weg- bakening was geredeh. De brandweer spoot het wegdek schoon. De auto werd door een takelbedrijf wegge- sleept. Vermoedelijk werd het onge- val veroorzaakt door een lange rijtijd. De rijtijdenschijf werd voor nader onderzoek uit de wagen verwijderd Zaterdagmiddag wilde "een 48-jarige man uit Krimpen aan de IJssel bin- nengaan bij de Nieuwe Werken aan de Westvest. Met zijn handen vol spullen duwde hij de toegangsdeur open, stapte achteruit naar binnen en viel in een twee meter diep gat. Het achter de deur liggende vloerluik was namelijk verwijderd. Met verwondin- gen een rechterbovenbeen en onder- arm werd de man naar de Noletstich- ting gebracht. Na behandeling kon hij weer naar huis. Zaterdagmiddag werd op de Vlaar- dingendijk een 10-jarige jongen aan- gereden door een personenauto. Met ernstige verwoningen werd het kind, dat tussen geparkeerd staande auto's door plots de weg oprende, naar het Dijkzigtziekenhuis vervoerd. Oudgediende slaat eerste paal drukkerij De beroemde Geheel met olie bespat was de heer J. Th. van der Hoist, nadat hij de eerste paal voor de nieuwbouw van Drukkerij Steens BV in '-Gravenland had geslagen. Van der Hoist mocht deze ceremonie veirichten, omdat hij met zijn zevenendertig dienstjaren de nestor is van Steens' werknemers. Hij is zelfs veel langer bij de drukkerij van directeur R.P.VJM. ten Hagen, die zich pas in 1961 voor het eeist op het kantoor vertoonde. Het slaan van de eerste paal markeert een nieuwe periode in de lange ge- schiedenis van drukkerij Steens. Het bedrijf, dat in 1922 werd gesticht, heeft in de zevenenvijftig jaar van zijn bestaan veel ups en downs mee- gemaakt en een aantal verwisselingen van eigenaar. Toch is de algemene trend groei geweest. Nu geeft Steens 37 mensen werk en volgens direc teur Ten Hagen is een kleine uitbrei- ding in de toekomst niet onmogelijk. Toch zag het ereen paar jaar geleden nog naar uit, de drukkerij een roem- loos einde beschoren was. Het bedrijf maakte toen deel uit van een grote keten midelgrote drukkerijen, de Combigraph, die vanwege de vele zwakke schakels niet de kracht kon ontplooien, welke haar grootte deed vermoeden. Combrigraph is na een paar jaar al ten onder gegaan en een van de brokstukken die het uiteinde- Simca 1307 GLS Rood. ,69.000 km 08-1976 Simca 1100 LE geel autom.. ..67.000 km 11-1974 Simca Horizon GL rood 9.000 km 08-1978 Simca 1308S grijs .55.000 km 07-1977 Simca 1308 GLS grijs. .40.000 km 07-1977 Simca 1000 Rally 2 wit 36.000 km 1976 Simca 1100 spec.rood.37.000 km 1976 Simca 1308 GT blauw (m. schuifdak) .45.000 km 1977 Chrijsler 2 Itf.rood31.000 km 02-1977 Mitsubishi Lancer 1200 L rood35.000 km 04-1977 Mini 1000 Spec, groen60.000 km 08-1977 Honda Civic grijs30.000 km 1976 Ford Escort 1,3 GL grijs25.000 km 1977 MATRA Kwikstaartweg 2. achter Holierhoek, Vlaardingen, tel. 745809. lijk hebben gered, was drukkerij Steens. Dat de zaak in ernstige moeilijkheden verkeerde, werd niettemin aan ieder- een duidelijk: Ten Hagen was toen al bezig met een verhuizing naar 's-Gravenland. Kostbare verbouwings- activiteiten in het voormalige pand van drukkerij Vita Nova waren in voi le gang. De ondergang van Combi graph dwong Steens evenwel van deze verhuizing af te zien. De ver- koop van het deels verbouwde com plex van Vita Nova kenmcrkte het begin van een, paar magere jaren. Op het ogenblik is drukkerij Steens echter een gezond bedrijf, dat fikse investeringen aankan. Ten Hagen is de feitelijke eigenaar. Hij heeft de Schiedamse onderneming verbonden met drukkerijen in Den Haag en Kat- wijk, die ook tot zijn bezit horen. Steens is gespecialiseerd in kwaliteits- kleurendrukwerk. Tot de klanten be- horen Schiedamse distelleerderijen, die hun etiketten bij Steens laten ver- vaardigen. Ook de bekende Schie dam-kalender is een produkt van drukkerije Steens. TYPEN Dag- en avondcursussen STENO Nederlands-Frans-Duits en Engels TALEN Nederlands-Frans-Duits- EngelsenSpaans Cursussen voor beginners gevorderden-spreek- vaardigheid en bedrijfscorrespondentie BOEKHOUDEN MIDDENSTANDS- OPLEtDINQ MAVO-4 Prospectus op aanvraag ROTTERDAM Mathenesserlaan 145 tel. 364920-366854 Randweg 16-18 tel. 190519 VLAARDINGEN Verpl. Chass6plein 4 tel. 344991 Instituten zijn ook gevestigd te Amsterdam. Arnhem. s-Gravenhage, Hilversum. Ni|megen, Rijswijk. Tilburg. Utrecht Fietsen maar Een 19-jarige Schiedammer die zijn rode Lada, kenteken 71-GK-21 ter waarde van f.3000,- vrijdagavond op de Buys Ballotsingel achterliet kwam zaterdagmorgen tot de ont- dekking dat de auto met onbekende bestemming was vertrokken. Voor het woonhuis van een 47-jarige vloerenlegger verdween een aanhang- wagen van 3 meter lang en 1.30 meter breed. Ook een 26-jarige chauffeur die zijn blauw/groene auto, kenteken 53-51-NN, in de Grofbaan achterliet kwam bij zijn terugkomst tot de ont- dekking dat de wagen een nieuwe eigenaar had gevonden. In de nacht van vrijdag op zaterdag ontfermde de politie zich over een viertal lieden tussen de 15 en 18 jaar die gewapend met betonschaar en helmen op het dievenpad waren. Het viertal dat afkomstig was uit Rotter dam en zich had schuldig gemaakt aan bromfietsdiefstallen werd aan de Rotterdamse politie overgeleverd. Een deel van de fietsroute gaat door het Beatrix park. •X i v::: •ijj Langdurig werklozen in Rotterdam hebben zich bijzonder verdienste- i-i; lijk gemaakt bij een opknapbeurt van het park Rozenburg nabij de S Kralingse Plaslaan. De werkzaamheden in dit park werden verricht in het kader van Aanvullende Civieltechnische Werken. Paden en gazons jv werden opgehoogd. besnoeiingen vernieuwd en de beplanting werd deels vernieuwd. Het werk heeft ongeveer een jaar geduurd. Na de geslaagde operatie in het park Rozenburg overweegt de afdeling plantsoenen van de gemeente ook het Bijenpark in Lombardijen een S fleuriger aanzien te geven. SCHIEDAM - De VW gaf kortgele- den een stadswandeling uit, die langs vele mooie en interessante plekjes in onze stad leidt. Maar omdat fietsen ook erg in is, vroegen wij de Echte Nederlandse Fietsersbond (ENFB) hoe je in en bij Schiedam een aardige fietstocht zou kunnen maken. We kregen de beschrijving van een route die ongeveer 15 kilometer lang is en aan de fietser gelegenheid geeft om te genieten van heel wat natuur- schoon. We starten vanuit het centrum van de stad en nemen de Parkweg," richting Beatrixpark. Onder het viadukt van de spoorweg door komen we in het Park, waar de Parkweg in een mooie, met bomen versierde laan veranderd is. Aan het eind buigt de geasfalteer- de weg naar links, maar u gaat recht- door op een met stukjes hout bedekt paadje. U steekt het water over op een dammetje en gaat meteen bij de T-kruising linksaf. Vlak voor de dam over de Schiedamse vaart gaat u rechtsaf het trekpad op. Voorbij het bruggetje op de linkerkant gaat u de Kerklaan in, tot de spoorwegover- gang van de spoorljjn tussen Schie dam en Delft. Daarna slaat u linksaf de Joppelaan in, bjj de kruising met de Kerkweg rechtsaf, langs de kerk die u links laat liggen. Nu kruist u de spoorweg, de Kandelaarweg in. lets voorbij hui- ze „De Kandelaar" bereikt u de Schie en tweehonderd meter verder passeert u een oud gemaal. De weg langs het water voert nu langs het Kruithuis, dat op de monumentelijst staat, een serie mooie boerderijen en nog een tweede gemaal. Bij dit tweede gemaal "ligt een bij- zondere boot op de oever, een oude reddingsboot met gebogen bodem met glij-ijzers eronder om over het ijs getrokken te kunnen worden. Het Kruithuis, dat bestaat uit een eiland met daarop het huis zelf, omringd door een gracht, is momenteel in ge- bruik bij een Delftse roeivereniging. Hier keert u om en vlak voor het via dukt van de Rijksweg neemt u het pad naar rechts, tot over de spoor weg, tot aan de verkeerslichten van de Voorhofdreef. Als u hier eerst linksaf slaat en dan rechtsaf de Abts- woude in, komt u op de Harreweg, die u tot Kethel volgt. De laatste etappe voert u via de krui sing aan het eind van de Harreweg naar de Schiedamseweg, rechtdoor de Zwaluwlaan oversteken en dan weer linksaf bij zwembad Groenoord het viaduct van de rijksweg onder- door Rechtsaf de Sporthalstraat in De fiets is het enige milieuveilige vervoermiddel. geen herrie, geen stank, geen verkeersslachtoffers en verder links de nieuwe Damlaan in fietst u weer naar huis. Als u daarna de smaak te pakken heeft gekregen, kunt u bij het VVV-kantoor een boekje met nog meer fietsroutes ko- pen De ENFB-ers fietsen overigens niet alleen voor het natuurschoon, ze wil- len naar een levensstijl die zo min mogelijk schade aan het milieu toe- brengt en wat vervoermiddel betreft betekent dat: de fiets. Dat is het enige milieuveilige vervoermiddel, vindt de ENFB. Het veroorzaakt geen herrie, geen stank, geen verkeers slachtoffers, geen energieprobleem (en het is goed voor de lijn, red.). Dat fietsen nog leuk is ook, is mee- genomen. Maar het gaat de ENFB in de eerste plaats om het funktionele fietsen, vervoer naar het werk of boodschappen doen. Daarvoor zijn betere fietsersvoorzie- ningen nodig. Maar vooral wil de ENFB iets doen tegen het groeiende autobezit. Want anders is de overheid gedwongen om steeds meer wegen aan te leggen. Daarom vindt de Bond het funktionele fietsen als alternatief voor autorijden het belangrijkst. Van wol en het schaap Voor,Jeugdzwemembleem zilver: a. Startduik en 400 m. zwemmen binnen 16 minuten, waarvan 300 m. op de borst en 100 m. op de rug (of 30 min. achter elkaaf zwemmen waarvan 5 min. op de rug); b. Tweemaal vanaf het wateropper- vlak duiken naar de bodem op ca 2 m. en per keer een bordje op- duiken; c. Startsprong (duik) gevolgd door 10 meter onder water; d. Sprong naar keuze van de 3m. plank e. Vervoer over 10m. van een medezwemmer(ster) in kopgreep. De eisen voor Jeugdzwemembleem goud zijn uiteraard zwaarder en zullen nader worden gepubliceerd. Inlichtingen aan de kassa van het Kolpabad. Zaterdagnacht werd wederom inge- broken in de kantine van U.V.G. Na het inslaan van een ruit kon men naar binnen en eigende men zich een doos frikandellen en porties sateh toe. Uit de kelder van een 19-jarige Schie dammer verdween een koffer metge- reedschap waaronder een boorma- chine. De totale waarde van de ver dwenen goederen bedraagt f.600,-. De kelderbox werd met behulp van een valse sleutel geopend. Een 31-jarige bewoner van de Rotter damsedijk kwam bij zijn thuiskomst tot de ontdekking dat de voordeur geforceerd was. De ongenode bezoe- ker was reeds vertrokken met zijn horloge en f.200,-. Uit een op de Peter van Anrooylaan geparkeerd staande vrachtauto ver dwenen een rol tapijt en een klok. In de maand juni van dit jaar vonden 165 verkeersongevallen plaats. Vorig jaar waren er in de' zelfde termijn 147. In 27 gevallen was er sprake van zware schade, 134 maal lichte en 5 maal geen schade. Er was een dode te betreuren. Twee personen werden zwaar gewond terwijl 16 mensen lich te verwoningen opliepen. De voor- naamste oorzaken van de ongevallen zijn geen voorrang verlenen, te dicht volgen en onvoorzichtig achteruit rijden. De maand juli is de maand van het schapen scheren. Allerwegen worden de wollige dieren van hun winterjas ontdaan. Wie echter denkt dat scha pen in Nederland gehouden worden vanwege de wol, zit er naast. Volgens het Centraal Bureau voor de Scha- penfokkerij wordt 98 procent in de eerste plaats voor het vlees gefokt, dat naar Frankrijk wordt verkocht. Maar de Nederlandse wol wordt wel gebruikt, voor dekens, vloerbedek- king en voor het spinnen met de hand. Voor het fijnere werk is ze ech ter ongeschikt, wol voor costuums, jumpers en dergelijke komt onder andere uit Engeland, Italie en Nieuw Zeeland. Willy verkoopt diverse soorten spin- newielen. De moderne zijn prakti- scher, de ouderwetse modellen zijn weer veel mooier om te zien. Je krijgt er in elk geval gratis spinles bij. Ze geeft ook lessen in weven, en plant- aardig verven en kan zelfs voor onderwijs in kantklossen zorgen. Het laatste blijkt overigens lang niet zo moeilijk als je denkt. „Het lijkt eigenlijk op weven", vindt Willy, „het is een soort van vlechten". Zelf heeft ze cursussen in weven en kantklossen gevolgd, maar veel heeft ze zichzelf geleerd. Vooral bij we ven leer je de basistechniek, maar daarna ga je het zelf uitproberen, je praat er met anderen over en er zijn Willy Atema: spinnen is een ontspannende bczigheid omdat dc handen het werk doen. terwijl je gedach ten ergens anders kunnen-zijn. De eisen voor de Jeugdzwememble- men zijn: Voor Jeugdzwemembleem brons. a. Sprong van de bassinrand en 200 m. zwemmen binnen 8 minu ten (of 15 min. achter elkaar zwemmen); b. Vanaf het wateroppervlak duiken naar de bodem op ca 2 meter en bordje opduiken; c. Sprong van de 1 meter-plank of startduik. Het Wolmerk, een van dc incest bekende beeldmerken ter wercld, nu eens necrgezet door dc ..wol leverancicrs" zelf. Hoe krijg je in vredesnaam een kudde schapen in zo'n formatie bij elkaarEen veelgehoorde vraag. Het antwoord is simpel. Voor heel even werden de schapen vastgeniaakt aan kleine paaltjes in de grand die van te voren nauwkcurig volgens het gewenste patroon waren neergezet. Foto Internationaal Wol Secretariaat. Bijna alle natuurlijke verfstoffen zijn bij Willy te koop en dat is zeer uniek want in Vlaardingen en wijde omge- ving is ze de enige. zelfs weefkringen, kantkloskringen en dergelijke, waar de mensen samen bezig zijn". Verven is weer een heel andere zaak. Juist dan moet je het resultaat zelf uitproberen. Wie plantaardige stof- fen wil gebruiken, kan afvalproduk- ten uit de natuur gebruiken, zoals afgevallen bladeren, eikels, schors, Afrikaantjes en uieschillen. Je hebt er wel veel van nodig, wie een kilo uieschillen nodig heeft, moet wel enig geduld opbrengen. Natuurlijke verfstoffen geven meestal een zachte tint, behalve meekrap, indigo en cochenille. De kleuren van syntheti- sche textielverf zijn veelal wat schel- ler Niet zo lang geleuen nog werden breien en haken beschouwd als een bezig- heid voor brave huismoeders die hun echtgenoot en kroost voor verkoudhe- den en iheumatiek dienden te behoeden. Maar die tijd is voorbij, het edele handwerk is weer helemaal in. De ramen worden van gehaakte gordijntjes voorzien, geheel volgens de patroontjes uit grootmoeder's tijd en zelfgebreide "truien zijn in de mode. Voor mensen die van zelf doen hou- den blijft het daar niet bij. Ook spin nen staat weer helemaal in de belang- stelling. Ouderwetse en moderne spinnewielen, al dan niet als bouw- pakket uitgevoerd, worden niet al leen als decoratie gekocht, maar ook werkelijk gebruikt. De volgende stap is dan het zelf verven, bij voor- keur met plantaardige verfstoffen. Willy Atema is iemand die erg veel afweet van allerlei handwerktechnie- ken. Hoe kan het ook anders, want e ze heeft sinds april 1978 een winkel- tje aan de Hoogstraat in Vlaardingen waar ze allerhand materialen voor zelf-doen verkoopt. „Pot-Sierlijk" heet het winkeltje en dat heeft te maken met de pottebakkerij die er ook bijhoort. Spinnen doet ze graag, regelmatig zit ze bij mooi weer buiten achter het spinnewiel. Willy: ,,Zo heb ik vaak kontakt met voorbijgangers ze blijven staan en vragen van alles. Het is een erg rustgevende bezigheid, je handen zijn bezig, maar je kunt met je gedachten ergens anders zijn. Overigens is een spinnewiel niet noodzakelijk, ook met een spintol gaat het even goed. Het verschil zit 'm in de snelheid, met een spinnewiel gaat het natuurlijk veel vlugger. Niet alleen met wol, maar ook met katoen, vlas en zijde kun je spinnen. Maar wol wordt het meest gebruikt en zonder verven heb je al wit, bruin en grijs. Een grijs schaap is een oud schaap, waarvan net als bij mensen het haar grijs geworden is. De gekleurde schapen werden vroeger in de wolindustrie niet gebruikt, omdat deze wol niet geverfd kan worden. Nu het thuisspinnen weer zo in de mode is, is er wel belangstelling voor gekleurde wol. Maar omdat de scha pen nog niet lang genoeg de tijd heb ben gehad om oud te worden, zijn grijze vachten vrij zeldzaam".

Schiedams Nieuwsblad | 1979 | | pagina 5